Itálie / Taliansko

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11628
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od Alchymista » 20 kvě 2020, 22:53

https://echo24.cz/a/SJdDm/vic-nez-sto-i ... dostali-ho
Víc než sto italských mafiánů požádalo o příspěvek pro chudé a dostali ho
Více než 100 členů italské mafie požádalo a dostalo sociální příspěvek určený nejchudším občanům. Informovala o tom dnes s odkazem na italskou policii agentura AFP. Mezi 101 vybranými členy mafie figurují velmi bohatí lidé, a to i ti z okruhu šéfa kalábrijské organizace Ndrangheta Roberta Pannunziho.

Na příspěvek „dosáhl“ i jeho syn Alessandro. Italští a američtí vyšetřovatelé označují Roberta Pannunziho za jednoho z nejvýznamnějších mužů v obchodu s kokainem. Podle vyšetřovatelů Pannunzi peníze „nepočítá, ale váží“. Jeho syn Alessandro je manželem dcery jednoho z hlavních kolumbijských producentů kokainu.

Italská policie prověřovala oprávněnost 500 podezřelých žádostí o finanční pomoc a vybrala 101 jmen lidí, kteří ji budou muse vrátit, protože jim nenáleží. Celkem jde o 516.000 eur (přes 14 miliard korun). Měsíční přípěvek pro nejchudší činí 780 eur na osobu a týká se pěti milionů Italů, kteří žijí pod prahem bídy.

‚Ndrangheta funguje na rodinném principu, působí především v jihoitalské Kalábrii, ale má vliv i na severu země a i jinde ve světě. Odborníci o ní tvrdí, že je jako jediná z mafiánských organizací zastoupena na všech kontinentech.

Informace o chybném vyplacení peněz se v Itálii zveřejňuje v době, kdy země pociťuje těžké důsledky epidemie koronaviru. Zemřelo tam přes 32.000 lidí a velmi pozvolna se začínají uvolňovat ochranná opatření. Nelibost vyvolalo nedávné propuštění téměř 400 mafiánských bosů z věznic nebo jejich přesun do domácího vězení. Úřady to zdůvodnily tím, že šlo o osoby, u nichž by v případě nakažení koronavirem hrozily komplikace. Opozice ale kvůli tomu požaduje odvolání ministra spravedlnosti Alfonsa Bonafedeho a dnes se o tom má hlasovat v Senátu. Podle médií ale opozice nemá k prosazení ministrova odvolání dostatek hlasů.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11628
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od Alchymista » 07 čer 2020, 08:06

https://echo24.cz/a/SSA52/na-lampeduse- ... i-migranti
Na Lampeduse roste napětí. Kdosi zapálil lodě, jimiž připluli migranti
Desítky lodí, jimiž od afrických břehů na italský ostrov Lampedusa dorazili migranti, v pátek večer kdosi zapálil. Dnes o tom informovala agentura APA. Okolí zahalil hustý, černý dým, viditelný z velké dálky. Hasičům trvalo několik hodin, než oheň uhasili.

Prokuratura případ vyšetřuje jako žhářství a státní zástupce Salvatore Vella v rozhovoru s agenturou ANSA varoval před "projevy netolerance", které poškozují pověst Lampedusy.

V poslední době znovu přibylo migrantů, kteří na Lampedusu připluli. Za uplynulý týden se na tento ostrov ležící mezi Sicílií a Tuniskem dostalo 600 ilegálních migrantů. Salvatore Martello, starosta Lampedusy, varoval, že ostrov, na němž žije 6500 obyvatel, nedokáže všechny migranty ubytovat v zařízeních pro ně určených. Místní lidé si dělají starosti, že velké množství migrantů se negativně podepíše na letní turistické sezoně, která možná i kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 nebude zrovna nejlepší.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5313
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od petrp » 20 čer 2020, 08:45

Potápěči našli u italských břehů vrak galeony z 16. století
Dva italští potápěči našli poblíž ligurského letoviska Portofino vrak lodi, kterou by podle historiků mohla být slavná obchodní galeona Santo Spirito, jež ztroskotala v roce 1579. Informovala o tom italská média. Pokud se hypotéza potvrdí, půjde o vůbec první vrak z 16. století, který byl kdy v Itálii objeven.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/potap ... i/1904429?

https://video.corriere.it/video-embed/e ... mbed_norcs
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. - Jan Werich
Je těžké býti debilem, protože konkurence je obrovská. - Miroslav Horníček

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5313
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od petrp » 29 čer 2020, 13:42

Řím se popuzeně ohradil - nepotřebujeme německé rady!
Itálie bouřlivě reagovala na nabídku Angela Merkelové vzít si pomoc evropského stabilizačního mechanismu ESM a přijmout půjčku za výhodnou sazbu, píše německý deník Die Welt. Italský premiér Giuseppe Conte objasnil, že jeho země nepotřebuje rady z Německa, a veškerá finanční rozhodnutí bude přijímat on sám a jeho ministr hospodářství.

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... ecke-rady/
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. - Jan Werich
Je těžké býti debilem, protože konkurence je obrovská. - Miroslav Horníček

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11628
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od Alchymista » 06 črc 2020, 15:31

Alchymista píše:
06 črc 2020, 15:28
Dnes umrel Ennio Morricone (* 10. november 1928, Rím, Taliansko , † 6. júl 2020, Rím , Taliansko )
Taliansky hudobný skladateľ, dirigent a hudobník. Vo svete sa preslávil najmä ako skladateľ filmovej hudby, ktorá bola inšpirovaná rôznymi hudobnými žánrami. Od roku 1946 zložil Morricone vyše 500 hudobných kompozícií k filmom a televíznym projektom.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11628
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od Alchymista » 20 črc 2020, 18:39

https://echo24.cz/a/SffEC/italske-urady ... rove-krizi
Italské úřady se obávají nástupu mafie po koronavirové krizi
Ekonomická paralýza způsobená pandemií koronaviru může vést k posílení vlivu a růstu organizovaného zločinu, varoval ve své zprávě parlament italský národní protimafiánský útvar (DIA). Krize může mafii podle zprávy nabídnout příležitosti k obohacení a růstu „srovnatelné s poválečným vývojem“, píše italská agentura ANSA.

Podle zprávy podané parlamentu DIA (Direzione Investigativa Antimafia) se italským mafiánským skupinám nabízí kvůli krizi šance ovládnout velké a střední společnosti, které se potýkají s problémy či krachují. O nebezpečí hlubšího pronikání zločineckých organizací v době koronavirové krize do evropského hospodářství varoval v červnu také Europol.

Kvůli krizi a z ní vyplývajícímu nedostatku likvidity by podle této evropské policejní služby kriminální organizace mohly ve velkém začít přebírat podniky v problémech s pomocí peněz pocházejících z trestné činnosti. Panuje také konkrétní nebezpečí, že se mafie obohatí za pomoci lichvy – firmám či rodinám v nesnázích nabídne finanční pomoc nebo základní služby, čímž získá společenskou podporu i následně větší podíl na trhu, varoval již dříve policejní prefekt Vittorio Rizzi. Itálie jako první zřídila zvláštní tým, který má vypracovat strategii proti pronikání mafie do hospodářství.

V Itálii působí celá řada mafiánských skupin. Za nejnebezpečnější mafiánské uskupení je v současnosti považována kalábrijská 'Ndrangheta, která ve velkém pronikla i na sever Itálie. Kromě toho v Apulii působí mafie Sacra Corona Unita a na Sicílii Cosa Nostra.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11628
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od Alchymista » 30 črc 2020, 23:09

https://echo24.cz/a/SbF5L/jsem-hrdy-ze- ... i-migrantu
„Jsem hrdý, že jsem bránil Itálii.“ Salvini přišel o imunitu, může být souzen za bránění vylodění migrantů
Italský senátor Matteo Salvini může být souzen v další kauze týkající se jeho protiimigrační politiky, kterou prosazoval jako ministr vnitra od června 2018 do září 2019. Horní komora parlamentu ho ve čtvrtek zbavila imunity pro trestní stíhání kvůli tomu, že loni v srpnu odmítl povolit vylodění migrantů z humanitární lodi Open Arms v italském přístavu. Informovala o tom agentura ANSA. V jiném podobném případu přišel Salvini o imunitu v únoru, soud byl ale kvůli covidu-19 odložen na říjen.

Italští senátoři zbavili Salviniho imunity jen těsně, a to poměrem hlasů 149 ku 141. Sicilská prokuratura viní sedmačtyřicetiletého politika z nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Salvini loni v srpnu povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.

Letos 12. února italští senátoři rozhodli stejně v jiné kauze, kterou má na starost soud v Katánii a která se týká případu z loňského července. Salvini tehdy jako ministr vnitra nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.

„Jsem hrdý na to, že jsem bránil Itálii. Udělal bych to znovu a udělám to znovu, protože migrační vlna tento měsíc je šestkrát větší, než byla před rokem, když (strana) Liga byla ve vládě,“ řekl dnes k hlasování Senátu Salvini.

Se svou stranou Liga Salvini z vlády odešel loni v září, když inicioval rozpad vládní koalice v naději, že budou předčasné volby, v nichž chtěl zúročit své tehdy stoupající preference. Volby se ale nekonaly, protože Salviniho koaliční partner uzavřel nové spojenectví s částí opozice.

Po nástupu do úřadu ministra vnitra v červnu 2018 prosadil Salvini přísnou protiimigrační politiku, kterou mnozí Italové vítali, protože jejich země se tehdy potýkala s masovou migrační vlnou z Afriky. Uzavíráním přístavů si ale Salvini vysloužil kritiku, protože migranti prchající před násilím a bídou z Afriky museli trávit několik dní, někdy i týdnů na palubách lodí. Dřívější vylodění umožnil obvykle jen několika migrantům se zdravotními potížemi.

Salvini jako ministr povolil vylodění všech z lodě až poté, co země EU slíbily, že migranty převezmou. Podobnou praxi aplikuje i Malta, která se takto stejně jako tehdy Salvini snaží přimět EU k systémovému řešení.

Salviniho se chce u soudu hájit i s argumentem, že uzavírání přístavů nebylo jen jeho rozhodnutí, ale že se na něm podíleli i ostatní členové tehdejší vlády. Tu tvořila koalice Salviniho Ligy a Hnutí pěti hvězd (M5S), které po rozpadu tohoto spojenectví uzavřelo koalici s tehdy opoziční Demokratickou stranou (PD).

Nová vláda už přístavy migrantům neuzavírá, i když letos několik měsíců to rovněž dělala jako karanténní opatření kvůli pandemii covidu-19, v níž byla Itálie hodně zasažena. Migranty tehdy začala umisťovat do karantény mimo jiné na trajekt u Sicílie. S příchodem léta migrační vlna do Itálie nyní opět zesílila.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11628
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od Alchymista » 02 srp 2020, 16:18

https://echo24.cz/a/S4r5P/obrazem-dva-r ... -most-zpet
OBRAZEM: Dva roky od tragédie v Janově je zřícený most zpět
Italům se podařilo necelé dva roky po tragickém pádu mostu v italském Janově na dálnici A10 postavit novou mostní konstrukci. Stavba je dokončena a po víkendu se chystá jeho slavnostní otevření. To, jak most v současnosti vypadá, mohou navíc lidé nonstop už nyní sledovat prostřednictvím videokamer.

Nový most byl v Janově postaven rekordně rychle. Stavbu se podařilo postavit za 13 měsíců, dělníci zde pracovali nonstop. Na realizaci nového mostu se podílely dvě italské stavební firmy.

Hrubá stavba byla k dispozici už v dubnu, v druhé polovině července pak na mostě proběhly zátěžové zkoušky, které dopadly úspěšně. Na most ve stejný čas najelo 56 nákladních automobilů, z nichž měl každý hmotnost 44 tun.

Po úspěšných testech je necelé dva roky od zřícení mostu naplánované jeho slavnostní otevření, které se má uskutečnit v pondělí 3. srpna v 19:30. Most je moderní stavbou, každý večer a noc má být osvětlen, mimo jiné má být nasvícen i italskou vlajkou.

To, jaká je na mostě aktuálně situace, je možné sledovat nepřetržitě prostřednictvím několika kamer, které jsou k dispozici na webových stránkách Pergenova.

Dálniční most Porte Morandi se tragicky zřítil 14. srpna 2018 během bouře doprovázené prudkým deštěm. Neštěstí nepřežilo 43 osob.

Italům se podařilo most postavit rychle, samotná stavba se podařila za jeden rok. Pro srovnání – Trojská lávka se v Praze zřítila 2. prosince 2017, její konstrukce probíhá v těchto měsících. Dokončena by měla být začátkem srpna tohoto roku. Její otevření avizoval pražský magistrát na říjen.
+ foto

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5313
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Itálie / Taliansko

Příspěvek od petrp » 02 srp 2020, 16:23

genova-200802-1620-hu.jpg
https://www.foto-webcam.eu/webcam/genova/ - je možno posouvat zpět v čase...
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. - Jan Werich
Je těžké býti debilem, protože konkurence je obrovská. - Miroslav Horníček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti