Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Odpovědět
QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 28 črc 2018, 17:56

VIDEO: „Lokomotiva” Zátopek před 66 lety vyhrál olympijský maraton

Před 66 lety psal československý atlet Emil Zátopek historii. Na olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách jako dosud jediný atlet v historii vyhrál běhy na 5000 a 10 000 metrů i maraton.
Emil Zátopek měl v té době za sebou už jednu zlatou olympijskou medaili z Londýna, na historický triumf však dosáhl až v roce 1952 v Helsinkách. „Ve finské metropoli nejprve suverénně obhájil vítězství na desítce, poté byl nejrychlejší i v dramatickém finále na pět kilometrů a nakonec ovládl k obrovskému nadšení publika i maraton, ačkoli jej nikdy předtím neběžel. Tři prvenství vybojoval během osmi dnů, ve všech disciplínách navíc překonal olympijský rekord,“ uvádí web Českého olympijského výboru.
https://echo24.cz/a/SQP8x/video-lokomot ... ky-maraton

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 02 srp 2018, 16:00

Vzplanula celá Treblinka, přežila desetina. Povstání v lágru vedl československý důstojník

Před 70 lety, 2. srpna 1943, začalo povstání v nacistickém vyhlazovacím táboře Treblinka na východě dnešního Polska. Vězni z obslužného tábora, kteří se vzbouřili, zapálili domy a pobili několik strážných, utéci a přežít do konce války se ale podařilo jen několika desítkám z nich. Byl mezi nimi i český Žid Richard Glazar, autor knihy Treblinka – slovo jak z dětské říkanky.
Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka, do něhož přijel první transport Židů z varšavského ghetta 23. července 1942, drží i v rámci nelidského nacistického „konečného řešení“ smutný rekord. Za pouhých 15 měsíců zde zahynulo na 870000 lidí, ať už střelou do týla nebo v plynových komorách. Treblinka byla jedním ze tří táborů smrti otevřených v létě 1942 v rámci operace Reinhard, ve kterých do konce roku 1943 zavraždila německá mašinerie 1,7 milionu lidí. K dalším patřily Belžec a Sobibor.
Po povstání Němci začali tábor likvidovat, postupně jeho prostor zaorávali a před příchodem východní fronty spálili budovy, které se v něm nacházely.

https://echo24.cz/a/StPpK/vzplanula-cel ... -dustojnik

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Alchymista » 09 srp 2018, 09:31

Atomové bombardovanie Hirošimy a Nagasaky
6.8. 1945 bola zhodená bomba Little Boy na japonské mesto Hirošima
9.8. 1945 bola zhodená bomba Fat Man na japonské mesto Nagasaki
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 11 srp 2018, 16:38

Živá pochodeň proti okupaci. Jan Palach by dnes oslavil 70. narozeniny

Probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci po okupaci ze srpna 1968. Takové bylo poselství Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na pražském Václavském náměstí. Jeho čin sice politický vývoj nezměnil, mnohým ale dodával v době normalizace sílu.

https://echo24.cz/a/SY69T/ziva-pochoden ... narozeniny

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6274
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Juraj » 17 srp 2018, 18:58

Dnes je 20.vyrocie krachu najbohatsej krajiny na svete
http://tass.ru/opinions/5465506

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 02:11

Kdo zapálil lidi v kině? Požár pomohl zažehnout islámskou revoluci

Požár kina v jihoíránském Abadánu, při kterém 19. srpna 1978 zahynuly více než čtyři stovky lidí, se stal jedním ze spouštěčů islámské revoluce, která v zemi o zhruba půl roku později zvítězila. Dodnes se přitom jen spekuluje o tom, kdo za tragickým žhářským činem stál. Režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího, známý svou krutostí k opozici, přičítal vinu islamistickým teroristům, zatímco jeho odpůrci obviňovali tajnou policii SAVAK.

https://echo24.cz/a/SPR9j/kdo-zapalil-l ... u-revoluci

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5895
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od lasib » 19 srp 2018, 12:02

Pred 3 rokmi isisaci umucili staruckeho vedúceho programu vykopavok v Palmyre .... A zničili tak cloveka- mozgovu databazu/svedka o nelegálnych sýrskych artefaktov predávaných dnes na aukciach ...
Obrázek
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Khaled_al-Asaad

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7606
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od palo satko » 19 srp 2018, 17:53

zatial najlepši članok o invazii v roku 1968 čo teraz vyšiel. či je všetko pravda, ale neviem posudit.
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/kome ... -politbyra
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 22 srp 2018, 10:51

22. srpna 1969 bylo podepsáno Zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 99/1969 Sb. z 22. srpna 1969 o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku... (tzv. Pendrekový zákon)

Toto "zákonné opatření bylo podepsáno, aby právně pokrylo brutální zásah předchozího dne proti demonstrantům na protestních akcích proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy... Přestože toto "zákonné opatření" mělo platnost až ode dne vyhlášení, tak bylo používáno retroaktivně a byly jím "obhajovány" excesy z předchozího dne... A ty excesy nebyly malé... Došlo dokonce ke střelbě do lidí... Výsledkem zásahu pořádkových sil bylo pět mrtvých a odhadem stovky až tisíce zraněných demonstrantů... Do pražských ulic byl poslán dokonce celý tankový pluk o síle 88 tanků, což bylo jeho první a jediné nasazení od II. světové války...

Celá událost je o to tragičtější, že o život tito lidé přišly rukou vlastních spoluobčanů... Nelze to tedy házet na nějaká invazní vojska, či dokonce na Rusko... A možná proto se tento brutální zásah včera moc nepřipomínal

Text "Pendrekvého zákona" http://www.totalita.cz/txt/txt_zakon_1969-099.pdf

A několik fotografií z 21.8.1969...
26425.jpg
26430.jpg
26439.jpg
26439.jpg (82.25 KiB) Zobrazeno 5541 x
26448.png
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5895
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od lasib » 22 srp 2018, 18:58

No už je potom, viac ako den po cirkuse o 21.8. ....pripomeňme si s úctou, bez tých mediálnych opíc, tie skutočné a dokalicene obete v CSSR z radov obyčajných ludi z roku 1968 ...
Je to vždy hroza (aj v r. 2014 bola tam na vychode), keď ľudia stoja pri ceste a divaju sa voj. silu nasadenu pre ich volu o vyvoji vo svojom štáte ...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 23 srp 2018, 01:03

Arone, byl nasazený tankový útvar ale nikoli pluk ale prapor systemizovaný k benešovskému motostřeleckému pluku. Takže tanků cca 1/2. Byl nasazený na nám. Míru když policie vytlačila demonstranty z Národní, Příkopů a Václaváku k sv. Ludmile. Zde tanky několik hodin jezdili po obvodu náměstí s demonstranty ve středu až to Ti vzdali a nechali se "rozebrat" policií k "realizaci". Za účast se vyhazovalo z práce a poprvé hromadně vyváželo za Prahu až k Příbrami i "rychlosoudy" (poprvé použity). Zavíralo většinou na 4 měsíce. Při potlačování těchto demonstrací totálně zklamali nasazené "gardové" útvary Pohraniční stráže se SKOTy (odmítali se rvát s lidmi) i "pos*ranní" dědci z LM kteří začali dokonce střílet do lidí. Takže jako důsledek byly postupně založeny 3 Pohotovostní pluky SNB (Údolí dutých hlav pod Jarovem Praha, Holešov a 3. na Slovensku) kde byli na policejní střední, praporčické škole frekventanti cvičeni i k rozhánění demonstrací a vybaveni i odpovídající technikou. https://www.minulost.cz/cs/pohotovostni-pluk-vb-csr Nezaměňovat pohotovostní pluk za útvar SNB kde si "pětimetři" (vojáci jež před nástupem ZVS podepsali závazek služby v SNB) a po 6. měsících ZVS odcházeli dosloužit 18. měsíců Náhradní vojenské služby do praporčické školy SNB kde zároveň složili maturitu i praporčické zkoušky a po vykonání NVS odcházeli k VB jako plnohodnotní příslušníci. Takový útvar byl např. v Jincích. http://www.csla.cz/armada/ozbrojenesloz ... vostni.htm

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 23 srp 2018, 01:22

QVAK píše:
23 srp 2018, 01:03
Arone, byl nasazený tankový útvar ale nikoli pluk ale prapor systemizovaný k benešovskému motostřeleckému pluku. Takže tanků cca 1/2.
Pokud sem něco píšu, tak v drtivé většině to mám opřené o zdroje... Nasazen byl 17. tankový pluk z Týna nad Vltavou..
V Praze zasahovalo proti občanům 560 příslušníků VB, 700 ministerstva vnitra, 2 600 členů Lidových milicí, 200 příslušníků Civilní obrany, 600 Pohraniční stráže, 1 700 vojáků a tankový pluk (88 tanků).
http://www.totalita.cz/kalendar/kalend_1969_08.php
Do pražských ulic byl poslán dokonce celý tankový pluk o síle 88 tanků, což mimochodem představuje jejich jediné bojové nasazení od II. světové války.
https://www.srpen1969.cz/single-post/20 ... připomínat
"V auguste 1969 jednotky ČSĽA boli rozhodujúcou ozbrojenou zložkou zmiešaných poriadkových síl, ktoré potlačili protiokupačný odpor. Bolo nasadených takmer 20 000 čs. vojakov. V Prahe bol proti demonštrantom nasadený 17. tankový pluk s 88 tankmi.
http://cestnastraz.wz.cz/seznamy/exner.html
A konečně Historie.cs, díl "Srpen 1969 – lámání páteře" v cca 31 minutě a 39 sekundě hovoří vojenský historik Jan Šách (VHÚ)
V Praze potom zasáhl 17. tankový pluk, který měl ve své výzbroji 88 tanků, které pak skutečně při nepokojích použil v Praze.
(A mohl bych doložit další a další zdroje... )
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 23 srp 2018, 01:57

Z Benešova dojeli po svých za 2 hod. a z Týna to jsou 2-3 ešalony přijíždějících od Zdic (Beroun). Kde vyvagónovali (mají čelní rampu/y) a jakým mostem se přepravili přes Vltavu? V Praze byly stopy tankových pásů (i několik let) Nám. Míru přes Eden na Spořilov. Jsem Pražák.
V zajištění srpna r. 1971 byla prvá záloha Bebešovský mtsp přeformátovaný na 4 roty a od úrovně čet velený příslušníky Stb + tankový prapor. Druhá záloha byl obdobně přeformátovaný 362 děl. plk z Lešan. Obdobně r. 1972 s tím rozdílem, že byl použit lešanský protiletecký pluk. Výzbroj černé pendreky jež byly i k útvarům zavezeny a nová velitelská struktura bydlela na posádkových svobodárkách.

P.S. Zajištění jakékoli akce nejsou jen Ti jež jsou na fotkách resp. v prvé linii.
P.P.S. Benešovský msp byl díky této své druhé funkci jako jediný v ČSSR na 80% stavech včetně tankového praporu a dělostřeleckého odd.
Pakliže jste přesvědčený, že jsem napsal dokonce nevyzdrojovaný blábol tak ho klidně smažte.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 23 srp 2018, 10:01

I já jsem Pražák... To není ani zdroj, ani argument...
Mě ale nezajímají vaše dojmy, domněnky a výmysly, ale zdroje (Už jsem vám to psal v souvislosti s jinými vašimi neozdrojovanými tvrzeními..)... A pokud chcete naznačit, že všechny ty zdroje lžou, zatímco vy jediný máte pravdu, tak to sorry...

Takže ano, jsem přesvědčený, že jste napsal nevyzdrojovaný blábol... (a obávám se, že ve vašem případě nikoliv poprvé...) Ale mazat to nebudu... Vaše výmysly bez zdroje, které jsou všemi zdroji jasně a nezvratně vyvráceny jsou vaše ostuda...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8168
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Skeptik » 23 srp 2018, 13:24

QVAK píše:
23 srp 2018, 01:57
Jsem Pražák.
Aaron Goldstein píše:
23 srp 2018, 10:01
I já jsem Pražák... To není ani zdroj, ani argument...
Klid chlapy, jsou i horší postižení … :gauc
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 23 srp 2018, 14:01

Já jsem na své rodné město hrdý... Jen to nepovažuji za důkaz čehokoliv... :D
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8168
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Skeptik » 23 srp 2018, 14:23

Aaron Goldstein píše:
23 srp 2018, 14:01
Já jsem na své rodné město hrdý... Jen to nepovažuji za důkaz čehokoliv... :D
Raději se zdržím komentáře :dobre: :dobre: :dobre:


Vše v dobrém, žena je taky "Pražák" … z Dejvic, které jsou součástí Prahy od roku 1922, tedy ani 100 let :lol:
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 26 srp 2018, 10:42

Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli. Král železný a zlatý se dostal do Božské komedie

Svou životní bitvu prohrál a život ztratil před 740 lety, 26. srpna 1278, na Moravském poli český král Přemysl Otakar II., řečený král železný a zlatý. Za vlády tohoto mocného středoevropského panovníka, který zemřel v boji u rakouských Suchých Krut (Dürnkrut) asi 30 km od Břeclavi, dosáhlo české království velkého rozmachu a sahalo až k Jadranu. Jeho osoba fascinovala už současníky natolik, že se dostal i do Dantovy Božské komedie.

https://echo24.cz/a/SSujz/premysl-otaka ... ke-komedie

shmel VR
Sponzor fóra
Příspěvky: 677
Registrován: 16 úno 2017, 10:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od shmel VR » 26 srp 2018, 11:30

Kytičku k památníku pro našeho krále železného a zlatého jsme položili v předtihu již 29.6.2018
IMG_20180629_184314.jpg

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od kenavf » 28 srp 2018, 13:58

28. 8. 1988, Ramstein, Západní Německo
Letecký den se proměnil v ohnivé peklo. Pilot byl o setinu rychlejší
Zdroj: https://technet.idnes.cz/rammstein-trag ... ntent=main
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Odpovědět