Burkina Faso

Odpovědět
IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6108
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Burkina Faso

Příspěvek od IgorT » 05 čer 2021, 17:26

Pri útoku ozbrojencov na dedinu v Burkine Faso zomrelo najmenej 100 civilistov
Ozbrojenci zabili pri nočnom útoku na dedinu v severnej časti Burkiny Faso asi 100 civilistov. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na sobotné vyhlásenia vlády.

ČTK 05.06.2021 15:22 Burkina Faso / vojak / armáda / útok / Afrika /Foto: SITA/AP, Sunday Alamba
Incident sa odohral v noci na piatok v dedine Solhan na hraniciach s Nigerom. Útočníci tu okrem vraždenia tiež vypaľovali domy a spustošili tržnicu, uvádza sa vo vládnom vyhlásení. Bilancia obetí je podľa neho iba predbežná.

Ide o najkrvavejší útok v západoafrickej krajine od roku 2015, kedy v krajine začali útočiť radikálni islamisti. Vláda prisúdila násilie „teroristom“, žiadna skupina sa k nemu ale doteraz neprihlásila.

V uplynulých rokoch sa v Burkine Faso zvýšil počet útokov radikálov, z ktorých niektorí sú napojení na teroristické organizácie al-Kájda a Islamský štát. V apríli pri útoku ozbrojencov na východe krajiny zomreli dvaja španielski novinári a írsky ochranca prírody.

Útoky naberajú na intenzite od začiatku tohto roka aj v susedných krajinách Mali a Nigeri. V minulých dvoch rokoch kvôli násilnostiam v Burkine Faso svoje domovy opustilo 1,14 milióna ľudí. Táto chudobná krajina navyše poskytuje prístrešie asi 20-tisíc utečencov z Mali.
5.jpg
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/59 ... ivilistov/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32733
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Burkina Faso

Příspěvek od Alchymista » 25 lis 2021, 16:53

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/afr ... -jen-prak/
Africký chlapec v Burkině Faso sestřelil francouzský vojenský dron. Stačil mu jen prak
Třináctiletý Aliou Sawadogo sestřelil prakem francouzský vojenský dron v Burkině Faso, kde tisíce lidí protestovaly proti průjezdu francouzského vojenského konvoje.
13-year-old Aliou Sawadogo shot down a French military drone with his slingshot in Burkina Faso where thousands were protesting against the passage of a French army convoy. pic.twitter.com/fq9voLjYLc
— syedsaad (@syedsaadshah15) November 22, 2021
Několik místních demonstrantů bylo zraněno poté, co francouzští vojáci vypálili varovné výstřely do civilní blokády. V africké zemi roste hněv proti francouzské vojenské intervenci.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11942
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Burkina Faso

Příspěvek od martanus » 25 led 2022, 13:01

Armáda převzala moc v Burkině Faso
Prezident Rosh Kabore, který byl včera zajat armádou a odvezen na jednu ze svých vojenských základen, vyslyšel silné argumenty lidí se zbraněmi a podepsal rezignační dopis "v zájmu národa". Hlavním důvodem převratu je podle nich systémové zhoršování bezpečnostní situace v zemi.
Následovalo očekávané – armáda dočasně pozastavila činnost parlamentu, pozastavena byla i účinnost ústavy země. Hranice země jsou uzavřeny, v zemi platí zákaz vycházení od 21 do 5 hodin. Všichni zatčení členové staré vlády jsou drženi pod dozorem „se vší možnou úctou“.

Od 25. ledna zemi skutečně vládne další vojenská junta. Říká si „Vlastenecké hnutí za ochranu a obnovu“ a podle jednoho z vůdců junty, kapitána Sidsore Kaber Ouedraogo, se armáda „rozhodla převzít odpovědnost před historií“. Formální vůdce celé této akce se nazývá podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damibu.

Armáda jako obvykle slibuje, že po sestavení efektivní vlády oznámí načasování nových demokratických voleb „v rozumné době“.
Armáda také slibuje zintenzivnění boje proti terorismu a vyřešení problému velkého počtu uprchlíků.
Podle okamžitého jednání junty se ukáže, v čím zájmu byl puč proveden.
https://colonelcassad.livejournal.com/7399921.html
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11942
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Burkina Faso

Příspěvek od martanus » 27 led 2022, 19:54

Převrat v Burkině Faso je ranou pro Francii

https://colonelcassad.livejournal.com/7407111.html

Obrázek

Deepl překlad
Vojenský převrat v Burkině Faso je vykládán jako těžká rána Francii obecně a Macronovi zvlášť. Mnohaletá strategie, kterou Francie od počátku 10. let uplatňuje v severozápadní Africe, se hroutí.

Převrat v Burkině Faso zasáhl Francii

Vojenský převrat v Burkině Faso zasadil další těžkou ránu slábnoucím snahám Francie o stabilizaci sahelského regionu, kde zesílily islamistické bojůvky a kde se zostřil postoj obyvatelstva k bývalým koloniálním pánům. Postupné převraty v Mali, Čadu a nyní i v Burkině Faso oslabily místní spojenectví Paříže, dodaly odvahu džihádistům, kteří ovládají rozsáhlá území, a otevřely cestu Rusku, aby zaplnilo vzniklé vakuum.

Diplomaté varují, že rostoucí násilí by mohlo dát nový impuls migraci ze západní Afriky do Evropy. Ohrožuje také mezinárodní těžební operace a stabilitu strategických francouzských partnerů, jako je Pobřeží slonoviny a Senegal. Od roku 2013, kdy Francie zasáhla ve své bývalé kolonii Mali, aby zabránila ofenzívě militantů na hlavní město Bamako, došlo k taktickým vojenským úspěchům a poté vedla západní úsilí o stabilizaci regionu.

Vedla operace zaměřené na nejvyšší vedení al-Káidy a regionální pobočky Islámského státu. Někteří analytici tvrdí, že stažení Francie by nyní mohlo vést k problémům.

"To (převrat v Burkině Faso) staví Francouze do obtížné pozice, protože byli těžce zasaženi v Mali... Celý regionální boj vyžaduje, aby úzce spolupracovali s tím, kdo je u moci," řekl Michael Shurkin, bývalý důstojník CIA a ředitel globálních programů v poradenské společnosti 14 North Strategies.
"Pokud (Francouzi) odejdou, všechno se úplně rozpadne."

To staví před těžkou volbu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který bude za několik týdnů usilovat o znovuzvolení a chce zdůraznit své vůdčí schopnosti. "Chtěl bych připomenout, že naší prioritou v regionu je boj proti islamistickému terorismu," prohlásil Macron v reakci na převrat v Burkině Faso. Zda se mu to podaří, není jasné.

Macronova politika v Sahelu od roku 2017 spočívá v tom, že místní síly jsou odpovědné za svou vlastní dlouhodobou bezpečnost. Za tímto účelem byly nasazeny tisíce francouzských vojáků a na operaci Barkhan byla ročně vynaložena 1 miliarda eur.

Dva převraty v Mali v posledních 18 měsících, kdy junta odmítá ustoupit a přejít na civilní režim, však tuto strategii zvrátily. Macron se snaží přizpůsobit. V červnu loňského roku zahájil snižování počtu vojáků z 5 000 na 4 000 s cílem snížit kontingent na polovinu do konce letošního roku.

Opustil tři klíčové základny na severu Mali, aby vrátil kontrolu nad bezpečností malijským úřadům a OSN, která má v zemi rozmístěno přibližně 14 000 mírových sil.

Cílem bylo zaměřit úsilí Francie na boj proti terorismu, vypátrání islamistických vůdců a vytvoření evropské speciální jednotky Tacuba, která by doprovázela místní jednotky při operacích a dala najevo, že Evropa se může sjednotit pro společnou věc.

Vztahy Francie s malijskou juntou, kterou chce přesvědčit, aby přijala přechod k demokracii, se však natolik zhoršily, že Macron musel zrušit plány na vánoční návštěvu vojáků umístěných v Mali poté, co se s ním junta odmítla setkat. Poté, co junta obvinila Paříž, že ji po opuštění severních měst opustila, obrátila se na žoldáky napojené na Rusko, aby zaplnili prázdné místo.

Když Francie v roce 2013 vtrhla do Mali, její stíhačky sehrály klíčovou roli při zastavení ofenzivy islamistů. O devět let později stejná letadla v listopadu shazovala světlice, aby varovala civilisty blokující francouzské vojenské konvoje.

Přísné sankce uvalené na Mali regionálním hospodářským blokem ECOWAS juntu nezastavily. Naopak, lidé se od bloku odvrátili a obviňují ho z toho, že je poskokem Francie. Rusko a Čína vetovaly Francií podporované snahy o uvalení nových sankcí OSN, což vyvolalo pocit, že se Francie obrací proti Malijcům.

Tato rostoucí frustrace se v pondělí projevila v Burkině Faso. Reportér agentury Reuters viděl skupinu lidí, kteří jen několik hodin po převratu pálili francouzskou vlajku s transparenty s nápisem "Společně říkáme Francii ne". Zasraná Francie!" "Lid Burkiny Faso dnes žádá Rusko o podporu, aby ho doprovodilo v tomto tvrdém boji, který nám byl vnucen," řekl agentuře Reuters stoupenec převratu Armel Kabore.

Thakubovy síly tvoří 14 zemí, většinou východoevropských a skandinávských. Její síla na místě - asi 600 lidí, včetně zdravotnických a logistických týmů - je spíše symbolická než operativní.
Evropané jsou však nyní hluboce znepokojeni ruskou přítomností, žoldáky a politickou krizí.

"Nikdo neví, co má dělat. Nikdo nechce zůstat za každou cenu. V Mali je třeba přesvědčit juntu, aby souhlasila s důvěryhodným přechodem. Ale budeme následovat Francouze," řekl jeden z evropských diplomatů, jehož země se účastní pracovní skupiny Tacuba. .

Francie se zoufale snaží zajistit, aby ji nikdo neopustil, a sází na "evropeizaci" intervencí v Sahelu. Některé země, jako například Estonsko, svůj závazek potvrdily. Švédsko se drží plánů na stažení přibližně 100 osob v březnu.

Nezáleží však jen na Francii. Junta v Mali tento týden požádala Dánsko, aby okamžitě stáhlo své jednotky, které začátkem ledna rozmístilo v Tacubě, přestože Kodaň později uvedla, že měly jasné pozvání k účasti.

Pokud se junta rozhodne požádat Tacubu o odchod, Paříž tím výrazně omezí. Niger, který je nyní hlavní operační základnou Francie v regionu, již podle úředníků vyloučil přijetí dalších zahraničních sil.

Diplomaté tvrdí, že náklady na úplné stažení by byly pro Francii příliš vysoké vzhledem k vojenské pověsti, kterou si vysloužila u klíčových spojenců, včetně Spojených států. Je však možné, že bude muset svou strategii opět vylepšit.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32733
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Burkina Faso

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2022, 20:37

COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11942
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Burkina Faso

Příspěvek od martanus » 02 říj 2022, 18:32

Burkinu Faso po převratu zachvátily násilnosti; francouzské velvyslanectví v Ouagadougou bylo napadeno


Prezident Burkiny Faso odstupuje, říká vůdce převratu, zatímco armádní frakce hledá podporu Ruska
Noví vojenští vůdci říkají, že pořádek je obnoven. Francouzská ambasáda, majetek poničen Příznivci žádají o užší vztahy s Ruskem
OUAGADOUGOU, 2. října (Reuters) - Samozvaný vojenský vůdce Burkiny Faso kapitán Ibrahim Traore přijal podmínečnou rezignaci, kterou nabídl prezident Paul-Henri Damiba, aby se vyhnul dalšímu násilí po pátečním puči, uvedli v neděli náboženští a tradiční vůdci.

Traore řekl, že pořádek byl obnoven po násilných protestech proti francouzské ambasádě a po dnech bojů, když se jeho frakce přesunula k svržení vlády.
https://www.reuters.com/world/africa/bu ... 022-10-02/
Francouzské velvyslanectví v Burkině Faso napadeno kvůli převratu, Sledovat
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4101
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Burkina Faso

Příspěvek od Rado Info » 30 led 2023, 17:32

Vedení Burkiny Faso: Francouzi, odejděte
Vojenská vláda Burkiny Faso nařídila stovkám francouzských jednotek opustit zemi. Mají na to měsíc.

O napjaté situaci v Burkině Faso jsme psali již na podzim v souvislosti s nepokoji obyvatelstva a brojením proti přítomnosti francouzských vojsk v zemi. V zemi bylo svrženo několik prezidentů a poslední dobou je u moci armáda. Vojenský důstojník Ibrahim Traoré složil přísahu 30.9. 2022 jako dočasný prezident Burkiny Faso, bylo to několik týdnů poté, co byl jeho (též vojenský) předchůdce Paul-Henri Sandaogo Damiba po pár měsících v této funkci odstraněn při převratu zvaném coup d´état.
https://casopisargument.cz/?p=48122

Odpovědět