Afghánistán

Odpovědět
Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4312
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Afghánistán

Příspěvek od Rado Info » 28 srp 2022, 18:59

Rok bez války
Celých 8 let jsem se snažil vstoupit do Afghánistánu a dělal jsem mnoho pokusů získat vízum, ale všechny skončily neúspěchem. Celou tu dobu zde probíhala válka. Ale teď, když válka skončila, se mi sem ještě podařilo dostat. Mnoho turistů a blogerů už tu bylo, ale já jsem to stále nezvládl. A právě teď se mi otevřely dveře Afghánistánu a přišel jsem sem jako turista.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 05 zář 2022, 09:41

Bombový útok pri ruskom velvyslanectve. Zrejme samovrah...
https://t.me/rybar/38206 píše:❗️🇦🇫🇺 Afganské noviny Aamaj News informujú o výbuchu v blízkosti ruského veľvyslanectva na ulici Dar-ul-Uman v Kábule. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne podrobnosti o incidente.
https://t.me/rybar/38207 píše:🇦🇫🇺 Afganské Peshgo uvádza, že k výbuchu došlo pred konzulárnym úradom, keď člen personálu ruského veľvyslanectva vyšiel pred ambasádu.
Podľa nepotvrdených správ bolo zabitých najmenej 20 ľudí a sú aj zranení.
https://t.me/rybar/38208 píše:🇦🇫🇺 Zábery z miesta činu.
Nič konkretne...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 05 zář 2022, 10:10

https://t.me/neCT24/14698 píše:🇷🇺K výbuchu došlo před konzulátem, když ruský diplomat vyšel, aby přečetl seznam těch, kteří čekají ve frontě na vízum.
Informuje o tom Hamid Haidari, bývalý šéfredaktor 1TVNews, s tím, že na místě jsou oběti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8476
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Afghánistán

Příspěvek od homer » 28 zář 2022, 10:29

Tálibán podepsal s Ruskem předběžnou dohodu o dodávkách benzinu, nafty, plynu a obilí do Afghánistánu. Agentuře Reuters to řekl afghánský ministr obchodu a průmyslu Núriddin Azízí. Jde o první velkou mezinárodní ekonomickou dohodu Tálibánu od doby, kdy se minulý rok v srpnu vrátil v Afghánistánu k moci.

Ministr Azízí vysvětlil, že jeho resort pracuje na diverzifikaci obchodních partnerů a že Rusko nabídlo tálibánské vládě slevu na komodity oproti jejich průměrným globálním cenám. Chystaný kontrakt by mohl pomoci radikálnímu islamistickému hnutí zmírnit izolaci, která ho odřízla od mezinárodního bankovního systému.

Dohoda má podle Azízího zahrnovat dodávku asi jednoho milionu tun benzinu z Ruska ročně, jednoho milionu tun nafty, půl milionu tun zkapalněného ropného plynu (LPG) a dva miliony tun pšenice. Ruská strana nechtěla dohodu komentovat, upřesnila agentura Reuters.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... a-40410011

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 23 lis 2022, 05:39

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/pen ... -zanechal/
Pentagon netuší, kolik vojenského vybavení vlastně v Afghánistánu zanechal
Od chaotického stažení americké armády z Kábulu uplynul již více než rok a podle nové zprávy nejvyššího vládního kontrolního orgánu nemá ministerstvo obrany jasnou představu o tom, kolik vojenského vybavení financovaného USA se v Afghánistánu dostalo do rukou Talibanu. (Foto: Flickr)

Zatímco předchozí srpnová zpráva generálního inspektora Pentagonu odhadovala, že vojenské vybavení financované Spojenými státy v hodnotě zhruba 7,12 miliardy dolarů se nacházelo v inventáři Afghánských národních obranných a bezpečnostních sil (ANDSF) ještě v době, kdy se centrální vláda v Kábulu zhroutila, nové hodnocení zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR) minulý týden odhalilo, že Pentagon „měl po léta problémy s přesným účtováním vybavení, které poskytl ANDSF“.

Nedostatečně přesné účetnictví bylo způsobeno používáním systému Core Inventory Management System (Core IMS), a to navzdory „omezením v užitečnosti a přesnosti tohoto systému“, o nichž SIGAR informoval nejméně od roku 2008. Audit IG DoD z roku 2020 totiž odhalil, že systém Core IMS nebyl nikdy využíván ve více než polovině afghánských skladů zbraní po celé zemi jednoduše proto, že neměly stálý přístup k elektřině nebo internetu.

Kromě toho američtí vojenští představitelé dospěli přinejmenším od roku 2014 k závěru, že personál ANDSF „nezadával informace do systému správně“ a vedl inventární záznamy pomocí „tištěných dokumentů, ručně psaných záznamů a některých tabulek Microsoft Excel“, jak uvádí zpráva SIGAR – tedy stejného systému, který vytvořil podmínky pro „vojáky duchů“ neboli neexistující personál vytvořený pouze za účelem převádění peněz a vybavení k (často nelegálním) zdrojům.

„V důsledku problémů se systémem správy základních zásob a pravidelně dokumentovaných problémů se schopností ministerstva obrany účtovat o vybavení poskytnutém afghánské vládě zůstává nejasné, zda je částka 7,1 miliardy dolarů oznámená Kongresu přesná,“ uvádí se v hodnocení SIGAR.

V překladu: USA nemají jasnou představu o tom, kolik vojenského vybavení omylem dodaly do arzenálu Talibanu, když se tato militantní skupina přehnala přes celou zemi.

Jak již dříve informovala agentura Task & Purpose, tato částka 7,12 miliardy dolarů, která byla původně oznámena Kongresu, představuje podle srpnové zprávy IG DoD zhruba 38 % z 18,6 miliardy dolarů vyčleněných na nákup vojenského vybavení pro ANDSF v letech 2005-2021, přičemž tato částka zahrnovala vojenská letadla, leteckou munici, ruční zbraně a pozemní vozidla včetně vozidel Humvee, MRAP a dalších taktických vozidel.

Abychom byli spravedliví, americké síly v procesu stahování z Afghánistánu se podílely na tom, že větší kusy vybavení byly pro přicházející bojovníky Talibanu nepoužitelné: jejich ad-hoc demilitarizační úsilí „zahrnovalo vyřazení 70 taktických vozidel Mine Resistant Ambush Protected a 80 letadel z provozu“, uvádí zpráva SIGAR. „Personál amerického letectva pomáhal při vyřazování z provozu, které zahrnovalo ucpávání palivových potrubí, odstraňování nebo ničení špičkového vybavení a fyzické poškozování kokpitů a avioniky.“

Ze srpnové zprávy DoD však jasně vyplývá, že bez ohledu na to, jakou větší vojenskou techniku se Talibanu podařilo takticky získat (a nadále operovat s vážnými nedostatky v logistice a údržbě), militanti zcela jistě významným způsobem zvýšili svůj arzenál ručních a těžkých zbraní.

„Od roku 2005 pořídilo ministerstvo obrany pro afghánskou armádu a bezpečnostní složky 427 300 zbraní v hodnotě 612 milionů dolarů, včetně 258 300 pušek, 6 300 odstřelovačských pušek, 64 300 pistolí, 56 155 kulometů, 31 000 granátometů a 224 houfnic,“ uvádí srpnová zpráva ministerstva obrany. „OUSD(P) konstatoval, že 316 260 těchto zbraní v hodnotě 511,8 milionu dolarů se nacházelo ve stavu afghánských sil v době pádu bývalé vlády.“

A přestože nedostatečná odpovědnost za vybavení v rámci DoD nemusí být překvapivá – „přinejmenším od roku 2009 SIGAR a Úřad generálního inspektora DoD (DoD IG) publikovaly zprávy upozorňující na nedostatky v oblasti odpovědnosti a problémy s procesy DoD při sledování vybavení v Afghánistánu,“ uvádí se ve zprávě – bezstarostný přístup amerických představitelů v té době k náhlému převodu zbraní rozhodně byl.

Vždy se obáváme amerického vybavení, které by se mohlo dostat do rukou protivníka,“ řekl během pádu Kábulu tehdejší tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby, když byl na tuto otázku dotázán. „O tom, jaké kroky bychom mohli podniknout, abychom tomu zabránili nebo předešli, dnes prostě nebudu spekulovat.“
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 09 pro 2022, 22:27

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... lke-valky/
Pákistán a Afghánistán jsou na pokraji velké války
Na začátku prosince pákistánské úřady oznámily, že situace v Afghánistánu se velmi rychle zhoršuje. Zároveň bylo oznámeno, že Pákistánci vyslali letadlo, aby evakuovalo své diplomaty z Kábulu.

Týden předtím vláda Tálibánu oznámila, že opravila 70 vojenských letadel a vrtulníků „zděděných po předchozí vládě“. Přesněji nabídli Američané mezi ostatní výzbrojí za více než 85 miliard dolarů. Díky tomu je z hlediska bojového letectvaí afghánský Taliban na čtvrtém místě (za Spojenými státy, Čínou a Ruskem). Zejména vlastní An-32B, Mi-25, Mi-17B-5, UH-60A, MD530F a Cessna 208B.

Začátkem října pákistánské velení Talibanu Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) zveřejnilo nahrávku, na níž jejich vůdce Noor Syed Mehsud nařizuje bojovníkům, aby se připravili na válku proti afghánskému Talibanu v Afghánistánu. Mufti potvrzuje, že „afghánský Taliban začal ponižovat bojovníky TTP prohledáváním jejich domů, což je nepřípustné“.

Podle pákistánské policie bylo 1. prosince na afghánském území trvale téměř 5000 bojovníků TTP. Jejich počet se výrazně zvýšil po odchodu jednotek NATO z Afghánistánu.

V listopadu konflikt mezi Talibanem a pákistánskou armádou ve východním Afghánistánu přerostl v ozbrojený střet, který hrozil přerůst v totální nepřátelství. Pákistán oznámil invazi teroristů do Afghánistánu a vyslal tam jednotky. Islámábád také požadoval, aby Západ vrátil Afghánistánu 9 miliard dolarů zmrazených na amerických účtech.

Někteří experti poukazují na to, že k vyhlášení války pákistánským Tálibánem v Islámábádu došlo téměř okamžitě poté, co bývalý šéf pákistánských zpravodajských služeb ISI generál Faiz Hameed proti Asimovi Equipovi prohrál souboj o post vrchního velitele. Dříve byl první jmenovaný iniciátorem a hlavním dozorcem tajných jednání s TTP za účelem uzavření příměří s Talibanem.

Neúspěch Faize Hameeda se časově shodoval s oznámením afghánského velvyslance v Německu Hamida Sidiga o náhlé aktivitě USA v Afghánistánu: „Ministerstvo zahraničí USA se vážně zajímá o stav meziafghánských dialogů a vyjádřilo optimismus ohledně připravenosti a schopnosti Afghánců sejít se stejnou tabulku a najít shodu."

Podle afghánského diplomata dny, které se shodovaly s oznámením džihádu proti Pákistánu, „zahrnovaly jednání afghánských zástupců s USIP, Atlantickou radou, ministerstvem zahraničí USA a Kongresem USA… Naši američtí přátelé se snaží podporovat inter -Afghánský dialog."

Ukázalo se také, že při odchodu z Afghánistánu zůstaly Spojené státy jejím největším dárcem, který v srpnu 2021 přidělil Kábulu více než 1,1 miliardy dolarů na úrovni Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) a amerického ministerstva zahraničí.

Někteří experti začátkem listopadu psali o přípravě nové dohody mezi USA a Tálibánem, po níž by se toto partnerství stalo hlavní výzvou pro Rusko, Čínu a Írán ve Velké Střední Asii. Pokud ano, pak je destabilizace Pákistánu pouze jednou z linií akce proti Číně, hlavnímu spojenci a pilíři Islámábádu v regionu.

Pákistán a Afghánistán stojí na prahu velké války, kde budou bojovat mezi sebou i pákistánský a afghánský Taliban, nebo se již vzájemně konfrontují.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 12383
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Afghánistán

Příspěvek od martanus » 07 led 2023, 11:03

Čína bude těžit ropu v Afghánistánu
Čína podepsala s afghánskou vládou Talibanu dohodu o 25letém rozvoji ropných polí v povodí řeky Amu Darja, informuje (https://propakistani.pk/2023/01/06/tali ... ghanistan/) Propakistani.
Dohodě společnosti Xinjiang Central Asia Oil Company s Afghánistánem zároveň nebránila skutečnost, že Peking nikdy oficiálně neuznal vládu vytvořenou Talibanem. Afghánistán hraje důležitou roli v čínském projektu "Jeden pás, jedna cesta".
Tálibán spoléhá na to, že mu Čína pomůže obnovit zemi po letech občanské války.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/asian_states_in_ukrainian_crisis/5355
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 05 bře 2023, 12:00

Trump: Afganistan predáva americké zbrane Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump vyhlásil, že radikálne hnutie Taliban. Túto verziu načrtol v sobotu na výročnej konferencii konzervatívnych kruhov americkej Republikánskej strany na predmestí Washingtonu.
"Minule som čítal, že afganský Taliban je druhým najväčším predajcom zbraní na svete. Predávajú totiž to, čo sme im dali," povedal politik.
"Predávajú všetko to krásne, úplne nové vybavenie, ktoré sme im dali. Vrtuľníky Apache, ktoré sú najlepšie na svete. Jeden dali Rusku, jeden Číne. Oni to rozoberú a skopírujú. Teraz to urobia, pretože sú v skutočnosti veľmi šikovní," domnieva sa bývalý prezident.
Podľa neho po stiahnutí amerických síl z Afganistanu zostalo v krajine približne 700 000 ručných zbraní a 70 000 kusov techniky.

Источник: https://rusnext.ru/news/1678007290847990
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
:pise Zasa tliape nezmysly - afgánsky Taliban nedostal od američanov nič.
Všetko je to regulérna vojnová korisť získaná v boji a Talibánu patrí právom víťaza.:smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3516
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 20 bře 2023, 19:12

Australana z jednotky SAS zatkli za válečný zločin, vraždu ležícího neozbrojeného Afghánce
dnes 16:04 – Sydney
Alex Švamberk

V australském státě Nový Jižní Wales byl zatčen 41letý Oliver Schulz, který byl v pondělí obviněn z válečného zločinu vraždy. Je podezřelý, že na jihu Afghánistánu jako příslušník speciální jednotky SAS zabil neozbrojeného Afghánce. Na Schulze byla uvalena vazba, před soudem v Sydney stane v květnu, napsal list The Guardian.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... e-40426290
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3516
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 28 bře 2023, 20:12

Tálibán ukázal svou kořist. Prchající Američané nechali v poušti stovky bojových vozů
vhk
28. března 2023 09:28
Tálibán zveřejnil sérii fotografií, kde se chlubí stovkami bojových vozidel, které získal od prchající americké armády. Téměř dva roky poté, co Spojené státy v září v roce 2021 opustily Afghanistán, tak bojovníci Tálibánu ukázali opuštěnou vojenskou techniku po amerických vojácích. Jedná se o stovky až tisíce obrněných transportérů, vojenských náklaďáků a dalších bojových vozidel.

Tálibánské tiskové oddělení publikovalo několik fotografií, které ukazují další nalezenou vojenskou techniku. „Na dříve neidentifikovaném místě bylo nalezeno další vojenské a armádní vybavení po amerických bojových složkách,“ informoval Tálibán na twitteru.
https://echo24.cz/a/HLswN/zpravy-svet-t ... vojaci-usa
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 08 dub 2023, 19:26

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/za- ... ho-reakce/
Za zpackaný odchod z Afghánistánu může Trump. Nyní přišla jeho reakce
Bývalý prezident Donald Trump ve čtvrtek obvinil Bílý dům z nové „dezinformační hry“ poté, co Bidenova administrativa obvinila předchozí vládu z chaosu, který se rozvinul během stahování USA z Afghánistánu v létě 2021. (Foto: Flickr)

V prohlášení na serveru Pravda sociální Trump kritizoval administrativu prezidenta Joea Bidena za její postup při stahování z Afghánistánu, označil ji za „debily“ a obvinil ji, že mu vyčítá „hrubě nekompetentní kapitulaci“.

Chaotické stahování USA z Afghánistánu v srpnu 2021 si vyžádalo 13 mrtvých vojáků, vojenské vybavení v hodnotě miliard dolarů a Taliban ovládl vládu této blízkovýchodní země.

Trump důrazně prohlásil, že za výsledek je zodpovědný Biden a že nikdo jiný by neměl být obviňován.

Sledoval jsem vývoj této katastrofy stejně jako všichni ostatní,“ pokračoval. „Viděl jsem, jak vyřadili vojenskou PRVU, DAROVALI vojenskou techniku za 85 miliard dolarů, umožnili zabíjení našich vojáků a nechali Američany za sebou. Biden je za to zodpovědný, nikdo jiný!“

Trump se svými komentáři trefil do hodnocení chaotického stahování, které ve čtvrtek zveřejnil Bílý dům.

Tento přehled tvrdil, že Biden byl „omezen“ v možnostech volby způsobu provedení stažení, protože Trumpova administrativa nekoordinovala s nastupující Bidenovou administrativou sdílení poznatků o mírovém paktu z Dohá z února 2020.

„Prezident Biden byl při výběru způsobu provedení stažení z Afghánistánu značně omezen podmínkami, které vytvořil jeho předchůdce,“ uvádí se ve zprávě.

Koordinátor Rady pro národní bezpečnost pro strategickou komunikaci John Kirby na čtvrtečním brífinku pro média uvedl, že představitelé odcházející Trumpovy administrativy nebyli „sdílní“ ohledně vhledů do dohody z Dohá a svých plánů na stažení v květnu 2021.

„Bylo několik pokusů pokusit se získat vhled do toho, co dělal předchozí tým; žádný z těchto plánů nebyl poskytnut,“ řekl Kirby. „Nebylo to kvůli nedostatku snahy. Nechtěli se podělit.“

Proto, řekl Kirby, Bidenova administrativa „začínala téměř od nuly“ při vypracovávání plánu, který by splňoval tehdejší podmínky.

Bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek uvedl, že nesouhlasí s tím, že Bidenova volba byla omezená. Namísto toho tvrdil, že Biden jednoduše „udělal průšvih“ a Bílý dům se snaží Bidena ochránit „před trapasem“.

„Vůbec jsme je neomezovali,“ řekl Pompeo televizi Fox News po zveřejnění zprávy. „Bidenova administrativa prokázala ochotu rozbít dobré plány, které měla Trumpova administrativa. Vzpomeňme si na naši jižní hranici, kde jsme měli dobrý plán v Remain in Mexico,“ pokračoval. „Nyní přes ni každý den [přicházejí] tisíce a tisíce lidí.“

Pompeo ve čtvrtek prohlásil, že je nehorázné, že Bílý dům viní z chaotického stahování z Afghánistánu někoho jiného než Bidena.

„Jsem pobouřen. Jsem pobouřen tím, že k těm 13 Američanům, kteří tam byli zabiti, nemuselo dojít,“ řekl.

Pompeo uvedl, že armáda Bidenovi jasně řekla, že stažení pravděpodobně povede k chaosu, pokud zveřejní datum stažení, což se také stalo.

Nevím, o čem to mluví. Byl jsem ředitelem CIA. Byl jsem uprostřed toho všeho,“ řekl Pompeo. „Armáda nám po celé čtyři roky dávala jasně najevo, že pokud se stáhneme příliš narychlo, že pokud veřejně oznámíme datum stažení, pravděpodobným výsledkem bude přesně to, co jste právě viděli v létě 21. století. Byl to dost pravděpodobný výsledek.“

Pompeo popřel, že by Kirby použil slovo „omezený“, a tvrdil, že americké vojenské a zpravodajské kruhy předvídaly, k čemu došlo, protože Talibanu dobře rozuměly.

„Aby dnes Kirby říkal, že je nějakým způsobem hrdý na to, jak jsme odjeli, že to nebyla ‚naprostá katastrofa‘ – měli bychom prostě všichni věřit vlastním očím. Všichni jsme viděli video. Bylo to chaotické. Třináct zabitých Američanů,“ řekl Pompeo.

Pompeo uvedl, že Spojené státy měly plán „založený na podmínkách“, který Bidenova administrativa „zpackala“, když se pustila do rušení mnoha Trumpových plánů.

„Přišli, vzali plán, který jsme měli, a prostě ho zpackali. Zpackali ho,“ řekl. „A americký lid tím trpí. A upřímně řečeno, postavení Ameriky ve světě tím trpí dodnes.“

Kirbyho výroky ve čtvrtek kritizoval také předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Michael McCaul, podle něhož za chaotické stažení nakonec může Biden, který vybral datum.

McCaul rovněž kritizoval „opožděné rozhodnutí“ Bidenovy administrativy zveřejnit zprávy o výsledcích stahování z Afghánistánu spolu s Kongresem.

Zprávy byly zveřejněny až poté, co McCaul po několika žádostech pohrozil jejich předvoláním.

„Komentáře Johna Kirbyho během dnešního tiskového brífinku v Bílém domě byly ostudné a urážlivé,“ uvedl McCaul v prohlášení. „Prezident Biden učinil rozhodnutí o stažení a dokonce vybral přesné datum; je zodpovědný za masivní selhání v plánování a provedení.“
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 12383
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Afghánistán

Příspěvek od martanus » 22 dub 2023, 22:50

Skutečný důvod čínské nabídky 10 miliard dolarů Talibanu na lithium
Čínská společnost nabídla Talibanu 10 miliard dolarů a návrh na vybudování klíčové strategické infrastruktury spojující sever a jih Afghánistánu výměnou za přístup k zásobám lithia v zemi. Někteří odborníci vyjádřili obavy, že nabídka umožní čínskému režimu rozšířit svůj vliv v regionu.


Úřadující první místopředseda afghánské vlády Abdul Ghaní Baradar (L) a čínský velvyslanec v Afghánistánu Wang Jü v Kábulu 5. ledna 2023. (Ahmad Sahel Arman/AFP via Getty Images)
O návrhu jednal 13. dubna Gochinův zástupce s úřadujícím ministrem tálibánského ministerstva dolů a ropy šejkem Hadithem Šahabuddínem Delawarem v jeho kanceláři. K jednání došlo jen několik měsíců poté, co Taliban zatkl dva čínské občany, kteří se snažili ze země propašovat 1 000 metrických tun horniny obsahující lithium.

Podle odborníků je třeba zjistit, zda je dohoda proveditelná, ale po jejím podpisu bude mít diplomatické a politické důsledky a navrhovaný rozvoj infrastruktury bude mít pravděpodobně dlouhodobý strategický dopad.

"Z geopolitického hlediska by tato dohoda mohla Číně poskytnout významnou výhodu a vliv v regionu, protože si zajistí dodávky kritických zdrojů a posílí svou přítomnost v Afghánistánu," uvedl v e-mailu pro The Epoch Times Maher Saadat, exilový aktivista a analytik afghánských záležitostí.

Afghánské zásoby lithia mohou potenciálně konkurovat zásobám v Bolívii
, která má nejvýznamnější zásoby lithia na světě. Tálibánské ministerstvo dolů a ropy v tiskové zprávě uvedlo, že po realizaci dohody bude mít přímou práci 120 000 lidí a nepřímou 1 milion.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://www.zerohedge.com/political/rea ... an-lithium
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 27 dub 2023, 14:01

https://echo24.cz/a/HK8FA/zpravy-svet-t ... ke-letiste
Tálibán zabil teroristu, který zavraždil skoro 200 civilistů a amerických vojáků na letišti v Kábulu
Islamistické hnutí Tálibán zabilo podle Bílého domu radikála z takzvaného Islámského státu (IS), který byl strůjcem sebevražedného útoku na kábulském mezinárodním letišti v srpnu 2021. Při chaotické evakuaci ze země bylo tehdy zabito 13 amerických vojáků a zhruba 170 afghánských civilistů.

Bombový útok letištěm otřásl 26. srpna 2021, když se američtí vojáci pokoušeli pomoci Američanům a Afgháncům uprchnout ze země zmítané chaosem poté, co ji po kolapsu vlády ovládlo hnutí Tálibán.

Byl to klíčový představitel ISIS-K přímo zapojený do tajného plánování operací jako Abbey Gate a nyní už nemůže plánovat, ani provádět útoky,“ řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, aniž by uvedl jméno zabitého. Informaci potvrdil i Pentagon. „Spojené státy se do operace nezapojily,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Patrick Ryder.
Taliban's Revenge? ISIS Leader Behind 2021 Kabul Airport Bombing Killed, US Confirms Death: Report#TNDIGITALVIDEOS #Taliban #ISIS pic.twitter.com/z27Bit5cU1
— TIMES NOW (@TimesNow) April 26, 2023
Abbey Gate je letištní brána, u níž se atentát odehrál. ISIS-K je zkratkou pro afghánskou odnož IS, známou jako Islámský stát Chorásán, která má podle odhadů ve svých řadách na 4000 militantů.

Podle agentury AP, která mluvila s představiteli amerických tajných služeb, Tálibán ani USA zpočátku nevěděly, že je vysoký představitel IS po smrti. V uplynulých dnech ale rozvědky úmrtí potvrdily s vysokou pravděpodobností. Muž zemřel zřejmě v dubnu při bojích mezi Tálibánem a touto organizací na jihu Afghánistánu. I podle zdrojů agentury AP se Spojené státy na zabití tohoto velitele IS nepodílely.

Rodinní příslušníci Američanů zabitých při útoku uvedli, že je úřady o smrti představitele IS informovaly. Sdělily jim ale jen málo informací o okolnostech celé události.

Za chaos při odchodu z Afghánistánu čelila silné kritice vláda amerického prezidenta Joea Bidena. Tento měsíc administrativa zveřejnila část vyšetřovací zprávy, ve které je odpovědnost za zmatenou situaci při odchodu vojsk připisována ve velké míře předchozí administrativě Donalda Trumpa.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 12383
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Afghánistán

Příspěvek od martanus » 08 kvě 2023, 19:52

Za korupci se sekají ruce. Vláda Tálibánu přinesla i zlepšení, říkají Afghánci
Američany podporovaná vláda se vyznačovala vysokou mírou korupce. Před srpnem 2021, kdy se američtí vojáci ze země stáhli, 82 procent respondentů z řad afghánských podniků sdělilo výzkumníkům Světové banky, že museli uskutečňovat neoficiální platby a podplácet úředníky. Po srpnu 2021 to uvádí jen 8 procent respondentů.

Tálibán si vynucuje poslušnost velmi tvrdými tresty. Úředníci si raději rozmyslí, zda požadovat úplatek, když jim za to hrozí ztráta ruky. Úspěchy skupiny v boji proti korupci uznávají i někteří afghánští podnikatelé. Sanzar Kakar, afghánsko-americký podnikatel, který vlastní největší auditorskou společnost v zemi, říká, že po jeho zaměstnancích se už nežádají úplatky při návštěvách ministerstva financí, což byla dříve „každodenní bolest hlavy“. Odchod „celého množství zkorumpovaných lidí je jedním z největších požehnání“, dodává.

Afghánští podnikatelé a firmy uvádějí, že země je nyní bezpečnější a oni nemusí vynakládat takové prostředky na ochranu svých zaměstnanců. Náklady na stavební projekty klesly o více než 50 procent, tvrdí podnikatelé v Kábulu. Byl to však Tálibán se svými útoky, který je donutil věnovat částky na bezpečnostní služby.

Tálibán zajišťuje bezpečnost odstraňováním příslušníků jiných islamistických organizací. Hnutí například zlikvidovalo radikála z takzvaného Islámského státu (IS), který byl strůjcem sebevražedného útoku na kábulském mezinárodním letišti v srpnu 2021, při němž zahynulo 13 amerických vojáků a zhruba 170 afghánských civilistů. Pro Tálibán je ale IS především konkurence, sám je stále napojen na skupiny, které provádějí teroristické činy v Pákistánu.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni ... anicni_jhr
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2023, 09:58

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/tal ... -teheranu/
Taliban zaútočil na Írán a hrozí obsazením Teheránu
Na společné hranici se v sobotu rozpoutala prudká přestřelka mezi bojovníky Talibanu a íránskou armádou, při níž zahynuli nejméně dva íránští pohraničníci a další byli zraněni.

K této přestřelce mezi Afghánistánem ovládaným hnutím Taliban a Íránskou islámskou republikou došlo uprostřed ostrého sporu o práva na vodu, který se konkrétně týká přístupu suchem sužovaného Íránu k řece Helmand.
BREAKING:

Taliban soldiers entered Iran today and attacked an Iranian military base.

At least 3 people have been killed in today’s border clashes between Iran and Afghanistan.

Wasn’t a good idea for Iran to send their suicide drones to Russia…

🇮🇷🇦🇫 pic.twitter.com/Qysxt2cj5u
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 27, 2023

🏳️⚡️🇮🇷 Taliban is moving troops, and heavy weaponry to the border with Iran.https://t.co/smqhtNuv5z pic.twitter.com/djhHMcOcpK
— Sinnaig (@Sinnaig) May 27, 2023
Obě strany obvinily tu druhou, že zahájila palbu jako první, přičemž agentura IRNA tvrdí, že íránská strana způsobila Talibanu „těžké ztráty a vážné škody“, avšak počty afghánských obětí zůstávají nejasné.

