Historie, kterou nás neučili...

Odpovědět
Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 962
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od gandalf » 19 srp 2018, 00:11

Tak nevím, popletls to ty, nebo jsem popletený já? Nebo vidíme historii každý jinak?

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 01:08

gandalf píše:
19 srp 2018, 00:11
Tak nevím, popletls to ty, nebo jsem popletený já? Nebo vidíme historii každý jinak?
Jedná se o toto jež mělo být dvoustrannou smlouvou změněno.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vz ... _skod.html
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vz ... mecka.html
Válečné reparace Nám byly hrazeny (odečteny) pouze z německého majetku zanechaného na území našeho státu (cca 2/3 přiznané částky). Zápočty schvalovala Mezispojenecká reparační komise vyčíslením hodnoty zanechaného majetku odsunutých říšských občanů (jediné kritérium) na území Německa pod dohledem Mezispojenecké repatriační komise.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1947-150#cast3

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 962
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od gandalf » 19 srp 2018, 11:21

Já jsem reagoval na předchozí příspěvek /a necitoval/ a uložilo se to až po tvém :-)

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 20:29

Já jsem díky tomu náhodou zjistil, že i velmi korektní zdroje obsahují dnešním pohledem velmi nekorektní historické informace, Fake news a konspirace jak by informace zhodnotili někteří Bratři v Kristu a nejen z kavárny ale i z paláců Michnova a Charitas, dokonce část našich jižních sousedů v Bavořích a Austrii.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 20 srp 2018, 00:20

Toleroval Mohamed křesťany? Saúdové prý tají klášter ze 7. století

Zatímco oficiální verze zní, že muslimové zničili všechny křesťanské kostely na arabském poloostrově před 14 stoletími, na přísně střeženém a dráty obehnaném místě poblíž ropných polí se možná skrývá nepříjemné tajemství. Klášter ze 7. století, jehož existence naznačuje, že islám kdysi toleroval stavbu křesťanských svatyní na území dnešní Saúdské Arábie. S odkazem na nezávislé studie o tom informuje nové vydání tištěného The Economist.
Ruiny kláštera ze 7. století se podle The Economist podařilo odhalit už před lety. Nejvyšší představitelé Saúdské Arábie se však rozhodli, že je nutné je utajit. Místo nálezu je tak neprodyšně uzavřené, střežené a přístup na něj nemají ani vědci ani veřejnost. Přítomnost křesťanského kláštera za života proroka Mohameda by totiž mohla znamenat, že je zákaz stavby křesťanských kostelů v Saudské Arábii neoprávněný.
V šesti okolních státech arabského poloostrova přitom už kostely stojí a práce archeologů ve východní provincii Jubail navíc ukazují, že by vše mohlo být trochu jinak. Podle The Economist kronikáři zaznamenali zprávy o sněmu v diecézi Beit Qatraye v roce 676, tedy více než 40 let po smrti proroka Mohameda. Z toho usuzují, že v té době byli křesťané v oblasti tolerováni.

https://echo24.cz/a/SSxDY/toleroval-moh ... -7-stoleti

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 26 srp 2018, 10:21

Nejtragičtější moment v historii Nejvyššího soudu: Při bombardování zemřelo 16 lidí

Nejtragičtější moment Nejvyššího soudu ČR se bezpochyby stal během druhé světové války. Při spojeneckém náletu 20. listopadu 1944 zemřelo v protileteckém krytu v centru Brna sedm soudců, tři úřednice, dva úředníci a čtyři zřízenci Nejvyššího soudu. O historickém momentu informuje poslední čtvrtletník Nejvyššího soudu AEQUITAS.
Památka těchto obětí historicky největšího a nejničivějšího náletu na Brno byla po válce uctěna velkou tryznou 17. prosince 1945. Při náletu dne listopadu 1944 v Brně zahynulo celkem 578 lidí, na 6.000 Brňanů zůstalo bez střechy nad hlavou. Brno přitom nebylo původním cílem náletu, kterým měly být průmyslové podniky na jihu Polska. Nad městem se ten den o tři čtvrtě na dvanáct dopoledne objevilo bezmála 150 bombardérů


http://www.ceska-justice.cz/2018/08/nej ... o-16-lidi/

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 27 srp 2018, 18:54

80. výročí Slavnosti sbratření v Holanech

Se vzrůstající hrozbou válečného konfliktu v Evropě v důsledku rostoucí agresivity hitlerovského Německa dochází koncem 30. let k aktivizaci vlasteneckých sil, projevům mezinárodní dělnické solidarity i spolupráci těch, kteří ještě donedávna stáli z různých důvodů spíše proti sobě, přestože jejich spory byly více otázkou osobní a taktickou než ideologickou. Jedním z projevů ukázkové schopnosti spolupráce a solidarity v dusné době výbojného a rasistického režimu v Německu bylo setkání v severočeských Holanech na Českolipsku dne 28. srpna roku 1938.
Jen měsíc před potupnými událostmi v Mnichově došlo k masivnímu vystoupení pracujících na podporu ohrožené republice a ve prospěch spolupráce a přátelských vztahů mezi lidem Československa a Německa.
http://www.czechfreepress.cz/podoteky/8 ... anech.html

Uživatelský avatar
martanus
Senior redaktor
Příspěvky: 3750
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od martanus » 27 srp 2018, 20:27

Že se o tomto v srpnu moc nemluvilo. Doufám že se to bude probírat v říjnu při oslavách vzniku ČSR. :dobre:
Moc toho v češtině o této invazi USA do Ruska a roli českým legiím v této invazi není. :wink:
Nevíte jak daleko byli jednotky Bilých a dohody od Jekatěrinburgu 16. na 17. července roku 1918?

USA obsadili část RF od 8/1918 do 1922. Během pobytu v Rusku ztratili Američané na Dálném východě 189 vojáků.
15. srpna 1918 napadly USA Rusko a obsadili Vladovostok a okolí. Po porážce Kolčakovy armády a pádu jeho režimu začala intervence v Rusku ztrácet smysl, a tak na jaře roku 1920 opustila americká vojska hranice země. Americké jednotky zcela opustily Rusko až v roce 1922 a ostatní oblasti byly osvobozeny v polovině daného desetiletí.

Nejvýznamnějším střetem mezi Rusy a Američany na Dálném východě se stala bitva u obce Romanovka 25. června 1919, kde bolševičtí vojáci napadli Američany a způsobili jim ztráty ve výši 24 vojáků.
https://www.securitymagazin.cz/historie ... 61041.html

//-----------------------

Složitější a komplikovaný článek a kniha o invazi USA dává do souvislostí okolností dění kolem Českých legií

Obrázek
Britové Spojené státy předběhli a již 9. března 1918 se vylodili v Murmansku. 18. března se v Murmansku objevili i Francouzi a 27. května přivezl americký křižník Olympia oddíl americké pěchoty na ochranu zájmů USA v oblasti.

Generál Graves, jmenovaný velitelem amerických intervenčních vojsk, přistál ve Vladivostoku 2. září 1918. Přestože „nebyl ochoten zapojit se do války proti bolševikům“, „měl potíže i s vlastními muži, kterým musel bránit v zatýkání bolševiků“. „Francouzský ministerský předseda Georges Clemenceau poslal československému vojsku instrukce, aby obsadilo Transsibiřskou magistrálu jako přípravu na intervenci vojsk Dohody, čímž jen zvýšil očekávání Čechů na velké vojsko, které jim přijde na pomoc.“ Když se však „žádné posily nedostavily, byli Češi zmatení a demoralizovaní. V září a říjnu 1918 utrpěli sérii porážek ze strany bolševiků, které způsobily, že některé jednotky odmítly bojovat. Přes tyto porážky a vzpoury a navzdory početným žádostem Čechů, Britů a Francouzů jim Japonci a Američané odmítali poslat posily.“

„Možnost úspěšného působení Čechů na Sibiři ukončily dvě listopadové události. Zaprvé, 11. listopadu bylo podepsáno příměří mezi představiteli států Dohody a Centrálních mocností, které uzavřelo první světovou válku. Češi bojovali za znovuotevření východní fronty proti Centrálním mocnostem, ale tato fronta již nebyla nutná. Navíc bylo vyhlášeno nezávislé Československo, o něž usilovali. Měli pocit, že nastal čas vrátit se domů.“

Druhým zlomem byl převrat, jenž svrhnul sibiřskou vládu, složenou ze „socialistů-revolucionářů“ a liberálů. Moci se chopil admirál Alexandr Kolčak, který se prohlásil za „nejvyššího vládce vší Rusi“. „Češi pozorovali Kolčakovu reakcionářskou kliku zblízka“ – a „vypověděli jí poslušnost“. „Češi na Sibiři“ – hodnotil to sám Graves – „byli liberálně smýšlející lidí“, „mající autokracie dost“. „Jakmile si uvědomili, že boj s bolševiky znamená nejen zápas se všemi formami liberalismu, ale také podporu vlády, která byla ponechána v rukou lidí zastávajících úřad již během romanovské dynastie a pravděpodobně s carskou představou vládnutí, potom nemohli kráčet dál po boku Anglie, Francie a Japonska.“
http://www.stripkyzesveta.cz/cz/knihovn ... e-do-ruska
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 27 srp 2018, 21:28

martanus, v Sudetech byla dlouhodobě až do voleb 1935 nejsilnější partají německá soc. dem. DSAP........Strana pokračovala ve své činnosti až do jara roku 1938, kdy obhajovala existenci ČSR jako „poslední demokratické bašty“.......... https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bme ... v_%C4%8CSR Spolu s ČSDSD v Sudetech velmi úzce spolupracovali. Až díky působení ČS vlád během Velké recese získala většinu u německého obyvatelstva v Sudetech SdP kam přešli např. i voliči a členové konzervativní DNP i bývalí členové jiných na čas zakázaných sudetoněmeckých partají které dříve spolupracovali se svými českými protějšky (jak na parlamentní tak komunální úrovni) a nikoli s nácky. Volby v r. 1935 byly přelomem spolu s předchozím zákazem všech sudetoněmeckých partají.

Uživatelský avatar
martanus
Senior redaktor
Příspěvky: 3750
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od martanus » 27 srp 2018, 21:47

Ta invaze USA na dalném východě mě zaujala. Máte k tomu něco zajímavého?


Je možné, že za zabitím Romanovců stojí nepřímo české legie?

Zavraždění carské rodiny se odehrálo v noci ze 16. na 17. července roku 1918.
Jekatěrinburg byl jakožto strategické místo Transsibiřské magistrály od 25. července 1918 do července 1919 v rukou československých legií.

Takže kdyby se Legie nepřiblížili k Jekatěrinburg tak by nejspíš carská rodina žile déle. A protože obsadit Transsibiřskou magistrálu nařidili USA a a jejich spojenci pří invazi tak ze smrt Romanovců nepřímo mohou nejspíš také.

To jsem nevěděl.

Ted už chápu to mlčení kolem legii jak za ČSSR tak ted za EU. A důvody vzniku ČSR, zásluhu USA a Francie na jeho vzniku a Stalinové čistky.

//-------------------------------------

Nevíte je někde na webu jak se s veliteli a vojáky vypořádali seveřané v USA. Měli intervenční tábory? Nikde k tomu nic není.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3429
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 22:17

Pre bolševikov bol cár nebezpečný ak by zostal živý, preto bol jeho osud spečatený a okolité dianie( blízkosť légií) na to asi nemala vplyv.

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 962
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od gandalf » 27 srp 2018, 22:27

A pro trockisty ne? :-)

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 962
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od gandalf » 27 srp 2018, 22:30

Mimo téma - prababička mého synovce byla Ruska a podle rodného listu Romanova /děda jeho táty si jí přivezl z I. SV/

modrak
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1041
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od modrak » 27 srp 2018, 23:05

Invázia do Ruska - príbeh "vlkodavov", USA invázie do Vladivostoku - je komický od začiatku do komicko trpkého konca. V podstate to bola armáda, bez jasného cieľa, plánu, rozkazov. Wilson zistil, že Japonci chcú obsadiť Vladivostok a Primorie. Preto sa rozhodol pod pláštikom pomoci "spojencom", vyslať tam tiež nejakú tu armádu. Nie však, ako to píšu pseudohistorici na boj s boľševikmi, ochranu záujmov USA, šírenie demokracie a pod., ale na boj s Japoncami. Aby sa tam neudomácnili. Preto aj veľmi vágne rozkazy, improvizácia, protichodné správanie atď. Keď zistili, že bolševici sú dostatočné silný, aby udržali Japoncov na uzde a ďaleko od Vladivostoku, zbalili sa a šli domov. Toľko v krátkosti o tejto prazvláštnej invázii.

Príchod légii do Jekaterinburgu zasadil carovi poslednú ranu takpovediac z milosti. Rozsudok smrti ale nepodpísali ani legionári, ani bolševici. Ten podpísali Kerenského demokrati a vláda V. Británie. Im to iba hodili na krk, aby sa sami mohli prezentovať, že sú čistý. Taký klasický príklad, ako zabíjať po demokratický s čistými rukami. :bliju
Car ako politik a ikona bol odpísany aj u bielych, viď aféra okolo smrti Rasputina. Oveľa väčšiu cenu by mal car pre boľševikov ako živý zajatec. Bol symbolom nástupníctva boľševikov po ňom, symbol víťazstva atď. Preto ho zabili skôr v zúfalstve ako plánovane. Ak by chceli, mohli by ho zabiť už dávno.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9141
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 28 srp 2018, 00:49

Ve své podstatě Amíci odřezali Japončíky od sibiřských surovin včetně zlata. Se Sibiří v zádech by byli po 20. letech podstatně nebezpečnější a navíc by nemuseli dlouhodobě plýtvat svými omezenými zdroji v Číně. Takto mohli Anglosasové Sibiřské zdroje až do r. 1930 kdy byly zrušeny koncese vydávané Trockého komisí využívat ve svůj prospěch. Např. http://stuter.fsv.cuni.cz/index.php/stu ... le/231/190

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host