
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... -internetu
https://t.me/Sladkov_plus/5899Stejný náboj se bude používat také v kulometech a odstřelovačských puškách. Abychom pochopili rozsah a význam této události, stojí za to sáhnout trochu hlouběji do historie.
Američané od 70. let 20. století provádějí výzkumné programy, jejichž cílem je výrazně zvýšit účinnost ručních palných zbraní, které vojákům poskytnou drtivou převahu nad potenciálními protivníky. Ty předchozí skončily s kontroverzními výsledky a ruští odborníci se domnívali, že NGSW dopadne stejně.
Program vyústil v přijetí nové útočné pušky, neboli automatické pušky Zig M5, na náboj 6,8*51 mm. Nový náboj je tak výkonný, že má dvoudílnou nábojnici, jinak by nevydržel tlak prachových plynů. Geometrie nábojnice se shoduje s geometrií puškových nábojů NATO, takže kulomety a odstřelovací zbraně se nebudou vyrábět od nuly, ale budou přebíjeny ze stávajících. Výsledkem je, že nepřítel dostane nový náboj, který potenciálně prorazí všechny typy ruských a čínských pancířů, včetně těch pokročilých, na vzdálenost kontaktu s moderními ručními zbraněmi. Alternativně bude mít americký voják značnou výhodu v účinném dostřelu, k čemuž mu pomohou mířidla a přístroje v novém puškovém systému.
Výsledek programu však nelze považovat za nezpochybnitelný. Výsledná puška je poměrně těžká a objemná. Kromě toho se dodává s optickými mířidly, tlumičem, modulem laserového světla a dalšími "doplňky". Proto je americká armáda nucena kromě šíleně drahých přestaveb na nové zbraně zvýšit počet pistolí a u mnoha jednotek zachovat stávající pistole pod středním nábojem, zavést nový samopal a tak dále...
Dokonce i američtí odborníci mají obavy ze zavedení nové koncepce ručních palných zbraní. Měli již zkušenosti s vyzbrojováním všech vojáků puškovými náboji a byli nuceni přejít na střední náboje (z m14 na m16). Historie se tak svým způsobem uzavřela a nyní se vrací k novému puškovému náboji. Obavy z hmotnosti a rozměrů zbraně však částečně zmírňují zkušenosti námořní pěchoty s přijetím pušky Heckler-Koch M27 s meziplynovým nábojem, ale s dlouhou a těžkou hlavní. Zpočátku byl zaveden pouze jako podpůrná zbraň družstva, později se stal hlavní zbraní a později byl přidán tlumič pro všechny vojáky.
Co to pro nás znamená? Především to znamená, že americký vojensko-průmyslový komplex je schopen realizovat projekty, které považujeme za technologicky nereálné. Navíc, přes všechna naše podezření ohledně kvality amerických vojáků, jsou nejen schopni nosit těžší výstroj než my, ale mohou ji i o několik kilogramů zvýšit. Lze pochopit, že americká armáda hodnotí fyzické schopnosti svých vojáků jako mnohem vyšší než u jejich ruských kolegů. A co je nejdůležitější, Spojené státy jsou ochotny investovat nesčetné částky do celkové výměny ručních zbraní armády za dražší zbraně a přejít na novou munici, aby získaly technickou výhodu v přímém konfliktu s vojáky Číny a Ruska. Očekávají, že budou bojovat spíše s technologickou než početní převahou.
Z naší strany jsme přijali útočnou pušku AK-12, která je v podstatě opakováním americké modernizační sady SOPMOD pro M4 z konce 90. let. Toto rozhodnutí má své opodstatnění z hlediska taktiky i ekonomiky. Pokud však zavedení nové munice a zbraní nepřítelem skončí byť jen částečným úspěchem, zůstaneme bez adekvátní odpovědi připravené k rychlému použití. Jedná se o velmi riskantní "sázku".
промежуточный патрон = pro/stredný náboj = náboj strednej balistickej výkonnosti (E0 ~1200-2500 J)