Historie, kterou nás neučili...

Odpovědět
QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 10 srp 2018, 15:57

Základy ergonomie, vliv barev spolu s pracovní psychologií. Proč si myslíte, že jsou signální odstíny barev používané k označování nebezpečí? Aktivizují člověka a po aktivizaci nastává útlum jež je min. tak hluboký jako byla aktivizace a až 2,5x delší (záleží na únavě organizmu a jeho trénovanosti). Vedlejším produktem je únava. Vše má vliv na produktivitu osoby aniž si to sama uvědomuje. Ideálem je klidné prostředí s malou dávkou napětí (vlastní motivace). Tam se dosahuje produktivity mezi 70% až 80% možné. Na pracovišti fungující na základě buzerace (držet hubu, krok a makat) je úroveň produktivity okolo 50% možné. Člověk se dá zaktivizovat po krátký čas až na 120%-180% (záleží na trénovanosti) s následným útlumem viz. výše. Další možné ztráty jsou z organizace pracoviště a jeho logistických toků. Např. každý krok navíc stojí podle zařazení pracovníka 0,02 - 0,04 CZK i jeho ergonomické přívětivosti (např. výška pracoviště od podlahy nebo sedáku) která někdy i velmi významně odkládá nástup únavy a tím i snížení výkonnosti. To co platí pro výkonnost shodně platí i pro zmetkovitost (další ztráty).
To jen zkulturňují prac. prostředí na rozkaz načálstva. Řeknou A protože se to vyplatilo někde v automobilce na montáži ale neví proč a natož aby A doprovodili ještě pár písmeny abecedy a tak získali stejný nebo obdobný přínos jako automobilka. Inu moderní (bez hlubších znalostí) managment. Kdyby měli o problému alespoň základní znalosti tak by ušetřili za přelakování strojů. Nesignální žlutá funguje stejně jako zelená nebo odstíny šedé. Mírně zklidňuje proto se barvy doporučují i do dětských pokojů a ložnic. Postačilo by mašiny řádně umýt a donutit obsluhy aby je měli v čistotě (pak je mají i namazané a ošetřené). Mě většinou postačilo lidem říci, že zde (na pracovišti) žijeme 1/3 života tak tu nemusíme žít jako prasata v chlívě a oni si to vzali za své. Komu to nestačilo tak jsem přede všemi prohlásil, že to nejspíše ukazuje jak žijí doma. Dotyčná/ý se na*ral/a z ponížení ale bylo vyřízeno. Když po 14. dní fungoval/a jak jsem chtěl tak jsem opět přede všemi vzal svá slova zpět (že jsem se nejspíše mýlil). Když mi někdo protože jsem byl v kravatě tvrdil, že to nejde tak jsem ho ponížil tím, že jsem v praxi přede všemi (svolal jsem je aby viděli jak se to správně dělá) mu to ukázal. Nebo v pondělí ráno zalezl za mašinu a zkontroloval zda v pátek naplnil maznice vazelínou a přidal navíc svoji životku z praxe proč to dělám. Módní buzerací (metoda mechanická) se to nedocílí. Lidé musí být motivovaní, vědět proč, že to není jen buzerování. Metoda kontrastní podložená zkušenostmi, znalostmi a naprosto férovým jednáním. Navíc jsem vždy zavrhoval individuální úkol (nesoucí vyzobávání ryt a ponechávání srabů na jiné) ale preferoval úkol kolektivní dle dílen, technologií. Oni se lidé když jde o jejich prášule vzájemně pohlídají daleko lépe než to umí pár drábů a i si vzájemně pomohou aby to odsejpalo.

P.S. To zastavování pasu v automobilkách je hlavně z těchto důvodů. Umožní o pár procent zkrátit pracovní cyklus a náklady na pracovní výpadek jsou nižší než jeho přínosy (včetně nižší zmetkovitosti).
Naposledy upravil(a) QVAK dne 10 srp 2018, 16:13, celkem upraveno 3 x.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 10 srp 2018, 16:08

Jednalo sa o normálnu žltú až okrovú.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 10 srp 2018, 16:31

Tak platí viz výše. Zbytečnost a vyhozené prachy.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 10 srp 2018, 16:58

QVAK píše:
10 srp 2018, 16:31
Tak platí viz výše. Zbytečnost a vyhozené prachy.
Rozhodne to neboli vyhodené peniaze, bola to potom subjektívne jasná a priestranná" sústružňa, v ktorej sa človek lepšie cítil, odvtedy "mám niečo proti" zeleným sústruhom.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 10 srp 2018, 18:54

Ten pocit se svezl s celkovým lidským dojmem z pracoviště. Já měl kdysi přebrat výrobu v jedné fabrice kterou naše Fy. tehdy spoluvlastnila a prvé za co jsem seřval vedení včetně druhého spolumajitele byl stav ve výrobě. Mašiny v pořádku ale hajzliky, šatny a místnosti maštal hadr. Zato sklady a expedice jako ve vzorné Fy. V létě se všude vymalovalo a úklid se prováděl okamžitě a pořádně od mojí sody. Ješitní pánové mě ani nevyhodili a majitelé nakonec dali za pravdu jen si myšlenku klasicky přivlastnili jako svou.

P.S. Nakonec jsem funkci nedostal protože jsem našeho majitele s jednatelem poslal do ....... když ze mě chtěli udělat svého bílého koně pro "odklony". Časem se mi oba pomstili vyhazovem. Osud se jim ale odměnil tím, že na rozdíl od mé éry dnes vyrábí 2,5x dráže i když je jednatel strojní ing.(z leknutí ale výborný obchodník) a zkusili 2x vyměnit výrobáka. Strojní park i nástroje shodné jen vodní paprsek prodali.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7611
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 10 srp 2018, 19:28

kedže som študoval v rpkoch 1976 az 1981 na strojarine management a ekonomiu, tak sme mali prednažky aj s pracovneho priestoru a socialnych vztahov. Ta farba tam samozrejme bola. to že som potom v realnych dielnach nachadzal bordel bol šlendrian v hlavach veducich.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 10 srp 2018, 19:32

QVAK píše:
10 srp 2018, 18:54
.... Mašiny v pořádku ale hajzliky, šatny a místnosti maštal hadr. Zato sklady a expedice jako ve vzorné Fy. ...
..Audit od BMW...vrátane kontroly WC.... riaditeľ firmy dostal osobnú úlohu...zabezpečiť udržateľný stav kultúrneho WC... :jo:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7611
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 10 srp 2018, 19:46

Archeologové v okolí města Aksaj v Rostovské oblasti objevili starobylý hrob. Informovala o tom společnost Avtodor, která si objednala geotechnický průzkum místa. Na tomto území byla plánovaná stavba silnice. Podle údajů odborníků může být stáří hrobu až čtyři tisíce let před naším letopočtem.
Za poslednych dvadsat rokov sa svet archeologie a študii o ludskych populaciach vyrazne zmenil vdaka ruskym výskumom. Jednak svetova archologia použiva stare sovietske vyskumy, ktore boli robene velmi dobre a na druhej strane, každy kto chce niečo ozajstne zistit musi ist kopat s Rusmi, lebo Rusko poskytuje okrem nalezov aj DNA.
Dnes je stav taky, že komplet oba Ameriky, Europa a polovica Azie ma predkov z Ruska a každy novy nalez z chladnejšich oblasti spresnuje historiu ludstva.
kto je zvedavy nech uroby kukuč https://indo-european.eu/maps/
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 11 srp 2018, 00:42

On si nikdo na Západě není schopen připustit, že tento prostor vždy byl množírnou lidstva a všechny migrační vlny od Achájů po Osmany přicházeli do Západní a Jižní Evropy od tud až na jednu výjimku, Maury na Pyrenejský poloostrov. Stále se nejsme schopni oprostit od toho, že vždy byl a je Západ pupkem Světa. Nebyl a není.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 11 srp 2018, 06:11

palo satko píše:
10 srp 2018, 19:28
tak sme mali prednažky aj s pracovneho priestoru
"Našemu kolektivu katedry duševní hygieny byl uložen státní výzkumný úkol, rozpracovat a navrhnout optimální rozložení studijních a pracovních pomůcek na desce psacího stolu. Ve své práci jsme vyšli z padesát let starého Leffinqwellova návrhu, který se nám jevil na svou dobu velice progresivní. Rozdělením plochy psacího stolu jsme dostali deset sektorů, pět horních A1-A5 a pět dolních, B1-B5. ... Během posledních pěti let dospěl náš kolektiv katedry duševní hygieny ke konečnému řešení. Je jím Leffinqwellův-Bronštejnův psací stůl, takzvaná Zajícova varianta. Ponechali jsme dvě hromádky učebnic i výjimečně zdařilé Bronštejnovo umístění poznámkového bloku v sektoru B5. Kartotéku jsme přesunuli z dominantního sektoru A3 do volného B1 a áčka trojky jsme využili k umístění Emersonova-Votočkova týdenního výkonnostního rozvrhového grafikonu."

hqdefault.jpg
hqdefault.jpg (11.28 KiB) Zobrazeno 6477 x
Sorry... Musel jsem... Ta asociace byla příliš silná... :lol:
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 12 srp 2018, 18:30

Unikátní nález v Česku: 2000 let starý keltský vodovod, nejstarší ve střední Evropě

Patrně nejstarší dochovaný vodovod ve střední Evropě nalezli archeologové při vykopávkách nedaleko Vysokého Mýta. V místech, kde se má ještě letos začít budovat úsek dálnice D35, objevili strouhu z období, kdy na našem území žili Keltové, tedy před více než 2000 lety. Kromě vodovodu zde olomoučtí archeologové odhalili i několik studní. V jedné z nich je stále voda. Na nález upozornil Český rozhlas Pardubice.
Na první pohled obyčejný žlab v půdě je jedním z nejpozoruhodnějších nálezů, který čeští archeologové letos na našem území učinili. Je totiž důkazem o způsobu fungování keltských osad. Vodovod spojoval studnu a jeden z větších domů v osadě. „Shodou okolností je to také dům, v jehož jedné kůlové jamce byl nalezen zlomek skleněného laténského náramku. Takže když to shrnu, jedná se v podstatě o nejstarší dochovaný vodovod ve střední Evropě,“ řekl pro ČRo Pardubice Radko Sedláček, jeden z archeologů.
https://echo24.cz/a/SxHkq/unikatni-nale ... dni-evrope

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 18 srp 2018, 11:58

kenavf píše:
10 srp 2018, 19:32
QVAK píše:
10 srp 2018, 18:54
.... Mašiny v pořádku ale hajzliky, šatny a místnosti maštal hadr. Zato sklady a expedice jako ve vzorné Fy. ...
..Audit od BMW...vrátane kontroly WC.... riaditeľ firmy dostal osobnú úlohu...zabezpečiť udržateľný stav kultúrneho WC... :jo:
Já když jsem se chodil seznámit s výrobou u možného kooperanta tak jsem nikdy sociálky (WC, šatny a sprchy hlavně dámské) nevynechal. Nejvypovídající část o velikosti bordelu (ve všem) ve Fy. Sociálky a hospodaření s materiálem i vercajky (přípravky). Na hrubou představu postačí 15ti min. až 1/2 hod "exkurze" s dotazem na WC. Organizaci práce i technický stav strojního parku odhadnete pomalým projitím provozu s několika dotazy na obsluhu a provádějícího.

P.S. Auditoři z automobilek (i ITI a SÚJB) umí a znají na rozdíl od velké části auditorů z Fy. na ISO. Ti jsou většinou jen papírový čerti.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 18 srp 2018, 12:02

Byly objeveny stopy starodávné ničivé katastrofy

Vědci z americké Arizonské univerzity (University of Arizona) určili přesné datum katastrofického výbuchu sopky Santorin, který zničil celý ostrov Théra, a dokonce předstihl i hrozivý výbuch sopky Krakatoa. Podle vědců mělo ke katastrofě dojít v období mezi lety 1600–1525 před naším letopočtem. Informoval o tom portál Science Alert. Sopka vyvrhla 40-80 kubických kilometrů horniny a eruptivní pilíř dosáhl výšky až 38-39 kilometrů. Síla tohoto výbuchu je srovnávána s výbuchem 200 tisíc atomových bomb, které byly svrženy na Hirošimu. Science Alert uvádí, že tento výbuch zapříčinil rozpad krétské mínojské civilizace.

https://ac24.cz/-/byly-objeveny-stopy-s ... direct=%2F
https://www.sciencealert.com/tree-ring- ... tion-thera

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7611
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 18 srp 2018, 14:53

Zaujimavou zhodou okolnosti sa bližiace vyročie intervencie VZ v roku 1968 u nas prejavuje aj člankami o mnichove 1938. Jeden je tu http://historyweb.dennikn.sk/clanky/det ... 3gTaSQzbAU a tu http://historyweb.dennikn.sk/clanky/det ... 3gTqyQzbAU a dalši o Tisovi a Viedenskej arbitraži tu http://historyweb.dennikn.sk/clanky/det ... 3gT8iQzbAU
Kedysi som na uvedenom webe mal svoje članky, ale moje osone nazory boli nezlučitelne s bojom o eurofondovu žranicu majitelov webu a tak som bol hodene na ignore list. Ale o to vlastne nejde.
ide o to, že obsadenie Československa a zotrvanie Rusov viedlo k zmudreniu Nemcov, presnejšie západnych Nemcov a k realnemu uznaniu nulity Mnichovskej zmluvy a uznaniu vyhnaniu Nemcov po WWII. Ked si to zoberieme z dejinneho hladiska, tak česky panovník pozval Nemcov v roku 1204 a velkokniža Gejza pozval Nemcov do buducehoUuhorska spoločne so svojou nevestou Gizelou v roku 995 a nakoniec sme sa po 800 a 1000 rokoch Nemcov zbavili a urobili etnicku čistku ako vysledok vojny a tato genocida bola požehnana Zmluvou so Spolkovou republikou Nemecka v roku 1973. Aka dôležita bola pritomnost Rusov ukazalo rokovanie po roku 1989, ked sme s Nemcami vyrokovali velke makove.
Dočasna pritomnost bola naozaj dočasna, ale etnicka zmena v Česku a Slovenku je "nafurt".
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 00:08

palo, vzpomeňte si na to co se událo když Hrad (Havel, Schwarzenberg, Dienstbier sen.) dojednávali Česko německou smlouvu a plánovali stvrdit majetkovou změnu poválečného uspořádání podpisem dvoustranné smlouvy. Výsledkem bylo, že se 10 dní před setkáním Kancléře Khola a Prezidenta Havla k podpisu sešli po 30. letech všechny Vítězné mocnosti WW II a veřejně všem sdělili, že jim nějací připo*ránkové (český prezident a německý kancléř) nebudou měnit výsledky WW II. Z mezistátní smlouvy zbyla jen právně nezávazná Deklarace která je pro Nás závazná jen v tom, že jsme Německu prominuli zbytek Československých válečných reparací. Navíc ji za Nás podepsali V. Klaus a J. Zieleniec a nikoli Hrad. Takže jako náhradu p. Havel a Schwarzenberg uvolnili vysídlencům možnost prozatím pouze deklarativně a mediálně nikoli právně vznášet (i s pomocí části čs. politické scény s masmédii) své majetkové nároky na ČS stát.

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3353
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od gandalf » 19 srp 2018, 00:11

Tak nevím, popletls to ty, nebo jsem popletený já? Nebo vidíme historii každý jinak?

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 01:08

gandalf píše:
19 srp 2018, 00:11
Tak nevím, popletls to ty, nebo jsem popletený já? Nebo vidíme historii každý jinak?
Jedná se o toto jež mělo být dvoustrannou smlouvou změněno.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vz ... _skod.html
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vz ... mecka.html
Válečné reparace Nám byly hrazeny (odečteny) pouze z německého majetku zanechaného na území našeho státu (cca 2/3 přiznané částky). Zápočty schvalovala Mezispojenecká reparační komise vyčíslením hodnoty zanechaného majetku odsunutých říšských občanů (jediné kritérium) na území Německa pod dohledem Mezispojenecké repatriační komise.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1947-150#cast3

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3353
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od gandalf » 19 srp 2018, 11:21

Já jsem reagoval na předchozí příspěvek /a necitoval/ a uložilo se to až po tvém :-)

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 20:29

Já jsem díky tomu náhodou zjistil, že i velmi korektní zdroje obsahují dnešním pohledem velmi nekorektní historické informace, Fake news a konspirace jak by informace zhodnotili někteří Bratři v Kristu a nejen z kavárny ale i z paláců Michnova a Charitas, dokonce část našich jižních sousedů v Bavořích a Austrii.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od QVAK » 20 srp 2018, 00:20

Toleroval Mohamed křesťany? Saúdové prý tají klášter ze 7. století

Zatímco oficiální verze zní, že muslimové zničili všechny křesťanské kostely na arabském poloostrově před 14 stoletími, na přísně střeženém a dráty obehnaném místě poblíž ropných polí se možná skrývá nepříjemné tajemství. Klášter ze 7. století, jehož existence naznačuje, že islám kdysi toleroval stavbu křesťanských svatyní na území dnešní Saúdské Arábie. S odkazem na nezávislé studie o tom informuje nové vydání tištěného The Economist.
Ruiny kláštera ze 7. století se podle The Economist podařilo odhalit už před lety. Nejvyšší představitelé Saúdské Arábie se však rozhodli, že je nutné je utajit. Místo nálezu je tak neprodyšně uzavřené, střežené a přístup na něj nemají ani vědci ani veřejnost. Přítomnost křesťanského kláštera za života proroka Mohameda by totiž mohla znamenat, že je zákaz stavby křesťanských kostelů v Saudské Arábii neoprávněný.
V šesti okolních státech arabského poloostrova přitom už kostely stojí a práce archeologů ve východní provincii Jubail navíc ukazují, že by vše mohlo být trochu jinak. Podle The Economist kronikáři zaznamenali zprávy o sněmu v diecézi Beit Qatraye v roce 676, tedy více než 40 let po smrti proroka Mohameda. Z toho usuzují, že v té době byli křesťané v oblasti tolerováni.

https://echo24.cz/a/SSxDY/toleroval-moh ... -7-stoleti

Odpovědět