Írán

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6218
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Írán

Příspěvek od martanus » 18 bře 2021, 21:15

Nové íránské raketové město

https://colonelcassad.livejournal.com/6638507.html
Írán včera představil svoji další podzemní raketovou základnu, tentokrát poblíž pobřeží Perského zálivu, odkud mohou íránské rakety zasáhnout cíle na Arabském poloostrově a v případě války zničit cíle v Perském zálivu.
Podzemní úkryty poskytují přijatelné přežití pro vypouštění komplexů, jak důlních, tak mobilních, takže mají čas způsobit nepřijatelné škody nepříteli.


Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2482
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Írán

Příspěvek od El Diablo » 25 bře 2021, 22:50

Írán raketově zaútočil na izraelskou loď
Írán zaútočil na kontejnerovou loď izraelské společnosti XT Management. Plavidlo bylo poškozeno, ale pokračuje po plánované trase. Informaci o raketovém útoku přinesl 12. kanál izraelské televize.

„Kontejnerová loď na cestě z Tanzanie do Indie s nákladem byla brzy ráno zasažena raketou vystřelenou íránskou armádou v Arabském moři,“ uvedl kanál. Plavidlo bylo poškozeno, ale pokračuje po plánované trase, opravy jsou plánovány v Indii. Kancelář XT Management se nachází v izraelském městě Haifa, majitel společnosti je již obeznám s tím, co se stalo.

Podle publikace dostaly bezpečnostní síly informace o útoku a ve světle podobných incidentů z nedávné minulosti se snaží posoudit, zda Írán nezahájil na moři novou frontu proti Izraeli.
https://cz.sputniknews.com/svet/2021032 ... lskou-lod/
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
Svarboj
Senior redaktor
Příspěvky: 3013
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Írán

Příspěvek od Svarboj » 28 bře 2021, 12:55

:!: Írán a Čína podepsaly 25letou strategickou dohodu o spolupráci

Írán a Čína dnes podepsaly pakt o strategické spolupráci. Má platit 25 let a zajišťuje mimo jiné čínské investice do energetiky a infrastruktury. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.
Čína je spojencem Íránu a jeho největším obchodním partnerem. V roce 2016 se země dohodly, že v příštím desetiletí objem bilaterální obchodní výměny zdesetinásobí na 600 miliard dolarů (13 bilionů Kč).
https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky ... .d66c486c/
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16231
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 07 dub 2021, 16:23

https://cz.sputniknews.com/svet/2021040 ... udem-mori/
Média zjistila podrobnosti o incidentu s íránskou lodí v Rudém moři
Podle nejnovějších informací došlo k incidentu na íránské lodi v Rudém moři v důsledku výbuchu min umístěných v trupu lodi. Informovala o tom íránská zpravodajská agentura Tasnim News Agency s odvoláním na vlastní zdroje.

Již dříve televizní stanice s odvoláním na zdroje Al-Arabiya uvedla, že u pobřeží Eritreje v Rudém moři byla napadena íránská nákladní loď patřící ke sboru Islámských revolučních gard (IRGC). K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle zdrojů Tasnim došlo k výbuchu min připevněných k trupu lodi. Uvádí se, že plavidlo Saviz „se několik let zabývalo pozorováním a podporou íránských válečných lodí, které byly vysílány k doprovodu obchodních lodí“.
„Plavidlo Írán Saviz je v posledních letech umístěno v Rudém moři, aby poskytovalo podporu íránským komandům vyslaným na komerčních lodích v rámci (protipirátských) doprovodných misí,“ uvedla agentura Tasnim.
Al-Arabiya s odvoláním na zdroje zase uvádí, že improvizované výbušné zařízení k lodi údajně připevnil izraelský sabotér.
#BREAKING: 'great damage’ caused to Iranian IRGC SAVIZ spy ship-base after it was targeted in the red sea, @AlHadath reports pic.twitter.com/Z5oTLR3G5p
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) April 6, 2021
​Íránské úřady incident zatím neokomentovaly.

Zmiňme, že Al-Arabiya v této souvislosti s odvoláním na dřívější informace izraelského vojenského analytika uvedla, že na íránské ropné tankery útočil v minulosti na různých místech Rudého moře v několika případech Izrael.

Také americký list The Wall Street Journal nedávno zmínil, že Izrael v posledních letech zaútočil na nejméně 12 lodí, které patřily Íránu nebo vezly jeho náklad. Většina z nich mířila s ropou do Sýrie.

Za zmínku stojí i to, že Al-Arabiya zároveň uvedla, že také Írán čelí obviněním z útoků na plavidla v této oblasti. Zmínila například únorovou explozi na izraelské nákladní lodi a prohlášení izraelského ministra obrany Bennyho Gance, podle něhož stál za výbuchem Írán. To ale Teherán tehdy odmítl. V létě 2019 americká armáda obvinila Írán z explozí na dvou ropných tankerech u strategicky důležitého Hormuzského průlivu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16231
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 12 dub 2021, 15:50

https://echo24.cz/a/SUdkg/mossad-pry-vy ... ckem-utoku
Mossad prý vyhodil elektřinu v íránském jaderném zařízení. Teherán hovoří o „teroristickém útoku“
Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok. Při incidentu podle dřívějšího vyjádření úřadů nedošlo ke kontaminaci ani obětem. S odkazem na íránskou televizi o tom napsala agentura Reuters. Za přerušení dodávky energie je podle listu The Times of Israel zodpovědná izraelská zpravodajská služba Mossad. Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Přichází rovněž v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf íránského jaderného programu vyzval mezinárodní společenství a Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby se záležitostí, kterou označil za „jaderný terorismus“ zabývaly. Dodal, že Írán si vyhrazuje právo proti pachatelům zakročit, uvedla podle agentury Reuters tamní televize.

Za přerušení dodávky elektrické energie do zařízení v Nantazu, které způsobilo významné narušení obohacování uranu v samém srdci íránského programu, je podle izraelské televize Channel 13 odpovědná tamní zpravodajská služba Mossad, informoval list The Times of Israel. Podle televizní stanice izraelští zpravodajci odstřihli íránské zařízení od elektřiny prostřednictvím kybernetického útoku.

Provoz v Natanzu, který se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán, je klíčovou částí íránského jaderného programu a monitorují jej inspektoři z MAAE. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že incident v Natanzu se týkal elektrické soustavy a obešel se bez kontaminace a obětí. Doplnil, že se příčina problému vyšetřuje. Mluvčí MAAE Reuters prostřednictvím e-mailu sdělil, že agentura o zprávách v médiích ví, ale v této fázi komentář neposkytne.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu.

Teherán a Washington se nyní přes prostředníky snaží oživit jadernou dohodu mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015. Dohodu, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Současný šéf Bílého domu Joe Biden už dříve uvedl, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat. Teherán naopak argumentuje tím, že USA porušily smlouvu jako první, takže Washington musí učinit první krok a zrušit své sankce.

O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté tento týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl. Zároveň dali zástupci Teheránu a Washingtonu najevo, že neočekávají náhlý průlom.

Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu při spuštění nových pokročilých odstředivek v Natanzu u příležitosti íránského Dne jaderné technologie zopakoval závazek Íránu k nešíření jaderných zbraní.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Hobol a 3 hosti