Historie, kterou nás neučili...

Odpovědět
kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 4213
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 10 lis 2019, 02:27

Treba zohladniť:
-Sila Červenej armády dokázala zlikvidovať 4 000 000 nemeckých vojakov. Sila západných spojencov zlikvidovala len 400 000 nemeckých vojakov, dokázala by teda sila západu poraziť tú silu Červenej armády?
- Bolo povedané že keby nezomrel generál Patton tak by tlačil na vznik WWIII proti SSSR, mal taký vplyv?

P.S. Stanoviska a vyjadrenia niektorých ruských médií je treba tiež niekedy brať s rezervou pretože niekdy vyzerá akoby boli protiruské.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 7921
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 10 lis 2019, 09:51

- čím ďalej na západ, tým výraznejšie vy sa prejavovala anglo-americká nadvláda vo vzduchu, na zemi by sa zrejme zopakovala operácia Dynamo
- Patton bol veľmi vplyvná a populárna osobnosť, a "víťazný generál" - mohol dosiahnuť veľa. IMHO rozhodne v tomto smere "nebol bez šance".

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11402
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 10 lis 2019, 09:55

Patton byl ihned po válce, podepsání kapitulace přesunut z armády do německé okupační správy, čili jen PR. Možná i pro toto ale to je čirá spekulace i když se někteří historici ptali proč nebyly využité jeho schopnosti po skončení války v Evropě proti Japonsku při plánovaném vylodění na Mateřské ostrovy. Byl sice velký svéráz ale lepšího velícího důstojníka vyšších jednotek nejen US neměly. Byl jediným na Západě který zvládal manévrovat.

Alchy, nejspíše ale možná bez ústupu. Spojenecká letecká převaha se projevovala výše než je podpora pozemních vojsk kterou spojenecká letectva neuměla na rozdíl od RA a i spojenecké stroje byly optimalizovány na jiné pracovní výšky než letadla RA optimalizovaná na podporu pozemních vojsk. Spekuluji, že ne významnou roli by hrála i morálka létajícího personálu a zde by byl žolík na straně RA(obavy západních pilotů z flaku který neuměli natož efektivně umlčovat).

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 2802
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 10 lis 2019, 10:14

Patton byl sice vynikající taktik a stratég, ale zároveň také "neřízená střela"...Byl obrovský cholerik a jeho výbuchy vzteku byly pověstné... Bohužel mívaly i násilné vyústění... Masakr zajatců v Acate se provalil, ale šuškalo se i o zastřelených amerických vojácích v průběhu bitev, když se mu zdálo, že neplní jeho příkazy.... Stejně tak obrážel nemocnice kde napadal (fackoval a kopal) vojáky o kterých byl přesvědčen, že simulují... Navíc byl velmi soutěživý a na Sicílii například záměrně měnil operační rozkazy, aby dobyl Messinu dříve než Monty... Ostatně to byl jeden z důvodů, proč původně podřízeného Bradleyho udělali Pattonovým nadřízeným... I tak měl ale Eisenhower strach, že Patton něco provede a proto ho po ukončení války v Evropě převelil k de facto neexistující 15. armádě a uklidil ho na pozici vojenského guvernéra Bavorska...

Řekl bych, že strach z toho co provede převyšoval přínos jaký mohl přinést...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
palo satko
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1895
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 10 lis 2019, 10:19

Alchy, vyššie som napisal, že by invazia na Zapad prebiehala s vyraznou podporou domacich komunistov. Francuzi boli vtedy v podstate rozhodujucim europskym narodom a ich nadšenie pre Spojencov bolo dosť limitovane prave nechutnym a zbytočnym spojeneckym bombardovaním fancuzskych miest a civilov. Proti Nemcom sa dala použit spojenecka vyhovorka "bombardovanim vas oslobodzujeme", ale proti Rusom, ktorych by vela ludi vitalo, by to už tak nefungovalo. Dnes sa velmi nevyučuje podiel komunistov na protifašistickom odboji a vyznam komnistickych stran po vojne, ale napr. v Taliansku použili americke okupacne urady a armada mafiu a teror vlastnych tajnych služieb na vraždenie komunistov a zabranenie tomu aby komunisti prevzali moc. Okrem toho samotne bombardovanie vojny nevyhrava.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Uživatelský avatar
palo satko
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1895
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 10 lis 2019, 10:22

Aaron, samozrejme že aj Zapad musel urobit pre svoje narody medialne vyznamnych vojvodcov, ked už Rusi mali svojich maršalov. Bohužial spôsob akym viedli vojnu nie vždy vypovedal o velitelskej "genialite". Tak našli aspom takeho čo vela neprehraval a nemotal sa ako prd v nohaviciach pred nemeckou obranou.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

modrak
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1322
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od modrak » 10 lis 2019, 14:26

Hm Patton.. :mrgreen: Niektorý historici tvrdia, že bol blázon. Počul v hlave hlasy, veril, že je Hannibal - ten od Kaan, s je ho "brilantnou" taktikou to tiež nebolo nič slávne. Aj nie príliš "známy" nemecký generáli ho dokázali poraziť, pokiaľ k tomu dostali príležitosť. Samozrejme, že vinu zvaľoval na kde koho a kde čo. Francúzov, týlarov , atď. Potom dostával záchvaty hnevu, robil hlúposti a veľké chyby. Iba ešte väčšia nekompetentnosť ostatných USA generálov mu "dovolila" byť géniom. Mal utkvelú predstavu, že musí poraziť Rusov. Avšak bol realista a vedel, že na to nemá. Lekcie od Nemcov z taktiky a operačného umenia boli také, že dostával záchvaty malomyseľnosti. O to viac obdivoval nemeckú generalitu a tíško závidel sovietskym maršalom. :dobre: Takže určite "túžil" mať svoju vojnu so Sovietmi, ale tiež chápal, že by to nedopadlo dobre. Predsa len, bol reinkarnácia Hannibala. :snaha:

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11402
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 10 lis 2019, 18:08

Na porovnání velitelských schopností západní Koalice, Německa a RA se názorně ukazuje, že generálové připravují své armády na minulou válku vedenou za pomocí současných technologií(Západní koalice). Jen ji ještě vylepšili o Douhetovu doktrýnu podle které vybudovali svá letectva, bombardovací i obrané PVO ale bez frontového). Většina až na letectvo žila ve svém mládí ve WW I, striktní rozdělení vojsk podle druhů kdy vázla vzájemná spolupráce ale s výbornou kapacitní logistikou.
Němci spolu s Rusy již od přelomu 20./30. let v praxi zkoušeli taktiku hloubkových úderů a konstruovali dle jejích potřeb svoji techniku i cvičili vojska. Konečným výsledkem byla mechanizovaná vojska v německém provedení přeformátovaná tanková divize(s tankovými granátníky) v ruském mechanizované brigády a sbory s velkorážným samohybným dělostřelectvem. Jako přechodné uspořádání v RA jezdecko-mechanizované brigády a sbory(dragouni namísto motopěchoty). V letectvu dominovalo frontové ale ani PVO nebylo zanedbáváno i když v RA bylo druholiniové. Vše oba odzkoušeli a vypiplali si taktiku na ruských pláních včetně do hloubky členěné obrany. Výsledkem byly RA operace Bagration(cca 450 km) a Berlínská operace(cca 600 km). I když i na západě se o něco podobného pokoušel De Gaulle(u Sedanu), Patton(když týlu sebral náklaďáky a v Ardenách odvezl pěchotu spolu s tanky do protiútoku) nebo Montgomery(pozemní část Market Garden). To však byly výjimky ze zavedené šablony inspirované na východní frontě. Západ se tuto taktiku učil a zažíval až po válce. Takže je těžké až nemožné porovnávat neporovnatelné, výsledky praxe např. Koněva, Malinovského, Tolbuchina, Vasiljevského s Alexanderem, Bradleym, Montgomerym, Clarkem když každý kope jinou ligu v jiném čase.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11402
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 15 lis 2019, 00:34

Fáma o smrti studenta Šmída. Poslechněte si, co odvysílala Svobodná Evropa

Šířící se zvěst o mrtvém studentovi Martinu Šmídovi vydržela jen chvíli, napomohla však protirežimní demonstrace v listopadu 1989 přetavit v revoluční události a následný pád komunistického vedení. Zpráva se opírala o nepravdivé tvrzení Drahomíry Dražské, která byla při zásahu pohotovostního pluku 17. listopadu na Národní třídě. Poslechněte si, jak ji před 30 lety odvysílala redakce Rádia Svobodná Evropa včetně telefonátu tehdejšího zpravodaje Východoevropské informační agentury a disidenta Petra Uhla.
Sama Drahomíra Dražská byla při zásahu lehce poraněna, ošetřili ji v nemocnici na Karlově náměstí. Právě při čekání na ošetření si fámu o Šmídově úmrtí z frustrace vymyslela, přiznala v roce 2009 České televizi.
https://echo24.cz/a/StvXg/fama-o-smrti- ... dna-evropa

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 2802
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 15 lis 2019, 00:55

K tomu bych připojil takovou perličku...

Reuters požadoval ověření každé zprávy od dvou nezávislých redaktorů... V tomto případě jedním redaktorem byl Petr Uhl a druhým Anna Šabatová... Bylo to tedy fatální porušení zavedených mechanismů, protože manželský pár Uhl/Šabatová dobře věděli, že tu zprávu mají oba z jednoho a toho samého zdroje - od Dražské...

Reuters nečekal, že by dva dlouholetí spolupracovníci (externí pracovníci tzv. Východoevropské informační agentury) takovýmto způsobem obešli zavedený systém potvrzování zpráv....

Nakolik to bylo opomenutí v rámci probíhající "revoluce" a nakolik záměr dostat do renomovaného zahraničního vysílání manipulativní zprávu nechť si každý udělá sám....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
palo satko
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1895
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 15 lis 2019, 09:33

Podľa mna si nevymyslela. Študent Šmid, alias Žifčak si naozaj ľahol na zem a hral mrtvého. To, že si mrtveho študenta vymyslela je taka slaboducha obrana proti podozreniu, že v tom s eštebakmi "jela společne".
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

inzo
Sponzor fóra
Příspěvky: 135
Registrován: 07 úno 2017, 21:14

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od inzo » 15 lis 2019, 10:15

bez mrtvych nema ziaden Majdan silu

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 2802
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 15 lis 2019, 10:27

palo satko píše:
15 lis 2019, 09:33
Podľa mna si nevymyslela. Študent Šmid
Tak ona byla Dražská spolupracovnicí StB z pražské drogové scény... Takže (IMHO) byla součástí scénáře... Právě proto, že často navštěvovala Uhla se Šabatovou a Uhl/Šabatová byl kanál na Reuters...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 4213
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 15 lis 2019, 11:14

Ako pekne to do seba zapadá!
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 2802
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 15 lis 2019, 11:33

Určitě se to tu už někde objevilo, ale opakování je jak známo matkou moudrosti (a otcem sériové výroby )...

Analýza událostí 17. listopadu od Miroslava Dolejšího...
http://analyza.wz.cz
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host