Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Odpovědět
QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 30 dub 2018, 15:42

Saúd a Západ: Viděl někdy MbS Allenův film „Seber prachy a zmiz“?

Je kuriózní sledovat, jak si jeden despota z Arabské pouště dokáže koupit přízeň západních politiků a jejich „slepotu“ vůči svým činům a zločinům, ale současně není s to „zabodovat“ doma a ani ve svém domovském regionu. Budoucí saúdský vladař, korunní princ Muhammad bin Salmán, absolvoval „popularizační“ cestu po USA, Francii a Británii, přičemž všude našel vládní i podnikatelské pochopení pro svou brtání domácí politiku, nenávist vůči Íránu i bezedné zásoby zbraní pro svou agresi proti Jemenu, která pokračuje už třetím rokem a z níž západní zbrojovky a jejich politici miliardově tyjí, bez ohledu na počty jemenských obětí. Největší poprask ale MbS vyvolal rozhovorem pro americký The Atlantic, v němž na počátku dubna v zásadě -- a přelomově otevřeně – uznal právo Izraele na území. Není to sice ještě úplné uznání Izraele, ale…
To vše je možné, neboť MbS obráží Západ s image „nové tváře na mezinárodní scéně“, ale především s velkoryse otevřenou peněženkou, z níž ve všech navštívených zemích nabídl miliardy petrodolarů zbrojovkám, ale i firmám ze sféry infrastruktury nebo vyspělých technologií. Prezidenti a premiéři západních států, včetně Donalda Trumpa, který už loni uzavřel s Rijádem dohody o dodávkách zbraní za 400 (!) miliard dolarů, jsou při pohledu na další desítky a stovky miliard (pro korporace a tím ve finále i pro sebe) u vytržení, a tak vyzdvihují takové „přelomové reformy“ jako první „pohlavně smíšený“ koncert v saúdských dějinách nebo první kino, zatímco ale kapitál od Saúdů mizí už šestým rokem…
http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... chy-a-zmiz

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 02 kvě 2018, 18:07

Nové časy Blízkého východu

„Rusko, Írán a Turecko musí pomoci Sýrii zbavit se teroristů navzdory Západu.“ (Lavrov). Je patrné, že „Pax Americana“ čili globální „vedoucí úloha“ Spojených států amerických patří minulosti. Trvala desítky let, minimálně od konce studené války a přinesla USA hodně hmotného i nehmotného prospěchu. Jenže všechno (snad kromě vesmíru) má svůj konec, a to v dynamickém prostředí soudobých mezinárodních vztahů platí dvojnásob. V takovém kosmu moc prostoru pro vakuum není, a když už se objeví, okamžitě se o něj všelijak, ale každopádně tvrdě zápolí.
Prezident USA onehdy utrousil, že ze Syrské arabské republiky americké jednotky zanedlouho odejdou, pročež zvládnutí komplikované konfrontace „nechají jiným“. Těžko říct, co to v jeho podání znamená, byť se k myšlence posléze vrátil. Zároveň je nabíledni, že různé domácí lobbistické skupiny nebo zahraniční spojenci se realizaci jeho neučesaných nápadů brání, seč mohou. Ale ať Washington vyklidí další blízkovýchodní pozice, anebo ne, v tomhle punktu má Donald Trump pravdu – nebezpečnou ruletu v oblasti stále častěji roztáčejí jiní hráči… Mám na mysli jakýsi „pragmatický trojúhelník“, osu Moskva – Teherán – Ankara. V jejich vypočítavé konjunkci se nejspíš uskuteční to rozhodující v dalším syrském (post)konfliktním vývoji. Včetně tvorby zájmových sfér. To ostatně naznačuje též středeční maloasijský summit hlav zmíněného „trojspolku“.
http://literarky.cz/komentare/ostatni/2 ... ho-vychodu

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 04 kvě 2018, 10:57

Komu věřit, Izraeli či Íránu?

O co komu v tomto sporu jde? Izrael oficielně obvinil Irán z porušování dohody o omezení íránského výzkumu jádra (vývoje atomových zbraní), kterou Teherán podepsal s USA, Velkou Británií, Ruskem, Francií, Čínou, Německem a Evropskou unií v roce 2015. Irán veškerá obvinění popírá a tvrdí, že údajné důkazy jsou falsa, vytvořená samotným Mossadem s cílem znevěrohodnit a očernit Irán v očích mezinárodního společenství. Netanjahu dále potvrdil, že Irán disponuje i moderními raketami, které jsou schopné zasáhnout Tel Aviv, Rijád či Moskvu. Jinými slovy, disponuje i potřebnými nosiči atomových bomb.
Upravme si otázku z nadpisu článku na: „komu a co věřit“. Stoprocentně můžeme věřit tomu, že Irán chce mít své vojenské základny na syrském území. Stoprocentně můžeme počítat s tím, že to Izrael nikdy nedovolí. Co se týče íránské jaderné hrozby, považuji to ze strany Izraele hlavně jako argument pro Donalda Trumpa, aby „jadernou smlouvu“ s Iránem „hodil do koše“. Sám Trump říká, že JCPOA je „katastrofálně chybná“ a musí být „opravena“. Sportovní terminologií lze vystoupení Nenatjahua vůči Donaldu Trumpovi označit jako „nahrávku na smeč“.
http://literarky.cz/komentare/ostatni/2 ... li-i-iranu

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 05 kvě 2018, 18:38

Tereza Spencerová: USA. EU chystá cenzuru. Bojím se o práci, do kotelny mě nevezmou

Izraelský premiér Netanjahu v působivé prezentaci odhalil světu, že dle mínění jeho tajných služeb Írán i nadále rozvíjí svůj jaderný program, ačkoliv v dohodě, kterou Teherán uzavřel se Západem, se takové možnosti vzdává. Dohoda by nyní mohla být zejména ze strany USA odvolána. V jakém světě bychom se pak ocitli?
Potíž je ovšem v tom, že podle expertů, kteří celý proces uzavírání jaderné dohody s Íránem sledovali opravdu zblízka, izraelský premiér nepředložil žádné „nové důkazy“, ale ve skutečnosti jen informace, které vesměs zazněly v prosinci 2015 na uzavřeném zasedání sboru ředitelů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), na němž zástupci Íránu předávali mezinárodnímu společenství své dokumenty a odpovídali na jejich otázky. A co víc, MAAE většinu z nich už sama před časem zveřejnila. Oficiální stanovisko MAAE koneckonců v reakci na Netanjahuova „odhalení“ uvádí, že nic nového nezaznělo, Írán svou část dohody plní a dál o tom netřeba diskutovat. Dokonce i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová má za to, že ji Netanjahu o tom, že by Írán porušoval své závazky, nijak nepřesvědčil, a to je už co říct, protože EU je jinak přece vždy připravena se podvolit…
http://literarky.cz/politika/rozhovory/ ... m-nevezmou

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 08 kvě 2018, 01:31

Válka Izraele s Íránem? Bibi jede radši (znovu) do Moskvy

Izraelskému premiérovi se v Moskvě podle všeho ani v nejmenším nepodaří „nalomit“ rusko-íránskou alianci, tím spíš, že tento svazek v mnoha ohledech aktuálně v celém regionu Blízkého východu hraje prim.
Podle údajů OSN izraelské letectvo jen za čtyři měsíce před loňským říjnem narušilo syrský vzdušný prostor více než 750krát, přičemž jeho letouny a bezpilotníky strávily nad Sýrií celkem 3200 hodin. V popisované době do syrského vzdušného prostoru pronikalo v průměru šest izraelských letadel každý den. A k tomu se odhaduje, že od počátku syrské války izraelské letectvo podniklo v Sýrii stovky bojových útoků mířících především na cíle spojované s Íránem či libanonským Hizballáhem nebo syrské armády převážně v případech, kdy zaútočila na Izraelem hájené džihádisty -- dodávky izraelských zbraní syrskému džihádu přes Izraelem anektované syrské Golanské výšiny nebo Jordánsko proudí do Sýrie dál, nemluvě o intenzivní přímé podpoře teroristům z Al Kajdy.

http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... -do-moskvy

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 14 kvě 2018, 11:45

Křesťanské a jezídské ženy jsou stále v zajetí Islámského státu

Přestože Islámský stát ztratil kontrolu nad městem Rakka a dalšími baštami v Sýrii a Iráku, nadále zadržuje mnoho žen, které unesl v čase svého vzestupu během roku 2014. Zdá se, že svět na tyto ženy zapomněl. Rita Habíb, která sama během svého zajetí změnila čtyřikrát majitele, zažila mnoho případů, kdy byly křesťanské a jezídské dívky, někdy i 9leté, prodány, znásilněny a mučeny členy Islámského státu. Aktuálně se v zajetí stále nachází odhadem 1 500 křesťanek a Jezídek, přičemž 1 000 dalších jich je pohřešováno. Předpokládá se, že byly prodány kuplířům do Turecka. Je to téma, které mezinárodní společenství nemůže ignorovat.

P.S. Připomínám, že prostitutky v muslimských zemích mohou být jen nevěřící ženy.
http://www.czechfreepress.cz/blizky-vyc ... statu.html

Uživatelský avatar
WuVirr
Šéfredaktor
Příspěvky: 5465
Registrován: 01 úno 2017, 15:31
Bydliště: Prachatice

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od WuVirr » 16 kvě 2018, 12:20

Hrozba nové války na Blízkém východě: USA odstoupili z jaderné dohody s Íránem. Izraelský úder na Sýrii

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 17 kvě 2018, 11:52

Chtějí to samé a chtějí to na stejném místě

Na hranicích mezi maličkou Gazou a zase ne o tolik větším Státem Izrael zahynuly toto pondělí další desítky lidí. Masakr si můžeme ošklivit, můžeme ho i odsuzovat, ale těžko se mu můžeme divit. Bylo by přímo zázrakem, jak si později povíme, kdyby se zejména v tyhle dny mezi Palestinci a Izraelci něco tragického nestalo. V oblasti strategické Syropalestiny vyteklo v dějinách naneštěstí již moře krve a chladně realisticky vzato ještě bohužel oceán vyteče. Pondělní události k výročí dne vyhlášení Izraele (pro Palestince je to „Nakba“ čili „Katastrofa“ – smutek a exil), znamenaly vlastně jen takovou malou epizodku. Inkriminovaný region totiž beze zbytku dokládá to nejhorší z lidí, a současně bohužel moudrost Platónova postřehu, že jedině mrtví se dožijí konců válek.

http://literarky.cz/komentare/ostatni/2 ... ejnem-mist

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 18 kvě 2018, 12:22

Trvalý mír bez oddělení Židů a Palestinců nebude

Krev není voda, takže jsem samozřejmě rád, že Jeruzalém byl uznán USA a řadou dalších států jako hlavní město Izraele, které tam také - ve střednědobé perspektivě – chtějí přesunout svá velvyslanectví. Co mi kalí radost je velký počet mrtvých a zraněných, na němž mají svůj podíl viny obě strany. Naopak s povděkem kvituji, že se nenaplnila katastrofická předpověď některých politiků a ajatolláhů o jimi očekávaném „velkém výbuchu lidového hněvu v arabském světě“ a o „destabilizaci celého Středního východu“ v souvislosti se stěhováním ambasády USA do Jeruzaléma. Nikde nedošlo k „povstání mas“, které by se vydaly na cestu džihádu a mučednictví s cílem zničit USA a Izrael, jinými slovy Velkého a Malého ďábla.

http://literarky.cz/komentare/ostatni/2 ... inc-nebude

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 31 kvě 2018, 17:58

Pokud se údajné dohody mezi Ruskem, Íránem a Izraelem naplní…

Pokud předpokládané dohody mezi Ruskem, Izraelem a Íránem opravdu „ožijí“, přežijí odpor jestřábů z obou stran a přinesou kýžené výsledky, bude to další úspěch ruské diplomacie, ale současně i potvrzení, že se ruská vojenská operace v Sýrii blíží svému konci a důraz se přesouvá k politice.
Události se dávají do pohybu. Spojené státy před pár dny varovaly Sýrii, aby se nepokoušela dostat pod svou kontrolu zpět syrské území jižně od Damašku, které v uplynulých letech ovládli džihádisté. Řeč je tu o teroristech z Daeše nebo o oddílech různě napojených na Al Kajdu. Americká armáda působí v Sýrii ilegálně nejen z hlediska mezinárodního práva, ale dokonce i americké ústavy, a svou vojenskou přítomnost obhajuje nutností „boje proti terorismu“. Už Barack Obama totiž vyslal vojáky do Sýrie s „krajně odřenýma ušima“, na základě rozhodnutí Kongresu, které umožnilo pronásledovat a likvidovat lidi odpovědné za teroristické útoky z 11. září 2001. Daeš podle všeho vznik v roce 2012, a tak není příliš pravděpodobné, že by se na 11. září nějak podílel. I tak, nejnovější pohrůžkou Damašku Washington „anuloval“ veškeré své dosavadní argumenty a postavil se na stranu teroristů. Jeho hlavním současným cílem v Sýrii je přitom obrana severovýchodu země, kterou do značné míry ovládají levicoví Kurdové v americkém žoldu. A ve finále se tak nutně střetnou se syrskou vládní armádou a jejími spojenci, mezi nimiž nejspíš budou i ruští žoldáci.
http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... lem-naplni

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 04 čer 2018, 12:14

Dohoda o jihu Sýrie: Vymění Izrael klid na hranici za Američany?

Dohoda nabízí další krok k ukončení války a zahájení politického procesu výměnou za přijatelné kompromisy od všech zúčastněných – Sýrie bude mít své území, Izrael „své“ Golany, Írán svůj vliv a posílený regionální status, Rusko své „všechno“ a USA možnost vrátit se k „Americe především“.
Dohoda – nebo spíše dvě až tři vzájemně provázané dohody – mezi Ruskem, Izraelem, Íránem a Sýrií o jihozápadě syrského území, o níž se začalo mluvit minulý týden, se v regionu, který tak rád vystupuje svrchovaně a kde se všichni ze všeho nejvíc bojí ztráty tváře, nejspíš ukázala být příliš silnou kávou. Tím lze vysvětlit skutečnost, že poté, co Rusko dosažení dohody oficiálně potvrdilo, začínají zúčastnění ujišťovat, že si rozhodně „nezadali“, natož aby „kapitulovali“. Írán najednou vzkázal, že nedopustí, aby si Izrael užíval bezpečí na úkor bezpečnosti ostatních, Izrael znovu vysílá své stíhačky nad syrsko-libanonskou hranici a najednou prý požaduje úplný odchod Íránu ze Sýrie a nikoli jen z jihozápadu země, Sýrie najednou podmiňuje rozhovory o dané oblasti stažením amerických jednotek ze základny Al Tanf na hranicích s Jordánskem…
http://literarky.cz/blogy/tereza-spence ... a-ameriany

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 05 čer 2018, 18:51

UNRWA: Továrna OSN na palestinské uprchlíky

Podle vlastní definice OSN nemůže být status uprchlíka předáván z generace na generaci – tak jak to dosud platilo pro Palestince. Není důvod, aby Palestinec s evropským, americkým, nebo jordánským pasem byl považován za uprchlíka. UNRWA to však vidí jinak. "Jakmile si je OSN vzala na starost, Palestinci začali pohřbívat svoje mrtvé, aniž by je nahlásili, aby tak mohli sdílet jejich příděly. Výsledkem bylo, že po dobu téměř 20 let se úmrtnost v táborech blížila nule. Zato bylo mezi tábory hodně pohybu. Tyto přesuny však byly jen vzácně zaznamenávány, takže obyčejný Palestinec se tak mohl nacházet ve více táborech najednou..." UNRWA není pouze humanitární organizace. Její politický postoj je evidentní ve všech jejích sférách. Ústav pro monitorování míru a kulturní tolerance ve školním vzdělávání tvrdí, že v letech 2016-17 osnovy pro základní školy v Palestinské autonomii, částečně dotované UNRWA, "učí studenty, jak být mučedníky, démonizovat a zpochybňovat existenci Izraele a výlučně se soustředit na návrat do jejich Palestiny."
Nejprve však, co je to vlastně UNRWA? Založená v prosinci 1949 s ročním mandátem se organizace UNRWA zaměřila na relokaci 600 000 palestinských Arabů, kteří uprchli z oblastí bojů, během vzniku Státu Izrael, poté, co jej napadlo pět arabských armád, které následně prohrály. "Jedni nechtěli žít v židovském státě, druzí utekli z boje a po skončení války se nemohli vrátit domů. Mnoho dalších uteklo, protože jim bylo řečeno, že za pár týdnů, ne-li dní se vrátí domů po boku vítězných arabských armád."
Možná překvapivě, možná ne, nebyl ustanoven žádný úřad pro pomoc 870 000 Židů, vyhnaných a okradených většinou z arabsko-muslimských zemí mezi lety 1948 až 1974 – včetně těch násilím vojensky odsunutých z Judska a Samařska (Samaří) Jordánským hášimovským královstvím, které urychlilo přejmenování tohoto regionu na "Západní břeh" poté, co jej v roce 1948 neprávem obsadilo.Během sedmi desetiletí se z malé humanitární organizace stal gigant. V současnosti má UNRWA asi pět milionů svěřenců, z nichž jen přibližně 20 000 lze považovat podle definice OSN za uprchlíky. Ta definice platí pro miliony azylantů po celém světě... ovšem až na zajímavou výjimku – Palestince.
http://www.czechfreepress.cz/blizky-vyc ... hliky.html
https://www.gatestoneinstitute.org/1178 ... n-refugees

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8212
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od QVAK » 17 čer 2018, 12:24

Sýrie posílá další jednotky na jih země navzdory americkým varováním

Syrská armáda pokračuje ve shromažďování jednotek na jihu země. Spojené státy však opakovaně varovaly syrskou vládu před ofenzivou na jihozápadě země. Poslední varování přišlo tento čtvrtek, avšak nezaznělo, co přesně mohou Spojené státy podniknout. Ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí varovalo, že zásah syrské vlády na jihozápadě země může vést k pohraničnímu konfliktu.
Tato dohoda byla interpretována jako snaha o odstranění z oblasti íránských vojáků a Teheránem podporovaných šíitských milic, proti jejichž přítomnosti dlouhodobě vystupuje Izrael. V pátek izraelský premiér Benjamin Netanjahu telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci v Sýrii a o bezpečnosti na izraelsko-syrské hranici. Oba státníci vyjádřili svou připravenost posílit koordinaci svých aktivit v Sýrii, což má zahrnovat i boj proti mezinárodním teroristům.
https://ac24.cz/-/syrie-posila-dalsi-je ... direct=%2F
https://www.reuters.com/article/us-mide ... SKBN1JB0WE

Hektor
Výkonný redaktor
Příspěvky: 628
Registrován: 16 úno 2017, 06:53

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od Hektor » 17 čer 2018, 12:39

Jak pohraničnému konfliktu? USA ma hranice so Sýriou?

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 828
Registrován: 07 úno 2017, 19:46
Bydliště: CB

Re: Zajímavosti - Jihozápadní Asie

Příspěvek od jura-p » 17 čer 2018, 12:40

USA má hranice s kým chce. Se Sýrií například na řece Eufrat, na Golanských výšinách, v Irácké poušti. V Sýrii má také řadu základen, které je odhodlána hájit proti jakémukoli napadení cizími, zejména syrskými silami.
Tu už snad ani zajímavost není. Je to jako vždycky. :gauc

P. S. Ještě jsem zapomněl námořní syrsko - americkou hranici v Americkostředozemním moři.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti