Čína

Odpovědět
Uživatelský avatar
Svarboj
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2390
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Čína

Příspěvek od Svarboj » 23 čer 2020, 11:23

VIDEO: V Číně začal festival psího masa. Odpůrci doufají, že naposledy

V čínském Jü-linu začal v pondělí nechvalně proslulý festival psího masa, který v minulosti přilákal tisíce návštěvníků. Koná se navzdory vládní kampani, která má za cíl zlepšit životní podmínky zvířat, a za situace, kdy země stále bojuje se šířením koronaviru. Aktivisté, kteří proti festivalu každoročně protestují, doufají, že „dny této akce jsou sečteny“.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_chtl
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Miyamoto Musashi
Senior redaktor
Příspěvky: 3644
Registrován: 07 úno 2017, 16:43

Re: Čína

Příspěvek od Miyamoto Musashi » 23 čer 2020, 16:47

Han, Liu a Li sú Číňania. Pán Han žije v 30-miliónovom Šanghaji, pán Liu na vidieku púštneho severu a pán Li pri dažďovom pralese vo výške 4000 metrov nad morom na hranici s Barmou. Sú medzi nimi tisíce kilometrov a každý z nich je z iného etnika. Keby si mali spoločne uvariť večeru, takmer určite by sa pohádali a nad delikatesami toho druhého by ohrnuli nos.


Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 5500
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Čína

Příspěvek od skflanker_ » 26 čer 2020, 21:58

Čína vyhlásila doláru vojnu
Čína by sa mala pripraviť na možné odpojenie od globálneho systému platieb SWIFT. Oznámil to podpredseda Výboru pre kontrolu cenných papierov ČĽR Fang Sing–chaj. Ďalším cieľom Pekingu je „internacionalizácia jüanu„, teda nahradenie dolára vlastnou menou v medzinárodných transakciách. K Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT) je pripojených viac ako 11000 organizácií v 200 krajinách sveta. Od začiatku roka 2020 už týmto systémom prešli viac ako 4 miliardy platieb. Formálne je SWIFT súkromná spoločnosť, ale pretože sú platby vykonávané v dolároch, životne závisí na Federálnom rezervnom systéme USA, a teda na amerických úradoch.
„Musíme sa pripraviť na to, že sa odpojíme od SWIFT-u skôr, a to naozaj, nielen psychologicky,„ uviedol Fang Sing–chaj s tým, že teraz „je Čína zraniteľná voči potenciálnym sankciám Washingtonu„...
Zdroj https://www.hlavnespravy.sk/cina-vyhlas ... nu/2211888 z 26.06.2020

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 5500
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Čína

Příspěvek od skflanker_ » 30 čer 2020, 20:43

Čína schválila kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong
Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov v utorok 30.06.2020 jednohlasne schválilo kontroverzný navrhovaný zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong, ktorý podľa kritikov bude znamenať potlačenie politických slobôd v tomto poloautonómnom čínskom meste...
Zdroj https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/55 ... -hongkong/ z 30.06.2020
Čína schválila kontroverzný bezpečnostný zákon pre Hongkong
Kritici sa obávajú potlačenia politických slobôd v tomto poloautonómnom čínskom meste.
...K schváleniu tohto sporného zákona zakazujúceho v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus došlo menej než 40 dní po tom, čo ho čínski zákonodarcovia po prvý raz navrhli...
Zdroj https://svet.sme.sk/c/22436648/cina-uda ... gkong.html z 30.06.2020

Čínsky prezident podpísal kontroverzný zákon pre Hongkong
Kritici sa obávajú, že legislatíva bude potláčať politické slobody.
Čínsky prezident Si Ťin-pching podpísal zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong, ktorý tak vstúpil do platnosti, informovali v utorok 30.06.2020 čínske štátne médiá...
Zdroj https://svet.sme.sk/c/22437053/si-tin-p ... gkong.html z 30.06.2020
Čínsky prezident Si Ťin-pching podpísal zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong
...Čínski zákonodarcovia schválili tento zákon v hlasovaní skôr v priebehu utorka a rozhodli, že „zákon o národnej bezpečnosti bude zahrnutý“ do miniústavy Hongkongu, napísala čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua. Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov jednomyseľne odhlasovalo kontroverzný návrh zákona o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Urobilo tak menej než 40 dní po tom, čo ho čínski zákonodarcovia po prvý raz navrhli...
Zdroj https://www.hlavnespravy.sk/cinsky-prez ... ng/2215748 z 30.06.2020

Rado Info
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2359
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Čína

Příspěvek od Rado Info » 02 črc 2020, 20:49

Hong Kong umrel 💀 | Peking podpísal zákon proti demonštrantom

Uživatelský avatar
Svarboj
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2390
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Čína

Příspěvek od Svarboj » 13 črc 2020, 18:20

Čína ohlásila sankce proti USA týkající se sporu kolem menšin

Peking - Čína dnes ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden vůči čtyřem Číňanům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cina- ... in/1911839
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 24 črc 2020, 13:51

https://echo24.cz/a/SHtaC/napeti-mezi-v ... nzulat-usa
Napětí mezi velmocemi stoupá. Čína na oplátku uzavírá konzulát USA
Čína nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Reagovala tak na obdobný krok USA, které tento týden rozhodly o uzavření čínského konzulátu v Houstonu, informovaly zahraniční tiskové agentury. Čínská vláda už dříve postup Washingtonu označila za provokaci a porušení mezinárodního práva. Dnes Spojené státy vyzvala k nápravě "chybného rozhodnutí". Napětí mezi Pekingem a Washingtonem tak rozhodně nepolevuje, podle agentury AP jsou vzájemné vztahy nejméně přátelské za poslední desetiletí.

"Čínské ministerstvo zahraničních věci informovalo velvyslanectví Spojených států v Číně o svém rozhodnutí vzít zpět souhlas se zřízením a činností generálního konzulátu Spojených států v Čcheng-tu," uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Zrušení konzulátu v metropoli provincie S'-čchuan je podle Pekingu "legitimní a nutnou reakcí na nerozumné jednání USA".

Bílý dům nařídil v úterý uzavřít do 72 hodin čínský konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se totiž podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli ukrást data z několika zařízení v Texasu.

Peking dnes vyzval, aby Washington své "chybné rozhodnutí" o uzavření houstonského konzulátu změnil, a umožnil tak návrat k normálním bilaterálním vztahům. "Krok Spojených států vážně porušil mezinárodní právo, základní normy mezinárodních vztahů a ujednání z čínsko-americké konzulární úmluvy," míní čínská diplomacie.

Americký prezident Donald Trump přitom nevyloučil, že by se mohly po Houstonu uzavřít i čínské konzuláty v dalších městech. Podle americkým médií by mohl být na řadě zastupitelský úřad v San Francisku, kde se podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ukrývá čínská vědkyně obviněná u kalifornského federálního soudu ze zatajení spojení s čínskou armádou.

Spojené státy mají v pevninské Číně velvyslanectví v Pekingu a pět konzulátů: ve městech Šanghaj, Kuang-čou (Kanton), Šen-jang, Wu-chan a právě v Čcheng-tu. Další konzulát mají v Hongkongu. Zastupitelský úřad v Čcheng-tu má podle zpravodajského webu BBC asi 200 pracovníků a je považován za strategicky významný, neboť se nachází relativně blízko Tibetu.

Nařízením o jeho uzavření pokračují už několik měsíců trvající diplomatické roztržky, které pramení z celé řady témat včetně situace v Hongkongu nebo čínských nároků na zdroje v Jihočínském moři. USA v posledních týdnech zavádějí nové protičínské sankce, obvinily dva Číňany z krádeže obchodních tajemství pro vládu v Pekingu a tvrdě kritizují Čínu v souvislosti se šířením koronaviru.

Ještě v únoru přitom prezident Trump opakoval, že Čína v boji proti nákaze odvádí "velmi dobrou práci", a prohlásil, že vzájemné vztahy považuje za "velmi dobré". Nyní ovšem američtí činitelé včetně šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye označují čínskou vládu za ústřední zahraniční hrozbu pro USA.

"Současná situace mezi Čínou a Spojenými státy není něco, co by Čína viděla ráda. Veškerou zodpovědnost za to nesou Spojené státy," reagovala dnes čínská diplomacie.

DJW
Redaktor
Příspěvky: 295
Registrován: 16 dub 2018, 11:45

Re: Čína

Příspěvek od DJW » 26 črc 2020, 10:23

Predstavitelia americkeho ministerstva zahranicia silou vnikli do cinskeho konzulatu v Houstone, tesne po tom, ako vyprsala 3 dnova lehota na jeho uzavretie.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/55 ... -houstone/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 28 črc 2020, 12:20

https://ac24.cz/-/cina-testuje-nejvetsi ... direct=%2F
Čína testuje největší hydroplán na světě
Největší hydroplán na světě AG600 úspěšně dokončil svůj první let nad mořem. Odpovídající video na YouTube zveřejnil kanál New China TV.

Zkoušky prototypu obojživelného letadla proběhly ve městě Čching-tao, které se nachází na pobřeží Žlutého moře. Letadlo bylo ve vzduchu déle než půl hodiny. Dříve byly zkoušky letadla prováděny nad pevninou a vodní nádrží.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 28 črc 2020, 12:35

https://cz.sputniknews.com/byznys/20200 ... g-do-ciny/
Média: Rusko překonalo Spojené státy v exportu LNG do Číny
Rusko v červnu exportovalo do Číny 396 tisíc tun zkapalněného plynu (LNG), zatímco vývoz Spojených států dosáhl ve stejném období 340 tisíc tun. Informoval o tom v pondělí Bloomberg s odvoláním na údaje čínské Generální celniční správy.

Podle údajů, které úřad zveřejnil v neděli, se ruský vývoz LNG do Číny ve srovnání s květnovými údaji zvýšil o 20,7 procenta, zatímco ten americký byl o 2,4 procenta vyšší než v květnu.

V červnu 2019 vyvezlo Rusko do Číny 67 tisíc tun LNG. USA loni LNG do Číny nevyvážely.

Celkově v letošním červnu Čína importovala 5,79 milionu tun LNG, což je o 29 procent více v porovnání s loňskými daty.

Gazprom chce zvýšit plynové dodávky do Číny
Dříve v červnu generální ředitel ruské společnosti Gazprom Alexej Miller informoval o jednáních s čínskou stranou ohledně zvýšení plynových dodávek plynovodem Síla Sibiře - o šest miliard kubických metrů, tedy na 44 miliardy kubických metrů ročně. Zároveň Miller promluvil o jednáních ohledně dodávek plynu z Dálného východu Ruska, budování dalšího plynovodu Síla Sibiře 2 a tzv. Západní trasy.

„Růst dodávek Sílou Sibiře překoná dynamiku dovozů zkapalněného plynu a dodávek plynu ze střední Asie do Číny," sdělil.

Gazprom a čínská CNPC podepsaly v květnu 2014 dohodu o dodávkách plynu do Číny východní trasou. Byla uzavřena na dobu 30 let a předpokládá roční dodávku ruského plynu do Číny ve výši 38 miliard metrů krychlových. Dodávky prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře začaly na začátku prosince 2019 z Jakutsku do Blagovešensku (hranice s Čínou). Ve druhé fázi se plánuje spuštění úseku z naleziště Kovykta do Čajandy.

Délka plynovodu Síla Sibiře činí přes 2,2 tisíce kilometrů, průměr má 1 420 milimetrů. Trasa plynovodu prochází v extrémních přírodních klimatických podmínkách, přes bažiny, hory, seizmicky aktivní území, přes místa s permafrostem a skalnatou horninou. Absolutní minimální teploty vzduchu na území Síly Sibiře činí od 62 stupňů pod nulou v Republice Sacha (Jakutsko) do 41 stupňů pod nulou v Amurské oblasti.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5054
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 31 črc 2020, 13:46

Tohle čekal málokdo. Díky koronaviru je Huawei světovou jedničkou v prodeji smartphonů
Už páté čtvrtletí brzdí smartphony Huawei ban na americké technologie, už páté čtvrtletí odborníci predikují propad prodeje smartphonů. O to překvapivější je zpráva, že se společnost Huawei vyhoupla do čela žebříčku podle počtu prodaných smartphonů. Huawei je největším prodejcem chytrých telefonů na světě zejména díky odbytu na čínském trhu. Ten sice meziročně klesl, rivalové ale kvůli dopadům pandemie zaznamenali ještě výraznější propad.
Více na: https://www.mobilmania.cz/clanky/tohle- ... fault.aspx


Svět Huawei odepsal, ale jemu to nevadí. Díky čínskému trhu je jedničkou
Podle údajů společnosti Canalys dodal Huawei ve druhém čtvrtletí celosvětově 55,8 milionu přístrojů, dodávky Samsungu činily 53,7 milionu přístrojů. Čínská společnost za vítězství vděčí silnému odbytu na domácím, tedy čínském trhu. Ten sice meziročně klesl, rivalové ovšem kvůli dopadům nového koronaviru zaznamenali ještě výraznější propad.

Huawei prvenství dosáhl i navzdory silnému tlaku americké vlády, která výrobky firmy bojkotuje a snaží se přesvědčit i své spojence, aby se k ní přidali. Washington tvrdí, že Huawei umožňuje čínské vládě provádět přes svá zařízení špionáž, což společnost dlouhodobě odmítá. Kvůli tomuto tlaku mu ovšem ubylo zakázek v zahraničí a data ukazují, že o to důležitější je teď pro firmu rozsáhlý čínský trh.
Zdroj: https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/ ... b_tech_LHR
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 31 črc 2020, 21:10

https://echo24.cz/a/SF4xT/z-dolaru-na-e ... bni-system
Z dolaru na euro. V Číně rostou ambice na vlastní mezinárodní platební systém
Čínští ekonomové vyzývají Peking, aby zabránil možnému riziku odstřižení od amerického dolarového platebního systému. Obávají se, že se možné sankce vlády Spojených států dotknou úředníků a orgánů, které se zapojily do implementace kontroverzního bezpečnostního zákona, který byl schválen pro oblast Hongkongu, stejně jako finančních institucí, které s nimi obchodují. Upozorňuje na to server South China Morning Post.

V čínské vládě panují obavy, že by mohly Spojené státy využít dominantní role amerického dolaru v mezinárodních transakcích a obchodu v neprospěch Číny. Jedním z možných postihů by bylo omezení či úplné odstřižení některých finančních institucí od amerického dolarového platebního systému. Oficiální údaje uvádějí, že asi 76 % zahraničních zdrojů čínských banek je denominováno v amerických dolarech.

V úterý vystoupil s výzvou k odpoutání se od dolaru tým odborníků pod vedením Kuana Tchaa, hlavního ekonomika investiční větvě Bank of China, jedné ze čtyř největších čínských státních banek. Tým naléhá, aby Čína investovala do vytvoření vlastní transakční sítě. „Diverzifikace zahraničních platebních kanálů je klíčem ke zvýšení schopnosti Číny odolávat rizikům,“ uvedl tým.

Pokud Washington uloží na Čínu sankce, pravděpodobně to udělá skrze platební systém Clearing House Interbank Payments System (CHIPS), platební systém, přes který prochází značná část všech domácích i zahraničních transakcí v amerických dolarech, případně přes Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT), belgický systém pro přenos dat mezi bankami.

„Pokud USA vyloučí některé důležité čínské banky nebo instituce z CHIPS, Čína by měla zvážit zastavení používání amerického dolaru jako kotvy na domácím devizovém trhu a přejít na euro,“ píše se v poznatcích Tchaova týmu.

Podle Wanga Jung-li, bývalého viceprezidenta Bank of China, je však „nesmyslné“, že by jakákoli země vyvinula jiný systém než SWIFT. Tvrdí, že je základní skutečnost, že americký dolar má mnohem větší světový význam a užití než čínský jüan.

Možným řešením, pro které se čínská strana rozhodne, může být podpora užívání jüanu v mezinárodních platebních stycích nebo širší otevření domácího trhu a jeho integrace do světového trhu, aby byl příliš velký a propojený, než aby se zhroutil,“ uvedl Sü Čchi-jüan, výzkumník Čínské akademie sociálních věd.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 31 črc 2020, 21:28

https://echo24.cz/a/SaBgv/rana-do-zad-o ... koronaviru
Rána do zad opozice. Volby v Hongkongu se o rok odkládají. Údajně kvůli koronaviru
Parlamentní volby v Hongkongu, které se měly konat 6. září, budou o rok odloženy. Oznámila to v pátek hongkongská vláda, která jako důvod uvedla pokračující šíření koronaviru na tomto autonomním čínském území. Podle agentury Reuters je rozhodnutí hongkongské správkyně Carrie Lamové ranou pro prodemokratickou opozici, která si po vyhraných listopadových místních volbách dělala naděje na historický úspěch v hlasování.

Lamová prohlásila, že rozhodnutí o odkladu voleb bylo pro ni nejtěžší za posledních sedm měsíců. Přistoupila k němu ale prý v zájmu zdraví obyvatel. Hlasování se tedy uskuteční až 5. září 2021, citovala agentura Reuters Lamovou.

Pouze polovina ze 70 parlamentních křesel v hongkongském parlamentu je přímo volená. O obsazení zbylých míst rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s pevninskou Čínou. Ta převzala kontrolu nad bývalou britskou kolonií v roce 1997.

Ve čtvrtek navíc hongkongské úřady vyřadily z voleb 12 opozičních kandidátů, včetně známého představitele tamního prodemokratického hnutí Joshuy Wonga. Důvodem vyřazení uchazečů z řad opozice bylo „prosazování práva na sebeurčení Hongkongu, žádost o intervenci zahraničních vlád či protesty proti novému bezpečnostnímu zákonu“.

Hongkongská opozice si i přesto dělala naději na úspěch v hlasování. Kandidáti prodemokratických stran jasně zvítězili v místních volbách konaných v listopadu a v Hongkongu roste nespokojenost s propekingskou vládou správkyně Lamové i s omezováním svobod Hongkongu ze strany pevninské Číny.

Skupina 22 hongkongských poslanců vydala krátce před oznámením Lamové prohlášení, v němž obviňuje vládu, že zneužívá epidemie koronaviru jako záminky k odkladu voleb.

Za poslední den v Hongkongu, který má 7,5 milionu obyvatel, přibylo 121 případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie tak hongkongské úřady evidují 3272 potvrzených infekcí, 27 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, napsala japonská tisková agentura Kjódó.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 01 srp 2020, 10:17

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... u-kritiku/
Pohled Šámalové na Tři soutěsky lze brát jako objednanou kritiku
Přehrada Tři soutěsky byla kritizována, když probíhala její stavba, že jde o komunistické velikášství, hřích proti životnímu prostředí atp. Současné dlouhotrvající intenzivní deště způsobily mimořádně rozsáhlou povodeň, a přehrada se stala spásou.

Přes třicet říčních toků, včetně největší řeky Jang-c’-ťiang, se vylilo z břehů. Přehrada v červencových dnech zadržela miliardy kubíků vody, které by se jinak prohnaly čínským vesnice a městy. Ukázala, že na ní není nic velikášského, upozorňuje publicista František Roček.

Nepříčetnost České televize
ČT1 ve zprávách 18.7.2020 v 19.00 hod. ale viděla situaci jinak. Českotelevizní redaktorka Barbora Šámalová zašveholila doslova toto: „Pohroma vyvolává otázky o smyslu kontroverzní přehrady Tři soutěsky. Přes 2 km dlouhá a 180 m vysoká nádrž, do které by se voda z českého Orlíku vešla 54×, měla povodně zkrotit. Místo toho je 15 let po dokončení její hladina rekordní.“

Tak primitivní pohled Šámalové na Tři soutěsky lze definovat jako objednanou kritiku za jakoukoliv cenu. Řeka Jang-c’-ťiang (Yangtze) čili Modrá řeka má povodí řeky o rozloze 1 800 000 km² a představuje pětinu území ČLR a domov pro třetinu obyvatel státu. Právě pro lidi má přehrada strategický význam. Zadržela vodu z horní části povodí Modré řeky. Tím zmírnila beztak velké povodně.

Povodeň v rámci povodně
Lidé ve městech podél Modré řeky se nyní potýkají s opravami a stavbou protipovodňových hrází, než přehrada Tři soutěsky uvolní mnoho vody a města budou znovu zaplavena, letos v létě již třetí, velkou vodou. Oficiální zprávy varovaly, že začátkem tohoto týdne začala dešťová voda proudit do přehrady Tři soutěsky ve středním toku řeky rychlostí více než 60 000 metrů krychlových za sekundu.

Přehrada v sobotu a neděli musela upouštět. Díky tomu přehrada mohla být využita k blokování náporu další vody očekávané od pondělí.

V úterý ráno přitékalo 50 000 až 60 000 metrů krychlových za sekundu špinavé vody. Podle Šámalové „kontroverzní přehrada“ je spásou - snaží se zadržet co nejvíce vody.

Z přehrady se přesto uvolní „menší povodeň“. Voda bude vytékat z přehrady rychlostí „pouhých“ 38 000 metrů krychlových za sekundu, aby zmírnila povodeň.

S katastrofickou povodní počítali
Zpráva agentury Xinhua uvádí, že nádrž až po okraj bude naplněna za 13 dní. Teoretická kapacita protipovodňové regulace celého projektu Tři soutěsky je 22,15 miliard metrů krychlových.

Konstruktéři počítali s enormním náporem vody, který přišel již několikrát. „Špičkový průtok 61 000 kubických metrů za sekundu zaznamenaný 19. července je zatím letošním rekordem, ale menší než 71 200 z roku 2012, kdy byla přehrada Tři soutěsky podrobena nejtěžší zkoušce po jejím dokončení v roce 2002, “ uvedla agentura Xinhua.

Přehrada je koncipována tak, aby vydržela i úder jaderné bomby. Prostě je to přehrada vyrobená ze 17 miliónů metrů krychlových železobetonu, aby vydržela i povodně „kataklyzmatických“ rozměrů. Přesto již preventivně byla odpouštěna během června část vodních zásob.

Další přehrady a nádrže v povodí Modré řeky, zejména jezera Dongting a Boyang, musí rozložit své výtokové operace tak, aby si zachovaly volnou kapacitu ke snížení náporu vody v době regulovaného vypouštění přehrady Tři soutěsky.

Hodně vody a trochu naděje
V rozsáhlém povodí přehrady Národní meteorologické centrum varuje před přívalovým deštěm. Umíte si představit, že provincie v této oblasti mohou čekat až 180 milimetrů v denních dešťových srážkách po zbytek týdne, přičemž některé oblasti zažívají až 70 mm vody padající z nebe za hodinu?

Do nejhorší povodně za desetiletí se „namočilo“ 27 provincií a postihla více než 38 milionů lidí. Nebýt „megalomanské stavby“ nebyla by povodeň velmi těžkým zásahem do života obyvatel, ale byla by zcela katastrofálním.

Ze strategického hlediska až voda opadne, čas obnovy nastane chvíle modernizace postižených oblastí. Poškozená infrastruktura bude modernizována o level výše. S modernizací se v nejbližším období počítalo, ale teď bude akutně potřeba. Proto modernizace bude dvojnásob cenná a dvojnásob vítaná. A zvýší to prestiž „komunistického“ vedení kapitalistické Číny.

Nevěříte? David Dodwell 27 července 2020 v hongkongském South China Morning Post, nezávislém na pekingských mandarínech uvedl, že tento měsíc byl vydán týmem akademiků v Ash Center v Harvardově Kennedy School výzkum sledující veřejné mínění v Číně: „Od roku 2003 se spokojenost čínských občanů s vládou téměř všeobecně zvýšila.“

Rychlá obnova spojená s plánovanou plošnou digitalizací na úroveň 5G spokojenost ještě zvýší.

Spokojení budou i západní čili humanitou prodchnutí kapitalisté. Nacionalističtí hysterici z USA žádají severoamerikánské firmy, aby opustily hnusnou Čínu, a výrobu přesunuly zpět do USA. Jenže, manažérům začínají svítit očička nadšením.

Katastrofa, čili ohromná povodeň, znamená pro firmy výbornou šanci na rychlé získání zakázek při obnově čínské infrastruktury. Z téhož se mohou radovat i mimoamerické „západní“ firmy.

Čili pro někoho jsou povodně i božím požehnáním.
Čiže tuposť reportérov českej televízie je bezhraničná

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 01 srp 2020, 10:49

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... i-zatykat/
Hongkong: Policisté z národní bezpečnosti začali zatýkat
Konečně je v Hongkongu veselo. Sice koronavirových marodů přibývá, ale to je již nudná zpráva. Ale zatčení čtyř mládežníků, to je již jiná. Prý byli zatčeni 4 členové bývalého kongresu „Studentlocalism“.

Nová čínská policejní jednotka v Hongkongu prosazující zákon o národní bezpečnosti, zatkla ve středu (29.7.) čtyři studenty (ve věku 16 až 21 let) ze skupiny pro nezávislost. Konečně se stalo něco zajímavého, uvedl ve svém komentáři publicista František Roček.

Šlo o první zásah proti protivládním aktivistům. Sice jména zatčených nebyla v sobotu uvedena, ale byl identifikován jeden z nich - Tony Chung Hon-lam.

Šikovný tah
Protičínští protestanti si mysleli, že jsou šikovní, nový zákon na ně nebude moci, protože Studentlocalismus jako skupina pro nezávislost Hongkongu se dobrovolně rozpustila 30. června, pár hodiny před tím, než vstoupil v platnost zákon o národní bezpečnosti schválený v Pekingu. Od toho okamžiku nic protipekingského oficiálně nedělali.

Neboť zákon zakazuje odtržení, podvracení, terorismus a tajné dohody s cizí zemí za účelem ohrožení národní bezpečnosti Čínské lidové republiky, tedy i Hongkongu, jako zvláštního administrativního regionu. Oni v té době byli již hodní.

Jenže, jejich spekulace byla poněkud naivní, protože zároveň se dušovali, že se sice rozpustili, ale budou se snažit podporovat všechny pro nezávislost plápolající duše v Hongkongu. Jakákoliv podpora nezávislosti Hongkongu a kritika administrativy Čínské lidové republiky může znamenat, že zlobiví človíčci podněcují či napomáhají, čili „fandí“ zastáncům rozvratu státu.

Varování
Jestli budou 4 klučinové z něčeho obviněni, není podstatné. Hlavní tah byl učiněn. Bylo ukázáno, a na tiskové konferenci i komentováno, že zlobiví lidé (nemilující bezpečnostní zákon) skutečně mohou skončit za katrem.
Možná kluky jenom vyslechnou, a před uplynutím zákonné lhůty pro zadržení propustí, nebo třeba jeden z nich půjde do vazby, a ostatní budou propuštěni.

Bylo dáno na vědomí, že pokud se zatčeným líbí iniciativa za nezávislost, nově vzniklá skupina, budou z toho mít problémy i další…

V Hongkongu hnízdí též kanceláře neziskových organizací, které nemohou působit přímo v Číně. Je to vzkaz i pro ně: Vypadněte kecat nesmysly na Tchaj-wan nebo do Japonska. Čili ztratí přímý kontakt s Čínou.

Hongkongští křižáci nebyli připraveni na misi, na kterou se vydali

Nic zvláštního se neděje
Nedávno jsem napsal, že karty byly rozdány dnem, kdy byl v roce 1997 předán Hongkong Velkou Británií pod čínskou správu. Čili čínská administrativa měla přes 20 let na vytvoření mocenské základny v této oblasti. Cílem čínského snažení je Hongkong dostat postupně do svého mocenského systému.

Vysvětlení čínského postupu lze shrnout takto:
  • Pekingské vedení respektuje západní způsob života v HK, protože kdo si hraje, ten nezlobí – Je to autonomní zoologická zahrada. Ať si to užijí ještě pár desetiletí osobní svobody. Ale s velkou podmínkou: Ať se nepletou do pekingské politiky a vůbec ať si nedovolí vykřikovat něco o samostatnosti Hongkongu.
  • Historickou úlohou lidí v Hongkongu je vydělávat pro Čínu peníze a bavit se. Jiný politický mandát nemají. Tím je naplněna odměřená míra demokracie daná dohodou pekingských mandarínů a londýnských vládních polodemokratů o jedné Číně a dvou systémech civilní správy.
  • Mnoho lidí to pragmaticky pochopilo. V roce 2019 probíhaly v 2. pololetí v Hongkongu devastační demonstrace a přitom vláda Hongkongu oznamovala, že ČLR se štědře otevírá odborníkům z Hongkongu. Čína zjednodušila podmínky pro působení jednotlivců i firem v Číně.
  • Kdo chce nabídky využít, nemůže mít nic společného s demonstracemi. Ocitnout se na seznamu demonstrantů uzavírá cestu k dobrým kšeftům a kariéře v nekonečné pekingské Číně, čili v Říši středu, ale i v řadě hongkongských firem.
Čili princip „jeden stát dva systémy“ funguje bez problému. Stačí, jenom když nikomu neříkáte:
  1. že samostatný Hongkong by byl cool, nebo
  2. že čínský systém lidové komunisticko – kapitalistické vlády je na prd.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11624
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 02 srp 2020, 05:20

https://echo24.cz/a/Spzbv/delaji-z-nas- ... enou-valku
„Dělají z nás obětního beránka, my musíme odpovědět.“ Čína viní USA ze snahy začít studenou válku
Spojené státy vyvolávají novou studenou válku, protože někteří politici hledají obětního beránka, aby posílili svou domácí podporu před nadcházejícími americkými prezidentskými volbami. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Řekl také, že Británie nemá budoucnost, pokud se bude snažit odklonit od Číny.

„Není to tak, že by Čína začala být asertivní. To druhá strana Tichého oceánu chce začít studenou válku s Čínou, takže na to musíme odpovědět,“ řekl velvyslanec. „Nemáme zájem o studenou válku, nemáme zájem o žádnou válku,“ pokračoval. „Všichni jsme viděli, co se děje ve Spojených státech, chtějí udělat z Číny obětního beránka, chtějí ji vinit ze svých problémů. Všichni víme, že (v USA) je volební rok,“ dodal.

Velvyslanec nejmenoval amerického prezidenta Donalda Trumpa ani jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena, ale prohlásil, že někteří politici učiní vše pro to, aby byli zvoleni.

Trump hovoří o Číně jako o hlavní nepříteli Západu a v poslední době na Peking silně útočí kvůli pandemii covidu-19, za kterou podle něj nese Čína zodpovědnost. O koronaviru často hovoří jako o „čínském moru“ či jako o „kung-flu“, přičemž flu je anglicky chřipka. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento měsíc prohlásil, že USA chtějí vybudovat globální koalici, jež by se Číně postavila, a obvinil Peking, že využívá pandemii k prosazování vlastních zájmů.

Na otázku, zda jsou vztahy Washingtonu a Pekingu nenávratně poškozeny, Siao-ming odpověděl: „Nemyslím si, že jsme překročili bod, ze kterého není návratu.“

Velvyslanec rovněž v reakci na vyloučení čínské firmy Huawei z budování 5G sítě v Británii varoval Spojené království, že bez Číny nemá budoucnost. „Je těžké si představit ‚globální Británii‘, která obchází nebo vylučuje Čínu; odklánět se od Číny znamená odklánět se od příležitostí, odklánět se od růstu a odklánět se od budoucnosti,“ prohlásil velvyslanec.

Řekl rovněž, že Londýn otrávil vztahy s Pekingem tím, že zasahoval do záležitostí své někdejší kolonie Hongkongu, a řekl, že Británie zaplatí vysokou cenu, pokud bude s Čínou zacházet jako s nepřátelským státem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host