Radiační, chemická a biologická ochrana

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14393
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od martanus » 24 dub 2019, 08:28

Celkem zajímavý článek.

Jak přežít jadernou katastrofu
https://www.zerohedge.com/news/2019-04- ... r-disaster

zaujalo mě:

Pravidlo 7:10 říká, že po každých 7-násobném zvýšení času po výbuchu dochází k desetinásobnému snížení expozice. Jinými slovy, když je čas vynásoben 7, míra expozice se dělí 10. Například řekněme, že 2 hodiny po detonaci je míra expozice 400 R / hod. Po 14 hodinách bude expozice 1/10 tolik, nebo 40 R / h.

Dokonce i plastová fólie nalepená na dveřích, oknech a všem co zabraňuje z venku poskytne podstatnou ochranu.

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Alchymista » 24 dub 2019, 11:33

10 polčasov je "1000 násobné" zníženie množstva (presne - 1024 násobné)
10 polovrstiev je "1000 násobné" zníženie prieniku radiácie

Pozor - nie folia nalepená na skle okna, ale lepiacou páskou prelepené spoje okien krídiel a rámov, vetracie otvory, štrbiny okolo rámov ect. Veľmi účinná je aj PUR-pena.
Na dome (rodinnom i paneláku) zablokovať a utesniť všetky bežne používané dvere a vchody a používať len "najvzdialenejší" vchod, idealne ešte s nejakou "prechodovou komorou" - napríklad pristavanou garážou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14393
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od martanus » 25 črc 2019, 00:24

Kolik mikrosievertů je běžných a kolik vás dozajista zabije?

https://www.idnes.cz/technet/reportaze/ ... domaci_top
Několik příkladů:

konzumace jednoho banánu vás vystaví 0,1 mikroSv
jeden rentgen paže znamená jednorázový 1 mikroSv
během jednoho dne člověk obvykle absorbuje 10 mikroSv
mamografické vyšetření prsu obnáší 400 mikroSv
CT vyšetření hrudníku vás vystaví 7 000 mikroSv, tedy 7 mSv (milisievertů)
nejnižší roční dávka radiace, která prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny, je 100 mSv
dávka radiace, která způsobí symptomy otravy z radiace, pokud je absorbována rychle, je 400 mSv (ale liší se)
smrtelná dávka radiace, kterou člověk nepřežije, je 8 Sv
bezprostředně po explozi černobylského reaktoru by člověk na místě vstřebal 50 Sv
https://1gr.cz/data/soubory/veda/A19072 ... EKLAD2.PNG

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14393
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od martanus » 25 říj 2019, 19:06

Mýty kolem jaderné energetiky - problémy s jódem
Jód ochrání jen před určitou částí "radioaktivity"
Realita se od snů aktivistů samozřejmě poněkud liší.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se před lety v okolí jaderného reaktoru (pracujícího nedaleko mého města) žádné jódové tablety nerozdávaly.

Není to totiž potřeba. Jak je to možné? Vysvětlení je vlastně úplně jednoduché. A na rozdíl od pohádek aktivistů - na něm není vůbec nic dramatického.

Radioaktivní izotopy jódu se do našeho těla nedostávají vdechnutím, ale spolu s potravou. To by se mohlo stát následujícím způsobem: Kdyby se při havárii měl dostat jód a jiné radioaktivní izotopy vně reaktoru a také vně prostor jaderné elektrárny, mohly by kontaminovat například trávu, kterou spásají krávy. Tím by se mohl jód dostat do kravského mléka - a také samozřejmě do ostatních právě sklízených zemědělských plodin. Pokud bychom takové kontaminované jídlo snědli - dalo by se možná uvažovat o případném poškození.
Zdroj: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=731592
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Alchymista » 25 říj 2019, 21:01

Jod 131I má polčas 8,02 dňa.
10 polčasov = 80 dní (zníženie 1024x), 20 polčasov = 160 dní (zníženie 1 048 576x), bežné "tetrapakové" mlieko má záručnú dobu cca 4-6 mesiacov, teda 120-180 dní. Pred koncom záruky bude aktivita jodu (len jodu - u izotopov s iným polčasom to bude inak) už tak nízka, že je to bezpečné, aj keby na začiatku hneď aj svetielkovalo.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 3241
Registrován: 07 úno 2017, 19:46

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od jura-p » 26 říj 2019, 00:42

Je jedno, jak se jód dostane do organismu. Je v něm poměrně rychle transportován do štítné žlázy, kde se koncentruje. Polykání jodových tabletek má smysl jen před kontaminací organismu. Jde o to, aby byla štítná žláza nasycena a další jod už nebrala. Tolik jodu, aby to bylo opravdu nebezpečné, člověk jen tak nespolyká, pokud se radioaktivní jód v té štítné žláze nekoncentruje. A tam se nekoncentruje, pokud má štítná žláza jódu v době kontaminace dost. Riziko předávkování není příliš vysoké, zejména když se jodové tablety užijí jednorázově.
Alespoň tohle nás kdysi dávno učili. Možná se od té doby něco změnilo.
Naposledy upravil(a) jura-p dne 26 říj 2019, 01:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bacil
Redakční rada
Příspěvky: 2817
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od bacil » 26 říj 2019, 01:00

Taky jsem si to myslel, ale tady je rozbor, který zviklá vtloukaná dogmata o jodu:

úvod: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?p=166141#p166141
a doplnění: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?p=197481#p197481
Efekt dodání velké dávky jódu je stejný jako když do zaneseného stratého motoru provozovaný na minerální olej někdo nalil moderní syntetiku, která rozpustila usazený bordel. Tohle je podle mě důvod, proč s věkem roste riziko při podání jódových tablet.
...
Pokud by někoho napadlo zvýšit si dlouhodobě příjem jódu nad 1 mg (což nemusí být tak špatný nápad, jak se obvykle tvrdí), tak bacha na to, že je potřeba tělu dodávat i selen (a ideálně taky zinek, horčík, b-komplex a vitamín C) a postupovat opatrně, jinak si po pár týdnech rozhodíte štítnou žlázu a další regulační systémy tak, že se z pracujícího experimentátora dost možná stane pacient, takže bacha.
Starší lidi mají pomalejší metabolismus, takže případný rozvoj rakoviny má pomalejší nástup. Navíc tělo starého člověka na nečekanou dodávku jódu reaguje bouřlivěji, než tělo mladého člověka, což ale neznamená, že starému tělo jód nechybí. Pouze s věkem roste riziko závažné reakce na jód (podle mě v důsledku dlouhodobého deficitu jódu, ale lékaři to interpretují jinak než já, tedy stylem "je to doporučení na kterém se shodli experti tak to tak prostě je a je jedno proč to tak je, ale určitě to není tím, že by starší lidi byli víc deficitní na jód".

Moje vysvětlení je toto:
Po podání jódu metabolismus, který je deficitní na jód, dostane forsáž jako hrom, tělo začne makat jako šílené a začne řešit chronické problémy. V důsledku toho přestanou ti stíhat játra nebo ledviny. Baktericidní a fungicidní účinky jódu jsou dobře zdokumentované (https://www.britannica.com/science/Lugols-solution), před nástupem antibiotik se jód používal v obrovských dávkách, takež zkušenosti s tím jsou, jen už se na to zapomnělo.

Efekt dodání velké dávky jódu je stejný jako když do zaneseného stratého motoru provozovaný na minerální olej někdo nalil moderní syntetiku, která rozpustila usazený bordel. Tohle je podle mě důvod, proč s věkem roste riziko při podání jódových tablet.
- Krevním v oběhu se ti objeví uvolněný bordel, který se nebude líbit mozku - zmiňován je např bróm, který si tělo váže tam, kde by chtělo mít jód, kdyby ho mělo dost. Článek je o krysách, ale ono to pro lidi platí taky:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15119938
Takže lze čekat cokoliv od únavy až po psychické potíže:
https://www.psychologytoday.com/blog/co ... ic-is-back
(Citují tam pravidelně opakovaný nesmysl o tom, že japonky mají příjem 12 mg/den. Nejspíš nemají. Údajně mají příjem tak kolem 1 mg/den. Bohužel, jednou to někdo blbě spočítal a od té doby to zastánci jódu citují takto.)
- pokud nemáš dost selenu, tak se ti může rozhodit štítná žláza a věci s ní související, což je zábava k popukání, protože může být dost těžké se z toho vyhrabat.
- štítná žláza se ti možná zvětší a bude tě trochu bolet, což člověku na klidu taky nepřidá, když ví výše uvedené.

U staršího člověka podle mě má smysl dodávat jód taky, ale rozhodně bych do něj nenapral dvě 65 mg tablety naráz, spíš bych každé dvě hodiny požil čtvrt tablety a nutil bych ho hodně pít vodu se solí (hypotonický roztok), aby toho ledviny neměly tolik na práci a aby bordel mohl jít z těla ven ledvinami.

Dávky do 30 mg/den mám vyzkoušené na sobě, takže v jistém ohledu poměrně dobře vím, o čem píšu, protože se nechci zabít. Ale rozhodně jsem na to nešel tak, že bych od sebe bez přípravy prásknul 30 mg, natožpak 100 mg.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Alchymista » 26 říj 2019, 01:39

Jodid draselný 65 mg tablety 6ks https://www.adc.sk/databazy/produkty/de ... 20985.html
...
Starší pacienti: Neodporúča sa užívať jódové tablety osobám starším ako 40 rokov, pretože sa zistilo, že u tejto vekovej kategórie nie je zvýšené riziko vzniku rakoviny štítnej žľazy po expozícii rádioaktívneho jódu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

classix
Senior redaktor
Příspěvky: 3359
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od classix » 26 říj 2019, 04:25

Technická vsuvka.
Všimnul jsem si jednoho nešvaru a to především tady v české armádě, každý +- 4 voják chodí zarostlej jako rumcajs. Což je poměrně dost nepraktické(sebevražedné) při použití ochrané masky.
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Kolja » 26 říj 2019, 09:22

...ale mají respekt u musulmanů, teda větší než ženská nebo holobrádek :razz:

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od kenavf » 28 říj 2019, 18:46

classix píše:
26 říj 2019, 04:25
Technická vsuvka.
Všimnul jsem si jednoho nešvaru a to především tady v české armádě, každý +- 4 voják chodí zarostlej jako rumcajs. Což je poměrně dost nepraktické(sebevražedné) při použití ochrané masky.
Asi to bude nejako riešené, že pre prípad konfliktu s hrozbou chemických zbraní by išli všetci do hola.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od QVAK » 28 říj 2019, 20:15

Tento způsob ale naprosto neřeší výcvik. K čemu je někomu maska(ochranné pomůcky) když ji(je) neumí používat a vegetovat v nich? Je hodně velký rozdíl fungovat s a bez masky natož PCHOJ.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od kenavf » 28 říj 2019, 22:46

No či sa dá "natrénovať" vegetovanie v maske, to neviem. Ale bežný vojak by mal dokázať "dotrénovanie" a skúšku tesnosti masky behom pár minút po oholení(na hrubo sa to nasadzovanie dá trénovať aj s bradou, samozrejme bez skúšky tesnosti). I keď je pravda že som bol osobne svedkom toho (ako absolventi sme trénovali nasadzovanie masky s vojakmi z povolania a nie s dvojročákmi) ako jeden poručík po 40tich sekundách snahy zostal v maske "zasukovaný"(ale to bol fakt blbec).
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Aaron Goldstein » 28 říj 2019, 23:01

kenavf píše:
28 říj 2019, 22:46
No či sa dá "natrénovať" vegetovanie v maske, to neviem.
Řekl bych, že dá... V rámci výcviku jsem několikrát vedl výcvik na středním chemickém cvičišti, kde probíhal výcvik s ostrými OL... (výcviková sada obsahovala Yperit, Sarin a Difosgen)... Výcvik na ploše byl v řádu několika hodin a vojáci, kteří na počátku výcviku v IPCHO (individuální protichemická ochrana - v 80. letech došlo ke změně názvosloví a PCHOJ se změnilo na IPCHO), což zahrnovalo kromě masky i protichemický oděv OPCH-70. kolabovali, tak při opakovaném výcviku byli schopni pobyt na ploše zvládat...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Alchymista » 29 říj 2019, 00:19

Ono aj päť stupňov teploty robí v kompletnej chemike strašne veľa. Kľudne aj rozdiel "prežijem"-"skolabujem". A kto nemal chemiku aspoň štyri-päť hodín na sebe, nevie, o čom je reč. Skoro to isté ale platí aj pre pilotné výškové a anti-G obleky a aj pre staršie potápačské pracovné obleky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Aaron Goldstein » 29 říj 2019, 00:53

Alchymista píše:
29 říj 2019, 00:19
A kto nemal chemiku aspoň štyri-päť hodín na sebe, nevie, o čom je reč.
Čtyři hodiny do +20° bylo pro cvičící maximum dáno normou... (pak se to zkracuje po 5°... do +25° dvě hodiny... do +30° hodina, do 35°půlhodina, nad 35°deset minut...) Ovšem to platí pro cvičící... Velící a jeho pomocník musí plochu před výcvikem dohlédnout na přípravu, zkontrolovat a po výcviku dohlédnout na úklid a opět zkontrolovat... Navíc během výcviku se mu na ploše točí cvičící směny ale velící a dozorčí zůstávají... Pravda, je tam řídící věž, která je vybavena FVZ a pobyt v ní nevyžaduje IPCHO, ale je tu problém se vstupem (nutná speciální očista), takže nějaké časté střídání nepřichází do úvahy...

Jen pro zajímavost... V bojových podmínkách se do OPCH-70 obléká bavlněná kombinéza (je součástí soupravy) na holé tělo... V mírovém stavu se to ovšem pro výcvik suplovalo záklaďáckou teplákovou soupravou s vypáraným zipem... Po odchodu z plochy a svlečení obleku se to ždímalo z potu...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od QVAK » 29 říj 2019, 01:07

Na vlastní kůži jsem mimo pár staveb 2 km telefonní linky z celkových 6 km na čas zažil i 4 hod. přesun v atombordelu při 30°C (šoféři řídili bez masky) tak vím o čem mluvím. Vše ještě ve starém atombordelu oblečeném jako kombinéza na polní uniformě vz. 60. Ono je nutné se třeba naučit v masce dýchat při tělesné námaze(jiná technika než bez masky), mluvit a velet tak aby bylo i rozumět.

Arone souhlas po přesunu jsme z masek vylévali pot a nebylo na nás kouska suché niti. Vše jsme vymáchali v říčce pověsili na křoví okolo ní a šli se vysprchovat k chemikům do stanu spec. očisty. Za 2 hod jsme se oblékali do suchého.
Naposledy upravil(a) QVAK dne 29 říj 2019, 01:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Aaron Goldstein » 29 říj 2019, 01:12

QVAK píše:
29 říj 2019, 01:07
starém atombordelu oblečeném jako kombinéza na polní uniformě vz. 60.
VOP 63 ani novější VOP 63/69 NENÍ kombinéza... Je to plášť a přezůvky zvlášť... Plášť se sice utěsňoval kolem přezůvek ale pořád to není kombinéza... Kombinéza byla OPCH-70 a tu měly ve výbavě POUZE chemici a příslušníci raketového vojska (nevím proč, VOPka by jim stačila)....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od QVAK » 29 říj 2019, 01:32

Velelo se plyn, plášť jak kombinézu upravit resp. plášť upravit. Když se upravovala "kombinéza" tak se zadní díl již rozvinutého a oblečeného pláště pomocí gumového pásku s dírkami a čudlíkem připnul v předu k opasku nad rozkrokem a okolo nohou(s galošemi připnutými k opasku) se ještě ovinuly vzniklé cípy pláště a zajistili gumovými pásky s dírkami a čudlíkem. Běžně jsme používali "kombinézu" pouze při stavbě linky byl předepsaný plášť. Samozřejmě klasická kombinéza to není.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Radiační, chemická a biologická ochrana

Příspěvek od Aaron Goldstein » 29 říj 2019, 01:43

OK... Tady jsem tě předtím špatně pochopil....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Odpovědět