Stránka 1 z 1

Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Napsal: 18 čer 2017, 08:33
od martanus
Prezident malého tichomořského státu Vanuatu Baldwin Lonsdale náhle zemřel na infarkt ve věku 67 let. "Vanuatu ztratilo jednoho ze svých největších vůdců," prohlásil poslanec Sela Molisa. Prezidentem byl zvolen v září 2014.

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Napsal: 04 lis 2017, 14:27
od Alchymista
Zámorské teritórium Novej Kaledónie a závislých území (francúzske)

Rok 2018 je posledný možný termín uskutočnenia druhého referenda o nezávislosti podľa dohôd z roku 1998, ktoré určujú, že sa musí uskutočniť v období rokov 2014-2018.

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Napsal: 17 lis 2018, 22:15
od QVAK
Hráz čínskému vlivu. Američané spolu s Australany rozšíří základnu na Papui

Spojené státy v sobotu oznámily, že se společně s Austrálií budou podílet na rozšíření námořní základny na ostrově Manus na Papui-Nové Guinei. Jde o krok, kterým se pokoušejí omezit rostoucí vliv Číny v regionu, uvedla britská BBC na svých internetových stránkách.
„Spojené státy se budou s Austrálií a Papou-Novou Guineou podílet na jejich společné iniciativě na námořní základně Lombrum,“ řekl dnes americký viceprezident Mike Pence na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). USA podle něho chtějí se zmíněnými dvěma zeměmi spolupracovat „při ochraně suverenity a námořního práva“.
Jaké další plány ohledně základny Američané mají, neprozradil. Neřekl ani, zda by tam USA udržovaly posádku trvale. Austrálie tam zřejmě podle svého ministra obrany Christophera Pyna své lodě natrvalo vyšle.

https://echo24.cz/a/SVzZV/hraz-cinskemu ... u-na-papui

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Napsal: 18 lis 2018, 18:12
od QVAK
Napjatý závěr summitu APEC, USA a Čína se neshodly na komuniké. Přetahovaná o Papuánce

Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) skončil dnes v Papui-Nové Guinei bez závěrečného komuniké kvůli sporům USA a Číny ohledně problémů světového obchodu. Spojené státy podle agentury AP trvaly na tom, aby dokument důrazně odsoudil "nekalé" obchodní praktiky, z nichž Washington obviňuje Čínu. Ta zase žádala kritiku obchodního protekcionismu, jehož se podle Pekingu dopouštějí USA. Místo závěrečného komuniké se tak 21 států regionu omezilo na závěrečné prohlášení Petera O'Neilla, premiéra hostitelské země.
V Port Moresby, kde se summit APEC konal, jsou známky čínských půjček a investic jasně patrné, stejně jako snaha západních států investovat do papuánské ekonomiky. Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko představily na summitu plán v hodnotě 1,7 miliardy dolarů (39 miliard Kč) a oznámily, že budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do roku 2030 zajistily přístup k elektřině pro většinu obyvatel této země.
https://echo24.cz/a/SVWaS/napjaty-zaver ... o-papuance