„V zemi s cenzurou může věřit oficiálním zprávám jen blbec.“ V. Havel (Tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů)
„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Turecko

Odpovědět
Kalinac
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2093
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Turecko

Příspěvek od Kalinac » 02 čer 2022, 08:47

OSN schválila žádost Turecka o změnu názvu na Türkiye

Organizace spojených národů, 1. června (Xinhua) – Organizace spojených národů ve středu vyhověla žádosti Turecka o změnu názvu z Turecka na Türkiye, řekl novinářům Stephane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese.
Změna vstoupila v platnost okamžitě v době, kdy světový orgán obdržel dopis od tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglua šéfovi OSN s žádostí o změnu názvu země, uvedl mluvčí.
Cavusoglu údajně řekl, že změna pravopisu byla přijata jako součást kroků zaměřených na zvýšení prestiže země na mezinárodní scéně.

https://english.news.cn/europe/20220602 ... 8fd/c.html

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 20326
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Turecko

Příspěvek od puma » 08 čer 2022, 09:37

Turecko stanovilo 10 podmínek pro Švédsko a Finsko, aby zrušily jeho veto pro členství v NATO. Uveřejňují je turecké noviny Yeni Şafak:

1. Podpora Turecka v jeho boji proti teroristickým organizacím, včetně PKK, DHKP/C, DAESH, FETO (gulenisté) a jejich přidružených organizací;
2. Zavedení „právních norem“ a „právní infrastruktury“ pro boj proti terorismu ve Švédsku a Finsku;
3. Země by měly zastavit pokusy o otevření zastoupení Kurdů ve svých zemích;
4. Bránit činnosti FETO a uzavřít média přidružená k organizaci;
5. Dodržovat požadavky na zmrazení majetku organizací spojených s terorismem;
6. Plnit požadavky na vydávání osob spojených s terorismem;
7. Zakázat demonstrace organizací jako PKK;
8. Sdílet zpravodajské informace s Tureckem;
9. Odstranit sankce z tureckého obranného průmyslu;
10. V případě vstupu do NATO se zavazte dodržovat tyto podmínky.

Obecně je seznam dost tvrdý a jak ho Švédsko a Finsko přijmou, není úplně jasné.
https://t.me/stranaua/46061
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. t.me/s/puma_osint

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 20326
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Turecko

Příspěvek od puma » 09 čer 2022, 13:06

Erdogan: "Turecko se nevzdá svých práv v Egejském moři a v případě potřeby se nezdrží využití pravomocí, které mu přiznávají mezinárodní dohody, k vyzbrojení ostrovů. Nedělám si legraci, mohlo by to skončit katastrofou." Turecký ministr zahraničí dříve prohlásil, že řecká militarizace ostrovů na východě Egejského moře, které oddělují obě země, porušuje dlouhodobé mezinárodní smlouvy a zpochybňuje svrchovanost ostrovů. Řekl, že Turecko je odhodláno jednat a zpochybnit svrchovanost těchto ostrovů, pokud Řecko nepřestane s porušováním pravidel.
https://t.me/rian_ru/166640
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. t.me/s/puma_osint

Kalinac
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2093
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Turecko

Příspěvek od Kalinac » 22 čer 2022, 18:59

Bin Salman, Erdogan diskutují o vazbách
Ekonomické trápení Ankary tlačí na normalizaci vztahů
.
0erdo.jpg
0erdo.jpg (48.72 KiB) Zobrazeno 1649 x
ANKARA, 22. června (Reuters) - Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman přijel ve středu poprvé po letech do Turecka na rozhovory s prezidentem Tayyipem Erdoganem zaměřené na úplnou normalizaci vztahů, které byly přerušeny po vraždě saúdského novináře Jamala Khashoggiho.

Návštěva představuje krok ve snaze prince Mohammeda rehabilitovat svou image mimo Perský záliv a přichází v době, kdy Erdogan hledá finanční podporu, která by mohla pomoci zmírnit sužovanou tureckou ekonomiku před těsnými volbami prezidenta.

https://www.reuters.com/world/middle-ea ... 022-06-22/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 26936
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Turecko

Příspěvek od Alchymista » 25 čer 2022, 05:33

https://rusnext.ru/news/1656085761553411
Erdogan podporil zavedenie trestu smrti za lesné podpaľačstvo

Turecký prezident Tayyip Erdogan podporil iniciatívu na zavedenie trestu smrti za lesné podpaľačstvo, povedal v piatok v Marmarise, kde hasiči už tretí deň bojujú s lesnými požiarmi na ploche 3 000 hektárov.
"Ak má byť trest odstrašujúci, mal by byť za podpaľačstvo v lese trest smrti. O tejto otázke by sa malo diskutovať," povedal, keď odpovedal na otázky novinárov, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na televízny kanál TGRT.
Predtým bolo oznámené, že zadržaný sa priznal k podpáleniu lesa v blízkosti letoviska Marmaris, uviedol minister vnútra.
Schvalujem - pri úmyselnom podpaľačstve nielen v lese.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 20326
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Turecko

Příspěvek od puma » 27 čer 2022, 20:14

Erdogan uvedl, že na nadcházejícím summitu NATO hodlá dokumentovat pokrytectví Švédska a Finska v boji proti teroristům.
https://t.me/tass_agency/143917
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. t.me/s/puma_osint

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 20326
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Turecko

Příspěvek od puma » 28 čer 2022, 21:47

Shrnutí memoranda podepsaného Tureckem, Švédskem a Finskem, které otevřelo Skandinávcům cestu do NATO:

1. Finsko a Švédsko plně podporují Turecko v boji proti ohrožení jeho národní bezpečnosti. V tomto ohledu Finsko a Švédsko nebudou podporovat YPG/PYD.

2. Finsko a Švédsko co nejdůrazněji odmítají a odsuzují terorismus ve všech jeho formách a projevech. Finsko a Švédsko jednoznačně odsuzují všechny teroristické organizace, které provádějí útoky proti Turecku, a vyjadřují svou nejhlubší solidaritu s Tureckem a rodinami obětí.

3. Finsko a Švédsko potvrzují, že PKK je zakázaná teroristická organizace. Finsko a Švédsko se zavazují zabránit činnosti PKK a všech ostatních teroristických organizací a jejich odnoží.

Turecko, Finsko a Švédsko se dohodly na zintenzivnění spolupráce s cílem zabránit aktivitám těchto teroristických skupin, Finsko a Švédsko cíle těchto teroristických organizací odmítají.

4. Turecko, Finsko a Švédsko potvrzují, že mezi nimi v současnosti neexistuje žádná národní zbrojní embarga. Švédsko mění svůj národní regulační rámec pro vývoz zbraní ve vztahu ke spojencům v NATO.

5. Turecko, Finsko a Švédsko se zavazují vytvořit společný strukturovaný mechanismus pro dialog a spolupráci na všech úrovních vlády, včetně mezi donucovacími orgány a zpravodajskými službami, s cílem posílit spolupráci v boji proti terorismu.

6. Finsko a Švédsko budou bojovat proti terorismu rozhodně a v souladu s ustanoveními příslušných dokumentů a politik NATO a učiní veškerá nezbytná opatření k dalšímu zpřísnění domácí legislativy za tímto účelem.

7. Finsko a Švédsko neprodleně a důkladně zváží nevyřízené žádosti Turecka o deportaci nebo vydání osob podezřelých z terorismu.

8. Finsko a Švédsko vyšetří a potlačí jakoukoli činnost financování a náboru PKK a všech ostatních teroristických organizací a jejich odnoží, jakož i přidružených nebo inspirovaných skupin nebo sítí, jak je uvedeno v odstavci 5.

9. Finsko a Švédsko se zavazují podporovat maximální možná účast Turecka a dalších spojenců mimo EU na stávajících a budoucích iniciativách společné bezpečnostní a obranné politiky EU, včetně účasti Turecka na projektu vojenské mobility PESCO.

10. Turecko znovu potvrzuje svou dlouhodobou podporu politice otevřených dveří NATO. a souhlasí s tím, že na madridském summitu v roce 2022 podpoří pozvání Finska a Švédska, aby se staly členy NATO.

Obecně platí, že je to úplná kapitulace Finů a Švédů výměnou za souhlas Ankary.
https://t.me/stranaua/49513
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. t.me/s/puma_osint

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 20326
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Turecko

Příspěvek od puma » 29 čer 2022, 12:31

"Turecko žádá o vydání 33 podezřelých z terorismu z Finska a Švédska"
Turecko čeká na vydání 33 podezřelých z terorismu ze Švédska a Finska, řekl ve středu ministr spravedlnosti Bekir Bozdağ a dodal, že Ankara severským zemím vydání připomene po podepsání memoranda. "Spisy šesti členů PKK a šesti členů FETÖ čekají ve Finsku, zatímco spisy 11 členů PKK a 10 členů FETÖ ve Švédsku," řekl Bozdağ novinářům v Ankaře. V trilaterální dohodě se Švédskem a Finskem Turecko požaduje, aby tyto dvě země vydaly hledané osoby a zrušily omezení na zbraně uvalená po vojenské invazi Turecka do severovýchodní Sýrie v roce 2019.
https://www.dailysabah.com/politics/leg ... and-sweden
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. t.me/s/puma_osint

Odpovědět