Později v sobotu byla situace označena za zvládnutou, přičemž představitelé Teheránu varovali před dalšími vpády.
⭕️ #Iran: #Taliban fires with RPG on the Iranian borders guards post pic.twitter.com/7y0JGKjGdy
— 🅻-🆃🅴🅰🅼 (@L_Team10) May 27, 2023
„Pohraniční síly Íránské islámské republiky budou rozhodně reagovat na jakékoli narušení hranic a agresi a současné afghánské orgány musí být pohnány k odpovědnosti za své neměřené a mezinárodním zásadám odporující jednání,“ citovala státní média šéfa íránské policie generála Ahmadrezu Radana.

A Taliban na oplátku uvedl: „Islámský emirát Afghánistán považuje dialog za rozumnou cestu k řešení jakéhokoli problému,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany Enayatullah Khawarazmi.
#Taliban in #Afghanistan is moving heavy equipment and armored fighting vehicles near the border with #Iran pic.twitter.com/nEYtJcrGql
— Ibrahim Hamidi ابراهيم حميدي (@ibrahimhamidi) May 27, 2023
The #Taliban of #Afghanistan are actively deploying additional units to the #Iran border region, as conflict intensifies over the redistribution of water resources. pic.twitter.com/lhO0cl83gG
— Delta Defence (@delta_defence) May 28, 2023
Dodal: „Vymlouvání se na válku a negativní akce není v zájmu žádné ze stran.“ V napjatém pohraničním regionu dochází k dlouhodobým sporům ohledně práv na vodu.

Od fiaska Spojených států v podobě rychlého stažení z Afghánistánu v srpnu 2021, kdy Tálibán převzal pevnou kontrolu a zdědil při tom zbraně a vozidla v hodnotě miliard, se ozývají obavy ostatních zemí v regionu ohledně bezpečnosti hranic.

Zejména Afghánistán a Írán jsou historickými rivaly, vzhledem k tomu, že oba vyznávají tvrdou verzi islámu, ale jeden sunnitskou a druhý šíitskou.

Na obou stranách žije také početná „menšinová populace“ náboženské tradice té druhé strany, což vede k napětí zejména v rámci těchto komunit v pohraničních oblastech.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2023, 11:26

https://echo24.cz/a/H2qX5/zparvy-svet-i ... ti-teheran
Dělostřelectvo, rakety, mrtví. Mezi Íránem a Afghánistánem vypukly těžké boje, Tálibán hrozí dobytím Teheránu
NEČEKANÝ KONFLIKT
Dělostřelectvo, rakety, mrtví. Mezi Íránem a Afghánistánem vypukly těžké boje, Tálibán hrozí dobytím Teheránu
Mezi Tálibánem a Íránem vypukly v sobotu u města Zabol v Balúčistánu těžké ozbrojené střety, na hranici jsou hlášeni mrtví a zranění.

Mezi Tálibánem a Íránem vypukly v sobotu u města Zabol v Balúčistánu těžké ozbrojené střety, na hranici jsou hlášeni mrtví a zranění. Prudce tak eskalovalo napětí mezi oběma zeměmi ohledně sporu o práva na vodu. Podle některých zdrojů Tálibán využívá amerických zbraní a dobyl íránské pohraniční postavení. Podle videí na sociálních sítích přesouvá Afghánistán těžké zbraně na hranice s Íránem. Dokonce Tálibán údajně pohrozil dobytím Teheránu.

Íránská státní tisková agentura IRNA citovala zástupce tamního policejního náčelníka generála Kásima Rézaje, který obvinil Tálibán ze zahájení palby na společných hranicích. Naopak Afghánistán obviňuje ze zahájení palby Írán.
🚨🇦🇫🇮🇷Taliban moves troops, and heavy weaponry to the border with Iran, warns to capture Tehran within days, if Iran does not stop the provocations. pic.twitter.com/25zN5fm9ut
— Terror Alarm (@Terror_Alarm) May 27, 2023

Heavy Fighting is continuing to take place along the Border with Iran and Afghanistan, with reports from earlier today stating that Taliban Forces utilizing American Towed-Artillery and other Equipment had Captured a Iranian Border Security Post near the City of Zabol in the… pic.twitter.com/c7OTnUoX0m
— OSINTdefender (@sentdefender) May 28, 2023
Podle dostupných zpráv Tálibán dobyl íránské pohraniční stanoviště u města Zabol, obsadil asi 2 kilometry čtvereční íránského území a postupuje dál.

Podle agentury Reuters dva íránští pohraničníci a jeden bojovník Tálibánu byli zabiti. Polooficiální, anglicky psaný list Tehran Times uvedl, že při bojích zahynuli tři íránští pohraničníci. IRNA uvedla, že hraniční přechod Milak s Afghánistánem, hlavní obchodní cesta, byl až do odvolání uzavřen.
Taliban forces have captured an Iranian border post near the city of Zabol in the Balochistan province in Iran.

2 Iranian border guards were killed along with 1 Taliban fighter in yesterday’s border clashes between Iran and Afghanistan.

🇮🇷🇦🇫 pic.twitter.com/I2oUGNq2xo
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 28, 2023
Írán obvinil afghánský Tálibán z porušení smlouvy z roku 1973 tím, že omezil tok vody z řeky Helmand do vyprahlých východních oblastí Íránu, což Tálibán popřel.
Milak-Zaranc sərhəd-keçid məntəqəsi bağlanıb

“İslam Dünyası Xəbərləri” informasiya agentliyi xəbər verir ki, Taliban silahlılarının İranın Zabol şəhərinin sərhəd bölgələrinə hücumundan sonra Zaranc şəhəri ilə İran arasında yeganə əlaqə yolu olan İpək Yolu Körpüsü bağlanıb. pic.twitter.com/9v376vdbKB
— İslam Dünyası Xəbərləri (@Iswnews_az) May 28, 2023
Podle nedělních zpráv a videí ze sociálních sítí přesouvá Tálibán na hranice těžké zbraně, včetně amerického tažného dělostřelectva a dalších zbraní, které Spojené státy v zemi zanechaly. Tálibán v bojové rétorice údajně vyhlásil, že by mohl dobýt Teherán během několika dní, pokud Írán podle něj nepřestane s provokacemi.
The Taliban is using all the equipment Joe Biden left them to attack Iran. pic.twitter.com/EqfOWpOy91
— The Dirty Truth (Josh) (@AKA_RealDirty) May 27, 2023
„Islámský emirát Afghánistán považuje dialog za rozumný způsob řešení jakéhokoli problému,“ uvedl v prohlášení mluvčí afghánského ministerstva obrany Enajatulláh Chavarazmí.
Wounded Iranian border guards taken to hospital after today's clashes with Taliban pic.twitter.com/GeNyYq9nWv
— Spriter (@Spriter99880) May 27, 2023
Že by někomu vadila železnice z Iranu přes Afganistán do Číny?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34541
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 02 čer 2023, 18:59

https://www.litterate.cz/tak-nam-taliba ... i-ameriky/
Tak nám Tálibán začíná pomalu ale jistě vést válku proti Íránu, dlouhodobému nepříteli velké, a aktuálně krachující Ameriky
Přišlo to úplně náhodou úplně vhod, když se tak nějak hodně jedná o rozšiřování BRICS v čele s Ruskem a Čínou, a taky o tom, že všechny tyto země se postupně vykašlou na petrodolar.

Začíná být o dost jasnější, proč tam Biden všechen ten „válečný vercajk“ ošklivým Tálibům nechal, že? Ono totiž když chcete sanovat a zakrýt vlastní průšvih, je ideální podpořit a případně vyzbrojit konflikt někde jinde. Nejlépe tam, kde mají třeba ropu. Vývoz americké demokracie už tak v oblasti zažili třeba Sýrie, Libye či Irák. Inu, vědro začíná zase přetékat, válka na Ukrajině už to zjevně prostřednictvím Evropy přestává finančně uspokojivě řešit, a tak je potřeba to rozjet ještě jinde. Čím více zakázek pro americké zbrojaře, tím líp. To je bez debat.

A tak se v Afghánistánu rozhodli, a v reakci na nedávné události zahájili výstavbu tří přehrad v provinciích Farah, Herát a Zábul, a zaříznou tak Íráncům životně důležitý přísun vody. A nejen jim. Instalace přehrad totiž umožní plnou kontrolu nad tokem vody do sousedního Íránu ale i Turkmenistánu. Práce na nich podél řeky Harirud ale začaly ještě před střety na hranicích. Jestli na to přišli sami, nebo jim to někdo poradil se můžeme jen domnívat.

Takže zatímco Taliban zdůvodňuje přesun lidí, všech těch zděděných obrněných vozidel a dělostřelectva k íránským hranicím plánovanými cvičeními v oblasti, Írán již nabízí možnosti, jak na hrozbu z Afghánistánu reagovat. Íránský list Hamshahri nabídl čtyři možnosti, které zahrnovaly vojenskou reakci, obchodní omezení spolu s uzavřením hranic, vyhoštění diplomatů Talibanu ze země a vyhoštění všech afghánských uprchlíků. Na nejúčinnější variantu vypadá právě to vracení uprchlíků a ekonomický tlak, protože co si budeme povídat, tak právě ekonomická a humanitární situace, je v celým světem opuštěném Afghánistánu tristní.

Inu Bůh ochraňuj Ameriku a hlavně všechny, kterým chce pomáhat. Většinou to pro ně moc dobře nekončí. Ale my na to už budeme mít novou smlouvu o spolupráci, takže my budeme dozajista výjimka. Tak asi po dobu, kdy budeme mlčet a ty pro nás zbraňový nesmysly z českých důchodů platit, asi jo. Držme si palce.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 12383
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Afghánistán

Příspěvek od martanus » 06 čer 2023, 22:24

předpovědi AK se naplňují
Nové satelitní snímky ukazují, že od nástupu Talibanu k moci se v Afghánistánu snížil počet pěstovaných makovic o 99 %.

Provincie Helmand, která byla největším producentem máku na světě, je nyní osázena pšenicí.
https://t.me/regnum_na/40113

photo_2023-06-06_22-23-54.jpg
photo_2023-06-06_20-07-08.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět