Vojenské videa o zbraních

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3350
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od gandalf » 21 lis 2019, 23:24

Alchy - pochybuješ o dřevěných střelách? Pokud si pamatuju bylo to do Mausera /asi nejen/, červeně barvená dřevěná střela. Po opuštění hlavně se rozpadla. Dokonce je používala i naše armáda v 50. létech. Jako děti jsme jich měli kvanta od vojáků /s lisovanýma kostkama melty s cukrem :-)/

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od Aaron Goldstein » 22 lis 2019, 00:02

JJ...

https://naboje.org/node/11427

A ještě trochu povídání odjinud...
Čs.náboje 7,92mm Mauser
Náboj vz.30 "cvičný"
(7,92-Cv-30) Nábojnice je opatřena lehkou špičatou střelou. Střela je vyrobená ze suchého (nehydroskopického) olšového dřeva s požadavkem zaručujícím bezpečnou tříštivost stěn. Tento požadavek je zajištěn mírným pražením střel. K impragnaci se používal parafín. Bezpečnostní nároky kladené na tyto náboje byly velmi přísné. Střela se musela v hlavni dokonale roztříštit. Při zkouškách nesměly úlomky dřeva na vzdálenost 20m probít terč z archu balícího papíru. Protože ve cvičném náboji bylo menší množství prachové náplně než v náboji ostrém byla v nábojnici plstěná vložka, která přidržovala prach u zápalky ve spodní části nábojnice. Náboj je určen pro naznačování bojových situací akusticky (ranou) i opticky (zábleskem). Používal se v samočinných zbraních i v opakovačkách. Pro odlišení od ostrých nábojů byly střely v několika barvách podle toto pro jakou zbraň byl náboj určen. Spára mezi zápalkou a dnem nábojnice byla zalakována ČERNĚ.
Stejně jako u vz.23 byly náboje v továrně plněny do páskového zásobníku vz.23.

Barvy střel:
vínově červená (červená) střela, v nábojnici byla 1g prach.náplň, náboj je určen pro pušku vz.24
žlutá střela, v nábojnici byla 1,5g prach.náplň, náboj je určen pro LK vz.26 a TK vz.37
černá střela, v nábojnici byla 2,2g prach.náplň, náboj je určen pro TK vz.07/24 a TK vz.24
zelená střela, v nábojnici byla 2,5g prach.náplň, náboj je určen pro Let.kul. vz.30
http://csopevneni.xf.cz/Vybava/8x57 Mauser/8x57 Mauser.htm
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od Alchymista » 22 lis 2019, 02:30

O drevených strelách samozrejme nepochybujem. Pochybujem ale, že sa tu vyskytuje niekto, kto si ich pamätá z praxe. Použitie skončilo s vyradením pušiek vz. 24 (gulomety skončili skôr).
BTW - meltu s cukrom ako decko pamätám, aj zemiakový cukor...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od Aaron Goldstein » 22 lis 2019, 03:28

Přiznám se, že já je pamatuju jenom z filmování... Když jsem jako dvacátý sedmý voják zprava v šesté řadě natáčel film "Harrisonovy květy" z Jugoslávské války... Ale zase jsem si zastřílel (slepými) z kalacha a těmahle směšnýma cvičnýma z Kar 98k...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3350
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od gandalf » 22 lis 2019, 14:15

Já jsem bydlel nedaleko nádraží, kde se pravidelně vykládala vojenská technika, včetně tanků, na cvičení ve VVP Boletice /snad to bylo i 2x ročně/. Od nás jeli po ose, do kasáren jinou trasou. A na těch cvičeních se to zřejmě používalo, protože těch nábojů byla kvanta.

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3301
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od modrak » 22 lis 2019, 14:53

" Pochybujem ale, že sa tu vyskytuje niekto, kto si ich pamätá z praxe." Malú, ale akú takú prax mám. :dobre: V rámci výcviku na film - seriál "Povstalecká história" som strieľal aj zo vzduchovky "Mauser vz. 24" a taktiež z pušky s drevenými nábojmi. V rámci "blbnutia" kolektívu bol "postrelený" kamoš do nohy - lýtka. Noha bola v kanade a ofačovaná ovinovačkou - simulácia topánok. Uniformy boli "echt" 1. ČSR . Strela neprerazila, ale trafené miesto dotyčného bolelo relatívne dlho.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16232
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od petrp » 06 kvě 2020, 18:39

Výroba jednoho granátu - kolik bylo potřeba času a operací?
.
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od Alchymista » 06 kvě 2020, 19:20

Edit
Predvádzaná výroba podľa popisky je pre 8inch húfnicový HE granát, takže obrobok má na začiatku tak okolo 90kg. Je to zrejme granát Mk III - má mať 177lb 1/2oz teda ~80,3kg bez náplne, okolo 91 kg s náplňou trhaviny

Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od skflanker_ » 02 srp 2020, 11:51

Десантник XXI века. С неба - в бой…
Výsadkár XXI storočia. Z neba - do boja...

https://youtu.be/ysIoaLOhg8c zverejnené 02.08.2020, dĺžka dokumentu 38:01 min.
K 90-temu výročiu vzniku VDV - dám sem lebo VDV je tiež zbraň, v dokumente aj stručný popis ich výzbroje a techniky. Za vznik sa považuje 02.08.1930 kde bol prvý výsadok 12 vojakov.

Uživatelský avatar
Svarboj
Senior redaktor
Příspěvky: 3860
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Vojenské videa o zbraních

Příspěvek od Svarboj » 16 lis 2021, 20:37

Tanec se smrtí (PVO S-75) Dokument CZ dabing
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Odpovědět