27.7. nás navždy opustil Halladin. R.I.P.

Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 29 pro 2017, 21:13

Napětí v Piranském zálivu. Arbitráž ho přiřkla Slovinsku, Chorvaté to ignorují

Chorvatsko stále neuznává výsledek letošní arbitráže ohledně hraničního sporu se Slovinskem. Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, který Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře. V pátek měly obě země začít realizovat rozhodnutí arbitráže v Haagu, Chorvaté ale do Piranského zálivu poslali rybáře a policisty s loděmi.

https://echo24.cz/a/SG5Cx/napeti-v-pira ... o-ignoruji

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 09 led 2018, 17:34

Západobalkánské zápisky: Prodané Kosovo za EU nebo pod ruskou kontrolou

K oslavě pravoslavných Vánoc, které se slaví podle juliánského kalendáře na den našich Tří králů, patří v Srbsku tradice pálení dubových větví – „badnjak“. Ovšem stalo se, že v Kosovu někdo srbské rodině na Vánoce zapálil celou stodolu… (vlevo metropolita Amfilohij Radović) Pochopitelně, že všem je jasné, kdo zdejším menšinovým Srbům uspořádal takovou vánoční „oslavu“ a také proč tak učinil. Kosovská policie bude incident vyšetřovat, ale Srbové jí nevěří. Raději vyslechnou při vánoční liturgii hlas svých popů, kteří vzkazují, že Kosovo patří Srbsku a ať si říká, kdejaký politik, co chce, vždyť politici nejsou věční jako světci. Na vysvětlenou je třeba uvést, že se v Srbsku šíří hlasy, že současný srbský prezident chce výměnou za uznání nezávislosti Kosova získat pro Srbsko vstup do EU v roce 2025. Údajně je to již hotová věc, domluvená s unijními politiky.

http://literarky.cz/politika/svet/25519 ... -kontrolou

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 27 dub 2018, 19:24

Zločiny na Srbech: v Bosně zatkli velitele muslimských sil z války v Jugoslávii

Bosenská policie v pátek zadržela bývalého velitele muslimských sil za války v 90. letech Atifa Dudakoviče, který je podezřelý ze spáchání válečných zločinů na srbském obyvatelstvu v roce 1995. S odvoláním na sdělení úřadu pro vyšetřování SIPA o tom informovala regionální televize N1.
Spolu s Dudakovičem, který velel pátému sboru převážně muslimské armády Bosny a Hercegoviny, policie na příkaz bosenské prokuratury zatkla na různých místech země dalších 12 lidí. Jde o osoby obviněné ze zločinů spáchaných na Srbech během války v letech 1992 až 1995.

https://echo24.cz/a/S6kLG/zlociny-na-sr ... jugoslavii

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 16 kvě 2018, 20:05

Západobalkánské zápisky: Uprchlíci míří k Chorvatsku a španělská karta pro Kosovo

V současnosti je to zpráva, že směrem přes Bosnu se žene do EU nová uprchlická vlna. V Bosně nastala panika z uprchlíků a Milorad Dodik prezident bosenské Republiky Srbské prohlásil, že „se vynasnaží, aby silové složky ochránily dosavadní styl života. Vůbec si nepřejeme, aby došlo ke změně struktury obyvatelstva a přijmeme taková opatření, abychom zabezpečili majetek a bezpečnost naši ch lidí.“ Navíc vyzval bosenskou vládu, aby po příkladu Maďarska uzavřela své hranice. Zřejmě je ale pozdě, neboť chorvatská média píší o tom, že se již nyní v Bosně nachází kolem pěti až šesti tisíc uprchlíků. Chorvatsko se s novou uprchlickou vlnou ocitlo v kleštích, neboť podle nového nařízení rakouské vlády, budou utečenci, kteří se dostali do Rakouska vracení zpět do Chorvatska podle nařízení Dublin III. Totéž může podniknout i Slovinsko.
Zítra začne summit o Západním Balkánu. Myslíte, že další problém západního Balkánu je pro Evropu již menším zlem? Rozhodně si to nemyslí španělský premiér Mariano Rajoy. Jedná se o Kosovo a v tomto ohledu Španělsko vzhledem ke své vnitropolitické situaci, problémům s Katalánskem, zastává jasný názor – Kosovo nesmí být samostatné. Jestliže existuje takzvaný blok pro samostatné Kosovo, chce se španělský premiér zasloužit o vznik bloku proti kosovské samostatnosti.
http://literarky.cz/politika/svet/26285 ... pro-kosovo

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 05 čer 2018, 20:12

Západobalkánské zápisky: US „klub 100“ pro vstup Srbska do NATO

Americké velvyslanectví v Bělehradě a zastoupení NATO usilují stále intenzivněji o přiblížení Srbska západní vojenské alianci NATO a definitivně odtrhnout Bělehrad od Moskvy. Definitivu má učinit americký plán nazvaný „klub 100“, který by zahrnoval univerzitní profesory a veřejně známé osobnosti, které by propagovaly opuštění současného zahraničně politického kurzu neutrality a přimknutí se k Západu. Informaci měl potvrdit pracovník amerického velvyslanectví v Bělehradě John Bowmaster , který pro nejčtenější srbský list Večernje novosti uvedl, že prostředkem září by se měla sejít skupina profesorů k přípravě a diskuzi ke kampani popularizace NATO. Základem je mimo propagandy zintenzívnit práci v terénu.
Kroky k Velké Albánii Jestliže USA a NATO v rámci uvedené „soft taktiky“ již tolik netlačí na Srbsko¨, aby uznalo samostatnost Kosova, tak ve skutečnosti se dějí jiné věci. Kosovský parlament koncem května odsouhlasil zrušení hraniční kontroly s Albánií a zároveň zrušení roamingu mezi Kosovem a Albánií. Ostatně k tomu představitelé Albánie a Kosova pomalými kroky směřují. Již v únoru tohoto roku Edi Rama mluvil o společné zahraniční politice: „Albánie a Kosovo budou mít společnou zahraniční politiku, a to nejen společné velvyslanectví a diplomatické mise.
http://literarky.cz/politika/svet/26410 ... ka-do-nato

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 21 čer 2018, 10:51

Nová Jugoslávie? Soros se svým synem by rád vytvořil unii na Balkáně

George Soros zveřejnil v listu New York Times svůj článek, který napsal spolu se synem Alexandrem. Tvrdí, že Evropská unie je unavená od stálých rozšíření. Proto nabízejí balkánským státům vytvořit vlastní unii podle modelu EU.
Po rozpadu Jugoslávie nové státy podle Sorosů namířily do EU a NATO. Slovinsko a Chorvatsko už jsou v EU, Černá hora a Srbsko jsou ještě kandidáty, následovat však mohou Albánie a Severní Makedonie. USA a Evropa ale nejsou jediní hráči v regionu, varují George a Alexandr. Podle autorů Rusko ukázalo, že je připraveno reagovat, pokud jeho zájmy něco bude ohrožovat, jako například vstup do NATO. Tak se chová i Turecko, jeho přítomnost se dá pocítit v každé zemi a Čína je největším investorem na Balkánech.
Pokud se Západu nepodaří zachránit snahu Balkánu o regionální spolupráci a členství v EU, tyto země se ocitnou ve sféře vlivu Ruska, Turecka a Číny, a Balkán se zase dostane do problémů, tvrdí Sorosové ve svém článku.
Obrázek

https://ac24.cz/-/nova-jugoslavie-soros ... direct=%2F
https://www.nytimes.com/2018/06/18/opin ... reece.html

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 09 črc 2018, 13:40

Soros chce podle Salviniho zavalit Itálii a Evropu migranty, protože má rád otroky

Italský místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini rozzuřil miliardářského plutokrata George Sorose tvrzením, že tento finančník chce Evropu zaplavit migrujícími „otroky“. Salvini obviňoval tohoto usvědčeného účastníka nekalých obchodů insiderů financujícího neziskovky tzv. občanské společnosti, které soutěží s libyjskou pobřežní stráží, kdo sebere ilegální migranty z pašeráckých člunů pár mil od severoafrického pobřeží, aby je převezly do vzdálených evropských přístavů. „Soros chce zavalit Itálii a Evropu migranty,“ řekl Salvini posluchačům televize La 7 TV s dodatkem, že „rád by, aby se z Itálie stal obrovský uprchlický tábor, protože má rád otroky.“
Sorosova vlajková loď mezi neziskovkami Open Society Foundation, do které v poslední době nasypal 18 miliard dolarů, teď vydala popření s požadavkem, aby Salvini skončil „s opakováním těchto a podobných falešných prohlášení o panu Sorosovi.“
odzdrojování v textu
https://ac24.cz/-/soros-chce-podle-salv ... direct=%2F
https://www.breitbart.com/london/2018/0 ... ke-slaves/

kenavf
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1924
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od kenavf » 09 črc 2018, 13:52

Keď je Soros obviňovaný z organizovania migrácie v rámci diskusnych fór, tak by sa to dalo vysvetliť ako konšpiračná teória, ale keď ho z toho obviňuje stále viacej a viacej vysoko postavených politikov,tak to už by na tom mohlo byť niečo pravdy?

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 20 črc 2018, 10:01

Svobodná Evropa se kvůli fakenews vrací do Rumunska a Bulharska

Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE), která má své sídlo v Praze, obnoví svůj zpravodajský servis pro Rumunsko a Bulharsko. Uvedla to agentura AP.
Stanice chce v těchto balkánských zemích pomoci odhalovat takzvané fake news, tedy falešné zprávy, a bojovat s často nekvalitní žurnalistikou. Stanice, kterou finančně podporuje americký Kongres, se do Bulharska a Rumunska vrátí letos v prosinci.
Šéf RFE Thomas Kent doufá, že chystaný krok „pomůže k růstu svobodného tisku, k podpoře demokratických hodnot a institucí a k informované diskusi v obou zemích o jejich místě v NATO, EU a dalších západních institucích“. „Zástupci vlády, občanské společnosti a novinářů… vyjádřili obavy nad tím, že dezinformace, korupce a sociální rozdíly podkopávají jejich politické systémy,“ stojí v Kentově prohlášení.
https://echo24.cz/a/S4gp2/svobodna-evro ... -bulharska

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 27 črc 2018, 17:42

Západobalkánské zápisky: Báchorky, pohádky a podobně

Máme rádi pohádky? Jasně, i my dospělí… obvykle jsou to kriminální příběhy a různé spisovatelské asociace… (vlevo srbský a kosovský prezident - Vučić a Thaçi)
Obrázek

http://literarky.cz/politika/svet/26685 ... y-a-podobn

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 31 črc 2018, 12:19

Český turista se nestačil divit. Natočil režiséra dramatu „topících“ se migrantů

Český turista na Krétě natočil v průběhu dovolené video dramatu uprchlíků na Krétě. Vypadá to však, že scénka byla zrežírována uměle.
[media]https://www.youtube.com/embed/07XqF3HKl_o[/media]
https://ac24.cz/-/cesky-turista-se-nest ... direct=%2F

QVAK
Oceněný redaktor
Příspěvky: 4517
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti z oblasti - Jižní Evropa

Příspěvek od QVAK » 07 srp 2018, 13:35

Připomenutí historie na podkladě filmu je shrnutý děj vzniku "státu" Kosovo.

Západobalkánské zápisky: Pro USA je Kosovo důležité k umenšení Evropy

Tuto taktiku navíc umožnil mandát Borise Jelcina, který měl s Billem Clintonem natolik vřelé vztahy, které umožňovaly USA vnucovat Rusku svůj koncept zahraniční politiky včetně tehdejší americké představy, jak zasáhnout a jak se angažovat v Kosovu. Účast Ruska byla více méně formální a jen potvrzením amerických akcí. Ostatně charakter tehdejší zahraniční politiky Ruska byl zevnitř kritizován, což vyústilo v lednu 1996 ve výměnu příliš prozápadně uvažujícího ministra zahraničí Andereje Kozyreva (tzv. mister Yes) za Jevgenije Primakova.
Tuto skutečnost potvrzují historické prameny a lze ji vyčíst z mnoha zdrojů pamětníků, jako jsou Strobe Talbot (The Russia Hand: A Memoir of Presidential Diplomacy) Jevgenij Primakov (Léta ve velké politice), samotného Borise Jelcina (Prezidentovy zápisky) nebo Madeleine Albrightové (Madam Secretary: A Memoir).
http://literarky.cz/politika/svet/26735 ... eni-evropy

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host