Makedonie

Odpovědět
QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 3219
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Makedonie

Příspěvek od QVAK » 22 bře 2017, 20:36

To se jen tak nevidí: Divoké demonstrace při příjezdu komisaře EU. A to zde Soros nechal tolik peněz

Dění ve dvoumilionové Makedonii se v posledních dnech stalo tématem pro mnoho světových médií. V centru pozornosti se však tato malá země ocitla i z pohledu Bruselu a amerického miliardáře George Sorose.
Jak referuje Reuters či britský deník Express, desítky tisíc lidí vyšly do ulic, aby proti Hahnově příjezdu protestovaly. Demonstranti vnímají návštěvu evropského komisaře jako snahu Bruselu vměšovat se do vnitřních záležitostí země.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/mo ... nez-480587

jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 375
Registrován: 07 úno 2017, 19:46
Bydliště: CB

Makedonie (FYROM)

Příspěvek od jura-p » 28 dub 2017, 01:30

Makedonie byla první zemí, kde se usadili Američtí poradci a jednotky z bývalé Juboslávie.
Je tam velmi velká albánská menšina, která má větší, výrazně větší porodnost než Makedonci. Není to tak dávno, kdy jsme doporučovali Makedoncům, aby ve své ústavě věnovali velkou pozornost menšinovému problému. Když se nás ptali, proč, tak jsme jim říkali, že to dělají pro sebe, protože oni budou brzy tou menšinou. Ozbrojené boje se podařilo utlumit, ale jak to vypadá, bylo to načas. Už to zase začíná. Proto zakládám toto vlákno.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za ... 590604f2e/

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 3219
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Makedonie (FYROM)

Příspěvek od QVAK » 28 dub 2017, 14:45

Georgi Sorosovi se to v Makedonii vymklo z rukou. Místo jeho lidí vyrazila na parlament protistrana a podala si „proevropské“ poslance

V Makedonii se včera velmi zdramatizovala tamější už tak napjatá situace. Demonstranti vnikli do parlamentu a napadli poslance. Podle očitých svědků se zaměřili zejména na socialisty.
Neklid panuje v Makedonii prakticky již od začátku roku, kdy v parlamentních volbách velmi těsně zvítězila strana VMRO-DPMNE před socialisty. Ani jeden z politických subjektů však není schopen sestavit vládu. Problém je především v nechuti prezidenta Ďorge Ivanova smířit se s tím, že vláda by se mohla spoléhat na jednu ze tří stran, které mají podporu místních Albánců. Prezident tvrdí, že by taková vláda byla jen loutkou Albánie.
Demonstrace jsou od té doby na denním pořádku a velmi živo bylo zejména před pěti týdny, kdy do země zavítal evropský komisař Johannes Hahn. Lidé vnímali jeho návštěvu jako ovlivňování vnitropolitické situace Bruselem a Hahna vypískali. Setkat se s ním odmítl i prezident, a tak se nakonec uskutečnila jen schůzka s vůdcem socialistů Zoranem Zajevem. Evropská unie se ani nesnaží zakrývat své sympatie právě ke zdejším socialistům. Následující týdny se dají ve zpětném pohledu popsat jako ticho před bouří, která vypukla právě včera.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/mo ... nce-485596

Uživatelský avatar
El Diablo
Výkonný redaktor
Příspěvky: 957
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Makedonie

Příspěvek od El Diablo » 29 dub 2017, 15:14

Rozlícení Makedonci vtrhli do budovy parlamentu. Zraněno bylo 100 lidí
28. dubna 2017 6:47, aktualizováno 11:38
Více než sto lidí bylo zraněno při čtvrtečních večerních střetech před makedonským parlamentem a uvnitř budovy, do níž vtrhli rozlícení stoupenci expremiéra Nikoly Gruevského. Mezi zraněnými je 22 policistů a tři politici, včetně šéfa opozice Zorana Zaeva, informovala agentura MIA s odvoláním na policejní a lékařské zdroje.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/makedonie-protes ... anicni_och
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1819
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Makedonie

Příspěvek od martanus » 06 kvě 2017, 12:04

Do Makedonie v poslední době přešlo z Kosova kolem osmi stovek bývalých albánských povstalců Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Tvrdí to srbský list Večernje novosti s odvoláním na zdroje ze srbských bezpečnostních služeb. Makedonie je ve vážné politické krizi a údajně hrozí i rozpad země.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1819
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Makedonie

Příspěvek od martanus » 12 kvě 2017, 11:25

V Makedonii i nadále panuje napjatá politická situace, která proti sobě fakticky postavila příznivce a odpůrce Evropské unie. Tisíce demonstrantů nyní opět vyšli do ulic, aby protestovali proti vměšování Bruselu do vnitřních záležitostí země.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/mo ... ova-487356
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1819
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Makedonie

Příspěvek od martanus » 01 srp 2017, 21:35

Bulharsko a Makedonie udělaly tečku za historickými rozepřemi, vzdaly se všech územních nároků
Bulharský premiér Bojko Borisov a jeho makedonský protějšek Zoran Zaev podepsali dohodu o přátelství obou zemí, které se po letech sporů vzdaly vzájemných územních nároků a slíbily neprovádět ani nepodporovat vzájemně nepřátelské aktivity. Podle Borisova jde o důkaz, že i na neklidném Balkáně se mohou spory řešit jednáním bez zahraničních prostředníků. Dokument má pozitivní ohlasy v několika evropských zemích, kritizuje ho však konzervativní makedonská opozice, podle níž jde o projev kapitulace Bulharsku.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/bu ... 1500439769
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Or-Hor
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1006
Registrován: 08 dub 2017, 07:47
Bydliště: Český kras

Re: Makedonie

Příspěvek od Or-Hor » 03 lis 2017, 07:32

Rozsudek s dlouholetými tresty vězení včetně sedmi doživotních vynesl ve čtvrtek soud v prvoinstančním řízení nad více než třemi desítkami albánských vzbouřenců obžalovaných z příslušnosti k teroristické organizaci a z terorismu. Jde o skupinu, která se v květnu 2015 účastnila dvoudenních bojů s makedonskými bezpečnostními silami v Kumanovu na severu země. Ozbrojený střet si tehdy vyžádal 18 mrtvých, včetně osmi policistů, zadrženy byly tři desítky lidí kladoucích ozbrojený odpor. Soud kromě doživotních trestů odnětí svobody uložil třinácti odsouzeným každému 40 let vězení. Dalších třináct obžalovaných si vyslechlo tresty v různé délce trvání od 12 až po 20 let. Čtyři souzení byli viny zproštěni. Při zahájení procesu 9. února loňského roku média informovala, že na lavici obžalovaných usedlo na dvacet etnických Albánců z Kosova, více než desítka makedonských Albánců a také jeden albánský státní příslušník. Všichni odsouzení vinu odmítají a jejich obhájci podle novinářů už sdělili, že se odvolají. "Neočekávali jsme spravedlivé tresty, ale také jsme neočekávali, že rozsudek bude tak krutý. Byl to klasický demonstrační proces," řekl jeden z advokátů Naser Raufi.
https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/ ... 53098.html
Tam credere omnia vitium est quam nil credere

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host