Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Odpovědět
QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 20 úno 2018, 15:17

O Tillersonovi v Ankaře, syrské armádě v Afrínu a spokojeném Erdoganovi

Blízkovýchodní cestě amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona nepředcházela žádná velká očekávání, nicméně alespoň jeho zastávka v Turecku přece jen určité napětí slibovala.
Během jednání s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem a svým kolegou Mevlutem Cavusogluem v Ankaře se Spojeným státům nejspíš podařilo zastavit další propad vzájemných vztahů, ale zdá se, že nahromaděné problémy byly spíše jen odsunuty na pozdější dobu, než že by se obě strany nějak přiblížily k jejich řešení. Rozhovory sice přinesly přísliby vylepšené spolupráce Turecka s USA v Sýrii, ale podrobnosti ohledně těchto dohod nejsou známy, a vzhledem k diametrálně odlišným cílům obou zemí (přinejmenším) v otázce Kurdů, dalším osudu amerického azylu pro tureckého klerika Fathulláha Gülena nebo amerických občanů v tureckých věznicích, lze předpokládat, že neznámými i zůstanou.

http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... erdoganovi

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 24 úno 2018, 20:14

Tereza Spencerová: Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA

Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejspíše se tam „potkají“ se silami Bašára Asada. Ten mezitím dle informací západních médií plení poslední kapsu odporu poblíž Damašku. Jak to je doopravdy?

http://literarky.cz/politika/rozhovory/ ... dporou-usa

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 01 bře 2018, 23:10

Když Západ kvůli Jemenu viní Írán (a mlčí o své agresi)

Je ironií, že se Západ, který Saúdské Arábii dodává zbraně (nejen) k ilegální agresi proti Jemenu za stovky miliard dolarů, a podílí se aktivně i na agresi samotné, viní Írán…
Spojené státy, Británie, Francie a Německo odsoudily Írán, neboť podle nich porušuje zbrojní embargo vůči Jemenu, a to tím, že prý nezablokoval dodávky raket a dronů jemenským huthijským rebelům. Odsudky přišly poté, co Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo příslušnou západní rezoluci a namísto toho nechalo prohlasovat svou verzi dokumentu, který v podstatě jen prodlužuje technické sankce proti Jemenu. Spojené státy vzápětí pohrozily právem na jednostrannou akci proti Íránu…
Je ironií, že se Západ, který Saúdské Arábii dodává zbraně (nejen) k ilegální agresi proti Jemenu za stovky miliard dolarů, a podílí se aktivně i na agresi samotné, viní Írán. Děje se tak na základě lednové zprávy expertního panelu OSN, který Íránce z porušování embarga „obvinil“, podle Ruska k tomu ale nedodal žádné „nezvratné důkazy“.
Ono totiž způsobů, jak dodat do Jemenu zbraně, není mnoho -- sama Saúdská Arábie udržuje kolem Jemenu námořní blokádu, vzdušný prostor nad Jemenem ovládají Saúdové a Američané, jediná pozemní hranice Jemenu (s Ománem) je v poušti a těch pár silnic, které přes ni vedou, lze snadno kontrolovat, a představa, že by íránské zbraně do Jemenu proudily přes severní hranici rovnou ze Saúdské Arábie, je iluzorní.
http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... sve-agresi

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 03 bře 2018, 12:20

Tereza Spencerová: Víte, co dělá Turecko? My, Češi, čekejme pomstu Erdogana

Mám obavy, že zatčením kurdského aktivisty Sáliha Muslima jsme se nejen zesměšnili před celým světem, ale vzhledem k tomu, že ho teď propouštíme, můžeme čekat odvetu od Erdogana,“ říká Tereza Spencerová a rovněž rozebírá pošramocené vztahy Turecka a USA.
Včetně názorů na dění v našem regionu
http://literarky.cz/politika/rozhovory/ ... u-erdogana

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 05 bře 2018, 16:21

Jádro: EU mezi Íránem a USA (a Saúdové zpoza duny)

Už jen skutečnost, že se Evropa ocitla v situaci, kdy si vybírá mezi Spojenými státy a Íránem – a podle všeho si podle přísloví o košili a kabátu zvolí Írán – je sama o sobě čímsi, co by ještě před nedávnem bylo nemyslitelným.
Trumpova administrativa se znovu chystá vyhlásit ultimátum pro uchování svého podpisu pod smlouvou o íránském jaderném programu. Tlačí přitom na své evropské spojence, aby do letošního května kývli na změny v dohodě, jinak USA opětovně vyhlásí proti Íránu sankce. Donald Trump „Obamovu“ dohodu s Íránem z léta 2015 odmítá dlouhodobě a prosazuje, aby se nově vztahovala také na íránský raketový program, byť všichni ostatní signatáři svorně tvrdí, že smlouva je konečná a žádná nová jednání potřebná nejsou. Spojené státy by toto téma měly se členy EU probírat v půli března, bez ohledu na to, že Teherán jasně konstatoval, že jakákoli změna dohody bude automaticky znamenat její celkový konec. A už jen evropský souhlas s budoucími, zatím jen vágně formulovanými americkými požadavky na změny v textu smlouvy, by celý projekt jen posunul ke krachu.
Obrázek
Z hlediska Spojených států a jejich „Ameriky především“ by tyto jaderné kontrakty znamenaly velký přínos, ale největší problém spočívá v tom, že Saúdové trvají na svém právu obohacovat uran u sebe doma a být tak – ostatně jako všichni členové Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) -- soběstačnými ve výrobě jaderného paliva.
http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... poza-duny-

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 07 bře 2018, 16:33

USA kvůli Turkům ztrácejí Kurdy, a tak hrozí útokem proti Sýrii

Dokud Turecko útočí na Kurdy, pomáhá tím budoucí obnově územní celistvosti Sýrie pod vládou Damašku. A Kurdové se ve stále větší míře soustředí na boj proti Turecku, stále méně hájí americké zájmy a USA tak ztrácejí v Sýrii půdu pod nohama.
Ačkoli to podle všeho na amerických plánech, které počítají s prakticky trvalou vojenskou přítomností v Sýrii, zatím nic moc nemění, vyhlásil Pentagon „operativní pauzu“ ve své „válce proti Daeši“, protože „jeho“ Kurdové odjíždějí z východní Sýrie na sever země bojovat proti Turecku. Až dosud přitom americký boj proti Daeši spočíval v náletech a dělostřelecké palbě na konkrétní místo, k jehož konečnému dobytí a obsazení byly posléze vyslány pozemní jednotky kurdských Lidových obranných sil (YPG), které tvoří páteř Amerikou placených a vyzbrojovaných Syrských demokratických sil (SDF).

http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... oti-syrii-

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 09 bře 2018, 12:09

SAÚDSKÝ PRINC POPISUJE TURECKO, ÍRÁN A EXTREMISTICKÉ NÁBOŽENSKÉ SKUPINY JAKO „TROJÚHELNÍK ZLA“

Saúdskoarabský korunní princi Mohammed bin Salman řekl, že Turecko, Írán a „extrémistické náboženské skupiny“ jsou „současným trojúhelníkem zla“, oznámily 7. března egyptské noviny Al-Shorouk. Korunní princ však zašel ještě dále a obvinil Turecko z pokusů o reinstalaci islamistického Kalifátu, který byl zrušen při kolapsu Otomanského impéria. Salman pronesl tyto komentáře novinám během své návštěvy egyptské metropole Káhira.
Dodal ještě, že spor s Katarem bude dlouhodobý a srovnal ho s americkým přetahováním s Kubou.

http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/12336-sa ... helnik-zla

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2713
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 13 bře 2018, 12:07

Velká „hra“ o malý Afrín: Mění Turecko Sýrii za Irák?

Spojené státy se v Sýrii už před časem vmanévrovaly do situace, kdy si musejí vybírat mezi dvěma svými spojenci, Tureckem a kurdskými Lidovými obrannými oddíly (YPG), a naléhavost této „Sofiiny volby“ se jen dále prohlubuje. A zdá se, že Turecko v ní vítězí...
Nicméně, Erdogan ve svém tlaku na Trumpovu administrativu zašel ještě dál, když prohlásil: „Dnes jsme v Afrínu, zítra budeme v Manbídži, pozítří budeme východně od Eufratu, abychom zlikvidovali všechny teroristy až k hranicím Iráku. Poženeme teroristické organizace (kurdské milice) a ty, kdo je podporují (americká komanda), k zodpovědnosti… Jsme si plně vědomi jejich proradných triků… Turecko má sílu, energii a strategii se s takovými triky vypořádat.“
http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... ii-za-irak

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: dodo, fradicus, JEAM, Korzala, steevee939 a 33 hostů