Salvador / Salvadorská republika

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od martanus » 24 srp 2018, 19:24

Salvador v úterý vytvořil diplomatické vztahy s Pekingem a zrušil oficiální vztahy s Tchaj-wanem.
Poté Washington uvedl, že rozhodnutí orgánů země bylo přijato „neprůhledným způsobem", který ohrožuje hospodářskou bezpečnost celého kontinentu a ovlivní celá desetiletí.
https://cz.sputniknews.com/svet/2018082 ... emonismus/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od skflanker_ » 03 lis 2019, 18:11

Salvádor vyhostil venezuelských diplomatov verných prezidentovi Madurovi
Štát zároveň uznal za dočasného prezidenta Venezuely Juana Guaidóa
Vláda stredoamerického štátu Salvádor vyhostila venezuelských diplomatov verných tamojšiemu prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Zároveň uznala za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa, informovala v nedeľu 03.11.2019 agentúra AP. Salvádorská vláda dala v sobotu 02.11.2019 venezuelským promadurovským diplomatom 48 hodín na opustenie krajiny. Kancelária salvádorského prezidenta Nayiba Bukeleho súčasne zdôraznila, že vo Venezuele je potrebné uskutočniť slobodné voľby s cieľom ukončiť tamojšiu dlhodobú politickú a humanitárnu krízu. Bukele sa stal salvádorským prezidentom v júni tohto roku (06/2019) a zmenu postoja voči Venezuele avizoval ešte pred svojím zvolením...
Zdroj https://svet.sme.sk/c/22251157/salvador ... urovi.html z 03.11.2019

Reakcia:
skflanker_ píše:
03 lis 2019, 18:20
Venezuela vyhostila diplomatov Salvadoru ...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od Alchymista » 26 srp 2021, 14:59

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/sal ... sou-proti/
Salvador jako první stát zavádí Bitcoin, banky jsou proti
Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondělí na Twitteru potvrdil, že používání bitcoinů jako zákonného platidla nebude povinné. (Foto: Flickr)

V návaznosti na salvadorského ministra financí Alejandra Zelayu, který minulý týden uvedl totéž, Bukele řekl, že vláda nebude nikoho z obyvatel země nutit přijímat bitcoin jako formu platby.

„Pokud chce někdo nadále nosit hotovost, nedostávat vstupní bonus, nezískávat zákazníky, kteří mají bitcoin, nerozvíjet své podnikání a platit provize z převodů, může tak činit i nadále,“ napsal Bukele.

Ernesto Sanabria, mluvčí Bukele, řekl CoinDesk, že „prezident jasně řekl, že používání Bitcoin není povinné“.

Zdejší vláda nainstaluje asi 200 výměnných bankomatů a více než padesát poboček místních bank bude americké dolary za bitcoiny směňovat.

K digitálním peněženkám na používání bitcoinů Bukele uvedl, že obyvatelé Salvadoru „budou moci přijímat platby v bitcoinech nebo v dolarech, otevřít si malý podnik a řídit ho odtud, přijímat peníze od rodiny nebo přátel a posílat a přijímat převody peněz, aniž by komukoli platili jediný cent provize“.

Regionální rozvojová banka CABEI poskytuje Salvadoru technickou pomoc při zavádění kryptoměny, což je důležitý projev podpory, protože Světová banka odmítla pomoci s odkazem na nevýhody v oblasti životního prostředí a transparentnosti.

Mezinárodnímu měnovému fondu nebo Světové bance se plány Salvadoru nelíbí. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho kritizují i velké banky jako J.P. Morgan nebo Bank of America, uvedl iDnes.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od Alchymista » 04 zář 2021, 15:30

https://www.ceska-justice.cz/2021/09/v- ... okuratoru/
V Salvadoru pošlou do důchodu asi třetinu soudců a desítky prokurátorů
Salvadorský parlament ovládaný stranou prezidenta Nayiba Bukeleho schválil tento týden reformu soudnictví, která mimo jiné pošle do důchodu asi třetinu soudců v zemi. Informoval o tom deník El País. Reforma se dotkne i prokurátorů – ty, kteří jsou starší 60 let či působí v úřadu 30 let, musí generální prokurátor poslat do penze, nebo přeložit jinam. Nové zákony kritizovaly organizace Human Rights Watch (HRW) i Spojené státy, podle nichž je tak dále ohrožena nezávislost soudnictví v zemi.

Do důchodu musí nově odejít v Salvadoru soudci starší 60 let či ti, kteří působí v úřadu 30 let. Podle deníku El País se to dotkne asi třetiny z téměř sedmi stovek soudců v zemi. Na jejich místo jmenuje nové soudce Nejvyšší soud, jehož členů se nové opatření netýká. Tento soud je podle opozičních médií nakloněný Bukelemu, stejně jako generální prokurátor Rodolfo Delgado, jehož jmenoval letos v květnu parlament krátce poté, co ho ovládla prezidentova strana.

Letos v květnu parlament odvolal také všech pět soudců ústavního soudu, kteří předtím kritizovali mimo jiné přísná protikoronavirová opatření zavedená prezidentem prostřednictvím dekretů. Za odvolání soudců si vláda vysloužila kritiku od nevládních organizací i ze zahraničí. „Máme velké obavy o demokracii v Salvadoru vzhledem k hlasování parlamentu o odvolání soudů ústavního soudu. Soudní moc je klíčová pro zdravou demokracii,“ napsala tehdy na twitteru americká viceprezidentka Kamala Harrisová.

Bukele, který se před dvěma lety stal jako sedmatřicetiletý nejmladší hlavou státu v historii Salvadoru, si vysloužil kritiku za autoritářství. Loni v únoru například se skupinou vojáků vyzbrojených samopaly vstoupil do budovy parlamentu, který tehdy ještě ovládala opozice, a od poslanců žádal, aby schválili záměr vlády získat půjčku od středoamerické rozvojové banky na boj s kriminálními gangy.

V pandemii covidu-19 zavedl Bukele tvrdá protikoronavirová opatření, ale často jen prezidentskými dekrety. Mnohá opatření kritizovali ústavní soudci. „Kdybych byl diktátor, tak bych je všechny postřílel, nebo něco takového. Zachránit tisíc životů místo pěti,“ vzkázal Bukele ústavním soudcům loni v srpnu.

Minulý měsíc opoziční tisk přinesl informace, že salvadorská vláda vyjednávala se třemi nejmocnějšími gangy v zemi, jejichž členům mimo jiné zaplatila či zlepšila podmínky ve vězení s cílem snížit v zemi kriminalitu. Kauzu nazvanou Katedrála vyšetřovala od loňska zvláštní jednotka, složená z prokurátorů a policistů, kterou nový prokurátor letos rozpustil.
Upratovani? Tridsať rokov v úrade = stolička prirastená k zadku...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od Alchymista » 16 zář 2021, 18:45

https://echo24.cz/a/Smbz9/video-zapalen ... isice-lidi
VIDEO: Zapálené automaty s bitcoinem. Nespokojenost s novou měnou vyhnala do ulic tisíce lidí
Ve středoamerickém Salvadoru vyšly ve středu do ulic tisíce lidí, kterým se nelíbí způsob vládnutí prezidenta Nayiba Bukeleho a jeho kontroverzní rozhodnutí zavést v zemi kryptoměnu bitcoin jako zákonné platidlo. Podle agentury AP demonstranti poškodili i několik bankomatů, které byly nově instalovány právě kvůli transakcím s bitcoiny.

Demonstranti se v centru metropole sešli v den dvoustého výročí získání nezávislosti Salvadoru. Hlavním terčem jejich hněvu byl prezident Bukele, který se podle nich snaží oslabit demokratické instituce a uzurpuje si další pravomoci.

Protesters today burning a #bitcoin ATM at National Palace, El Salvador pic.twitter.com/9dkQly8CjR
— jim (@AussieHodl) September 16, 2021

Začátkem září nejvyšší salvadorský soud rozhodl, že prezident může sloužit dvě funkční období za sebou. Podle opozice je to ale neústavní, protože verdikt učinili soudci, které v květnu jmenovali zákonodárci ze strany prezidenta Bukeleho poté, co odvolali jejich předchůdce.

Protestors in El Salvador smash the government’s #bitcoin ATM and then set it on fire. pic.twitter.com/3uCNlcsc3J
— Max Granger (@_maxgranger) September 15, 2021

Anti-Bukele protesters in El Salvador set fire to a Bitcoin ATM today pic.twitter.com/yy0qCRi5Q5
— Populism Updates (@PopulismUpdates) September 15, 2021

"Je důležité říct: už dost! To, co vláda dělá, je arogantní, je to autoritářství," citovala agentura Reuters jednu z protestujících, Doru Riverovou. Další demonstranti nesli transparenty s hesly "Bukele diktátor" a na sobě měli trička s nápisy Ne bitcoinu.

68% of El Salvador is strongly against Bitcoin. They know it’s all a giant power-grab by their dictator.

The Crypto Cartel Press (CCP) is refusing to write about these massive anti-Bitcoin protests.

This is what the street in El Salvador look like today… pic.twitter.com/P1TrMWiUOV
— Mr. Whale (@CryptoWhale) September 16, 2021

Thousands are marching in San Salvador right now in the largest anti-government protest since Nayib Bukele took office. El Salvador's social movements mark '200 years of resistance' on the Bicentennial of Central America's independence from Spain. 🇸🇻 pic.twitter.com/IoqXFz8C7n
— Kawsachun News (@KawsachunNews) September 15, 2021

Bukele prosadil plán, aby dalším platidlem v zemi vedle amerického dolaru byla i digitální měna bitcoin. Používat se začala minulý týden. Podle prezidenta se tím sníží náklady pro Salvadorce pracující v zahraničí, kteří domů posílají peníze. Kritici se ale obávají nestabilní ceny bitcoinu a poukazují i na technické problémy, které zavedení této měny provázejí. Systém digitální peněženky Chivo je často mimo provoz, a bitcoinové transakce tak nelze provádět.

El Salvador’s native #Bitcoin ATM now in action! pic.twitter.com/lvjO2DvpYe
— Bitcoin Archive 🗄🚀🌔 (@BTC_Archive) August 30, 2021

#15DeSeptiembre
Himno nacional desde la plaza Morazán, en el centro histórico de San Salvador. Lo dirige Simeduco.
Video 📹: @GVichez. pic.twitter.com/561Ji211XL
— Revista Factum (@RevistaFactum) September 15, 2021
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od Alchymista » 18 úno 2022, 15:46

https://cz.sputniknews.com/20220217/nej ... 66409.html
„Nejsme vaše kolonie!“ Salvadorský prezident vyzval USA, aby se nevměšovaly do záležitostí země
Salvadorský prezident Nayib Bukele vyzval USA, aby se „nevměšovaly“ do vnitřních záležitostí země, reagoval tak na návrh zákona skupiny amerických senátorů, který má přezkoumat salvadorskou politiku v oblasti bitcoinů.
Již dříve američtí senátoři Jim Risch, Bob Menendez a Bill Cassidy vypracovali návrh zákona, v němž vyzvali ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo zprávu o rozhodnutí Salvadoru používat bitcoin jako zákonné platidlo a navrhlo plán na zmírnění potenciálních rizik pro finanční systém USA. Návrh byl ve středu předložen Kongresu USA. Risch uvedl, že tato politika s sebou nese potenciální rizika a „může oslabit sankční politiku USA“. Cassidy zase uvedl, že rozhodnutí Salvadoru „podkopává zájmy USA“ a „otevírá dveře pro praní špinavých peněz“.
„Nemáte žádnou pravomoc ve vztahu k suverénnímu a nezávislému státu. Nejsme vaše (USA) kolonie, váš dvorek nebo předzahrádka. Držte se dále od našich vnitřních záležitostí. Nesnažte se kontrolovat něco, co nemůžete,“ napsal Bukele na Twitteru.
OK boomers…
You have 0 jurisdiction on a sovereign and independent nation.
We are not your colony, your back yard or your front yard.
Stay out of our internal affairs.
Don’t try to control something you can’t control 😉
https://t.co/pkejw6dtYn
— Nayib Bukele 🇸🇻 (@nayibbukele) February 16, 2022
Mezinárodní měnový fond (MMF), který analyzuje veřejné finance Salvadoru v rámci jednání o financování země, již dříve vyzval úřady, aby omezily zákon o bitcoinech a zbavily je statusu zákonného platidla, přičemž se odvolával na rizika pro finanční stabilitu a možné nepředvídatelné dopady v oblasti daní. Salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya později uvedl, že úřady budou bitcoin používat i nadále, a to navzdory doporučení MMF, který kryptoměnu spojil s rostoucím veřejným dluhem země.
Salvadorská vláda v současné době jedná s MMF o prodloužení financování až o 1,3 miliardy USD. Navzdory negativnímu hodnocení rizik kryptoměn a zejména dluhopisů krytých bitcoiny, které vláda země plánuje vydat, není vyloučení kryptoměny jako platebního prostředku podmínkou pro poskytnutí nové půjčky ze strany MMF.
Salvador se stal první zemí na světě, která legalizovala bitcoin jako zákonné platidlo. Kryptoměna se v zemi stala zákonným platidlem, zákon vstoupil v platnost o půlnoci 7. září.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Salvador / Salvadorská republika

