Exploze, požáry a jiné katastrofy

Odpovědět
kenavf
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2264
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od kenavf » 14 zář 2018, 22:02

QVAK píše:
14 zář 2018, 20:49
...
P.S. Do rozvodu plynu se musel někde k médiu přisávat v dostatečném množství vzduch aby vznikla výbušná směs. Pak postačí aby tato směs doputovala k hořáku a bouchne i v trubkách a rozvodech........
..
To by musel byť plameň schopný preskočiť z horáku do trubiek a to by mal byť problém.
V rúrkach bývajú niekedy zabudované aj "protišlehové" poistky proti vniknutiu plameňa do trubiek. Či to je aj na plynovom rozvode neviem ale nejaká obdoba by tam mala byť.
Plynari dokonca na normálne funkčné potrubie za prevádzky navarujú prípojky.

P.S. Prisátie vzduchu do natlakovaného potrubia by mal byť dosť problém.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 4548
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od Alchymista » 14 zář 2018, 23:44

Ďaleko skôr prerazenie vysokotlakého plynu z "magistrálnych rozvodov" do nízkotlakového "distribučného systému" cez chybný redukčný ventil.. To potom plyn uteká ventilmi a nekvalitnými spojmi, trhá prípojné hadice, vyráža tesnenia a nekonečno ďalších radostí. Takže bežný americký kartonový domček je za pol hodinu plný plynu a stačí iskrička....

Konias
Redaktor
Příspěvky: 32
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od Konias » 14 zář 2018, 23:52

Alchy myslím, že tom případě by plyn unikam jen z jednoho místa. Tím by se rozvod zbavoval tlaku a neměl by důvod trhat další vedení, když už může unikat na první poruše.A bouchl by jen jeden barák.
Já si myslím, že se plyn (asi propan, ten je na rozdíl od zemního púlynu těžší než vzduch) dostal do kanalizace. K tomu stačí porušené potrubí klidně i pár km daleko.
Plyn unikádo kanalizace (klidně dešťové) a mísí se se vzduchem, A nakonec je někde zkrat, statický výboj, nebo i lidově někdo "hodí vajgl do kanálu a po baráku je díra na zahradě"
Toto se již několikrát stalo. Dokonce i nedávno v Praze. Tam to byl zemní plyn. A není to jen jeden výbuch, ale série explozí.

kenavf
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2264
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od kenavf » 15 zář 2018, 00:19

To by boli vyskákané dekle na kanalizácii.
V rádiu spomínali o vysokom tlaku v potrubí ale nspomínali prečo tam ten vysoký tlak vznikol.

P.S. Pamätáte si tú "zábavku" v určitých štátoch hádzať zapálené sirky do otvoru v poklope kanalizácie a ako to lietalo?

QVAK
Zasloužilý redaktor
Příspěvky: 5358
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od QVAK » 15 zář 2018, 00:58

kenavf,
protišlehové pojistky jsou automatické ventily na trasách které při havárii zamezí nasátí vzduchu do systému a tím vzniku výbušné směsi v potrubí (pak postačí i výboj statické elektřiny). U malotlaku je pojistkou znemožnění jakéhokoli přístupu vzduchu do potrubí. Mechanická ve formě jehlového ventilu se montuje jen na velké spotřebiče (hořáky v kotelnách a pecích a pod.). Plyn bez vzduchu nehoří a proto pokud je potrubí natlakováno plynem můžete na rouře svařovat i vypalovat aniž by jste museli rouru před svařováním "vypláchnout" dusíkem. Plyn u plamene není ještě dostatečně smísený se vzduchem tak není schopen hořet. Pozor zapálíte jej o něco dále od roury kde je již dostatečně smíšený. Vzduch se mísí s plynem až v hořáku/cích. Průšvihem je vždy náhlý pokles tlaku kdy je riziko nasátí vzduchu do systému a vzniku výbušné směsi. Proto se vždy po každém vypnutí hlavního kohoutu celý systém za ním před uvedením do provozu odvzdušňuje.

P.S. Jeden příklad z praxe. Kanistr (nádrž) s benzínem nikdy nezapálíte plný. Jen Vám když nad otevřeným uzávěrem podržíte sirku max. nad ním budou lehce bouchat unikající výpary. Když je poloplný/á tak vám chytí výpary vevnitř. K samouhašení postačí uzávěr překrýt mokrým hadrem a použít až když nádoba vychladne. Pak teprve hadr sejmout aby nedošlo po obnovení přístupu vzduchu k samozápalu. Když uzávěr zavřete tak Vám bouchne (není tlaková nádoba). Mokrý hadr sníží přístup vzduchu na takovou míru až oheň se uhasí nedostatkem kyslíku ale neumožní natlakování nádoby.

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 2978
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od lasib » 09 říj 2018, 10:19

V meste Svobodnoe sa zrutil cestný most, ktorý spája dve časti mesta, na trať Trans-Baikalskej železnice. V tom čase cez most prechádzl nákladný automobil a stál/prechádzal nákladný vlak, sú zranení.
Obrázek

Záchrana vodiča nakl. auta vodiča - drastické

https://www.ampravda.ru/2018/10/09/084711.html

QVAK
Zasloužilý redaktor
Příspěvky: 5358
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od QVAK » 12 říj 2018, 20:23

Hurikán, který řádil ve Floridě, zpustošil základnu amerického letectva

Hurikán Michael způsobil vážné škody základně vojenského letectva Tyndall v americkém státě Florida, uvádí se ve zprávě vojenské jednotky na Facebooku. „Zóna obsluhování letadel je zpustošena. Každá budova byla vážně poškozena. Mnohé z nich jsou úplně ztraceny. Hurikán úplně zničil přístaviště Tyndall," uvádí se ve zprávě, kterou zveřejnili představitelé tohoto vojenského objektu na Facebooku.

https://ac24.cz/-/hurikan-ktery-radil-v ... direct=%2F
https://www.cbsnews.com/news/hurricane- ... 018-10-11/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host