Si Ťin-pching měl telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem
Odpoledne 19. června měl prezident Si Ťin-pching telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který se zaměřil na výměnu názorů na situaci na Blízkém východě.
Putin informoval ruskou stranu o současné situaci na Blízkém východě a řekl, že izraelský útok na íránská jaderná zařízení je velmi nebezpečný, že eskalace konfliktu není v zájmu žádné ze stran a že íránská jaderná otázka by měla být vyřešena prostřednictvím dialogu a konzultací. Strany konfliktu by měly zaručit bezpečnost občanů třetích zemí. V současné době se situace stále rychle vyvíjí a Rusko je ochotno udržovat úzkou komunikaci s Čínou a vyvíjet pozitivní úsilí o deeskalaci situace a udržení regionálního míru a stability.
Si Ťin-pching vysvětlil principiální postoj Číny a řekl, že současná situace na Blízkém východě je velmi kritická, což opět potvrzuje, že svět vstoupil do nového období turbulencí a změn. Pokud bude konflikt dále eskalovat, utrpí větší ztráty nejen obě strany konfliktu, ale také země regionu budou velmi trpět. S ohledem na současný stav věcí bych rád předložil čtyři návrhy.
Za prvé, nejvyšší prioritou je podpora příměří a ukončení bojů. Síla není správnou cestou k řešení mezinárodních sporů, pouze zhoršuje nenávist a rozpory. Strany konfliktu, zejména Izrael, by měly co nejdříve zastavit palbu, aby zabránily eskalaci situace a rozhodně se vyhnuly přelití války.
Za druhé, bezpečnost civilistů je nejvyšší prioritou. V žádném okamžiku nesmí být překročena červená čára ochrany civilistů ve vojenském konfliktu a nerozlišující použití síly je nepřijatelné. Strany konfliktu by měly přísně dodržovat mezinárodní právo, rozhodně se vyvarovat újmy na nevinných civilistech a usnadnit evakuaci občanů třetích zemí.
Za třetí, zahájení dialogu a vyjednávání je základním východiskem. Komunikace a dialog jsou správnou cestou k dosažení trvalého míru. Musíme se neochvějně držet obecného směru politického urovnání íránské jaderné otázky a vytrvale usilovat o to, aby se íránská jaderná otázka vrátila na cestu politického urovnání prostřednictvím dialogu a vyjednávání.
Za čtvrté, úsilí mezinárodního společenství o prosazování míru je nepostradatelné. Blízký východ je nestabilní a svět nežije v míru. Izraelsko-irácký konflikt vedl k náhlé eskalaci napětí na Blízkém východě a měl také vážný dopad na globální bezpečnost. Rada bezpečnosti OSN by v tomto ohledu měla hrát významnější roli.
Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína je připravena pokračovat v posilování komunikace a koordinace se všemi stranami, budovat synergii, prosazovat spravedlnost a hrát konstruktivní roli při obnově míru na Blízkém východě.
Obě hlavy států hovořily pochvalně o vzájemné politické důvěře a strategické spolupráci na vysoké úrovni mezi Čínou a Ruskem a dohodly se na udržování úzkých výměn na vysoké úrovni, podpoře spolupráce v různých oblastech a podpoře hlubokého rozvoje čínsko-ruského komplexního strategického partnerství koordinace.
https://www.guancha.cn/internation/2025 ... 0050.shtml