Příspěvek od Alchymista » 12 úno 2024, 05:04

Preziden Nayib Bikele je veľmi zaujímavá figura:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nayib_Bukele
Nayib Armando Bukele Ortez (* 24. července 1981 San Salvador) je salvadorský politik, podnikatel, bývalý starosta San Salvadoru a 46. prezident Salvadoru.
Životopis
Je synem Olgy Ortez de Bukele a Armanda Bukele Kattána, palestinského křesťana, který později konvertoval na islám a stal se imámem. „Nayib“ je hispanizovaná verze arabského názvu „Najib“. Sám Nayib Bukele uvádí, že nepatří k žádné náboženské komunitě. Už v mladém věku začal podnikat a v 18 letech řídil společnost. Nayib Bukele je vlastníkem společnosti Yamaha Motors El Salvador, která prodává a distribuuje výrobky firmy Yamaha v Salvadoru. Byl také ředitelem a předsedou společnosti OBERMET, SA DE CV.

Bukele byl za stranu Farabundo Martí National Liberation Front 11. března 2012 zvolen starostou Nuevo Cuscatlánu. V komunálních volbách v roce 2015 vyhrál a stal se starostou salvadorského hlavního města San Salvadoru. Zastupoval koalici mezi FMLN a PSP a obdržel 50,37 % hlasů z celkového počtu. Do funkce nastoupil 1. května 2015. Dne 10. října 2017 byl ale vyloučen z FMLN, protože ho etický tribunál strany obvinil z podpory vnitřního rozdělení a provádění pomlouvačných činů proti straně. Po vyloučení z FMLN měl ambice účastnit se prezidentských voleb v roce 2019 jako nezávislý zástupce, který odmítá současný politický systém. Založil hnutí Nuevas Ideas s cílem učinit z něj politickou stranu, ve které by mohl kandidovat na prezidenta Salvadoru.

Po oznámení jeho ambice stát se prezidentem blokovaly vládnoucí levicová strana FMLN a pravicová strana Alianze Republicana Nacionalista (ARENA) jakékoli pokusy o založení jakékoli strany, kterou by pokusil použít pro jeho kandidaturu. Nakonec svou prezidentskou kampaň vedl za pravicovou stranu Gran Alianza por la Unidad Nacional (GANA), která byla kontroverzní, protože byla považována za zradu jeho progresivních ideálů. Jeho kampaň prohlašovala, že spojení s touto stranou je jedinou zbývající možností pro jeho prezidentskou kampaň. V prezidentských volbách konaných 3. února 2019 získal 53,8 % hlasů a v prvním kole hned zvítězil. Do funkce prezidenta Salvadoru nastoupil 1. června 2019. Znovu kandidovat již nemůže, takže v úřadu skončí 1. června 2024.

Na začátku svého funkčního období formuloval bezpečnostní plán, kterým chtěl zabránit vlivu organizovaného zločinu gangu Maras. Od června 2020 měl úspěchy v boji proti násilí, což je hlavní problém Salvadoru, a podařilo se mu snížit počet vražd v zemi o téměř polovinu. Někteří měli podezření na tajnou dohodu mezi vládou a gangy (jako tomu bylo v roce 2013 za předchozí vlády), něco takového se však za dobu jeho prezidentování nikdy nepotvrdilo. Bukele uzavřel tajnou dohodu ještě jako starosta hlavního města San Salvadoru, aby snížil násilnou kriminalitu před prezidentskými volbami a tento fakt mohl využít v předvolební kampani. Tomu, že tuto dohodu jako prezident nedodržuje nasvědčuje brutální zacházení s uvězněnými členy gangů, kteří nejsou přímo mučeni, ale jsou vystaveni spánkové deprivaci, ponižování (objevilo se mnoho fotografií, kde se vězni nacházejí nazí pouze ve spodním prádle), znemožnění pohybu ve vězení a extrémnímu přelidnění cel, což přispívá i k šíření nemocí.

Lidskoprávní organizace prezidenta Bukeleho kritizují za podmínky v salvadorských věznicích, mezi obyvateli je však tato politika mimořádně populární a místní věří, že právě ona stojí za poklesem násilných trestných činů.

Navzdory své demokratické volbě je Bukele obvykle považován za člověka s diktátorskými praktikami. Například v únoru 2020, zatímco poslanci nebyli dostatečně početní, aby schválili státní půjčku ve výši 109 milionů dolarů na financování bezpečnostních sil, přišel do zákonodárného shromáždění ve chvíli, kdy byli přítomni pouze jeho příznivci, a doprovázen ozbrojenými vojáky zastrašoval poslance. Na začátku pandemie covidu-19 uzavřel hranice a oznámil přísný zákaz vycházení s policií a armádou v ulicích, porušování zákazu bylo trestáno vězenímí. V dubnu salvadorský ústavní soud rozhodl, že takové nařízení bylo protiústavní. Autoritářské sklony prezidenta Bukeleho a nerespektování lidských práv jsou často kritizovány lidskoprávními organizacemi včetně Amnesty International. Na druhou stranu za jeho vlády výrazně poklesla míra korupce v zemi (a sám Bukele není spojován s žádnou korupční kauzou), protože došlo k propuštění zkorumpovaných funkcionářů veřejné správy. Bukele také zintenzivnil investice do školství a zdravotnictví díky úsporám, kterých dosáhl omezením korupce i výdajů na vězeňskou správu (což má za důsledek výše popsané strádání vězňů).

Dalším kontroverzním počinem prezidenta bylo zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla v zemi. Navzdory varování výkonné rady Mezinárodního měnového fondu (MMF) se kryptoměna stala platidlem v Salvadoru od 7. září 2021. Po roce se začalo ukazovat, že to nebylo prozíravé rozhodnutí. Chudá země ještě více zchudla a podle některých zdrojů se přiblížila k bankrotu.[1]

Navzdory všem kontroverzím a kritice lidskoprávních organizací i ekonomů vidí mnozí obyvatelé Salvadoru v Bukelem hrdinu bojujícího proti zkorumpovanému establishmentu a jeho popularita se dle nezávislých průzkumů veřejného mínění dlouhodobě pohybuje mezi 80 a 95 %.[2]

Dne 30. listopadu 2023 Bukele oznámil, že požádá zákonodárné shromáždění o licenci ke znovuzvolení v prezidentských volbách v roce 2024, jak je stanoveno v článku 152, odstavci 1 ústavy Salvadoru. Vstoupí v platnost od 1. prosince 2023 do 31. května 2024, což by znamenalo, že Bukele dočasně opustí prezidentský úřad, zatímco se jako kandidát zúčastní voleb plánovaných na 4. února 2024.

Podle nástupnické linie stanovené a požadované Bukelem v Zákonodárném shromáždění by Claudia Juana Rodríguez de Guevara převzala funkci úřadující prezidentky během období Nayiba Bukeleho. Rodríguezová se stala první ženou, která se ujala prezidentského úřadu středoamerické země, i když jen dočasně.

Čo vlastne urobil...

https://politikus.info/video/158861-akt ... eatra.html komentár č. 9 ↑ Alystan
Môžete si zobrať príklad zo Salvádoru, kde krajine v podstate dlho vládli zločinci. Samozrejme, nie bez účasti svojho severného suseda. (zrejme myslená Guatemala alebo Honduras)
A tak sa v tejto krajine dostal k moci mladý a v štátnej správe neskúsený človek, ktorému sa za 8 rokov podarilo prekonať kriminalitu v krajine a nastoliť poriadok potrebný pre život. Nasledovali reformy v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a práce. Okrem toho sa však "ozdravil" aj parlament a štátny byrokratický aparát.

A ešte nedávno, v 90. rokoch, bol Salvádor jednou z najkriminalizovanejších krajín na svete.

A víťazstvo nad salvádorskou kriminalitou sa pripisuje aktívnej práci jediného človeka - súčasného prezidenta Bukeleho Nayibu, ktorý má len 43 rokov a arabské korene. Jeho otec Armando Bukele Cattan bol obchodník, imám palestínskeho pôvodu a vplyvná postava salvádorského politického života.

Tento ambiciózny mladý muž začal svoju politickú kariéru v roku 2012 ako starosta obce v hlavnom meste. Vtedy ešte neznámy 31-ročný politik vyhlásil, že odmieta dostávať plat, kým neporazí negramotnosť, pouličnú lúpež a korupciu.

Svoje zvučné vyhlásenia začal podopierať konkrétnymi činmi. Inicioval rozsiahly vzdelávací program, začal stavať školy a knižnice a zaviedol štipendiá pre chudobné rodiny. V uliciach sa objavila polícia a v okresnej správe sa uskutočnili tvrdé čistky.

Do roku 2015 sa v boji proti negramotnosti dosiahli pôsobivé úspechy. A Salvádorčania mu verili.

V tom istom roku tento politik vyhral voľby na post starostu hlavného mesta.

O päť rokov neskôr sa mu po tvrdom straníckom boji podarilo vyhrať prezidentské voľby.

Západ však Bukeleho Nayiba nazýva diktátorom, ktorý sa dostal k moci demokraticky (aký jezuitský slovný zvrat Západu).

Nayib priviedol k moci novú stranu GANA bez prístupu do národnej televízie a bez administratívnych zdrojov. Kampaň viedol prostredníctvom sociálnych médií.

Široká podpora a dôvera ľudu mu umožnili dôsledne dostať parlament a najvyšší súd pod ľudovú kontrolu, čím sústredil všetky zložky vlády do jedných rúk.

V roku 2011 bolo v krajine so 6,5 milióna obyvateľov približne 70 000 členov gangov. Na 100 000 obyvateľov pripadalo 106 vrážd za rok.
Na porovnanie: v Rusku ani v najhorších rokoch tento počet nepresiahol 32.
V roku 2012 vláda uzavrela dohodu s dvoma najväčšími gangmi (MS-13 a Mara 18) - výmenou za zastavenie nezákonnosti úrady zatvorili oči nad obchodovaním s drogami a otrokmi a znížili kontrolu nad väzňami. Slabý kompromis, ale aspoň zastavenie krviprelievania.

V roku 2015, keď sa Nayib ujal funkcie starostu, bolo prímerie porušené.

V roku 2019, ako novozvolený prezident krajiny, Nayib prijal bezprecedentné opatrenia. Do 12 štvrtí krajiny, ktoré sú najviac poznačené kriminalitou, nasadil armádu. Vo väzniciach platil zákaz stretnutí s blízkymi osobami, ako aj blokovanie telefonickej komunikácie a internetu. Týmto spôsobom sa prerušila komunikácia väzňov s gangstrami na slobode.

Polícia dostala úplnú voľnú ruku. Prezidentským dekrétom sa dočasne pozastavili ústavné práva obyvateľstva. To znamenalo, že policajti mohli zadržať kohokoľvek bez udania dôvodu. Zadržaní boli zbavení práva na advokáta.

Nayib si zároveň zobral pôžičku na vybavenie polície dronmi, modernými komunikačnými prostriedkami, zbraňami a vozidlami. Tie isté peniaze sa použili na výstavbu sociálnych zariadení na prevýchovu mladých ľudí.

Takéto tvrdé opatrenia sa však ukázali ako účinné: do roku 2022 klesol počet vrážd zo 106 na 7,8! To bolo nad svetovým priemerom.
Bukeleho konanie však podľa očakávania odsúdili všetky medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv. Len prezident krajiny sa viac zaujímal o názor vlastného národa. Je mimoriadne obľúbený medzi obyvateľmi Salvádoru, ktorí ho jednoducho zbožňujú.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět