Ekonomika

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6162
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 02 kvě 2024, 09:59

Reuters : Biden obviňuje "xenofobii" Číny, Japonska a Indie z ekonomických potíží .... :blbec:
Biden ve skutečnosti řekl: Ekonomiky Číny, Ruska, Indie a Japonska "nefungují dobře", protože jsou "xenofobní"...
Podle agentur Reuters a Bloomberg přednesl americký prezident Joe Biden 1. května místního času projev na předvolebním shromáždění ve Washingtonu. Zatímco se chlubil americkou ekonomikou, označil mnoho zemí za "xenofobní" a tvrdil, že Čína, Japonsko, Rusko a Indie "stagnují, protože nechtějí imigranty" a že imigrace činí Spojené státy silnými.
Biden 00.jpg
Biden 00.jpg (16.82 KiB) Zobrazeno 2906 x
"Jedním z důvodů, proč naše ekonomika roste, je díky vám a mnoha dalším," řekl Biden v projevu k asijským Američanům, domorodým obyvatelům a tichomořským ostrovanům, "proč? protože vítáme imigranty."
Následně začal Biden "zdobit" Čínu, Rusko a americké spojence Japonsko a Indii tvrzením, že tyto země "mají ekonomické problémy a stagnují, protože jsou xenofobní a nechtějí imigranty". "Imigrace nás (Ameriku) činí silnými," řekl. "

https://archive.is/enUlk#selection-1709.0-1709.71

Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

hans
Redaktor
Příspěvky: 260
Registrován: 09 dub 2022, 17:24

Re: Ekonomika

Příspěvek od hans » 02 kvě 2024, 15:41

Házet Rusko a Japonsko do stejného pytle ohledně imigrace, to je nesmysl všech nesmyslů.

Japoncům bych xenofobii neupíral, ale Rusko je víceméně ve stejné kategorii jako samotné USA, obě jsou emigranty zaplněné po okraj a ještě trochu navíc.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 02 kvě 2024, 16:47

Amerika rástla, pokiaľ sa jej darilo lákať "mozgy" vyškolené mimo Ameriku. To už zväčša nefunguje - presídlenie do USA už "mozgom" žiadnu podstatnú výhodu vo väčšine prípadov neprináša.

Skepti - zdá sa, že sa uplatnia obe možnosti. USA prestali byť považované za spoľahlivé úložisko. Pritom zablokovanie ruských aktív je len posledná udalosť. Stačí spomenúť vážne problémy Nemecka, keď sa pokúsilo aspoň skontrolovať stav uloženého zlata - padali až hrozby uvalenie amerických sankcií proti nemeckým politikom, ktorí chceli presadiť fyzickú kontrolu nemeckých zlatých depozitov v USA.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

hans
Redaktor
Příspěvky: 260
Registrován: 09 dub 2022, 17:24

Re: Ekonomika

Příspěvek od hans » 03 kvě 2024, 18:19

Alchymista píše:
02 kvě 2024, 16:47
Amerika rástla, pokiaľ sa jej darilo lákať "mozgy" vyškolené mimo Ameriku.
Ne. Růst zabezpečily fabriky a v nich tisíce obyčejných dělníků, role mozků byla druhotná a tlak ne jejich "dovoz" ze zahraničí přišel až po dvou stoletích růstu USA, tedy stěží mohl růst podmínit. Růst v posledním cca půlstoletí - kdy služby a finanční sektor nahradily průmysl v roli tahouna růstu - taky až tak nezávisí na imigrantských mozcích. Bujení finančního sektoru a třeba zdravotnictví zahraniční mozky nepotřebuje...

"Mozků" bylo mezi imigranty vždy minimum, stěží pár procent. Naprostou většinu přistěhovalců přispívajících k růstu vždy tvořili nekvalifikovaní pologramoti z vidlákova. V současném Rusku přísloveční Tádžici a Uzbeci, v USA v posledních desetiletích Mexikánci a Latinoameričané obecně, koncem 19. století celé zástupy např. polských nebo (jiho)italských (ale i českých) venkovanů...


PS. I v Rusku, i v Americe "invaze" pologramotných venkovanů do měst (kde se uplatnili na nekvalifikovaných pozicích ve fabrikách) přinesla drastické změny společnosti - a ve druhé polovině 19. století se někteří američtí komentátoři děsili sociálních a politických důsledků přečíslení vzdělaných** samostatně pracujících řemeslníků původem z protestantské severozápadní Evropy masami nevzdělaných nesamostatně (v továrnách, jen podle příkazů) pracujících z katolické jižní a východní Evropy. Tuším Twain psal o těchto věcech... ruské debaty jsou o století opožděné, ale analogické

** bylo obvyklé, když si takový řemeslník nechal při práci od děcek předčítat noviny, časopisy, knihy...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 10 kvě 2024, 21:30

Zlato $2366.47
max $2374.8
(3945).jpg
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 13 kvě 2024, 21:12

https://roklen24.cz/?quick_news=ekonomi ... vin-29-yoy
Ekonomický komentář ČBA: Dubnová inflace citelně zrychlila vlivem zdražení potravin (2,9 % yoy)
Jakub Seidler
Dubnová meziroční inflace vzrostla z 2 % na 2,9 % a výrazně tak skončila nad odhadem trhu (+2,4 yoy/ +0,3 mom dle Reuters) i odhadem ČNB ve výši 2,5 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,7 %, což je půl procentního bodu nad dlouhodobým dubnovým průměrem. Hlavní příčina zrychlení inflace šla na vrub cenám potravin a nealkoholickým nápojům, které meziměsíčně vzrostly o 1,7 % a jejich proti-inflační působení z předchozích měsíců se tak citelně snížilo i vlivem nižší srovnávací základny z loňska.

Meziměsíční růst inflace o 0,7 % byl z 90 % v dubnu tažen 5. položkami: růstem cen potravin, alkoholických nápojů, cen pohonných hmot, tabáku a nealko nápojů. Z toho nejvýraznější příspěvek činil ze samotných potravin, které po 5. měsících poklesu v dubnu meziměsíčně silně vzrostly. Vyplnil se tak dříve avizovaný rizikový scénář, že prodejci po Velikonocích ceny zvýší, přitom právě ceny potravin hrály od začátku roku důležitou roli v poklesu inflace.

Z meziročního pohledu tak pokles cen potravin zmírnil z 6,6 na 3,6 %, tj. tento faktor meziroční inflaci oproti březnu zvýšil o půl procentního bodu. Svou roli zde sehrála i nižší srovnávací základna z loňského roku. Na růst meziroční inflace pak působily již výše zmíněné položky, zejména pak růst alkoholických nápojů.

Pokud se podíváme na dlouhodobý průměr dubnové inflace v letech 2010 až 2020 ve srovnání s vývojem v letošním roce, je patrné, že proinflačně působily zejména ceny alkohol. nápojů a potravin, které meziměsíčně v dubnu obvykle mírně klesají. V opačném směru pak šly například ceny odívání nebo rekreací.

Ceny služeb meziměsíčně stagnovaly zatímco dlouhodobý dubnový průměr je mírně kladný růst, naopak ceny zboží rostly díky výše uvedeným faktorům citelně silněji (1 % v dubnu vs. 0,2 % průměr). Z meziročního pohledu rostly ceny zboží o 1,4 % a ceny služeb o 5,3 % (5,4 v březnu).

Dubnové zrychlení inflace bylo nad očekávání z titulu růstu cen potravin, což bylo potenciální riziko od samého začátku roku. Ceny služeb, které zůstávají zvýšené, však v samotném dubnu jen stagnovaly a přináší v tomto ohledu mírně pozitivní zprávu. Nová makroekonomická prognóza ČBA předpokládá pro letošní i příští rok průměrnou inflaci ve výši 2,3 %, dnešní inflační čísla však posouvají celoroční odhad o několik desetin procenta výše, ačkoli ceny potravin bývají rozkolísané a jednoměsíční přecenění je potřeba brát s rezervou. Pro ČNB je dnešní číslo nepříjemné spíše z komunikačního pohledu, protože se inflace z 2% cíle dostala rázem na horní hranici tolerančního pásma. To bude utvrzovat bankovní radu v potřebě velmi opatrného uvolňování měnové politiky a přibližuje scénář, že ČNB bude od příštího měnového jednání snižovat sazby jen po tradičních čtvrtkách a na některých jednáních koncem roku mohou zůstat sazby bez změny.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 14 kvě 2024, 20:44

https://roklen24.cz/narust-ceny-kakaa-n ... spekulace/
Nárůst ceny kakaa nedával smysl. Stála za ním panika a spekulace
Nárůst ceny kakaa podle mě nedával smysl. Předpokládám, že za ním stála hlavně panika a spekulace, řekl v rozhovoru pro Roklen24 zakladatel čokoládovny JANEK Václav Durďák. Zdražení čokoládových produktů se bude lišit produkt od produktu. Chceme, aby u JANKA mohl mít zákazník jednu jistotu. A to sice tu, že si možná připlatí, ale ví, že kupuje kvalitu, doplnil. Může se čokoládovna u ceny kakaa zajistit? Jak moc je čokoládový byznys sezónní? A co ho čeká v letošním roce? Přečtěte si rozhovor!

Cena kakaa se v posledních letech pohybovala v rozmezí 2200-2500 dolarů za tunu. Jen za poslední rok ale vzrostla na více než 10 000 dolarů, z níž poté klesla. Co stálo za pozorovaným zdražením?

Já osobně jsem přesvědčen, byť přiznávám, že toto přesvědčení částečně slábne, že největší vliv na takto velký růst ceny má panika a spekulace. Jednoznačně vnímáme na trhu i fundamentální důvody, ale nárůst ve stovkách procent nedává smysl.

Jak se vás toto zdražení dotýká a jaký vliv to bude mít na finální cenu pro zákazníky?

Dnešní čerstvá zkušenost. Náš dodavatel (farma) kakaového másla z poslední sklizně již nic nemá. Znovu bude mít až v létě a cena je vyšší o 300,-Kč na jeden kilogram. Kakao sice má, ale je dražší o 100 %. Samotné kakaové boby o 130 %. Upřímně jsem tak velké propsání do našich cen nečekal. Nekupujeme komoditní kakao, ale kakao vyšší kvality. Které je obecně oproti tomu burzovnímu dražší o stovky procent. Proto je dobrým zvykem, že není tak náchylné na ceny na burze. Bohužel nyní je.

Může se malý výrobce čokoládových produktů proti takto razantnímu zdražení základní suroviny zajistit?

Může. Ale jen na určitou dobu. My jsme minimálně polovinu surovin domlouvali vždy na rok dopředu. S ohledem na vysokou cenu koncem roku jsme letos udělali kontrakt pouze do léta. Zbytek surovin už bohužel nakupujeme průběžně a tam nejsme chráněni nijak.

Bude se růst cen výrobků z čokolády lišit podle toho, kolik kakaa daný výrobek tvoří?

Toto nyní zvažujeme. U finálních kalkulací se ukazuje, že je téměř lhostejné, jestli se jedná o mléčnou nebo bílou čokoládu. Bílá čokoláda totiž obsahuje kakaové máslo, a to ve finále zdražilo nejvíce a je nedostupné. Největší objem je u tmavé čokolády. U té ale vznikla malá rezerva s ohledem na to, že v posledních letech rostla především cena sušeného mléka a cukru. Zatím jsme k tomu přistoupili tak, že drtivá většina produktů zůstává na původní ceně a dnešním dnem přeceňujeme spíše samotné suroviny nebo výrobky, které jsou jen z jedné suroviny. Například kakaové máslo pro další zpracování už u nás zákazník nenakoupí za původní cenu, protože bychom jej dotovali.

O jak velkém zdražení se v průměru bavíme a co podle vás zdraží nejvíce?

Osobně jako absolutní minimum vnímám 10 %, ale je potřeba říct, že je to produkt od produktu (suroviny) a někde to bude zásadně více. A i tak budeme mít problém vyrábět ziskově.
Jak citlivě reagují zákazníci na změnu cen? Čokoláda je velmi oblíbený produkt, ekonom by uvedl, že jde o zboží s neelastickou poptávkou, tedy že velký nárůst ceny se neprojeví v až tak velkém poklesu poptávky. Je tomu opravdu tak?

Protože jsme nikdy takto razantně nezdražili, tak nejsme schopni toto komentovat.

Není jednou z možností, jak omezit zdražení, úprava receptury směrem k menšímu podílu kakaa? Případně, máte něco takového v plánu?

Toto NIKDY! Čokoládu jsme začali dělat z nějakého přesvědčení a kvůli ceně nikdy nebudeme snižovat kvalitu. Taková rozhodnutí před námi byla již několikrát (například cena vanilky apod) a vždy jsme zboží raději zdražili. Chceme, aby u JANKA mohl mít zákazník jednu jistotu. A to sice tu, že si možná připlatí, ale ví, že kupuje kvalitu.

Pokud by cena kakaa dál rostla, povede to podle vás k možnému přesunu zákazníků od kvalitních výrobků k těm méně kvalitním, například k průmyslově vyráběnému zboží?

Ano, je logické, že tohle se může stát.

Je moc je čokoládový byznys sezónní? Kdy evidujete největší poptávku a najdou se období, která jsou naopak pravidelně nejslabší?

Určitě je to výrobce od výrobce, jak moc se sezónnost projeví. Každopádně léto je nejslabší částí roku. U nás dokonce nejslabší letní měsíc s nejsilnějším předvánočním dělá rozdíl 1000 %.

Jak velkou roli hraje design čokoládových produktů?

Jak u kterých produktů. Jsou produkty, které zákazníci kupují díky chuti a pak ty, které jako dárek.

O co je v rámci vašeho aktuálního sortimentu největší zájem? Co zákazníci nejvíce kupují?

Nejspíš to bude nugát a obecně kombinace ořechů a čokolády.

Jakou volíte marketingovou strategii, abyste motivovali zákazníky k nákupům? Jak dostat vaši čokoládu mezi lidi?

Předně jsme nyní s marketingem opatrní. Velmi těžce se predikuje, za kolik budeme vůbec na podzim vyrábět. A v tomto prostředí se těžce marketuje na tuto nejsilnější část roku.

Během pandemie se vám podařilo výrazně navýšit tržby. Pokračujete v tomto trendu i dál?

Ne. Toto pro nás není cíl. Narostli jsme do velikosti, která nám vyhovuje a teď se soustředíme na kvalitu a její zvyšování. Nechceme se hnát někam, kam jsme nikdy nemířili. Chceme budovat ve všech aspektech udržitelný podnik. Takový, který na sebe vydělá, zaplatí zaměstnance a bude stabilní. V tomto směru máme na čem pracovat dalších pár let.

Jaký je váš firemní výhled pro letošní rok s ohledem na zmíněný vývoj cen kakaa?

Očekáváme stagnaci nebo mírný růst v objemu vyrobeného zboží, což znamená růst na úrovni zdražení. Tedy kolem 10-15 %.

Nemáte v plánu expanzi do zahraničí?

Aktuálně ne. Případně až s novým provozem.

A na závěr, jaký je váš nejoblíbenější čokoládový produkt?

Bývala to pralinka slaný karamel, ale dnes jsou to naše čokoládové dukátky. Takové malé čokoládové placičky plněné nugátem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 17 kvě 2024, 09:12

Zlato $2386
max $2394.9
(3964).jpg
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 19 kvě 2024, 21:05

https://zpravy.kurzy.cz/767661-nemecke- ... -o-petinu/
Německé automobilky zaostávají za světovými konkurenty, ceny akcií klesly o pětinu
Ceny akcií německých automobilek klesly od roku 2014 o 21 %, v čele poklesu stojí VW

15 největších světových výrobců automobilů dohromady za posledních deset let posílilo o 104 %, letos o 22 %

Japonská Toyota za posledních deset let vzrostla o 232 %, čímž výrazně překonala VW

BMW, Mercedes-Benz a Porsche zaostávají za lídry v oblasti elektromobilů Tesla a BYD


Podle nového výzkumu obchodní a investiční platformy eToro ztrácejí německé automobilky, vlajkové lodě největší evropské ekonomiky, podíl na trhu a investorům přinášejí nižší výnosy oproti svým globálním konkurentům.

Průzkum společnosti eToro sleduje výkonnost 15 největších světových výrobců automobilů a odhaluje desetiletý pokles německých kótovaných výrobců automobilů (Mercedes-Benz Group, BMW, Volkswagen a Porsche), přičemž za poslední rok zaznamenala skupina společný pokles ceny akcií o 9 % a za posledních deset let o 21 %. V průměru 15 největších výrobců automobilů (včetně čtyř německých kótovaných značek) zaznamenalo za posledních deset let nárůst ceny akcií o 105 %, přičemž jen za poslední rok vzrostly o 22 %.

V Číně, která je největším světovým trhem s automobily, dochází k poklesu objemu dodávek německých stěžejních automobilek, které se snaží udržet krok s místními konkurenty. VW byl koncem roku 2022 předstižen čínskou společností BYD jako nejprodávanější místní značka, zatímco jeho podíl na čínském trhu loni klesl na 14,5 % (z 19,3 % v roce 2020). Mezitím dodávky značky Mercedes-Benz v Číně klesaly již třetím rokem v řadě a v roce 2023 se snížily o 2 %. Dodávky značky Porsche v Číně v loňském roce rovněž poklesly o 15 %.

Německým automobilkám se v segmentu elektromobilů nedaří ani v porovnání s americkými a čínskými konkurenty Tesla a BYD. Za posledních deset let vzrostla cena akcií Tesly o 1229 % a BYD o 374 %. Tesla ovládá 19,9 % světového trhu s elektromobily, zatímco VW, její nejbližší německý konkurent, drží pouze 4,8 %. Čínskému trhu s elektromobily dominují z 84 % místní výrobci, přičemž německé automobilové značky dosahují pouze 5% podílu na trhu.

Stratég pro globální trhy společnosti eToro Ben Laidler k těmto údajům uvedl: „Světový automobilový sektor kótovaný na burze je nejvíce rozdělený ze všech, které jsme kdy viděli. Tolik opěvovaný německý automobilový průmysl čelí bezprecedentní konkurenci v oblasti cen a technologií. V rámci Evropy si mnoho spotřebitelů ponechává starší modely déle nebo se rozhoduje zbavit se automobilů. Mezitím američtí, čínští a indičtí konkurenti vyvíjejí levnější modely a vedou v segmentu elektromobilů, čímž ohrožují tržní pozici německých automobilek.“

Starší světoví konkurenti si také vedou lépe než německé automobilové značky uvedené na seznamu. Japonská Honda zvýšila cenu svých akcií za 12 měsíců o 50 % a za 10 let vzrostla o 64 %. Toyota mezitím za poslední rok vzrostla o 95 % a za posledních deset let o 232 %.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6162
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 22 kvě 2024, 21:48

Šéfové financí G7 hledají společnou linii ohledně ruských aktiv a ekonomické expanze Číny
- Šéfové financí skupiny G7 se sejdou 24. a 25. května v italské Strese
- USA tlačí na půjčku Ukrajině krytou ruskými aktivy
- Technické aspekty jsou nepolapitelné, dohoda se tento týden neočekává
- Skupina G7 hledá jednotnou frontu proti čínské obchodní hrozbě
- Globální daň z příjmu právnických osob a daň z bohatství jsou také na stole G7
ŘÍM 22. května (Reuters) - Šéfové financí G7, kteří se tento týden sejdou v Itálii, se pokusí najít společnou řeč ohledně toho, jak využít zmrazená ruská aktiva k podpoře ukrajinského válečného úsilí a jak řešit rostoucí exportní sílu Číny na klíčových trzích, uvedli úředníci.
Ministři financí a centrální bankéři ze skupiny G7 bohatých demokracií - Spojených států, Japonska, Německa, Francie, Británie, Itálie a Kanady - se v pátek a v sobotu sejdou v severoitalském městě Stresa na břehu jezera.
G7.jpg
G7.jpg (31.08 KiB) Zobrazeno 1684 x
Vyjednavači skupiny G7 již několik týdnů diskutují o tom, jak nejlépe využít ruská finanční aktiva v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů, jako jsou hlavní měny a vládní dluhopisy, která byla zmrazena krátce poté, co Moskva v únoru 2022 napadla Ukrajinu.
Spojené státy tlačí na nalezení způsobu, jak uspíšit budoucí příjmy z těchto aktiv, a to buď vydáním dluhopisů, nebo pravděpodobnějším poskytnutím půjčky Ukrajině, která by jí podle nich mohla v blízké budoucnosti poskytnout až 50 miliard dolarů.
Je však třeba doladit mnoho právních a technických aspektů, což znamená, že se neočekává, že by ve Strese bylo dosaženo podrobné dohody, uvedlo několik úředníků.
V takovém případě budou pokračovat neformální rozhovory, jejichž cílem je předložit návrh šéfům vlád G7, kteří se sejdou 13. a 15. června v jihoitalské Apulii.
Zdá se, že myšlenka, že by G7 vydala dluhopisy pro Ukrajinu, ztratila půdu pod nohama, protože USA nyní navrhují půjčku krytou příjmem ze zmrazených aktiv.
Kdo by půjčku spravoval - Světová banka nebo nějaký jiný orgán -, jak by byla zaručena, jak lze odhadnout budoucí zisky a co by se stalo v případě mírové dohody s Ruskem, to vše jsou aspekty, které je třeba ještě vyjasnit.
Evropští úředníci jsou obzvláště opatrní, přičemž jeden diplomat EU řekl, že bude trvat "týdny, ne-li měsíce", než bude učiněno konečné rozhodnutí.
"PRÁVNÍ DŮSLEDKY"
Itálie letos předsedá G7 a její ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti minulý týden řekl, že americké návrhy na využití ruských aktiv mají "docela vážné právní důsledky", které je třeba ještě vyjasnit.
Japonský ministr financí Shunichi Suzuki také zdůraznil, že jakákoli dohoda musí být v souladu s mezinárodním právem.
Rusko opakovaně varovalo Západ před následky, pokud se dotkne jeho aktiv, a obvinilo Washington, že zastrašuje Evropu, aby podnikla radikálnější kroky k jeho zmaření na Ukrajině.
Vyhlídky globálního obchodu budou dalším ústředním tématem ve Strese poté, co Spojené státy minulý týden představily prudké zvýšení cel na řadu čínských dovozů, včetně baterií pro elektromobily, počítačových čipů a zdravotnických produktů.
Giorgetti po americkém kroku řekl, že se vede "obchodní válka" odrážející geopolitické napětí a varoval před rizikem "fragmentace" globálního obchodu.
Spojené státy nevyzývají své partnery, aby přijali podobná opatření proti Číně, ale činitel uvedl, že je pravděpodobné, že budou tlačit na komuniké G7, aby vyjádřili společné znepokojení nad tím, co nazývají průmyslovou "nadměrnou kapacitou" Pekingu.
Americká ministryně financí Janet Yellenová v úterý ve Frankfurtu uvedla, že Spojené státy a Evropa musí řešit hrozbu čínského dovozu "strategickým a jednotným způsobem", aby udržely výrobce životaschopné na obou stranách Atlantiku a podpořily rozvoj jejich domácího průmyslu čisté energie.
Mezi další témata, o kterých se bude ve Strese diskutovat, bude podle oficiálního programu italského předsednictví patřit dopad umělé inteligence na globální ekonomiku a "inventura" sankcí proti Rusku.
Na pořadu jednání bude také zdanění, přičemž Itálie se pokusí oživit dohodu o globální minimální dani pro nadnárodní společnosti, kterou v roce 2021 podepsalo přibližně 140 zemí, ale kvůli odporu v USA i jinde nebyla plně implementována.
Návrh na globální daň z bohatství pro miliardáře, který prosazují Brazílie a Francie v rámci širší skupiny G20 rozvinutých zemí, bude také projednáván ve Strese, ale naráží na odpor USA, řekl jeden z činitelů.


https://archive.is/mBUCX#selection-2107.0-2197.209

Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2024, 14:35

https://pravyprostor.net/spustila-se-re ... zchudnuti/
Spustila se řetězová reakce našeho zchudnutí
Není žádným tajemstvím stále klesající výkonnost českého průmyslu. Poslední údaje za průmysl ukazují meziroční pokles o 2,7 %. Ale co je ještě horší – tento pokles je soustavný. Trvá už příliš dlouho.

Průmysl jde do zásadního útlumu, který nemá nic společného s hospodářským cyklem. Jde o strukturální, hlubokou změnu, ztrátu konkurenceschopnosti, ubývání zejména těžkého průmyslu. A zde platí: Většinou vlna poškozování průmyslu začíná u energetiky, následně se přelévá do těžkého a energeticky velmi náročného průmyslu, odtud se přesouvá do stavebnictví a strojírenství. A tak dál a dál. Jednotlivé výroby na sebe navazující se pokládají jak domino směrem od energeticky nejvíce náročných výrob, až v poslední fázi vlny končí potravinářstvím. Přesně takovou vlnu jsme pozorovali i v covidu kvůli lockdownům, následně pak podruhé při šíření inflační vlny.

A proč se o tom bavíme teď: Protože pravděpodobně se nám rozjíždí další taková vlna, která začíná v energetice a postupně dominově projede celou ekonomikou až do jemnějších výrob. Co je příčinou: Možná jste měli dojem, že energetická krize již odezněla. To je ovšem chybný předpoklad. Navenek viditelný pokles ceny elektřiny prezentovaný jako konec energetické krize je pouze vedlejší projev toho, že kvůli útlumu průmyslu poklesla poptávka po energiích, a proto není tak velký převis poptávky po energiích nad jejich nabídkou. Jenomže byť tento převis není tak velký jako na vrcholu krize, převis to pořád je. A nejspíš vzroste.
Pokud tomu někdo nevěří, zde jsou další čísla: Inflace za duben znovu zrychlila svůj růst, a to na 2,9 %. Někteří provládní ekonomové to „vysvětlují“ tvrzením, že obchodníci se kolem Velikonoc utrhli ze řetězu, zdražili si svévolně potraviny, a to způsobilo nečekaný nárůst inflace. Jenomže to je nesmysl, tohle rozhodně není otázka řetězců. Když se totiž podíváte na rozložení inflace, zjistíte například, že zatímco ceny zboží úhrnem vzrostly jen o 1,4 %, tak ceny služeb přidaly 5,3 %. Lze snad rostoucí ceny služeb vysvětlit zdražením řetězců kolem Velikonoc? To by asi bylo hodně vykloubené tvrzení, že…? Ve skutečnosti živnostníci a drobní podnikatelé jsou tak tlačení ideologickými regulacemi a buzeracemi státu, že prostě bez zdražení nejsou schopni fungovat dál.

A pozor, ceny elektřiny vzrostly rovnou o 12,0 %. Chtěl by mi snad někdo tvrdit, že za zdražení elektřiny o 12 % mohou obchodníci, kteří se během Velikonoc „utrhli ze řetězu“? Opravdu si někdo myslel, že energetická krize je zažehnaná? Pokud ano, tak byl na omylu.

Je ale pravda, že jedním z motorů dubnového zrychlení meziroční inflace skoro na 3 % byly ceny potravin. Jenomže ono to není tak, že by si řetězce svévolně přihodily pár procent k cenám. Přemýšlejte: Jak se tvoří cena potravin? Proč zdražovaly potraviny v minulých měsících? Přeci protože bylo nákladnější je vyrobit. A teď se vraťte k tomu, co jsem právě řekla – jak výrazně zdražila třeba elektřina. Je to zkrátka pořád ta stejná písnička: Green Deal, který likviduje evropskou energetiku, evropský průmysl, evropskou konkurenceschopnost – to je červená niť táhnoucí se našimi ekonomickými problémy. To je to něco, kvůli čemu chudneme, máme draho. A bude to pokračovat. A energetika je první na ráně. Tam to všechno začíná a valí se to jako domino dál celou ekonomikou.

Už v příštím roce nejspíš dojde k odstavení kondenzační výroby v elektrárnách, protože kvůli nesmyslným emisním povolenkám se výroba nerentuje. Nejspíš zavřou Elektrárna Chvaletice a Elektrárna Počerady. To je nějakých 8 terawatthodin. Jenomže ve ztrátě začínají být už i teplárny a závodní energetiky, jejich provoz se taky nerentuje – mají záporné marže nejen kvůli uměle vytvořeným emisním povolenkám, ale i kvůli zdražující elektřině. A čím víc elektráren zavře, tím víc zdraží elektřina. To je dalších asi 9 terawatthodin.

Po elektrárnách a teplárnách a závodních energetikách poklesne odbyt dolům a lomům na uhlí, takže se ani jejich provoz nebude rentovat (a mnohým se nerentuje už dnes). Takže i ony zavřou. Jakmile zavřou povrchové doly na hnědé uhlí, nebude palivo ani pro ty teplárny, které dosud budou v provozu, takže zavřou i ony.

Vláda stále blouzní o přebudování uhelných elektráren na plynové, ale do té doby žádné náhradní plynové zdroje nevybudujeme, kdybychom se na hlavu postavili. A i kdybychom je hypoteticky postavili (což se tak rychle nepodaří) – plyn je stále nedostatkový, tedy drahý. Tedy i produkce tepláren a technologického tepla musí zdražit.

A to ještě nemluvíme o tom, že podniková teplárna litvínovského závodu Orlen Unipetrol spaluje hnědé uhlí a využívá k provozu rafinérie provozní páru. Aktuálně využívá zhruba 1 milion tun nízkovýhřevného uhlí z lomu Vršany. Pokud tento hnědouhelný lom uzavře, nebudeme schopni jej nahradit. Máme sice třeba lom Bílina, ale kotle každé teplárny jsou dimenzované na konkrétní výhřevnost konkrétního lomu. Rafinérie dodávající pohonné hmoty tedy bude bez snadno dostupné energie.

Veřejnost měla být uchlácholena tím, že postavíme nový blok jaderné elektrárny Dukovany, takže energie znovu bude dostatek. Ale to bychom tu nesměli mít ideologii Green Deal a servilnost naší vlády Bruselu. EU nám totiž „povolila“ dostavbu za naprosto nesmyslných podmínek, které nám k dostatku energie rozhodně nepomohou. Evropská komise totiž nařídila Česku, že 70 % elektřiny z nového bloku musí ČR dalších 60 let prodávat prostřednictvím burzy, tedy nejspíš lipské burzy. Jinými slovy, my musíme naši levnou a stabilní energii prodávat a vyvážet, a naopak musíme dovážet drahou a nestabilní energii z německých větrných parků. Ještě jinak řečeno, dostavba bude drahá, ale ke zlevnění elektřiny nepovede, protože Evropská komise nám v podstatě nařídila nepoužívat atomovou elektřinu na úkor obnovitelných zdrojů! Tohle rozhodně konec energetické krize není, naopak je to další krok v protlačování Green Dealu.

Na Green Dealu je pro Čechy nejsmutnější, že jeho prosazování dosáhlo největší rychlosti za našeho předsednictví, takže sice nám ho diktuje Brusel, ale byli jsme to my, kdo nejvíc přikládal pod kotel.

Tedy ať to bereme z jakékoliv strany, je již v pohybu energetické domino. Spouští se řetězová reakce rozpadu naší energetiky, na to navazující zánik našeho průmyslu a poškozování celé české ekonomiky. Bez energetiky není průmyslu. Bez průmyslu není vyrobených hodnot. Tuto řetězovou reakci spustila nehumánní ideologie Green Deal, která se nestydí vydávat se za údajnou ekologii.
Markéta Šichtařová
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2024, 14:41

Zlato $2339,99
max $2441,61
(3969).jpg
Vývoj za tri roky: Apríl 2021 - Máj 2024, vyznačený začiatok SVO
(3971).jpg
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11264
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekonomika

Příspěvek od kenavf » 31 kvě 2024, 09:53

martanus píše:
31 kvě 2024, 08:51
Rusko je od roku 2021 čtvrtou největší ekonomikou světa - Světová banka
▪️ Světová banka aktualizovala (https://www.worldbank.org/en/news/press ... d-for-2021) své údaje o paritě kupní síly pro rok 2021 (předchozí zpráva se vztahuje k roku 2017). Z nových údajů vyplývá, že ruská ekonomika se řadí na čtvrté místo ve světě.

▪️ Světová pětka v roce 2021 s podílem na světovém HDP ve výši 152,4 bilionu dolarů:
dolarů.
🇨🇳 Čína - 18,9 %, 28,8 bilionu dolarů.
🇺🇸 USA - 15,5 %, 23,6 bilionu dolarů
🇮🇳 Indie - 7,2 %, 11,9 bilionu dolarů
🇷🇺 Rusko - 3,8 %, 5,7 bilionu dolarů
🇯🇵 Japonsko - 3,7 %, 5,6 bilionu dolarů

▪️ Německo je na šestém místě (3,4 %), následuje Brazílie (2,4 %), Francie (2,4 %), Velká Británie (2,3 %) a první desítku uzavírá Indonésie (2,3 %).

▪️ V následujících dvou letech se pořadí na prvních pěti místech nezměnilo," uvádějí odborníci (https://ria.ru/20240531/ekonomika-19495 ... um=desktop). Na konci roku 2023 to vypadá následovně:
🇨🇳 Čína - 35,0 bilionů dolarů.
🇺🇸 USA - 27,4 bilionu dolarů
🇮🇳 Indie - 14,6 bilionu dolarů
🇷🇺 Rusko - 6,45 bilionu dolarů
🇯🇵 Japonsko - 6,3 bilionu dolarů

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

https://t.me/crystal_book/5057


photo_2024-05-31_07-50-27.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... per_capita
obrázok_2024-05-31_094937783.png
obrázok_2024-05-31_094937783.png (4.55 KiB) Zobrazeno 1219 x
obrázok_2024-05-31_095035039.png
obrázok_2024-05-31_095035039.png (3.49 KiB) Zobrazeno 1219 x
GPT per capita má Čina cca 12500 a India 2400
Obyvateľov zhruba rovnako.
Asi má iné cenové relácie ale že by to umožnilo byť tretie vo svete? :shock:
Keď si predstavím len ten obrázok indickeho hospodárstva :sad:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Ekonomika

Příspěvek od martanus » 31 kvě 2024, 10:13

V té zprávě dnes vydané za rok 2021 od Světové banky píšou. Předchozí byla v 2017.

https://www.worldbank.org/en/news/press ... d-for-2021

Asi jde o celou ekonomiku ne jednotlivce jako na wiky.

The global economy was $152.4 trillion when measured in PPP terms.
▪ The largest economy in the world in 2021 was China, recording a PPP-based GDP of $28.8 trillion,
reflecting 18.9 percent of the global GDP. The United States was the second largest, with nearly $23.6
trillion or 15.5 percent of the global GDP. India’s economy was the third largest at $11.0 trillion,
accounting for 7.2 percent.
▪ Also in the ten largest economies group were the Russian Federation ($5.7 trillion and 3.8 percent),
Japan ($5.6 trillion and 3.7 percent), Germany ($5.2 trillion and 3.4 percent), Brazil ($3.7 trillion and
2.4 percent), France ($3.6 trillion and 2.4 percent), the United Kingdom ($3.5 trillion and 2.3 percent),
and Indonesia ($3.5 trillion and 2.3 percent).
Celosvětová ekonomika v paritě kupní síly činila 152,4 bilionu dolarů.
▪ Největší ekonomikou světa byla v roce 2021 Čína, která vykázala HDP v paritě kupní síly ve výši 28,8 bilionu USD,
Kč, což představuje 18,9 % celosvětového HDP. Druhé největší byly Spojené státy s téměř 23,6 dolary.
bilionů dolarů, což představuje 15,5 procenta světového HDP. Třetí největší byla ekonomika Indie s 11,0 biliony dolarů,
což představuje 7,2 procenta.
▪ Ve skupině deseti největších ekonomik byla také Ruská federace (5,7 bilionu dolarů a 3,8 procenta),
Japonsko (5,6 bilionu dolarů a 3,7 procenta), Německo (5,2 bilionu dolarů a 3,4 procenta), Brazílie (3,7 bilionu dolarů a
2,4 %), Francie (3,6 bilionu USD a 2,4 %), Spojené království (3,5 bilionu USD a 2,3 %),
a Indonésie (3,5 bilionu dolarů a 2,3 procenta).

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

hans
Redaktor
Příspěvky: 260
Registrován: 09 dub 2022, 17:24

Re: Ekonomika

Příspěvek od hans » 31 kvě 2024, 14:12

kenavf píše:
31 kvě 2024, 09:53
Asi má iné cenové relácie ale že by to [Indii] umožnilo byť tretie vo svete? :shock:
Keď si predstavím len ten obrázok indickeho hospodárstva :sad:
Ano. Indie je třetí největší ekonomika na světě počítáno v paritě kupní síly. A Rusko čtvrté.

Ta wikitabulka udává hdp na osobu, ale nikoliv v paritě kupní síly, ale nominálně. Takže Indii vychází míň, kvůli nižší cenové hladině.

Musíš rozlišovat celkovou velikost ekonomiky a velikost ekonomiky připadající na jednoho člověka.

A musíš rozlišovat počítání v nominálních cenách od počítání v paritě kupní síly.

(A při hodnocení celkové velikosti ekonomiky, je nutno se zamyslet i nad podílem průmyslu a služeb, a jakých služeb. Přísloveční psí kadeřníci sice přispívají k velikosti ekonomiky, ale při každé trochu razantnější konfrontaci států nejsou moc k užitku; to pak záleží ne na celkové velikosti ekonomiky, ale na velikosti průmyslu.)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 31 kvě 2024, 14:58

... a dostupnosti zdrojov!
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11264
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekonomika

Příspěvek od kenavf » 31 kvě 2024, 14:58

Preto som to aj tak napísal pretože tam vstupuje Parita kupnej sily. Ale i tak sa mi to zdá neadekvátne vzhľadom k tomu čo prezentuje v hospodárstve Čína a čo India. Čína dokáže odprezentovať že je blízko technologickým a ekonomickým špičkám a podľa toho má pozíciu hráča vo svetovej ekonomike.
India vie odprezentovať len svrab a neštovice.
Mňa nezaráža že India má tak obrovské čísla v dolároch, predsa len je to najľudnatejšia krajina 1,4mld. Mňa zaráža ten pomer medzi Čínou a Indiou. A že defacto India vykazuje až 38% výkonnosti Číny.

P.S. Nedávno som spochybnil úroveň vedy v Saudskej arábii a ostatných ropných emirátoch a bol som tvrdo upozornený že aj tieto ropné velmoci v niečom vynikajú a sú lidrami. Tuším že to bolo v biochémii alebo tak nejako.
Tak som zvedavý v ako ma spláchnu tunajší kolegovia že "v akej oblasti je vlastne India lídrom". :pivo
Len aby to nebol Arjun a Tejas :wink:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3364
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Ekonomika

Příspěvek od modrak » 31 kvě 2024, 15:03

""Keď si predstavím len ten obrázok indickeho hospodárstva :sad:"" Nič si nepredstavuj, ale niečo si zisti. Je to jadrová veľmoc, s rozvinutím strojárenstvom, spotrebným priemyslom a IT sektorom. Žiadne zaostalé "západné Slovensko". Najbohatšie časti Indie sa vyrovnajú čo sa bežného života týka EU, aj tej starej. Tie chudobné to v celku ťahajú dole. Tie krajiny "na východe" na rozdiel od nás, za tých 30 rokov sa razantne posunuli dopredu. Nie len Čína. India síce nie je tak rýchla ako Čína, ale je rýchla dosť, aby predstavy z 90 rokov boli úplne mylné. Klasický príklad Turecko. Kto vie, čo to bol za zapádakov v 80-90 rokoch, nestačí čumieť, ako sa doslova transformovalo. Kam sa hrabe Slovensko alebo Česko.

tomaspetr
Senior redaktor
Příspěvky: 4053
Registrován: 16 úno 2017, 20:13

Re: Ekonomika

Příspěvek od tomaspetr » 31 kvě 2024, 16:41

Tak si to přiznejte hoši, třetí svět, skanzen úspěchů minulosti. Centry obchodu, finančnictví z Evropy odešly.
Credo in me
Spero on Deum
Наше дело правое, победа будет за нами

hans
Redaktor
Příspěvky: 260
Registrován: 09 dub 2022, 17:24

Re: Ekonomika

Příspěvek od hans » 31 kvě 2024, 19:40

modrák +1

Indie má fakt děsivě zaostalý venkov. Ale to (v menší míře) i Čína a v USA jsou taky některé okresy a čtvrtě dost ubohé. (Indie i tak vede, není mnoho zemí, které mají na venkově komunistické povstání trvající už šest desetiletí.)

Ale Indie má kromě venkova a posvátných krav i města a v nich dost dobrý průmysl, v přepočtu na obyvatele nic moc, stamiliony rolníků to rozředí, ale v absolutních číslech hodně velký. K tomu co říkal modrák bych připomněl, že loni indická sonda přistála na Měsíci - což je fakt hodně vysoký level techniky.

PS. Co se týče relativní zaostalosti, tak při pohledu na fotky městského centra s mrakodrapy a moderní výstavbou mi přijde, že střední Evropu předběhla už i angolská Luanda.

Odpovědět