Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Odpovědět
nine_mike
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5291
Registrován: 07 úno 2017, 19:50

Re: Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Příspěvek od nine_mike » 29 bře 2024, 14:35

Ten dostrel 95 km nedáva v prípade Tornáda-S zmysel, to by bol menší dostrel než má bežná aj riadená munícia pre tento raketomet.
героизм - это следствие проёба, кого-то выше
“Anyone who can make you believe absurdities, can make you commit atrocities.” Voltaire

Alchymista_B
Redakční rada
Příspěvky: 194
Registrován: 23 pro 2023, 21:14

Re: Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Příspěvek od Alchymista_B » 29 bře 2024, 15:39

Možno treba položiť otázku ceny strely a veľkosti motoru. Tuhé raketové palivá sú totiž celkom drahá záležitosť a kilogramová cena môže byť až v desiatkach €/$ (býva o dosť drahšia ako trhavina v hlavici a aj výroba trvá dlhšie, aj ako proces, aj zrno ako kus)
Hmotnosť palivovej náplne rakety pre Smerč je odhadom okolo 400kg. Ak sa s okrídlenou hlavicou môže významne zmenšiť motor (o tretinu, o polovicu...), oplatí sa to.

Druhá možnosť - okrídlená bojová časť je značne ťažšia ako štandardná.
Štandardne má bojová časť Smerč 243kg (raketa 815kg), pri dostrele 90km.
Rakety so zvýšeným dostrelom (napr. 9M542 - 120km) má bojovú časť "len" 150 a celkovú hmotnosť 820kg.
Ak okrídlená bojová časť obsahuje "250kg leteckú bombu" plus krídla, kormidlá a riadenie, tak je zrejme o dosť ťažšia ako štandardná bojová časť.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6033
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Příspěvek od Kalinac » 12 dub 2024, 18:41

Časopis Military Watch : TOS-3 "Dragon" je připraven nahradit těžký plamenometný systém "Solntsepek"

Prototyp TOS-3 je připraven: po úspěších na bojišti TOS-1A Rusko vyvíjí nástupce impozantního termobarického dělostřeleckého systému TOS-1A
Ruský obranný konglomerát Rostec vyvíjí nástupce termobarického raketového dělostřeleckého systému TOS-1A ráže 220 milimetrů, a to v návaznosti na značnou pozornost, kterou si tento prostředek získal bojovým výkonem na ukrajinském bojišti. Průmyslový ředitel zbraňových systémů Rostec Bekhan Ozdoev 8. dubna potvrdil, že první prototyp systému již byl postaven, přičemž továrna Omsktransmash již podala žádost o registraci ochranné známky TOS-3 "Dragon" - označení nového systému. Ozdoev prozradil ohledně pokračujícího vývoje systému: "Například každý zná těžké plamenometné systémy TOS-1 Solncepjok a TOS-2 Tosochka. Jedná se o silné zbraně, které se osvědčily ve speciální vojenské operační zóně. Nyní pracujeme na vytvoření nového těžkého plamenometného systému TOS-3. Nadějné vozidlo na pásové základně bude vybaveno novým odpalovacím zařízením. Tím se zvýší dostřel a použije se nová munice."
TOS1-A.jpg
Schopnosti TOS-1A se v průběhu času výrazně zlepšily, když generální ředitel Institutu pro výzkum signálů Vladimir Pimenov krátce před prohlášením ředitele Ozdojeva prozradil, že nový navigační systém "zlepšil provozní přesnost na několik metrů". "Jednotky CBR (jaderné, biologické a chemické ochrany) se ptaly, zda máme výzkumná řešení pro větší flexibilitu operací Solncepjok na palebných pozicích. Nabídli jsme náš poziční systém, který umožňuje zkrátit dobu boje na palebném postavení, aniž by bojové vozidlo opustila posádka a velitel," upřesnil. Termobarická munice TOS-1A funguje tak, že rozptýlí plynný oblak chemikálií do vzduchu, který je poté odpálen vakuovou výbušninou, čímž se uvolní vysokotlaká rázová vlna, která vysává vzduch z uzavřených prostor obrovskou silou. To je optimální pro neutralizaci nepřátelských pozemních sil v opevněných pozicích a může zničit budovy, jeskyně, zákopy a další opevnění a zároveň protrhnout plíce všem přítomným v okolí. Tento systém si na ukrajinském bojišti získal větší pozornost než pravděpodobně jakýkoli jiný prostředek ruských pozemních sil a byl doplněn rostoucím používáním termobarických klouzavých bomb s vysokým užitečným zatížením, jako je ODAB-500 shazované ruskými stíhačkami k vyčištění ukrajinských a spojeneckých sil od opevněných pozic.

https://militarywatchmagazine.com/artic ... hermobaric

Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Khamul
Redaktor
Příspěvky: 66
Registrován: 16 úno 2017, 16:53

Re: Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Příspěvek od Khamul » 26 kvě 2024, 22:37

Americké 203 mm granáty ze samohybné houfnice M110 ve výzbroji ruských dělostřelců.

„Americké“ střelivo má zcela identickou ráži jako děla 2S7 „Pion“ (Malka) a je zaměnitelné. Zpočátku se předpokládalo, že tyto 203 mm granáty padly do rukou ruských ozbrojených sil jako trofeje od ukrajinských ozbrojených sil, protože Spojené státy oznámily dodávku granátů ukrajinským „Pivoňkám“.

Je však nejpravděpodobnější, že tyto konkrétní granáty na fotografii byly do Ruska dodávány z Íránu, které byly zase dodávány ze Spojených států od 70. let, kdy byly tyto země přáteli. Právě tento způsob vzhledu amerických granátů naznačuje i dříve neznámá munice pod symbolem „Product 203“ , která se od roku 2023 objevuje v nových ruských střeleckých tabulkách.
https://t.me/bmpd_cast/19412

130mm dělostřelecké granáty a nálože íránské výroby používané v Ruské federaci s datem výroby 2024 pro tažené dělo M-46.
https://t.me/bmpd_cast/19385

Khamul
Redaktor
Příspěvky: 66
Registrován: 16 úno 2017, 16:53

Re: Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Příspěvek od Khamul » 26 kvě 2024, 23:16

"Krasnopol", "Kitolov", "Smelčak": jak se v systému protivzdušné obrany používají vysoce přesné projektily

Koncern Kalašnikov informoval o úspěšném debutu těchto ruských bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) jako cílových značkovačů pro vysoce přesné projektily na svém kanálu Telegram. Podle zprávy Granat-4 UAV zahlédl pohybující se americký tank Abrams, doprovodil ho, vydal označení cíle a poté jej osvětlil laserem, přičemž na tank namířil vysoce přesný Krasnopol. Podle zástupců Kalašnikova šlo o první bojové využití komplexu s tímto dronem vybaveným zařízením pro osvětlování cílů pro munici s laserem naváděnou hlavicí.
"Krasnopol": 38 ze 40
Ve druhé polovině dvacátého století začaly přední vojenské mocnosti vyvíjet vysoce přesné zbraně s poloaktivními samonaváděcími hlavami. Obecným principem fungování takovéto munice – obvykle střel – bylo, že cíl byl ozářen („osvětlen“) rádiovými vlnami nebo laserovým zářením a munice přijala odražený signál a byla na něj namířena.

Na rozdíl od raket je obtížné vyrobit dělostřelecké granáty s vysokou přesností. Munice při výstřelu zažívá tisícinásobné přetížení – stejně silný náraz dostane veškerá přesná elektromechanika (například gyroskop), optika a řídicí elektronika uvnitř jejího těla.

V roce 1986 sovětská armáda obdržela 152 mm naváděný projektil „Krasnopol“ vyvinutý Tula Instrument Design Bureau (KBP, nyní pojmenovaná po akademikovi A.G. Shipunovovi , součást holdingu „High-Precision Complexes“ státní korporace Rostec). Zástupce KBP Vladimir Rabinovich v rozhovoru pro televizní kanál Zvezda řekl, že práce na řízené dělostřelecké munici začaly v KBP v roce 1974. Hlavním problémem pro inženýry bylo zároveň přetížení hlavně střely dosahující 10 tisíc jednotek - navzdory skutečnosti, že v té době již bylo vyvinuto laserové naváděcí zařízení pro rakety. Do střely bylo nutné umístit gyrokoordinátor – zařízení s přesným gyroskopem odpovědným za stabilizaci rotující munice za letu. I přes startovací přetížení a rotaci střely „oko“ fotodetektoru nespustilo cíl z dohledu.

„Představte si, že se k nám přes pole pohybuje deset tanků, asi 50 m od sebe,“ vzpomínal Vladimir Rabinovič na použití Krasnopolu během cvičení Zapad-88 a objasnil, že tanky byly dálkově řízené, bez posádky začali jsme střílet na tyto tanky a začali jsme je bít jeden po druhém a nakonec, aniž bychom to očekávali, jsme zasáhli devět z deseti tanků.

"Krasnopol" se prosadil při první zahraniční ukázce ruského samohybného dělostřeleckého systému "Msta-S" v roce 1993 na výstavě IDEX v Abu Dhabi (Spojené arabské emiráty). Při noční předváděcí střelbě samohyb zasáhl touto střelou 38 ze 40 cílů na vzdálenost 15 km.

Palebný dosah "Krasnopol" je 20–25 km, délka střely je 1,3 m, hmotnost je 54 kg, včetně vysoce výbušné fragmentační hlavice - 11 kg.

"Krasnopol" je univerzální střela, kterou lze vystřelit téměř jakýmkoli kanónem ráže 152 mm - od houfnic D-20, jejichž výroba začala před sedmi desetiletími, až po nejnovější kolové samohybné lafety "Malva" .

"Není možné se před ním schovat"
Střely "Krasnopol" byly široce používány během speciálních vojenských operací od samého počátku. Ruské ministerstvo obrany opakovaně hlásilo, že tato naváděná munice zasáhla různé cíle: protiletadlové raketové systémy, opevněné nepřátelské pozice a obrněná vozidla. Střela zasahuje cíle shora a ochrana tanků a obrněných vozidel v horní části je slabší než u ostatních projekcí. Také díky své vysoké přesnosti je "Krasnopol" účinný proti zakopaným betonovým opevněním a mostům, což vám umožňuje zasáhnout je prvním výstřelem.

„Hlavní je nastavit zamíření tak, aby munice letěla přibližně [k cíli] a už byla ozářen laserem a cíl byl zničen,“ řekl velitel dělostřelecké brigády s volacím znakem Rudý. "I v pohybu, pokud se nějaké zařízení pohybuje - označte to a zničí zařízení. Není možné se před ním schovat."

Vysoce přesné střely se neustále zdokonalují. Ruští zbrojaři tak provedli hlubokou modernizaci naváděné dělostřelecké munice. Jak řekl TASS holding High-Precision Complexes, ve srovnání se svým předchůdcem má aktualizovaný projektil zvýšený rozsah použití a účinnost hlavice se zvýšila jedenapůlkrát. Modernizovaný „Krasnopol“ přesněji zasahuje malé cíle, lépe odolává silnému větru a méně ho brzdí mraky.

Kromě toho KBP vyvinula modifikaci Krasnopolu pro použití z bezpilotního letounu. Projektil, ze kterého se stala nastavitelná letecká puma, úspěšně prošel zkušebním provozem .

Kromě Krasnopolu se využívá v SVO i komplex Kitolov s nastavitelnými vysoce explozivními tříštivými dělostřeleckými granáty ráže 120 a 122 mm a Gran pro 120 mm drážkované nebo hladké minomety. Na základě zkušeností s jejich používáním v SVO jsou také vylepšovány .

Útoky na nepřátelské cíle jsou také prováděny 240 mm nastavitelnou minou „Smelčak“ pro samohybný minomet 2S4 „Tulpan“. "Šmelchak", stejně jako "Krasnopol", míří na cíl laserovým paprskem, ale při přiblížení k cíli koriguje svou trajektorii nikoli aerodynamickými řídicími plochami, ale impulsy z motorů prachového řízení. Munice dlouhá 1,6 m a vážící 134 kg je schopna zničit i dobře opevněné velitelské stanoviště.

Podle pokynů z nebe
Důležitou součástí komplexu s naváděným projektilem je zařízení, které svítí laserovým paprskem na cíl. Pro Krasnopol může být cíl osvětlen laserovým označovačem cíle-dálkoměrem. K tomu se však musí střelec přiblížit k cíli na vzdálenost nejméně 5 km a po zapnutí laserového „ukazovátka“ se odhalí nepřátelským sledovacím zařízením.

„V letech 2010–2012 jsme v souvislosti s vývojem bezpilotních letadel a jejich rychlým růstem začali pracovat na studiu možnosti osvětlení cíle pomocí bezpilotního letounu,“ řekl Vladimir Rabinovich. "Krasnopol dostal druhý dech," dodal Krasnopolu se provádí pomocí bezpilotních vzdušných prostředků."

Tato metoda je široce používána v SVO a používají se drony typu Orlan-30. Velké zařízení se vzletovou hmotností 40 kg vydrží ve vzduchu až osm hodin, autonomně se přesune 300 km od místa startu.

Nyní ruští inženýři nainstalovali zařízení pro laserové osvětlování cíle na bezpilotní letoun přenosného komplexu dálkového průzkumu Granat-4 . Tento UAV může hlídkovat při hledání cílů po dobu až šesti hodin ve vzdálenosti až 70 km od kontrolního bodu a ve výšce až 2 km. Dron je vybaven opticko-elektronickou stanicí s kamerami ve viditelné a infračervené oblasti, laserovým dálkoměrem-označovač cíle a dokáže osvětlit cíle na vzdálenost až 3 km.

Kromě toho ruské ministerstvo obrany oznámilo , že průzkumný a úderný UAV „Inochodec“ byl také použit k navedení Krasnopolu k cíli. Podle ruského vojenského oddělení má těžké UAV dostup 7,5 km, zrychlí na 200 km/h a unese užitečné zatížení až 300 kg .

Podle generálního ředitele holdingu High-Precision Complexes se od začátku speciální vojenské operace výroba krasnopolských granátů zvýšila 20krát. V dubnu letošního roku Denis Manturov, který zastával funkci místopředsedy vlády - ministra průmyslu a obchodu, u příležitosti 15. výročí holdingu oznámil exponenciální nárůst zakázek obrany státu pro podniky sdružení. Lze předpokládat, že využití účinné kombinace řízených dělostřeleckých granátů a UAV v zóně speciální operace bude jen narůstat.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43248
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Dělostřelectvo, minomety a raketomety - RF

Příspěvek od Alchymista » 02 čer 2024, 10:14

Nová ruská riadená strela pre tankové kanóny označená 3UBK25 Sokol-V (3УБК25 Сокол-В; UBK je ale označenie pre "výstrel", teda celú zostavu aj s nábojkou)
https://andrei-bt.livejournal.com/2244440.html
3UBK25 Сокол-В (3УБК25).jpg
Sokol-V (3UBK25) - prvá fotografia novej ruskej riadenej výzbroje pre ruské tanky
Sokol-V (3UBK25) - prvá fotografia novej riadenej výzbroje pre tanky Ruskej federácie. Zatiaľ je však na skúškach a v Armate BC, ktorá sa „na vojne neobjavila“.
Zvláštnosťou je plne autonómny systém riadenia, ktorý realizuje princíp „výstrel - zabudni“, zabezpečujúci porážku pozorovaných aj nepozorovaných cieľov, a to aj z uzavretých palebných postavení.
Uplatňuje sa inerciálne navádzanie s využitím modernej prvkovej základne, realizuje sa duplicitný režim riadenia (laserom ako predtým), používa sa multifunkčná bojová hlavica, ktorá zabezpečuje porážku rôznych typov cieľov.
https://t.me/btvt2019/5884 Sep 3, 2023 at 23:14
Zamyslime sa nad strelami na tanky.
„Kbtočmaš im. A.E. Nudelman„ vyvinul v 80. rokoch riadenú strelu pre perspektívny tank Molot a T-95 (“Sprinter“ 152 mm). Téma, skrátená na 125 mm, tlela celé desaťročia a v správach sa mihla pod označením 3UBK25 „Sokol-V“.

https://t.me/btvt2019/5887 Sep 3, 2023 at 23:14
V roku 2019 sa uskutočnili štátne skúšky tohto výrobku, bolo odpálených 25 bojových rakiet 3UBK25 s ICBM a GSN, ako aj 46 praktických rakiet s GSN (bez ICBM) a 46 rakiet s palubným inerciálnym navigačným systémom BINS bez ICBM a GSN. Používali sa tanky T-90 a T-80.
Samotná raketa je veľmi komplikované zariadenie - je vybavená pasívnou optoelektronickou navádzacou hlavicou, palubným inerciálnym navigačným systémom integrovaným so satelitným navigačným zariadením a riadiacim kanálom s laserovým lúčom. Inými slovami, drahá vec, ale z hľadiska usporiadania - pokračovanie myšlienok „Kobry“.
Mohla by strieľať na 6 a oveľa viac kilometrov. Boli použité tieto nápady:
- princíp „výstrel-zapomenutie“ (s navádzaním na konečnú časť trajektórie);
- zasahovanie pozemných cieľov na slabo chránenej hornej pologuli;
- zasahovanie cieľov mimo priamej viditeľnosti;
- metóda pasívneho určovania súradníc cieľa v niekoľkých spektrálnych rozsahoch;
- dostupnosť inerciálnej časti trajektórie s korekciou meraní pomocou signálov satelitnej navigácie.
Vo všeobecnosti som o tom už viackrát písal (https://andrei-bt.livejournal.com/1513247.html, https://btvtinfo.blogspot.com/2020/06/blog-post_1.html, https://btvtinfo.blogspot.com/2019/11/r ... -next.html).
Teoreticky teda možno túto tému priniesť a využiť v bojových podmienkach.
V súčasnosti však neexistujú žiadne náznaky použitia tejto novinky a na základe tohto videa - https://t.me/btvt2019/5835. Niekto povie, že video je zrýchlené, dalo by sa tomu veriť, keby tam nebol zvuk, ale je to normálne. Takže zatiaľ môžem predpokladať, že najdlhší projekt vývoja tankovej riadenej strely 3UBK25 je bližšie k #histórii zabudnutých projektov.
200000036(71).jpg
200000042(31).jpg
Vyššie rozlíšenie
2816916_600.jpg
2816916_600.jpg (31.52 KiB) Zobrazeno 312 x
2816436_600.jpg
2816436_600.jpg (8.35 KiB) Zobrazeno 312 x
2816152_600.jpg
2816152_600.jpg (19.21 KiB) Zobrazeno 312 x
2816521_600.jpg
materiál na skúšky
2816521_600.jpg (105.12 KiB) Zobrazeno 312 x
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět