USA

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 30 dub 2024, 23:45

https://echo24.cz/a/H5JLb/zpravy-svet-u ... oti-izrael
Zastánci Palestiny obsazují budovy. Kolumbijská univerzita uzavřela kampus
Newyorská Kolumbijská univerzita začala s podmíněným vylučováním studentů, kteří do pondělního ultimáta neukončili protesty proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy. Univerzita se také rozhodla do odvolání uzavřít kampus. Do prostoru budou moci vstoupit pouze lidé bydlící na kolejích a zaměstnanci. Informoval o tom mluvčí prestižní univerzity, jejíž propalestinští studenti inspirovali protesty na vysokých školách po celých Spojených státech. Nejdramatičtější situace byla v pondělí večer na Texaské univerzitě v Austinu, kde se protestující střetli s policisty, kteří jich desítky zadrželi. Policie se střetla s demonstranty také na Virginia Commonwealth University v Richmondu poté, co dav obsadil budovu knihovny.

V kampusu Kolumbijské univerzity na Manhattanu zůstaly podle agentury AP v pondělí po odpoledním ultimátu stovky studentů, kteří dávali najevo svůj nesouhlas s údajně proizraelským přístupem vedení školy. Podle videí na sociálních sítí demonstranti dokonce vnikli do budovy Hamilton Hall, ve které se zabarikádovali a z okna vyvěsili palestinskou vlajku. Mluvčí ústavu Ben Chang uvedl, že škola začala podmíněně vylučovat studenty, kteří neuposlechli výzvu k vyklizení kampusu. Univerzita podle něho uznává svobodu projevu, jejich protesty však jsou "hlučným rušením" klidu potřebného k přípravě na probíhající závěrečné zkoušky.
🚨#BREAKING: Protesters have just stormed and overtook the Hamilton Hall at Columbia University Sparking Riot as They Barricade Inside and Break Windows⁰⁰📌#Manhattan | #NewYork⁰⁰At this very moment, hundreds of students and pro-Palestine protesters have just forcefully… pic.twitter.com/PbU04sHSI9
— R A W S A L E R T S (@rawsalerts) April 30, 2024
Škola nabídla možnost dokončit akademický rok těm protestujícím studentům, kteří se podpisem zaváží dodržovat pravidla školy do června příštího roku nebo do dokončení studia, pokud to bude dříve. Hlavní vyjednavač demonstrujících studentů Mahmoud Khalil ultimátum stanovené na pondělních 14:00 (20:00 SELČ) označil za jen "další zastrašování" ze strany univerzity.
Pro-Hamas Rioters have now broken into the Hamilton Hall Building on the Columbia University Campus in New York City, and have begun to Reinforce and Barricade the Entrances as well as Exits to the Building using Classroom Furniture and Police Barriers. pic.twitter.com/ANHywn5ztv
— OSINTdefender (@sentdefender) April 30, 2024
Kolumbijská univerzita v reakci na pokračující protesty studentů uzavřela svůj kampus. Do kampusu nově budou moci jen studenti, kteří tam bydlí na kolejích, a zaměstnanci vykonávající nezbytné činnosti, uvádí deník The New York Times (NYT) s odkazem na univerzitní oddělení veřejné bezpečnosti. Omezení má zůstat v platnosti, "dokud okolnosti neumožní změnu". Už dříve škola zavedla distanční výuku.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že Bílý dům sílící protesty na amerických univerzitách pozorně sleduje. "Prezident (Joe Biden) se domnívá, že násilné převzetí budov v univerzitních kampusech je zcela špatný přístup. To není příklad pokojného protestu," dodal. Ačkoliv prezident může nařídit vyslání národní gardy, v tuto chvíli se o takovém postupu v případě Kolumbijské univerzity neuvažuje, dodal podle Reuters Kirby.
COLUMBIA UNIVERSITY: Students have taken over Hamilton Hall.

This escalation is in line with uprisings in 1968, 1985 and 1996, which Columbia repressed then and celebrates today.

All power to students putting their bodies and livelihoods on the line to stand against genocide. pic.twitter.com/YstaG9l9iZ
— Palestinian Youth Movement (@palyouthmvmt) April 30, 2024
V Texasu hlásí střety s policií

Na Texaské univerzitě obklopila skupina protestujících policisty a dodávku odvážející několik dříve zadržených; policisté proti nim použili pepřový sprej a oslepující granáty. Celkem podle úřadů zadrželi na 40 lidí.

Demonstrace odrážejí silný nesouhlas mnoha mladých Američanů se způsobem, jakým Izrael vede v Pásmu Gazy ofenzivu proti palestinskému hnutí Hamás, kterou zahájil po teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael z loňského 7. října. Protestující studenti požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem, a volají po ukončení zabíjení palestinských civilistů.
The students occupying Hamilton Hall at Columbia University have unfurled a Palestinian flag out the window.

Students supporting outside erupt in cheers. pic.twitter.com/IKRDHsIZIM
— BreakThrough News (@BTnewsroom) April 30, 2024
Manifestace jsou převážně poklidné, vedení řady škol je ale považuje za příliš rušivé, zatímco někteří židovští studenti uvádí, že je provází projevy antisemitismu a oni se kvůli tomu necítí bezpečně. Protesty také přitahují aktivisty zvenčí, kteří vášně dál rozdmýchávají.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16541
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: USA

Příspěvek od petrp » 01 kvě 2024, 13:41

Putin? Moderátor Carlson teď přivedl Dugina, odmítaného v USA
Po rozhovoru s prezidentem Vladimirem Putinem si moderátor Tucker Carlson „vytáhl“ z Ruska další osobnost, která budí vášně. Filozof a spisovatel Alexandr Dugin je zakazován v USA a jeho knihy odmítá prodávat Amazon. „Putin je tradiční typ vůdce a začal tím, že Rusko vyčlenil z globalistických struktur,“ uvedl Dugin mimo jiné.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... USA-754616
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 01 kvě 2024, 23:45

https://www.pokec24.cz/politika/bily-du ... dikce-icc/
Bílý dům: vyšetřování izraelských akcí v Gaze nespadá do jurisdikce ICC
Netanjahu je znepokojen možným zatykačem ICC a snaží se to zastavit

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je vážně znepokojen vyhlídkou, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydá na jeho jméno zatykač kvůli vojenským aktivitám v pásmu Gazy. Informoval o tom list Maariv.

Netanjahu v posledních dnech vynaložil značné úsilí, aby takovému vývoji událostí zabránil. Zejména údajně vedl četné telefonické rozhovory (včetně nepřímého tlaku na amerického prezidenta Joea Bidena) ve snaze dosáhnout v této otázce pro sebe pozitivního výsledku.

Jak však píše Maariv, může být jen otázkou času, kdy ICC vydá zatykač na Netanjahua. Podle předpokladu deníku navíc může haagský soud ve světle pokračujících bojů v Pásmu Gazy zapsat na seznam hledaných také izraelského ministra obrany Yoava Galanta a náčelníka generálního štábu Herziho Haleviho.

Publikace uvádí, že Netanjahu nepřetržitě pracuje na tom, aby tomu zabránil, a nepřímým znakem vynaloženého úsilí může být podle deníku Maariv určité změkčení pozice Izraele při vyjednávání o propuštění rukojmích zadržovaných v palestinské enklávě.

Haagský soud a Izrael
26. dubna Netanjahu učinil oficiální prohlášení o možných krocích ICC proti jeho zemi, přičemž zdůraznil, že nedovolí žádné pokusy tohoto orgánu „podkopat nezadatelné právo Izraele na sebeobranu“.

Podle premiéra hrozba zadržení vojenského personálu a představitelů „jediné demokracie na Blízkém východě“ reprezentované Izraelem „vytvoří nebezpečný precedens“ v celosvětovém měřítku.

Již dříve kanál 12 izraelské televize uvedl, že úřady židovského státu se vážně obávají možného vydání zatykače ICC na vysoce postavené izraelské představitele v souvislosti s událostmi v Pásmu Gazy. Zdroje v Haagu zároveň poznamenávají, že se to neobejde bez amerických sankcí.

V únoru prokurátor ICC Karim Khan řekl, že agentura aktivně vyšetřuje všechny možné zločiny v Gaze. Poznamenal, že opakovaně volal po dodržování zákonů a válečných zvyklostí, ale zatím nezaznamenal žádné znatelné změny v chování Izraele. Státní zástupce navíc vyzval k okamžitému propuštění všech rukojmích. zdroj

https://1url.cz/qu7yY

Bílý dům: vyšetřování nespadá do jurisdikce ICC
Americké úřady se domnívají, že vyšetřování izraelských akcí v Pásmu Gazy Mezinárodním trestním soudem (ICC), stejně jako v souvislosti s tím vydání zatykačů na izraelské vysoké představitele, přesahuje pravomoc soudu. Uvedla to tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.

“Vyjádřili jsme svůj postoj ohledně vyšetřování ICC velmi jasně: nepodporujeme ho, nevěříme, že tento soud má k tomu pravomoc, nespadá to do jeho jurisdikce,” řekla Jean-Pierre na brífinku.

To, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl americkému prezidentovi Joe Bidenovi o svých obavách z vyšetřování ICC, Jean-Pierre nepotvrdila. “Rozhovor se zaměřil na dohodu o propuštění rukojmích a příměří,” uvedla mluvčí. zdroj

Maria Zacharova:
Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre: Americké úřady se domnívají, že vyšetřování izraelských akcí v Pásmu Gazy Mezinárodním trestním soudem (ICC), stejně jako vydávání zatykačů na izraelské vysoké úředníky v souvislosti s tím, přesahuje jurisdikci soudu.

Upřímně, je to důkaz rozštěpeného vědomí stratégů Bílého domu. Dovolte mi připomenout, že na jedné straně jsou soudci ICC pod sankcemi USA; na druhé straně Washington plně podporoval, ne-li povzbuzoval, vydání zatykačů ICC proti ruskému vedení; zatřetí, americký politický systém neuznává legitimitu této struktury ve vztahu k sobě a svým satelitům.

Zákruty výlučnosti: pocit absolutní svobody konání vedou k absurditě mentálních konstruktů.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 02 kvě 2024, 00:27

https://echo24.cz/a/HKk3w/zpravy-svet-u ... h-zbranich
USA obvinily Rusko, že na Ukrajině porušuje úmluvu o chemických zbraních
Spojené státy dnes obvinily Rusko z porušování úmluvy o chemických zbraních. Podle Washingtonu Rusové proti ukrajinským vojákům nasadili dusivou látku chlorpikrin i chemické prostředky k potlačování nepokojů, informovala agentura Reuters.

„Použití těchto chemických látek není ojedinělým incidentem a je pravděpodobně vedeno snahou ruských sil vytlačit ukrajinské síly z opevněných pozic a dosáhnout taktických zisků na bojišti,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Chlorpikrin je na seznamu zakázaných dusivých látek Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu, jejímž úkolem je monitorovat dodržování Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC) z roku 1993. Rusko i USA se k úmluvě připojily.

Ukrajinská armáda podle Reuters dříve uvedla, že Rusko v souvislosti se svou zvýšenou snahou o postup na frontě na východě Ukrajiny stále častěji používá látky k potlačování nepokojů. Kromě chlorpikrinu jsou to také plyny CS a CN, které jsou součástí slzného plynu.

Zatímco civilisté během protestů mohou obvykle plynu na potlačování nepokojů uniknout, vojáci uvízlí v zákopech bez plynových masek musí buď prchat pod nepřátelskou palbou, nebo riskovat udušení.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvaluje sankce na přibližně deset ruských státních i soukromých subjektů, které se podílejí na výrobě či používání chemických zbraní. Toto opatření je součástí dnes oznámeného nového balíku sankcí, které USA uvalily na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.
Už je to tu! Sýrijský scenár cez kopirák.
A nedávno sme tu mali video, ako ukrajinec hovorí o svojich bombičkách s chlorpikrinom...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 02 kvě 2024, 22:44

https://sputnikglobe.com/20240502/us-se ... 20031.html
Americký senátor vyzýva na zaradenie palestínskych demonštrantov na zoznamy teroristov a osôb, ktoré nesmú lietať
V utorok večer rozohnala obrovská skupina príslušníkov newyorskej polície propalestínsky tábor na Kolumbijskej univerzite a zatkla stovky ľudí. Bol to posledný zo série prísnych zásahov amerických orgánov proti protestom na univerzitách.
V utorok poslankyňa Ilhan Omarová (D-MN) odsúdila vyjadrenia senátorky Marshy Blackburnovej (R-TN), ktorá vyzvala, aby boli študenti zapojení do propalestínskych protestov zaradení na zoznam teroristov a aby im bol zakázaný let v Spojených štátoch.

"Každý študent, ktorý propagoval terorizmus alebo sa zapojil do teroristických činov v mene Hamasu, by mal byť okamžite [sic] pridaný na zoznam teroristov a zaradený na zoznam osôb, ktoré nesmú lietať," napísala Blackburnová v pondelok na X (predtým Twitter).
Omar povedal, že Blackburnov návrh je "šialene nebezpečný" a označil by "Američanov protestujúcich proti cudzej krajine obvinenej z vykonávania genocídy za naše dane za teroristov".
Protesty vypukli na univerzitných kampusoch po celej krajine. Počas víkendu polícia agresívne zakročila pri odstraňovaní táborov na viacerých vysokých školách, čo viedlo k mnohým zatknutiam. Od 7. októbra bolo na protestoch na vysokých školách zatknutých viac ako 1 000 študentov, pedagógov a ďalších podporovateľov.
"Tá hlúposť, ktorú urobila Kolumbijská univerzita, bola, že mali v areáli pokojnú skupinku malých ľudí, ktorí si postavili tábor, nikoho neobťažovali, nikomu v ničom nebránili," povedal Dr. Jim Kavanagh v stredu v relácii Sputnik The Critical Hour, "a oni to potlačili, prišli a zatkli ich, a rozšírilo sa to ako lesný požiar."
Od začiatku izraelskej kampane v Gaze bolo zabitých najmenej 34 500 Palestínčanov, čo je takmer určite nízky odhad, pretože pod troskami zničených budov a domov zostáva neznámy, ale nepochybne obrovský počet tiel. Konanie Izraela označili za "genocídu" viaceré ľudskoprávne organizácie a hlavy štátov vrátane juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, ktorý podal na Medzinárodný súdny dvor žalobu proti Izraelu za genocídu.

"Je to koloniálne zmýšľanie, ktoré má [senátorka Blackburnová]," vysvetlila autorka a nezávislá novinárka Esther Iveremová. "Je to koloniálne zmýšľanie všetkých ľudí, ktorí si myslia, že toto môže vydržať, že Izrael môže vládnuť navždy... s hlavňou zbrane a len udržiavať pôvodné obyvateľstvo v tomto neustálom stave zúfalstva."
Blackburnová nie je sama, kto si želá, aby sa propalestínski demonštranti stali terčom útokov federálnych úradníkov. Viacerí republikáni a demokrati vyzvali prezidenta USA Joea Bidena, aby proti nim zakročil. V utorok zaslal senátor Rick Scott (R-FL) list generálnemu prokurátorovi USA Merrickovi Garlandovi, v ktorom sa ho pýta, čo robí jeho úrad "na vyšetrovanie a stíhanie vedúcich predstaviteľov skupín ako US Campaign for Palestinian Rights, Students for Justice in Palestine, Jewish Voice for Peace alebo Within Our Lifetime?"
Scott tvrdí, že tieto skupiny "konšpirujú s cieľom porušovať občianske práva náboženskej menšiny".
To, že minimálne jedna zo skupín, ktorých vyšetrovanie Scott požadoval, je súčasťou tejto náboženskej menšiny, zrejme mladšiemu senátorovi neprešlo cez vedomie. V príspevku na X neskôr počas dňa označil tábor na Univerzite Georgea Washingtona za "protiizraelský, antisemitský, protižidovský".
Uplatňovanie pojmu antisemitizmus na pokojných protestujúcich je orwellovské, tvrdil Kavanaugh. "Je to to, čo povedal Orwell o politike v anglickom jazyku, meníte slová na ich protiklady a používate a sťažujete správne vyslovovanie vecí, a teda aj správne uvažovanie o nich," vysvetlil Kavanaugh. "Úplne to zľahčujú a snažia sa povedať, že je to nenávistný antisemitizmus, títo demonštranti sú nenávistní, predstavujú nenávistný antisemitizmus, keď [veľký počet z nich] sú Židia a židovské organizácie sú vo vedení tohto."
Príčina intenzívneho potláčania propalestínskych protestov v Amerike napokon pramení z hlboko zakoreneného presvedčenia, najmä medzi staršími generáciami, že sionizmus je neoddeliteľný od judaizmu.
"A to je to, čo mladé deti až tak veľmi nemajú. Nevedeli o tom nič a teraz o tom vedia. 'To je smiešne. To je kolonializmus. A nás učili... aby sme odmietali kolonializmus a my odmietame toto," povedal Kavanaugh.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 05 kvě 2024, 01:15

https://echo24.cz/a/HYNpq/ekonomika-zpr ... -transakce
Američané v tichosti prodloužili povolení ruským bankám na energetické transakce
Ministerstvo financí USA v pondělí prodloužilo do 1 listopadu 2024 obecnou licenci, která povoluje některé transakce související s energetikou pro ruské banky, na které se jinak vztahují sankce. Uvedla to agentura Reuters a vyplývá to z rozhodnutí, které bylo zveřejněno na webu ministerstva.

Opatření se týká Centrální banky Ruské federace, VTB, Alfa Bank, Sberbank, Vněšeconombank, Otkritje Bank, Sovcombank, Rosbank a bank Zenit a Sankt-Petěrburk, jakož i dalších institucí, ve kterých tyto banky vlastní 50 nebo více procent.

Ministerstvo financí uvedlo, že za energetické budou považovány transakce související s těžbou, výrobou, zpracováním, zkapalňováním, přepravou nebo nákupem ropy a řady dalších energetických zdrojů, včetně LNG, dřeva, uhlí a uranu.

Licence také umožňuje transakce s ruskými bankami, které jsou spojené s výrobou, dodávkou nebo výměnou energie v jakékoli formě.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: USA

Příspěvek od martanus » 06 kvě 2024, 08:14

Mezi americkými demokraty se proslýchá, že Biden "udělá velké gesto" a na sjezdu v srpnu 2024 stáhne svou kandidaturu z prezidentských voleb.

Podle časopisu Der Spiegel místo něj nominuje bývalou první dámu Michelle Obamovou.

O této možnosti se ve Washingtonu diskutuje tak vážně, že Demokratická strana zařadila Michelle Obamovou do svých průzkumů veřejného mínění, poznamenává publikace.

O tom, že mnozí příznivci Demokratické strany USA by rádi viděli Michelle Obamovou jako kandidátku, psala americká média již v září. (https://t.me/stranaua/122134)

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/stranaua/153243
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: USA

Příspěvek od martanus » 09 kvě 2024, 07:34

Občané USA se stále nezbavují dluhů. @banksta
https://t.me/banksta/51929
photo_2024-05-09_07-33-49.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 09 kvě 2024, 11:26

https://sputnikglobe.com/20240507/us-ju ... 26024.html
Americký sudca na neurčito odložil dátum súdneho procesu s Trumpovými utajovanými dokumentmi - súdny dokument
WASHINGTON (Sputnik) - Sudca v kauze Trumpových utajovaných dokumentov odročil súdny proces na Floride na neurčito, vyplýva zo súdnych dokumentov zverejnených v utorok.

"Súd tiež rozhodol, že finalizácia termínu súdneho pojednávania v tejto chvíli - pred vyriešením nespočetných a vzájomne prepojených zostávajúcich a pripravovaných otázok týkajúcich sa prípravného konania a CIPA - by bola nerozvážna a nezlučiteľná s povinnosťou súdu... Súd preto ruší súčasný termín súdneho pojednávania 20. mája 2024," napísal v dokumentoch sudca Cannon.

Donaldovi Trumpovi hrozí na Floride maximálne 20 rokov väzenia v dôsledku obvinení americkej prokuratúry, ktoré zahŕňajú 37 bodov súvisiacich s obvineniami, že nesprávne zaobchádzal s utajovanými dokumentmi vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride.
Podľa predchádzajúcej obžaloby tajné materiály, ktoré Trump ukladal v škatuliach vo svojom dome, obsahovali informácie o obranných a zbrojných kapacitách USA a iných štátov, podrobnosti o amerických jadrových iniciatívach, zraniteľnosti USA a ich spojencov voči vojenským úderom a pohotovostné plány odvetných opatrení proti zahraničným agresiám.
Trump tvrdí, že právne kroky proti nemu sú politicky motivované s cieľom zabrániť jeho kandidatúre proti prezidentovi Joeovi Bidenovi v nadchádzajúcich voľbách v novembri 2024.
Bývalý prezident sa 13. júna zúčastnil na prvom súdnom pojednávaní v súvislosti s týmito obvineniami v Miami. V ten istý deň počas stretnutia vo svojom golfovom klube Bedminster v New Jersey Trump vyhlásil, že obvinenie je formou "politického prenasledovania", a prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách v roku 2024 "úplne rozbije hlboký štát".
Translated with DeepL.com (free version)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 15 kvě 2024, 20:42

https://sputnikglobe.com/20240514/us-se ... 30662.html
USA sa chystajú využiť právomoc Kongresu na zabavenie zmrazeného ruského majetku pre Ukrajinu - Blinken
WASHINGTON (Sputnik) - Spojené štáty sa chystajú využiť právomoc danú Kongresom na zabavenie zmrazených ruských aktív a poskytnúť ich Ukrajine, uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas svojej návštevy Ukrajiny.
„Existuje ešte jeden zásadný krok, ktorý môžeme urobiť, aby Rusko zaplatilo za obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny,“ povedal Blinken v stredu.
„Náš Kongres nám dal právomoc zabaviť ruský majetok v Spojených štátoch, máme v úmysle ju využiť.“
Prečo je Blinkenova nečakaná návšteva Ukrajiny zlým znamením pre Zelenského

💬 „Západné médiá uvádzajú, že Blinken vyšle Kyjevu silný signál dôvery. Podľa môjho názoru by naopak takáto unáhlená neohlásená návšteva Ukrajiny v súčasných podmienkach mala skôr zvýšiť... pic.twitter.com/gbm2GEVdQx
- Sputnik (@SputnikInt) 14. mája 2024
Po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie Západ pod vedením USA uvalil na Moskvu rozsiahle sankcie vrátane zmrazenia ruských aktív v hodnote približne 300 miliárd eur (329 miliárd USD). Väčšina tejto sumy, približne 200 miliárd eur (221 miliárd dolárov), sa nachádza v Európskej únii, prevažne na účtoch v Euroclear, európskom centrálnom depozitári cenných papierov.

V apríli Snemovňa reprezentantov schválila legislatívu, ktorá uľahčuje prevod ruských štátnych aktív zmrazených v USA na Ukrajinu. Moskva opakovane varovala, že takéto opatrenia hrozia nezvratným poškodením povesti krajín, ktoré takéto kroky prijímajú.„Pokiaľ ide o legislatívu o konfiškácii ruských aktív, musíme ešte doriešiť detaily... Ak je to naozaj tak, Amerika sa bude musieť za to zodpovedať, a tu pravdepodobne nebudú žiadne časové obmedzenia, a urobíme to spôsobom, ktorý najlepšie vyhovuje našim záujmom,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, keď komentoval prijatie legislatívy Snemovne reprezentantov schvaľujúcej konfiškáciu ruských aktív a ich možný prevod do Kyjeva.

„Ak sa to stane, ak sa vytvorí takýto nebezpečný precedens, bude to taký pevný klinec do budúcej rakvy celého západného ekonomického systému súradníc,“ komentoval záležitosť aj Peskov.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že plán EÚ zabaviť aktíva ruskej centrálnej banky je „eskaláciou ekonomickej agresie“ a obchodnej vojny, a varovala, že Rusko bude reagovať zodpovedajúcim tvrdým spôsobom. Uviedla, že akýkoľvek pokus o konfiškáciu ruských aktív by bol hrubým porušením vlastného práva, medzinárodných pravidiel a bilaterálnych záväzkov Západu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 18 kvě 2024, 21:12

https://sputnikglobe.com/20240518/sulli ... 12397.html
Sullivan v sobotu navštívi Saudskú Arábiu uprostred napätia v Rafahu
MOSKVA (Sputnik) - Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan by mal v sobotu pricestovať do Saudskej Arábie pred cestou do Izraela uprostred rastúceho napätia v súvislosti s izraelskou vojenskou operáciou v meste Rafah na juhu Gazy.
Vďaka dohode medzi Spojenými štátmi a Izraelom, ktorý pred Sullivanovou návštevou výrazne nerozšíri svoju operáciu v Rafahu. Bidenova administratíva dúfa, že tento záväzok zostane zachovaný, kým sa po Sullivanovej ceste nebude môcť uskutočniť stretnutie na vysokej úrovni medzi americkými a izraelskými predstaviteľmi vo Washingtone.
Jeho návšteva je tiež pokusom o dosiahnutie pokroku v súvislosti s dohodou sprostredkovanou USA, ktorá by mohla normalizovať vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Izraelom.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 19 kvě 2024, 21:23

https://sputnikglobe.com/20240519/revea ... 24190.html
Odhalené: Oligarchovia z USA požadovali policajný zásah proti propalestínskym protestom
Tieto správy viedli niektorých k otázke o vplyve proizraelských záujmov na miestnych lídrov, keďže samosprávy po celej krajine nasadili policajné zložky na potlačenie propalestínskych demonštrantov.

Reportáž denníka Washington Post tento týždeň odhalila, že súkromná skupina miliardárov a bohatých manažérov vyvíjala nátlak na starostu New Yorku Erica Adamsa, aby použil policajnú silu na rozohnanie propalestínskych protestov na Kolumbijskej univerzite začiatkom tohto mesiaca.

Článok odhalil existenciu tajnej chatovej skupiny WhatsApp, v ktorej proizraelskí obchodní lídri diskutovali o snahách manipulovať verejnú mienku USA v súvislosti s prebiehajúcou izraelskou vojenskou operáciou v pásme Gazy. Vplyvným oligarchom sa koncom apríla podarilo získať súkromné stretnutie Zoom so starostom New Yorku, na ktorom Adamsa vyzvali, aby rozpustil propalestínsky tábor v areáli Kolumbijskej univerzity na Manhattane.

Zdá sa, že niektorí účastníci diskusie využili predchádzajúce a budúce finančné dary starostovi ako páku na zabezpečenie potlačenia.
V piatok sa v programe Sputnik Kritická hodina uskutočnila panelová diskusia o týchto odhaleniach, v ktorej sa nad dôsledkami prekvapujúceho vývoja zamýšľali aktivistka Čiernej aliancie za mier Erica Cainesová a bývalý kandidát na viceprezidenta za Stranu zelených Ajamu Baraka.

„Tento článok odhaľuje, že viaceré z týchto osôb, ako napríklad bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Starbucks Howard Schultz [a] zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Dell Michael Dell... používali aplikáciu WhatsApp na vyvíjanie nátlaku na starostu New Yorku, aby vstúpil do týchto táborov a odstránil ich, pretože mali pocit, že musia kontrolovať rozprávanie,“ poznamenal moderátor Wilmer Leon.

Medzi účastníkmi súkromnej chatovej skupiny boli aj Joshua Kushner, zakladateľ spoločnosti Thrive Capital a brat bývalého poradcu Donalda Trumpa Jareda Kushnera, a vplyvný aktivistický investor Bill Ackman. Ackman sa v posledných mesiacoch stal veľmi kontroverznou postavou pre svoje útoky na propalestínskych aktivistov na univerzitnej pôde; manažér hedžového fondu tlačil na Harvardovu univerzitu, aby verejne zverejnila mená študentov, ktorí podpísali otvorený list kritizujúci izraelskú vojenskú operáciu v Gaze, pri ktorej zahynulo viac ako 35 000 ľudí.

Leon povedal, že tento incident bol „jednou z vecí, kvôli ktorej podľa mňa vyhodili prezidentku [Claudine] Gayovú z Harvardu, že odmietla zverejniť osobné údaje o študentoch, ktorí protestovali.“ Moderátor poznamenal, že členovia tajnej skupiny WhatsApp ponúkli, že si najmú súkromných vyšetrovateľov, aby pomohli newyorskej polícii špehovať a diskreditovať propalestínskych aktivistov na Kolumbijskej univerzite.

Leon prirovnal tento incident k COINTELPRO, nezákonnej snahe amerického Federálneho úradu pre spravodajské služby (FBI) sledovať a rozvracať aktivistické skupiny v 60. rokoch 20. storočia. Tento neslávne známy program viedol k tomu, že FBI zavraždila vodcu za občianske práva Freda Hamptona a pokúsila sa zdiskreditovať Martina Luthera Kinga ml.
Baraka označil spoluprácu medzi starostom New Yorku a bohatými podnikateľskými lídrami za „konkrétny príklad spolupráce medzi jednotlivcami, ktorí sú teraz súčasťou štátu a ktorí sú súčasťou vládnucej triedy, v podstate poskytujúcej alebo dávajúcej príkazy zvolenému úradníkovi - v tomto prípade starostovi New Yorku - kde v podstate povedali: 'Dostanete zelenú, aby ste išli a rozbili túto protestnú demonštráciu. Ubezpečujeme vás, že máte povolenie od predsedu kolégia. A musíte sa o to postarať.“

„A ako lojálny člen čiernej zle vedenej triedy... [starosta Adams] zmobilizoval policajné sily a tie išli rozbiť toto protestné hnutie,“ vysvetlil Baraka. „Prečo práve Kolumbia? Prečo sa najprv kládol dôraz na Kolumbiu? Kvôli tomu, že hovoríte o dotácii 13 miliárd dolárov. A táto požiadavka študentov na divestíciu [od Izraela] bola vnímaná ako vážna výzva pre kapitál, najmä ak sa má uchytiť.“

Propalestínske protesty na univerzitách v Spojených štátoch upozornili na veľké dotácie elitných univerzít, ktoré investujú finančné prostriedky do rôznych finančných záujmov. Študenti vyzvali školy, aby zverejnili svoje investície a zbavili sa majetku spoločností, ktoré sa podieľajú na výrobe zbraní a podporujú nezákonnú okupáciu palestínskeho územia Izraelom.
Závislosť vysokých škôl od bohatých darcov však viedla niektorých oligarchov k tomu, že využívajú svoju finančnú štedrosť ako nástroj vplyvu - majiteľ New England Patriots Robert Kraft minulý mesiac prisľúbil, že prestane podporovať Kolumbijskú univerzitu kvôli tomu, že škola pôvodne odmietla rozpustiť protestné tábory.
Caines povedal, že vplyv obchodných lídrov na starostu New Yorku ilustruje „spoluprácu medzi korporátnou mocou a orgánmi činnými v trestnom konaní“.

„Ilustruje to, ako môže podnikateľská elita manipulovať s policajnými orgánmi, aby slúžili jej záujmom,“ povedal aktivista. „Je to naozaj dôležité, pretože jednou z vecí, ktoré sa snažíme zdôrazňovať, o ktorých hovoríme s ľuďmi, [je] to, že polícia vás nechráni a neslúži vám. A je to zjavné na tom, ako boli pripravení. Pripravenosť newyorskej polície dokonca zasiahnuť do pokojného protestu na príkaz vedúceho predstaviteľa podniku.“

„Zároveň to poukazuje na polovojenskú podobu dnešnej polície,“ dodala. „Vidíme, že sa z toho stalo používanie policajných prostriedkov... Toto potlačenie protestu a zatknutie demonštrantov na Kolumbijskej univerzite len zvýrazňuje túto eróziu občianskych slobôd.“
Americké policajné útvary sú kritizované za svoje vzťahy s Izraelom, pričom policajti často cestujú do tejto krajiny, aby absolvovali výcvik od izraelských bezpečnostných síl. Pozorovatelia tiež spochybňujú takzvaný „prechod z armády do polície“, keď na oddeleniach čoraz viac pracujú veteráni, ktorí podľa kritikov vnášajú do policajnej práce militarizované myslenie.
V rámci kontroverzného programu sa policajným oddeleniam v celých Spojených štátoch poskytuje prebytočný vojenský výstroj, ktorý sa čoraz častejšie používa na boj proti demonštrantom.

„Policajné oddelenia využívajú novozískané vojenské zbrane nielen na boj proti terorizmu, ale aj na každodenné hliadkovanie,“ uviedol v roku 2011 časopis The Atlantic. „Teraz policajti bežne chodia po uliciach vyzbrojení útočnými puškami a oblečení v čiernych celobojových uniformách... V posledných rokoch si veľké aj malé policajné oddelenia zaobstarali bazuky, guľomety a dokonca obrnené vozidlá (mini tanky) na použitie v domácej policajnej práci.“
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: USA

Příspěvek od martanus » 21 kvě 2024, 07:42

Americký Kongres slíbil, že pokud Mezinárodní trestní soud vydá zatykač na Netanjahua, uvalí na jeho vedení sankce.
"Kongres zkoumá všechny možnosti, včetně sankcí, jak potrestat Mezinárodní trestní soud a zajistit, aby jeho vedení čelilo následkům, pokud podnikne kroky tímto směrem. Pokud bude Mezinárodnímu trestnímu soudu umožněno vyhrožovat izraelskému vedení, můžeme být další na řadě."

- V prohlášení uvedl předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/nabludatels/42671
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Khamul
Redaktor
Příspěvky: 69
Registrován: 16 úno 2017, 16:53

Re: USA

Příspěvek od Khamul » 23 kvě 2024, 12:13

13. Oregonský okres hlasuje pro odtržení a připojení k Idahu

V úterý se Crook County stal 13. okesem v Oregonu, který hlasoval pro odtržení od demokraty kontrolovaného státu a připojení se k sousednímu Idahu, konzervativnímu státu, který podle nich lépe reprezentuje jejich hodnoty. Opatření prošlo 53 procenty hlasů.

Organizátoři Hnutí 7-86, známého také jako „ Hnutí Velkého Idaha “, říkají, že rozhodnutí o odtržení je způsobeno progresivní politikou státu a vysokou mírou kriminality. Tvrdí, že byli v Oregonu odcizeni a že přestěhování do Idaha by občanům umožnilo těžit ze snížení daní a také z lepší správy a zastoupení.
Podle návrhu by se hranice Oregonu posunula o 200 mil na západ. Výsledkem by bylo 14 okresů a několik dílčích okresů spadajících pod státní hranice Idaho.

"Hranice Oregon/Idaho byla zřízena před 163 lety a nyní je zastaralá. V její současné poloze nedává smysl, protože neodpovídá poloze kulturní propasti v Oregonu," uvádí se na webu hnutí.

"Chceme ekonomiku, kterou nebudou brzdit předpisy a daně z Oregonu, včetně ekologických předpisů. Stále budeme mít federální předpisy a předpisy z Idaha, a to je dost," píše se na webu. "Idaho ví, jak respektovat venkovské okresy a jejich živobytí."

Hlasování však postrádá legislativní sílu a pouze znamená, že občané podporují informování svých státních a federálních zástupců o podpoře připojení části Oregonu prostřednictvím vyjednávání, uvádí Daily Mail.

Výkonný ředitel Greater Idaho Matt McCaw řekl, že je to první krok. "Voliči ve východním Oregonu mluvili hlasitě a jasně o své touze vidět jednání o hranicích kupředu," řekl McCaw.

"S tímto posledním výsledkem v Crook County nezbyla žádná omluva pro zákonodárce a guvernéra, aby nadále ignorovali přání lidí," dodal s odkazem na hlasování Crook County v úterý večer o odtržení.

„Vyzýváme guvernéra, předsedu Sněmovny a předsedu Senátu, aby si s námi sedli a prodiskutovali další kroky ke změně správy pro východní Oregoňany a také aby zákonodárný sbor začal slyšení o tom, jak bude vypadat potenciální změna hranic. “ uzavřel McCaw.

Mike Carter, prezident hnutí, řekl, že úterní večerní hlasování znamená, že je čas, aby zákonodárci dodrželi a naslouchali vůli lidu.

"Poslední tři roky jsme chodili přímo k voličům a ptali se jich, co chtějí po své státní vládě," řekl Carter.

"Tímto hlasováním nám říkají, že chtějí, aby jejich vůdci posunuli hranici," řekl. "V našem systému jsou lidé těmi, kdo mají moc, a je načase, aby vůdci, kteří je zastupují, je následovali."

Nedávný průzkum provedený společností NewsNation ukázal, že většina obyvatel Idahoa podporuje opatření Oregonu.

Ačkoli šlo pouze o malou úpravu, hranice státu Oregon byla naposledy změněna v roce 1958.

Od té doby, co progresivní politici převzali kontrolu nad zákonodárným sborem státu Oregon, došlo k masovému exodu obyvatel, protože stát pokračuje v úpadku kvůli neúspěšným progresivním politikám, včetně vysoké kriminality, nedostatku státních zastupitelství a policistů, bezdomovců a drogové epidemie .
https://thepostmillennial.com/13th-oreg ... join-idaho

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16541
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: USA

Příspěvek od petrp » 28 kvě 2024, 11:46

Kam tečou peníze pro Ukrajinu. Přiznání válečníka a pomocníka vlády USA
Erik Prince sloužil u speciální jednotky SEAL a je zakladatel soukromé vojenské společnosti Blackwater, která byla pro USA v klíčová v konfliktech v Afghánistánu a Iráku. V interview s Tuckerem Carlsonem se bavil jednak o konfliktu na Ukrajině, který podle něho neměl vůbec začít, ale také o tom, že americká výzbroj je zastaralá, předražená a na Ukrajině už o ni není zájem. Varoval, že končí jaro a začíná suché počasí, které je ideální pro tanky. Rusové podle něho chtějí ponížit Západ a zajistit, že Ukrajina už pro ně nikdy nebude problém.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... USA-756002
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

treerat
Výkonný redaktor
Příspěvky: 522
Registrován: 11 kvě 2022, 14:54

Re: USA

Příspěvek od treerat » 29 kvě 2024, 12:02

V USA se zřítila stíhačka F-35
U města Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko se v úterý zřítila stíhačka Lockheed Martin F-35. Informuje o tom agentura The Associated Press (AP), podle níž pilot zřícení stroje přežil a nachází se ve vážném stavu v nemocnici. Americká televize ABC News uvedla, že se jednalo o zbrusu nový stroj.
K havárii došlo v úterý ve 14:00 místního času (22:00 SEČ) poblíž mezinárodního letiště ve městě Albuquerque. Stíhačka vzlétla z texaského města Fort Worth a směřovala na leteckou základu Edwards poblíž Los Angeles.
Společnost Lockheed Martin pro agenturu AP uvedla, že se stroj zřítil poté, co byl pilot doplnit palivo na letecké základně Kirtland v Novém Mexiku.
Jediným člověkem na palubě byl pilot, který se podle americké televize ABC News katapultoval. Utrpěl zranění, záchranné složky ho posléze ve vážném stavu převezly do nemocnice.
Agentura AP dále připomněla, že se jedná o druhou havárii vojenského letadla v Novém Mexiku za poslední měsíc. V dubnu se v odlehlé oblasti poblíž letecké základny Holloman zřítil letoun F-16 Fighting Falcon, jehož pilot se rovněž katapultoval a utrpěl lehká zranění.
Stíhačka F-35 vznikla jako výsledek programu Joint Strike Fighter, který měl za úkol sestrojit jednotnou víceúčelovou stíhačku. První let se konal 15. prosince 2006. Jedná se o stíhačku páté generace určenou k provádění pozemních útoků, průzkumu nebo vzdušných obranných misí s technologií Stealth.
Čtyřiadvacet těchto letounů zakoupila i Česká republika. Americká firma se zavázala, že je dodá do roku 2031.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... 5-40473890

PeterSly
Senior redaktor
Příspěvky: 3757
Registrován: 23 srp 2022, 09:39

Re: USA

Příspěvek od PeterSly » 31 kvě 2024, 07:52


Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: USA

Příspěvek od martanus » 31 kvě 2024, 22:56

Admirál Robert P. Burke, který dříve působil jako velitel amerických námořních sil v Evropě a Africe, byl zadržen kvůli obviněním z účasti v korupčních schématech v oblasti státních zakázek. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti USA.

https://t.me/neCT24/56848
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2024, 16:54

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... -strelami/
USA zvažují vybavit ponorky jadernými řízenými střelami
Spojené státy stojí před klíčovým rozhodnutím, zda vyzbrojit ponorky jadernými řízenými střelami, což by mohlo změnit jejich strategii odstrašení v době rostoucího napětí s Čínou a Ruskem.

Tento měsíc USNI News informovalo, že USA zvažují rozmístění jaderných střel odpalovaných z ponorek (SLCM-N) na modifikovaných ponorkách třídy Virginia (SSN).

Ředitel programu strategických systémů amerického námořnictva viceadmirál Johnny Wolfe poukázal během slyšení v americkém Senátu na složitosti a nejistoty spojené s úpravami útočných ponorek třídy Virginia pro umístění SLCM-N. Wolfe zdůraznil předběžnou povahu odhadů nákladů a potřebu flexibility v tomto programu.

Senátor Mark Kelly vyjádřil obavy ohledně možných kompromisů těchto úprav, zejména dopadu na schopnosti torpéd a další strategické zbraňové programy. Vyhlášeni zdůraznilo jemnou rovnováhu potřebnou pro efektivní realizaci programu SLCM-N s ohledem na omezený počet zkušených vládních pracovníků a zhoršený stav průmyslové základny pro jaderné zbraně.

USNI News zmiňuje dopady zpoždění v programu jaderných ponorek s balistickými střelami třídy Columbia (SSBN) na modernizační úsilí britských SSBN a nezbytnost udržovat „nezklamávající“ misi ponorek třídy Ohio (SSBN) až do roku 2042. Kromě toho senátorka Deb Fischer zdůraznila potřebu různých možností tváří v tvář jaderně vyzbrojeným protivníkům.

V jaderném přetahování je USA zapojeno do boje se svou strategií jaderného odstrašení, zatímco Čína a Rusko postupují vpřed s taktickými zbraněmi s nízkou účinností.

V červnu 2023 Asia Times informovaly, že americké námořní jaderné zbraně v současnosti zahrnují pouze strategické balistické střely odpalované z ponorek (SLBM). Mezitím se Čína a Rusko zaměřují na vývoj nízko-výkonných taktických jaderných zbraní, které jsou považovány za zbraně pod úrovní strategických jaderných zbraní a jsou určeny na podporu konvenčních vojenských operací.

Exkluzivní důraz na strategické odstrašení mohlo vytvořit mezeru v odstrašení mezi USA a jejich blízkými rivaly, protože SLCM-N nabízí taktickou jadernou údernou schopnost k vyvážení taktických jaderných zbraní Číny a Ruska. Snaha o návrat SLCM-N by mohla také naznačovat širší nedostatky v konvenčním odstrašení USA, přičemž nízko-výkonné jaderné zbraně by kompenzovaly mezery v konvenčních schopnostech.

Uprostřed rostoucího napětí mohou Spojené státy zvažovat změnu své námořní strategie, aby zahrnovala rozmístění nízko-výkonných jaderných zbraní na moři jako odstrašení proti rostoucím vojenským schopnostem Číny.

V článku Real Clear Defense z května 2024 Joe Varner tvrdí, že USA by měly rozmístit nízko-výkonné jaderné zbraně na moři k odstrašení Číny a dalších potenciálních agresorů. Varner zastává názor, že USA musí přijmout bojovou doktrínu s taktickými jadernými zbraněmi nasazenými na válečných lodích.

Varner zdůrazňuje, že tato změna je nezbytná vzhledem k rostoucím územním nárokům Číny a vojenským hrozbám vůči jejím sousedům, včetně amerických spojenců, jako jsou Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan a Filipíny. Poukazuje také na významný vojenský pokrok Číny, například rozšiřování jaderných hlavic, raket, námořnictva a letectva.

Varner říká, že USA čelí dilematu, zda posílit své síly nasazené vpředu proti čínským raketovým útokům nebo se stáhnout na méně zranitelná místa, což by potenciálně vystavilo jejich asijské spojence nebezpečí. Kritizuje poválečné rozhodnutí o stažení jaderných zbraní z válečných lodí a obhajuje jejich znovunasazení pro zvýšení odstrašení.

Varner tvrdí, že čínská politika "no first use" jaderných zbraní je nespolehlivá a že nasazení jaderných zbraní na moři by USA poskytlo možnosti kontrolovat eskalaci a odstrašit agresi, aniž by musely použít strategické jaderné síly. Dodává, že USA musí spolu se svými spojenci čelit výzvám a zvažovat taktické jaderné zbraně jako součást své bojové strategie.

Potenciálně klíčová role SLCM-N při posilování jaderného odstrašení USA by představovala významný posun v jaderné strategii od dob studené války.

V článku Atlantic Council z dubna 2024 Robert Soofer zdůrazňuje důležitost SLCM-N pro udržení věrohodného jaderného odstrašení. Soofer tvrdí, že SLCM-N by byla první novou americkou jadernou zbraní od dob studené války, což by signalizovalo silnou zprávu o odstrašení a ujištění spojenců.

Soofer nastiňuje klíčové úvahy pro Kongres, aby zajistil úspěch programu, jako je přezkoumání stávajících raket pro adaptaci, vyhnutí se příliš přísným vojenským požadavkům a zajištění efektivního nasazení na ponorkách. Zdůrazňuje také potřebu zaměřeného vedení a řízení, aby se zabránilo narušení ostatních modernizačních programů jaderných zbraní.

Kritici tvrdí, že navrhované nasazení SLCM-N by mohlo být více škodlivé než prospěšné a navrhují zaměřit se na diplomatické angažmá a strategickou stabilitu.

V článku The Washington Post ze srpna 2023 se uvádí, že umístění SLCM-N na palubách amerických ponorek by komplikovalo jejich primární misi detekce nepřátelských plavidel a zabíralo cenný prostor potřebný pro proti ponorkovou válku. Článek také uvádí, že přítomnost jaderných řízených střel by omezila námořní cvičení se spojenci a návštěvy přístavů v zemích, které jsou proti jaderným platformám.

The Washington Post rovněž zdůrazňuje finanční důsledky SLCM-N, uvádějící, že udržování střely a jejích hlavic by stálo USA 10 miliard dolarů během deseti let. Podle zprávy již USA disponují třemi taktickými jadernými systémy: gravitační bombou B61, ve vzduchu vypouštěnou řízenou střelou vybavenou hlavicí W80 (ALCM) a balistickou střelou Trident W76-2 SLBM, což činí SLCM-N nadbytečnými.

Kromě toho The Washington Post upozorňuje na problémy s připraveností americké ponorkové flotily, uvádějící, že 40 % amerických rychlých útočných ponorek v současnosti čeká na údržbu. Článek argumentuje proti oživení SLCM-N a namísto toho podporuje modernizaci americké jaderné triády a řešení problémů s údržbou amerického námořnictva.

V článku Bulletin of Atomic Scientists z října 2023 Andrew Facini tvrdí, že americká fixace na hardware a vojenské schopnosti k vyvážení rostoucího čínského jaderného arzenálu by mohla vést k nestabilitě a potenciální jaderné válce kvůli paradoxu stability - nestability. Facini uvádí, že USA by místo toho měly budovat vzájemné porozumění a opatření na snížení rizik s Čínou, aby se předešlo eskalaci.

Facini kritizuje podporu SLCM-N a dalších taktických jaderných zbraní, protože podle něj komplikují výsledky konfliktů a zvyšují riziko rychlých jaderných protiútoků. Upozorňuje také na nebezpečí snah o dosažení eskalační dominance, které mohou protivníci jako Čína vnímat jako podněty k rychlým reakcím.

Facini obhajuje strategii, která akceptuje potenciální zranitelnosti na určitých úrovních, aby se předešlo horším konfliktům, a zdůrazňuje důležitost kontroly zbrojení a komunikace pro strategickou stabilitu. Tvrdí, že USA by měly spolupracovat s Čínou na snížení napětí a zabránění jaderné válce, a poukazuje na potřebu trvalých investic do občanské společnosti a vládních procesů pro udržení odstrašení.

Rozmístění jaderných řízených střel SLCM-N na amerických ponorkách představuje zásadní debatu o budoucnosti jaderného odstrašení Spojených států. Zatímco někteří obhajují tento krok jako nezbytný pro vyvážení čínských a ruských taktických jaderných zbraní a posílení amerických vojenských kapacit, jiní varují před jeho finančními náklady, logistickými komplikacemi a rizikem eskalace konfliktů.

Odpůrci nasazení SLCM-N navrhují zaměřit se na diplomatické úsilí, strategickou stabilitu a modernizaci stávajících systémů. V tomto kontextu se USA musí rozhodnout, zda budou pokračovat ve vývoji a nasazení těchto zbraní, nebo zda se zaměří na alternativní strategie, které by mohly lépe sloužit jejich dlouhodobým bezpečnostním zájmům.

Debata o SLCM-N tak odráží širší otázky o tom, jak nejlépe zajistit bezpečnost v období rostoucí mezinárodní nejistoty a změn v globální rovnováze sil. Spojené státy stojí před rozhodnutím, které může mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost jaderné politiky a globální bezpečnosti.
Veľmi nebezpečná hra... Počty nosičov limitujú zatiaľ stále platné zmluvy. A takýto krok ich porušuje.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2024, 17:10

https://zvedavec.news/vezkratce/20607/
https://am.sputniknews.ru/20240530/inte ... 70423.html
Intelligence Online: USA vyslaly poradce na ministerstva obrany Arménie, Moldavska a Ukrajiny

Washington tím „přijímá odpovědnost“ za úřady zemí, které „chtějí opustit oběžnou dráhu Moskvy“.

USA vysílají své poradce na ministerstva obrany Moldavska, Arménie, Ukrajiny a balkánských zemí, aby uvedli jejich armády do souladu s americkými standardy, uvedl francouzský server Intelligence Online.

Cílem je jejich větší kompatibilita s americkými silami a odklon od ruského modelu,“ uvádí se ve zprávě.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět