Somálsko

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Somálsko

Příspěvek od Alchymista » 24 črc 2021, 23:28

https://cz.sputniknews.com/20210724/usa ... 47218.html
USA zasadily úder bojovníkům napojeným na Al-Káidu v Somálsku
Spojené státy zasadily druhý úder bojovníkům radikální skupiny Aš-Šabáb v Somálsku, sdělila Sputniku mluvčí amerického ministerstva obrany Cindi Kingová.
Noviny Hill s odvoláním na prohlášení Kingové informovaly, že Pentagon provedl první letecký úder proti silám radikální skupiny Aš-Šabáb za prezidenta Joea Bidena. Americká strana koordinovala své akce se somálskou vládou. Podle hodnocení velitelství nedošlo k žádným civilním obětem.
„Ministerstvo obrany může potvrdit, že dnes v koordinaci s federální vládou Somálska provedlo africké vojenské velitelství USA letecký útok proti (bojovníkům Aš-Šabáb; pozn. red.) v regionu Galmudug v Somálsku,“ uvedla Kingová.
Dodala, že americké síly poskytovaly somálským vojenským silám poradenství a vedení na dálku.
Radikální skupina Aš-Šabáb (Hnutí mladých bojovníků) má úzké vazby na mezinárodní teroristickou organizaci al-Káida*. Účastní se ozbrojeného boje proti ústřední somálské vládě a brání humanitární činnosti OSN.
Neposlúchali...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13771
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Somálsko

Příspěvek od petrp » 21 bře 2022, 16:56

Mírová míse USA a CIA v Somálsku - co poté následovalo víme...
https://www.youtube.com/watch?v=8SH69-aosqc
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Somálsko

Příspěvek od Alchymista » 25 bře 2022, 12:07

https://echo24.cz/a/SwgX6/v-centralnim- ... atentatech
V centrálním Somálsku zahynulo 48 lidí při dvou atentátech
Při dvou středečních atentátech přišlo v centrálním Somálsku o život 48 lidí. Oznámila to ve čtvrtek s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Předchozí zprávy hovořily o třech desítkách mrtvých.

Útoky byly hlášeny ve středu večer z města Beledweyne, jež je střediskem provincie Hiran. Podle policie byl při druhém z útoků použit vůz s výbušninami a jenom při něm zahynuly tři desítky lidí.

Agentura AP informovala o útoku sebevraha, který v Beledweyne ve středu zabil 15 lidí včetně prominentní opoziční političky Aminy Mohamedové Abdiové, která byla na předvolebním setkání. K tomuto útoku se přihlásila somálská teroristická skupina Šabáb.

"Oba útoky zabily 48 lidí včetně obchodníků, duchovních, civilistů a představitelů. Dalších 108 lidí je zraněno. První sebevražedný atentátník se zaměřil na poslankyni Abdiovou a lidi v její blízkosti. Při odvozu raněných do nemocnice zaútočil druhý útočník s automobilem a výbušninami," citoval Reuters místního představitele Aliho Gudlaweho Husseina.

Abdiová patřila k hlasitým kritikům vlády a usilovala o znovuzvolení do parlamentu.

Očitý svědek Dhaqane Hassan řekl, že když byl v blízkosti volební místnosti, kde se setkání Abdiové konalo, vrhl se k ní muž, objal ji a odpálil výbušniny, které měl na těle. "Střílelo se a přítomní vojáci byli zjevně v šoku. Abdiová na místě zemřela," sdělil tento svědek, jehož citovala agentura AP. Útok odsoudili prezident Mohamed Abdullahi Mohamed i premiér Mohamed Hussein Roble, podle nějž bylo smyslem útoků narušit volby.

Před tím, než byly zveřejněny informace o situaci v Beledweynu, se bojovníci Šabábu pokusili vniknout na letiště a základnu v Mogadišu. Oba byli zabiti. Celkem tam o život přišlo šest lidí včetně jedno člena mírové mise Africké unie.

Milice Šabáb se hlásí k Al-Káidě, bojují proti centrální vládě a usilují o zřízení státu řízeného islámským zákonem šaría.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Somálsko

Příspěvek od Alchymista » 17 kvě 2022, 12:02

https://echo24.cz/a/SpZfV/usa-jdou-do-b ... o-somalska
USA jdou do boje proti islamistickým milicím Šabáb. Biden posílá vojáky do Somálska
Americký prezident Joe Biden podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku, kde teroristická skupina Šabáb vyvolává bezpečnostní obavy. S odkazem na zdroje z vlády o tom dnes informují americká média. O stažení skoro všech 700 amerických jednotek ze Somálska ke konci svého funkčního období rozhodl Bidenův předchůdce Donald Trump.

Opětovné vyslání amerických jednotek do Somálska požadoval americký ministr obrany Lloyd Austin. Obnovení stálé americké vojenské přítomnosti v Somálsku má podle něj umožnit efektivnější boj proti Šabábu, který nabyl na síle a představuje zvýšenou hrozbu.

Do Somálska podle nejmenovaného úředníka z Bidenovy administrativy budou převeleni vojáci, kteří už v regionu jsou.

Šabáb usiluje o svržení centrální somálské vlády a o zavedení islámského práva, je také proti působení zahraničních jednotek v Somálsku. Skupina, která je napojena na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida, pravidelně páchá teroristické útoky v metropoli Mogadišo a v dalších částech země.

Somálsko upadlo do chaosu v roce 1991, kdy povstalecké klany svrhly dlouholetého autoritářského prezidenta Mohameda Siada Barreho a jednotliví klanoví vůdci začali soupeřit o moc. Centrální vláda má jen malou kontrolu mimo hlavní město a kontingent Africké unie střežící takzvanou zelenou zónu. Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska v prosinci 2020.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11749
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Somálsko

Příspěvek od martanus » 27 lis 2022, 21:40

Somálský prezident Hassan Sheikh Mahmood údajně uprchl z paláce a uchýlil se do bezpečné oblasti poté, co hnutí Al-Shabaab zaútočilo na oblasti v blízkosti prezidentského paláce v Mogadišu. Podle některých zpráv se bojuje i uvnitř paláce.
https://t.me/infantmilitario/88299
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět