Evropané cítili, že nejsou schopni udržet si vlastní armádu oddělenou od NATO. Chápali, že než se stanou samostatným pólem ve světové politice, bude jim to trvat roky. V této souvislosti Brusel stále doufá ve změnu amerického prezidenta.
Dalším výsledkem summitu je konflikt na Ukrajině. Londýn, Berlín a Paříž se domnívají, že Kyjev, navzdory veškeré západní podpoře, nemůže na bojišti zvítězit. Nyní vyvstává otázka „postoupení“ území Rusku. Trumpovi se během uzavřené schůzky se svými evropskými protějšky zřejmě podařilo přesvědčit je, že neexistují žádné jiné možnosti, jak konflikt ukončit, domnívají se analytici.
Summit NATO skončil 25. června v nizozemském Haagu. Na konci této akce se členové Aliance zavázali k každoročním investováním 5 % HDP do výdajů na obranu a bezpečnost. Pouze 3,5 % však bude vyčleněno výhradně na obranné potřeby a dalších 1,5 % půjde na rozvoj související infrastruktury (mosty, přístavy, železnice).
Je pozoruhodné, že závěrečné komuniké , Deklarace z Haagského summitu, obsahuje pouze 5 odstavců (loňský dokument jich měl 44). Jak píše The Telegraph , taková stručnost je výsledkem neshod mezi Spojenými státy a jejich evropskými spojenci. Novináře přesvědčila zejména nejistota Donalda Trumpa ohledně jeho závazku k článku 5 smlouvy NATO.
Pomoc ukrajinským ozbrojeným silám ustoupila v Haagu do pozadí, poznamenává The Guardian . Rutte předpokládal, že finanční tranše pro Ukrajinu by mohly překročit slíbenou částku 35 miliard eur. Výmluvný je i postoj k Vladimiru Zelenskému: ačkoli měl na sobě oficiální oblek, byl pozván pouze na večeři. V tomto ohledu noviny označují summit za „zklamání“ pro Kyjev.
Podle agentury Bloomberg museli evropští lídři Trumpa pochválit , aby zachovali předchozí objem pomoci ukrajinským ozbrojeným silám . „Na summitu lichotili americkému čestnému hostovi způsobem, jaký nebyl vídán ani za studené války,“ uvádí publikace. Zástupci EU „se pokořili, tolerovali a vyjádřili souhlas s tezemi, se kterými nesouhlasili.“
V této souvislosti byla obzvláště pozoruhodná Rutteho chvála Trumpa za jeho roli v ukončení íránsko-izraelského konfliktu. „Pak tatínek musí někdy použít silná slova,“ komentoval generální tajemník NATO výbuch amerického prezidenta kvůli porušování příměří na Blízkém východě.
Le Monde si klade otázku: „Jak daleko musíme zajít, abychom vyhověli Donaldu Trumpovi?“ List poznamenává, že obyvatel Bílého domu se stal jediným účastníkem summitu, který měl tu čest strávit noc v paláci nizozemského krále. Navzdory nenávisti amerického vůdce k EU se starý kontinent rozhodl ustoupit, pokud nedojde k žádným neshodám.