Čína

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5782
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 06 bře 2023, 16:30

Global Times - experti : Vojenské výdaje rostou rozumně a zdrženlivě uprostřed globálního bezpečnostního napětí

Čínský obranný rozpočet na rok 2023 vzroste o 7,2 %, což je "rozumný a zdrženlivý" nárůst uprostřed globálního bezpečnostního napětí


Čína v neděli oznámila návrh rozpočtu na rok 2023, který počítá s ročním obranným rozpočtem země na 1,5537 bilionu juanů (224,79 miliardy dolarů), což je nárůst o 7,2 procenta, což zůstává jednociferné číslo již 8. rok po sobě. Analytici uvedli, že toto číslo představuje rozumný a zdrženlivý nárůst uprostřed vojenských výdajů mnoha dalších zemí po celém světě ve světle globálního bezpečnostního napětí.
Je součástí úsilí země uspokojit potřebu modernizace své národní obrany s cílem chránit národní suverenitu, územní celistvost a rozvojové zájmy tváří v tvář vnějším hrozbám a nestabilitě.
Navrhovaný růst obranného rozpočtu byl zveřejněn v návrhu rozpočtové zprávy vydané v neděli při zahájení výročního zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC), nejvyššího zákonodárného sboru země.
Znamená to, že Čína udržuje jednociferný růst obranného rozpočtu osmý rok po sobě od roku 2016 a neustále se zvyšující tempo od začátku epidemie COVID-19 v roce 2020. Tempo růstu bylo 6,6 procenta v roce 2020, 6,8 procenta v roce 2021 a 7,1 procenta v roce 2022.
Odborníci uvedli, že zvýšení obranného rozpočtu je přiměřené kvůli plánu modernizace armády země, rostoucím bezpečnostním hrozbám ve světě, jakož i dalším optimalizovaným politikám COVID-19, které podporují hospodářský růst a více vojenských diplomatických aktivit.
Zvýšení obranného rozpočtu o 7,2 procenta znamená pouze o 0,1 procentního bodu více ve srovnání s loňským rokem a není vůbec vysoké s ohledem na potřeby čínské národní obrany a hospodářský rozvoj, řekl Song Zhongping, čínský vojenský expert a televizní komentátor, Global Times v neděli.
Tempo růstu čínského HDP v roce 2022 činilo 3 procenta, takže růst obranného rozpočtu bude omezený a rozumný, řekl Song.
Čína stanovila svůj cíl růstu HDP na přibližně 5 procent pro rok 2023, což je výrazně vyšší než tempo růstu HDP ve výši 3 procenta v roce 2022, což odráží důvěru v celostátní hospodářské oživení po přesvědčivém vítězství nad epidemií COVID-19 a poskytuje základ pro zvýšení obranného rozpočtu, uvedli analytici.
Čína usiluje o dosažení cílů stého výročí Lidové osvobozenecké armády (PLA) do roku 2027, v podstatě realizovat modernizaci národní obrany a ozbrojených sil do roku 2035 a plně vybudovat ozbrojené síly do světových sil do poloviny 21. století, informovala tisková agentura Xinhua 1. srpna 2022, což je 95. výročí založení PLA.
Aby Čína splnila tento plán, musí postupně zvyšovat své výdaje na obranu po mnoho let, stejně jako v tandemu s hospodářským růstem země, řekl Global Times pod podmínkou anonymity vojenský expert z Pekingu.
Modernizace národní obrany spočívá především ve vývoji a nákupu nových zbraní a vybavení, udržování vysoké úrovně realistických bojově orientovaných cvičení vojsk, jakož i zlepšení životních podmínek vojenského personálu, řekl expert.
V roce 2023 se očekává, že ČLOA uvede do provozu pokročilejší bojové letouny, včetně neviditelných stíhaček J-20 a víceúčelových stíhaček J-16 v době, kdy jsou starší stíhačky J-7 vyřazeny z provozu, a provede námořní zkoušky pro třetí letadlovou loď země, Fujian vybavený elektromagnetickými katapulty. Očekává se také, že uspořádá realističtější bojově orientovaná cvičení, která spotřebují velké množství nákladné ostré munice a paliva, podle pozorovatelů.
Význam modernizace národní obrany se stal obzvláště zdůrazněn kvůli zhoršující se globální bezpečnostní situaci v uplynulém roce, včetně rusko-ukrajinského konfliktu, a provokativní návštěvě tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově Tchaj-wan, která vedla k sérii bezprecedentních rozsáhlých vojenských cvičení obklopujících ostrov.
USA a jejich spojenci včetně Japonska provokují v otázce Tchaj-wanu a potenciálních vojenských konfliktů s Čínou. Americká armáda často vysílá letadla a plavidla, aby prováděla průzkum zblízka na prahu Číny, někdy vniká do čínských teritoriálních vod v Jihočínském moři a provokativně proplouvá Tchajwanským průlivem, což vyvolává potíže. Japonsko se v roce 2022 oficiálně odtrhlo od svého poválečného principu obrany a začalo pořizovat útočné rakety, včetně amerických Tomahawků, které by mohly zasáhnout cizí země.
Dnešní svět čelí výzvám, jaké jsme za celé století neviděli. Za současné globální bezpečnostní situace musí Čína vyčlenit dostatečné rozpočty na vybudování silné armády a dostatečného výcviku, aby vybudovala důvěryhodné odstrašení, aby zabránila konfliktům, vyhrála je, pokud k nim dojde, a ochránila národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy, uvedli analytici.
Ne v závodech

ve zbrojení Mnoho zemí po celém světě je v roce 2023 na vojenských výdajích, přičemž USA jsou na vrcholu seznamu s rozpočtem 817 miliard dolarů pro Pentagon, což je více než trojnásobek rozpočtu Číny. Japonsko plánovalo obranný rozpočet ve výši 51 miliard dolarů, což je rekordní o 26,3 procenta více než v předchozím roce. Očekává se, že Indie zvýší obranný rozpočet o 13 procent. Další země jako Velká Británie, Francie, Německo a Austrálie se také snaží zvýšit výdaje na obranu, podle zpráv z médií.
Čína se však neúčastní závodů ve zbrojení s jinými zeměmi, uvedli pozorovatelé.
Čínské výdaje na obranu jako podíl HDP zůstaly po mnoho let v podstatě stabilní a jsou nižší než světový průměr a zvýšení je přiměřené a rozumné, uvedl Wang Chao, mluvčí prvního zasedání 14. NPC, na tiskové konferenci v sobotu.
Pozorovatelé uvedli, že čínský obranný rozpočet byl v posledních letech udržován pod 1,5 procenta, zatímco světový průměr je 2 procenta, nemluvě o americkém čísle, které se blíží 4 procentům.
Čína je plně schopna zvýšit toto číslo na 2 procenta, ale rozhodla se výrazně nezvýšit výdaje na obranu a jednala zdrženlivě, což ukazuje, že rozvoj národní obrany Číny je správný a rozumný a země se nezapojí do závodů ve zbrojení s nikým na cestě mírového rozvoje, řekl Song. Čína sleduje národní obrannou strategii, která je svou povahou obranná, řekl.
Vyjádřeno v amerických dolarech, plánovaný čínský obranný rozpočet na rok 2023, 224,79 miliardy dolarů, je dokonce nižší než 229 miliard dolarů v roce 2022, což je další důkaz, že Čína není v závodech ve zbrojení s jinými zeměmi, uvedli odborníci.

https://www.globaltimes.cn/page/202303/1286643.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 10 bře 2023, 06:02

Si Ťin-pching byl potřetí za sebou zvolen čínským prezidentem.
Poslanci Čínského lidového shromáždění jednomyslně odhlasovali znovuzvolení Si Ťin-pchinga prezidentem Čínské lidové republiky. Ten zároveň stanul v čele Ústřední vojenské rady země.
https://t.me/intelslava/45664

Čínský parlament zvolil do čela země opět Si Ťin-pchinga. Potřetí a zřejmě i doživotně
Čínský parlament v pátek jednomyslně prezidentem zvolil dosavadní hlavu státu Si Ťin-pchinga, a to na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Podle agentury AP je možné, že devětašedesátiletý politik u moci zůstane doživotně. Agentura Reuters ho označuje za nejmocnějšího vůdce asijské velmoci od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3570 ... -dozivotne
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 12 bře 2023, 07:40

Čínským ministrem obrany se stal generál Li Šan-fu. Jmenoval ho Národní lidový kongres.
V září 2018 se na tohoto vojenského důstojníka vztahovaly sankce USA za spolupráci s Ruskem.
Důvodem bylo jeho rozhodnutí nakoupit od Ruska letouny Su-35 a komplexy S-400.
Nový čínský ministr obrany má nyní zákaz vstupu do Ameriky a používání jejího finančního systému.
https://t.me/stranaua/94935
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 13 bře 2023, 20:50

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/cin ... zelenskym/
Čínský prezident Si bude po setkání s Putinem jednat se Zelenským
V těsném závěsu za zprávou agentury Reuters, podle níž se Siova cesta do Moskvy uskuteční pravděpodobně již příští týden, píše The Wall Street Journal, že čínský vůdce přijal Zelenského žádost o setkání, byť virtuální. (Foto: Flickr)

K rozhovoru by mělo dojít poté, co se Si poprvé setká s prezidentem Putinem v Moskvě.

„Čínský vůdce Si Ťin-pching plánuje poprvé od začátku války na Ukrajině hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, pravděpodobně poté, co příští týden navštíví Moskvu, kde se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvádějí lidé obeznámení s touto záležitostí,“ píše v pondělí WSJ.

„Schůzky s Putinem a Zelenským, z nichž druhá se má uskutečnit virtuálně, odrážejí snahu Pekingu hrát aktivnější roli při zprostředkování ukončení války na Ukrajině, uvedli někteří z těchto lidí.“

To vše naznačuje, že role Pekingu jako vlivného prostředníka v okamžiku, kdy Washington zůstává rezistentní vůči serióznímu úsilí o mír na Ukrajině, získává v Moskvě i Kyjevě na síle.

* * *

Ostře sledované a kontroverzní plány čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navštívit v Rusku prezidenta Vladimira Putina nabývají rychlých obrysů – agentura Reuters v pondělí s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že se tak stane příští týden.

Pokud je tento údaj přesný, bude to mnohem dřívější termín, než se původně očekávalo, a to po videohovoru mezi Putinem a Si, v němž 30. prosince původně padlo pozvání k návštěvě Moskvy. Podle deníku The Moscow Times „se očekávalo, že Si, který si minulý týden zajistil bezprecedentní třetí funkční období, přijede do Moskvy v dubnu nebo na začátku května“.

Oficiálně se obě strany ke zprávám o tom, že se návštěva uskuteční příští týden, vyjadřují mlčky. „Oznámení o oficiálních zahraničních návštěvách se zpravidla koordinují synchronně po vzájemné dohodě stran,“ uvedl na brífinku mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Až taková připravenost nastane, dáme vám vědět.“

Očekává se, že hlavním bodem programu bude snaha Číny dostat obě válčící strany k jednacímu stolu poté, co minulý měsíc představila svůj poziční dokument neboli dvanáctibodový plán řešení ukrajinské krize. Zatímco na Západě se okamžitě setkal se skepsí, ukrajinský prezident Zelenskyj vyjádřil vzácnou otevřenost.

„Domnívám se, že to, že Čína začala mluvit o Ukrajině, není špatné, ale otázkou je, co následuje po slovech,“ uvedl tehdy Zelenskyj v reakci podle agentury Associated Press.

Dvanáctibodový plán zaujímá jasný protizápadní postoj, vzhledem k tomu, že odsuzuje rozšiřování NATO a zároveň vyzývá „příslušné země“, aby „přestaly zneužívat jednostranné sankce“ a „přispěly svým dílem k deeskalaci ukrajinské krize“. Čína mezitím prokázala svou schopnost uzavírat mír, vzhledem k pátečnímu historickému obnovení diplomatických styků a normalizaci mezi Saúdskou Arábií a Íránem, které byly podepsány v Pekingu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5782
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 20 bře 2023, 10:02

Si Ťin-pching své postoje pro jednání s Putinem vyjádřil v článku publikovaném ruským listem Rossijskaja gazeta.
Prezident Čínské lidové republiky Xi Jinping (autorský článek pro ruská média)

Vytrvat v posunu vpřed k novým vyhlídkám na přátelství, spolupráci a společný rozvoj mezi Čínou a Ruskem.
Na pozvání prezidenta Vladimira Putina uskutečním státní návštěvu Ruské federace. Před 10 lety jsem poprvé po zvolení prezidentem Čínské lidové republiky navštívil Rusko. Během 10 let jsem navštívil Rusko již 8krát. Díky těmto cestám, které vždy přinášejí velkou radost a výsledky, jsme s prezidentem Vladimirem Putinem otevřeli novou kapitolu v análech čínsko-ruských vztahů.
Čína a Rusko jsou významnými sousedy, strategickými partnery komplexní spolupráce, předními světovými mocnostmi a stálými členy Rady bezpečnosti OSN. Obě země prosazují nezávislou a soběstačnou zahraniční politiku a považují vztahy mezi Čínou a Ruskem za jednu z hlavních priorit diplomacie.
Čínsko-ruské vztahy se vyvíjejí podle jasné historické logiky a na silném vnitřním hnacím motoru. Již 10 let se bilaterální spolupráce dynamicky rozvíjí ve všech azimutech a s jistotou vstupuje do nové éry.

Kontakty na vysoké a vysoké úrovni hrají důležitou úlohu a mají trvalý strategický význam.
...
Obě strany neustále posilují vzájemnou politickou důvěru a vytvářejí nové paradigma vztahů mezi hlavními mocnostmi.
...
Moje nadcházející návštěva Ruska je zaměřena na posílení přátelství, spolupráce a míru. Jsem připraven společně s prezidentem Vladimirem Putinem nastínit nové plány a opatření, které otevřou nové perspektivy čínsko-ruských vztahů komplexního partnerství a strategické spolupráce.
....
Strany tvoří architekturu komplexní a multivektorové interakce.
Díky společnému úsilí dosáhl obchodní obrat v roce 2022 rekordních 190 miliard amerických dolarů a ve srovnání s dobou před 10 lety se zvýšil o 116 procent.
Již 13 let v řadě se Čína staví do pozice největšího obchodního partnera Ruska. Objem vzájemných investic mezi oběma zeměmi stále roste. Úspěšně se realizuje řada strategicky důležitých projektů spolupráce v oblasti energetiky, vesmíru, letectví a dopravního propojení.
...
Strany realizují koncept přátelství, předávaného z generace na generaci, a tradiční přátelství roste každým dnem.
...
Strany úzce spolupracují na mezinárodní scéně a nesou velkou odpovědnost jako velmoci.
Čína a Rusko pevně dodržují mezinárodní systém zaměřený na OSN a světový řád založený na mezinárodním právu, jakož i základní normy a zásady mezinárodních vztahů založené na cílech a zásadách Charty OSN, úzce koordinují a spolupracují v rámci OSN, SCO, BRICS, skupiny dvaceti a dalších mezinárodních platforem a vyvíjejí společné úsilí o podporu multipolarity a demokratizace mezinárodních vztahů.
...
Mezinárodní společenství si je jasně vědomo, že žádná země na světě není nadřazena všem ostatním. Neexistuje univerzální model veřejné správy a neexistuje světový řád, kde rozhodující slovo patří samostatné zemi.
...
Čína a Rusko jsou významnými sousedy, strategickými partnery komplexní spolupráce, předními světovými mocnostmi a stálými členy Rady bezpečnosti OSN. Obě země sledují nezávislou a soběstačnou zahraniční politiku, považují vztahy mezi Čínou a Ruskem za jednu z hlavních priorit diplomacie.
...
Od začátku loňského roku došlo k úplnému zhoršení ukrajinské krize. Čína na základě samotné podstaty toho, co se děje, vždy zaujímala objektivní a nestranný postoj a aktivně usilovala o podporu usmíření a mírových jednání.
Počet vizí, které jsem vyslovil, slouží jako základní princip Číny v ukrajinském uspořádání. To se týká zejména potřeby dodržovat cíle a zásady Charty OSN, respektovat oprávněné bezpečnostní obavy všech států, podporovat veškeré úsilí zaměřené na mírové urovnání ukrajinské krize a zajistit stabilitu globálních výrobních a dodavatelských řetězců.
Nedávno zveřejněný "Postoj Číny k politickému urovnání ukrajinské krize", který zohledňuje racionální obavy všech stran, maximálně odráží jednotu názorů světového společenství na překonání ukrajinské krize.
Dokument slouží jako konstruktivní faktor při neutralizaci důsledků krize a podpoře politického urovnání. Složité problémy nemají snadná řešení.
Jsme přesvědčeni, že racionální východisko z ukrajinské krize a cesta k trvalému míru a všeobecné bezpečnosti ve světě bude nalezena, pokud se všichni budou řídit koncepcí společné, integrované, společné a udržitelné bezpečnosti, budou pokračovat v dialogu a konzultacích rovným, obezřetným a pragmatickým způsobem.
...
Rok začíná na jaře a úspěch začíná podnikáním.
Existují všechny důvody věřit, že Čína a Rusko, jako souputníci v rozvoji a oživení, budou více přispívat k pokroku lidské civilizace.

https://rg.ru/2023/03/20/uporno-dvigats ... ossii.html
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 25 bře 2023, 23:03

Čína nadále aktivně prodává americké dluhopisy. Ty klesly na nejnižší úroveň od krize v roce 2008.

https://t.me/infantmilitario/95212
photo_2023-03-25_23-02-41.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 26 bře 2023, 21:22

Evropští představitelé cestují do Číny.
- Brazilský prezident Luiz Inácia Lulu v neděli 26. března začne pětidenní návštěva Číny
- Francouzský prezident Macron uvedl, že plánuje navštívit Čínu v doprovodu šéfa Evropské komise.
Podle serveru Politico se návštěva uskuteční 4. dubna.
- Také španělský premiér Pedro Sanchez oznámil, že příští týden odcestuje do Číny, píše agentura Bloomberg. Podle svých slov hodlá se Si Ťin-pchingem jednat o možných mírových rozhovorech mezi Moskvou a Kyjevem. Podle informací médií je jeho návštěva naplánována na 30.-31. března.
https://t.me/Media_Post_UA/9289

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny
éfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.
https://eurozpravy.cz/zahranicni/macron ... y.4o0eh2uf
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 28 bře 2023, 22:47

https://casopisargument.cz/?p=49386
Nejnovější diplomatický krok Číny rozšíří její obchodní, energetickou, finanční a námořní moc
Mezi cíle čínské iniciativy Pásmo a stezka patří kromě investic do obchodní a dopravní infrastruktury, které mají usnadnit obchod, také posílení vedoucího postavení Číny v ekonomice a zlepšení a vytvoření bloků volného obchodu mezi zeměmi podél investiční trasy.

Zdá se, že miliardové globální investice a infrastrukturní projekty se Číně politicky i ekonomicky vyplácejí, napsal Jose Caballero pro The Conversation.

Nedávno Honduras oznámil, že hodlá přerušit diplomatické styky s Tchaj-wanem, který jako jedna z mála zemí uznává tento ostrov jako stát. Tato změna věrnosti by znamenala převrat pro Čínu, která považuje Tchaj-wan za součást své jurisdikce, ale také znamení oslabení moci USA v Latinské Americe, neboť USA Tchaj-wan dlouhodobě podporují.

Zdá se, že vliv Číny je všude. Několik dní předtím, než čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, aby jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o válce na Ukrajině, Čína zprostředkovala dohodu mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Cílem této významné dohody bylo obnovit diplomatické, obchodní a bezpečnostní vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií ve snaze snížit napětí a zajistit větší stabilitu na Blízkém východě. Dohoda mění povahu čínského angažmá v regionu z angažmá vedeného čistě obchodními zájmy na spolupráci související s bezpečností, která může ochránit její rostoucí aktiva a expatrianty v regionu.

Komentátoři považují dohodu za pozitivní krok, ale kladou si otázku, jaký vliv mohou mít Írán a Saúdská Arábie na zmírnění vnitřních konfliktů v několika okolních zemích. Zejména tam, kde podporují soupeřící strany, včetně Libanonu, Sýrie a Jemenu. Dohoda však poukazuje na rostoucí vliv, který může mít Čína, a na slábnoucí moc USA nad regionálním uspořádáním na Blízkém východě.

Studie ukázaly, že politická nestabilita v sousedních zemích má negativní vliv na ekonomickou výkonnost země, protože narušuje obchodní toky a zvyšuje výdaje na obranu, zatímco snižuje investice například do vzdělávání. Za těchto podmínek mohou být ekonomické pobídky hnací silou procesu budování míru. Mírové řešení konfliktů přináší prospěch zemím, které nejsou do sporů přímo zapleteny.

Od 90. let 20. století se Čína postupně stala největším obchodním partnerem arabského regionu celkově a hlavním obchodním partnerem Saúdské Arábie. Vývoz z Číny do Saúdské Arábie se každoročně zvyšoval v průměru o 15,3 % ročně a v roce 1995 činil 905 milionů USD, v roce 2020 pak 31,8 miliard USD.

Ve stejném období se čínský dovoz ze Saúdské Arábie zvýšil z 393 milionů USD na 33,4 miliardy USD, což představuje průměrný roční nárůst o 19,4 %. V roce 2019 podepsaly Čína a Saúdská Arábie 35 obchodních a investičních dohod.
Regionální mocenské hry

Podobně se čínský vývoz do Íránu zvyšoval průměrným tempem 14,7 % ročně z 276 milionů USD v roce 1995 na 8,51 miliard USD v roce 2020. A její dovoz z Íránu se od roku 1995 (197 milionů USD) do roku 2020 (5,85 miliard USD) rovněž zvýšil o 14,5 % ročně.

Do roku 2022 dosáhl vývoz 9,44 miliardy USD a počátkem roku 2023 dále exponenciálně rostl. Rusko nedávno předstihlo Čínu jako největší zahraniční investor v Íránu, ale Čína zůstává jeho největším odběratelem ropy.

V souvislosti s usmířením mezi Saúdskou Arábií a Íránem bude obchod s Čínou pravděpodobně pokračovat v těchto rostoucích trendech. Pokud se výhody plynoucí z dohody rozšíří i do dalších zemí v regionu, mohla by Čína z hospodářských vztahů s těmito zeměmi také profitovat, protože se zvýší regionální stabilita.

Již nyní existují určité důkazy o takovém pozitivním přelévání. Po dohodě se Saúdy je Írán připraven rozšířit spolupráci, doufá ve sblížení s Bahrajnem a je ochoten zlepšit vztahy s Jordánskem a Spojenými arabskými emiráty.

Někteří komentátoři však poukazují na to, že předchozí snahy o usmíření mezi Íránem a Saúdskou Arábií byly neúspěšné, zatímco jiní zpochybňují dodržování podmínek dohody.
Pásmo a stezka

Mezi cíle čínské iniciativy Pásmo a stezka patří kromě investic do obchodní a dopravní infrastruktury, které mají usnadnit obchod, také posílení vedoucího postavení Číny v ekonomice a zlepšení a vytvoření bloků volného obchodu mezi zeměmi podél investiční trasy. Dohoda mezi Íránem a Saúdskou Arábií přinese Číně další výhody tím, že zvýší dividendy této iniciativy. Strategická poloha Saúdské Arábie, která hraničí s osmi zeměmi, poskytuje nejen alternativní cestu pro dodávky energie do Číny, ale činí z ní také důležitého partnera pro investice do infrastruktury v rámci iniciativy, což prohlubuje přítomnost Číny na Blízkém východě.

Írán má díky své strategické poloze k dispozici rozsáhlé námořní přístavy a potenciál pro rozvoj leteckého dopravního uzlu. Čína již investovala do výstavby železnice dlouhé 2 000 km z hlavního města Sin-ťiangu Urumči do Teheránu.

Dohoda přináší Číně i další, nenápadnější výhodu. Vzhledem k tomu, že Rusko je ve válce, potřebuje Čína zajistit plynulé dodávky energie, aby zvýšila svou hospodářskou výkonnost a zajistila sociálně-politickou stabilitu doma. Saúdská Arábie a Írán poskytují pevný základ pro diverzifikaci čínských energetických možností a také pro předejití případným krokům Spojených států, které by omezily její přístup ke zdrojům v Perském zálivu.

Írán má čtvrté největší zásoby ropy a druhé největší zásoby plynu na světě. Saúdská Arábie má druhé největší zásoby ropy, které tvoří 16,2 % celkových světových zásob. Přístup k tak rozsáhlým zdrojům v kontextu stabilnějšího regionu poskytuje Číně další záruky pro budoucí přísun energetických dodávek, které její hospodářský růst potřebuje.

Íránsko-saúdská iniciativa má potenciál řešit problémy Číny v oblasti energetické bezpečnosti a učinit z Čínyglobální námořní velmoc a globální měnovou velmoc. Všechny tyto faktory přispějí k udržitelnosti hospodářského růstu Číny a přispějí k jejímu postavení supervelmoci.

Autor: Jose Caballero (hlavní ekonom, IMD World Competitiveness Center, Mezinárodní institut pro rozvoj managementu)

Zdroj: The Conversation, „China’s latest diplomatic move will extend its trade, energy, financial and maritime power“ (24.03.2023)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 29 bře 2023, 22:03

Čína dokončila první obchod s LNG vypořádaný v jüanech
Čínská národní ropná společnost a francouzská společnost dokončily první obchod se zkapalněným zemním plynem (LNG) v jüanech prostřednictvím burzy Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange , uvedla v úterý burza.
https://energy.economictimes.indiatimes ... e/99079623
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 29 bře 2023, 22:21

https://roklen24.cz/cinske-banky-uz-tuto-show-zazily/
Čínské banky už tuto „show“ zažily
Pády bank a nouzové záchranné akce v USA a Evropě přiměly investory do bankovního sektoru k tomu, aby se začali krýt. Čínské bankovní akcie a dluhopisy vypadají mnohem klidněji. Čelí sice jiným výzvám, ale z pohledu investorů je zde zajímavá možnost diverzifikace, když se zaměří na Čínu.

Akcie největších čínských bank se dlouhodobě obchodují hluboko pod účetní hodnotou, mimo jiné kvůli obavám ze špatných úvěrů, očekáváním čínských úřadů ohledně „národní služby“ a potenciálnímu rozmělnění vzniklému prodejem akcií.

„Je tedy zajímavé, že čínské banky by mohly být obecně méně zasaženy bouří, která se šíří v zákoutích světového bankovního sektoru od Silicon Valley po Švýcarsko. Může se však ukázat, že jde o bouři ve sklenici vody – pokud se ukáže, že snahy amerických úřadů zkrotit problémy regionálních amerických bank jako je Silicon Valley Bank (SVB), jsou úspěšné, a pokud dohoda, kterou švýcarské úřady zajistily pro banku UBS, aby převzala svého dlouholetého konkurenta Credit Suisse, dokáže problémy v této oblasti utlumit,“ říká Yi Hu, analytik Fidelity International.

Je to hodně „kdyby“, ale globální investoři, kteří chtějí diverzifikovat rizika napříč sektorem, by v současné situaci mohli zvážit, zda se jim nevyplatí čínské banky. Začněme tím, že Čína se nachází v jiném místě cyklu. Rychlé zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem s cílem omezit inflaci přispělo k riziku durace, kterému čelí americké banky, ale mírná inflace v Číně umožnila tamním politikům udržovat relativně volné měnové podmínky. Čínská centrální banka 17. března snížila sazbu povinných minimálních rezerv pro banky, což byl podle našeho názoru krok, který měl preventivně zvýšit likviditu a odvrátit riziko podobných problémů, které se odehrávají jinde. Nemyslíme si, že problémy, kterým čelí americké regionální banky, se rozšíří do Číny, kde mají věřitelé rozmanitější vkladové portfolio a nižší expozici vůči cenným papírům drženým do splatnosti.

Příběh dvou bankovních systémů
Část problémů amerického bankovního sektoru spočívá v tom, že rostoucí úrokové sazby odhalily strukturální slabiny v rozvahách regionálních bank. Banky jako SVB jsou často orientované na velké korporátní klienty v jednom sektoru, tedy jejich vklady. Tyto banky mají tendenci podstupovat větší úrokové riziko, mají relativně malé úvěrové portfolio a velké investice do cenných papírů, jako jsou dlouhodobé státní dluhopisy. Jejich ukazatele kapitálové přiměřenosti jsou nadsazené, protože hodnota těchto investic není v rámci relativně mírné regulace pro menší americké banky oceňována tržní hodnotou.

Banky v Číně a dalších velkých asijských ekonomikách jsou však obecně financovány zdravějším mixem vkladatelů, od domácností po velké a malé podniky napříč různými sektory. Obvykle jsou to spíše úvěry než investice do dluhopisů, které tvoří většinu jejich aktiv. Jejich investice do státních dluhopisů jsou obvykle přeceňovány podle tržní hodnoty nebo klasifikovány jako cenné papíry „k prodeji“ a bez ohledu na typ banky jsou zisky nebo ztráty související s cennými papíry „k prodeji“ započítávány do „ostatního úplného výsledku hospodaření“ a do kapitálu.

Japonské banky mají vyšší expozici vůči USA než čínští věřitelé, ale většina z nich minimalizovala riziko z držby amerických dluhopisů prostřednictvím zajištění (hedgingem). Obvykle mají také vysoký podíl vkladů domácností, což poskytuje polštář při odlivu korporátních klientů. Banky v Indii mají často úvěry, které tvoří přibližně 60 % jejich struktury aktiv, a investice, které představují méně než 30 %.

Soustředění se na AT1
„Naše analýza dodatečného kapitálu tier 1 (AT1) – cenných papírů bank v asijsko-pacifickém regionu ukázala, že čínské banky jsou, co se týče ocenění nejodolnější. Zatímco v zemích jako Austrálie, Indie, Jižní Korea a Singapur se spready AT1 minulý týden rozšířily o přibližně 200 bazických bodů, čínské spready AT1 se rozšířily o méně než 100 bazických bodů,“ vysvětluje Yi Hu, analytik Fidelity International.

Hodnoty cenných papírů AT1 mnoha světových bank se 20. března, první obchodní den poté, co švýcarské finanční úřady nařídily odepsat hodnotu dluhopisů AT1 Credit Suisse v hodnotě přibližně 17 miliard USD na nulu v rámci restrukturalizace po jejím převzetí větším konkurentem UBS, propadly. Navzdory turbulencím, které tuto kategorii aktiv postihly celosvětově i regionálně, cenné papíry AT1 emitované čínskými bankami se z velké části udržely.

Regionální srovnání
Při řešení bankovních krizí dávaly regulační orgány v zemích jako Čína, Japonsko a Jižní Korea v minulosti přednost preventivním opatřením, jako jsou kapitálové injekce. Například v Jižní Koreji jsou preventivní kapitálové injekce vyloženě ukotveny v zákonech. V roce 2020 Čína zachránila banku Bank of Jinzhou úplným splacením všech jejích dluhopisů AT1.

Dokonce i v rámci asijsko-pacifického regionu se čínské banky, které jsou většinou ve vlastnictví státu, liší jak svou velikostí (čtyři z 30 světově systémově významných bank neboli G-SIBs jsou z Číny), tak svou expozicí a faktory ovlivňujícími zisky. To zahrnuje také jedinečný rizikový profil. Agentura Moody’s udržuje od listopadu negativní výhled na čínský bankovní sektor s odkazem na riziko nárůstu nesplácených úvěrů. Ale vzhledem k tomu, že se země nyní nachází v období uvolňování, čelí čínské banky také stlačování čistých úrokových marží, což je opak toho, s čím se potýkají západní banky. Investoři se ale obávají, že čínské banky mohou být úřady nuceny vykonávat „národní službu“ tím, že budou půjčovat společnostem, které to potřebují nebo které nejlépe odpovídají oficiálním ekonomickým prioritám – bez ohledu na jejich úvěrovou kvalitu.

Přesto má trh tendenci tyto problémy přehlížet a vnímat je jako charakteristiky systému, ne jako „vady“ a je to proto do značné míry promítnuto do ocenění čínských bankovních cenných papírů. „Nemyslíme si, že by se nálada, která se v globálním bankovním sektoru snaží eliminovat rizika, rozšířila i sem do Číny. Pokud by se tak stalo, mohlo by se to ukázat jako možnost pro globální investory, kteří chtějí diverzifikovat svá portfolia,“ uzavírá Yi Hu z Fidelity International.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 30 bře 2023, 10:24

Čínská armáda je připravena spolupracovat s Ozbrojenými silami RF - čínské ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany ČLR poznamenalo, že spolupráce je nutná k dalšímu posílení strategické komunikace a koordinace.
https://t.me/intelslava/46329
Čínská armáda je připravena udržovat mír a bezpečnost v regionu společně s ruskou armádou - čínské ministerstvo obrany
https://t.me/politavr1/16368
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 31 bře 2023, 06:55

https://casopisargument.cz/?p=49266
Je pokles čínských vývozů zbraní známkou zbrojení doma?
Čína patří k zemím, které zvyšují obranné rozpočty, pro rok 2023 plánuje zvýšit své vojenské výdaje o 7,2 %.

Podle analytiků by pokles čínského vývozu zbraní mohl signalizovat hromadění vojenských zásob v zemi v souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím a poruchami způsobenými pandemií Covid-19, napsaly hongkongské noviny South China Morning Post.

Nové údaje Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) porovnávají čínský vývoz zbraní za poslední dvě pětiletá období. Údaje ukázaly, že vývoz zbraní v letech 2018-2022 klesl o 23 % ve srovnání s lety 2013-2017.

Celkový podíl Číny na celosvětovém vývozu zbraní se v posledních pěti letech snížil z 6,3 % na 5,2 %. V období 2018-2022 však Čína předstihla Německo a stala se čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě (po USA, Rusku a Francii).

Více než polovinu (54 %) čínského vojenského vývozu v letech 2018-2022 koupil Pákistán, následují Bangladéš s 12 % a Srbsko s 4,5 %.

Čína se připojila k rostoucímu seznamu zemí, které zvyšují obranné rozpočty, přičemž pro rok 2023 plánuje zvýšit své vojenské výdaje o 7,2 % (nejrychleji za poslední čtyři roky) na přibližně 1,55 bilionu jüanů (224,3 miliardy USD).

„Geopolitické prostředí kolem pevninské Číny se zhoršuje, jsou tu otázky Tchaj-wanu, hranic s Indií a v poslední době i čínsko-japonských vztahů,“ řekl k vývoji situace Ni Le-siung, profesor na Šanghajské univerzitě politických věd a práva. „Čína musí být vždy připravena na konfrontaci.“

Čínský vojenský dovoz se v období 2018-2022 zvýšil o 4,1 % ve srovnání s předchozími pěti lety, uvádí dále zpráva. Dominantním dodavatelem zůstalo Rusko, na které připadá 83 % veškerého čínského dovozu, na druhém a třetím místě se umístily Francie a Ukrajina.

V letech 2018 až 2022 nakoupila Čína více než 48 % ukrajinského vojenského vývozu (plynové turbíny a motory pro torpédoborce námořnictva a cvičné a bojové letouny), ovšem celkový vývoz ukrajinských zbraní se ve srovnání s předchozím obdobím snížil o 70 %.

Oslovení experti hongkongským novinám řekli, že po skončení pandemie očekávají další růst čínského vývozu zbraní, zájem o ně je například na Blízkém východě.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

tiger
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1423
Registrován: 21 úno 2020, 10:19

Re: Čína

Příspěvek od tiger » 31 bře 2023, 14:15

Nedokážem rozhodnúť, či sem alebo do propagandy.
https://www.novinky.cz/diskuze/internet ... u-40427480
Japonsko omezí vývoz 23 typů zařízení používaných k výrobě polovodičů. Toto opatření má sladit kontrolu nad obchodem s vyspělými technologiemi s politikou Spojených států, která si klade za cíl omezit schopnost Číny vyrábět pokročilé čipy. Nicméně Japonsko oficiálně nezmiňuje, že cílem těchto opatření je Čína. Podle oznámení ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu budou muset výrobci těchto zařízení žádat o vývozní povolení pro všechny regiony.
Japonsko je domovem významných světových výrobců zařízení pro výrobu čipů, jako jsou Nikon a Tokyo Electron. Toto omezení bude platit od července a dotkne se také dalších společností, jako jsou Screen Holdings a Advantest, upozornil list Financial Times (FT).

Ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Jasutoši Nišimura uvedl, že Japonsko plní svoji odpovědnost jako technologický národ a přispívá k mezinárodnímu míru a stabilitě. Dále dodal, že Japonsko chce zabránit využití vyspělých technologií k vojenským účelům a že tato opatření nejsou zaměřena proti žádné konkrétní zemi.

Rozhodnutí Japonska je považováno za velké diplomatické vítězství vlády amerického prezidenta Joea Bidena. V říjnu loňského roku oznámil rozsáhlá omezení přístupu Číny k americkým technologiím pro výrobu čipů, aby tak zpomalil její technologický a vojenský pokrok. Bez spolupráce Japonska a Nizozemska, které jsou v této oblasti silnými hráči, by však tato opatření nebyla účinná a firmy ze Spojených států by se ocitly v konkurenční nevýhodě.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 01 dub 2023, 07:48

https://czech.cri.cn/
Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) se 31. března odpoledne setkal v Paláci lidu v Pekingu se španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který je na návštěvě Číny.
Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) se 31. března odpoledne setkal v Paláci lidu v Pekingu se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem, který je na návštěvě Číny.
Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) se 31. března odpoledne setkal v Paláci lidu v Pekingu s malajským premiérem Anwarem Ibrahimem.
Z našich médií sa dozviete len o španielskom premierovi... :roll:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 01 dub 2023, 12:14

Čína oceňuje pevnou podporu Bangladéše v otázkách Tchaj-wanu, Tibetu, Sin-ťiangu, Jihočínského moře a dalších otázkách týkajících se původních zájmů Pekingu - čínský ministr obrany Li Šan-fu na setkání s náčelníkem štábu bangladéšského námořnictva Šahínem Iqbalem
https://t.me/china3army/20085
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 05 dub 2023, 21:29

https://casopisargument.cz/?p=49475
Čína vynaložila 240 miliard dolarů na záchranu zemí Pásu a stezky: studie
Aktuální studie zjistila v souvislosti s čínskými půjčkami změny ve světové měnové a finanční architektuře, která se stává multipolárnější, neprůhlednější a méně institucionalizovanou.

Čína utratila v letech 2008 až 2021 celkem 240 miliard dolarů za dluhovou záchranu 22 rozvojových zemí. Asi 80 % záchranných půjček připadlo na roky 2016 až 2022 a týkalo se zemí jako Argentina, Mongolsko nebo Pákistán, uvedla nově zveřejněná zpráva Světové banky, Harvardské Kennedyho školy, AidData a Kielského ústavu pro světovou ekonomiku. Celou zprávu najdete zde.

Čína půjčila stovky miliard dolarů na budování infrastruktury v rozvojových zemích. Od roku 2016 se ale objem půjček snížil, neboť mnohé z těchto projektů nepřinesly očekávaný finanční zisk. Podle bývalé ekonomky Světové banky a spoluautorky studie Carmen Reinhartové se nyní Čína snaží o záchranu vlastních bank, a proto se pustila do riskantního podnikání v oblasti mezinárodních záchranných úvěrů.

Podle studie vzrostly čínské půjčky zemím v dluhové tísni z méně než 5 % portfolia zahraničních půjček v roce 2010 na 60 % v roce 2022. Nejvíce půjček získala Argentina (111,8 miliard dolarů), Pákistán (48,5 miliard dolarů) a Egypt (15,6 miliard dolarů).

Swapové linky Čínské lidové banky představovaly 170 miliard dolarů záchranného financování. Překlenovací úvěry nebo podpora platební bilance se rovnala 70 miliardám dolarů a rolování obou typů úvěru činilo 140 miliard dolarů, uvedla studie. Její autoři kritizovali politiku některých centrálních bank, které potenciálně využívají swapové linky ČLB k umělému nafukování devizových rezerv. Kromě toho studie vidí čínské půjčky jako nepřehledné a neprůhledné.

„Celkově představují čínské zahraniční půjčky více než 20 % všech půjček MMF za posledních deset let a jejich objem rychle roste. Čínské záchranné půjčky se však od půjček zavedených mezinárodních věřitelů poslední instance liší tím, že (i) jsou neprůhledné, (ii) mají relativně vysoké úrokové sazby a (iii) jsou téměř výhradně určeny dlužníkům čínské iniciativy Pásmo a cesta. Tato zjištění mají důsledky pro mezinárodní finanční a měnovou architekturu, která se stává multipolárnější, méně institucionalizovanou a méně transparentní,“ uvádí se ve studii.

Záchranné úvěry se soustřeďují především do zemí se středními příjmy, zemím s nízkými příjmy jsou nabízeny odkladné lhůty a prodloužení splatnosti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16386
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Čína

Příspěvek od petrp » 06 dub 2023, 08:05

Čína přijme "rozhodná" opatření po návštěvě prezidentky Tchaj-wanu v USA
Čína přijme "rozhodná a efektivní" opatření na ochranu národní suverenity a územní celistvosti, uvedl dnes Peking v reakci na středeční setkání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v Kalifornii. O prohlášení čínského ministerstva zahraničí informovala agentura Reuters. Tchaj-wan nedlouho poté uvedl, že se k ostrovu na 200 námořních mil (370 kilometrů) přiblížila čínská letadlová loď.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cina- ... a/2348839?
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14598
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 06 dub 2023, 09:05

Příprava na operaci na Tchaj-wanu: akční záběry obojživelné brigády 73. armády východního velení PLA.
Jednotka v provincii Fujian nacvičovala překonání námořní překážky v přilehlých vodách Tchajwanského průlivu za větrného počasí a vlnobití a vylodění na pobřeží s cílem prolomit obranu domnělého nepřítele.
Při hodnocení se hodnotila soudržnost osádek bojových vozidel pěchoty ZBD-05 v bojových sestavách a přesnost střelby na pobřežní cíle.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/china3army/20168
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Čína

Příspěvek od Rado Info » 06 dub 2023, 18:45

Si Ťin-pching jedná s francouzským prezidentem
https://english.news.cn/20230406/0fde3f ... 705/c.html
Peking, 6. dubna (Sin-chua) – Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek v Pekingu jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Prezident Si Ťin-pching přivítal návštěvu prezidenta Macrona v Číně. Poznamenal hlubokou historickou transformaci, která se odehrává ve světě, a poukázal na to, že Čína a Francie jako stálí členové Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) jsou významnými zeměmi s tradicí nezávislosti a pevnými zastánci multipolárního světa. a pro větší demokracii v mezinárodních vztazích mít schopnost a odpovědnost povznést se nad rozdíly a překážky, držet se celkového směru komplexního strategického partnerství, které je stabilní, vzájemně výhodné, podnikavé a dynamické, a praktikovat skutečný multilateralismus pro globální mír, stabilitu a prosperitu.
Si Ťin-pching kladně hovořil o hybnosti pozitivního a stabilního růstu ve vztahu mezi Čínou a Francií. Zdůraznil, že obě strany by si měly vážit stability, určujícího rysu a ceněného aktiva tohoto vztahu. Obě strany musí dobře využít své všestranné komunikační kanály na vysoké úrovni, udržovat úzkou komunikaci mezi oběma prezidenty a letos uspořádat nové kolo setkání pro tři mechanismy dialogu na vysoké úrovni, konkrétně strategický dialog. , hospodářský a finanční dialog a dialog o mezilidských výměnách.

Řekl, že obě strany by měly vzájemně respektovat suverenitu a územní celistvost, respektovat své základní zájmy a správně řešit a zvládat rozdíly. Musí zůstat oddáni vzájemnému prospěchu a společnému rozvoji.

"Snaha Číny o vysoce kvalitní rozvoj a otevírání se vysokým standardům přinese Francii ještě širší tržní příležitosti," řekl Xi a dodal, že Čína bude spolupracovat s Francií na prohloubení spolupráce v oblastech, jako je zemědělsko-potravinářství, vesmír, letectví a civilní jaderná energetika. , podporovat nové oblasti spolupráce včetně obchodu se službami, zeleného rozvoje a inovací ve vědě a technologii a podporovat společný rozvoj centra uhlíkové neutrality a společné pěstování talentů.

Xi řekl, že Čína vítá Francii jako čestnou hostující zemi na čínském mezinárodním veletrhu obchodu se službami 2024 a na sedmém China International Import Expo. Čína doufá, že Francie poskytne čínským podnikům spravedlivé, spravedlivé a nediskriminační podnikatelské prostředí.

Využitím příležitostí, které přineslo 60. výročí diplomatických vztahů, čínsko-francouzský rok kultury a cestovního ruchu a olympijské hry v Paříži v příštím roce, Čína zintenzívní spolupráci s Francií v příslušných oblastech, dodal.

Xi zdůraznil, že Čína je připravena i nadále jednat v duchu otevřenosti a spolupracovat s Francií na udržení úzké komunikace a koordinace v multilaterálních mechanismech, jako je OSN, G20 a WTO, praktikovat skutečný multilateralismus a čelit globálním výzvám, jako je změna klimatu a energetika. problémy. Čína podporuje Francii při pořádání oceánské konference OSN 2025 a vítá účast Francie na třetím Fóru pásu a stezky pro mezinárodní spolupráci.

Zdůraznil, že Čína a Evropa jsou dvě hlavní síly, velké trhy a velké civilizace na světě, a řekl, že vztahy mezi Čínou a Evropou přispívají k blahu obou stran a stabilitě a prosperitě světa jako celku. Čína bude dlouhodobě udržovat svou evropskou politiku stabilní, bude i nadále vnímat Evropu jako nezávislou sílu v multipolárním světě a zůstane oddána vztahu mezi Čínou a Evropou, který nebude zacílen na žádnou třetí, není jí podroben ani kontrolován. oslava.

„Čína bude spolupracovat s EU a vezme letošní 20. výročí svého komplexního strategického partnerství jako příležitost k obnovení výměn a dialogů na všech frontách, posílení přátelství a spolupráce jako klíčového slova ve vztazích mezi Čínou a EU, prozkoumání partnerství dodavatelského řetězce vyznačujícího se stabilitou. a vzájemnou důvěru a přinášet výhody oběma stranám,“ řekl Si Ťin-pching a vyjádřil naději, že Francie bude v tomto ohledu hrát aktivní vedoucí roli.

Prezident Macron připomněl svou poslední návštěvu Číny před více než třemi lety a vyjádřil radost z opětovné návštěvy Číny, aby společně s prezidentem Xi prozkoumal způsoby, jak dále pozvednout komplexní strategické partnerství Francie a Číny.

Plně souhlasil s pozitivním hodnocením vztahů mezi Francií a Čínou ze strany prezidenta Si Ťin-pchinga a důležitými návrhy na prohlubování bilaterálních vazeb. Francie a Čína příští rok oslaví 60. výročí diplomatických styků. Během posledních šesti desetiletí udržovaly vztahy Francie a Číny stabilní a zdravý růst. Navzdory rozdílným modelům rozvoje se obě země navzájem respektovaly, komunikovaly otevřeně a dosáhly vzájemných výhod ve své široké spolupráci.

Mezitím obě strany učinily významný pokrok ve společném řešení globálních výzev, kterým svět čelí. Francie respektuje a následuje politiku jedné Číny. Macron poukázal na to, že veze velkou delegaci do Číny, aby usilovala o užší spolupráci a mezilidské výměny.

Francie blahopřeje Číně k úspěchu 15. zasedání Konference smluvních stran (COP15) Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti a chce pokračovat v úzké komunikaci a spolupráci s Čínou v otázkách, jako je změna klimatu a potravinová bezpečnost, řekl Macron.

Řekl, že Francie je připravena spolupracovat s Čínou na třetím Fóru pásu a stezky pro mezinárodní spolupráci, které Čína uspořádá. Francie chválí Čínu za její trvalý závazek k cílům Charty OSN a její pozitivní roli při řešení regionálních a mezinárodních problémů hotspotů a těší se na užší komunikaci a koordinaci s Čínou pro trvalý mír a stabilitu ve světě.

"Francie se zavázala k nezávislé zahraniční politice a strategické autonomii Evropy a je proti podněcování konfrontace, rozdělení a blokové rivality," řekl Macron a dodal, že Francie nebude volit žádnou stranu. Místo toho Francie vyzývá k jednotě a spolupráci, aby byly vztahy mezi velkými zeměmi stabilní.

Řekl, že Francie bude udržovat upřímnou a hloubkovou komunikaci s Čínou, aby zvýšila vzájemnou důvěru, hledala společnou řeč při zachování rozdílů a usilovala o otevřenou spolupráci. Francie bude aktivně přispívat k růstu vztahů mezi EU a Čínou.

Oba prezidenti si také vyměnili názory na ukrajinskou krizi. Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že postoj Číny k otázce Ukrajiny je konzistentní a jasný. Jde v podstatě o usnadnění mírových rozhovorů a politického urovnání. Neexistuje žádný všelék na zmírnění krize.

Si Ťin-pching řekl, že vyžaduje, aby všechny strany přispěly svým dílem a vytvořily podmínky pro příměří a mírová jednání prostřednictvím budování důvěry. Čína podporuje Evropu v její roli v politickém řešení krize.

Řekl, že Čína je připravena vydat společnou výzvu s Francií, aby mezinárodní společenství zůstalo racionální, zachovalo se zdrženlivě a vyvarovalo se kroků, které by mohly způsobit další zhoršení krize nebo dokonce vymknutí kontrole; přísně dodržovat mezinárodní humanitární právo, vyhýbat se útokům na civilisty nebo civilní zařízení a chránit ženy, děti a další oběti konfliktu; upřímně ctít závazek, že se nesmí používat jaderné zbraně a vést jaderné války, postavit se za jakýchkoli okolností proti použití biologických zbraní a postavit se proti ozbrojeným útokům proti jaderným elektrárnám nebo jiným civilním jaderným zařízením; co nejdříve obnovit mírová jednání, dodržovat cíle a zásady Charty OSN, vyhovět legitimním bezpečnostním obavám všech stran, usilovat o politické urovnání, a podporovat vyváženou, účinnou a udržitelnou evropskou bezpečnostní architekturu; a společně řešit vedlejší účinky ukrajinské krize v potravinářství, energetice, financích, dopravě a dalších oblastech a snížit negativní dopad ukrajinské krize na svět, zejména na rozvojové země.

Čína je připravena zůstat v kontaktu s Francií a hrát konstruktivní roli v politickém urovnání krize, řekl Si.

Macron sdílel názor Francie na tuto otázku a ocenil důležitou roli Číny v politickém řešení ukrajinské krize. Francie vyzývá k obnovení politických jednání a urovnání krize diplomatickými prostředky k dosažení trvalého míru v Evropě. Francie doufá, že posílí komunikaci a vyvine společné úsilí s Čínou o mír.

Na závěr jednání byli oba prezidenti svědky podepsání dokumentů o dvoustranné spolupráci týkající se zemědělství, vědy a techniky, letectví, civilní jaderné energie, udržitelného rozvoje a kultury.

Oba prezidenti se také společně setkali s čínským a zahraničním tiskem.

Před jednáním uspořádal prezident Si Ťin-pching uvítací ceremoniál pro prezidenta Macrona na náměstí před východní branou Velkého sálu lidu.

Po příjezdu prezidenta Macrona se čestné stráže seřadily na pozdrav. Oba prezidenti vystoupili na tribunu a vojenská kapela zahrála národní hymny obou zemí. Z náměstí Nebeského klidu byl vypálen pozdrav z 21 děl. Prezident Macron v doprovodu prezidenta Si Ťin-pchinga poté zkontroloval čestnou stráž Lidové osvobozenecké armády a sledoval průběh pochodu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42899
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 07 dub 2023, 18:00

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/dal ... vem-fondu/
Další rána dolaru? Malajsie a Čína budou jednat o novém měnovém fondu
Anwar Ibrahim, předseda vlády, prohlásil, že Čína je otevřena rozhovorům s Malajsií o vytvoření Asijského měnového fondu, a to v situaci, kdy ve světě roste netrpělivost s dominancí amerického dolaru.

Anwar uvedl, že zřízení fondu navrhl minulý týden na fóru v Boao na Hainanu, a zdůraznil, že je třeba snížit závislost na dolaru nebo Mezinárodním měnovém fondu.

„Když jsem se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, okamžitě řekl: ‚Odkazuji na Anwarův návrh ohledně Asijského měnového fondu‘ a uvítal diskusi,“ řekl Anwar v úterý (4. dubna) v parlamentu. Minulý týden byl na státní návštěvě Číny, aby řídil vztahy po Covidu.

„Není důvod, aby Malajsie byla nadále závislá na dolaru,“ dodal. Malajsijská centrální banka již pracuje na tom, aby oběma zemím umožnila jednat o obchodních záležitostech s využitím ringgitu a jüanu, uvedl Anwar, který zastává dvojnásobnou funkci ministra financí.

Komentáře malajsijského lídra přicházejí jen několik měsíců poté, co bývalí představitelé v Singapuru diskutovali o tom, co by měly ekonomiky v regionu dělat, aby zmírnily rizika stále silného dolaru, který oslabil místní měny a stal se nástrojem ekonomické státnosti.

Anwar v úterý uvedl, že během svého prvního působení ve funkci ministra financí v devadesátých letech původně navrhoval vytvoření Asijského měnového fondu. Jeho tehdejší nápad se však neujal, protože americký dolar byl stále považován za silný, uvedl.

„Nyní však s ohledem na sílu ekonomik Číny, Japonska a dalších zemí si myslím, že bychom o tom měli diskutovat – přinejmenším zvážit Asijský měnový fond a za druhé používání našich příslušných měn,“ řekl.

Anwar také zákonodárcům prozradil rozpis rekordní investice ve výši 170 miliard RM, kterou Čína Malajsii přislíbila.

Tato částka zahrnuje počáteční investici ve výši 2 miliard RM v letošním roce do skupiny Zhejiang Geely Holding Group a projektu Automative Hi-Tech Valley společnosti Proton, která bude později navýšena na 32 miliard RM.

Společnost Rongsheng Petrochemical Co rovněž zvýší své aktivity v Pengerangu v Johoru, kde bude realizovat projekt v hodnotě 80 miliard RM, uvedl Anwar. Rongsheng je jednou z největších čínských rafinerií.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět