Světová náboženství

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5730
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Světová náboženství

Příspěvek od martanus » 08 úno 2019, 08:39

V pondělí byla na Středním východě podepsána historická smlouva mezi náboženstvími
Papež a velký imám al-Azhar podepsali historické prohlášení o bratrství, volání po míru mezi národy, náboženstvími a rasami, před globálním publikem náboženských vůdců z křesťanství, islámu , judaismu a dalších náboženství.

Papež Francis , vůdce světových katolíků, a šéjk nejslavnějšího sídla sunnitského islámu přišel na slavnostní ceremoniál v Abú Dhabí ruku v ruce jako symbol mezivědného bratrstva a Šejka Ahmeda Al-Tayeb.

Obrázek

Obrázek
https://www.zerohedge.com/news/2019-02- ... c-covenant
https://www.theguardian.com/world/2019/ ... ity-in-uae
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 1177
Registrován: 07 úno 2017, 19:46
Bydliště: CB

Re: Světová náboženství

Příspěvek od jura-p » 09 úno 2019, 00:18

Slovo mír znamená něco jiného pro křesťany a pro muslimy. Islám dělí svět na dům míru a dům války. Dům míru je všude tam, kde vládne Islám, dům války je tam, kde dosud islám nevládne. Když mluví muslim o míru, má na mysli nadvládu islámu, protože jen tam, kde vládne islám, je mír.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Světová náboženství

Příspěvek od QVAK » 18 kvě 2019, 19:57

Studenti zatlačili a Weinsteinův obhájce skončil jako děkan na Harvardu

Harvardská univerzita minulý týden rozhodla, že zbaví funkce děkana profesora práva Ronalda Sullivana, který se podílel na obhajobě producenta Harveyho Weinsteina, obviněného ze sexuálních deliktů. Stalo se tak na nátlak studentů, kteří protestovali proti tomu, aby takovou pozici zastával někdo spojovaný s kauzou sexuálního obtěžování a aférou MeToo. Paradoxně k tomu došlo právě ve dnech, kdy Sullivan sám požádal o odchod z týmu, aby jeho právnická činnost nebyl v rozporu s pozicí vyučujícího.
Profesor a jeho manželka Stephanie Robinsonová, která na škole také působí, skončí ve stávajících pozicích ke konci měsíce. Harvard ve věci ustoupil protestujícím studentům. Po Sullivanově konci volaly univerzitní noviny, proti děkanovi se demonstrovalo, kolej, kterou právník řídí, před několika měsíci aktivisté posprejovali protestními hesly.
Hlavní argument jeho odpůrců byl ten, že Sullivan svým rozhodnutím podílet se na obhajobě Weinsteina připravil studenty o pocit bezpečí a že s ním už nebudou moci konzultovat své potíže. Úloha děkana ve Spojených státech je totiž spíše poradenská, Sullivan zastával post autority, jíž je možné se svěřit. „Naše země se dostala do bodu, v němž harvardský právník a profesor nemůže plnit svou povinnost, naplňovat právo, v něž věří, a obhajovat osobu, která může být nepopulární nebo se o ní veřejnost domnívá, že nemá právo na právnické zastoupení,“ dodala Engelmayerová.

https://echo24.cz/a/Sg8R2/studenti-zatl ... a-harvardu

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6328
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Světová náboženství

Příspěvek od kenavf » 18 kvě 2019, 20:41

A to si zoberte že po WWII boli právníci, ktorí obhajovali vojnových zločincov a pokiaľ viem tak z toho nemali problémy. To je ten posun demokracie za tie roky.

Ako potom budú tí budúci právnici obhajovať svojích klientov, keď už teraz majú divný prístup?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Světová náboženství

Příspěvek od QVAK » 18 kvě 2019, 23:36

Toto je již inkvizice(kádím soud) proto jsem příspěvek umístil zde. Její příslušníci budou budoucími soudci a žalobci(prokurátoři) na nejvyšších postech. Nová generace představitelů Práva. Přitom jsou přesvědčeni shodně jako inkvizitor, kádí(i úředník Gestapa), že onálepkovaní jsou bezprávní sprostí delikventi a jim poskytnutá právní pomoc z jejich vykonavatele dělá spoluviníky. Korunním důkazem je nálepka. Systémová shoda.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Světová náboženství

Příspěvek od QVAK » 07 črc 2019, 09:53

Jaroslav Bašta: Utajovaná genocida

Dokonce i v zemi s největším procentuálním podílem ateistů na světě jsou hned dva státní svátky věnovány naší křesťanské historii v devátém a patnáctém století. Napadlo mě, že to poskytuje vhodnou příležitost připomenout jeden z nejhorších zamlčovaných problémů současného světa, kterým je pronásledování křesťanů, jež v některých státech naplňuje definici OSN pro zločin genocidia.
První, kdo se tím začal v loňském roce zabývat, byl ministr zahraničních věcí Velké Británie Jeremy Hunt. Ten v prosinci 2018 ustavil expertní komisi, jíž vedl biskup Anglikánské církve Philip Mounstephen a s předběžnými výsledky jejího šetření seznámil veřejnost na tiskové konferenci 30. ledna letošního roku. Členové komise se zabývali situací křesťanských komunit na Blízkém Východě, Severní Africe, Asii a Latinské Americe. Jejich závěr byl šokující: v současné době ve světě neexistuje jiná náboženská skupina, která by byla více pronásledovaná a persekvovaná. Svým rozsahem toto pronásledování překonává vše, co křesťanské církve zažily za poslední téměř dva tisíce let jejich existence. V některých zemích útisk křesťanů svým rozsahem odpovídá trestnému činu genocidy.
Tato silná prohlášení jsou podložena velmi působivými statistikami. Ve všech zaznamenaných případech diskriminace z náboženských důvodů 80% obětí tvoří křesťané. Pronásledování – tedy diskriminace provázená hrozbami, či reálným použitím násilí – ve sledovaném období zasáhlo přibližně 245 milionů křesťanů v 50 zemích. Nejhorší je to samozřejmě v nejchudších regionech, kde situaci zhoršují válečné konflikty. Výsledkem je prudce klesající počet křesťanů (v roce 2011 jich například žilo v Sýrii 1,7 milionu, dnes 450 000, v Iráku z 1,5 milionu jich zbylo 120 000).

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politi ... -genocida/

Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 173
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 08 črc 2019, 18:43

Dobrý den,
hodně jsem nad tím přemýšlel, proč tomu tak je. Při návštěvě Maroka předloni (studijní pobyt - 6 týdnů) mi to přineslo řadu zajímavých poznatků. Co se týče křesťanů, tak třeba Maročani se k nim staví stylem: "Není to sice správná víra, ale je pořád lepší věřit v něco než v nic." Co se týče míry násilí, tak jsem v Marakéši několikrát ušel přepadení, vlastně ani nevím jak - "stáli při mě všichni svatí". Nesouvisí to sice s křesťany, jak o nich píšete, ale je to o určité části populace (v každé zemi jsou, někde jich je více, někde méně), která má různě velké tendence si své životní těžkosti a vlastní náboženské představy vybíjet na lidech, na kterých si to dle svého mínění mohou dovolit. V západní společnosti se to projevuje třeba tak, že výrostek jde po ulici a praští nějakého důchodce, jenž se tam právě namanul. V islámských zemích (byl jsem jen v jedné na 6 neděl, ale sáhnul jsem si tam psychicky až na dno) se tohle dle mého mínění, jak jsem si udělal, schovává za islám - za nějakou jeho skupinu, směr.....Takže tímhle způsobem se stávají terčem křesťané, křesťanské komunity nebo hinduisté, budhisté (Indie, Thajsko) - zde je to ale oboustranné. Mě třeba na islámu zajímá hlubší spiritualita a starověká/středověká medicína. Pokud člověk přijme tohle náboženství, tak stejně s pohledu "celé řady určitých lidí" stejně není muslim - míra násilí v těchto komunitách může mít různou formu a intenzitu, myslím tím vzájemně mezi sebou. Když "Daeš" obsadil velké části Iráku a Sýrie, tak podle toho, co prosáklo ze zahraničního internetu, bylo nejvíce obětí právě mezi muslimským obyvatelstvem. Tím nechci nijak zlehčovat utrpení, které se děje křesťanům v různých částech světa. To určitě nechci a Bůh chraň všechny lidi dobré vůle! Chci jen tím říci, že křesťané nejsou jediní, komu se dané věci dějí.

Třeba "Daeš" v Sýrii a v Iráku vyhledával lidi, co pracovali s přírodní medicínou a léčili druhé - tam bylo hodně obětí na základě nejrůznějších obviněních z čarodějnictví. Mimochodem, nepřipomíná Vám to něco?! Osobně, nemám ambice zachraňovat svět (to když jsem byl mladší), ale domnívám se, že spousta problémů se táhne už od dob staré Mezopotámie. Vždycky, když došlo ke zhroucení velkých starověkých říší, s velkým počtem místní šlechty odcházela/utíkala i významná část obyvatelstva a šli prakticky do všech směrů. Tyhle vlivy doznívaly až ve střední Asii (ale i na indickém subkontinentu), to je dějinný fakt, navíc mě osobně připadá, že tohle se obtisklo i do celé severní Afriky, včetně různých zvyklostí, dnes namnoze mylně považovaných za islámské.... Stačí se podívat na některá dějinná období staré a nejstarší Mezopotámie, někdy byla náboženská snášenlivost, ale byly doby, kdy to tam bylo neskutečně striktní a nesnášenlivé, což se mohlo promítnout i do myšlení v době křesťanské a pak to měli v sobě lidé, co nakonec přijali i ten islám...… V širokých souvislostech.... se sám děsím toho, co jsem zde napsal.

Jenomže mě zajímali (v Maroku) normální lidé a TI TAM BYLI ÚPLNĚ VPOHODĚ a přiznávám se, že se mi po nich občas stýská - jednou tam budu muset zase jet. A těch normálních lidí tam bylo hodně. Svoboda projevu (i na ulici) tam byla na lepší úrovni než v České republice. Bohužel.

Mě Marakéš nikdy nepřirostla k srdci jako město. Bydlel jsem v chudinské čtvrti (v tzv. medíně), ale dosti mi přirostli k srdci místní, kvůli nim stojí za to tam ještě aspoň jednou odjet. Málem jsem tam umřel (oteklá dolní končetina s trombózou a srdeční arytmie), je tam však něco hlubšího, pro což má smysl se do Afriky vracet......Už chápu lidi, co mi to dříve tvrdili (že má hlubší smysl se do Afriky vracet, přes všechny těžkosti). Omlouvám se, že nepíší a neodpovídám úplně k příspěvku, ale připadá mi, že širší souvislosti mohou být také důležité.

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1795
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Světová náboženství

Příspěvek od bacil » 09 črc 2019, 00:31

A ten Isil vraždil muslimy kvůli tomu že to byli muslimové? Nebo proto že nechtěli platit nebo bojovat?

Uživatelský avatar
Polite
Senior redaktor
Příspěvky: 3058
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Polite » 09 črc 2019, 02:55

Alavitov, kvôli tomu že sú Assadov kmeň, videl som zopár videí popráv Siitov, len kvôli tomu že boli Sitti a dokonca jedného Siita zviazaného na kríži použil ISIS mazák ako učebnú pomôcku pre ISIS regruta ako a kam bodať nožom aby obeť išla rychlo k Alahovi. Mladý bol chápavý ..
Takže prečo ISIL vraždil moslimov? Lebo niektorí boli buzny, Šiiti, Alawiti, mali funkcie v st.aparate, alebo mali zbytočne veľa peňazí...a títo 13 tínedžeri boli zastrelení za sledovanie futbalu...čo je pri ISIS zakázaný sport. Myslím, že mali dosť širokú škálu dôvodov...
[img]file:///storage/emulated/0/Download/1421720770_isis-firing-squad-executed-13-teenage-football-fans-for-watching-the-asian-cup-match-inset-leftbelow-a-magical-goal-from-midfielder-yaser-kasim-gave-iraq-a-crucial-1-0-win-over-a-10-man-jordan-in-the-asian-cup-on-monday.jpg[/img]
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Uživatelský avatar
Polite
Senior redaktor
Příspěvky: 3058
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Polite » 09 črc 2019, 05:03

Mal tam byť tento obr...
Přílohy
1421720770_isis-firing-squad-executed-13-teenage-football-fans-for-watching-the-asian-cup-match-inset-leftbelow-a-magical-goal-from-midfielder-yaser-kasim-gave-iraq-a-crucial-1-0-win-over-a-10-man-jordan-in-the-asian-cup-on-monday.jpg
1421720770_isis-firing-squad-executed-13-teenage-football-fans-for-watching-the-asian-cup-match-inset-leftbelow-a-magical-goal-from-midfielder-yaser-kasim-gave-iraq-a-crucial-1-0-win-over-a-10-man-jordan-in-the-asian-cup-on-monday.jpg (70.34 KiB) Zobrazeno 2844 x
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6282
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Juraj » 09 črc 2019, 07:26

Muhammad al-Hakim píše:
08 črc 2019, 18:43
.. je to o určité části populace (v každé zemi jsou, někde jich je více, někde méně), která má různě velké tendence si své životní těžkosti a vlastní náboženské představy vybíjet na lidech, na kterých si to dle svého mínění mohou dovolit.
...Když "Daeš" obsadil velké části Iráku a Sýrie, tak podle toho, co prosáklo ze zahraničního internetu, bylo nejvíce obětí právě mezi muslimským obyvatelstvem.
K prvemu, ale aj ciastocne druhemu bodu - podla striktneho vykladu sarie je prakticky kazdy, kto dosledne nedodrzuje pravidla islamu (ak o nich vie), odpadlik. A ridda sa podla prava saria tresta smrtou. Takze salafisti, ktori ziadaju navrat ku korenom a trvaju na doslovnom vyklade Koranu a hadisov, budu vystupovat nepriatelsky voci kazdemu, kto nechce zit podla prikazov proroka a jeho nasledovnikov. Ich motivacia je pritom daleko vyssia ako ostatnej populacie a je to bezny jav vsade vo svete. Vacsina sa VZDY prisposobi hlucnej, agilnej a nasilnej mensine. Ak je totiz najvyssim prikazom Allaha podriadit cely svet vlade islamu, ortodoxni moslimovia sa budu musiet snazit o moc. Staci relativne male mnozstvo salafistov (5-10%), ktori zacnu terorizovat zvysok miestnych moslimov a stanu sa "autoritami" komunity. Nikto proti nim nevystupi hlavne kvoli tomu, ze moslimovia o pravidlach vedia a vacsina z nich akceptuje nadradenost sarie nad svetskym pravom. Opat to ma suvis s ortodoxiou, kedze saria bola zoslana Allahom cez inspiraciu Mohameda a popieranie sarie, ci jej nadradenosti nad svetskym pravom je popieranie Allaha - hriech, ktory sa tresta smrtou. Malo sa o tom hovori, ale podla tvrdych statistickych prieskumov uz aj europski moslimovia by v nadpolovicnom mnozstve akceptovali, ak by sa zilo podla nabozenskeho prava. Takze spominana cast populacie, ktory je voci ostatnym nasilna, je naopak typicky jav pre islam.

K druhemu bodu sa uz v diskusii spomenulo - pre ISIS ako sunitske salafisticke hnutie su smrtelnym nepriatelom vsetky islamske a z islamu odvodene sekty. Cize siiti, alaviti, druzi apod. Kedze ide o odpadlikov, tam je mozny jediny trest - smrt. Aj ked krestania boli tiez tercom, v klasickom islamskom state by mali mat ako "narod knihy" pravo na ochranu podla Omarovej zmluvy. Rovnako aj Zidia, alebo zoroastrijci. Jezidi su sporni, kedze su casto povazovani za islamsku sektu. A podla prveho bodu su v salafistickom rezime prisne trestane aj vsetky odchylky od "pravej cesty" viery. Zavadzaju sa drakonicke tresty podla sarie, ako je sekanie koncatin, bicovanie, ci poprava za neveru, alebo homosexualny styk. Cize vzhladom na heterogenne nabozenske zlozenie Blizkeho vychodu a velky pocet inych islamskych siekt a smerov je prirodzene, ze pocet obeti moslimov bude najvyssi. Po pripocitani aj trestov smrti medzi "pravovernymi" sunitmi napr. za praktikovanie ciernej magie (ta je podla Koranu zakazana vid sura113:1–5, resp. 2:102) sa toto cislo este navysi

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1366
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Světová náboženství

Příspěvek od riho » 09 črc 2019, 08:26

A čo sikhovia? Tiež sú monoteisti a ich viera má základy aj v islame.

Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 173
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Světová náboženství - sebepoznání

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 09 črc 2019, 09:43

Pro: Juraj

Už jsem měl pro Vás odpověď do diskuze, ale pak mi to tady ukázalo, že jsem odhlášený. Takže stručně.

Píšete rozumně, co jste napsal je také pravda - je to jako skládat mozaiku z různých částí. Co píši já, co píšete Vy, případně někdo další - to nám dává určitý obraz dané skutečnosti. Třeba zmiňovaná "šaríja" je psaný zákoník, za který se schovává kdekdo, když za šaríju označuje své kmenové, či rodové zvyky a "zásady". Někdy se tvrdí, že až 80 % zvyklostí, které se dnes i ortodoxními muslimy považují za islámské, pochází z velmi starých období Mezopotámie.

Osobně na věc nahlížím ve skutečnosti takto. Důležitá je vnitřní cesta (duchovnost, spiritualita) a praktická užitečnost ve společnosti, aby lidská pospolitost mohla fungovat. Vnitřní cesta může být založena i na křesťanství, židovství atd., ale také NEMUSÍ (před islámem byli tzv. "hanífové", které uznával i Muhammad) a může být samostatná, je to vždy jen cesta pro jednoho.
Pokud se jedná čistě o zevní věci, tak jde pořád o stejné zboží, ale v jiném obalu. Ale záleží na každém, když pro někoho vnější rituály a tradice mají význam, jiného to nijak nezajímá,

V Marakéši a nějakou dobu po návratu se mi povedlo vyřešit v sobě jisté problémy, které si tam člověk vezl z doby, kdy chodil do různých křesťanských církví a zajímal se o ezoteriku. Tam se to začalo projevovat ve své plné nahotě. Maroko bylo pro mě hodně dobré kvůli sebepoznání.

Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 173
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 09 črc 2019, 18:16

Už by bylo na čase přestat strašit lidi - určitě by každému mělo být jedno, jaké náboženství, duchovnost, či ne-duchovnost někdo vyznává. Rozhodující by mělo být (dle mého) jaký daný člověk je nebo není. Rozhodující by mělo být, jaký přínos pro společnost daný člověk měl/má pro společnost. Nebudu ale "mravokárce", dal jsem si už před časem za úkol nezasahovat do věcí, nechat svět běžet jak běží. Radši měnit sám sebe, je-li to potřeba. U sebe toho člověk může změnit úplně nejvíce. Chápu, že se mnou ne každý bude souhlasit. Ale takový je už hold život. Nesoudit, prostě žít nejlépe jak člověk umí. Přeji všem dobrým jen to dobré.

Uživatelský avatar
palo satko
Senior redaktor
Příspěvky: 3324
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Světová náboženství

Příspěvek od palo satko » 09 črc 2019, 19:39

S jedincom (ak nie je psychopat) nie je problem. Problem je vždy so skupinou. Naboženskou, zločineckou, narodnostnou, politickou. Stači 5% aktívnych v nejakej skupine alebo spoločenstve a zvyšok sa podriadi a pacha zlo. Naboženstvo je už z podstaty kolektivna zaležitost.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6282
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Juraj » 09 črc 2019, 20:40

Asi tak, preto treba sledovat a studovat skupinove trendy. Jedinec moze byt v islame mierumilovny sufista, ale ako statisticka skupina pod vplyvom salafistov bude mnozstvo podobnych ludi jednat ako Islamsky stat :D

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1795
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Světová náboženství

Příspěvek od bacil » 09 črc 2019, 21:24

Navíc Islám není až tolik náboženství, jako ideologie k ovládání mas - vždyť taky proto si ho Mohamed nechal napsaat od rabínů, tedy ten původní, který pak ztratil a tak napsal příběhy ze života.

Tady na starém AK se islám trochu probíral:

archiv_ak_eu/viewtopic.php_id=572&p=3.html#p36997

Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 173
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 09 črc 2019, 22:01

Ono to tak skutečně je, ale platí to pro všechna náboženství - jsou ideologií pro ovládání mas. To, že ho Mohammed měl údajně napsaný od rabínů (islám) je podle mě falsum, nevěřím tomu, této informaci. Mě spíše zajímá, co mohu udělat sám se sebou. V minulosti (90.léta a nějaký čas po roce 2000), když jsem šel cestou šíleného mixu křesťanské mystiky, budhizmu a vaišnavizmu, jsem z toho měl opravdu v životě značné problémy. Někdo mě označoval za blázna/podvodníka, jiný zase, že jsem poznal "Pravdu" a neřídil se podle ní...atd...atd. Teď z odstupem času nechápu, co na mě dotyční vlastně viděli. Věci při meditacích a v údajně praktické duchovnosti jsem bral za totálně zcestný konec a myslel si, jak že jsem "duchovní" a údajně nad všemi ostatními (ale dělal totální hovadiny, už někdy v 90.tých letech). Člověk si musí uvědomit, kde doopravdy je a jak na tom je ve skutečnosti - nehrát si na nic. Loni v Praze občané jedné středoasijské země v Praze na trhu, když jsem si dovolil nesouhlasit, mě označili za odpadlíka. Takže to už mám také za sebou a teď se věci konečně mohou začít jenom lepšit...…... Člověk ten život (a sebe) nesmí brát tolik vážně.

Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 173
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Světová náboženství

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 09 črc 2019, 22:43

Teď něco na odlehčení. Jelikož je v přírodě sucho, tak jestli tu někdo občas chodí na sběr léčivých bylin, měl by si pospíšit. Nějak moc rychle odkvétá třezalka, v plném rozkvětu je řebříček....Za chvíli žádné bylinky asi nebudou, uschne to, pokud nezačne na chvíli pršet. Myslím si, že je lepší si bylinky natrhat v přírodě a mít je kvalitní, než to pak kupovat za drahé peníze v podivné kvalitě. Chápu, že to není zrovna k danému tématu.....
Muhammad al-Hakim píše:
09 črc 2019, 22:01
petrp: poslední varování - necituj předchozí příspěvek!!!
bacil: ty to snad děláš schválně!!!
petrp - nedělá - jen nevěděl, jak odpovědět - vyřešeno...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Světová náboženství

Příspěvek od QVAK » 10 črc 2019, 00:13

Náboženství je skutečně způsob jak ovládat i mnohovrstvé sociální uskupení lidí a "napovídat" jim (jedině správný)způsob života. Z víry vychází morálka a z ní Právo(v počátcích vždy církevní, náboženské). Až když praskalo ve švech a životu sociálních skupin nepostačovalo a v určitých jeho částech nebylo schopno řešit vznikající problémy se započalo se vyvíjet Právo civilní. A již v tomto základu je rozpor se kterým se žádné náboženství není schopno vyrovnat. Víra a to co z ní prakticky vyplývá je vždy statické poplatné době svého vzniku ale lidstvo, jeho (sociální)společenství se vyvíjí dynamicky a v průběhu věků se tento rozpor zvětšuje. Náboženství se na něj pokouší reagovat změkčením výkladem a štěpí se na různé směry svého výkladu. Právo bylo v počátcích vždy církevní, náboženské. Až když praskalo ve švech a životu sociálních skupin nepostačovalo a v určitých jeho částech nebylo schopno řešit vznikající problémy se započalo vyvíjet Právo civilní. Každá akce vyprovokuje reakci tak toto oslabování vlivu církevních elit vyvolává jejich pokus k návratu ke kořenům kde byla jejich moc absolutní(věroučná, morální i právní). Tak vznikají další sice "modernější" ale stále dogmata jež řešení tohoto rozporu jsou schopna za cenu velkého množství krve při boji s tradiconalisty(ortodoxními) pouze odložit. Sociologický vývoj společnosti v čase přináší postupně stále nové a nové nerovnováhy, střety. Prozatím bylo nejefektivnějším řešením tohoto rozporu mezi statikou učení(dogmatizmem) a dynamikou života je sekurizace církví kdy se přísně oddělil duchovní a sociální život společenství při čemž vznikly dvě Práva, církevní a světské a poprvé v dějinách bylo světské právo nadřazeno církevnímu a církevní platilo pouze ve vnitřním životu náboženského společenství. Do života společnosti se promítalo pouze v morálce. Nejkvalitněji sekurizaci v dějinách dokázali a dokáží provádět a provádí Rusové kteří bez výrazného odporu dokáží naráz sekurizovat až desítku církví v jedné velké sociální skupině(státu) bez velkého napětí ve společnosti. Car, bolševik i dnes demokrat.
Problémy jež vznikají při zrodu nových církví jsme viděli nedávno a vidíme i dnes. Tehdejší sociální společnost plošně odmítla i přes velký až obrovský tlak elit včetně teroru víru v Diktaturu proletariátu s vývozem socialistické revoluce jež měla nahradit veškerá předešlá náboženství. Dnes se společnost opět plošně rozhoduje a pod velikým tlakem i s hrozbou i prvky totality zda bude akceptovat, přijme opět jedinou správnou víru v genderový multikulturizmus takže jak se etabluje náboženství ve společnosti vidíme v denní praxi.

P.S. Jsem ateista ale Desatero pro mne vlastně Osmero je základ i mé morálky.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti