REB - Radioelektronický boj

Odpovědět
bacil
Redakční rada

Re: REB - Radioelektronický boj

Příspěvek od bacil » 13 dub 2017, 20:19

Petře, ovládání dronů může být i v pásmu 5GHz, nebo když si to uděláš sám tak 868MHz, dalo by se i 433. Nejde o to ten dron chytit, ale donutit ho aby opustil chráněnou lokalitu. Což zarušením přijímače bylo docíleno.

Nějaká větší šřka paprsku je nutná, co když je jich tam víc a ty bys pak nemohl prostor dobře chránit.

Optika není dioptr, ale malý puškohled, docela potřebná záležitost k hledání když to okem není vidět. Jsou borci co trefí pivní tácek na půl kiláku z kulovnice přes mířidla. Ale já ho tam prostě nevidím ani přes tu optiku. Protože je krátký, tak bude ke svému zvětšení mít i celkem široký úhel záběru.

petrp
Šéfredaktor

Příspěvek od petrp » 13 dub 2017, 21:21

Souhlas, jen mě prostě rozesmála ta konstrukce - to ja fakt kanón na vrabce. I když podle té roury pod anténu může jít o verzi, která vystřeluje síť pro jejich chytání, někde jsem to už viděl...

Našel jsem to:
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

Alchymista
Redakční rada

Příspěvek od Alchymista » 13 dub 2017, 22:00

ten vystrelovač sietí a puško-žiarič sú použitelné možno tak vo vilovej štvrti, inak sú "na dve veci". V Iraku a Sýrii sú nepoužiteľné aj ďalšie dva - dron kvôli cene a orol - tak nejak všeobecne.
Dron proste musí mať po zásahu okamžite zničené ovládanie - inak môže obsahovať nálož a byť diaľkovo odpálený ako nástraha proti skupine, ktorá sa ich likvidáciou zaoberá.

WuVirr
Šéfredaktor

Příspěvek od WuVirr » 16 dub 2017, 10:37

REB - jak zneškodnit nepřítele bez jediného výstřelu

Nespavec
Redaktor

Re: Obrněná technika - novinky

Příspěvek od Nespavec » 16 dub 2017, 17:15

kenavf píše:
26 bře 2017, 00:07
Tak si dám zlepšovák:zavesím žiarič na lano natiahnuté medzi dva stožiare,nech si tam potom lietajú pod lanom a stožiare budú ušetrené obidva :pivo
Likvidaci takto umístěného cíle, američané v minulosti intenzívně nacvičovali. Někde u Aviána, pokud si vzpomínám. :lol:

kenavf
Samostatný redaktor

Re: Obrněná technika - novinky

Příspěvek od kenavf » 16 dub 2017, 19:01

Nespavec píše:
16 dub 2017, 17:15
kenavf píše:
26 bře 2017, 00:07
Tak si dám zlepšovák:zavesím žiarič na lano natiahnuté medzi dva stožiare,nech si tam potom lietajú pod lanom a stožiare budú ušetrené obidva :pivo
Likvidaci takto umístěného cíle, američané v minulosti intenzívně nacvičovali. Někde u Aviána, pokud si vzpomínám. :lol:
Ja hovorím o likvidácii antény a nie kabíny,anténa je to z /do čoho lezú el.mag.vlny,kabína je to z/do čoho lezú ľudia. :strelba:
A oni to vtedy skúšali "taranom". :blbec:

woxia
Samostatný redaktor

Příspěvek od woxia » 16 dub 2017, 21:18

Mohl by mi tu nějaký radiový odborník vysvětlit zásadní výhody používaní takové velké skupiny dlouhých spirálových antén a vůbec výhody a cíle použití pro tento typ antény?
Výhodu, že se dá na spirálce využít dvě pásma na jedná anténě, např. 385 MHz and 4,77 GHz chápu, ale zajímaly by mne praktické zkušenosti a jestli něco podobného bylo také u nás v armádě a proč.

