„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Ruční palné zbraně

Odpovědět
Uživatelský avatar
praxus
Výkonný redaktor
Příspěvky: 651
Registrován: 17 úno 2017, 17:15

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od praxus » 01 čer 2022, 10:21

Tak cena Brenu pro AČR se už řeší....komu to šlo do kapsy :D
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... -internetu

zmiri
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2479
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od zmiri » 01 čer 2022, 14:52

:sipka: neřeší. Akorát už zcela oficiálně. Základní pravidlo demokracie: Pokud chcete něco zamést pod koberec, nechte to vyšetřovat parlamentní komisí. :wink: Pokud by to někdo chtěl vyšetřit, musel by to vyšetřovat orgán, který to má v kompetenci. Takže orgány činné v trestním řízení. Jiný způsob vyšetřování je jen zakrývání průšvihu....Toto jasně stanovuje ústava. Parlament nemůže nic vyšetřovat, on je zákonodárná složka, né výkonná a už vůbec soudní (aby např. rozhodovali o vině, také poslední móda západu..)
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

keldor
Redaktor
Příspěvky: 77
Registrován: 09 úno 2017, 16:40

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od keldor » 19 čer 2022, 20:19


keldor
Redaktor
Příspěvky: 77
Registrován: 09 úno 2017, 16:40

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od keldor » 19 čer 2022, 20:20

Jak poskládat variaci na IAR M27 z komerčně dostupných dílů

keldor
Redaktor
Příspěvky: 77
Registrován: 09 úno 2017, 16:40

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od keldor » 17 črc 2022, 11:09


keldor
Redaktor
Příspěvky: 77
Registrován: 09 úno 2017, 16:40

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od keldor » 17 črc 2022, 11:12

Surplus Delta Force SR25: A Sniper-Grade Carbine


Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27953
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Alchymista » 18 črc 2022, 19:23

https://t.me/kocky_su_hodene/1639
Samopal v kufríku
Staré - a v predvedenom prevedení slabé...
Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10101
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od martanus » 19 črc 2022, 17:30


Americká armáda konečně dokončila program NGSW a přijala novou základní útočnou pušku a nový náboj.

Stejný náboj se bude používat také v kulometech a odstřelovačských puškách. Abychom pochopili rozsah a význam této události, stojí za to sáhnout trochu hlouběji do historie.
Američané od 70. let 20. století provádějí výzkumné programy, jejichž cílem je výrazně zvýšit účinnost ručních palných zbraní, které vojákům poskytnou drtivou převahu nad potenciálními protivníky. Ty předchozí skončily s kontroverzními výsledky a ruští odborníci se domnívali, že NGSW dopadne stejně.
Program vyústil v přijetí nové útočné pušky, neboli automatické pušky Zig M5, na náboj 6,8*51 mm. Nový náboj je tak výkonný, že má dvoudílnou nábojnici, jinak by nevydržel tlak prachových plynů. Geometrie nábojnice se shoduje s geometrií puškových nábojů NATO, takže kulomety a odstřelovací zbraně se nebudou vyrábět od nuly, ale budou přebíjeny ze stávajících. Výsledkem je, že nepřítel dostane nový náboj, který potenciálně prorazí všechny typy ruských a čínských pancířů, včetně těch pokročilých, na vzdálenost kontaktu s moderními ručními zbraněmi. Alternativně bude mít americký voják značnou výhodu v účinném dostřelu, k čemuž mu pomohou mířidla a přístroje v novém puškovém systému.
Výsledek programu však nelze považovat za nezpochybnitelný. Výsledná puška je poměrně těžká a objemná. Kromě toho se dodává s optickými mířidly, tlumičem, modulem laserového světla a dalšími "doplňky". Proto je americká armáda nucena kromě šíleně drahých přestaveb na nové zbraně zvýšit počet pistolí a u mnoha jednotek zachovat stávající pistole pod středním nábojem, zavést nový samopal a tak dále...
Dokonce i američtí odborníci mají obavy ze zavedení nové koncepce ručních palných zbraní. Měli již zkušenosti s vyzbrojováním všech vojáků puškovými náboji a byli nuceni přejít na střední náboje (z m14 na m16). Historie se tak svým způsobem uzavřela a nyní se vrací k novému puškovému náboji. Obavy z hmotnosti a rozměrů zbraně však částečně zmírňují zkušenosti námořní pěchoty s přijetím pušky Heckler-Koch M27 s meziplynovým nábojem, ale s dlouhou a těžkou hlavní. Zpočátku byl zaveden pouze jako podpůrná zbraň družstva, později se stal hlavní zbraní a později byl přidán tlumič pro všechny vojáky.
Co to pro nás znamená? Především to znamená, že americký vojensko-průmyslový komplex je schopen realizovat projekty, které považujeme za technologicky nereálné. Navíc, přes všechna naše podezření ohledně kvality amerických vojáků, jsou nejen schopni nosit těžší výstroj než my, ale mohou ji i o několik kilogramů zvýšit. Lze pochopit, že americká armáda hodnotí fyzické schopnosti svých vojáků jako mnohem vyšší než u jejich ruských kolegů. A co je nejdůležitější, Spojené státy jsou ochotny investovat nesčetné částky do celkové výměny ručních zbraní armády za dražší zbraně a přejít na novou munici, aby získaly technickou výhodu v přímém konfliktu s vojáky Číny a Ruska. Očekávají, že budou bojovat spíše s technologickou než početní převahou.
Z naší strany jsme přijali útočnou pušku AK-12, která je v podstatě opakováním americké modernizační sady SOPMOD pro M4 z konce 90. let. Toto rozhodnutí má své opodstatnění z hlediska taktiky i ekonomiky. Pokud však zavedení nové munice a zbraní nepřítelem skončí byť jen částečným úspěchem, zůstaneme bez adekvátní odpovědi připravené k rychlému použití. Jedná se o velmi riskantní "sázku".
https://t.me/Sladkov_plus/5899

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5416
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od k42 » 19 črc 2022, 19:19

Pěkné... aspoň budou brzy ke koupi civilní verze fakt vymazlených kvérů s větším přesným dostřelem. Nechci opakovat debatu, kterou jsme vedli před časem, ale přijde mi, že z puškového náboje přes menší karabinový zpátky na puškový náboj, zrovna když se zvyšuje pravděpodobnost spíše "karabinového" plnotučného válečného konfliktu, není to pravé ořechové. Když Západ kolonizoval a vraždil po světě různé nopleasáky, často na dálku v savanách, pouštích a horách, byl potřeba puškový náboj, pak při konfliktech s rovnocenými protivníky v urbanizovaném prostředí a kulturní krajině (kde často není stejně nad 400m vidět a nelze na delší přímou vzdálenost nic pěchotně postřelovat) karabinový, no a následovalo nové kolo uplynulých 30-ti let nových koloniálních válek s hadrovými hlavami, takže opět puškový náboj pro střelbu na větší vzdálenosti. Zavedou těžší pušku, když se jim do armády derou menší a subtilnější latinos a Asiati, kromě toho také ženské a něco mezi, nejen 2m velcí v posilovnách vyhnaní 120 kg kulturisté... tomu se prostě říká opakovat minulé chyby. Zavést to celoplošně mi přijde uhozené - jenže asi jim více jde o zisky zbrojního průmyslu z přezbrojení než o co jiného, takže OK.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27953
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Alchymista » 19 črc 2022, 20:46

martanus píše:
19 črc 2022, 17:30
... přijetím pušky Heckler-Koch M27 s meziplynovým nábojem, ale s dlouhou a těžkou hlavní.
промежуточный патрон = pro/stredný náboj = náboj strednej balistickej výkonnosti (E0 ~1200-2500 J)

k42 - to je len dobre.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5416
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od k42 » 19 črc 2022, 21:09

:sipka: Však říkám "jo", jen houšť a větší kapky, protože to IMHO je přímé naběhnutí si na vidle. Typicky amícké: Hollywood udělá tisíc filmů o super hyper Rangers, Delta, SEALs, ... kteří těžkými kvéry mávají jako párátkem a všude vítězí "přesnými zbraněmi", načež to proženou žumpou, z té čerpají většinu poznatků analytici a think tanky, podle těchto "znalostí" vyberou výše uvedené kvéry... no a pak padne kosa na kámen, až to někde opravdu zkusí použít v praxi ve skutečné válce proti rovnocenému protivníkovi. A ukáže se, že co platilo ohledně kvérů ze druhý světový nebo ve Vietnamu, platí kupodivu i teď, třeba někde v Ruině. Kde se namyšlení a namistrovaní Západní super hyper bojovníci vláčejí s těžkými zázračnými kvéry s přesností na kilometr pro každého pěšího vojcla, načež jim na kebuli spadne Kalibr nebo salva z Gradu a je po ptákách, aniž si aspoň jednou stihnou vystřelit...

Pindosové budou ještě více pindosovití, zkrátka. Prý to znamená tučňáci, a amíčtí vojclové tuhle přezdívku získali, protože s sebou vlečou takovou spoustu těžkého nákladu, že se komíhají jako tučňáci.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 9986
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 19 črc 2022, 21:47

Oni to vůbec mají v té Emerice ode zdi ke zdi... Na jedné straně těžká zbraň pro každého bigoše a na druhé straně koketování s microrážemi jako je 4,6 x 30 mm...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27953
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Alchymista » 19 črc 2022, 21:55

Poučné sú v tomto smere aj zábery na oddiely zúčastnené v zákopových bojoch a v mestských "vyčisťovacích operáciách".
A bolo by celkom užitočné analyzovať preferovanú výzbroj a výstroj bojovníkov (oboch strán), ale tiež aj charakter zranení a efektivitu prvej pomoci. Za povšimnutie stojí mohutné nasadenie granátov a rôznych granátometov, často protitankových aj na ničenie živej sily (zjavne chýba vhodnejšia munícia, podobne ako chýbala v Sýrii pre tanky, ktoré používali v meste kumulatívne granáty). Rovnako stojí za povšimnutie široké používanie prvej pomoci vo forme škrtidiel ("žgutov") a "turniketov" (čo je tiež vlastne druh škrtidla).

Aaron - problém nábojov sa volá "licencie a patenty".
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

mauler
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2836
Registrován: 08 úno 2017, 13:40

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od mauler » 20 črc 2022, 00:32

To je třeba to co nechápu u RF složení jednotek,mají ve výzbrojí GM 94 s termobarickým granátem,je okolo toho hodně videí jakou má ůčinost i s ním trénují a k tomu ho aktivně používá SOBR ,OMON,a bůhví kdo.Místo toho aby jím vybavily vždy jednoho v družstvu tak tam střílejí nouzově RPGčka ještě s kumulativní hlavicí.......

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27953
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Alchymista » 20 črc 2022, 02:27

:roll: Penízky... A ten GM-94 je už od pohľadu kramla, dobrá tak pre policajtov - a ktoví jestli...
V čom je problém? V presnosti a potrebnom výcviku - treba sa z toho naučiť strieľať, pretože to lieta po vysokej balistickej krivke.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

keldor
Redaktor
Příspěvky: 77
Registrován: 09 úno 2017, 16:40

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od keldor » 20 črc 2022, 06:22

Ale Spear není těžký 3.8kg na to co umí. Nezapomeňte že M16a4 váží 3.3kg.
Až se tahle flinta dostane k obyčejným bigošum tak budou do výcviku zapracovány poznatky elitních jednotek které ty zbraně dostanou dříve. Takže že by to uživatelé neunesly se nebojím. Taky ta zbraň může zvýšit požadavky na fyzický fond vojáků.
Až budu doma napíšu k tomu svoje poznatky

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5416
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od k42 » 20 črc 2022, 07:42

Samotný kvér má sice pod 4 kg, ale k tomu je navěšených spousta serepetiček, jako puškohledy/kolimátory a těžká je i munice. Prostě mi přijde zajímavé, ze širšího pohledu, ten kolotoč od plnotučných puškových ráží přes mikroráže pro karabiny zpět k puškovým rážím. Jakoby všechny argumenty pro zavedení karabin a nábojů "se středním balistickým výkonem" zmizely a vše se vrátilo o 100 let zpátky.

Co je ideální pro spešl vybrané speciály pro lov hadrových hlav na dálku, s totální převahou ve vzduchu, průzkumu a zásobování, těžko bude tak super hyper pro obyčejné vojcly proti vyspělému protivníkovi. Už jenom proto, že je to od pohledu velmi drahé a výrobně velmi náročné - v rovnocenném konfliktu budou ztráty běžných vojclů enormní a většina padlých si z toho vystřelí akorát při výcviku, protože zakukají ještě dříve než uvidí vojcla protistrany. Už jen z čistě ekonomického a výrobního hlediska je plošné nasazení takových vymazlených zbraní pro masovou armádu nesmyslné. Zobecnit poznatky z použití u speciálů - v koloniální válce proti bosým negramotným pasákům koz - a pak je aplikovat na všechny mi nepřijde právě rozumné.

Dobře je to vidět na současné zabijačce v Ruině: dopadlo by to stejně, i kdyby místo Ukrošů bez výcviku byli na straně Ruiny samí super hyper bigoši se superkvéry - proti 60 tisícům granátů z houfnic a dělostřeleckých raket denně, proti Kalibrování a téměř totální ruské PVO/PRO je význam pušek minimální - a stejně nikde vojclové nebojují na delší vzdálenost než pár set metrů, většinou ve městech a osadách nablízko.

Celkově řečeno, kvéry jsou to nádherné, ale pochybuji dost, že to Amíci skutečně plošně zavedou, jak nyní tvrdí. Protože narazí na ekonomickou realitu a možná i na válečnou realitu natvrdo.

zmiri
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2479
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od zmiri » 20 črc 2022, 08:08

K významu ručních zbraní. Už za 2.sv. války bylo 80% zranění a zabití dělostřeleckou nebo leteckou municí. Těch zbývajících 20% byly ostatní příčiny (i nemoci, nehody, ženijní miny atd...) :wink: A v konfliktu na ukrajině opět dominuje dělostřelectvo (letectvo, přesné rakety)....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 6263
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od palo satko » 20 črc 2022, 11:34

Môžete nad tym špekulovat ako chcete, ale z muža vojaka bez osobnej zbrane neurobite. Takže mat vykonnu a spolahlivu osobnu zbran je zaklad akehokolvek ozbrojenca od 10 ročneho Somalca po ruskeho odstrelovača.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

PeterM
Sponzor fóra
Příspěvky: 879
Registrován: 18 úno 2017, 11:17

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od PeterM » 20 črc 2022, 12:51

Nie som žiadny odborník, no ak tento zázrak techniky dokáže za rovnaké výrobné a prevádzkové náklady to čo som videl na Šumave na cvičeniach že dokázala SA 58 tak je to dobrá zbraň pre obyčajného blatošlapa. Mne toto však pripadá tak ako dobrá zbraň pre tých čo v Sarajeve strieľali zo striech chodcov ako holubov. Skrátka drahá a zložitá vec ktorú si vreckovým nožíkom neopravíš a potrebuješ ešte maníka na to aby ti nosil všetky tie super vychytávky k tomu. Koľko to bude vážit nakomplet zo zmysluplným počtom nábojov?

Odpovědět