Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 14 kvě 2023, 22:26

Vazalský týden by Vidlák 14 května, 2023

Přátelé, tento týden jde do sněmovny smlouva o obranné spolupráci s USA. Už jsme ji tady nakousli, hned jak se zveřejnila. Teď se má schvalovat v poslanecké sněmovně. Nebyl jsem sám, kdo řekl, že to není smlouva spojenecká, ale vazalská. A nebyl jsem sám, kdo řekl, že nám zase ubírá kus suverenity, ale tentokrát ne ve prospěch nějaké nadnárodní organizace, ale normálně ve prospěch cizího státu. Většina bodů ve smlouvě je definovaná velmi vágně a může mít pro naší zemi dalekosáhlé důsledky. Za sebe říkám, že tato smlouva je mnohem horší, než byl svého času americký radar v Brdech. A je velkými médii mnohem více vymlčená.
Chci proto vyzvat všechny influencery, blogery a tvůrce mediálního obsahu, aby se tento týden věnovali právě tomuto tématu. Už dlouho tu nebylo něco, co vypadá tak neškodně, ale bude to mít tak dalekosáhlé důsledky. Z postoje k této smlouvě se nikdo nevyvleče a z odpovědnosti za její schválení také ne. Zároveň celá věc ještě není ztracená. Smlouva jde do prvního čtení. Ještě je tam prostor pro nějaké ty procesní kroky.

Minulý týden jsem seděl se Zdeňkem Koudelkou, který mě upozornil na totéž, co už psal třeba Tomáš Tyl a další právníci. Podle ústavy je třeba každé omezení české suverenity schválit ústavní většinou. Američtí vojáci pod americkou jurisdikcí a ne naší, to je značné omezení suverenity. Tento bod byl samozřejmě při tvorbě ústavy myšlen především ve vztahu ke světové obchodní organizaci a dalším podobným subjektům. Nikdo tehdy nepřemýšlel o tom, že bychom se mohli vzdát suverenity ve prospěch nějakého státu. Tahle věc není vyjasněná. Vláda samozřejmě bude chtít, aby se smlouva schválila prostou většinou, protože to mají v kapse…

První na co se ve sněmovně budou dívat, jestli se této věci někdo chopí a nastolí ji. Já vím, že Rychteský není na naší straně, ale minimálně by stálo za to donutit Ústavní soud aby pěkně a jasně řekl, že americké zákony na našem území nejsou omezením naší suverenity. Ať za to pěkně také mají odpovědnost.

SPD deklarovala, že je jasně proti této smlouvě, tak doufám, že to nenechají ležet. Že pěkně nastolí otázku schvalování ústavní většinou. Mělo by být v zájmu SPD, postavit celou věc tak, aby se do ní muselo namočit i ANO. Kdyby dosáhli schvalování ústavní většinou, tak bez ohledu na výsledek, na tom politicky ohromně vydělají. Pokud se smlouva neschválí, tak díky Okamurově zásahu na poslední chvíli a pokud se schválí, tak s podporou ANO a to hodně jejich voličů prostě nevydýchá. Pevně tedy doufám, že Samuraj má něco připraveného.

Zbytek je na nás…

Jestliže se v této zemi nezvedne odpor proti schválení této smlouvy, tak prostě bude schválena. Nemyslete si, ona ta pětikolka není moc pevná v kramflecích. Oni se také bojí důsledků svých činů. Také sledují ty poklesy preferencí. Jen se zatím ještě nebojí dost. Je na nás, jestli se o této smlouvě bude mluvit a jestli dokážeme vyjádřit, co si o ní myslíme, alespoň tak silně, jako to zarezonovalo ohledně daně na tichá vína. Je na nás, jestli si to prosadí na krev a s odporem, nebo naprosto v klidu.

Strana PRO už se proti omezení naší suverenity postavila. Nepochybuji o tom, že této příležitosti také využijí a řeknou k tomu svoje. Tato smlouva má totiž stejnou sílu jako covid. Nasvítí celou naší politickou scénu velice zřetelně a stane se argumentem pro všechny příští volby. Bude to argument silný, jednoduchý a nevyvratitelný a bude se používat dlouhá léta.

Svým způsobem je tato smlouva především pastí na hnutí ANO. Oni jsou pořád ta „strana všech“ a mají voliče z obou táborů. Proamerické i protiamerické. A v obou případech platí, že voliči hnutí ANO nejsou srdcaři. Hnutí ANO nemá žádné silné jádro. Postoj ke smlouvě jednu či druhou půlku znechutí. Je to trochu podobné jako s Jourovou. Do Brusele jí vyslalo hnutí ANO, ona se tam utrhla z řetězu a Babišovi se to pořád vrací jako bumerang a bere mu to hlasy. Tato smlouva bude něco podobného. Na nás teď záleží, jestli dokážeme udělat tak hlasitý bugr, že si toho Veľký Bocian všimne a řekne si, že raději oželí ty proamerické voliče, protože jich je méně. Postoj hnutí ANO o této smlouvě dost určí jeho budoucí volební výsledek. Vím, že oni tam velmi pečlivě sledují průzkumy veřejného mínění a mají k dispozici nejlepší data. Zároveň si Babiš neplatí poradce, aby mu mazali med kolem huby, ale aby mu dobře poradili. Sám tedy budu velmi zvědavý, jak se ke smlouvě postaví.

Vládní pětikolka samozřejmě udělá všechno, aby se smlouva schválila. Mají na to většinu ve sněmovně i senátu, mají na to prezidenta i ústavní soud. Těžko jim v tom zabráníme. Ale je třeba bojovat tak, abychom mohli bojovat i zítra. Měli bychom se alespoň pokusit, aby každý pěkně musel přijmout odpovědnost, aby každý pěkně nahlas a na kameru řekl, kde stojí. Měli bychom se postarat, aby ta smlouva skutečně byla argumentem pro příští volby. Jasným a nezpochybnitelným.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/vazalsky-tyden/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 15 kvě 2023, 23:28

Že je v tom něco jiného? by Vidlák 15 května, 2023

Zajisté jste zaznamenali informace, že se nám nějak množí případy, kdy lidé podali žádost o důchod, protože jim vznikl nárok, ale i po několika měsících žádost stále nemají schválenou a důchod jim nechodí. Je to tak častý případ, že o tom začala informovat i naše pravdomluvná mééédia, která zatím drží basu s tou nejlepší a nejdokonalejší vládou všech dob, která samozřejmě nedělá nic špatně. Samozřejmě nikdo neví, kolik takových případů je, ale když už musely i Noviny a Seznam vyjít s tím, že nejen lidi nemají důchod, ale ještě po nich pojišťovny vymáhají pojistné, tak to bude hodně běžný jev.
Nejlepší ministr sociálních věcí Jurečka to doteď pořád okecával tím, že úřady jsou přetížené a nestíhají vyřizovat žádosti. Žádný veřejnoprávní intervjuk samozřejmě tento výrok nezkoumal a neověřoval. Říká to šéf Lid(l)ovců, tak je to jistě pravda… Naše nezávislá média už dávno neplní svojí funkci a až jednou budou smetena, bude se v tomto státě žít lépe… ale když už jejich funkci musíme přebírat my blogeři, tak to holt dneska zkusím:

Hele, kolik důchodců u nás jde ročně do důchodu? Sto až sto padesát tisíc? Pomalu odcházejí do důchodu silné ročníky, takže bych si troufal tvrdit, že každý rok je to trochu víc než předtím, ale cifry se od předchozích let nijak dramaticky neliší. Možná o nějaké tisíce lidí, ale rozhodně ne víc. A najednou to drhne…. Já vím, přibyli tady Ukrajinci, jejich dávky se také musejí odbavovat, ale fakt je to tak enormní zátěž na úřady? Všichni víme, jak se ve státních kancelářích pracuje, nějaké zběsilé tempo tam nepanuje. To je fakt takový problém udělat o deset procent práce víc? Nebo trochu racionalizovat to vyřizování? V dnešní době internetů?

Vidlácky se ptám… nebude za tím něco jiného?

Když se dívám na (ne)vyřizování žádostí o důchod, tak si nemohu pomoci, ale vidím úplně dokonalou analogii firmy před bankrotem. Jak vypadá v praxi, že jde podnik do kopru? Začne se zpožďovat s platbami. Kolikrát já už to viděl… Nejprve chodí platby v předstihu proti splatnosti, pak jsou vždycky zaplaceny až v poslední chvíli, pak už splatnost překračují… a v té chvíli u nás startuje tým lidí, aby takového odběratele začal řešit, protože už brzy přijde den, kdy nezaplatí vůbec.

Jurečko! Přiznej se ty chlape lidlovecká… že ty už nemáš prachy?

Ministerstvo sociálních věcí začíná připomínat přesně takovou situaci. Nemají peníze a tak prostě zdržují a odbavují to, až když někdo umře. Při Stanjurových schopnostech minstra financí by nás to nemělo vůbec překvapit. Zřejmě jediným překvapeným by byl blyštivý Péťa, protože ten je velký státník a na takové prkotiny, jako prachy v hajzlu, nemá čas.

Vím, že mě na ministerstvu sociálních věcí čte celá řada lidí…. Nechcete se mi anonymně ozvat? Neuhodil jsem hřebíček na hlavičku? Máte tam ještě vůbec na důchody peníze? Nebo se vám soudruh ministr upnul k chiméře, že konsolidační balíček to napraví a brzy prachy budou? Jurečka totiž v poslední době mluví jako účetní v předlužené firmě.

Stejně to bude i u Válka, že? Jo, kdyby všude v Evropě byl nedostatek léků, tak bych to chápal, ale zajeďte si do Polska… tam v lékárně za pakatel koupíte to, co u nás chybí. U nás chybí i to, co jinde nechybí. Že za tím taky budou prachy? Nejsou peníze, tak se nenakupuje a předstírá se, že je všechno v pořádku. Ale jinak Válek také mluví jako manažer, který vysvětluje zaměstnancům, že tento měsíc přijde výplata později, ale nikdo se nemusí bát, situace je nadmíru výtečná.

Pusťte k něčemu libtardy a výsledek se brzy dostaví…

Ne, nevím, jak to doopravdy je. Nekoukal jsem ministerstvům na účty. Ale vypadá to úplně stejně, jako když šly do kopru henty Harvardy, H-systémy, IPB, kampeličky a další. Za normálních okolností, když dojde na nějaký zádrhel, tak se začne řešit a dokonce i průměrní manažeři ho vyřeší. Ale tohle vypadá, že se vyřešit nedá. Chybějící peníze jsou už prostě takové. Ministerstvo sociálních věcí má největší rozpočet. A důchody jsou zase největší položka na ministerstvu sociálních věcí. Ministerstvo zdravotnictví je také pěkný bumbrlíček…

Hele, že oni normálně krachují?

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/ze-je-v-tom-neco-jineho/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 16 kvě 2023, 23:44


Jsou větší síly
by Vidlák 16 května, 2023

Nějak se nám to globální oteplení a sucho vylévá z břehů…

Poslední tři roky je i na jižní Moravě méně a méně sucha. Letos nějak zmizel i poslední problém – chybějící déšť v březnu a dubnu. Březen byl studený, takže příroda žádnou vodu nepotřebovala a navíc měla nahospodařeno z dostatečně mokré zimy. V dubnu napršelo přes sto milimetrů… před pár lety jsme byli rádi, když za březen a duben dohromady napršelo třicet a když v tom bylo alespoň deset milimetrů v jednom kompaktním dešti, tak jsme jásali.
Loni ještě pršelo relativně málo, ale brzké jarní třicítky nebyly, takže sice chvíli sucho bylo, ale rostlinky si s tím bez problémů poradily. Úroda nebyla rekordní, ale byla slušně nadprůměrná. Letos je jaro jak v osmdesátých letech. Doma topíme ještě teď. Vody je tolik, že většině zemědělců přestalo vadit, že jim pod ornicí ti zlí komunisti udělali meliorace. Kdyby je neudělali, tak to nebyly pole, ale bažiny. Dneska má u nás pršet zase. Všechny ty portály o suchu se mohou rozpustit, protože se musejí hodně snažit, aby z toho mokra nějak udělali pouštní katastrofu.

Zdá se, že si příroda nepřečetla ty příručky o grýndýlu. A už vůbec si nepřečetla kecy „českých vědců,“ že se naše republika otepluje dvakrát rychleji než jiné části světa.

Nějak nepochybuju, že světoví klimatologové přijdou s dalšími alarmujícími zprávami o horku, proti kterému je třeba bojovat, ale nějak to přestává mít šťávu. Stále více je vidět, že teplo je jen tam, kde je betonová džungle. Kde člověk nedrancuje a neničí přírodu, tam si příroda se všemi změnami celkem bez problémů poradí. Ale pusťte k něčemu libtardy…. výsledek se brzy dostaví. Zničí nač sáhnou.

Číňani si jedou svojí dedolarizaci, Rusové válčí, i když už dávno měli mít rozvrácené hospodářství a Putin měl být třikrát mrtvý. Saúdové se přestávají kamarádit s Američany a dělají první kroky ke smíření s Íránem (i Izraelem). Fiala jede za Tokajevem do Kazachstánu, aby se dohodl s lepším diktátorem, než je Putin a Tokajev sedí o týden později v Moskvě na přehlídce vedle gosudara a tváří se vlastně hrozně spokojeně. A teď, když je nejvíc zapotřebí urychlit grýdnýl, aby planeta neshořela a je nutné omezit auta, zastavit jaderky, zavést emisní povolenky, tak příroda začne kropit a pouští zimu. I životní prostředí se k libtardům obrací zády.

Vy, co jste v sobě našli dost masochismu, abyste se podívali na slavnou vládní tiskovku o konsolidačním balíčku, vy jste to prostě museli vidět. Stejně jako člověk neoblbne přírodu a fyziku, stejně neoblbne ani ekonomické zákonitosti. Můžete peníze přerozdělovat jak chcete, ale když mizí do černé díry, tak vše můžete jen zhoršit.

Reforma hospodářství znamená, že uvolníte více zdrojů na to, aby vytvářely další zdroje. Další zdroje vytvářejí další zdroje, až jednoho dne zjistíte, že ty obrovské státní dluhy jsou vlastně jen pakatel, který snadno zaplatíte. Naše vláda udělala opak. Přivlastnila si další zdroje, aby je použila pro své nevýdělečné kamarády a aby se rozstřílely na Ukrajině. Nemusím být vystudovaný ekonom, abych věděl, že výsledkem bude nikoliv více vybraných peněz, ale méně. Jestliže lidi nestavějí a podnikatelé nedělají lepší továrny, jestliže se neotevírají doly, nedělají elektrárny, jestliže dividendy tečou do ciziny a ještě se mají platit emisní povolenky a kupovat drahá auta, tak může vláda dělat třeba sto balíčků, ale prostě jen přerozděluje stále se zmenšující koláč.

Fiala teď vykřikuje, že se protesty nenechá zastrašit (všímáte si, že se jim stále hůř dokazuje, že protesty jsou proruské? Naopak, stále častěji musejí i v České televizi říkat, že přichází bída), ale to, co se děje, ho prostě přesahuje. Ať už studené jaro nebo ekonomické zákony, ale i čínský vliv podložený továrnami, obrovskými rezervami a nově i ruskými surovinami. Fiala prostě nechápe, že protesty nejsou příčinou, ale důsledkem. Desetkrát může vypadat neohroženě a tvrdit, že ho nějaký Rajchl nezajímá. Petr Pavel může stokrát tvrdit, že na dezoláty není třeba brát ohled. Ano, mohou to takhle říkat…

Ale oni ve skutečnosti především neberou ohled na přírodní zákony, neberou ohled na geopolitiku a neberou ohled na hospodářské zákonitosti. Dezoláti jsou důsledkem, nikoliv příčinou. Ani Mao Ce Tung svůj velký skok jaksi nezvládl a to byl nějaký diktátor. Existují prostě větší síly než je Fiala, než je celá EU a než je celý Západ a G7. Existují větší vlivy, větší procesy. Západ si prostě myslel, že poručí větru dešti a že silná slova přetlačí silné továrny. Pýcha… jeden ze smrtelných hříchů. Oni i v tom středověku věděli, co spolehlivě ničilo celá království, ba i jednotnou katolickou církev. Nic na tom nezmění ani henta smlouva o vojenské spolupráci… byť bychom to neměli nechat jen tak.

Zbytek se prostě stane sám a stane se, i kdyby by na nás poslali těžkooděnce a nechali do nás střílet americkými kluky. Fiala a spol. si myslí, že bojují proti nám, ale ve skutečnosti stojí proti silám, které je smetou úplně hravě. My jim vlastně děláme onoho otroka, co při triumfu šeptal vojevůdci do ucha: „memento mori.“ Ano, mohou to ještě zastavit. Stačí se přestat prát s geopolitikou a začít hrát s přírodou podle zákonů, které se nedělají v parlamentu, ale fungují samy, protože to tak Pánbůh určil. Pokud to nepochopí, tak mohou dělat svoje KRITy, mohou předělávat učebnice dějepisu, Pánek může školit žáčky i učitele o pravém dobru, ale na věci se nic nezmění.

Možná tomu trochu dopomůžeme. Ale v podstatě bude i stačit, když zrovna budeme stát vedle a dívat se, jak to vypadá, když úřadují větší síly.

V podstatě vidíme jednoduchou věc… oni mocinky chtějí bojovat za henty evropské hodnoty… ale vůbec to neumějí. Třicet let práce všech těch Sorosů se spotřebovalo na nastolení pravé víry, ale nezbyl žádný prostor pro nastolení schopností. Toť Blyštivý Péťa v celé své kráse.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/jsou-vetsi-sily/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 kvě 2023, 22:46

Vážně to národe chceš? by Vidlák 17 května, 2023

Pamatujete tu nejčastější větu, když Koudelka přišel s bombastickým odhalením, že za výbuch ve Vrběticích mohou Čuk a Gek? Pamatujete nejčastější větu, kterou říkal náš kinderministr zahraničí Lipánek, když vyhošťoval ruské diplomaty a snažil se sypat písek do vzájemných vztahů? Pamatujete tu nejčastější větu, když mladý Kolář odstraňoval sochu Koněva? Vždycky to byla věta o tom, že Česká republika je hrdá, sebevědomá a svobodná země, která nemusí brát ohled na ruská varování ani na ruská přání.
A teď najednou ta hrdá, sebevědomá a svobodná země potřebuje smlouvu o vojenské spolupráci s USA…Jinak asi Rusák dojde a bude po hrdosti…

Ta hrdá sebevědomá a svobodná země potřebuje smlouvu, která velmi vágně popisuje naše práva a americké povinnosti, ale velmi přesně definuje americká práva a naše povinnosti.

Hrdé, sebevědomé a svobodné zemi se do podmínek smlouvy, jak řekla naše kriegsministryně, podařilo prosadit pár vlastních požadavků…

Hrdá, sebevědomá a svobodná země potřebuje smlouvu, na základě které si vláda může na své obyvatelstvo pozvat americké vojáky.

Hrdá, sebevědomá a svobodná země se vůči USA vzdala kusu vlastní suverenity tím, že nebude stíhat americké vojáky, kteří by se u nás dopustili zločinu.

Hrdá, sebevědomá a svobodná země se libtardími ústy třese na americké vojáky, protož to jediné nás zachrání před Putinem.

Premiér hrdé, sebevědomé a svobodné země, spolu s dalšími představiteli jiných podobně hrdých a svobodných zemí, píše do amerických novin, aby hlavně Američani dál podporovali Ukrajinu až do konečného vítězství, protože jinak z hrdosti, sebevědomí a svobody těchto zemí nic moc nezbude.

Největší obava vlády naší hrdé svobodné a sebevědomé země je, že se na nás (i na Ukrajinu) Amíci vykašlou. Jinými slovy, že se ani svým rektálním alpinismem nezavděčí. Kdo to teď říkal? Drulák? Že stále více registruje americkou snahu z ukrajinského konfliktu vycouvat, nějak se domluvit s Rusem a nechat hejly v hrdé, sebevědomé a svobodné Evropě, aby to celé zaplatili?

Hrdě, sebevědomě a svobodně odmítáme Rusko a Čínu, abychom stejně hrdě, sebevědomě a svobodně dělali dohody s vietnamskou komunistickou stranou a kazašským autoritářem, který o týden později sedí u Putina na přehlídce.

Hrdá, sebevědomá a svobodná země má nejvyšší ceny elektřiny i plynu v Evropě, má skoro dvojnásobné ceny potravin oproti Polsku, musí zvyšovat daně, má nedostatek léků a není schopná vyřídit žádosti odchodu do důchodu.

Hele, národe, vážně to chceš? Vážně chceš dát do rukou této vládě další opratě na naše ovládnutí? Vážně chceš, aby to byl právě Blyštivý Péťa, který bude mít možnost řešit svojí olbřímí neschopnost tím, že si pozve americké vojáky? Vážně národe chceš, aby to byla právě Černochová, která dostane do rukou nástroje k mobilizaci? Vážně národe chceš, aby tato vláda přijala od USA zemi v léno? Vážně to necháš dojít až úplně do konce? Vážně potřebuješ, aby jednotkou dočasnosti zase byl jeden furt?

Vážně národe chceš, aby takhle vypadala hrdá, sebevědomá a svobodná země? Vážně chceš dát Rakušanovi a Lipavskému takové možnosti? Necháš hlupáky, aby si hráli s bombou? Necháš neschopným, ale všeho schopným vpravdě jaderné tlačítko? Myslíš, že ho nepoužijí, když se potápějí ve vlastních chybách?

Dnes víc dodat nechci. Běží nám čas. Smlouva je ve sněmovně, záhy bude podepsána a nezvedne-li se opravdový odpor, bude ratifikována. Český policajt je už dávno na naší straně, český voják taky… ale ten americký nebude… Národe, pamatuj na to!

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

PS. Sebevědomé, svobodné a suverénní zemi sebral Ramzan Kadyrov svého koně pod nosem, prý za pomoci Ukrajinských tajných služeb…
https://www.litterate.cz/10255-2/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 18 kvě 2023, 23:29

Bůh všech by Vidlák 18 května, 2023

Moji dlouhodobí čtenáři vědí, že se otevřeně hlásím k českobratrským kořenům své rodiny. Jsem potomkem těch, kteří se přiznali k učení Petra Chelčického, že zbraně mír nepřinesou, kteří byli od začátku pronásledováni a vlastně nikdy nepřestali být. Ale tato průprava jim pak pomohla k tomu, aby po Bílé hoře dokázali sto let vzdorovat rekatolizaci a když jejich kacířské hnízdo vrchnost za Marie Terezie konečně objevila, odešli raději do Pruska, než aby zradili víru svých předků. V Prusku pak po dvě století udrželi nejen onu zaťatou evangelickou víru, ale i své češství. Dokázali neuvěřitelnou věc… ve stejné době ve zhruba stejné oblasti a pod stejným státem pomalu zmizeli z dějin Lužičtí Srbové…
Když se moji prarodiče vrátili po dvou stech letech s mnoha dalšími reemigranty zpátky do dávné vlasti, hovořili archaickou češtinou a jejich potomci dodnes táhnou evangelickou tradici v bývalých sudetských oblastech západních Čech. Tři další generace na tom nic nezměnily a já se k tomu hrdě hlásím. Jsem potomek lidí, kteří nesklonili koleno před shora nadiktovanou pravdou, i když proti nim stáli drábové, inkvizice, šatlavy a mučírny.

Přesto jsem se stal kritikem církve. Ne kvůli tři sta let starým křivdám. Ne kvůli dvě stě let staré emigraci. A už vůbec ne kvůli věroučným rozdílům, které se koneckonců víceméně setřely samy. Ne, nevykřikuju, že křesťanství je opium lidstva a považuju Desatero a Kázání na hoře za nejlepší návod na dobrý a spořádaný život.

Kritikem církve jsem se stal v den, kdy jsem si sám pro sebe uvědomil, že ve výrocích církevních představitelů a v kázáních farářů, si Bůh vybral stranu. Už to nebyl Bůh pro všechny. Každým rokem se víc a víc kázalo o tom, že Bůh je na straně pražské kavárny a všichni ostatní jsou zlo. Rok za rokem z kázání vyplývalo, že Bůh je na straně evropských hodnot a transatlantických vazeb. A kdo s tím nesouhlasil, ten se stal vlastně stejným kacířem, o jakém mi vyprávěli dědeček s babičkou.

Teď, když jsem se stal známým, začal jsem na fejsbůku sbírat diskuse o sobě, které o mě napsali bývalí evangeličtí přátelé a přiřazovat k nim protokoly z dávných vyšetřování svých předků, kterým se nepodařilo utéci… a stojí to za to. Jednou z toho bude úžasná kniha. Nic se nezměnilo. Jazyk dnes trochu zhrubnul, barokní vyjadřování bylo přece jenom o něco květnatější, ale jinak se ukázalo, že spousta dnešních mladých a uvědomělých církevníků by možná i dnes nejraději postupovala podle návodů z Kladiva na čarodějnice.

Mimochodem… ti inkvizitoři tenkrát říkali přesně to samé, co Fiala s Rakušanem. Také je nejvíc „trápilo“ že se jejich ovečky nechávají obloudit satanskými dezinformacemi a také si vyhodnotili, že pravdě nejvíc poslouží tím, že budou zakazovat knihy a stíhat jejich šiřitele. I tehdy měli občané právo na korigované informace. Tenkrát mělo vyobrazení satana luteránské rysy. Dneska pro to samé používají fotku Putina. Ale jinak to to úplně totéž.

Když jsem měl možnost se s někým o této věci bavit (velmi zřídka), vždycky jsem říkal, že jsme nejateističtější národ světa právě proto, že se u nás církev vždycky postaví na nějakou stranu. Místo aby byla vyslancem Božím, aby její představitelé zdůrazňovali, že Bůh je nad všemi lidskými spory, je nad všemi ideologiemi, nad všemi dočasnými pravdami, že dává slunci svítit na dobré i zlé, že jeho mlýny melou všem stejně, že vidí srdce každého člověka, místo toho si Hospodina zprivatizovali pro lidské záměry. Zapomněli, že Bůh všem naměří přesně tou mírou, jakou měří oni sami a zapomněli, že v nebi je větší radost nad jedním napraveným hříšníkem, než nad deseti spravedlivými. Zapomněli, že soud přísluší Bohu a ne člověku a do světské spravedlnosti se církev nemá míchat. Církev má zmírňovat utrpení, nikoliv rozhodovat s váhou a mečem.

Jsem proto velmi rád, že po dlouhé době zase jednou vidím, že nějaký církevní představitel nahlas a veřejně řekl, že Bůh je bohem všech. Jsem rád, že je to právě emeritní opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný, který se rozhodl sloužit mši svatou za Českou republiku a zve na ní všechny. Malé, velké, věřící i nevěřící, líbodémo i dezoláty. Jsem rád, že oslovil Jindru Rajchla a ještě raději jsem za to, že Jindra se k tomuto gestu hodlá připojit a šíří tuto zvěst dál.

Mše bude v sobotu 27.5.2023 v 18. hodin ve Strahovské bazilice. Dělám všechno pro to, abych tam také byl… Takhle bych si to totiž přál. Aby kostelní půda byla znovu svatým azylem pro všechny. Aby alespoň tam končily všechny hádky o malichernosti světa. Aby alespoň tam byla nad každým Boží svrchovanost. Aby se všechny zbraně i spory musely odložit u vchodu. Takovou církev tato země potřebuje. Církev, která dělá politiku, není církev, ale politická strana. Se vším, co k tomu patří.

V tomto národě se prostě něco mění. Žijeme v době, kdy se prostě nelze jen dívat, jak jde všechno do kopru, ale je třeba se tomu postavit. Denně jsem překvapován, kde všude se objevují lidé, kteří to vidí stejně. Už vlastně ani nemohu říci, že jsme rozhádaní, protože každou chvíli někde vidím, že se lidé usmiřují a překračují svůj stín. Nikdy jsem doma neměl tolik hostů co teď. Nikdy mě nezvali na tolik akcí co teď. Nikdy jsem nezažil hezčí atmosféru. Nikdy jsem nezažil tolik ochoty pomáhat a vlastně jsem si nikdy nemyslel, že uvidím tolik víry, že to celé ještě není ztraceno a ta naše země i náš národ stojí za pokus o záchranu.

Příští sobotu uvidíme další důkaz.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/buh-vsech/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 20 kvě 2023, 08:46


Je to ještě válka?
by Vidlák 19 května, 2023

Kdy to bylo? Chvíli poté, co se Rusové spořádaně stáhli ze svého předmostí na západním břehu Dněpru v Chersonu, jsem poprvé napsal (a řekl), že podle mého rozumu se válka chýlí ke konci. Rusové ustoupili, Ukrajinci na ně nijak neútočili… bylo to tak okaté, že mi to připomínalo nějakou zákulisní dohodu. A když je možná jedna dohoda, jsou možné i další.

Bez ohledu na všechna zbožná přání, Dněpr je velmi významná přírodní překážka a tak si od té doby dovoluji myslet, že Rusové za tuto řeku jít nechtějí. Vzhledem k tomu, jaké síly vrhají na ukrajinské bojiště, je taková operace podle mě dost nereálná. Tedy… vojensky. Nikde není řečeno, že se nestane něco úplně jiného.

A teď mi řekněte upřímně, když se podíváte na ruské i ukrajinské zdroje… Co se od ruského stažení z Chersonu na Ukrajině ještě odehrálo?

Nic.
Ach ano, nemohu opominout Wagner group, kteří od té doby zabrali Soledar a zřejmě někdy teď vyhlásí úplné dobytí Bachmutu. Ale slyšeli jste od té doby, že by ruská armáda někde vedla nějaké útočné operace? Slyšeli jste od té doby, že by se Ukrajina někde urputně bránila? Ještě se trochu děje něco u Adějevky, ale jinak je na celé frontě ticho po pěšině. Tedy pokud vynecháme různé ukrajinské výsadky, které někam přijedou, vztyčí tam vlajku, udělají fotku, pak se zase stáhnou a Seznam má týden o čem psát…

Kdy jste naposled viděli mapku z ruských zdrojů, kde by bylo o čem referovat? Nejsem žádný Visingr, Zrno ani Vojáček, ale ke mně se v poslední době dostávají jen mapky stále propracovanějšího ruského opevňování. Intenzita ruské palby také dost poklesla. Ukrajinští fandové to přičítají tomu, že Rusku konečně definitivně došla henta munice, která jim nedošla od loňského dubna a říkají, že Rusové přestali útočit, protože nemají čím střílet. Já bych byl střízlivější… Rusové přestali útočit a proto přestali tolik střílet.

Ruské Kinžály navíc poletují docela hodně, stejně tak i další rakety a v poslední době jsou výbuchy po zásahu raket velmi viditelné a veliké. Fotky z nekonečných řad tanků a BVP jsou také k dispozici. Na obou stranách, ale v Rusku víc. V Moskvě se střídá jeden státník za druhým, Sitting Ping si tam nedávno udělal třídenní návštěvu, postsovětští diktátoři se pěkně sešli při přehlídce v Moskvě. Na Ukrajinu přijíždí čínský zmocneněc pro mír, jinak bývalý velvyslanec v Rusku. Zelenský je v poslední době víc v Evropě než v Kyjevě. Zalužného už tři týdny nikdo neviděl.

Poslední tři měsíce na Ukrajině de facto bojuje jen jedna soukromá armáda a přes všechny ukrajinské proklamace, že má obrovské ztráty, nějak jí lidské zdroje nedocházejí. Jejich šéf Prigožin říká všechno možné i nemožné a ukazuje na kameru, jaký je rozdíl mezi válečným obchodníkem a kariérním generálem, ale kontraktoři udržují oheň války v nezměněné podobě ať na kameru bájí jakkoliv.

Česká houfnice Dana, kterou jsme poslali na Ukrajinu má na sobě hitlerovský trámový kříž, který tam nenačmáral nikdo křídou, ale pěkně ho tam v dílně nastříkali kvalitní barvou přes šablony. Bylo to tak trapné, že Lipánek musel začít reagovat a udělali diplomatickou cestou takové malé bububu. Prý to dává munici dezinformátorům. Jo, pravda, to je děsná munice. Tak děsná, že se s tím nedá nic dělat. A vrhá to dost podivné světlo na všechno ostatní bagatelizování nacismu na Ukrajině. Proti pravdě se fakt blbě bojuje… I kdyby se jí stokrát říkalo dezinformace.

Ukrajinská ofenzíva stále nezačíná, byť zálohy má Ukrajina asi veliké a vycvičené tady na Západě. Ale zřejmě i v ukrajinském generálním štábu probíhá diskuse, jestli stojí za to, nechat tuto armádu vykrvácet na bojišti. Co potom, že?

Americké zdroje už běžně mluví o únavě válkou a ukrajinské zdroje dnes a denně varují před tím, kdyby Ukrajina přišla o západní podporu. A když vidím, jak se naše pravdomluvná ukrajinská média pouštějí do naší rektálně alpinistické vlády, tak mám pocit, že Fiala včas nerozpoznal, že Ukrajina už není téma a stal se pro své transatlantické páníčky poněkud obtížným. Aktivní blbec je horší než třídní nepřítel. V USA je teď mnohem důležitější henten dluhový strop o který se do krve hádají republikáni s demokraty, k tomu jim Čína přebírá jejich oblíbené zkruvysyny a dělá z nich své zkurvysyny… navíc ti šmejdi přestávají používat dolar…

Ne, neříkám, že to tak je. Neříkám, že jsem do své rovnice zahrnul všechno. Ale nasvěcuju vám jiný úhel reality. Úhel, kdy se na Ukrajině obě strany ještě štengrují a umírají u toho tisíce lidí, ale ve skutečnosti se už vytyčuje nová hranice a v zákulisí už všichni čile jednají a z původně velké války za západní hodnoty začíná být malá obtížná válka kdesi na periferii. Vlastně už se chce jediné… aby to Evropa zaplatila ze svého.

Nevím, jestli mám pravdu. Ale zkusil jsem zde vypsat důvody, které mě k tomu vedou.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/je-to-jeste-valka/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 21 kvě 2023, 22:35

Už mají čas by Vidlák 21 května, 2023

Minulý pátek jsem se byl podívat ve Vracově na akci, kterou neorganizovala strana PRO. Tentokrát za lidmi přijela Rada národní obnovy, tedy Jirka Havel, Ivan Noveský, Vladimír Štěpán, Petr Bohuš, Zdeněk Jandejsek a další. Jak to jde Rajchlovi, to už jsem viděl hodněkrát, tož by nebylo od věci, mrknout i na někoho jiného a poreferovat. Navíc měli přijet i Peter Staněk a Martin Koller, to jsem si nemohl nechat ujít.
Hele, sál byl zase plný. Tentokrát se ode mě nečekal žádný proslov, takže jsem měl čas lidi spočítat. Bylo jich víc než tři sta. Obvyklé složení. Drtivá většina nad čtyřicet let. Nějací mladší tam byli také, už dávno v sálech nejsou jen důchodci, ale tátové a mámy od rodin jednoznačně převažovali. Někteří už si neměli kam sednout.

Asi začnu říkat, že plný sál už není příjemným překvapením, ale naprosto standardním atributem každého, kdo přináší do veřejného prostoru nějakou myšlenku. Kdo dneska nemá plno, jako by nebyl. Našlapat hlediště začíná být běžné. Už to neumí jen Lipánek a jemu podobní. Všichni ostatní už na to přišli. Už vědí, jak se dělá propagace a jaká jména je třeba dát na plakátek, aby lidi přišli.

Já vím, že se opakuju, ale nemohu si pomoci… něco se v tomto národě fakt pohnulo. Jako by lidé už viděli a nebo alespoň tušili, že se dosavadní společenská smlouva vyčerpala a mele z posledního. Cesta, kterou ukazuje Česká televize, už neláká. Západní způsob života ztratil svou přitažlivost. Koneckonců, koho by také bavilo se dívat na chlapy, co předvádějí dámské plavky? Kdo stojí o klekající fotbalisty? Kdo stojí o čtyřválcové Formule? Kdo touží po slabých, ale za to drahých autech? Kdo chce, aby mu něco jako Langšádlová kecalo do toho, co si dává k obědu? Kdo by toužil bydlet v amerických ulicích plných bezdomovců? Kdo by chtěl prodávat hamburgery za neprůstřelným sklem? Kdo touží po systematickém zakazování a ožebračování? Nota bene u nás? Český sen je vlastní dům s dvoumetrovým plotem okolo. Můj dům, můj hrad. Kdo by si přál o to přijít a být šťastný, že nic nevlastní?

Když pak český novinář každého, kdo takto smýšlí, rovnou označí za proruského trolla, tak to pak vypadá jako v hentom Vracově. Sál plný lidí, kteří se tu více, tu méně rozhlížejí po nových cestách a nových možnostech. Už na to prostě mají čas. Už zažili, že jim patnáct procent úspor sežrala inflace. Už vědí, že mohou makat jak chtějí, ale stejně půjdou do důchodu později. Už je jim jasné, že ať se budou chtít živit čímkoliv, stát jim bude házet klacky pod nohy. Už vědí, že jim vše bude zdaněno, zkomplikováno a Blyštivý Péťa tomu bude říkat: Česko ve formě. Už si nedělají iluze, že by snad konsolidační balíček pomohl. Vědí, že brzy přijde další a ještě horší.

Už mají večer čas na hledání lepšího světa. Už si jdou poslechnout, jestli pro ně někdo nemá nějaké řešení či východisko. Jsou zvědaví, jestli neuslyší nějakou použitelnou pravdu. Už vědí, že starý svět se rozpadá před očima a to mnohem rychleji, než by si před rokem dokázali představit. Už prokoukli tu propagandu, už Taberymu či Řezníčkovi na špek neskočí. Už také vědí, že nadáváním na gauči se to nevyřeší a tak jdou mezi sobě podobné a začínají hledat.

Víte, jaký je hlavní rozdíl mezi Jindrou Rajchlem a Radou národní obnovy? Jindra při svých vystoupeních mluví o věcech, kterým lze snadno uvěřit. Rada národní obnovy mluví o pravdách, kterým je těžké uvěřit. Jindra přináší svět, který všichni známe a máme na něj krásné vzpomínky. Rada národní obnovy přináší svět, který má být od základu nový. Jindra Rajchl říká, že řešením je návrat ke kořenům. Že tam někde za námi se nám vytratilo to, co udělalo náš svět velikým a je třeba se k tomu vrátit. Rada národní obnovy říká, že nový svět bude radikálně jiný, než ten starý. Jindra Rajchl je český Donald Trump. Rada národní obnovy jsou čeští Kataři. Kdo někdy slyšel mluvit profesora Staňka nebo Martina Kollera, ten mi dá jistě za pravdu.

Ale… na počet posluchačů už to nemá vliv. Už prostě přijdou, protože je třeba hledat. Blyštivý Péťa zachraňuje nezachranitelné. Možná právě proto mu to jde tak blbě. Táhne tuhle zemi někam, kde ji kromě pár hlupáků, nikdo nechce mít. Lidé už mají čas hledat a vědí, že musejí hledat. Jinak se ta vize Klause Švába naplní. Nebudou nic vlastnit… a dost pochybují, že z toho budou šťastní.

Naplnit sál začíná být snadné… tedy, pro opozici.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/uz-maji-cas/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 22 kvě 2023, 23:52

Temné cvrlikání by Vidlák 22 května, 2023

Krátký organizační úvodník:

Přátelé, ve středu budu v Liberci, kam mě pozvali místní organizátoři za PRO. Akce začíná od 18.00 v Koloseu. Já tam jako obvykle budu o něco dřív. Pokud byste se chtěli speciálně potkat se mnou, případně byste si chtěli vyzvednout knížku, budu vám k dispozici.

Dále hlásím, že jsme dosáhli stavu, kdy objednané knihy expedujeme nejpozději do tří dnů po zadání adresy. Pokud jste si tedy zadali adresu a je to už deset dní, co vám kniha nepřišla, obraťte se na mě mailem. Tu a tam se nějaká zásilka prostě zatoulá. Jsem na to připravený a reklamace vyřizuji obratem.

A teď už dnešní text:
Začnu jednou nevyžádanou radou všem začínajícím alternativním blogerům a dosud neznámým politikům. Chcete si zajistit dosah? Chcete, aby se o vás lidi dozvěděli? Chcete mít téma, které zaujme a které funguje? Poukažte na nějakou mediální manipulaci České televize. To je pro celou Alternativu jak rudý hadr na býka. Použijte v textu slovo Řezníček, Wolner, čétéčko, Události, ČT24, či něco podobného a lidi lajkují a komentují jak šílení. Z komentářů se hned dozvíte dalších deset témat o našich pravdomluvných novinářích, takže hned můžete připravit další texty, pořady či přednášky, to zafunguje stejně dobře a v podstatě už nemusíte dělat nic jiného. Multiplikační efekt zajištěn… naše nezávislá média udělají všechno za vás. Na fejsbůku je dneska celá řada velmi vtipných influencerů, kteří v podstatě jen srovnávají staré a nové titulky ze zpráv. Kdyby se ukázalo, že se tím uživí, vlastně bych se tomu vůbec nedivil.

Já dneska víceméně udělám to samé… Poukážu na jednu jedinou událost poslední doby. Wagnerovci jaksi dobyli Bachmut. Udělali si videjko, jak vztyčují vlajku na posledním paneláku, natočili to na mobil, který je dneska dostatečně kvalitní, aby byla v dálce vidět slavjansko-kramatorská aglomerace a je vyřízeno. Ruská média to s gustem pustila do světa, ale vlastně ani by nemusela. Sociální sítě to udělaly samy a ještě rychleji TASS.

Vrchní obchodník s deštěm, František Vrábel, pak musel dát v pravdoluvném médiu rozhovor, že nejhorší dezinformace jsou stoprocentně pravdivé… Ano, s pravdou se fakt blbě bojuje. Názor je možné stavět proti názoru a podporovat ho argumenty. Ale co s ruskou vlajkou na posledním paneláku v Bachmutu, že? Nebo je to už zase Arťomovsk? Skončil názor, začala realita. Před tou už je jen možné zavírat oči, odkazovat se na brzkou změnu v budoucnosti, ale nikdo už z internetu nevymaže všechno to, co zaznělo předtím.

Ve stejnou dobu, kdy sociální sítě rozšířily ono wagnerovské videjko, tak naši pravdomluvní novináři ještě zveřejňovali analýzy všech těch Visingrů a Vojáčků, jak se Ukrajinci drží a nebo dávali zaručeně pravdivé zprávy, jak Ukrajinské síly naopak postoupily o celé kilometry. A když se to ukázalo jako neudržitelné, bez mrknutí oka začali dávat nové analýzy, že Rusové jsou skoro obklíčení, ačkoliv i laik podle mapy pozná, že obklíčení vypadá poněkud jinak…

Pamatujete? Je to tak měsíc, kdy zaznívaly hlasy, že dokud Ukrajina drží Bachmut, tak dostávají ze západu zbraně i prachy. Když o Bachmut přijdou, mohli by transatlantičtí papaláši dojít k názoru, že Ukrajina by také nemusela zvítězit a mohli by svoje štědré dlaně poněkud uzavřít. Pamatujete, jak jakýsi vysoký západní představitel hlásal, že kdyby Ukrajina prohrála, byl by to konec celého Západu?

Tak přesně o tom si vrabci začínají cvrlikat. Cvrliká se o zraněném Zalužném, cvrliká se o ofenzívě, která nemá šanci na úspěch, cvrliká se o ruských obranných pásmech, cvrliká se o marných ukrajinských snahách na postup. Cvrliká se o zvýšené radiaci z chmelnického výbuchu. Rusům henta munice, jídlo ani lidi pořád ne a ne dojít a ani ti Wagnerovci pořád nějak neztratili dech. Zelenský se na Ukrajinu už raději nevrací a cvrliká se, že to má zřejmě nějaký důvod.

Jestli ono to nevypadá na konec celého Západu… Protože co je dneska Západ? Vlastně už jen síť velkých médií, která se zoufale snaží udržet si informační monopol. Protože když máte jen televizi, tak rozhoduje nějaký šéfredaktor, co v ní uvidíte. Když máte jůtub, rozhodujete vy sami, co budete hledat. Je Západ ještě centrum výroby, těžby, průmyslu a služeb? Mnohem víc je centrem propagandy… tam za posledních třicet let směřovaly všechny investice.

Do čeho dávala peníze EU? Do neziskovek. Do evropské integrace. Do Sorosových fondů. Do indoktrinace ve školách. Na čem vydělal Fiala? Na barmských ženách. Opět – neziskový sektor. I ty evropské banky už přece mají posuzovat klienty podle grýndýlu a ne podle výdělku. Kam dal ukrad… totiž vydělané prachy Bakala? Do čeho dává prachy Lukačovič? Všichni musejí ta média dotovat, protože novináři jsou dneska ta nejhorší šmíra. Okaté pravopisné chyby jsou v Seznamu naprosto běžné. Průmysl odešel do Asie a aby to veřejnost zkousla, musela se část zisků investovat do majnstrýmových lžimédií. Továrny na zboží se odvážely a budovaly se továrny na lži. Tak velké a tak silné, že si Fiala myslí, že může klidně komplet zahodit předvolební sliby a lidi to nepoznají.

Jenže se ukazuje, že sice můžete mít svoje podpůrné struktury z neziskovek a médií jakkoliv materiálně vyfutrované, můžete to mít podložené spoustou zkorumpovaných expertů, můžete mít jakékoliv Vrábely a jejich sémantické vize a všechna ta televizní studia, mediální redakce, přenosové vozy, televizní štáby… to všechno prohraje proti jedinému videjku na posledním bachmutském paneláku… Protože když se něco ukáže jako pravda, jsou i miliardy peněz na propagandu poněkud slabé.

Mobilní telefon a sociální sítě jsou v podstatě zadarmo… a v kombinaci s pravdou přeperou i miliardové struktury lžimédií i s jejich mediálními radami, kodexy a dalšími kecy.

Je to samozřejmě temné cvrlikání… Jestliže Rusko vítězí a Západ jde do háje, tak naše prohrávající elity nasadí všechno, co ještě mají. A když nemají ani továrny ani peníze, tak alespoň ještě zmobilizují svoje továrny na lži. Ale… ani takřka nekonečné (natištěné) peníze ze lži pravdu neudělají. Neudělá to ani rada České televize, ani deset novinářských kodexů, ani Cemper ani Vrábel, ani Rakušan, ani Stříž, ani Rychetský.

Už teď je u značné části populace slovo „česká televize“ termínem pro manipulace a lži. A tato populace poměrně rychle roste. Vidím to před očima. Každý, kdo se proti České televizi staví, dostává punc bojovníka za pravdu a za svobodu. Tak daleko to pražští kavárníci dotáhli. Tak daleko to dotáhli ti, kteří měli být pojistkou demokracie. Ostatně… Goebels také tu propagandu uměl… hodně se toho dá udělat. Lidského ducha je možné takto motivovat k neuvěřitelným pitomostem… stačí se podívat na český twitter… ale nenahradí ani munici ani tanky. Propaganda může zařídit, že se pravda těžko hledá, může zakrývat realitu, může bránit poznání, ale jakmile je pravda jednou nalezena, jakmile vyjde najevo, jsou všechny lžistruktury rázem zbytečné. Lusknutím prstu. Z hodiny na hodinu.

A to se teď děje.

A jak se to jednou utrhne, bude to takový fičák, že budeme všichni koukat. Pak se bude lámat všechno. Ze dne na den. Možná je to ode mě troufalé a v tomto ohledu je moje přání otcem myšlenky… ale páni poslanci… přemýšlejte! Fakt chcete ratifikovat tu obrannou smlouvu s Amíky? Vrabci si cvrlikají, že to celé dopadne jinak. A pokud to fakt dopadne jinak, dopadne to především na vás. Z této odpovědnosti se nevyvléknete.

Cvrliky, cvrliky… Zelenský mimo Ukrajinu, Zalužný těžce raněn… Cvrliky, cvrliky, Bachmut dobyt… Cvrliky cvrliky, Ukrajinská ofenzíva nedopadne, bo Rusové jsou opevnění jak u Kurska… Cvrliky, cvrliky, Prigožin bájil, že nemá munici a zřejmě se svými videi postaral, že Ukrajinci u Bachmutu ztratili další tisíce a tisíce mužů, protože žili v dojmu, že stačí jen trochu zabrat a zvítězí. Rusové zřejmě vědí, co dělají. Cvrliky, cvrliky, Biden bloudí a zdraví jeřáb. Cvrliky, cvrliky, odchází se od dolaru, centrem finančnictví se stává Dubaj, americké banky poněkud krachují. Cvrliky, cvrliky, lídrům EU ruplo v bedně a grýndýl se jim vymstí… a vám, co jste pro to hlasovali, taky… Cvrliky, cvrliky, naše tanky jsou v podstatě nepojízdné, Řehka chtěl rezignovat… asi ví, co ho čeká. Cvrliky, cvrliky, vojáci jsou na straně dezolátů, policie taky. Cvrliky, cvrliky, národ se probouzí a proti pravdě nevyhraje ani Franta Vrábel ani jeho sémantické vize. Cvrliky, cvrliky, novináři i experti se právě ztrapňují v přímém přenosu…

Abyste brzy nezjistili, že se to celé obrátilo proti vám. Ze dne na den… Z hodiny na hodinu. Dejte si na tu smlouvu bacha. A vůbec si dejte bacha na tuhle vládu. Vrabci si cvrlikají o jejím konci…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/temne-cvrlikani/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 23 kvě 2023, 22:08

Udělej si sám… by Vidlák 23 května, 2023

Dnešní zemědělsko politický článek začnu zcela příznačně. Antipomonolní úřad nám zkoumal, kdo může za drahé potraviny. A co úředníci zjistili? Nic. Nikdo za to nemůže, nikdo nemá dominantní postavení na trhu, nezjistil se žádný kartel, nenašly se žádné nepřiměřené marže, všechno je v nejlepším pořádku, tržní prostředí funguje, garantem je ministr Nekula… Super, že? Libtardi už jsou mnohem klidnější. Jejich oblíbaná vláda za to nemůže, jejich oblíbené nadnárodní korporace, které jim platí bakšiš do neziskovek za to také nemůžou, zemědělci za to také nemůžou, protože ti hajzli mají volební právo a mohli by se Nekulovi ve volbách pomstít a kupodivu za to nemůže ani Babiš a jeho Agrofert.
Akorát Vidlák bude dál kverulovat, že tohle všechno je sice moc hezké, ale nic to nemění na tom, že v Polsku i Německu jsou potraviny levnější… A zase jsme o u toho, co říkám už nějakou dobu… mysleli jsme si, že všechny ty antimonopolní úřady, nezávislá média a neziskovky na ochranu spotřebitele, jsou tu pro nás… ale nejsou. Stalo by se něco, kdybycom celý ten úřad škrtli? Stalo by se něco, kdybychom zrušili všechny ty ochrany spotřebitele? Stalo by se něco, kdybychom Nekulu vynesli v zubech? Nestalo, bylo by to pořád stejné, jen bychom nevyhazovali peníze oknem.

Považuju se za levičáka, ale když si přečtu článek o tom, jak antimonopolní úřad nic nezjistil, i když se chyba evidentně stala, protože žrádlo je drahé jak sviňa, i když máme henten jednotný unijní trh, tak se ze mě stává texaský redneck, který vlastně raději žádný stát ani nechce a začnu toužit po pušce pověšené nad krbem. Samozřejmě přeháním. Chci veřejné zdravotnictví a státem garantovaný důchodový systém. Ale jestli se stanu v této zemi osvíceným diktátorem, tak všechny tyhle zbytečné antimonopolní instituce bez milosti zruším.

Vůbec mám v poslední době pocit, že rozumný politik by si mohl založit dlouholetou premiérskou kariéru jen na tom, že bude rušit nepotřebné úřady a neziskovky… a přimlouval bych se, aby zrušil i Českou televizi, případně aby nechal zbořit budovu zpravodajství. Pokud z úst příštího premiéra často uslyším větu: „Tohle dělat nebudeme,“ tak mi to zřejmě bude stačit ke štěstí.

A když už teda henten antimonopolní úřad nic nezjistil, co kdyby nás seznámil s detaily? To by nešlo, že? To bychom se mohli dozvědět, jak velké ty marže jsou a to by se hytlermarketům moc nelíbilo… lidi by to mohli považovat za zlodějnu.

Musím ovšem Nekulu pochválit, jak názorně lidem vysvětluje, k čemu je dobré samozásobitelství a co nejširší soběstačnost. Na to se totiž nedá uvalit DPH a spotřební daň. Když si se sousedem vyměňujete marmeládu za med a sádlo za víno, stát z toho nemá ani korunu a vy oproti hentomu globálnímu trhu docela slušně ušetříte.

Přátelé, vězte, že se nám jaro přehoupává v léto. Ledoví muži jsou za námi, v teplých částech kotlinky je nejvyšší čas dát ven rajčata, papriky, cukety, dýně a podobné teplomilné rostlinky. Ve studenějších částech kotlinky se dávají do skleníku, ale to se mohlo už dřív. Už by vám ze země měly vykukovat brambory… Zřejmě ještě nebudou nijak velké, protože byla dlouho zima a i když takové počasí snášejí, nerady v něm rostou. Teď to ovšem doženou a během čtrnácti dnů zakryjí půdu pod sebou.

Je vhodné k bramborové nati přihrnout půdu. Barmbory dělají hlízy v kypré půdě a čím více kypré půdy kolem nich, tím víc hlíz. Zároveň je vhodné právě teď s půdou kolem brambor pohnout, protože vyschne a s ní vyschne i plevel, který se také začíná klubat. Pokud se na to teď nevykašlete, ušetříte si hodně práce za měsíc. Doporučuji počkat si na déšť a udělat to hned poté, co pak půda trochu oschne. Vláha zůstane v zemi, plevel bude vytržen z kořenů a než se znovu vzpamatuje, budou mít brambory už navrch.

Také je nejvyšší čas začít bojovat proti imperialistickému broukovi – mandelince. Kdo jste EKO, BIO a dělá se vám šoufl ze slova chemie, začněte sbírat. Až vysbíráte mandelinky z celého řádku, znovu ho projděte. Pokud ještě najdete alespoň jednu mandelinku na jednom metru, tak jste to udělali blbě a začněte znovu. Většina lidí to rozumně vzdá po třech bezvýsledných směnách s bolavými zády a dojede si pro postřik, BIO neBIO.

My vinaři už kontrolujeme, jestli se nám na zelených vinohradech nemnoží svilušky a jiní roztoči. Já osobně už je ve vinohradu mám a tak prorokuji, že letos bude i dost plísní a dalších problémů. Réva byla dlouho studená, pupeny si dávaly načas a škůdci dostali čas se připravit.

Každou chvíli už budou ředkvičky. Ale nedivte se, když budou dřevnaté. Dny jsou už dlouhé a ony začínají nasazovat na květ. Ředkvičkám vyhovuje teplé jaro za krátkých dní. To letos nebylo.

Ze země by vám měla už vykukovat červená řepa a až rostlinky trochu zesílí, je zapotřebí je vyjednotit. To znamená protrhat, aby každá budoucí hlíza měla dost místa kolem sebe.

Letos dost prší, takže se vám do kapustiček, zelíčka a dalších rostlin pustí slimáci. Je vlhko, to oni mají rádi a když mají podmínky jako letos, tak se pohybují o dost rychleji, než byste si mysleli. Já používám osvědčený trik. Mezi řádky zeleniny pokládám stará prkna. slimáci se pod ně přes den stáhnou, večer stačí jen odklopit, posbírat a hodit slepicím nebo prasatům. Je to rychlé, účinné a neumřelo kvůli tomu žádné koťátko.

Letos opravdu dost pršelo, takže pokud opravdu nemusíte, tak zahrádku nezalévejte. Jak s tím jednou začnete, už nemůžete přestat, protože rostliny si zvyknou, že nemusejí kořínky tahat dolů. I když to třeba vypadá, že teď zelenina málo roste, ona si poradí. Sbírá živiny a až zaprší, tak vystřelí vzhůru. Samozřejmě, pokud máte lehkou písčitou půdu a opírá se vám do ní sluníčko, tak už zalévat třeba musíte, ale pokud je zem v pěti centimetrech ještě mokrá, tak máte čas.

Kdo nic nepěstuje a chce mít krásný anglický trávník, ten může letos při neustálém sekání přemýšlet, o kolik míň by se nadřel, kdyby se staral jen o zeleninové záhonky.

Přeji vám krásné chvíle při zahrádkaření, protože skutečné prepperství je normální vesnický život, kdy každý využívá tu půdu, kterou má k dispozici a umí přírodu přesvědčit, aby pracovala pro člověka. A vždycky, když vás budou bolet záda z ohýbání nad hlínou, říkejte si: „žádné DPH, žádná spotřební daň, žádné evropské hodnoty, žádné emisní povolenky.“

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/udelej-si-sam/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 24 kvě 2023, 22:36

Jak se to všechno mohlo stát? by Vidlák 24 května, 2023

Hele, já vám dneska připomenu některé svoje staré výroky, jo? Měl jsem takovou uklízecí a nostalgickou náladu a hledal jsem zpětně nějaké stopy, jak se to vlastně celé stalo, že jsme se dopracovali do dnešního stavu, kdy Černochová podepsala hentu smlouvu o pozvání vojsk. Jak se to vlastně stalo, že ODS porušila všechny svoje předvolební sliby? Jak se to stalo, že získali sněmovnu, senát, prezidenta i ústavní soudce? Zároveň jsem dával dohromady materiál pro další knížku…
Dnešní článek už vlastně nic jiného nepotřebuje… Všechny texty jsou z doby, kdy se ještě nic nedělo. Nebyla válka, demonstrovalo se maximálně proti Babišovi, nikdo netušil, že se za covidu lidi naučili se sociálními sítěmi a co nevidět se jejich organizovanost začne projevovat. Já netušil, že jednou budu široce známým bloggerem, který bude mít rubriku na Parlamentních listech a Prvních zprávách, který bude mluvit na demonstracích a k posluchačům v sálech. Ale už tehdy jsem něco tušil o naší budoucnosti…

Posuďte sami:

…. Já totiž zírám, jak se změnil tón některých výrazných hlasů na alternativě. Nebudu jmenovat, nechci se navážet do lidí se kterými sdílíme stejný pohled na svět, ale odlišný pohled na Babiše. Nechci se nikomu vrtat v otevřené ráně. Ale úplně koukám, kolik lidí ještě v pátek mluvilo o STBákovi o oligarchovi co nás všechny prodá a jde mu jen o jeho prospěch, o covid diktátorovi co nás chce všechny zadrátovat doma, co chce všechny jen fízlovat pomocí EET a do poslední chvíle na něm nenechali nit suchou, aby o dva dny později psali o „našem Andym“ a rozebírali, že má ještě spoustu možností, jak vládu složit.

….I my na alternativě jsme se porazili sami. Nemá smysl si nic nalhávat. A nemá smysl se dál spojovat s těmi, kteří to nejsou ochotní uznat. Příště se zase pokusí nějak zvrátit situaci, aby jí udělali ještě horší. Nemá smysl naslouchat lidem, kteří se tak báli covid diktatury, až zapomněli, že se naše životy skládají i z jiných věcí než z epidemických opatření. Nemá smysl se přít s těmi, které tak moc štval oligarcha s jeho dotacemi, že zapomněli na zvyšování minimální mzdy a zrušení daně ze superhrubé mzdy. Kteří se tak moc děsili toho, že by je miliardář mohl zradit, že zapomněli, že druhá strana je zradí zaručeně a má to dokonce i v programu. (12.10.2021 – těsně po volbách do sněmovny)

… Fakt chci vidět Fialu, jak se v Unii hladce domluví s Timmermansem a Leyenovou na zmírnění zeleného údělu, protože to u nás dělá nezaměstnanost a bídu. To si spíš dovedu představit, že právě on bude koukat, jak se mu EU potopila před nosem a on jí do poslední chvíle věřil. (11.10.2021)

… Pokud Babiš jen trochu za něco stojí a je schopen strategicky myslet, tak se o skládání koaly ani nepokusí. Prostě půjde do opozice. Zítra ještě půjde vyjednávat do Škodovky, možná ještě udělá nějaké gesto pro těch jejích 50 tisíc zaměstnanců a pak… nechá Fialu, ať si vyžere celé to dávání Česka dohromady. (9.10.2021)

A lidé, které Babiš štval tak, že zapomněli na všechno ostatní a nejdůležitější bylo, aby se ho zbavili, ti teď zjistí, že Babišova „nekompetence“ nebyla ještě nic proti tomu co tam bude teď. (11.10.2021)

… Optimista se učí anglicky, pesimista se učí čínsky a realista se učí štípat dříví, topit v kamnech a vařit po tábornicku… Na žádnou střelbu totiž nedojde. Ani nedojde na žádný náhlý konec světa. Pěkně pomaloučku nám všem dojdou peníze. Pozvolna také dojde zboží… a než opravdu začne být zle, nikdo už nebude mít náladu bojovat, protože bude mít mnohem přízemnější starosti. Elektřina vypadne až pak. Jako poslední lopata hlíny na hrobečku evropské civilizace. (11.10.2021)

….Loni hodně lidem vadilo, že musí sedět doma kvůli rádoby epidemii, která přece vůbec neexistuje. Začíná to vypadat, že brzy budou sedět doma z bídy. Která na rozdíl od covidu bude hodně všudypřítomná. Ta si nebude vybírat jen staré lidi se špatnou imunitou. (11.10.2021)

… Myslíte, že naše pravdomluvná média dokáží v této situaci nějak ovlivnit veřejné mínění, že se máme tak dobře, jak jsme se nikdy neměli? Houby… Dokáží jedinou věc, že se všem blogerům zase zdvojnásobí čtenost. Hodně lidí přijde o iluzi, že jsou střední třídou. Hodně lidí zjistí, jaké to je platit hypotéku ne 20 tis. měsíčně, ale 30 tis. Hodně studentů zjistí, že mohou buďto cestovat a nebo jíst, ale obojí zároveň ne. I mezi důchodci je ještě řada těch, kteří se opájejí svobodu získanou před třiceti lety a cítí morový puch komunismu kdekoliv někdo řekne, že by se neměly podporovat globální korporace. Tohle všechno se teď drolí přímo před očima. (8.11.2021)

… Nějak moc lidí si kupuje elektrocentrály… Nějak moc lidí začíná brát vážně moje apokalyptické vize… Nic bych za to nedal, že právě Fialova vláda bude tím definitivním hrobařem EU i demokracie u nás. Právě tím, že se budou snažit zachránit EU, klima i demokracii za cenu zbídačení národa. (5.11.2021)

Tož tak… Všechno rok 2021… Ještě se neválčilo a i když jsem tušil, že se to může stát, ani vzdáleně jsem si nemyslel, že z té války bude taková šílená řežba. Nikdo netušil, že Fiala bude až tak šíleně neschopný, jak se nakonec ukázal. Ale také jsme nevěděli, co se stane „tam dole“. Nikdo ještě neznal Jindru Rajchla, nikdo nevěděl, že se dokážeme svolat ve velkých počtech i bez české televize, nevěděli jsme, že lidé začnou plnit sály a hledat naději pro budoucnost. Ale také ještě nikoho nenapadlo, že se budou dělat smlouvy o pozvání vojsk, že na Ukrajině skončí takřka celá naše armádní technika a že celé to směřování do háje nabere takovou rychlost.

Ale, jak vidno, už tenkrát v roce 2021 se dalo odhadnout, kterým směrem se naše zemička bude ubírat.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/jak-se-to-vsechno-mohlo-stat/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 25 kvě 2023, 22:35

Zneužití k politickým cílům by Vidlák25 května, 2023

Pamatujete na moje předvolební články? Když komentuji snažení jednotlivých kandidátů a hodnotím jejich propagaci a prezentaci? V té době mívám blogerské žně, protože témata vyskakují každý den, ba každou hodinu. Předvolební debaty, billboardy, reklama v tisku i na sociálních sítích… přešlapy, komunikační chyby, vytváření dojmu, zklamaná očekávání, mediální fauly i prasárny… to se pak moje články v podstatě píší samy.

Vy, co mě čtete dlouhodobě, tak víte, že jsem vždycky vysoce oceňoval schopnost politiků, dostat svoje jméno do veřejného prostoru a nastolit svoje téma. Jako příklad bych uvedl Jaroslava Baštu, který čtrnáct dní před prezidentskou volbou v podstatě opanoval situaci svým prohlášením, že odvolá vládu. Týden se to přetřásalo úplně všude. SPD využila i antipatií velkých médií vůči Babišovi a sehráli velmi hezký kus předvolební partie. Bohužel to vzalo rychlý konec. Stačila k tomu Okamurova výzva Babišovi, aby odstoupil ve prospěch Bašty kvůli tomu, že bude „už zítra“ odsouzen…. ale Babiš byl osvobozen a předvedl, proč má jeho ANO tak vysoké preference. Veľký Bocian předvedl chladnokrevný závěr, baštova témata hladce převzal a dopadlo to, jak muselo.
Bohužel se také ukázalo, že Babiš má kromě třiceti procent příznivců ještě také čtyřicet procent odpůrců, kteří dopustí (slovy šlechtického předáka Kojaty), „aby psí ocas, nebo oslí lejno bylo posazeno na svatý stolec,“ než aby to byl Babiš. Výsledek všichni známe. Z Hradu byly staženy trenýrky, ale guma zůstala.

V předchozích prezidentských volbách dokázal něco podobného Miloš Zeman. Postaral se, aby volba byla pro něj nebo proti němu. Postaral se, aby jméno Zeman znělo všude, věděl, koho musí přesvědčit a koho naopak odradit od návštěvy volební místnosti. Ale ať tak či onak, postaral se, aby republika mluvila o něm. Třeba tím, že záměrně uváděl nepřesnosti ve svých vyjádřeních. Pravdomluvní intervjuci na tom rajtovali, exhibovali, Miroslava Němcová byla zděšena, manipulátoři a demogogové dělali analýzu za analýzou a vůbec si nevšimli, že Zeman s nimi normálně vyjebal, protože celá republika nemluví o ničem jiném, než o Zemanovi a jeho myšlenkách.

V poslední době vidím přesně stejnou strategii u Jindry Rajchla….

Když ráno otevřu seznam a nenajdu tam alespoň jeden článek o PRO nebo o Rajchlovi, tak mám nutkavý pocit mu zavolat, jestli se náhodou něco nestalo… Slovo „Rajchl“ začíná být na Seznamu doma. A kdyby jen na Seznamu… pusťte si kterýkoliv projev Ládi Vrabela, on už víc mluví o Jindrovi než o sobě. Už to není Česko na prvním místě, ale spíš Rajchl s nějakým ošklivým přívlastkem… Stejné to mají Peterková, Zítko i další. Všichni mluví hlavně o Jindrovi. Děkujeme a posíláme klíčenku…

Teď v sobotu bude emeritní opat Michael Pojezdný sloužit mši za vlast. A už stačilo jen to, že na to Jindra upozornil a řekl, že tam také bude, aby nám odpovědní církevníci začali diskutovat o tom, jestli to náhodou nebude zneužito k politickým cílům. Na svých stránkách přemítají o „hrozícím nebezpečí…“ Jo, dezoláti přijdou do kostela, budou se tam chovat slušně, poslechnou si modlitbu a pak se zase rozejdou… Ale jméno Rajchl už stačí na přemítání, jestli jim to Graubner náhodou křesťansky neomlátí o hlavu. Hrozí zneužití k politickým cílům. Přesně takhle to tam mají napsané.

Hele, já si někdy připadám jako ve cvokhauzu. Na jedné straně je politika důležitá… tedy, když jí dělá Fiala a napíše si na bilbórdy, že sníží daně a zeštíhlí stát. To je v pořádku, i když to nesplnil a ani splnit nemohl. Ale když se Rajchl nebo Babiš uchází o voliče, tak je to zneužití k politickým cílům. To je henten populismus. O voliče se totiž mohou ucházet jen někteří. O Petru Pavlovi se smělo i kázat a nabádat věřící, aby volili správně. Ale když Jindra napíše, že půjde na mši a všechny tam zve, tak toho zneužívá k politickým cílům. Považte, on potom vyjde z kostela, lidi ho obklopí a on jim bude podávat ruku… Nedej Bože, on možná bude i něco říkat.

A pak se sejdou různí Pečínkové, Šafrové, Dolejší a podobní a budou přemítat, proč lidi považují politiku za svinstvo. Vždyť jim to sami říkají! Začínající politik se uchází o hlasy voličů, říká, že by to dělal líp než Fiala, mluví třikrát týdně před plnými sály, co by dělal jinak a jak by postupoval, ale to je špatné, protože se zároveň vymezuje proti všem těm mediálním hyenám, které z politiky udělaly žumpu a uznávají jen ty, kteří jim jdou na ruku. To samé, když Babiš brázdí republiku s karavanem a říká lidem, aby ho volili…

Původně byla politika soutěž stran a ideí. Říkali nám, že takhle je to správné, protože pokrok jde dopředu a nikdo nemá trvale pravdu. Svět se mění, proto se musí měnit i politika. Ale platilo jen do té doby, dokud se nám kafírníci pevně neusadili v křeslech a dokud neovládli prostor. Od té doby dělají přesný opak. Zakonzervovat stav. Libtardi dobře, dezoláti špatně. Pětikolka nikdy nelže, jen říká věci, které nemohla splnit. Rajchl či Babiš samozřejmě lžou vždycky. A když se Rajchl hezky chová k lidem, kteří přijdou na jeho setkání s voliči a tam jim říká, že se za ně bude bít, tak je to populismus a zneužívá toho k politickým cílům.

Přitom přesně tohle je zapotřebí dělat. Představovat nové politické cíle. Být konkurencí Stanjurovi, Rakušanovi i Bartošovi (byť uznávám, že být konkurencí zrovna těmto panákům, to není žádná výzva). Ale také je zapotřebí být konkurencí České televizi, Respektu i Novinkám. To je demokracie. Takhle nám to v devadesátkách říkali a my jim věřili. Jen jsme nevěděli, že to nemyslí vážně, že o tom mluví jen proto, aby se dostali k moci a jakmile tam budou, začnou dělat všechno pro to, aby všechno jiné onálepkovali jako nedemokratické a dezinformační a zabránili jim konkurovat.

A víte co, intervjuci? Ona ta demokracie funguje. Můžete tomu bránit jak chcete, ale přicházejí noví politici, nové myšlenky i nová média. Můžete si za to sami, protože jste opustili ideál soutěže a začali jste betonovat pozice. Stejně jsme se na vaše hřiště dostali a jsme na něm stále úspěšnější. Už to můžete jen zdržovat a házet tomu klacky pod nohy. Ale docílíte jen jediného – my jsme zvyklí bojovat, argumentovat a hledat cesty, jak to dostat k lidem… budeme to dělat ještě lépe. Už to nezvrátíte. My se učíme argumentovat, vy se učíte nálepkovat. My se učíme, jak oslovovat masy, vy se učíte, jak mazat a blokovat. My se učíme, jak vysvětlovat a obhajovat, vy se učíte skákat do řeči. Vy sami už argumentovat a obhajovat neumíte. Proto prohrajete. Ještě chvíli si užijte toho výsluní, dlouho už to trvat nebude.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/zneuziti-k-politickym-cilum/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 26 kvě 2023, 22:18

Dokud jsou blbí… by Vidlák 26 května, 2023

Rusko je agresor, agresorovi se nesmí pomáhat a proto je zapotřebí se odstřihnout od ruských energií. To Rusku způsobí hospodářské ztráty, které mu způsobí takové problémy, že nebude schopno pokračovat ve válce. Bezprecedentní západní sankce pak ruskou ekonomiku srazí na kolena.

Takhle to říkali před rokem. Před rokem měl nastat henten hospodářský kolaps Ruska. Mělo být bez peněz, bez čipů a bez technologií na těžbu ropy. Ceny plynu začaly stoupat, ceny benzínu byly řádně vysoké. Objevovala se první varování před tím, co přijde na podzim. A objevovaly se ruské protiakce… Především se ruská ropa začala nakupovat za rubly. Všichni už už čekali, jak jim dojdou rakety, jídlo i munice, jak to Putin nezvládne, protože má rakovinu a brzy ho někdo v Kremlu zavraždí.
Jsme o rok dál. Rusko přesměrovalo ropu na nové trhy, ztráty z obchodu prakticky neutrpělo. Rakety lítají na Ukrajinu stále stejně často, děla střílejí ostošest, vojáků má Rusko také víc než dost. Obchody jsou tam stále plné a nejvíc byl zasažen automobilový průmysl, který ale okamžitě začali nahrazovat Číňané. Rusko zvládlo přechod na dlouhou válku, režim je pevný v kramflecích a ukazuje se, že díky takovým jako je Prigožin, se dokázali velmi rychle přizpůsobit bojové realitě a uspět proti západnímu způsobu válčení.

U nás narostly ceny elektřiny a plynu skoro nejvíc na světě. Lidé celou zimu šetřili, netopili, nesvítili, pekli kuře dohromady se sousedkou, brali si dva svetry… a ve výsledku zaplatili za energie značně víc. Doplatky leckomu zruinovaly domácí rozpočet, řadu hůře situovaných rodin poslaly do bídy a změna je v nedohlednu. ČEZ ovšem vyráběl elektřinu za téměř původní náklady.

Ceny potravin se skoro zdvojnásobily…

Důchodci dostali sníženou valorizaci penzí, dětské přídavky nikdo nevalorizoval vůbec a tisíce důchodců už skoro rok marně čekají na přiznání důchodu.

Nejsou léky.

Bude se zvedat DPH i daň z nemovitosti. Úředníci ministerstva financí už čtrnáct dní nespí z toho, že kafe je za 21% DPH, mlíko je za 12% DPH a nikdo neví, jak danit café laté. Nedělám si legraci. Oni to fakt řeší už asi týden.

Dopady na rodinné rozpočty budou veliké. Každý ekonom vám řekne, že státnímu rozpočtu to stejně moc nepomůže, protože lidi ty peníze prostě nemají a když je nemají, tak prostě budou nakupovat míň a Stanjura bude koukat jak vrána, že sice naplánoval příjmy, ale nějak ty peníze nepřišly. Ceny potravin teď neklesají, že by někdo lidumilně zlevnil, ale jednoduše proto, že lidi už prostě nemají kde brát a tržby jdou dolů.

Vsadím se, že až se za týden dozvíme, jak je na tom schodek rozpočtu za květen, bude to zase katastrofa.

Blyštivý Péťa už několikrát vystoupil, poděkoval lidem za šetření, pochválil se, jak zachránil budoucím důchodcům jejich peníze a jak se chová mnohem odpovědněji než Babiš a díky němu bude Česko ve formě. Libtardi mu nadšeně přizvukovali…

A co přišlo teď?

Ve středu Fiala oznámil, že bylo dosaženo dohody se švédskou společností BAE Systems o nákupu 246 vozidel CV90 za 57 miliard korun. Paní ministryně Černochová oznámila, že ČR plánuje uzavření rámcové dohody s německým výrobcem tanků Leopard 2А8 v hodnotě prý třiceti miliard korun. Do toho se už mluví o upečené dohodě na nákup stíhaček za sto miliard a nikdo neví, co bude stát úprava letiště Čáslav.

Ivan Bartoš bude za padesát miliard měnit rodná čísla. Vítek Rakušan za osm miliard zachraňuje Českou poštu. Platíme nejspíš stamiliardy ČEZu jako kompenzaci za zastropování cen elektřiny.

Nevyjmenoval jsem zdaleka všechno. Jen významnější položky.

Kvůli tomu jste přátelé šetřili. Kvůli tomu jsme měli v zimě zimu a ještě jste platili víc. Kvůli tomu máte dvojnásobné ceny potravin. Kvůli tomu se prakticky zastavila bytová výstavba, kvůli tomu se vám prodražily úvěry. Všechno se ořezává, jen rozpočet na obranu roste. Žádné zvýšení příjmu státního rozpočtu (které nota bene ani nenastane) se neprojeví v lepším splácení dluhů. Projeví se v navýšení armádního rozpočtu… a ve zlodějnách jednotlivých papalášů.

Jsme ve válce… protože ji platíme. Platíme ji jako opravdovou válku se vším všudy. Daně nahoru, drahota, bída, inflace, hospodářské ztráty… jen hraček na zabíjení je stále víc.

A to ještě nemáme ratifikovanou ani hentu obrannou smlouvu s USA, ale stejně to u nás už dávno vypadá, jako by válka vypukla. Tato vláda jde na ruku Američanům a ve skutečnosti nedělá žádné ekonomické reformy. Prostě se jen snaží urvat, co se dá, aby za to nakoupila další zbraně. Dělá to z jednoduchého důvodu… ještě je dost blbců, kteří tomu tleskají, protože si myslí, že jsou na správné straně a jich se to nedotkne. Ale to je bláhová naděje. Když jde o válku, nikdo tomu neunikne, protože válce na nikom nezáleží. Ta z lidí i techniky nadělá prostě stroje na zabíjení a bere vše.

Za pár měsíců přijde další konsolidační balíček. A bude vypadat úplně stejně. Bude to další pokus, jak ještě z této zemičky něco vyždímat pro cizí zájmy… Já jsem v poslední době tvrdil, že naše vláda má taktiku „obětujeme levé křídlo.“ Ale ono je to jinak. Jejich taktika zní: „Obírej, dokud jsou libtardi blbí.“

Libtardi drží tuhle vládu. Jsou to oni, kteří tvrdí, že jim nevadí mrznout, když to pomůže Ukrajině. Oni tvrdí, že to uskromnění je nutné, protože Rusko obnovuje impérium. Než jim to dojde, budou nás obírat horem dolem. Připravte se na to. Postarejme se, aby byli blbí jen libtardi.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/dokud-jsou-blbi/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 kvě 2023, 08:11

Už nás nesponzorují by Vidlák 28 května, 2023

Tak se nám republikáni a demokrati v kongresu dohodli na zvýšení dluhového stropu a celý Západ jásá. Vše je vyřešeno. Spojené státy dostojí svým závazkům, propad akcií skončí, vše se vrátí do normálních kolejí, nikdo se nemusí ničeho bát. Demokraté mluví o odvrácení katastrofálního scénáře, který by měl dopad na miliony pracovních míst. Republikáni zase mluví o bezprecedentních škrtech, které se jim podařilo prosadit. Prezident Biden vyzval obě komory, aby zvýšení dluhového stropu schválily…

Jsem jediný, kdo v tom vidí především to, že se Spojené státy zase více zadluží?
Ono se totiž vůbec nic nezměnilo. Už vícekrát se v kongresu hádali o dluhový strop a využívali to jako nátlak na protistranu. Vždycky se nakonec dohodli a i tentokrát bylo víceméně jasné, že se dohodnou. Jen to hrotili až do poslední chvíle, aby ještě trochu zatlačili. Kdyby se totiž nedohodli, Američané by je nejspíš vynesli v zubech. Oni jsou na podobné věci docela hákliví…

Trend je ovšem jasný… největší světový dlužník se zase více zadluží. Zase se vytiskne víc dolarů, aby se to zadlužení nějak pokrylo. Takhle to dělali dlouhá desetiletí. Prostě natiskli další dolary, ty se rozptýlily do světové dolarové ekonomiky, různí diktátoři si henty dolary uložili na švýcarská konta a všichni byli spokojení.

Tedy… do loňského roku. To se najednou ukázalo, že ve jménu západní civilizace je možné různá dolarová konta zamrazit nebo rovnou ukrást. Ano, dělo se to i předtím, ale ve velmi omezené míře a ve velmi křiklavých případech. Od chvíle, kdy Rusko vpadlo na Ukrajinu, se takřka skokově změnil západní přístup k soukromému majetku. Najednou je možné zabavovat oligarchické jachty i oligarchické dolary.

Oligarchové s tučnými konty ovšem nekoukali jako vrány, nenechali se obírat a ejhle… najednou tu máme dedolarizaci. Byli to právě ti bohatí, kteří zatlačili na svoje vlády, diskrétně se začali domlouvat s Čínou či Dubají a začali přesměrovávat svoje penízky. A k nim se přidali i běžní podnikatelé a investoři, kteří zjistili, že je nic nechrání a nevědí dne ani hodiny, kdy si někdo někde vymyslí nové sankce, které se budou týkat právě jejich byznysu. Ne, oni neopustí kšefty s USA. To by byla hloupost. Ale budou diverzifikovat. V situaci, kdy jste postavili továrnu a nevíte, jestli to za rok už nebude na indexu, nemáte jinou volbu.

Všímáte si, že nám žádný pravdomluvný intervjuk nikdy ani nenaznačil, kolik ruských oligarchů se pěkně vrátilo domů a začali utrácet v Moskvě místo v Londýně?

A tak najednou vidíme, že ruská ropa přiteče do naší země nikoliv přes ropovod Družba, ale přes Indii i Itálii. Proč? Protože na jedné straně jsou sankce, na druhé straně prostě není nadbytek ropy a na třetí straně se kšeft musí hýbat. Dobře, v Evropě jsou idioti, ale Saúdové najednou prodávají Číňanům ropu za juany! Indové se nepřiklonili k Západu, ale využili svého postavení jako skvělého nástroje k vlastnímu obohacení. Koneckonců je jich už víc než Číňanů a skoro všichni tam umí anglicky. Stále více zemí dává přihlášku do BRICS a hlavním důvodem jsou kšefty v národních měnách a nebo alespoň v jiné měně, než je dolar.

Ano, dluhový strop se v USA jako obvykle zvedne, jako obvykle to Kongres nakonec schválí, příslušné penízky se na FEDu natisknou (vygenerují v počítači), ale jedna věc je jiná… už zůstanou doma v USA. Místo dolarů míří do světové ekonomiky juany a další měny. A tak mají v USA nezvykle vysokou inflaci. Ale čím více zvedají úrokové sazby, tím víc jim krachují banky. Když nebudou zvedat sazby, bude inflace, protože se zadlužují a tisknou peníze. Na tom se nic nezmění, i kdyby se republikáni s demokraty na dluhovém stropu dohodli úplně hladce.

Stejně tak se nic nezmění na tom, že celou EU stahuje válka Ukrajiny a Ruska ke dnu. Fiala si může vykřikovat co chce a může si na fejsbůku platit jakoukoliv reklamu, ale nic to nemění na tom, že z peněz, které z nás vláda vydře, se nic nového nepostaví. Nakoupí se za ně zbraně, něco půjde na Ukrajinu, něco se zadotuje ČEZu, ale nebudou z toho ani továrny ani silnice ani přehrady či elektrárny.

Navíc si Evropa dobrovolně a radostně otevřela vedle ruské fronty ještě jednu – grýndýlovou. A jak známe z historie… když bojujete na dvou frontách, tak většinou prohrajete.

NATO stále existuje a tváří se velkolepě… ale ani tady se nemění nic na tom, že bez USA by nevydrželo ani pět minut. A je to drahé… to nejvíc vadilo Trumpovi. Ale když se nad tím zamyslíte, je Turecko ještě v NATO? Je Maďarsko ještě v NATO? A hraje NATO v Evropě spíše podle německo – francouzských, nebo spíš podle polských not? Zajímá někoho Stoltenberg? Na české noty se neptám, ty tam nehrají roli. Fiala vždycky udělá, co mu řeknou.

Ať se na to díváte z kterékoliv stránky, přišlo k nám zlomové období dějin, které je ještě urychlováno hloupostí našich elit. Jsme spíš na začátku tohoto procesu, než na jeho konci. Ještě pořád je co promrhat, ještě pořád je co obětovat, ještě pořád je kde brát. Na dluh se to dělá už dvacet let, ale teprve teď se tři čtvrtiny planety rozhodly, že přestanou Západu půjčovat. Obrazně řečeno, předchozí vlády si ještě mohly „napůjčovat“ v Africe. Ty dnešní už musejí obírat vlastní občany. Ještě nedávno mohla EU drancovat zdroje v Rusku v podobě nákupu levné ropy a plynu. Ještě tomu Gazpromu dělali různé arbitráže a podobně. Teď už EU musí drancovat český Temelín, protože ruské zdroje si sama odepsala. Hromadě lidí u nás to ještě nedochází… myslí, že patříme na Západ… ale nevědí, že Západ si to nemyslí. Patříme na Západ asi tak stejně, jako tam patří Bangladéš.

V nejbližší budoucnosti to bude stále markantnější. Dluhová jízda USA, kterou tam zřejmě už nedokáží zvrátit a do toho rostoucí nechuť světa, tuto jízdu sponzorovat. Grýndýlová jízda Evropy, kterou nezastavila ani válka na Ukrajině. Do toho stále rostoucí a neomalenější obírání vlastních občanů, protože černoši i žluťáci už dělají všechno pro to, aby se obírat nenechali. Ne, nestane se to naráz. Ale každý rok teď uvidíme stále hlubší zásek do našich peněženek, protože zbytek světa naopak svoje vrecka postupně přesouvá jinam. Je samozřejmě jasné, že nám budou říkat, že je to pro naše dobro a najdou si spoustu zdůvodnění… koneckonců posledních třicet let se tu investovalo především do propagandy.

Nic to ale nezmění na tom, že Východ už nás nesponzoruje. My se teď jen budeme dívat, jak to dochází i našim ojrohujerským spoluobčanům.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/uz-nas-nesponzoruji/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 kvě 2023, 23:29

Řehko, buď chlap! by Vidlák 29 května, 2023

V sobotu jsem vystupoval na akci Rádia Universum, kde jsem se mimo dalších zajímavých lidí potkal i s generálem Andorem Šándorem. Dvě hodiny jsem měl možnost poslouchat jeho názory a asi do mě vlezl nějaký vojenský bacil. Nebo spíš vojenský brouk v hlavě. Pan generál mluvil o tom, že hrozba eskalace války a naše vtažení do ní je stále reálnější a dokonce řekl, že kdyby si ho teď Fiala zavolal, aby to celé nějak zachránil, tak by nejspíš musel říct, že už je pozdě… Píšu o sobě, že jsem apoštol apokalypsy, ale tohle bylo hodně silné kafe i na mě a od té doby mi generálova myšlenka nepopřává klidu. Navíc mi čtenáři poslali pár velmi inspirativních mailů, i pustil jsem se do následující úvahy:
Už vícekrát jsem zde psal, že naše vláda nedělá žádný konsolidační balíček. Prostě se jen snaží urvat co se dá, aby se to použilo na kanóny, fedrpuše, petardy a bumajzle. Nikdo nebere naše peníze na to, aby se z toho postavila elektrárna, přehrada, dálnice nebo železniční koridor. Bere je na to, aby je vhodil do víru války.

Já tedy nejsem žádný velký odborník na vojenství, rozumím tomu asi tak jako každý kluk, který si hrál na vojáčky, ale nemohu se ubránit dojmu, že všechna ta bojová vozidla, tanky a stíhačky, které naše kriegsministryně hodlá koupit, jsou, vidlácky řečeno, zbraně útočného charakteru. Když se podívám na ukrajinskou frontu, tak vidím, že všechny ty mašinky, které tam Západ dodal, jsou někde v zázemí shromažďovány pro tu velkolepou Wenckovu ofenzívu, která ne a ne začít. Prostě se předpokládá, že se henty tanky rozjedou, převálcují při překvapivém útoku zakopané mongolsko vikingské hordy (jak řekla Dana Drábová), dojedou na Krym, zničí henten most, rozetnou překvapivým úderem frontu vedví a bude to.

Teda… nevím, jestli to takhle má (nebožtík?) Zalužný naplánované, já mám všechny informace od kazašského stepního orákula Džamily Stehlíkové a maršála Petrly. Ti to vědí nejlíp.

Uniká mi, jak nám všechny ty transportéry, tanky a stíhačky pomohou při obraně našeho vlastního území… Madam Černochová už nakoupila tolik, že jsme dvě procenta obranného rozpočtu dávno překročili, ale neviděl jsem mezi nákupy nic, co by nám pomohlo proti Kinžálům, Kalibrům, Iskanderům, Geranům a dalším hračičkám, kterými Rusové ztrpčují život ukrajinským městům… Přitom to je přece to, co nám v případě války Ruska a NATO reálně hrozí asi nejvíc.

Nebo jste slyšeli o nějaké velké finanční injekci hasičům? To je podle mě skoro nejdůležitější obranná investice, ne? Někdo musí hasit ty domy zasažené vadnými raketami protivzdušné obrany… a vytahovat zasypané lidi, aby bylo co fotit na instagram. Někdo musí uhasit ty vybuchlé sklady munice a někdo musí s dozimetry zjistit, jestli tam neblafnul ochuzený uran…

Pokud také vím, moc se nemluví o nějaké rozsáhlejší zakázce na protivzdušnou obranu a poslední funkční KUB, který jsme měli, je už dávno na Ukrajině a zřejmě už vůbec není. Nemluví se o nákupu vychvalovaných Gepardů, které teď zachraňují Kyjev před íránskými drony. Nemluví se o Patriotech… ale tam se vůbec nedivím, akcie výrobce šly rapidně dolů, protože se potvrdila dávná zkušenost z Izraele, kdy Patrioty irácké Scudy také moc netrefovaly.

Já vím, na Ukrajině umí Kličko sestřelit Kinžál pistolí, ale u Hřiba bych si na to teda nevsadil… Nemluvě o tom, že jeho jméno přímo evokuje, co se s Prahou v případě války stane.

Neslyšel jsem o žádném programu na diverzifikaci trafostanic, aby se zahustila elektrická síť. A samozřejmě už vůbec se nemluví o krytech civilní obrany, nemluví se totiž o vůbec žádné obraně civilistů. Ale tomu se také nedivím, mrtví civilisté a rozstřílená města jsou dnes hlavním argumentem, proč musí válka pokračovat až to konečného vítězství západních elit. Pokud chcete kryt, kupte si ho od Šándora… ono to bylo před rokem takové směšné, ale teď to začíná vypadat, že pan generál prostě jen viděl dopředu a prostě jen věděl, že se jednou budete rozhodovat mezi krytem od něj a žádným krytem.

Nikdo pro obyvatelstvo nenakupuje plynové masky, nikdo nekupuje ženijní a vyprošťovací techniku, neslyším o tom, že by se posilovaly nemocnice a vymýšlelo se, jak to udělat, aby bylo možné zvládnout nápory mnoha zraněných naráz. Nezapomínám ani na realitu naší armády, jak mi jí popsala celá řada vojáků i záložáků…

Ať se na to dívám, tak či onak, vidím, že se sice připravujeme na vojnu s Rusem, ale vůbec se nepřipravujeme na to, abychom se proti Rusku bránili. Připravujeme se na vržení množství vojenské techniky to jakéhosi útoku či protiútoku, ale vůbec se nepřipravujeme, že by nějaký ten kinžálový či iskanderový útok mohl doletět k nám. Neměl by nám to Řehka vysvětlit? Co se po něm vlastně chce, když je henten náčelník štábu? Má křišťálovou kouli, ze které se dozvěděl, že se sice musíme připravovat na válku NATO s Ruskem, ale našeho území a našich civilistů se to nebude týkat? Nebo se nás to týkat bude, ale naší evropsky hodnotné vládě je to jedno, protože dezoláti klidně mohou posloužit jako potrava pro děla i rakety a planeta si pak v rámci grýndýlu od šajse čechen oddechne? Nebo se už rovnou počítá, že hřib nad Prahou bude dobrým argumentem pro Němce a Francouze, aby pěkně zachraňovali zbrojní výrobu v USA?

Proč to sakra řeším vždycky já jako první? Kde jsou všichni opoziční politici? Kde jsou všichni pravdomluvní intervjuci? Proč se neptají na to, jak se na obranu proti Rusovi připravuje naše země, když chce Putin obnovit hento impérium? Proč se všichni spokojí s tím, že se koupí jakási bojová vozidla, která naše města před raketami neubrání a na dnešní frontě žádnou díru do světa neudělají? Když je ta válka tak vysoce reálná, tak snad alespoň hasiči by měli nabírat lidi a nakupovat ve velkém techniku, ne? Proč kupujeme takřka výhradně to, co se dá naložit na vlak a odvézt k rozstřílení kamsi na východ? Nebo to bude u nás stát mezi civilní zástavbou, aby to vypadalo, že Rusové výhradně střílí na civilní cíle? Pardon, sociální sítě jsou plné takových videí z Ukrajiny a já bych rád věděl, jestli naši vojáci hodlají bránit nás, nebo dělat pí ár Evropským hodnotám. Zajímalo by mě, kdo Černochové řekl, že právě tato bojová vozidla jsou prioritou? Nebo to rozhoduje sama a ví to nejlíp, protože jí to řekl Lloyd Austin?

A také by mě zajímalo, proč nekupujeme henty svaté javeliny a podobné střely, když díky nim Ukrajina slavně vítězí? Proč nekupujeme střely, díky kterým musejí ruská letadla odhazovat klouzavé pumy osmdesát kilometrů od fronty a blíž nesmějí?

Nemohu si pomoci, ale strom poznáte po ovoci. Jestliže kupujeme bojová vozidla a tanky, jestliže máme koupit stíhačky a naopak neposilujeme ani hasiče ani kryty civilní obrany, jestliže nekupujeme to, co skutečně zařídilo, že se fronta na východní Ukrajině mění tak strašně pomalu, tak prostě musím konstatovat, že se sice možná připravujeme na válku, ale ta buď bude probíhat někde úplně jinde a nebo bude probíhat tady, ale naší vládě je jedno, co s námi bude.

Řehko, buď chlap a řekni na rovinu, jaké jsi dostal rozkazy… Já (i národ) si to rádi necháme vysvětlit.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/rehko-bud-chlap/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 30 kvě 2023, 22:18


Krasořečení
by Vidlák 30 května, 2023

Od té chvíle, kdy Wagnerovci obsadili celý Bachmut (a Prigožin začal na všechny strany dávat rozhovory) objevila se u nás celá řada reakcí, které si podle mě zaslouží komentář. Ať už jde třeba o Marii Divišovou, která poukázala na to, jak se Wagnerovci dlouhé týdny snažili budit dojem, že jsou slabí a Ukrajině stačí poslat tam ještě další brigádu a další techniku a vítězství bude jejich…. nebo třeba Lucii Sulovskou, která zdůrazňovala démonickou povahu Prigožina, který si nebere servítky, ale je dokonalý psychopat. Maršál Petrla zase sdílel jakoukoliv nadějnou a nepotvrzenou drobnost, že ukrajinská ofenzíva už už začne a vyžene okupanty ze svého území.
Česká média bombasticky psala, jak v Rusku začala občanská válka, kvůli nájezdu diverzní skupiny opozičních Rusů do oblastí u Bělgorodu, kde chvíli jezdili džípy a pak je ruské jednotky rozstřílely. Nikdo z našich intervjuků nepostřehl, že si řežou vlastní větev… Ti „opoziční Rusové“ byli náckové první třídy a nedalo se jaksi úplně zakamuflovat, že jim výzbroj i výstroj dala Ukrajina či Západ. Vidlácky bych mohl říct, že ukrajinští náckové se spojili s ruskými nácky proti současnému ruskému režimu a nebudu zřejmě daleko od pravdy. Majnstrým byl samozřejmě plný informací, jak tito diverzanti ovládají div ne půl Ruska a s Putinem bude brzy konec.

Já se nad tím vším vlastně jen usmívám. Mám na Ukrajině i v celém postsovětském prostoru příbuzné a něco vím o ruské i ukrajinské národní povaze. V poslední době mám pocit, že většina ukrajinistů, které si zvou do televize, na Ukrajině nejspíš nikdy nebyla, byť umějí ukrajinsky číst a psát. Vždycky, když se někdo tady za Západu snaží posuzovat tamní informace, tak se mi prsty u nohou zatínají v pěst, jaké vývody jim z toho vznikají.

Já se nejvíc asi shodnu s Marií Divišovou, která tam má skutečné kontakty a ví stejně jako já, že na východ od Slovenska nastává svět, ve kterém se krasořečí. Vzhledem k tomu, co lze dnes najít na sociálních sítích, řekl jsem si, že se vám pokusím tuto východní povahu trochu přiblížit.

Začnu příhodou z loňského léta. To jsme s mojí skupinou historického šermu měli dětský den a nabízeli tam lukostřelbu. Moje dcera se schovankou to tam organizovaly, děti i dospělí si chodili zastřílet, bylo to zdarma, takže fronta byla dlouhá. V jednu chvíli přišla větší skupina ukrajinských uprchlíků, vzali luky a jali se střílet. Ale… po pěti šípech neodešli. Prostě stříleli dál. Fronta rostla, lidi čekali, ale oni stále neodcházeli. Moje vynervovaná dcera přišla za mnou, že neví, co má dělat. Že se jí tam hromadí lidi a ona je nemůže dostat pryč.

Přišel jsem tam, trochu jsem zvedl hlas a na české poměry jsem jim poměrně hodně vynadal. Jsou tu další lidi, copak nevidí, že už to stačilo?

V klidu odložili luky, předali je dalším a za půl hodiny přišli k našemu stanu si s námi připít. Dodnes se přátelíme. Já jsem si pak ale vyslechl od svých uvědomělých spoluobčanů, jak jsem zlý na ukrajinské uprchlíky a je to další důkaz mé věrolomnosti a kolaborantské povahy…

Ne, není to tak. To co je u nás už hádání a nadávání, to je na Ukrajině (i v Rusku) ještě úplně normální nekonfliktní úroveň dialogu. Oni prostě kolem všeho mají víc řečí a projevují víc emocí. Naléhavost se vyjadřuje hlasitostí a nejistota se překrývá množstvím slov. Předabovaný ruský film je nekoukatelný. Jakmile ruský herec promluví slovy českého dabéra, je 70% hereckého výkonu v tahu. Na ruské filmy je třeba umět rusky a nebo zapnout titulky. Dabing to dokonale zkazí.

Moje žena se mi po letech soužití svěřila, že měla vždycky skoro strach, když jsme se všichni potkali u rodičů doma a pustili se do debaty… Za chvíli to bylo velmi hlasité, vypadali jsme, že v příštím okamžiku se chytneme pod krkem… a překvapivě pak najednou, jako když otočíte vypínačem, hádka skončila a začali jsme se bavit o nedělním obědě. Nehádali jsme se, jen to byla jiná úroveň emocí a všichni jsme to o sobě věděli. Prostě v sobě máme krev ze stepí….

Můj bratr byl před několika lety v Kyjevě. Nevyznal se tam, měl sebou sice průvodce, ale ten se tam nevyznal o nic lépe. Kyjevské metro pro ně byla španělská vesnice. A tak se ptali místních. Každý jim velmi ochotně poradil, kam se mají vydat, doprovodil to spoustou gest i slov, ale nikdo jim už neřekl, že sám také neví. Prostě jim podle svého nejlepšího vědomí a svědomí poradil, co by na jejich místě udělal on, ale každý říkal něco jiného. Bratrův průvodce tohle dokonale znal a bráchu brzdil, aby se nadšeně nerozeběhl prvním naznačeným směrem, protože mu bylo jasné, že se takhle nikam nedostanou. Prostě tam nějakou dobu chodili, ptali se a filtrovali 90% nepoužitelného bájesloví.

Ukrajinci jsou prostě kecky… A Rusové jsou namachrované kecky. Machistická povaha je tam základní atribut a kdo ji nemá, ten to má v životě těžké a je považován za babu. Všichni tam na východě to vědí. Slova jsou víc o emocích než o informaci a je třeba k tomu takhle přistupovat.

Myslím, že Američany čeká spousta ošklivých překvapení, až zjistí, že ti, kterým dali prachy i zbraně, jim vlastně bohapustě kecali, vůbec se u toho nezačervenali a budou navíc strašně naštvaní, až je Amíci obviní ze lži. Oni podle svého folklóru nekecali, jen prostě udělali všechno pro to, aby dostali, co chtějí.

Prigožin v Rusku dělá to samé – on prostě křičí, mluví bájí, kecá, lže i mluví pravdu, aby tím Putinovi vysvětlil, že je lepší než ruská armáda a když Putin nasype peníze do Wagnera, dostane lepší výsledky, než když nasype do armády. Akorát Putin to ví a přirozeně si tyto velké řeči filtruje. Svým způsobem dělá Prigožin přesně totéž, co dělal generál Patton, který se na všechny strany dožadoval většího podílu vojenského materiálu, protože je lepší než Montgomery. Patton zfackoval vojáky trpící válečnou neurózou, Prigožin dělá něco podobného ruským způsobem.

Někde jinde zase podobně košatě hovoří Šojgu i Gerasimov a Putin si i z jejich hlášek rovněž odfiltrovává 90% balastu.

Přidejte si do tohoto mišmaše ještě i snahu o záměrné vojenské dezinformování, vytváření válečné mlhy, snahu o oklamání nepřítele a máte z toho takovou omáčku, ve které se nikdo z větší vzdálenosti nevyzná. Tam na východě se musí dlouho předlouho trpělivě mluvit a ještě trpělivěji posuzovat, než se z toho dá vytáhnout něco použitelného. Číňané správně říkají, že jediné, co je na této válce pravdivé, je vlajka na radnici. Vše ostatní jsou kecy, lhaní, mlha, dezinformace… dělají to tak všichni a pořád. Navíc se to děje v prostředí, které je bájím dokonale nakloněno a ruský i ukrajinský národ je v tom mistr nad mistry.

Hele, já neříkám, že jsou blbí, já jen říkám, že to tam prostě funguje jinak a je zapotřebí tak k tomu přistupovat.

Jistá je jediná věc… pokud je něco špatně, nikdo vám to nepřizná. Nikdy a nijak. Ano, to je ten důvod, proč mají ruské křižníky častější požáry a ruské ponorky horší nehody, než západní plavidla. Tam na východě se průser vždycky pokoušejí ututlat. Tohle bude vždycky do jisté míry ruská achilova pata. Ale průsery se dneska tutlají i na Západě, takže se nám to poněkud vyrovnává.

Čím déle poslouchám ukrajinské představitele ohledně ofenzívy, tím méně v ní věřím. Slyším v tom krasořečení stále více výmluv a ujišťování, že situace je nadmíru skvělá, což byla vždycky neklamná známka, že je všechno špatně. Na druhé straně se vůbec nedivím tomu, že Kreml je skoupý na slovo. Oni tam vědí, že když se moc kecá, tak se moc rozkecá. Vědí, že to tak mají. Vědí, že jediný způsob, jak nic neprozradit, je nic nevědět.

Ne, nevím, jestli to tak doopravdy je. Nevím, jestli se něco spustí a co z toho bude. Ale vím, že to, co se pouští ven a co si můžeme poslechnout na sociálních sítích, to je prostě jen východní krasořečení a je velmi obtížné si z toho udělat použitelný obraz o tamní realitě. Je ošidné, posuzovat Rusy a Ukrajince podle našich měřítek. To platí i pro ruské vojenské blogery, Girkina, Pjakina a vůbec všechny, na východ od Slovenska.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/krasoreceni/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 31 kvě 2023, 22:14

Už není důvod… by Vidlák 31 května, 2023

Zajisté, stejně jako já, sledujete situaci na kosovsko srbské hranici. Kosovské síly obsadily úřady v oblastech, kde v Kosovu žije srbská menšina. Srbové se samozřejmě nechtějí dát, tak protestují. Tam to není jak u nás, tam se protestuje klacky, kameny a molotovovými koktejly, takže hodně mírových policistů už bylo zraněno a mise KFOR posiluje o stovky mužů, srbská vláda posílá k hranicím stále více vojáků a techniky, prezident Vučič jedná se všemi velkými světovými hráči… a naše pravdomluvná mééédia jsou jako obvykle na straně kosovské narkomafie, protože si ještě nevšimla, že Američané také spíš kritizují kosovskou vládu než srbské obyvatelstvo a už vůbec si nevšimli, že to byla právě kosovská vláda, která porušila mezinárodní smlouvu o Kosovu.
Ono není divu… Jestliže chcete Srbsko vytrhnout z ruského tábora, tak to nemůžete dělat tím, že ho budete znovu bombardovat… to chápu i Američani. Není dobré mít v henté baště Západu a evropských hodnot zemi s nacionalistickým a nepřátelským obyvatelstvem… Ale co je jim to platné, bdělé saurono… americké oko teď hledí tam někam na Ukrajinu, kde Rayethonu padají akcie kvůli drahým, ale nepoužitelným střelám Patriot a kosovští albánci okamžitě tlačí na pilu, aby svojí mafiózní zemičku definitivně očistili od Srbů.

Srbové to samozřejmě vidí obráceně, nelíbí se jim, že srdce jejich země, kde krváceli na Kosově poli a pak přežili pět století turecké nadvlády, si pro sebe berou Albánci za vydatné pomoci amerických bombardérů a diplomatů typu Lipavský či Schwarzenberg.

A najednou máme na krku další konflikt. Tam na výbušném Balkáně… Moc k němu nechybí a všechny strany mají hodně důvodů do toho jít. Bohužel proto musím konstatovat, že i v tomto případě jsou všechny důvody pro válku naplněny a nic už neschází k jejímu spuštění. V případě Balkánu navíc neschází ani odvaha, protože oni tam mají horkou krev a hodně odolný žaludek na velmi kvalitní zvěrstva. Když už se přepisují hranice na Ukrajině, proč by se nepřepisovaly i jinde, že?

Apely Evropské unie už nikoho nezajímají… Inu, ani nemohou. Už nejsou k dispozici žádné sankce, které by zchladily horké hlavy a které by povzbudily průmyslníky a byznysmeny, aby tlačili na svoje vlády v zájmu obchodu i za cenu potlačení národoveckého cítění. Ano, jsem jen obyčejný Vidlák, ale bohužel musím říci, že důvod pro potlačení pomsty za dávné i nedávné křivdy už pominul. Nejsou prachy. Na obyčejné lidi to tolik nefunguje, těm peníze nikdo nikdy nedal, ale na kapitány průmyslu, byznysové špičky i vory v zakoně to fungovalo skvěle. Integrujte se do evropských struktur, sáhněte si na evropské zakázky i úplatky, přitulte se k obrovskému penězovodu a zapomeňte, že jsme vám ukradli Kosovo…

Takhle to bylo i v Arménii, že? I v Gruzii. Zapomeňte, že vedle vás je Rusko, buďte hluší k jejich požadavkům, jednejte s nimi liknavě a odmítavě, zapomeňte, že Azerbajdžán se kamarádí s Tureckem, berte eura horem dolem a udělejte si pořádek mezi svým obyvatelstvem. Jednejte proti jejich zájmům, tu máte sorosovu školu, tu máte know-how pro soft power a propagandu, vy nahoře z toho budete dobře žít, ti dole budou oblbnutí televizí a všechno bude cajk.

Až doteď… Propaganda ledacos překryje, ale všechny hříchy zůstanou a jednou se projeví.

Arménie přichází o Karabach… a ještě mohou být rádi, že to tak dopadlo. Kdo jim z Evropy pomohl? Nikdo. Jen jejich vlastní diaspora. A to bylo poněkud málo. Kde jsou evropské prachy? Už nejsou. Byly utraceny za grýndýl. Kdy si všichni všimli, že vstup do EU není žádná výhra? Teď někdy… to není zase tak dávno. Nechápe to už jen Zelenský.

Gruzie si také dává pozor, jak se bude chovat k Rusku, protože platí totéž, co platí pro Ukrajinu a další země postsovětského prostoru. Buď budou k Rusku přátelští a nebo zničení. Ukrajinci to teď zažívají na vlastní kůži a všichni okolní diktátoři to bedlivě sledují.

Srbsko už také nemá důvod, paktovat se s EU. Nic z toho nekouká. Co mají, to mají, víc mít nebudou a stejně to vypadá, že brzy budeme mít úplně všichni míň, takže proč si nevyřídit dávné účty, že?

Není důvod dávat přednost evropským hodnotám, protože už jsou to jen kecy a nikoliv peníze.

Nevím, jestli to Putin takhle plánoval, ale jako by mu sám čert odklízel překážky z cesty. Evropská unie přestala cokoliv znamenat a ztratila atraktivitu ve chvíli, kdy se připravila o levné ruské energie, díky kterým mohla sypat prachy do států okolo. Teď naopak začali vysávat prachy do centra. Proč jsme platili tolik za energie? Protože Německo potřebovalo… Není ruský plyn, tož musí být český Temelín.

Evropské prachy prostě přestaly hrát roli v mezinárodní politice. Srbská armáda na hranicích Kosova je toho nejlepším důkazem. Pozvánky wagnerovců do Afriky jsou dalším důkazem. Evropa prostě nemá co nabídnout a tak si každý dělá, co chce, kdy chce a jak chce. Není důvod brát EU vážně… už nedává peníze. Tím padly poslední důvody, proč neválčit.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/uz-neni-duvod/

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8838
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od homer » 01 čer 2023, 13:50

Otázka „za milión“ – dotlačí to anglosasové do světové války?
https://www.litterate.cz/otazka-za-mili ... ove-valky/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 01 čer 2023, 22:17

Honem si něco přejte… by Vidlák 1 června, 2023

Tak jsme se dozvěděli, jak se nám vyvinul státní rozpočet za květen… A je mi strašně líto, že jsem se nezmýlil, když jsem minulý týden tvrdil, že nás čeká další rekordní deficit od roku 89. Stalo se. Rozpočet je už dvě stě sedmdesát miliard korun v mínusu. Celkový schodek za celý rok byl stanoven na dvě stě devadesát miliard a ve chvíli kdy čtete tento článek, tak už ho v podstatě bylo dosaženo. Teď se jen ještě chvíli budou shromažďovat faktury a výpisy z účtu, takže ve výkazech se to objeví až o pár dní později.

Stanjuro, jsi borec… Za leden nic… ale pak už to byla zhruba sedmdesát miliard sekera každý měsíc…
Tak mě napadá… loňský rozpočet ještě sestavoval Babiš, že? Sice nevěděl o válce, ale sestavil plán, který naposled měl nějakou tu logiku. Letošní rozpočet už dělala Pětikolka celý od začátku sama. Pusťte k něčemu libtardy, výsledek se brzy dostaví… Navíc není vidět žádné zpomalení tohoto šíleného pádu. Naposled se takhle hodně v odhadu sekl Kalousek… A vůbec… kdykoliv tu bačovala ODS, vždycky to vypadalo takhle. To bude nějaká zákonitost…

Nejsou léky, nejsou školy, nejsou přiznané důchody, nejsou prachy… hele, my ty válečné hračky kupujeme pro budoucí warlordy, kteří to tady budou ovládat. Vždyť sledujeme rozpad státu v přímém přenosu. Jak dlouho to ještě může vydržet pohromadě? Dovedete si představit ten libtardí řev, kdyby takhle hospodařil Babiš? Alespoň vidíte, co bylo na Andrejovi dobré – novináři mu nic neodpustili a tak se musel snažit. Ale příliš mnoha lidem to bylo málo… Jeho hříchy se zdály velké, ale díky nové Stanjurově perspektivě se rapidně zmenšují den za dnem.

Jasně, Babiš nás zavíral za covidu, to se mu nedá odpustit… Tahle vláda je proti němu skvělá, že? Všem nám sebrala dvacet procent úspor, zdražila nám živobytí, zvedla daně, bude dělat další konsolidační balíčky podle už naznačeného schématu obírání… zadlužuje nás na tři životy… Myslím, že názornější příklad rozdílu mezi větším a menším zlem už být nemůže. A ve volbách zase nezapomeňte volit nějaké půlprocentní dobro. Fiala děkuje a posílá klíčenku.

Jindro Rajchle, prosím prosím… já vím, že se to nedá urychlit a vím, že je zapotřebí nejdřív dobře vyjednávat, aby pak mohla následovat účinná akce. Ale každý den otálení stojí dvě miliardy. Každou rodinu v této zemi tahle vláda stojí denně tisíc korun. Třicet tisíc měsíčně. To leckterá rodina ani nevydělá. S trochou nadsázky se dá říci, že statisíce lidí už vydělávají jen na státní dluh a sami by vlastně ani neměli jíst.

Do konce roku je daleko a do voleb ještě víc. Při tomhle tempu budeme do voleb v mínusu o další dva biliony korun. Každá česká rodina bude dlužit o milion víc!

Nemohu si pomoci, ale když vidím neúprosnou realitu, tak nás prostě připravují na jadernou válku. Teď ještě obírají a obírají a atomovky pak celý dlužní úpis smažou. V atomové zimě bude jedno, kolik jste měli v bance potištěných papírků s Palackým.

Kdyby každý z nás vzal setinu toho, o co v posledním roce přišel a dal to na alternativní média a alternativní politiky, tak se nic z toho nemuselo stát. Takže to řeknu jednoduše… když denně přicházíte o tisícovku, kolik jste ochotni dát, abyste o to nepřicházeli? Kdy vám peníze dojdou? Kdy vám dojde, že evropské hodnoty s vámi nepočítají? Kdy vám dojde, že pro ojropapaláše jsou cennější otevřené hranice a hraní na vojáčky, než vlastní obyvatelstvo?

Slyšeli jste, jak henten rekordní schodek okomentovalo naše nejmenované veřejnoprávní médium? Stát hospodařil hůře, než vláda předpokládala. Libtard libtardovi oči nevyklove. (Ale vlastenec vlastenci kdykoliv…) K čemu jsou nám takoví novináři? K čemu je nám takový Radiožurnál? K čemu jsou nám všechny ty politické neziskovky? K čemu je nám občanská společnost, když jen rabuje? Tohle jsme dopustili… vláda háže prachy do černé válečné díry a miliardový mediální byznys dělá propagandu, že je to tak správně. Vyhoďte televizi z okna a přestaňte to platit. Přestaňte koukat na Novu i Primu, přestaňte klikat na Seznam. Ať si to platí Lukačovič ze svého. Vy plaťte Alternativu.

Jak dlouho ještě, než to celé půjde do háje? Jak dlouho si každá rodina může dovolit, splachovat tisícovku denně do hajzlu? Všichni vědí, že za ty peníze nic nevznikne. Nic se za ně nepostaví, maximálně se koupí něco, co bude rozstříleno. Před dvěma měsíci jsem říkal, že se tahle vláda chová, jako by už nikdy neměly být volby. Teď si začínám myslet, že se tahle vláda chová, jako by nikdy neměla být žádná Česká republika. Dokonce i hentu korespondenční volbu odpískali… najednou jí asi nepotřebují.

Řehka chtěl podat rezignaci… sakra, jakou kulišárnu na nás chystají? Jestli za tím nic není a Zbyněček s Péťou jsou prostě jen trotlové, tak jsme všichni ještě větší kreténi než oni, protože jim to tak dlouho trpíme. Jak se říká národu, který si v čele ponechá nekompetentní idioty, aniž by je bránily bodáky zvenčí? Blbý národ…

Jindro, moje podpora Tvému počínání je den ode dne bezpodmínečnější. Vždycky jsem lidem říkal, že mají na výběr… buď podpoří to, co tady je a nebo se počkají na lepšího lídra. Dnes k tomu dodám jen tolik, že každý den čekání na někoho lepšího, stojí tuto republiku dvě miliardy korun. A nejspíš se stejně nikdo nenajde, protože politický talent od Boha, to je vzácné zboží.

Honem si něco přejte, padá stát. To neuvidíte každý den…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/honem-si-neco-prejte/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 02 čer 2023, 23:45

Dobrý termín… by Vidlák 2 června, 2023

Dnes budu pokračovat ve válečném týdnu. Vojenský bacil, který se mě chytil v sobotu, stále ještě nepustil a nutí mě k dalším a dalším úvahám na téma ukrajinské války. Ale asi by mě to drželo i bez zážitku s Andorem Šándorem… Poté, co jsem slyšel Řehku mluvit o velkém konfliktu Ruska a NATO, tak už nic dalšího ke štěstí vlastně nepotřebuju a začínám si přeměřovat sklep.
Předevčírem jsme řešili přípravy naší kriegsministryně a generálního štábu, včera jsem se zamýšlel nad hodnotou informací přicházejících z Ukrajiny i Ruska, má dnešní úvaha bude tak trochu antitezí té včerejší – bude se točit okolo posledního vyjádření prezidenta Zelenského, že termín henté protiofenzívy je už stanoven. Prokydáme si možnost, že ukrajinská ofenzíva nejsou jen řečičky, že neztratili všechny síly u Bachmutu v boji proti „bandě prigožinových kriminálníků,“ ale opravdu mají něco nachystaného.

Ono je totiž stanoveno víc termínů, než jen termín ofenzívy. Například summit NATO ve Vilniusu. Ten se bude odehrávat 12. a 13. července. Teď za necelých čtrnáct dní bude zase velké cvičení NATO, při kterém se může také stát ledacos… Téma přijetí Ukrajiny do NATO už rezonuje, Stoltenberg o tom mluví jako o hotové věci a diplomatické argumenty bude potřebné podepřít něčím reálnějším. Například úspěšným postupem na východní frontě. Výsledný úspěch pak „zakonzervovat“ přijetím do Největší Americké Teroristické Organizace

Stejně tak asi nebude náhoda, že Rusové znovu zesilují ostřelování celé Ukrajiny. Původně rozptýlené vojenské hračky jsou postupně koncentrovány a přesouvány směrem k frontě, to znamená, že je možné je snáze vidět a tím pádem i snáze zničit. Zdá se, že Rusům opět nedošly rakety, jen si je šetřili na tuto situaci. Stejně tak se zdá, že v předchozích měsících si jen pilovali taktiku na protivzdušnou obranu. Zdá se, že první jdou drony na zahlcení protivzdušné obrany, pak nastupují hypersonické rakety, které protivzdušnou obranu ničí a následují další střely, které ničí to, co Rusové chtějí zničit.

Trochu to teď připomíná počátek války, kdy ruské rakety lítaly takřka neustále.

Vypadá to, že Rusové nehodlají neschopně čekat v zákopech (k velikému smutku všech gaučových generálů) a používají to, co si právě na takový okamžik připravili. I Ukrajinci zesílili ostřelování ruského týlu a zřejmě si na mapách pomalu kroužkují místa, která se jeví nejslabší. Petr Pavel měl pravdu, když řekl, že Ukrajina má na ofenzívu jen jeden pokus. Buď uspějí a ve Vilniusu to bude použito při tlaku na evropské členy NATO, aby souhlasili s přijetím Ukrajiny i za cenu jaderné konfrontace, nebo Ukrajina neuspěje a pak se už bude jen hledat způsob, jak vycouvat z dalšího amerického válečného dobrodružství, aby si za ně zlámali nohy jen Ukrajinci.

Všichni ti, co se sjedou do Litvy, ti nejsou ohrožení ruským ostřelováním. Těm hrozí vyhazov z funkce a možná i něco horšího, pokud by se ukázalo, že vedli válku k prohře. Vítěz má vždycky pravdu a vždycky se najde dost filozofů s deseti tituly před i za jménem, kteří to morálně i politicky zdůvodní. Budou mít spoustu důvodů, aby udělali všechno možné i nemožné na obranu svých prebend. Dost z nich se v té válce vysloveně našlo a nemohou se dočkat, až budou šturmovat na Moskvu. Jim je jedno, že kvůli tomu zemře spousta lidí.

Možná bychom si měli připustit, to, co si zatím nepřipustil ani náš náčelník štábu. Pokud vypukne válka mezi Ruskem a NATO, tak v ní budeme od první minuty, ale je dost možné že po dvaceti minutách už v ní zase nebudeme, protože nebudeme vůbec. Vůbec mám v poslední době pocit, že je naše zemička vysloveně připravovaná k postradatelnosti… Montovny se postaví snadno a rychle kdekoliv jinde, uhlí ani železo se už skoro netěží, Kolář s Hřibem dělali všechno pro to, aby Putina nasrali… Já vím, že jsem hrozný škarohlíd, ale skoro si říkám, že Praha je ideální testovací místo na které by mohli Rusové zkusit, jestli to Američany pohne k odpalu svého jaderného arzenálu… Praha je pořád ještě východ, Rusové nás už nemají rádi, do Karlových Varů také nejezdí…. kdo by chtěl dát New York za Prahu, že?

Černochová navíc vypadá, že by se v atomovém výbuchu vypařila s nadšením, jen když to pomůže tomu velkému černochovi, co s ním podepsala hentu obrannou dohodu.

Opata rezignoval těsně před ruskou invazí na Ukrajinu. Řehka chtěl rezignovat teď. Jako by se oba dozvěděli, co brzy nastane a usoudili, že to na svých zádech neponesou. Možná se dočkáme překvapení i u našeho generálprezidenta… Vlastně bych se tomu ani nedivil. Přidejte si k tomu bezotyšné rabování naší země od Pětidemolice a ono se to začíná skládat dohromady.

Možná bychom se měli dívat do nejbližšího okolí naší země, jak to vypadá tam. U nás se samozřejmě pojede jasná proamerická linka ze které se neuhne ani o píď, ale vsadím se, že země okolo nás nebudou nadšeny vyhlídkou jaderného armagedonu… a i kdyby ano, tak se budou připravovat i jinak, než prostým lezením do americké řiti. Signály by měly být vnímatelné i pro nás dezoláty. Přece jenom už jsme schopni ledacos vidět i slyšet a jsme schopni to rozšířit mezi lidi. Sledujme to.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/dobry-termin/

Konias
Výkonný redaktor
Příspěvky: 832
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 03 čer 2023, 23:36


Solární boom z jiného pohledu
by Vidlák 3 června, 2023

Na neděli mám pro vás jeden kratší článeček ze série hostů, kteří u mě nikdy nebyli. Takhle to říkal Cemper, ne? Dezinformátoři si vymýšlejí rozhovory s lidmi, kteří neexistují. Vězte tedy, že u mě byl další zajímavý člověk, který nechce být jmenován. Tentokrát to není ani voják, ani policajt, ale poprvé u mě seděl hasič. Samozřejmě jsme probrali lžimédia a jejich vliv na naší společnost, probrali jsme tristní možnosti nejbližší budoucnosti, zhodnotili jsme působení naší vlády, vypili pár skleniček a pak jsem se dozvěděl něco, co byste měli vědět i vy.
Při rozhovoru došlo na na jeho práci. Jaké to je, jezdit hasit, jaké postupy se používají, co je nejdůležitější, podle čeho se rozhoduje velitel zásahu, atd, atd. Ptal jsem se ho, co jsou nejhorší možné zásahy, jak moc se dokáže rozhořet běžný dům… a tu mi s klidem ve tváři řekl, že se mu vlastně nejvíc ulevilo, když viděl že na střeše nemám solární elektrárnu… Kdysi jsem tuto možnost zvažoval, psal jsem o tom a on byl zvědavý, jestli jsem to už zrealizoval.

Víte, když vám začne hořet dům, tak spolu s hasiči přijedou plynaři a elektrikáři, aby hořící dům odpojili od obojího a hasiči mohli v klidu a bez nebezpečí kropit vodou. Ale když máte na střeše solární panely, tak jsou z hasičského hlediska stále pod proudem, protože pořád lapají fotony a vlastně se nijak vypnout nedají. Je úplně jedno, že to někdo v rozvaděči odborně odstřihne… na střeše je prostě elektrárna o výkonu mnoha kilowattů, která stále funguje.

Za současné legislativy si žádný velitel zásahu nedovolí, hasit takové zařízení. Z hlediska hasičů je to prostě pořád pod proudem a tak budou chladit okolní nemovitosti, budou zachraňovat majetek sousedů a starat se, aby požár nikam nepřeskočil, ale na podkroví v plamenech pod solárními panely se budou jen dívat a udržovat oheň.

Věděli jste to? Je to samozřejmě jen metafora, nic takového se neděje, všechno je v této zemi v nejlepším pořádku a ten neexistující hasič tomu určitě jen nerozumí. Ale být vámi, ověřil bych si to.

Teď je takový boom solárních panelů. I v mém okolí to už má leckdo na střeše a přibývá jich. Viděl jsem soláry na balkonech, viděl jsem je na zdech, garážích, chatkách… Řekli vám při instalaci, že v případě požáru budou mít hasiči námitky proti hašení něčeho takového? Věděli jste, že měniče a další elektrosoučástky nejsou u vaší solární elektrárny navrženy na maximální možný výkon, ale na jakýsi „průměr,“ takže se tu a tam stává, že přijde chladný, slunečný den, kdy jsou panely krásně umyté deštěm a slunce se do nich opře pod tím nejlepším úhlem a pak se může stát, že vám ten rozvaděč prostě blafne… Inu, takhle dneska vypadá chytré řešení… Ti burani tomu stejně nerozumí, dostanou státní dotaci, rychle instalujeme, pak zkrachujeme a ať si s tím nadělením poradí někdo jiný…

Schválila vám tu solární elektrárnu taky vaše pojišťovna? Máte v pojistné smlouvě klauzuli, která počítá s náhradou mnohem vyšší škody, protože nejprve musejí shořet panely, než je možné použít stříkačku?

Má solární elektrárnu váš soused? Nestojí váš dům hodně blízko?

Jak vidno, vůbec nemusíme řešit, jestli se taková elektrárna vůbec vyplatí. Nemusíme vůbec argumentovat tím, že svítit potřebujeme v noci, kdy slunce nesvítí a solární panely nic nedávají. Nemusíme vůbec litovat dětičky v Kongu, které rubou lithium a kobalt, aby měla Greta šťastnější dětství. Nemusíme řešit ani neřešitelnou kapacitu přenosové sítě, která je už leckde na hraně. Nemusíme se vůbec dohadovat s klimatickou mládeží. Stačí si pokecat s hasičem a rázem máte problémů dost i bez debilů, kteří tlačí něco, čemu nerozumějí.

Otázky, samé otázky…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
https://www.litterate.cz/solarni-boom-z-jineho-pohledu/

Odpovědět