Díky za ochotu a za osvětu. :palec:
Kde cenzura začíná, tam Woxia končí...

petrp
Šéfredaktor

Příspěvek od petrp » 16 dub 2017, 21:46

Ta spirálová anténa je typ "Helikal" nebo taky "Helix" a má kruhovou polarizaci. Hlavní výhoda je v odstranění separace polarizačních rovin, tj. polarizační útlum je zmenšen na max ca 3dB (z možných skoro 30). Chová se jakákoliv jiná Yagi ale je poměrně širokopásmová. Používá se zejména v družicové komunikaci, kde je velmi důležitý směr polarizace pravo/levo točivý. Jiné důležité výhody vůči Yagi nemá...
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

nine_mike
Výkonný redaktor

Příspěvek od nine_mike » 16 dub 2017, 22:48

petrp, prečo je pri družicových spojoch dôležitý smer polarizácie pri kruhovej polarizácii? Má to niečo so vzájomným pohybom družice a prijímača/vysielača?

woxia
Samostatný redaktor

Příspěvek od woxia » 17 dub 2017, 00:51

Díky za rychlou osvětu, já jsem narážela na to video, komplex Murmansk (pokud jsem rozuměla dobře), 4x4 spirálka, čas 2.10
Kde cenzura začíná, tam Woxia končí...

petrp
Šéfredaktor

Příspěvek od petrp » 17 dub 2017, 08:58

nine_mike píše:
16 dub 2017, 22:48
petrp, prečo je pri družicových spojoch dôležitý smer polarizácie pri kruhovej polarizácii? Má to niečo so vzájomným pohybom družice a prijímača/vysielača?
Přesně tak, družice je stabilizovaná mimo jiné i rotací - proto ten směr otáčení :palec:

Beda
Redaktor

Příspěvek od Beda » 17 dub 2017, 09:05

nine_mike píše:
16 dub 2017, 22:48
Ty kruhove poloarizace jsou dve, pravotociva a levotociva.
Pri bezdrátovém přenosu informací používáme dva typy polarizace elektromagnetického vlnení, lineární a kruhovou. Lineární polarizace se v praxi používá dvojí - horizontální a vertikální. Kruhová polarizace muže být pravotocivá nebo levotocivá. Rovina polarizace vyzáreného vlnení je dána výhradne konstrukcním usporádáním antény.

Více zde: http://bezdrat.webnode.cz/polarizace/

Pri spojeni pres radioamaterske druzice ( maji kruhovou polarizaci ) jsem pouzival YAGI anteny, mel jsem vertikalni a horizontalni a prepinal jsem je podle toho na kterou to slo lepsi. Nekdy to miva silne uniky signalu. Druzice OSCAR AO-10 a AO-13 meli Molniya Orbit - Long . Tu drahu zacali pouzivali v SSSR pro prenos TV signalu.Vzdalenejsi vyska okolo 35000 km, nejnizsi okolo 4000 km Diky elipse se pres ne mohlo pracovat i 10 hodin a stacilo k tomu 10W. Druzice mela sirku pasma 100 kHz a tak tam soucasne pracovala rada stanic provozem SSB a CW najednou.
http://www.om3ktr.sk/druzice/ao10.html
Takhle velka druzice je hotova a cela uz asi 5 let az ji nekdo vynese.....Ted leta hodne druzic CUBESAT

CubeSat jsou miniaturní satelity, jejichž velikost v přepravním stavu by neměla překračovat rozměry 113x100x100 mm a hmotnost převyšovat 1,33 kg.
Maji vykon do 2 W, provoz CW/SSB/FM, maji prevadec z pasma 145 MHz na 435 MHz a obracene letaji na nizkych drahach, tak se pres ne necha dobre navazovat spojeni. Delaji je univerzity a ze jsou male, nachazi prostor na raketach jako privazek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/CubeSat
https://en.wikipedia.org/wiki/F-1_(satellite)
http://ok1in.nagano.cz/?Provoz/Satelity

Takze na jednoduche spojeni staci vystrelit 1 kg zeleza.....Ma to solarni clanky, tak pracuji
dokud neklesnou a neshori. Anteny ala svinovaci metr......

Jedna zajimavost. http://www.amsat.org/?page_id=1031

AO-7
AMSAT-OSCAR 7 was launched November 15, 1974
Odesel na ni akumulator a druzice 21 let spala ( pise Petr ), kdyz prestala mdelat zkrat, tak druzice pracuje jen kdyz na ni sviti slunicko. Je v provozu fuuuurt, 43 let......21 let spala...

WuVirr
Šéfredaktor

Příspěvek od WuVirr » 21 dub 2017, 16:27

Doufám, že jsem to přeložil správně
Komplex systém REB "Rtuť", zlikvidoval rakety RSZO za letu
https://vk.com/the_face_of_war?w=wall-68219404_149758

petrp
Šéfredaktor

Příspěvek od petrp » 21 dub 2017, 17:10

WuVirr píše:
21 dub 2017, 16:27
Dovolím si tvrdit, že je to fake... :idea:

WuVirr
Šéfredaktor

Příspěvek od WuVirr » 21 dub 2017, 17:20

petrp píše:
21 dub 2017, 17:10
WuVirr píše:
21 dub 2017, 16:27
Dovolím si tvrdit, že je to fake... :idea: