Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 28 led 2023, 00:36

Souboj herezí by Vidlák 27 ledna, 2023

Dnes se to celé rozlouskne. Brzy odpoledne budeme vědět, kdo volby vyhrál a stane se na příštích pět let naším prezidentem. Všechno už bylo řečeno, voliči se rozhodli. Hlasy pak sečte volební komise ručně a vyvěšené výsledky je možné překontrolovat. Mluvit o volebních podvodech nemá smysl. Ano, stávají se chyby, jako když v jednom obvodě v Brně sečtou víc hlasů, než kolik přišlo voličů, ale že by někdo dokázal ovlivnit výsledek voleb tím, že by rozpečetil v noci stovky uren a vyměňoval v nich volební lístky, to je poněkud mimo realitu. Dostal jsem vícero zpráv od svých čtenářů, že si dali práci a po prvním kole ve svém okrese překontrolovali některé vyvěšené volební výsledky a všude to sedělo.
Já musím říci, že jako orákulum teď selhávám. Fakt nevím, jak to dopadne a cvrkot na mém blogu, který mi byl vždycky dobrým vodítkem, mi tentokrát nic nesignalizuje. Takže se nebudu ztrapňovat nějakým odhadem. Netroufnu si ani říct, jestli budou výsledky těsné a nebo uvidíme výrazné vítězství jednoho kandidáta. Proto si jen popíšeme, co jsem během kampaně viděl a co jsem neviděl.

Letošní druhé kolo voleb bylo v podstatě soubojem herezí. Dualismus proti chiliasmu. Petr Pavel zdůrazňoval dualistické pojetí dvou světů – toho správného, kde žije on a toho špatného, kde žije Babiš. Svět dobra a svět zla. Lidé na to reagovali. Svět dobra se (nejen) rétoricky pustil do těch zlých. To tak bývá…. palte a řežte, Bůh si rozpozná své věrné… Andrej Babiš zase chiliasticky zdůrazňoval, že když nebude zvolen on, bude to konec světa, protože vláda dostane možnost dokončit svoje plány s ožebračováním tohoto národa. I na toto lidé reagovali a někdy jsem měl pocit, že se vlastně máme dneska odpoledne sejít v bílých pláštích na vrcholu Řípu a tam čekat na apokalypsu. To je totiž to jediné, co si troufám předpovědět… i když jdeme volit Babiše, jsme připraveni na to, že to nedopadne.

Největší fór je v tom, že obě hereze jsou letos pravdivé. Svoboda slova jde do kytek, Paveljugend sbírá v Jablonci i Děčíně první zkušenosti, jsme na hraně přímého zatažení do války, brzy budeme ukrývat uprchlé Ukrajince, aby nemuseli doma do mlýnku na maso… všímáte si, jak se během dvou měsíců plynule přešlo od ukrajinské ofenzívy proti Melitopolu a Krymu k ruské ofenzívě v Doněcké oblasti či proti Záporoží? Aneb, není to obr Koloděj, je to princ Jasoň. ERÚ potvrdil, že lidi nezvládají platit své účty za energie, ale Němci dokázali sehnat dost plynu a zásobit i nás… zatím. Ale nic to nemění na tom, že jsou to pořád hereze a jak se začnou zhmotňovat, tak je vždycky zaděláno na průšvih.

Letos totiž v kampani úplně zanikly jakékoliv umírněné středové proudy. Před pěti roky bylo možné v komentářích najít celou řadu příspěvků, které se snažily posuzovat kandidáty tak nějak objektivně. Dělali jsme to i my na Kydech. Byl to tehdy velký souboj, ale ještě o nic nešlo. Letos jsem zaznamenal pouze Moniku Čírtkovou a Dana Vávru. Ti jediní ještě včera vypadali, že mají nadhled a nedělají z toho ani válku světů ani konec světa. Hlas Michala Kocába, že nemůže volit ani jednoho kandidáta, či hlas Svobodných, to vše v podstatě zaniklo ve vyhrocené diskusi.

V kampani jsem prakticky neviděl žádné pozitivní momenty. Jen chyby. Nezaznamenal jsem žádnou výraznou situaci, kdyby by se jeden kandidát odpoutal od druhého a i jeho odpůrci by mu přiznali, že byl dobrý, nebo že by se mu povedla debata, případně, že svého soupeře přehrál s rozdílem třídy. Letošní volba není o tom, že by někdo svým umem vyhrál, ale spíš o tom, že někdo si to svými chybami (i chybami jiných) prohrál.

S úsměvem vzpomínám, jak Zeman před deseti lety musel vyrábět téma do voleb z kanálu Dunaj-Odra-Labe… to byly zlaté časy, když se řešilo, jestli to je, nebo není dobrý nápad. Letos byla témata mnohem přímočařejší – Mír vs. válka, dezoláti vs. lepšolidi, evropská solidarita vs. vysoké ceny energií, referendum o vládě (už druhé), svoboda slova vs. boj proti dezinformacím, Praha a láska proti vsi a nenávisti, dobro proti zlu…

Jak říkával kdysi na svém blogu Petr Kubáč – co lidi chtějí, to taky dostanou – ta témata nejsou falešná. Jsou skutečná. Skutečně se hraje o to, co v kampani zaznělo. Kdyby to lidi nezajímalo, tak to do debaty nikdo nebude vnášet. To platí především pro ty, kteří se cítí být neutrálními a chtějí hlasovat prázdnou obálkou. Ten boj se stejně odehraje, protože je na něj založeno. Teď se odehrává ještě pořád pomocí volebních hlasů. Bude-li se odehrávat pomocí rvaček nebo kulek, k čemu vám bude neutralita, když se dostanete do obousměrné palby? Přemýšlejte o tom. Petr Hampl správně poznamenal, že volby nevytvářejí politikovi moc, ale jsou měřítkem moci. Pomocí voleb nekrvavou cestou zjistíme, kdo by u nás vyhrál občanskou válku. Tak u urny nepoužívejte slepé náboje.

Já mám dnes doma další zabijačku… v době vyhlašování výsledků budu zřejmě zrovna plnit jitrnice a jelita. Reakci na výsledek samozřejmě napíšu, ale určitě nevyjde s předstihem. Tipovat nebudu, netroufám si ani na odhad rozdílu hlasů mezi vítězem a poraženým, jen zopakuji, že letos o vítězi nerozhodne kandidátův výkon, ale spíš chyby, které ten či onen udělal.

V následujících dnech si to podrobně rozebereme.
https://www.litterate.cz/souboj-herezi/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 led 2023, 08:11

Po prohrané bitvě by Vidlák 28 ledna, 2023

Je dobojováno, jasným vítězem voleb je Petr Pavel, který získal víc než 58% hlasů. Andrej Babiš získal víc než 41%. Není o čem spekulovat, není důvod něco zpochybňovat, výsledek je nad slunce jasnější. My si musíme říct, co Pavlovo vítězství znamená a co nám to všem přinese.
Začnu barvotiskovou příhodou. Včera ráno jsme si picli prasátko, pěkně si ho paříme, škrábeme štětiny… a najednou telefonát. Policie. Prý abych se dostavil v příštím týdnu na stanici, protože moje psaní už natolik leží někomu v žaludku, že se to dostalo až k nim. Ne, žádné detaily nevím a asi se je ani nedozvím. Ale je to taková pěkná symbolika. Prezidentem se stal generál a nad blogery se smráká. To vše v jeden den.

A to je první výsledek voleb. Generál Pavel se nijak netajil, že bude klidu a řádu dosahovat zasahováním proti těm, kteří dělají problémy, kladou nevhodné otázky, mají pochybnosti o směřování naší země a chtěli by to jinak. Fialova vláda chce přesně to samé. Jedna a jedna jsou dvě. V tomto ohledu zřejmě Pětikolka nebude na nic čekat a generál také ne. Brzy už si policie nebude zvát blogery na stanici, ale dojde si pro ně se zatykačem.

Budu muset maličko přehodnotit své úmysly s distribucí mé knihy. Původně jsem s ní chtěl objet republiku, ale nějak si nejsem jistý, jestli to vůbec ještě stihnu. Vy, co jste mě podpořili a chcete moji knihu, tak si ji budete moci vyžádat pro zaslání domů. Již brzy ve vašich kinech…

Druhým výsledkem voleb je celkem unikátní situace, kdy jedna víra ovládla v podstatě všechny mocenské instituce v zemi. Na jednu stranu je to pro nás průšvih, na stranu druhou se poprvé od revoluce nemůže vláda vymlouvat na sněmovnu, senát, ústavní soud nebo prezidenta. Všichni táhnou za jeden provaz, mají všechnu moc a tedy i všechnu odpovědnost.

Třetím výsledkem voleb je potvrzení stávajícího stavu, který se projevil už v parlamentních volbách, ale dal se ještě svést na milion propadlých hlasů. Komunální a senátní volby už ukázaly, že se jedná zřejmě o trend, ale ještě se to dalo brát jako náhoda. Volbu prezidenta bychom už měli brát vážně a nemá smysl se na něco vymlouvat. Celkem jednoznačně se ukázalo, že v této situaci není jak vyhrát.

Řekneme si pár faktů:

Volební účast byla o dvě procenta vyšší, než v prvním kole. O cca 140 tisíc voličů. Andreje Babiše v podstatě volili všichni jeho voliči z prvního kola, pak i všichni voliči Jaroslava Bašty a ještě získal 200 tisíc dalších voličů, kteří buď k volbám v prvním kole nepřišli a nebo volili někoho z ostatních kandidátů.

Pokud to budu brát takto, pak babišova kampaň měla logiku. Babiš o nic nepřišel, získal všechny voliče od SPD, přesvědčil 140 tisíc voličů navíc, aby přišli k volbám a volili ho… a ještě posbíral nějaké drobky u ostatních kandidátů. Vzhledem k tomu, jakou kvadraturu kruhu museli jeho marketéři řešit, tak neodvedli vůbec špatnou práci. Dokázali navýšit babišův výsledek z prvního kola. Ale stejně nebylo jak vyhrát.

Z tohoto hlediska vlastně vůbec nevadilo, že Babiš mluvil o Gerasimovi, jako o vrahovi, byl poměrně hodně protiruský a byl proti Okamurovi. Stejně posbíral jeho hlasy. A pokud je neposbíral, tak místo nich dostal hlasy středových voličů, kteří mu ztrátu hlasů z SPD bohatě vyrovnali. Veľký Bocian hrál vlastně docela dobrou hru, ale měl od začátku nedostatečné karty. Většinový volič nám nevěří, že jsme na pokraji války, nevěří, že se chystá jejich ožebračení a nevidí problém v omezování svobody slova. To je prostě realita. Babišova kampaň se dostala do každé domácnosti, ale s 58% voličů to nehnulo.

Na druhou stranu, díky výrazné Babišově prohře utekl Okamura hrobníkovi z lopaty. Může teď klidně vyhlásit, že to od začátku věděl, že mu bylo jasné, že oligarcha agrobaron nikdy nevyhraje, protože Babiš není autentická opozice, tou je pouze a jedině SPD a Babiš prostě není cesta. Může dodat něco o tom, že kdyby byl Pavlovým soupeřem Bašta, mohlo by to vypadat úplně jinak. Prohra Babiše značně neutralizuje chyby, které SPD před vlastní volbou udělala.

Tato volba prostě ukázala naše limity. Jestliže v minulých prezidentských volbách liberální demokracii chybělo pár desítek tisíc hlasů, teď už jim jich asi sedm set tisíc přebývalo. Když si vezmete, že za těch pět let zemřelo cca 500 tisíc lidí a nových 500 tisíc lidí dospělo a dostalo volební právo, tak máte celý volební výsledek bez problémů vysvětlen. Je nás prostě míň a zatím to na větší změnu smýšlení ve společnosti nevypadá.

Babiš může pokračovat v tom, čemu sám pomáhal teď během volební kampaně – může se stát hegemonem opozice, hlasem chudších lidí a seniorů, může se rozkročit směrem k alternativě, i k SPD. Ale i pokud to bude dělat dobře, nikdo ho nepřibere do hry. Bude mít svých 40% (nebo ANO a SPD budou mít spolu 40%), ale to nebude stačit na vládu. Těch zbylých 60% prostě volí současné směřování a naše síly jsou prostě menší, Halík… jsou kurva menší.

Nebo se Babiš může snažit dělat to, co dělal předtím, než si uvědomil, že se bez širší podpory prezidentem nestane. Být zase středovým hnutím. Ale jeho osoba je pro pětikolku tak nepřijatelná, že by musel udělat předsedu hnutí z někoho jiného a sám se z politiky stáhnout a řídit to odněkud ze zákulisí.

Obě cesty hnutí ANO neskýtají žádné velké možnosti. Pokud ANO bude autenticky opoziční, tak může mít 40% hlasů, ale nikdo ho nevezme do vlády. Nebo bude středové, má šanci se sblížit s ODS, ale zároveň přijde o radikálnější voliče, bude slabší a stane se takovými druhými Modroptáky. Se vším, co to bude obnášet.

Dovolím si jednu dlouhodobou věštbu – pokud se ve společnosti nějak rapidně nezmění nálady, tak hnutí ANO sice možná vyhraje příští parlamentní volby, ale bude zase v opozici. Změna u nás nastane jedině tak, že se celá současná koalice strašlivě zdiskredituje a nebo se tu objeví nějaká jiná strana, která dokáže svým programem sebrat Pětikolce skoro milion voličů a zároveň dokáže spolupracovat s Babišem (případně i s SPD), což považuju za naprosté sci-fi.

Tyto volby podle mě ukázaly, že radikalismus na naší straně spektra nemá žádný smysl. Soutěžíme o stále stejné voliče a ani velmi vyhrocená kampaň a velmi vážná témata na tom nic nezměnila. Ani válka za humny na tom nic nezměnila, ani vysmátý ksicht Blyštivého Péti na tom nic nezměnil. A budu si muset promyslet, jestli má smysl jakékoliv další demonstrování. Pětikolka potvrdila, že má většinu. Za takových okolností bychom nejspíš byli totéž co Milion chvilek.

Babišův volební výsledek prostě ukázal čtyřicetiprocentní limity opozice a dokud se nevyplní všechny ty dezinformace, o kterých jsme mluvili, tak se se na těchto limitech nic nezmění. V této chvíli nám zbylo jedno jediné – kus té jednoty, která tu v posledních dvou týdnech vznikla. Byli jsme si schopní podat ruce a shodnout se na kandidátovi, který rozhodně nebyl bez vady. Měli bychom si to hýčkat.
https://www.litterate.cz/nebyla-to-spatna-hra/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 led 2023, 23:39

Kurz je potvrzen by Vidlák 29 ledna, 2023

V mém včerejším článku jsem se zamýšlel nad situací prohravšího kandidáta Andreje Babiše. Napsal jsem, že Andrej Babiš se svými kartami sehrál celkem dobrou hru ve které nic neztratil a ještě něco získal, ale na vítězství to prostě nestačilo, protože jeho soupeř byl od začátku na delší straně páky. Babišova kampaň podle mě nebyla vedena úplně špatně, počítala s dobrými i špatnými stránkami Veľkého Bociana, ale narazila na limity preferencí na české voličské scéně.
Myslím si, že hnutí ANO čeká poměrně komplikované rozhodnutí, co dál. Babiš je schopen vyhrávat volby, ale jeho koaliční potenciál je poměrně malý. Dílem ho nemají rádi, dílem nemá rád je. Andrejko se stal univerzálním hromosvodem všeho špatného a naložili mu na hřbet tolik skutečných i domnělých hříchů, že vlastně nemá žádné dobré možnosti, jak pokračovat. Pětikolka ho mezi sebe nikdy nevezme a s SPD jít nechce. Já si vlastně dovedu docela dobře představit, že se Babiš z politiky stáhne. Hnutí ANO zůstane a bude dál jeho prodlouženou rukou, ale on v něm nebude figurovat na viditelném místě. Pokud by se po jednání předsednictva něco takového ukázalo, vůbec by mě to nepřekvapilo.

Stejně tak by mě nepřekvapilo, kdyby se v ANO ukázala rozsáhlejší rebélie, než jeden Vondrák a jeden Macura.

Dnes si řekneme, co znamená generálovo vítězství pro nás na Alternativě. Včera jsem jen krátce naznačil, že bychom si měli hýčkat ten kus sounáležitosti, který jsme alespoň na chvíli dokázali vytvořit, ale samozřejmě se dá čekat i nějaké to pnutí a přehodnocování dosavadních postojů a názorů. Každopádně bychom si ale měli říci, co dál.

V uplynulých šesti měsících jsme se dost snažili o změnu kurzu, co nastavila vláda. Je to zřejmé – Jasná, ba bezpodmínečná podpora Ukrajiny, posílání zbraní i peněz, podpora Polska, odklon od Maďarska, energetická záchrana Německa, zvyšování především majetkových daní, odstřihnutí od ruských surovin… a to víceméně za každou cenu.

Od září jsme upozorňovali na úskalí této politiky. Proběhlo několik velkých demonstrací, dokázali jsme toto téma protlačit do veřejného prostoru i pomocí široké komunitny blogerů a influencerů na sociálních sítích. I když demonstrace nijak nepohnuly vládní politikou, byly dostatečné na to, aby se o těchto tématech dozvěděla široká veřejnost. Nakonec si značnou část z těchto témat vzal pro kampaň i Andrej Babiš, který měl větší mediální sílu než my všichni dohromady a téma míru a nízkých cen energií dokázal dostat do každé domácnosti v této republice.

To je podle mě důvod, že se kolem Babišovy kandidatury dokázali sjednotit i proudy, které jinak proti Andrejovi docela tvrdě vystupovaly. Ne, minulost nebyla zapomenuta, ale téma míru a energetické bídy bylo důležitější než předchozí covidové hříchy i třeba než EET. Tato témata JASNĚ A ZŘETELNĚ zazněla. Dostala se do každé domácnosti. Byly toho plné noviny, byla toho plná televize, všichni si v tomto ohledu brali do huby, že Babiš mluvením o míru straší válkou. V televizních debatách zcela jasně a mnohonásobně zaznělo, že Pavel je vládní kandidát. Všichni v této republice to slyšeli, běžně se to diskutovalo, mlelo se to v hospodách i na fejsbůku.

Na konci toho všeho řeklo 58% voličů, co se obtěžovali přijít k volbám, že to pro ně není téma a kurz této vlády jim naprosto vyhovuje. Netrápí je ani válka za humny, ani vysoké ceny energií, ani omezování svobody slova. A nás, co jsme to chtěli jinak, nás je prostě míň. Jestliže jsme mohli po parlamentních volbách říkat, že vládu nevolila většina voličů, protože milion hlasů propadlo, tak teď už to není pravda. Většina voličů zvolila generála, kterému vyjádřila podporu celá Pětikolka a který se od začátku do konce ani na minutu netajil, že s politikou Fialovy vlády souzní.

Podle mě se tímto volebním aktem na čas uzavřela šance dostat se ke kormidlu a posunout Českou republiku na jiný kurz. Nemá smysl protestovat proti většině. Nemá smysl tvrdit, že vláda nemá mandát. Nemá smysl tvrdit, že tyto volby byly o něčem jiném. Nebyly. Byly o míru, cenách energií a svobodě slova. Pro zřetelnou většinu voličů to nic neznamenalo a potvrdili, že chtějí pokračovat v tom, jak to vláda dělá.

Já osobně nehodlám tvrdit, že by voliči byli nějak oblbnuti médii. Znovu opakuji, voliči nebyli oklamáni. Média jim celou dobu jasně říkala, že Ukrajinu je třeba podporovat, že cena energií je daň za bezemisní budoucnost, že majetkové daně jsou potřebné, protože zdaňují bohatství a že svoboda slova musí být regulována. To není oblbování. Jen bagatelizovali důsledky. Každý člověk v této zemi mohl dojít ke stejným závěrům jako my. Diskuse byla tak velká a vyhrocená, že se nám už zajídala. Lidé si prostě vybrali a věděli, z čeho si vybírají.

Topolánek svého času oblboval. O svých záměrech mlčel, dokud nebyl zvolen. Kalousek oblboval, Sobotka oblboval, až oblbnul i sám sebe. I Lithiu se lhalo, o Vrběticích se lhalo, mlžilo se o lecčem, ale tentokrát ne. Tentokrát si volič vybíral zcela jasně. Neutralita nebo NATO, válka nebo mír, více Evropy nebo méně Evropy. Všichni ti věděli.

Podle mě nemá cenu prorážet hlavou zeď. Je zapotřebí na ni dlouhodobě močit. Čekat, až se ukáží důsledky dnešních vládních kroků. Prostě se to musí stát, protože komu není rady, tomu není pomoci. Dveře do kormidelny jsou zavřené a dokud současní kormidelníci sami nezjistí, že vplouváme do tajfunu, tak se prostě nic nezmění. Půl roku jsme křičeli, že kurz vede do dokonalé bouře, dělali jsme to nahlas a za stále se zvyšujícího osobního rizika. Naši spolulodníci si zvolili kapitána, který jasně a zřetelně říkal, že z toho mráčku nezaprší, je možné do něj vplout a na druhé straně vyplujeme silnější.

Musíme se postarat sami o sebe. Dohlédněme, abychom měli po ruce záchranné vesty, podívejme se, kde jsou nějaké záchranné čluny. Kdo se může navázat na lano, ať to udělá. Udělejme si pořádek v majetku i ve vztazích, opravme, co je pošramocené a na co nebyl čas. Udělali jsme všechno, abychom se do kormidelny dostali. Udělali jsme všechno, aby každý slyšel naše obavy. Velké kroky už udělat nemůžeme, tak pojďme udělat ty malé. V kruhu rodiny i přátel.

Vidlákovy kydy tu s vámi zůstanou. Ale vrátí se zpátky do své původní role. Soběstačnost, zemědělství, komentování světového i českého dění. Přijímání hostů, vytváření vztahů. Čas burcování alespoň prozatím skončil. V minulém roce se mi za pomoci mnoha přátel podařilo udělat z vidlákova dvorku vidlákovo náměstí. Letos se budu snažit, abyste se na tomto náměstí cítili co nejlépe.

V následujících týdnech by měla být hotová moje knížka o zemědělství. Hned, jak ji budu mít doma, začnu ji rozesílat těm, co mě podpořili a stojí o ni. Zájem byl nakonec větší, než jsem předpokládal, takže se chystám udělat ještě dotisk. Na všechny se tedy dostane.

Kdo by si ji chtěl ještě předobjednat (a je ochoten přijmout riziko, že se mnou bude patřičně zatočeno a já nebudu schopen dostát svým závazkům) může si knihu předobjednat zasláním částky nejméně 350,- Kč na číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Během čtrnácti dnů spustíme aplikaci, kde se o předplacenou knihu budete moci přihlásit a nechat si ji zaslat domů.
https://www.litterate.cz/8802-2/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 30 led 2023, 23:34

Prostor pro novou sílu by Vidlák 30 ledna, 2023

Dnes se ještě jednou vrátíme k uplynulým prezidentským volbám, protože je zapotřebí dokončit toto tříčlánkové poučení z krizového vývoje. Můj včerejší článek totiž spustil docela velkou zpětnou vazbu, že se ve svém hodnocení mýlím. Podle mnohých ve volbách zvítězila především média, která dokázala Babiše dostatečně démonizovat a Pavla andělizovat. Dokázala z referenda o vládě udělat referendum o Babišovi, využít každé jeho slabiny a naopak schovat či vymlčet slabiny Petra Pavla.
Ano, souhlasím s tím, že média mají v tomto ohledu velkou moc. Ale nejsou všemocná. Jestliže jsem před půl rokem tvrdil, že velká média už nedokáží vymlčet demonstraci a její svolání se obejde bez asistence České televize, tak teď nebudu tvrdit, že jsou schopni tam na Kavkách dělat zázraky, které nikdo neprokoukne. Média samozřejmě Pavlovi hodně nadržovala, ale stejné to bylo i v předchozích dvou volbách. Přesto Zeman vyhrál. Proti Drahošovi to také vypadalo, že nemá šanci a intervjuci byli proti němu stejně jako teď byli proti Babišovi. Navíc za Zemanem nestáli profesionální marketéři. Přesto zvítězil.

Stejně tak si stojím za tím, že Babiš nehrál špatnou hru. Samozřejmě nelze hlasy jen tak sčítat, ale s trochou nadsázky Babiš posbíral všechny hlasy z prvního kola, posbíral všechny hlasy Jaroslava Bašty, zmobilizoval dvě stě tisíc lidí, aby přišli k volbám a hodili mu to a zároveň ještě vyškrábal šedesát tisíc hlasů u těch sedmi Havlů z prvního kola. Ano, já vím, že byli lidi, kteří ho v prvním kole volili a ve druhém ne, já vím, že ho nevolili někteří od SPD, ba dokonce to i voliči Bašty hodili generálovi. Ale za všechny tyto odpadlíky si Babiš sehnal náhradu a ještě k tomu něco přidal. To prostě není špatná hra.

Já vím, že se to neposlouchá lehce, ale v SOUČASNÉM ROZLOŽENÍ SIL má Pětikolka většinu. To neznamená, že je vláda populární, chraň Bůh. To neznamená, že nadpoloviční většina voličů souhlasí s vládními kroky a je naprosto spokojená. To rozhodně ne. Ale nespokojenost voličů s vládou není natolik velká, aby překousli svojí nechuť k Babišovi. Tečka. Nepomohl ani halasně prohlašovaný mír, nepomohly drahé energie, nepomohlo pomáhání lidem. Volby prostě ukázaly maximální počet lidí, kteří jsou schopni Babišovi uvěřit, odpustit, nebo ho alespoň považovat za menší zlo. Ostatní (i z vesnic) to raději hodili generálovi.

Ne, Fiala nemá příští volby vyhrané, to ani náhodou, ale pokud potrvá současný stav, tak jeho voliči zřejmě neutečou k Babišovi. Hnutí ANO narazilo na své přirozené limity a není schopno integrovat víc voličských skupin. Kdysi dávno razil v ČSSD Zeman heslo, že komunisti jsou jen zdivočelí voliči ČSSD. Také to úplně nefungovalo. Ve stejné situaci je i hnutí ANO. Pokud se přikloní k SPD, bude ztrácet voliče typu Vondrák a Macura. Pokud se přikloní ke středu, bude ztrácet voliče typu Foldyna. 40% hlasů ve volbách je krajní limit, kterého ale v parlamentních volbách hnutí ANO nikdy nedosáhne, protože to prostě nejde.

Babiš i Okamura navíc oba vyloučili vzájemnou spolupráci. Ale stejně tak je v podstatě vyloučena spolupráce Babiše a kterékoliv strany Pětikolky. Tedy… přesně do chvíle, kdy by ANO + SPD měly dohromady přes 50% poslanců. V té chvíli by se nějaký Jurečka, Rakušan či Bartoš určitě obětovali a šli s ANO do koalice, aby se „k moci nedostali extrémisté.“ Nezlobte se na mě, ale já pro takový scénář nevidím dostatečné preference.

Pokud nedojde na opravdu masivní krizi nebo masivní válku, tak voliči Pětikolky budou možná na Fialu naštvaní, ale za Babišem mu neutečou a za Okamurou také ne. A pokud někteří utečou, za dva roky tu bude dvě stě tisíc nových mladých prvovoličů, kteří ty útěkáře bez problémů nahradí. Stejně tak se nedá čekat, že by voliči utekli za naprosto neschopným Šmardou, či neviditelnými Svobodnými. Trikolora či KSČM, ti jsou v oněch čtyřiceti procentech, co teď Babiše volili.

Pětikolka půjde od válu jedině v případě, že se tu najde nějaká šikovná strana, která bude cílit na zklamané voliče především ODS, protože ta musela ze svého programu obětovat nejvíc, aby se Péťa mohl stát dostatečně blyštivým. Případně, kdyby došlo v ODS k vnitrostanicekému převratu…. ale ten teď nejspíš nikdo nebude riskovat, protože do voleb se to dá v klidu doklepat a Babiš je sice silný, ale ne dost silný. Musela by se u nás najít nová síla, která by byla schopná přitáhnout konzervativněji laděné pětikoaliční voliče a zároveň by nebyla nepřijatelná jak pro Babiše, tak pro Okamuru.

ANO a SPD v současné situaci těžko získají ve volbách 100+1 poslanců. A i kdyby získaly, ANO se spojí spíš s ODS, než s SPD. To je prostě realita. Aby to tak nebylo, musela by SPD rapidně vyrůst a ANO o dost přijít. Nechuť ke koalici s SPD by ANO překouslo jedině tehdy, kdyby SPD byla silnější než ODS a jinak se vláda udělat nedala, což si bez velkých geopolitických otřesů nedovedu úplně představit. A upřímně… raději se bez těch otřesů obejdu.

Moje úvaha je jednoduchá – Jestli je pravda, že vláda nemá podporu nadpoloviční většiny voličů, ale zároveň to tito odpůrci vlády raději hodili Pavlovi než Babišovi, tak to znamená, že na ulici leží spousta hlasů, na které ani v parlamentních volbách ANO a SPD nejspíš nedosáhnou. Čím méně populární vláda, tím více hlasů je k dispozici. Čeká se tedy na sílu, která není provládní, ale zároveň není ani ANO ani SPD.

Pokud vláda naopak populární je a má nadpoloviční většinu, tak platí víceméně to samé. Tam kolem ANO a SPD už není kde brát a pokud jim nějaká síla hlasy ubere, narazí na stejné limity. Ergo kladívko, jediné volné hlasy, které mohou být k dispozici, jsou hlasy voličů Pětikolky. Vše ostatní je obsazené.

Jak vypadá (zklamaný volič) Pětikolky? Asi nebude proruský, bude mít rád NATO, bude podporovat Ukrajinu proti Rusku, nebude mu vadit, že dodáváme zbraně. Ale bude mu vadit neschopný Fiala, tragické státní hospodaření, grýndýl… a v zahraniční politice může vyžadovat méně servilní postoj našeho premiéra či prezidenta, nebo možná bude euroskeptický. Alternativě se ale podobat moc nebude…

PS.

V následujících týdnech by měla být hotová moje knížka o zemědělství. Hned, jak ji budu mít doma, začnu ji rozesílat těm, co mě podpořili a stojí o ni. Zájem byl nakonec větší, než jsem předpokládal, takže se chystám udělat ještě dotisk. Na všechny se tedy dostane.

Kdo by si ji chtěl ještě předobjednat (a je ochoten přijmout riziko, že se mnou bude patřičně zatočeno a já nebudu schopen dostát svým závazkům) může si knihu předobjednat zasláním částky nejméně 350,- Kč na číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Během čtrnácti dnů spustíme aplikaci, kde se o předplacenou knihu budete moci přihlásit a nechat si ji zaslat domů.
https://www.litterate.cz/nova-sila/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 01 úno 2023, 07:10


Ve stínu války
by Vidlák 31 ledna, 2023

Ano, i o tom byly prezidentské volby. Válka a mír se celkem podrobně propíraly. Koneckonců jsou to už dva měsíce, co nám náčelík štábu Řehka řekl, že je třeba se připravovat na válku velkého rozsahu, protože v případě konfliktu NATO a Ruska v něm budeme od první minuty. Je to týden, co dodal, že pokud by nějaké to bojováníčko skutečně začalo, tak to bez (výběrové) mobilizace nepůjde. Naše kriegsministryně zase zavedla dobrovolné předurčení a raději ani nechci vědět, kolik se toho udělalo v zákulisí, o čem vůbec nic nevíme. Proto si dneska po delší době zase prokydáme situaci na Ukrajině.
Je to asi čtrnáct dní, co se u mě zastavili moji přátelé, co provozují neziskovku se sociálními službami. Začali asistencí rodičům postižených dětí, postupně se dopracovali ke škole pro mentálně postižené děti, pak přidali záchranářské služby, v období covidu dělali domácí jednotky intenzívní péče a teď, když je válka, tak dělají humanitární mise. Není to tak dávno, co se vrátili z Bachmutu… jeli tam pro těžce zraněné lidi, které se snažili dostat do nemocnic u nás nebo jinde v Evropě.

Povídali velmi zajímavé věci, ke kterým se určitě ještě vrátíme. Ale pro dnešní článek je ilustrativní jedna historka:

Samozřejmě, oni nejsou vojáci, oni prostě zachraňují životy, bez ohledu na to, kdo je kdo, kdo má pravdu a kdo jí nemá. Když má někdo šrapnel v páteři, tak mu můžou být všechny hodnoty ukradené, prostě přemýšlí o tom, jestli ještě někdy bude chodit, nebo jestli se nají vlastníma rukama. V té chvíli ztratí smysl národnost i heroismus a důležité je, jestli někdo pomůže, nebo nepomůže. Jejich úkolem prostě bylo přebrat si třicet kilometrů od fronty případy, které by válečnou medicínu prostě nepřežili. Vojáky nebo civilisty, prostě co zrovna bude mít smůlu a ocitne se blízko tříštivo-trhavého granátu.

Byli třicet kilometrů od fronty a najednou pic… byli „přímo na frontě.“ Někde daleko před nimi Rusové rozstříleli nějaký obranný post, možná baterii protivzdušné obrany, nebo něco podobného… a najednou byly ruské drony o třicet kilometrů dál a naváděly palbu na bezprostřední okolí.

Nebudu to nijak rozepisovat, dostali se z toho se zdravou kůží, ale myslím, že to hezky ilustruje, jak vypadá moderní válčiště. Žádná pevná fronta. Ta je jen někde. Ve skutečnosti jsou jen zamaskované obranné body, nebo stále se přemísťující technika. Radary, pozorovatelé, báze, různá vojenská udělátka na kolech, která hlídají prostor… a když nějaké to udělátko má smůlu a vyletí do povětří, tak dronům najednou nic nebrání v letu a šrapnely dopadají o třicet kilometrů jinam. Průzkumný dron přiletí dřív, než zpráva o tom, co se stalo. A střílí se na všechno, co se hýbe. Pokud je nějaká silnice v dostřelu, tak se navádí palba na každé auto, které tam jede. Červené kříže jsou dobré jen jako terč.

Tohle je Bachmut a řekl bych, že jinde to bude podobné…

Tahle válka se prostě nepodobá ničemu z toho, co tu bylo dřív. Bojiště je digitálně pokryté, nebezpečný prostor je extrémně široký a cokoliv, co se v něm shlukne, na to bude dříve či později navedena nějaká raketa nebo dělostřelecký granát. Nic není v bezpečí, záleží jen na tom, co uvidí kamery shora.

Před dvěma měsíci se mluvilo o ukrajinských ofenzívách na Krym či Melitopol. Ale v poslední době to připomíná spíš pohádku Dlouhý, Širkoký a Krátkozraký – popis lítého boje končí nějak obráceně. Není to obr Koloděj, je to princ Jasoň. V ukrajinské ofenzívy věří teď už asi jen maršál Petrla a i britské či americké zdroje stále častěji mluví naopak o ruských ofenzívách proti Záporoží nebo zbytku Doněcké oblasti. Ještě před měsícem měl Bachmut strategický význam, teď už se o něm mluví jako o nedůležitém městě, jehož dobytí Rusům nic nepřinese.

Dozvěděli jsme se, že Západ sice poskytne Ukrajině ty hogo fogo tanky, ale Abramsy budou až na konci roku… Leopardy možná budou dřív, ale také to nebude hned. Ukrajinci na ně zatím nejsou vycvičení, což potvrdila celá řada analytiků, ale zdá se, že to nikomu nevadí. Jako kdyby se počítalo s tím, že tyto tanky vlastně nebudou obsluhovat Ukrajinci… a možná ani nepojedou na východní frontu, ne? Jako by se předpokládalo úplně jiné nasazení za úplně jiným účelem. Jako by takový tank neměl vůbec najet do toho digitalizovaného bojiště plného ručních protitankových střel, ale měl stát někde na náměstí a držet v šachu dav. Na to moc výcviku zapotřebí není.

V poslední době mám pocit, že se jednak vede boj o linii příměří a jednak se všichni starají, aby Rusové získali co nejzničenější území. Aby tam sto let tráva nerostla.

Také úplně přestaly zprávy o zničených mostech v ruském zázemí. Muničáky sice občas stále vybuchují, ale nějak to přestalo hrát roli. Dokonce i do našich pravdomluvných médií občas proniknou střípky, jako že Ukrajina přesouvá vojáky od čerta k ďáblu a nejsou schopni Rusy všude uhlídat.

Co vidíme? Praská fronta? Nebo to zase jen posuzujeme blbě, protože Ukrajina někde shromažďuje zálohy a Rusové se opotřebovávají? Nebo se ještě chvíli bude hrát tahle hra, pak Rusové postoupí a na druhé straně se Polsko a další státy otevřeně přidají na stranu Ukrajiny? A všechny ty západní tanky zůstanou na západní straně Dněpru? Nebo to bude naopak?

Co vidíme? Namátkou otevřu Seznam a mohu si vybrat… od článků, jak Ukrajinci brzy zaženou mongolské hordy na Sibiř a Rusko se rozpadne na dvacet států, až po texty, že se Rusové brzy pokusí znovu obsadit Kyjev či Charkov. Jako kdyby mě Lukačevič angažoval jako šéfredaktora. Takhle nějak bych asi dělal hentu pluralitu názorů… Jen mě štve, že se ani jeden tamní článek neopírá o nic víc, než zbožná přání.

Jsme svědky předehry k další eskalaci? Sledujeme teď finále něčeho, co se ujednalo a vycvičilo už loni? Na začátku Rusové útočili, pak byli zastaveni, pak to dlouho bylo nerozhodně, pak byli zatlačeni, teď zase útočí… Milá Ukrajino, na tvém území budeme vždycky o chlup silnější, než NATO…

A stále nevíme to nejdůležitější – reálné ztráty obou stran.

Když vidím videa, jak se na Ukrajině rozdávají povoláváky a jak se u nás chystáme na hentu válku velkého rozsahu, tak bych řekl, že na rozuzlení příliš dlouho čekat nebudeme.

PS.

Přátelé, vyšlo to skoro přesně, ale právě včera jste si prakticky kompletně předplatili celý náklad mé knihy. Jak jsem slíbil, během čtrnácti dnů spustím aplikaci, kde se o předplacenou knihu budete moci přihlásit a já vám ji pošlu domů. Počítám, že mi potrvá měsíc, než vás všechny odbavím. Možná ještě trochu déle.

Pokud mě chcete podpořit i dál, nic se nemění, stále mi můžete poslat nejméně 350,- Kč na účet č.: 164 883 276 / 0300. Ale prosím počítejte se tím, že začínáme vlastně znovu – za měsíc připravím dotisk, další měsíc bude trvat, než bude hotový a pak bych začal druhé kolo rozesílání. Vy, co si mou knihu předobjednáte teď od prvního února, k vám se kniha dostane nejspíš v květnu.

Děkuji všem, kdo mě podpořili, rozcvičuji si ruce, abych vám všem mohl napsat věnování. 🙂
https://www.litterate.cz/ve-stinu-valky/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 01 úno 2023, 23:13

Jeden nevyřízený dluh… by Vidlák 1 února, 2023

Zajisté si pamatujete článek z minulého týdne, ve kterém jsme se vyjadřovali k udavačské aktivitě zaměstnance knihovny Akademie věd, jehož identitu jsme nepropálili a pro sebe si ho pojmenovali pan Ječmínek. Tento pán měl potřebu napsat zaměstnavateli mého bratra a upozornit ho, že Vidlákovy kydy je společensky velmi nebezpečný, jakož i jeho webmaster je společensky nebezpečný a proto by bylo dobré se zamyslet nad tím, jestli můj bratr může nadále učit na střední škole.
Snadno jsme zjistili, že pan Ječmínek pracuje v Knihovně Akademie věd a ukázalo se, že své aktivity dělá v pracovní době. Tož jsme se zeptali přímo jeho zaměstnavatele, jestli to Ječmínek dělá podle nějakého manuálu Akademie věd, nebo jestli je to standardní náplň jeho práce.

Nezajímalo nás ani tak, čím je pan Ječmínek, což koneckonců bylo jasné z jeho dopisu, ale hodně nás zajímalo, čím je Akademie věd.

Slíbili jsme, že odpověď, ať bude jakákoliv, zveřejníme.

Zde je:

Vážený pane Sterziku,

reaguji na Váš e-mail.

Dopis pana Ječmínka byla zcela soukromá iniciativa, která s náplní práce a činností Knihovny AV ČR nemá nic společného. Následná opatření budou řešena interními postupy.

S pozdravem

Ing.Magdalena Vecková

ředitelka

Jsme lidsky rádi, že se Akademie věd od takového jednání svého zaměstnance distancuje a bereme to z naší strany jako vyřízenou věc. Nemáme žádnou potřebu pana Ječmínka trestat, protože jeho jednání je záležitostí charakteru či nepovedené výchovy a to se určitě nenapraví žádným kázeňským postihem. Bohatě nám postačí, pokud svých udavačských aktivit zanechá. Zejména těch, které dělá v pracovní době.

V podstatě bychom byli spokojení, kdyby mu paní ředitelka nandala tolik práce, aby neměl čas na blbosti.
https://www.litterate.cz/jeden-nevyrizeny-dluh/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 03 úno 2023, 07:48

Doufám, že víte, co děláte by Vidlák 2 února, 2023

Už jsem tu mnohokrát psal o tom, že naše republika těžko může být nějak extra suverénní, když nám tu skoro nic nepatří. Nemáme žádné české banky, nepatří nám většina strategického průmyslu, nepatří nám distribuční sítě a jak jsme zjistili v posledním půlroce, nepatří nám asi ani elektrárny, bez ohledu na to, co je napsané v obchodním rejstříku. Pokud nám něco patří, tak to pracuje pro Německo, kam také směřuje většina našeho exportu. Takhle to prostě je.
Tato situace nevznikla přes noc. Trvalo to třicet let. Začalo se privatizací, pokračovalo se privatizací, pak se přešlo na pravidla EU, pak se stále více začalo grýndýlovat a výsledek všichni vidíme. Pak stačí, aby zatelefonovala Merkelová a koalice mezi ANO a SPD se stala rázem nemožnou… Podobných věcí bude jistě celá řada, jen se o nich prostě nedozvíme. Naše reálná suverenita odpovídá naprosto přesně naší hospodářské síle. Vidíte to všude.

To neříkám, abych tady naprázdno lamentoval, jen prostě konstatuji skutečnost, že české hospodářství v největší míře řídí německé a francouzské korporace. Tyto korporace jsou samozřejmě globální, takže jejich zájmy přesahují zájmy Berlína či Paříže, ale vítr u nás prostě fouká ze západu a naše politika se točí podle tohoto větru.

Velký vliv u nás mají také Američané. Pro ně jsme henta „Nová Evropa,“ což v praxi znamená, že s USA spolupracujeme mnohem ochotněji, než třeba to Německo a Francie. Naši novináři jsou školení podle amerického střihu, naše média kopírují americká média (samozřejmě ta liberální), naši politici často za Američany říkají (a dělají) věci, které samotný americký prezident z politických důvodů nemůže vyslovit. Pamatujete na dopis osmi, případně na koalici ochotných?

Česká politika posledních třiceti let lavíruje někde uprostřed mezi americkým, německým, francouzským a unijním vlivem. Měli jsme tu pár zájmů i do jiných zemí – pořád máme velvyslanectví v Sýrii, Kellner ve své době podnikal v Číně a v Rusku, stavěli jsme elektrárnu v Turecku, spolupracujeme s Vietnamem… Ale samozřejmě pořád platí, že česká politika především reaguje na podněty od Scholze, Macrona, Timmermanse a Bidena.

Teď jsme si zvolili nového prezidenta, který ještě ani není inaugurován, ale už stihl naštvat Číňany, Němce i Francouze a celkem nepokrytě u nás jede americkou agendu. Ne, to také nevzniklo teď. Americké zájmy tu jsou dlouhodobě a jsou přesně takové, jak je Petr Pavel artikuluje. Ale když se podíváme a cvrkot posledních dní, tak je zřetelně vidět, že americký směr u nás v podstatě zvítězil. Trocha prostoru zbyla na Timmermanse a jeho zelenou agendu, ale nějak přestává zbývat prostor pro Německo a Francii.

Vystrčil už na Tchajwanu byl… A hladce tím zařízl Škodovku v Číně. Hele, nám to může být ukradené. My, obyčejní lidé, jsme z toho byznysu nic neměli. My jsme jim na ty investice vydělali nakupováním Fábií, ale zisky šly opět do Německa, protože Škodovku vlastní Volkswagen. Já vím, že nikdo tady ani nepípl, ale vsadím se, že to vrchní papaláše tam ve Wolfsburgu naštvat muselo. Přišli o hodně peněz a peníze jsou vždycky až na prvním místě.

Teď se chystá druhé kolo – na Tchajwan má jet Markéta Svetrová Dvousvetrová… Petr Pavel navíc mluví posílání stíhaček na Ukrajinu, Stoltenberg je prý příliš slabý, podpora Ukrajině by měla být prakticky neomezená, prostě to začíná vypadat, že ekonomicky jsme sice závislí na Německu, ale politicky se na to přestává brát ohled a stáváme se sice bastardy, ale americkými bastardy.

A tak já jen doufám, že to tam na vládě a v tom prezidentském týmu máte promyšlené. Že víte, co děláte. Že jste si to s transatlantickými bratry nějak ošéfovali a ti nějak zařídí, aby to Němce a Francouze nenaštvalo. V posledních dnech udělala naše zahraniční politika větší veletoč, než za předchozích deset let. Od koalice ochotných tu nebyla taková ochota jít s Američany do dalšího dobrodružství. Navíc i naše zdravotnictví začíná připomínat to americké. Je sice drahé, ale za to nedostupné.

Možná je to moje chyba…. koneckonců jsem jen Vidlák z vesnice, ale nějak nedokážu vidět žádné benefity tohoto chování. Jako, dostaneme od Američanů nějaké super ekonomické příležitosti? I když jsme uprostřed Evropy? Pomůže to naší zemičce k větší samostatnosti? Vrátí se nám nějaký průmysl? Nebo si ten německý průmysl u nás koupí Amíci a přivedou nás na nové trhy? Co dostáváme za to, že si likvidujeme vztahy s celou řadou zemí? Dostaneme nějaké lepší vztahy někde jinde?

A nebo jen zbytečně spekuluju a fakt to děláme jen kvůli hentěm civilizačním hodnotám? Přinášíme oběti kvůli lidským právům v Číně a Rusku… a zároveň je u nás postupně ořezáváme? Ve jménu hodnot, které sami nedodržujeme, se prostě propadneme na dno blahobytu?

Co má být výsledkem této politiky? Možná byste mohli udělat tiskovku a vysvětlit nám nějaká pozitiva. Kam chceme dojít? Co bude výsledkem? Protože za mě to vypadá spíš obráceně. Ve jménu hodnot, které přímo před očima přestávají existovat, ničíme i ty poslední zbytky funkčních věcí. Nejenže jsme kolonie… na to už jsme si zvykli, ale teď dokonce ničíme vztahy i s těmi, co z nás mají alespoň tu kolonii.

Vládo, uklidněte nás! Pojďte nám vysvětlit ten váš geniální plán na krásný svět, který pro nás chystáte.
https://www.litterate.cz/doufam-ze-vite-co-delate/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 04 úno 2023, 02:58

Mobilizační metafora by Vidlák 3 února, 2023

Tak jsme se včera dozvěděli, že když náš premiér říkal, že jsme ve válce, tak to bylo jen takové metaforické vyjádření… Jinými slovy, když Babiš mluví o míru, tak je to strašení, když Fiala říká, že jsme ve válce, tak je to metafora. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. Také jsme se dozvěděli, že onen pytel na mrtvoly, co vyvěsil náš ministr vnitra, také není nijak společensky škodlivý a není to ani přestupek…
Mezi námi… takhle by to přece mělo být ne? Mluvení a vyjádření názoru by přece neměl být zločin. Jestliže se našemu premiérovi udělal názor, že jsme ve válce, tak se mu prostě udělal. Je to důvod přemýšlet, jestli jestli něco takového příště zvolit do politické funkce a jestli někdo s takovými názory má reprezentovat naší zemi, ale jinak ať si myslí, co chce. Můžeme zkoumat, jaké politické škody takové vyjádření udělá a jak to poškodí naší republiku v zahraničí, ale když se mu takový názor udělal, tak ho prostě má.

Stejně tak platí, že Vítek Rakušan má prostě jen vadu charakteru. Má v hlavě dvojí metr, libuje si v siláckých projevech, chtěl by vidět Putina mrtvého… tak jsme ho prostě neměli volit a měli bychom si to pamatovat pro příště. Je prostě nezpůsobilý pro funkci ministra… ale máme svobodu projevu, takže i blbec může mít své názory a dávat je na odiv široké veřejnosti.

Mě Vidlácky nešte, že premiér kecá kraviny. Od toho jsou volby, abychom příště zvolili něco lepšího. Mě štve, že jiné za to kriminalizují a vláčejí je bahnem. Když se objevily billbórdy, že Babiš je ruská hrozba, tak to nebylo strašení, ale když Babiš mluvil o tom, že nás generál zavleče do války, tak to strašení bylo. Premiér, jehož slovo má mnohem větší váhu, než běžného novináře, blogera či občana, ten říká metafory. Běžný občan vyjádří své obavy o budoucnost a je za to kriminalizován.

Jsme třicet let od revoluce, která prý byla kvůli hentěm demokratickým hodnotám. Nedávno jsem při jednom osobním rozhovoru dostal céres, když jsem si dovolil říci, že většinu lidí víc zajímalo západní zboží než demokratické hodnoty a svobodu si představovali především jako svobodu krást… Jakmile se nám hoši vyšvihli nahoru, přestala je jakákoliv demokracie zajímat a prostě si jen betonují postavení. Jakýmikoliv metodami. Premiér říká metafory, blogeři či opoziční politici říkají dezinformace. Někdy jde dokonce o stejné věty a stejné výroky.

Já dnes přidám jednu další metaforickou úvahu…

Víte, za posledních třicet let jsme byli milionkrát svědky, že se v celkem jakékoliv věci stát rozhoupal až jako poslední. Tunelovalo se, kradlo se, legálně se odklánělo a stále odklání a všechny ty zákony, co by to měly narovnat, ty trvají a trvají. Dokud se opravdu nenaštve půlka národa, nebo dokud to nezačne být opravdu hodně okaté, tak se zpravidla neděje nic.

Nebo jste snad zažili, že by se nějaká opatření udělala prostě preventivně ještě před katastrofou? Že by se dopředu realizovala nějaká protipovodňová opatření, nebo že by se dopředu řešilo, jak zajistit levnou elektřinu? Vždycky se problém nejdřív vyhrotí, tím vznikne společenská objednávka a pak se toho zpravidla některý z politiků chopí a protáhne to sněmovnou, nebo vládou. Pokud se u nás nějaký zákon přijímá dopředu a včas, tak si ho zpravidla někdo objednal ku prospěchu svému a ne lidí.

Viděli jste, jak k ničemu byly za covidu staré pandemické plány? Jak šlo všechno jiným směrem? Jak nebyly ani roušky ani jiné vybavení? Jak byly státní hmotné rezervy prázdné? Kdy se v tomto státě v něčem myslelo dopředu, bylo to připravené včas, neimprovizovalo se a bylo to, jako když to najdete? Jak dlouho se mluví o dostavbě Temelína a Dukovan? Zatím se popsalo hodně papíru, ale nic z toho. Prosím, já neříkám, že se to nikdy nestalo, určitě nějaké dobré příklady jsou, ale řekl bych, že je to velmi vzácný jev. Politici prostě dělají správná řešení až úplně nakonec. Pravda nevítězí, ta prostě zbude, až se všechno ostatní prošustruje. Zákony proti tunelování nikdy nepřijdou včas. Vždycky jen hasí následky.

Hele a teď najednou sice nejsme ve válce, protože premiér jen říkal metafory… ale přijímají se tu novely mobilizačních zákonů, zákonů na promtní vysílání vojsk do ciziny a vágní zdůvodnění, kdy je naopak možné vojska povolat sem k nám. Protlačuje se to co nejvyšší rychlostí, která tu už dlouho nebyla.

Pokud platí teze, že politik řeší situaci až jako poslední, tak podle přijímaných zákonů už v té válce opravdu jsme. Kolik času nám zbývá, než to protlačí sněmovnou? Měsíc? Dva?

Nebo platí teze, že pokud se zákon přijme bez vnějšího průseru, tak si ho prostě někdo objednal? Kdo si objednal mobilizační zákony? Kdo si objednal zákony, které definují vysílání našich kluků do zahraničí velmi volně? Kdo si objednal zákony umožňující vládě, aby si pozvala cizí vojska sem k nám?

V politice se nic neděje náhodou. S prevencí se nenechte vysmát. Jestliže se přijímají nové mobilizační zákony, tak je prostě někdo potřebuje a pokud je v zákoně napsáno, že mobilizace se může vyhlásit až po vyhlášení válečného stavu poslaneckou sněmovnou, tak mi to na klidu rozhodně nepřidalo. Nedávno nás od třetí světové války dělila jedna věta prezidenta USA. Kdyby Biden řekl, že raketa v Polsku byla ruská, tak jsme tu už možná nebyli.

Prostě, když se v naší pokrokové líbodémo demokracii přijímají bezmála válečné zákony, tak prostě ve válce nejspíš jsme, jen nám to raději ještě neřekli.

Vyjadřuji se samozřejmě výhradně metaforicky a vůbec nic nenaznačuju.

Jsem rád, že včera Jindra Rajchl řekl, že spolu s Janou Zwyrtek Hamplovou chystá ještě jeden pokus, jak zvrátit situaci pomocí demonstrací. Příští týden na toto téma budou mít tiskovku. Chtějí se pokusit ještě jednou svolat úplně všechny, protože jedině množství může vládu vyděsit. Množství, jaké tu ještě nikdy nebylo, dodávám já. Mír u nás před týdnem volilo 2,4 milionu lidí. To je slušný potenciál.

Jsem si celkem jistý, že jiný pokus už nebude. Buď se tohle povede a nebo nás čeká bezčasí. Prostě se přes nás dějiny převalí a vezmou nás sebou. Je to zvláštní ironie… zkoušet se bránit něčemu, co se zřejmě dlouho a pečlivě chystalo, co má všechny trumfy v rukou. Proti zkonsolidované mašinérii všech státních institucí stojí jedna Amazonka ze Senátu, která vás prosí, abyste ještě jednou uvěřili slibům. Abychom ještě jednou společně zkusili navrtat ten pramen nadšení, jak se to podařilo na začátku září.

Na druhou stranu, je to naposledy. Když neuvěříte a nepřijdete, nic dalšího už prostě nebude. Pak přijdou dezinformační i mobilizační zákony a můžeme přemýšlet, co nastane dřív… jestli válka nebo volby pod taktovkou těch správných hodnotných a státem dotovaných médií. I tohle je samozřejmě jen metafora.

Pokud tento pokus nebude největší demonstrace dezolátů všech dob, tak přijde na řadu už jen to poslední heslo… „zachraň se, kdo můžeš. Každý sám za sebe.“
https://www.litterate.cz/mobilizacni-metafora/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 06 úno 2023, 03:34

Konec začátku by Vidlák 5 února, 2023

Takhle okomentoval Vincek Kostelník bitvu u El Alameinu. Není to konec, není to ani začátek konce, ale snad je to konec začátku. A já bych chtěl stejnými slovy okomentovat události posledního půl roku. Dějiny sice plynou kontiuálně, ale navenek se to projevuje „skoky.“ Dlouho není nic poznat, všechno vypadá pořád stejně a pak najednou šup… přijde nečekaná událost, která ukáže, že se doba posunula. Že se někde dole v podhoubí odehrála celá řada neviditelných událostí, kterých si nikdo nevšiml, ale ve skutečnosti měly obrovský vliv.
Už v září jsem psal, že nastala nová situace, protože dezoláti se dokázali svolat na Václavák za naprostého informačního embarga velkých médií. A může za to Prymula… Ten v covidové době zarýgloval republiku a tím mimoděk zařídil, že se statisíce lidí posadily k fejsbůku. Když se nedalo jít do hospody, muselo se to dělat jinak. Pak přišel tlak na očkování, začaly prosakovat informace, jak skvěle to s námi ty Fajzry, Moderny a Astra Zenecy myslí, objevili se lidé, kteří se tomu začali bránit… a ejhle, to byli právě ti, kteří věděli, jak se svolává demonstrace, kteří dokázali po republice sestavit nějaké organizace lidí…

Vznikalo to živelně, z různých pohnutek, ale od začátku to mělo i svůj průnik do politiky. Prozkoumávaly se slepé uličky, všichni se to učili, některým to šlo lépe, některým hůře, dlouho to bylo pod rozlišovací schopnosti mocných, musela ještě přijít válka na Ukrajině a musela se projevit neschopná vláda, ale najednou to šlo. Nejde ani tak o to, že lidé přijeli na demonstraci, to je jen špička ledovce viditelná pro kamery, ale jde o to, že je tu najednou spousta lidí, jejichž myšlenky se ve veřejném prostoru rozšíří rychlostí blesku.

I když henty viditelné demonstrace upadaly, rozhodně neupadalo celé to propojování. Začalo se tomu říkat Alternativa, ale v podstatě je to síť. Síť která se nedá rozbít, protože nemá žádné centrum. Síť, která se už několik let propojuje v lidech, kteří si navzájem posílají odkazy, kopírují články, šíří myšlenky, které se jim líbí. Všichni zaznamenáváme, jak nám na fejsbučkách přibývají sledovatelé. Všichni už v tom umíme chodit, dokonce v mnoha případech už víme, jak se bránit proti zablokování, případně jak se znovu najít poté, co se strážci jedné pravdy zaměří na nějaké místo a tam zaútočí.

Když jsem zjara na chvíli vypnul Kydy a přešel na Litterate, během pár týdnů mě tam všichni moji čtenáři našli a nějak si to řekli mezi sebou. Když mě pak v létě občas zablokovali na Fejsbůku, nemělo to na sledovanost žádný vliv… spíš mi to udělalo reklamu a zvýšilo dosahy. Všichni moji kolegové a přátelé na Alternativě to mají podobné. A měsíc od měsíce je naše shledávání jednodušší a přehlednější. Z původního mailování a mesengerování se začaly stávat schůzky a setkání s lidmi. Už to není jen fejsbůk. Už jsou to i plné sokolovny.

A opět je to stejné jak za covidu. Jen přišel jiný impuls. Prezidentská volba. Petr Pavel vyhrál, ale pro nás to byla velká změna ve smýšlení. Bylo to poprvé, co jsme všichni museli udělat politické rozhodnutí, které šlo za rámec vlastních přání i ega. Ve velké většině jsme se shodli na menším zlu a protože jsme se sešli na jednom bitevním poli, snad jsme si dokázali navzájem podat ruce a zjistit, že už nejde o naše malé spory ohledně pravice či levice, že už nejde o to, kdo si co myslel o covidu… už jde o základní bytí a nebytí našeho státu. Najednou jsme stáli vedle sebe s poslední myšlenkou… že chceme být občany České republiky a ne nějakými euroobčany.

Moc nám toho nezbylo… na slávu českého průmyslu můžeme zapomenout. V Plzni se už prostě nebudou dělat velké turbíny a montovat pivovary. Kapitál nám dodávají zvenčí a my na to nemáme žádný vliv. Nepatří nám ani strategická odvětví a to málo, co ještě máme, to chce tato vláda urychleně rozprodat. Už máme jen naší řeč a naší kulturu. Máme síť vztahů, která vznikla, ani vlastně nevíme jak. A máme kus politické jednoty v základní otázce, kterou vhodilo do uren 2,4 milionu lidí. Koneckonců, Morava už tisíc let není samostatným státem, ale stejně nikam nezmizela a každý ví, kde leží. Tohle máme… ještě nám zůstalo národní povědomí a ještě jsme to nevzdali.

V posledních třech letech to byl takový politický rychlokurz. Na začátku byl covid a na konci má Jindra Rajchl na svém fejsbůkovém účtu už skoro milionové dosahy. Podle mě jsou ty dosahy ještě větší, protože spousta cestiček se nedá nijak dohledat, ale přesto existují. Není sám. V posledním půlroce jsme téměř denně konfrontováni s novými jmény, o kterých před půl rokem nikdo nevěděl, ale teď je známe, protože mají co říct. Pokud dnes někdo něco hlásá a nikdo ho neposlouchá, tak je to nejspíš proto, že je to břídil. Pokud naopak někdo umí mluvit a má dobré nápady, během pár týdnů ho všichni znají.

A v posledních týdnech všichni překračují své stíny, dávní soupeři i nepřátelé spolu mluví a odhazují staré spory, protože začíná jít opravdu do tuhého.

Všimněte si, že Babiš v tomto procesu vlastně vůbec nefiguruje… jen sehrál roli politického katalyzátoru nálad. Já jsem se ještě před týdnem bál, že hned v neděli bude po jednotě a všichni se budou hádat a obviňovat navzájem. Ale to se vůbec nestalo. Do prezidentské bitvy jsme přijeli ještě jako přislušníci jednotlivých názorových proudů – příznivci konzervativní pravice, vidláci, levičáci i komunisté… ale odjeli jsme s vědomím nejmenšího společného jmenovatele. Chceme být Češi, národ pro nás není sprosté slovo, chceme tu mít svojí vlast a nechceme se podílet na cizích válkách. Máme různé představy, jak řídit stát, máme různé názory, co je pro tuto zemi nejlepší, ale všichni jsme dokázali, že v žebříčku hodnot stojí naše země výš, než naše ego.

Věřím, že se s tím dá něco dělat. Že to ještě není všechno ztracené a nebude to ztracené, ani když naše vláda bude pokračovat ve tvorbě náhubkových zákonů. Naše spojenectví vzniklo spontánně. Propojili jsme se bez jakéhokoliv centra. Našli jsme se, protože vznikla potřeba se najít. Trvalo to, protože jsme se to museli naučit. Pak jsme museli vyzrát politicky. Ale i k tomu jsme teď dostali velmi silný impuls. Ne, to není začátek konce. Ale konec začátku by to fakt být mohl.

Však už si toho všimli… zpráva ministerstva vnitřností už konstatuje, že Alternativa existuje a že je veliká. Oni teď hledají, kudy to Putin řídí… ještě netuší, že to nemá žádné centrum ani žádný okraj. Nemá to žádného jediného lídra, nemá to jednu vůli ani jednu mysl. Nevědí, že Alternativa nevznikla působením tajných služeb zvenčí, ale působením evropských a transatlantických hodnot, které tuto zemi plundrují čím dál rychleji a neomaleněji.
https://www.litterate.cz/konec-zacatku/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 06 úno 2023, 23:09

Korekci škrtáme by Vidlák 6 února, 2023

Dnes budu pokračovat ve včerejším tématu. Totiž, že se nám tu objevuje velká skupina nespokojených občanů, kteří přestávají souznít se státem, začínají se stavět proti současné vládě, jsou protestně naladěni, jsou připraveni naslouchat jiným hlasům, než od našich pravdomluvných médií, stále více se odklánějí od západního pojetí ekonomiky i moci, hledají si alternativní informace a snaží se žít alternativním životem. Jsou nedůvěřiví a je jich už tolik, že si toho všimli i na ministerstvu vnitřností a vydali o tom zprávu.
Myslím, že jsem nic podstatného nevynechal, ne? Oni to nepopsali až tak špatně. Už si uvědomili, že Alternativa je o dost větší než voličský elektorát SPD. Všimli si, že jsme se mezi sebou propojili, že sdílíme jiné myšlenky, než které do nás pumpuje Česká televize a dokonce celkem správně rozeznali, že považujeme současnou vládu a vůbec současné směřování země za problém, který se nám všem jednou strašně vymstí. Také tam napsali, že největší extrémismus spočíval v zapálení kontejnerů v Teplicích. Různé bijecké skupiny ztrácejí vliv a nehrají žádnou roli. Na konci došli k závěru, že ta jediná velká skupina s jakýmsi vlivem jsou obyčejní kritici vládní politiky. To jsou ti, co prý ohrožují demokratické základy země.

Co na takový blábol říct?

Miliony lidí v této zemi mají pocit, že je něco špatně. Mají ten pocit už tak intenzívní, že je to žene do houfu. Cítí se být natolik ohrožení, že začínají překonávat své vzájemné rozpory a spontánně hledají, co je spojuje. Dokázali se sjednotit na prezidentském kandidátovi, proti kterému ještě nedávno polovina z nich urputně bojovala. A když pak prohrál, nenastalo to, co obvykle. Nedošlo na žádné hledání viníků, obviňování nevinných a odměňování nezúčastněných. Reflexe proběhla v úplně jiném duchu. Jsme ohrožení, musíme držet při sobě. Cítíme, že jsou ohroženy přímo fundamenty naší země, takže není čas debatovat o pravici či levici. Je třeba se poučit, je třeba se domluvit, je třeba se sjednotit.

A tohle prý ohrožuje demokracii. Takhle si to na Vnitru představují. Demokracii ohrožuje kritika vlády.

Neobjevili se extrémisté. Nevynořily se nové skupiny White power. Neobjevili se neonacisté, ani antiislámští bijci. Neobjevily se žádné domobrany. Pořád tu není žádná skupina, která by deklarovala, že chce Putina jako českého prezidenta. Objevili se vlastně jen samozvaní proroci. Tentokrát nechodí po náměstích, ale po internetu. Káží všechno možné. Varují před válkou, rizikem chudoby, zastávají se těch dole, protože nikdo jiný se jich nezastává. Nejsou považováni za blázny, naopak, nacházejí posluchače. Od hojně sdílených profilů se dostáváme k hojné účasti v sokolovnách či hospodách.

A co v této chvíli řeknou ti u kormidla? Že tato skoro půlka národa ohrožuje demokratické základy společnosti. Estrémistické skupiny jsou nicotné, ta hlavní síla prostě jen kritizuje směr, který vláda vybrala a Fiala s Rakušanem, místo aby se zamysleli, jestli něco nedělají špatně, tak řeknou, že tito naprosto mírumilovní kritici, kteří ani nechodili pískat na Pavla, jsou ohrožením demokracie.

Jinými slovy, zpětná vazba je na nule. Hlas těchto milionů lidí nemá žádný význam, nestojí za to se jím vůbec zabývat, jejich problémy jsou nedůležité, jejich starosti nikoho nezajímají, jejich svět nestojí za pozornost… Jsou prostě jen ohrožením… ohrožením těch, kteří dnes sedí u vesla.

A takhle vznikají dějinné zlomy… že ti nahoře začnou ignorovat zpětnou vazbu. A jsou schopni ignorovat i tak velkou zpětnou vazbu, jakou byla i tato prezidentská volba. Není vůbec co řešit… stačí si přečíst Novinky. Nespokojení občané ohrožují demokratické základy státu… ale ani slovo o tom, jak to udělat, aby nespokojení být přestali. S každou další takovou zprávou si člověk uvědomí, jak postradatelní pro ně vlastně jsme. Už pro ně nejsme lidi, které je třeba brát vážně, se kterými je třeba mluvit a brát jejich postoje v potaz. Už jsme pro ně jen ohrožením.

Panuje tu nálada, jako před výbuchem husitské revoluce. Všichni se předhánějí v prohlášeních, že je třeba to kacířské býlí vytrhat… Kdy jsem naposled slyšel nějaký uvážlivější hlas…

Vlastně ano, pamatuju si… tenkrát, po té první demonstraci v září. Jak bylo na Václaváku sto padesát tisíc lidí. Tenkrát se vláda poprvé vyděsila k akci a poprvé mluvili pěkně opatrně, protože nevěděli, jestli příště těch lidí nebude ještě víc. Otrnulo jim, až se ukázalo, že lidí ubývá a že kromě demonstrování nedělají nic jiného. Pak zase začali přitvrzovat a dneska už bezotyšně vydávají zprávy, že jsme ohrožením demokratických základů naší republiky.

Přitom jediné, co opravdu ohrožuje základy této země, je absence jakékoliv sebereflexe naší Pětikolky. Sakra, i ten Babiš na opozici reagoval. Různě lavíroval, přidával, ubíral, měnil stanoviska, někdy i chytračil… ale prostě bral nálady veřejnosti v potaz. Nepřišel o zpětnou vazbu. Téhle vládě už je to jedno. Babišovu drahotu v podstatě zdvojnásobili, Babišovy dluhy nechali stejné, i když vybírají stamiliardy navíc na DPH ze zvýšených cen, budou zvedat věk odchodu do důchodu, budou zvyšovat daně a mezi nimi i tu z nemovitosti… A kdo protestuje, ten ohrožuje demokratické základy společnosti a bude proti němu zakročeno novými náhubkovými zákony o dezinformacích. Tak daleko jsme to dopracovali.

Dneska budou mít Jindra Rajchl s Janou Zwyrtek Hamplovou tiskovku. Ohlásí na ní pokus o totéž, co se odehrálo na začátku září. Na přemýšlení budete mít asi tak měsíc. Po celý ten měsíc se budete v přímém přenosu dívat, jak to vypadá, když demonstraci organizuje výbor kolem strany PRO spolu s dalšími osobnostmi. Budete mít několik týdnů na to, abyste si udělali jasno, jestli to Amazonka ze senátu a český Donald Trump zvládnou. Navíc už máte zkušenosti. Už jste to zažili. Už víte, co funguje a co nefunguje.

Je to poslední pokus. Pak už nastoupí trestný čin šíření dezinformací, vypínání nepohodlných webů, naroste kriminalizace protestních hlasů… a budeme směřovat k výbuchu, který díky nulové zpětné vazbě naší vlády nastane zcela zákonitě. Se vším, co takový výbuch přináší – obvykle sebou bere vinné i nevinné a ničí tak nějak statisticky. Přečtěte si hentu zprávu o radikalizaci naší společnosti, tam to všechno je – ucházející ventil je třeba ucpat, s nesouhlasícími není důvod se bavit a už vůbec není důvod jim vycházet vstříc.

Máme ještě jeden pokus naší vládě tu zpětnou vazbu dát. Máme jeden pokus jim ukázat, že do naší země patříme i my, že pro ni chceme to nejlepší a pokud chtějí zasypat příkopy, tak prostě náš hlas nesmějí ignorovat. Musejí přestat s tou nenávistí na twitteru, musejí přestat tvrdit, že jsme nějaká pátá kolona. Musíme jim ukázat, že sem do Kotlinky patříme úplně stejně jako oni, jen máme jiný názor. My jsme jim nechodili rozkopávat předvolební stánky. My jsme nechodili házet vajíčka, troubit, pískat a dělat bordel. My jsme nevyhrožovali důchodcům, že je srazíme na zem.

Pokud nás bude opravdu hodně, mohou se chytnout za nos. Nejspíš to neudělají. Ale pokud to nebude největší demonstrace dezolátů všech dob, tak to neudělají stoprocentně.

A opět zopakuji to, co jsem psal před každou demonstrací… Můžete tam jít a nebo si počkat, až to někdo udělá lépe. Ale tentokrát jsem si celkem jistý, že žádné příště a lépe už nebude. Buď ukážeme, že jsme opravdu politicky vyzráli a že ta zpráva z Vnitra kecá, když říká, že se štípeme na různých rozporech, a nebo ukážeme, že měli pravdu a pak nás budou ignorovat až do katastrofy. Volba prezidenta nás teď ledacos naučila. Zhruba za měsíc z toho budeme skládat zkoušku.

Přemýšlejte, dívejte se na přípravy a pak se rozhodněte.
https://www.litterate.cz/korekci-skrtame/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 08 úno 2023, 05:38

Vidlákovy knihy by Vidlák 7 února, 2023

Přátelé, můj dnešní text je prachsprostě komerční. Ale abych vás neochudil o každodenní komentář, vězte, že válka na Ukrajině stále trvá, Rusku samozřejmě docházejí náboje, ruští vojáci nemají co jíst, nemají žádné vybavení, vrhají se do bezhlavých a neúspěšných útoků, Putin je dávno mrtvý, nebo umírá, ruská ekonomika se hroutí zatímco Ukrajina díky západním tankům již brzy smete nepřítele. Zemětřesení v Turecku je samozřejmě strašné, protože tam vládne náš zkurvysyn, zemětřesení v Sýrii je ale v pohodě, protože tam vládne ruský zkurvysyn. Americká stíhačka F 22 Raptor sestřelila čínský balón, který se potuloval nad Spojenými státy. Náš odcházející prezident si včera povídal s Čaputovou, náš nastávající prezident si s ní povídal o týden dřív. Jinak je u nás všechno v nejlepším pořádku, jen nám patřičně zvednou daň z nemovitosti, prodlouží odchod do důchodu, připraví si zákony proti blogerům, zjednoduší si případnou mobilizaci, která s ničím nesouvisí a tohle všechno také s ničím nesouvisí a naše vláda to dělá nejlíp na světě, jak je vidět podle plných košíků v každém hytlermarketu… Vynechal jsem něco?

Všechno je to samozřejmě jen metafora…
Dneska pro vás mám několik příjemných zpráv.

Přišly mi domů knihy. Tímto dělám dlouhý nos na všechny, kteří bedlivě sledovali moji situaci a tetelili se blahem, až budou moci vítězoslavně vyhlásit, že jsem své čtenářské ovečky prachsprostě okradl a vytahal z nich poslední ušetřené peníze. Naopak chci poděkovat všem, kdo mě v uplynulých měsících podpořili a především chci poděkovat těm, kteří mě podpořili ve chvíli, kdy jsem se cítil být osamoceným a zapomenutým pěšákem proti všemocným Cemperům a pravdomluvným médiím.

https://www.litterate.cz/wp-content/upl ... 68x576.jpg

Podpořili jste mě předplacením knihy, kdo ji budete chtít, od příštího týdne ji začnu rozesílat.

Původně jsem chtěl knihy distribuovat především osobně. Že si pěkně objedu republiku, v každém kraji se zastavím alespoň na dvou místech, potkám se s vámi, potřesu si s vámi osobně rukama… leč události kvapí tak rychle, že si vlastně vůbec nejsem jistý, jestli to už vlastně brzy nebude zakázané či bedlivě sledované. Sice to stále plánuji, ale upozorňuji předem, že se to nemusí podařit. Proto jsem zakoupil patřičné množství obálek, domluvil jsem se ve Vidlákově na poště a můj bratr právě pilně programuje doručovací portál. Měli bychom být s přípravami hotoví do konce tohoto týdne. Vy, co se knihy nemůžete dočkat a chcete se jí nechat inspirovat pro vaše hospodaření, vy prosím využijte situace a nechte si ji doručit. Vy, co vám jde víc o můj blog, než o moji knihu, vám děkuji za podporu a vůbec se nebudu zlobit, objednáte-li si moji knihu klidně ještě pětkrát… 🙂

Prosím, NEPIŠTE mi vaše adresy do mailu, to bych se v tom brzy zamotal. Příští týden spustíme stránku, kde si naťukáte svojí doručovací adresu a kniha vám přijde pěkně poštou… i s věnováním. Počítám, že mi kompletní distribuce zabere minimálně měsíc. Je toho fakt hodně.

V první fázi budu rozesílat knihu těm, co si ji předplatili v prosinci a v lednu. Vytištěný náklad pro ně zaručeně postačí. Vy, co jste si knihu předplatili v únoru, nebo si ji ještě předplatíte, vás odbavím následně a pokud nebudu mít dostatek knih na skladě, nechám udělat dotisk, aby se na každého dostalo.

Pokud někdo z vás bude mít cestu na Znojemsko a chtěl by si knihu u mě vyzvednout osobně, nebo si ji koupit, napište mi na vidlácký mail. Rád vás uvítám.

Až odbavím nedočkavé předplatitele, začnu vymýšlet návštěvy ve všech krajích. Skoro odevšad se mi už ozvali příznivci, kteří se nabídli, že mi pomohou s organizací. Samozřejmě, nebudeme dělat jen autogramiádu, ale uděláme vždycky pořádné setkání příznivců, ať to stojí za to. Ale prosím neupínejte se na to, nechci vám slibovat chiméru. Kdo jste si zaplatili knížku a toužíte po ní, příští týden se o ni budete moci přihlásit. Až portál spustím, budu na něj upozorňovat v každém článku.

Vy, co jste si knihu zatím nepředplatili a chcete mě podpořit za podmínek popsaných výše, vy mi prosím zašlete částku minimálně 350,- Kč na účet č: 164 883 276 / 0300. IBAN: CZ6103000000000164883276. Předpokládaná distribuce proběhne podle stejného modelu v dubnu či květnu.

A na závěr malá ukázka:

https://www.litterate.cz/wp-content/upl ... 8x1024.jpg
https://www.litterate.cz/vidlakovy-knihy/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 09 úno 2023, 06:53

Vidlácky pragmatická… by Vidlák 8 února, 2023

… a trochu ironická úvaha

Předevčírem měla strana PRO svojí dlouho avizovanou tiskovku na které svolala na 11.3.2023 velkou demonstraci na Václavák. Spustili k tomu příslušné stránky, budou to propagovat jak to jen půjde, Jindra Rajchl i Jana Zwyrtek Hamplová kolem toho budou pořádně hopkat, v PRO je celá řada aktivních členů, kteří to znají a vědí, jak se roznášejí letáky, jak se dávají bannery na profily, ba dokonce i vědí, jak se organizují autobusy a pokud vím, mají domluvené i nějaké sponzory.
Proti Rajchlovi je možné mít lecjaké výhrady, ale nikdo mu nemůže upřít aktivitu. Zrovna dneska se potkáme ve Šlapanicích u Brna, v sále bude natřískáno, o demonstraci se tam bude hodně mluvit… A než přijde březen, nebude mezi dezoláty nikdo, kdo by o demonstraci nevěděl. Nějaká Česká televize na to nebude mít žádný vliv. Jejich perrpetum silentium už dávno nefunguje.

Samozřejmě nevím, jestli se podaří znovu navrtat stejný pramen nadšení, jaký tu byl na začátku září. Ale tenkrát také byla celá řada škarohlídů, kteří předpovídali fiasko, aby pak po úspěšné demonstraci začali radit, jak toho nejlépe využít. Dnes jsme všichni o něco zkušenější a Rajchlův (i můj vlastní) dosah se s tím tehdejším nedá vůbec srovnat. Od té doby navíc přibylo i spolupracovníků, kteří také vědí, jak se dělá propagace. Ať to v březnu dopadne jakkoliv, rozhodně se ale nestane, že by někdo o demonstraci nevěděl. Pokud lidé nepřijdou, tak jen proto, že přijít nechtějí.

To se dá brát jako fakt, ne?

Dalším faktem je to, že Jindra Rajchl má plné sály, má plné sokolovny, má opravdu velký dosah na fejsbůku a tím pádem má opravdu hodně příznivců, kteří na tu demonstraci pojedou už jen proto, že je svolal Jindra Rajchl. Prázdno na Václaváku rozhodně nebude. Navíc se leckdo ztotožní s mojí tezí, že je to možná poslední pokus něco udělat, než přijdou ty náhubkové zákony a i když nebude věřit, že by demonstrace mohly něco změnit, prostě si řekne, že je to naposled, že to minule byl krásný výbuch sounáležitosti, že to chce ještě zažít, než nastane normalizační bezčasí… a prostě pojede. Na Václaváku možná nebude narváno, ale bude tam hodně lidí, kteří jsou aktivní, kteří to umějí s fejsbůkem, kteří chodí k volbám a kteří se o politice baví se svými sousedy.

Dál bych bral jako fakt, že Rajchl přivede na pódium dost lidí, kteří mají národu co říct. Kteří jsou známí. Bude je ohlašovat v příštích týdnech a každý z těchto hostů přivede nějakou skupinu svých příznivců, kteří dále rozmnoží dav pod tribunou, protože důležitý je hlavně počet. Množství… Největší demonstrace dezolátů všech dob. To jediné hraje roli. Plné náměstí a okolní ulice. Kolaps dopravy, přetížené vlaky, narvané autobusy. Ne, nevím, jestli to bude stačit, ale vím, že bude ke komu mluvit a půjde o lidi, kteří neseděli na gauči silní jen na hubě, ale „zvedli prdele,“ popadli české vlajky a šli alespoň zahulákat vládě do oken.

Navíc, leckdo Rajchlovi už vyjádřil podporu, fejsbůk se naplnil odezvou… ne, prázdno rozhodně nebude.

Hele, já rozumím tomu, když se proti Rajchlovi někdo vymezuje. Nikdo se nezavděčí všem a jen ten, kdo nic nedělal, nic nezkazí. Rozumím tomu, že ho někdo nemá rád, jde mu to proti srsti, považuje stranu PRO za nesmysl… a tak se na Rajchlovu akci zlákat nenechá. To tak prostě je, ještě pořád tu máme svobodu a každý se rozhoduje podle svého vědomí i svědomí.

Ale co nechápu, že se proti tomu už vymezují i ti, kteří chtějí také uspět v politice. Prý je to propagace strany PRO… no samozřejmě, že je! Strana PRO chce uspět ve volbách a potřebuje nabrat příznivce, kteří uvěří, že to Rajchl fakt může dokázat… Zatím se nemůže předvést ani výkonem ve funkci ministra, ani jako řečník u pultíku ve Sněmovně a tak se předvádí jako řečník v sokolovnách, bojovník u soudů a jako organizátor demonstrací. Jak jinak to má dělat, aby mohl uspět? Novináři k němu nepřijdou jako k Petru Pavlovi, aby si s ním přátelsky popovídali. Pokud s ním vůbec budou dělat rozhovor, tak jen, aby ho nachytali na švestkách a pak znemožnili.

Takhle se to prostě dělá. Chcete uspět ve volbách? Tož se musí politicky makat. Nestačí se scházet na ideových konferencích a napsat program. Je zapotřebí ho dostat mezi lidi. Je zapotřebí o něm s lidmi mluvit, je zapotřebí si lidi získat. Jindra Rajchl teď zúročí svojí roční práci. Za měsíc na Václaváku bude na první pohled jasné, jestli byl a nebo nebyl dobrej.

Strana PRO teď zve víceméně každého, aby se přidal. No jasně, řekli jsme si, že roli hraje množství. Rajchl se nezavděčí všem, byť tam nebude mít málo lidí. Proto vyzývá i další, aby se přidali a přišli. Aby přivedli své věrné. Nebylo by rozumné se prostě přidat, protože bude možné mluvit k opravdu hodně lidem? Protože bude možné říct něco chytrého, něco, co vezme za srdce, bude možné tam stát a říci: „podívej národe, my jsme tu také a také se ucházíme o tvojí přízeň. Také máme nápady, jak to tu zachránit.“ Pamatujete po první demonstraci, kolik nových jmen se národ naučil?

Fakt chcete někdo udělat stejnou chybu, jakou udělal loni Okamura? Že nenechal vystoupit nikoho za SPD na akci, kde bylo sto padesát tisíc lidí? Protože přece nebude pomáhat konkurenční straně, ne? Výsledek jste viděli teď v prezidentské volbě… a ve včerejší tiskové konferenci hnutí ANO, ke které se zítra vrátím samostatným článkem.

Uvědomujete si, že by Rajchl mohl uspět a vy u toho nebudete? Pro nějakou dávnou křivdu, která už teď fakt nemá žádnou relevanci…

Je lepší mít deset procent podílu v dobrém kšeftu, než mít sto procent v propadáku. Jasně, že úspěšná demonstrace pomůže straně PRO, ale pomůže také i všem, kdo tam vystoupí.

Lu-lina o mě před časem napsal, že jsem Henry Kisinger české alternativy střižený Broukem Pytlíkem. Tož si to dovolím Kisingerovsko-Pytlíkovské shrnutí:

Bude demonstrace.

Její úspěch záleží na množství lidí… takže jsou otevřené dveře, tam vystoupit. Kdokoliv, kdo má za sebou nějakou skupinu lidí, ten je potřebný.

Kdo tam vystoupí, osloví hodně lidí za pár minut. Pokud bude dobře mluvit, otevře mu to spoustu dveří. Prakticky zadarmo a bez poklonkování pravdomluvným novinářům.

Kdo bude stát opodál, ten sice nepomůže tomu šmejdovi Rajchlovi… ale sobě taky nepomůže.

Je váš spor s Rajchlem tak vážný a tak důležitý, abyste kvůli němu zahodili takovou příležitost? Dovedete si představit tu jízlivost v mých článcích, pokud Rajchl uspěje a vy budete koukat na to nadělení, jak si tam pro statisícový dav pěkně mluvil sám? Fakt to takhle chcete?

Politika, Halík… myslete politicky.
https://www.litterate.cz/vidlacky-pragmaticka/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 09 úno 2023, 23:07

Neztrácí čas… by Vidlák 9 února, 2023

Včera večer mělo hnutí ANO svoji avizovanou tiskovku na které se chystalo ohlásit, jak to s nimi bude dál. Naši pravdomluvní novináři už několik dní spekulovali, že se Andrej Babiš vzdá poslaneckého mandátu, nebo že snad úplně odejde z politiky a vrátí se do světa byznysu, komentáře stíhaly komentáře o tom, jak strašný výprask jeho prohra v prezidentských volbách byla a jak dalekosáhlé důsledky to bude mít. Šafr či Kmenta, ti z toho měli úplné vánoce a třásli se na to, jak si do Babiše ještě na rozloučenou pořádně kopnou.
A pak sledovali, že před mikrofon přišel ten starý Babiš, který v dobré náladě a bojovným hlasem ohlásil, že poslancem zůstane, stejně tak zůstane předsedou hnutí ANO, jen se maličko stáhne do pozadí a tvářemi hnutí budou Schillerová a Havlíček. Následovalo krátké shrnutí situace – totiž že Veľký Bocian dostal 2,4 milionu hlasů, což je víc, než dostala v parlamentních volbách celá Pětikolka dohromady, že je to dobrý potenciál i závazek… prostě když je po volbách, tak je před volbami a jede se dál. Byl to najednou zase ten starý Babiš z roku 2016 – připravený, optimistický…. a kupodivu i docela jednoznačný.

Jeho vystoupení skončilo, neváhám říci, politickou bombou. Babiš prohlásil, že SPD a ČSSD zradily své voliče a hnutí ANO se o ně bude ve volbách ucházet. Něco podobného zaznělo naposled v době, kdy Zeman označil voliče Miroslava Sládka za zdivočelé sociální demokraty a během krátké doby Republikány vymazal z politické mapy.

Nechci nijak machrovat, ale moji dlouhodobí čtenáři vědí, že jsem tento přístup u hnutí ANO věštil už před dlouhou dobou. Pokud se SPD včas nespřátelí s hnutím ANO, pak se Babiš prostě rozkročí směrem k SPD. Když jsem se teď po prezidentských volbách podíval na voličské přelivy, tak to tam svítilo jak ohnivým písmem.

Babiš získal takřka všechny voliče Bašty a zmobilizoval celou řadu dalších voličů, kteří v prvním kole k volbám nepřišli. Naopak přišel o část voličů z prvního kola (typ Vondrák), kteří to šli hodit generálovi. Babiš získal takřka celý okraj alternativního spektra a zaplatil za to středopravě smýšlejícími voliči, kteří prostě nezkousli jeho sbližování s pozicemi voličů SPD a dalších okrajových stran. Je to ještě o to zajímavější, protože Babiš před druhým kolem voleb celkem bezotyšně dával najevo velmi protiruské postoje, mluvil o masovém vrahovi Gerasimovi a z rétoriky SPD si v podstatě nechal jen slovo „mír“ a hodně používal spojení „asociální vláda Petra Fialy.“ Dotkl se i svobody slova a vymezil se proti cenzorovi Klímovi.

Vzhledem k výsledkům se ukazuje, že slovo mír zabíralo, asociální vláda Petra Fialy zabírala, ale masový vrah Gerasimov nezabral – voliči, co právě tohle chtěli slyšet, Babišovi stejně utekli. Utekli i když Babiš mluvil o svobodě slova. Jak vidno, voliči SPD byli ochotni zkousnout vraha Gerasimova, pokud Babiš mluvil o míru, ale středoví voliči nebyli ochotni zkousnout Babišovo zdůrazňování míru, i když mluvil o masovém vrahovi Gerasimovi. Jasné?

Zdá se, že Mára Prchal a další sice odešli, ale výsledky si tam na předsednictvu vyhodnotili v souladu s realitou. Potenciál hnutí ANO je využitelnější u voličů SPD, než u těch středových.

Tak nějak bych čekal, že od hnutí ANO i od Andreje Babiše teď budou stále častěji zaznívat postoje, které doteď hlásal Tomio Okamura. Voliče SPD Babiš nezíská, pokud bude milovat EU a bude vypjatě protiruský. Troufal bych si tvrdit, že hnutí ANO se teď v podstatě pokusí být původní sociální demokracií – tedy stranou lidí práce – těch, kteří jen nepřenášejí lejstra, ale svou činností skutečně vytvářejí něco hmotného. Zároveň se chtějí pokusit, aby nalevo vedle ANO už byla jen zeď. Tomu by odpovídal rozhovor s Josefem Skálou, setkání s Jaroslavem Foldynou i Petrem Štepánkem… ono toho bylo mnohem víc, ale všímáte si, že se Babiš začal scházet s lidmi, které považujeme za vlastenecké? Zajímavé, není-liž pravda? Přidejte si k tomu kamarádšofty s Orbánem….

Už jsem tu psal, že jsem byl mile překvapený tím, že se hned po volbách ta krátkodobá jednota, ve které Babiš sehrál roli katalyzátoru, nerozpadla. Stranou zůstali jen Tomio Okamura a Michal Šmarda… Jeden se do boje nedostavil, druhý se postavil na opačnou stranu. První zjistil, že jeho lidi do boje šli, druhý zjistil, že jeho lidé také, ale na opačné straně barikády. Co k tomu dodat? Komu není rady, tomu není pomoci.

Víte, co jediné chybí Babišovi, aby reálně vymazal SPD i ČSSD z mapy a absorboval i jejich naprosto skalní voliče? Tiskovka, nebo rozhovor, kde řekne, že to s covidem posral a kdyby tenkrát věděl to, co ví dneska, tak by postupoval úplně jinak. SPD dělí od opravdového reálného politického průseru jedna jediná veřejná Babišova věta o covidu. Pokud si Veľký Bocian vysype koronavirový popel na hlavu a pak začne mluvit o vlastenectví, svobodě slova a asociální politice vlády, tak bude mít Okamura fakt vážný problém.

Když si vezmu, že před měsícem by Okamurovi stačilo v pátek před prvním kolem nechat Baštu odstoupit ve prospěch Babiše a politicky to zobchodovat…

Teď jsme o měsíc dál, Babiš si vyhodnotil výsledky voleb a usoudil, že budoucnost je hratelná přes voliče SPD.

Uvidíme věci nevídané a uslyšíme neslýchané.
https://www.litterate.cz/neztraci-cas/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 11 úno 2023, 00:20

Názorná ukázka… by Vidlák10 února, 2023

…proč je všechno v řiti!

Přátelé, dostala se ke mě zaručeně autentická SMSka, kterou dostal Andrej Babiš poté, co neuspěl ve druhém kole prezidentské volby. Je tak kouzelná, že se o ni s vámi musím podělit. Já si tu dlouhé týdny lámu hlavu, proč je všechno v háji, jak může volby vyhrávat Blyštivý Péťa a kde jsme udělali chybu. Různě to rozebírám, přehazuju, popírám sám sebe… a někdy pak stačí pár písmenek z mobilu. Je to jako Rafaelo. Řekne víc než tisíc slov. Posuďte sami:
Dobrý večer Andreji, chtěl bych Vám pogratulovat k zisku více než 2,4 milionu hlasů občanů. Nedosáhl jste sice na prezidentský úřad, ale máte obrovskou podporu voličů a to je především závazek. Skončilo šílenství kolem kampaně a teď je třeba se dívat do budoucna. Rád bych se s Vámi, jako předsedou největší opoziční politické síly ve sněmovně co nejdříve setkal. Naše země prochází těžkým obdobím a já jsem přesvědčen, že nás ty největší výzvy ještě čekají. Věřím, že silné opoziční hnutí a silné odbory jsou tou správnou platformou pro hledání východisek z nadcházejících krizí. Přeji klidný večer Josef

Asi jste už uhodli, že pisatelem této SMSky je Josef Středula, šéf odborů. SMSka je autentická, mám jí přímo od zdroje.

Ano, ten Josef Středula, který na odborářskou demonstraci loni dostal sedm tisíc lidí a ještě tvrdil, že to byl úspěch. Ve stejné době jeden Láďa Vrabel celkem bez problémů dostal na svojí demonstraci desetkrát tolik lidí, aniž by měl jen setinu možností, které měly odbory i jejich šéf.

Ano, ten Josef Středula, který kandidoval na prezidenta, vymezoval se proti Babišovi, neb sedí v Aspen institutu, notoval si s ostatními Havly prvního kola a těsně před prvním kolem jasnozřivě rozpoznal, že volby vyhraje Danuše Nerudová a odstoupil v její prospěch. Zlé jazyky tvrdí, že větší vliv na to měl vééélký finanční dar, který Středula obdržel těsně před tímto rozhodnutím. Ale to je určitě henta metafora a nic takového se nikdy nestalo a myslí si to jen dezinformátoři.

A ano, tento Josef Středula po dvou týdnech, kdy se vymezoval proti Babišovi jak jen mohl, tak mu napíše tuhle SMSku ve které se k němu lísá, až to lepí. Řekl bych, že si Andrej musel třikrát protřít oči a dvakrát se štípnout, aby uvěřil, že je to pravda.

Dovolte mi k tomu pár dobře míněných slov:

Milí odboráři…

Už víte, proč zmíráte na úbytě? Už víte, proč k vám skoro nikdo nechce vstoupit? Už víte, proč jste ti poslední, u koho by obyčejný dělník čekal, že se ho zastanou? Už víte, proč u nás fungují odbory jen v německých firmách? Protože jste si za svého vrchního šéfa zvolili něco takového. Nejdřív to dělá machra a hraje si to na přítele lidu a není to schopné dostat na Václavák ani tolik lidí, co zvládne zadlužený prodavač pizzy. Pak si to notuje s těmi, kteří se nejvíc zasloužili o vaší bídnou situaci, pak to podpoří naprosto tupou prezidentuši, což poznal i poslední Jaryn z Horní Dolní, pak se na něj provalí, že to dostal zaplacené a nakonec se ukázalo, že mu to štěstí nepřineslo a on se rozhodl přimknout se opět k Babišovi, kterého čtrnáct dní předtím pomlouval, kudy chodil.

„Dobrý večer Andreji“ Takhle hláška mě bude budit ze spaní ještě čtrnáct dní, Josefe. Fakt, že jo.

Já jsem se tu už několikrát docela jízlivě obouval do Okamury, protože v poslední době předvedl skutečně olbřímí politický talent, ale teď musím zvolat: „Tomio, vrať se, vše je zapomenuto.“ Našel se totiž ještě mnohem větší politický průserář.

Tak si ho tam hlavně nechte. Pěkně si ho zvolte znovu, hlavně mu zase dejte důvěru… Fiala se směje, až ze Strakovky opadávají cihly, protože tahle asociální vláda si jako šéfa odborů nemohla přát nikoho lepšího. Kdybyste tam dali Laca Horvátha, pomocného dělníka z Nové Huti, tak by tam po deseti letech šéfování nenadělal tolik škody, jako Středula za posledních pár týdnů.

Normální odboráři by se nejpozději po té demonstraci ozvali, řekli by si, že Středula není součástí řešení, ale je součástí problému a poslali by ho tam, kam patří. Ale to vy ne. Vy jste ho pěkně nechali, aby si s vámi vytřel řiť. Když si vezmu, co to kdysi znamenalo, být odborář. Když si vezmu, jakou jste měli slavnou minulost… to vaši dědové kdysi vybojovali většinu výhod pro normální pracující. Oni nastavovali kůži, riskovali vězení, nechali do sebe střílet… a co jste dokázali vy? Zvolili jste si Středulu… Přesně proto jste tam, kde jste.

Jsem zvědavý, jestli to tam u vás někomu dojde… ale dost o tom pochybuju. A víte co? On to věděl i Mirda Kalousek. Pamatujete na tu básničku? Cože to tenkrát odboráři vezli na trakaři? Slyšíte to? Celý národ se vám směje, jak to máte bezvadně zorganizované.
https://www.litterate.cz/nazorna-ukazka/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 12 úno 2023, 00:31


Portál pro zasílání knihy
by Vidlák 11 února, 2023

Přátelé, můj bratr dokončil práce na odesílacím portálu. Vy, co jste mě podpořili a poslali jste mi peníze na knihu, vy si ji můžete nechat zaslat domů na svoji adresu. Portál je dostupný na stránkách Vidlákovy kydy v záhlaví pod názvem „objednat knihu“

Přímá adresa je zde: https://kniha.vidlakovykydy.cz/,
Jak to funguje:

Zadáte do příslušných kolonek svojí adresu a uvedete číslo účtu, ze kterého jste poslali peníze. Aplikace provede kontrolu platby a adresu si zaznamená. Já si pak adresu vytisknu, nalepím na obálku, do obálky vložím knihu a odnesu ji na poštu.

Pokud jste poslali peníze ve více platbách (ale ze stejného účtu), nevadí, aplikace vidí celkovou částku, kterou jste poslali a bez problémů vás odbaví.

Někteří z vás mi poslali částku, která stačí na více knih. Na to je pamatováno – můžete uvést, kolik knih chcete obdržet.

V této chvíli rozesílám knihy těm, kteří mě podpořili v prosinci 2022 a v lednu 2023. Aplikace zatím nemá zadané únorové platby, takže vás nepustí dál. Předběžně počítám, že únorové objednávky vyřídím během března, ale to bude záležet na našich balicích a odesílacích schopnostech.

Prosím vás všechny o shovívavost. V následujících několika dnech vše poběží ve zkušebním provozu. Musíme se s tím sami naučit dělat. Pokud vás aplikace neobslouží ku spokojenosti, ačkoliv jste přesvědčení, že jste vše udělali správně, prosím zkuste to třeba o den či dva později. Případné chyby budeme ladit, jak přijdou.

Nestandardní případy (poslali jste částku ze dvou různých účtů, poslali jste platbu z druhého konce světa, poslali jste platbu složenkou na účet.. a podobné případy) budeme řešit po mailu.

V následujících dnech se budeme snažit shromáždit všechny adresy k rozesílání. Následně začneme rozesílat. O postupu budu průběžně informovat a pokud se vyskytnou zádrhely, budu je řešit a komunikovat. Rozesílat budeme podle pořadí ve kterém jste zadali vaší adresu.

Apeluji na všechny, kteří moji knihu opravdu chtějí, aby si ji nechali zaslat. Budu se snažit objet republiku, ale všichni víte, jaká je situace. Kdo chcete knihu, nechte si ji poslat. Je to nejjistější. Vy, co jste mě podpořili v prosinci a lednu, pro vás zaručeně vystačí současná zásoba knih.

Připravuji dotisk knihy, takže kdo mě chce dále podpořit, máte možnost poslat částku alespoň 350,- Kč na mé číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Až budou nové knihy hotové, budu je rozesílat stejným způsobem.

Děkuji vám všem. Jste největší bohatství mého blogu a pomohli jste mi, když jsem vás potřeboval. První knihy přijdou ke svým majitelům kolem 20. – 21. února. Budu se snažit rozesílat alespoň sto zásilek denně.

Váš Vidlák
https://www.litterate.cz/portal-pro-zasilani-knihy/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 úno 2023, 05:23

Nepřítel kam se podíváš… by Vidlák 12 února, 2023

Myslím, že nikomu neunikla informace o článku amerického novináře Seymoura Hersche, který přišel s tvrzením, že Nordstrýmy odpálili Američané za vydatné pomoci Norska. Seymour Hersch není žádné novinářské ořezávátko, navíc je to už velmi starý pán, kterému už nikdo nemá co udělat. Brzy se už bude zpovídat před Pánembohem, takže si může dovolit říct na plnou hubu dezinformaci, za kterou by tady na nás posílali policajty a vyhrožovali prokurátorem.
Není divu že u nás zavládlo významné mlčení, média se o této věci, která pokud se potvrdí, tak má potenciál shodit americkou vládu, raději ani moc nezmiňovala. Vzniklo pár suchých článků, které vesměs upozorňovaly na to, že se americký novinář nejspíš mýlí a určitě nebude schopen svá tvrzení doložit.

Řekněme, že je to pravda. Řekněme, že Američané byli ti, kteří proti Nordstrýmům vystupovali a dělali politicky všechno pro to, aby se nic takového nestavělo. Američané několikrát řekli, že v případě konfliktu s Ruskem, Nordstrým „ukončí“. Američanům poděkoval bývalý polský ministr zahraničí Sikorski a spousta dalších prostořekých a bojovných východoevropských politiků. Američané z odpálení Nordstrýmů nejvíc profitovali a jejich zničením torpédovalo německé snahy o zastavení války, protože plyn tak jako tak už neměl kudy přijít. Když něco kváká jako kachna, chodí to jako kachna a vypadá to jako kachna, tak to nejspíš bude kachna.

Řekněme, že je to pravda a náš transatlantický spojenec se ve jménu svých zájmů dopustil teroristického útoku na jedné z nejvýznamnějších kritických infrastruktur v Evropě a zcela bezotyšně poškodil své partnery. Já vím, velmoc nemá přátele, jen zájmy, ale tohle je silné kafe, které bylo v našich kruzích hojně propírané. Jsou Američané naši přátelé a spojenci, nebo jsou stejní nepřátelé, jako Rusové? Možná dokonce větší, protože Rusové by s chutí dál posílali plyn, inkasovali dolary a obsazovali osamocenou bezmocnou Ukrajinu. V tomto ohledu by Putin byl naprosto pragmatický a vůbec by mu nevadilo, kdyby Němci hlasitě mluvili o ruské agresi, ale potichu by platili za dohodnuté dodávky. Američané byli ti, kteří zařídili, že veškeré výzvy o míru se staly zbytečnými a začalo být zbytečné mluvit o vyjednávání s Ruskem o plyn. Američané zařídili, aby se vysoké ceny energií staly trvalou a téměř nevratnou záležitostí. Američané zařídili, že jsme díky inflaci přišli o čtvrtinu úspor, které vzápětí zahučely ve víru války.

Původně jsem chtěl Američany ještě víc proprat. Být na ně naštvaný, vynadat jim, vysmát se našim politikům, kteří se paktují s největšími teroristy, kteří na ně vůbec neberou žádný ohled. Chtěl jsem Fialovi připomenout, jak vypadaly poslední dny afghánské vlády a jak se prchalo na podvozcích letadel… Ale pak mi došlo, že to nejsou jen Američané.

Vždyť my máme nepřátele, kam se podíváme.

Rusové vzdali jakoukoliv snahu se s EU dohodnout. A jestli na Ukrajinu dorazí Leopardy, tak to bude definitivní konec vztahů s Německem, protože jestli něco nažene Rusy pod Putinova křídla, tak jsou to německé tanky proti Rusku.

Turecko má klíče od arabské migrace. Erdogan se netají svým přezíravým postojem k EU a nechává si za zdrženlivost královsky platit. Němečtí a rakouští záchranáři sice pomáhají v regionech zasažených zemětřesením, ale před místními je musí chránit armáda.

Afrika se odvrací od Evropy… mise v Mali je toho nejlepším důkazem. Francouzský vliv končí, nastává vliv ruský a po bílých sáhibech zůstává jen pachuť a zdvižený prostředníček směrem k Evropě.

Arméni nás nenávidí, protože jsme jim proti Azerbajdžánu nijak nepomohli.

Izraelci úplně klidně mluví o tom, jak Boris Johnson zazdil jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Také to nevypadá, že by si z nás něco dělali.

Poláci se tetelí blahem, že jejich spojenec odpálil trubky jinému spojenci. Norové se na tom bez problémů podíleli.

Britové odešli z EU a vrátili se ke své tisícileté politice rozesírání kontinentu.

Vždyť my už jsme obklopeni samými nepřáteli. Všude. Některé už máme i uvnitř. Na summitech se sice tleská Zelenskému a předstírá se jednota, ale nic takového už neexistuje. Orbán se klidně postaví doprostřed a když jde Zelenský kolem, tak si utře nos. Scholz se postaví za Rumuna… Fialu strčili do kouta, protože užitečný idiot patří přesně tam.

Jako kdyby henta EU byla vybudována přesně pro tohle a všichni to věděli. Projekt na jednu velkou válku… aby to vypadalo jako pro lidi, ale nakonec to bude pro kanóny, tanky a rakety. Plná spíž určená k vydrancování a pak odhození.

Američané nám vyslali jasný signál – žádné trubky už nebudete potřebovat. Nemáte žádnou budoucnost. Jste tu od toho, abyste ještě chvíli drželi předpolí, abyste zaplatili tuhle válku a pak už to bude jedno. Už jsme jim dobří jen pro krátkodobé cíle. Krátkodobě se napakují na plynu, co nám prodají a pak… jako kdyby věděli, že už stejně žádnou dlouhodobou budoucnost nemáme.

Dobrý paradox, co? Furt se tu mlelo o míru. EU dokonce dostala i nobelovku. Jsme tu prý ti hodní. Ti, kteří pracují na dobrých vztazích, kteří mají odpovědnost za svět… A na konci toho všeho je válečné štváčství a zjištění, že kolem EU už jsou jen nepřátelské entity. I ty, které ještě nedávno byly spojenecké.

Ale hlavně, že zachraňujeme klima pomocí emisních povolenek.

PS.

Připomínám, že je dostupný portál pro zaslání předplacených knih. Najdete ho přímo na Vidlákových kydech v záhlaví pod názvem „objednat knihu“ Přímá adresa je zde: https://kniha.vidlakovykydy.cz/

Jak to funguje:

Zadáte do příslušných kolonek svojí adresu a uvedete číslo účtu, ze kterého jste poslali peníze. Aplikace provede kontrolu platby a adresu si zaznamená. Já si pak adresu vytisknu, nalepím na obálku, do obálky vložím knihu a odnesu ji na poštu. Pokud jste poslali peníze ve více platbách (ale ze stejného účtu), nevadí, aplikace vidí celkovou částku, kterou jste poslali a bez problémů vás odbaví. Někteří z vás mi poslali částku, která stačí na více knih. Na to je pamatováno – můžete uvést, kolik knih chcete obdržet.

V této chvíli rozesílám knihy těm, kteří mě podpořili v prosinci 2022 a v lednu 2023. Aplikace zatím nemá zadané únorové platby, takže vás nepustí dál. Předběžně počítám, že únorové objednávky vyřídím během března, ale to bude záležet na našich balicích a odesílacích schopnostech.

Nestandardní případy (poslali jste částku ze dvou různých účtů, poslali jste platbu z druhého konce světa, poslali jste platbu složenkou na účet.. a podobné případy) budeme řešit po mailu.

V následujících dnech se budeme snažit shromáždit všechny adresy k rozesílání. Následně začneme rozesílat. O postupu budu průběžně informovat a pokud se vyskytnou zádrhely, budu je řešit a komunikovat. Rozesílat budeme podle pořadí ve kterém jste zadali vaší adresu.

Apeluji na všechny, kteří moji knihu opravdu chtějí, aby si ji nechali zaslat. Budu se snažit objet republiku, ale všichni víte, jaká je situace. Kdo chcete knihu, nechte si ji poslat. Je to nejjistější. Vy, co jste mě podpořili v prosinci a lednu, pro vás zaručeně vystačí současná zásoba knih.

Připravuji dotisk knihy, takže kdo mě chce dále podpořit, máte možnost poslat částku alespoň 350,- Kč na mé číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Až budou nové knihy hotové, budu je rozesílat stejným způsobem.

Děkuji vám všem. Jste největší bohatství mého blogu a pomohli jste mi, když jsem vás potřeboval. První knihy přijdou ke svým majitelům kolem 20. – 21. února. Budu se snažit rozesílat alespoň sto zásilek denně.
https://www.litterate.cz/nepritel-kam-se-podivas/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 14 úno 2023, 06:16

Tyhle zákony se chystají i na vás by Vidlák 13 února, 2023

Přátelé, když jsem poprvé začal psát o nové plánované demonstraci, svolané na 11.3.2023, setkal jsem se mailech, zprávách i komentářích se zatím největší odezvou. Kladnou i zápornou. Na jedné straně bylo hodně těch, kteří na podobnou výzvu čekali, zapsali si termín do kalendáře, začali vymýšlet transparenty, stahovali si propagační plakáty a začali je vylepovat. Dokonce si leckdo už zajistil jízdenku. Na straně druhé se ozvali ti, kteří nám vyčetli, že je to moc brzy a svolává to špatný člověk, agent s teplou vodou, který myslí jen na svůj prospěch a jeho tiskovka je toho jasným důkazem.
Situace je naprosto stejná, jako před demonstrací v září. Tehdy jsem dostával naprosto stejné maily a ty optimistické a pesimistické byly ve zhruba stejném poměru jako teď. Akorát teď je těch zpráv asi desetkrát tolik.

Stejně jako tenkrát nebudu nikomu jeho přesvědčení vymlouvat. Jste všichni dospělí, svéprávní, za svá rozhodnutí nesete odpovědnost a já nemám důvod z vás toto břímě sejmout. Sami jste strůjci svého štěstí a čtení Vidlákových kydů vám má pomoci v rozhodování. Vidlák to za vás nerozlouskne, maximálně vám může nasvítit nějaké nové pohledy.

Minulý týden jsem byl na dalším setkání příznivců strany PRO s Jindrou Rajchlem. Jak jsem už mnohokrát psal, oni jsou opravdu aktivní a nejen v jihomoravském kraji. Sokolovna byla opět naprosto plná, lidi se tlačili u vchodu a když jsem se lidí ptal, jak jsou na tom s energiemi, tak dobrá půlka si užívá vskutku vysokých záloh i vyúčtování. Proto přišli. Druhá půlka přišla, protože je štve, kam nás vláda vede. A štve je příprava náhubkových zákonů, které nás mají umlčet.

Mluvil jsem o tom skoro tři čtvrtě hodiny a oni to vydrželi poslouchat. Pak nastoupil Jindra Rajchl, mluvil další dvě hodiny a oni to opět vydrželi poslouchat. Potřebujete jiný důkaz, že se v naší zemi zásadně změnilo klima? Oni do té Prahy prostě přijedou. Přijedou, protože jim opět nejde o to, kdo to svolává, ale jde o myšlenku, že nás vláda vede do války a bídy. V tomto ohledu se od září nic moc nezměnilo. Demonstrace začaly klesat, až se z toho stala stále častěji deklarovaná osobní věc, kterou je nutné bránit před zrádci.

Tentokrát to svolává to lídr, který celý podzim objížděl republiku a všude mluvil k lidem. Naživo. Rozptyloval jejich obavy, vysvětloval svojí koncepci, jeden den tuhle, jiný den támhle. A ono je to vidět. Já jsem vlastně nezažil setkání, kde by nebylo naprosto plno. Můžete si o Jindrovi Rajchlovi myslet co chcete, můžete mu přisuzovat jakýkoliv charakter i letoru, ale on si to normálně politicky odpracoval. Místo aby jezdil po dovolených, tak jezdil po venkovských i městských sálech. A udělal všechno, aby byl úspěšný. (Například mě pozval, aby přišli i lidi, kteří chtějí mluvit se mnou a ne s ním)

Právě tato setkání mě přesvědčila, že to s demonstracemi ještě není ztracené a řekl jsem si, že se vedle Jindry na to pódium prostě postavím. Uvěřil jsem reakci lidí, uvěřil jsem jejich odhodlání, které jsem viděl na vlastní oči. Víte jak to se mnou je… dám na osobní kontakt.

Jistě, vláda kvůli demonstraci určitě nepadne. Tedy… pokud na Václaváku nebude milion lidí. Poslanecká většina pořád existuje a koryta jsou vždycky až na prvním místě. Jak jde o peníze, tak jsou všichni stejné víry. Ale stejně jako se loni vláda vyděsila k akci a k zastropování cen energií… tentokrát to bude mít ještě jednodušší. Může prostě vyhodit hentoho Klímu. Může přestat s týmem KRIT, může přestat s náhubkovými zákony. Když přijde hodně lidí, tak si Fiala bude moci spočítat, kolik to je hlasů ve volbách a třeba tomu jeho kuřecímu mozečku dojde to, že jestli to takhle půjde dál, tak jim nepomůžou ani volební podvody a po volbách je vystřídá český Trump a český Orbán…

… kteří dostanou jako dáreček všechny ty dezinformační zákony a s chutí je použijí proti České televizi a ostatním velkým médiím. I pravdomluvným novinářům to začne docházet… tedy ne Kmentovi ani Šafrovi. Ale jiným to docvakne. Jestli budou dál tlačit na pilu, tak jednou stavidla rupnou a všechny ty zákony proti dezolátům budou promtně použity proti jejich kavárnické existenci.

Nemyslete si, Babiš bedlivě sleduje, jak se Jindrovi bude s demonstrací dařit… Zatím strana PRO není nic, ale pokud uspěje, tak se jejich kontakt s Veľkým Bocianem prohloubí… Tihle dva sice nebudou mít stejné názory a nebudou chtít to samé, ale budou se respektovat. A oba pracují na tom, aby voliče oslovili. Babiš mění podpůrný tým a rozkračuje se (uvidíte) a Rajchl bude mít největší demonstraci dezolátů všech dob. Oba jsou pracovití a místo deklarací jezdí mezi lidi. Babiš má peníze, Rajchl umí mluvit…

Pokud přijdete na demonstraci, tak se tam ve Strakovce leknou. Hodně se leknou. Už si mysleli, že je po všem, že dezoláti vedení zadluženým prodavačem pizzy jsou v háji a stačí si jen počkat na jejich stále zoufalejší pokusy zvrátit situaci. Pokud teď bude Václavák plný, tak se křivka otočí. To s vládními hlavami zacvičí. Protáhnou si křivku dopředu a uvidí tam svůj vlastní konec. A přijdou na to, že ho mohou oddálit tím, že nenachystají nástroje, které by příští vláda mohla použít proti nim.

I Petr Pavel začne přemýšlet, kolik podpory válce si může dovolit.

Dumejte dumejte. Máte na to ještě skoro čtyři týdny. V mezičase uvidíte, jak se demonstrace organizuje a kdo všechno tam vystoupí. A zároveň uvidíte, co na vás chystá naše milovaná vláda. Tohle si porovnejte. Pokud dojdete k názoru, že to nemá cenu, tak se všechny ty KRITy dají do práce, začne se kriminalizovat a vy před volbami dostanete krásnou kandidátku jednotné fronty a ještě jednotnějších médií.

A vy, co nedokážete přijít Jindrovi na jméno… tyhle zákony se chystají i na vás. Česká televize si vás nevšimne a sami se neprosadíte, protože blogeři budou všichni u výslechu a budou přemýšlet, jestli jim stojí za to, si nechat ničit život kvůli národu, který se se nedokázal zvednout ani na legální demonstraci.

Pokud Jindra s tou demonstrací uspěje, udělá to se všemi škarohlídy přesně to, co udělala kandidatura Bašty s SPD. Pokud neuspěje, můžete být jízliví kolik chcete. Ale pokud budete jízliví dopředu a dezoláti stejně přijedou, tak riskujete to, co teď zažívá Samuraj.

Měli bychom tam být všichni. Úplně všichni.

PS.

Připomínám, že je dostupný portál pro zaslání předplacených knih. Najdete ho přímo na Vidlákových kydech v záhlaví pod názvem „objednat knihu“ Přímá adresa je zde: https://kniha.vidlakovykydy.cz/

V této chvíli rozesílám knihy těm, kteří mě podpořili v prosinci 2022 a v lednu 2023. Aplikace zatím nemá zadané únorové platby, takže vás nepustí dál. Předběžně počítám, že únorové objednávky vyřídím během března, ale to bude záležet na našich balicích a odesílacích schopnostech.

V prvních dvou dnech si adresu zadala zhruba polovina všech předplatitelů. Apeluji na všechny, kteří moji knihu opravdu chtějí, aby si ji nechali zaslat. Budu se snažit objet republiku, ale všichni víte, jaká je situace. Kdo chcete knihu, nechte si ji poslat. Je to nejjistější. Vy, co jste mě podpořili v prosinci a lednu, pro vás zaručeně vystačí současná zásoba knih.

Připravuji dotisk knihy, takže kdo mě chce dále podpořit, máte možnost poslat částku alespoň 350,- Kč na mé číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Až budou nové knihy hotové, budu je rozesílat stejným způsobem.
https://www.litterate.cz/9099-2/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 15 úno 2023, 00:41


Jak se to stalo, že se nic nestalo?
by Vidlák 14 února, 2023

Dnes si krátce odskočíme od politiky a zaměříme se na naše velké širé rodné lány. Je nejvyšší čas si říci zemědělské novinky, protože takřka všichni už mají starou úrodu vypořádanou a v současné době se ve velkém obchoduje s jarními osivy, podepisují se smlouvy na jarní hnojiva a leckdo už pomalu sonduje, jaké jsou nabídky na zasmluvnění ceny budoucí úrody. Doba je nejistá, každý se snaží nějak chránit.

Ozimy letošní zimu zatím zvládly poměrně dobře. Mrazy nebyly nijak extrémní ani dlouhodobé, takže pšenice i řepka krásně zimují, nic neztrácejí a dokonce i trochu posilují. Zima přinesla nějaký ten sníh, u nás na jižní Moravě spíš déšť, srážek bylo poměrně dost, takže zimní vláha v půdě je. Jarní růst je v první chvíli zajištěn.
Od letošního roku také končím s pranostikami o předpovídání počasí. Moje prasátka byla neuvěřitelně sádelnatá, kočky byly chundelaté, stromy shodily listí poměrně brzy, všechna ta stěhovavá létací havěť uletěla dřív, než běžně… a zima stejně nebyla. Příroda je definitivně rozhašená, staré pranostiky už prostě neplatí. Tři roky po sobě byly všechny předpovědi úplně na houby. Třikrát a dost… končím s předpovídáním počasí. Nemá to smysl.

Zemědělci mají svoje závazky většinou pokryté. Sice nedostali za svojí sklizeň tolik peněz, kolik chtěli, ale stalo se něco jiného – cena hnojiv docela dost klesla. Z dvaceti tisíc za tunu v říjnu jsme se dostali na cca třináct tisíc za tunu v únoru. Je to sice pořád skoro třikrát tolik, než ve šťastnějších letech, ale pomohlo to těm hůře hospodařícím, aby si mohli nakoupit. Svým způsobem je to taková vyšší nespravedlivá spravedlnost. Ti bohatší si koupili za draho, protože na to měli a nechtěli riskovat, že cena ještě vzroste. Ti chudší si na podzim nic koupit nemohli, protože na to prostě neměli, ale teď už si nakoupit mohou a tak se startovní pozice v letošní roce v podstatě srovnaly.

Plynu je dost a výrobní linky na hnojiva jedou. I teď. Takže Němcům se to prostě podařilo a dokázali zajistit náhradu za ruský plyn, byť to asi v mnoha případech funguje tak, že se jen přerazítkují papíry. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Výroba jede, plyn zatím nedojde a zůstává jen pachuť vysokých cen. Dost podobné je to i s naftou, která v ceně stále klesá i když se stále zpřísňují embarga na ruskou ropu. Zdá se, že globalizace k něčemu opravdu je, prostě se celosvětově přesměroval pohyb zboží i zákazníků. Střelilo se do vrabců, ti vzlétli, pak si sedli zpátky, jen každý na jinou větev. Když si vezmu, že loni se všichni reálně připravovali na výpadky dodávek…

Zdá se, že až se něco doopravdy stane, tak to nikdo předvídat nebude a prostě se do té katastrofy probudíme.

Když jsem si prošel své loňské předpovědi, tak se vyplnily přesně z půlky. Ceny narostly. Úplně strašně. Ale nic nedošlo, nic nechybí, všechny výpadky byly dočasné a všichni nakonec svoje náklady pokryli a nejspíš pokryjí i nadále. Všechno zaplatil spotřebitel a v řetězci pod ním se všichni víceméně podělili.

Minimálně do léta se ale na polích nic zvláštního nestane. Tedy, kromě obvyklé dávky sucha, vedra, brouků či hrabošů. Běžní nepřátelé českého zemědělce. O úrodě zase rozhodne, jestli v březnu a dubnu nebude příliš dlouhé období bez deště… a zrno se nalije nebo nenalije, pokud přijde bouřka na konci května či začátku června. Hnojiva i nafta jsou koupené, cena je akceptovatelná. Kdyby ty ceny v obchodě nevypadaly tak divoce, neměl bych o čem psát.

Já teď marně přemýšlím, jaký je ten náš svět? Na jedné straně se toho dost nahysterčilo a v mnoha případech z dobrých důvodů, ale někde v zákulisí zřejmě, kromě ministerstva závětrných elektráren, ještě sedí nějací skuteční odborníci, kteří dokázali ledacos zařídit a nikdo o nich neví. Nebo to byl henten globalizovaný trh? Ty dálnice, letecké koridory, mořské cesty, železnice, hedvábné stezky, které propojily svět tak, že se ruská ropa dostala do Číny a arabská ropa do Evropy? Byli to ti velcí hráči, kteří ustáli politické tlaky a dál pěkně obchodují s oběma stranami konfliktu, jako by se nechumelilo?

Jak se to stalo, že se nic nestalo?

Když o tom tak přemýšlím, proč chce naše vláda vlastně bojovat s dezinformacemi kriminalizací jiných názorů? Vždyť se svět celkem uklidnil. Nebo vědí, že bude hůř? Vědí, že to hlavní se na nás teprve chystá? Už to mají v manuálech a mají obavy z toho, jak to jejich národ přijme? Proč je nutné dělat KRIT, proč je nutné mít zmocněnce pro dezinformace Klímu? Navařená kaše už trochu vychladla.

Nebo to byla náhoda? Byli jsme kousek od průšvihu, ale Pánbůh ho ještě odvrátil?

PS.

Připomínám, že je dostupný portál pro zaslání předplacených knih. Najdete ho přímo na Vidlákových kydech v záhlaví pod názvem „objednat knihu“

V této chvíli rozesílám knihy těm, kteří mě podpořili v prosinci 2022 a v lednu 2023. Aplikace zatím nemá zadané únorové platby, takže vás nepustí dál. Předběžně počítám, že únorové objednávky vyřídím během března, ale to bude záležet na našich balicích a odesílacích schopnostech.

V prvních dvou dnech si adresu zadala zhruba polovina všech předplatitelů. Apeluji na všechny, kteří moji knihu opravdu chtějí, aby si ji nechali zaslat. Budu se snažit objet republiku, ale všichni víte, jaká je situace. Kdo chcete knihu, nechte si ji poslat. Je to nejjistější. Vy, co jste mě podpořili v prosinci a lednu, pro vás zaručeně vystačí současná zásoba knih.

Připravuji dotisk knihy, takže kdo mě chce dále podpořit, máte možnost poslat částku alespoň 350,- Kč na mé číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Až budou nové knihy hotové, budu je rozesílat stejným způsobem.
https://www.litterate.cz/jak-se-to-stal ... c-nestalo/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 15 úno 2023, 23:35

Rozesílání knihy by Vidlák 15 února, 2023

Přátelé, dnes jsem na služební cestě, takže nový článek dnes nevyjde. Dnes tu mám pro vás fotky, kterak se neflákám a pilně podepisuji a balím knihy:

https://www.litterate.cz/wp-content/upl ... 24x768.jpg

https://www.litterate.cz/wp-content/upl ... 24x768.jpg

Připomínám všem, co mě v prosinci a lednu podpořili, aby neváhali a nechali si knihu poslat Portál pro zaslání předplacených knih je dostupný. Najdete ho přímo na Vidlákových kydech v záhlaví pod názvem „objednat knihu“

V této chvíli rozesílám knihy těm, kteří mě podpořili v prosinci 2022 a v lednu 2023. Aplikace zatím nemá zadané únorové platby, takže vás nepustí dál. Předběžně počítám, že únorové objednávky vyřídím během března, ale to bude záležet na našich balicích a odesílacích schopnostech.

Většina předplatitelů si již knihu objednala, včera už přibývaly jen jednotlivé případy. Apeluji na všechny, kteří moji knihu opravdu chtějí, aby si ji nechali zaslat. Budu se snažit objet republiku, ale všichni víte, jaká je situace. Kdo chcete knihu, nechte si ji poslat. Je to nejjistější. Vy, co jste mě podpořili v prosinci a lednu, pro vás zaručeně vystačí současná zásoba knih.

Připravuji dotisk knihy, takže kdo mě chce dále podpořit, máte možnost poslat částku alespoň 350,- Kč na mé číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Až budou nové knihy hotové, budu je rozesílat stejným způsobem.

https://www.litterate.cz/rozesilani-knihy/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 úno 2023, 00:23

Pořád dobrý? by Vidlák 16 února, 2023

Tak jsme se dozvěděli, že prezident Zelenský propůjčil 10. horské vojenské brigádě jméno Edelweiss. Tedy jméno, které nosila i nacistická protipartyzánská jednotka. Naše média to buď přešla mlčením a nebo bagatelizováním. Jde přece o jméno květiny a že se podobně jmenuje i nějaká náckovská jednotka… to je jen souhra okolností. To s ničím nesouvisí. S nacistickou symbolikou to nemá nic společného, Ukrajina je demokratický stát, který stojí na stráži proti ruským asijským hordám, nadto Rusové mají v armádě víc nácků než Ukrajinci, atd. atd.
Když se objevil prapor Azov a Jaromír Štětina vodil jeho šéfíka po ojroparlamentu, tak to bylo v pohodě. Žádný nacismus, ale stará ukrajinská runa.

Když se začaly objevovat pomníky s Banderou, tak to také nic neznamenalo, je to prostě ukrajinský patriot, který nikdy nikoho nezabil, ani nemohl, protože seděl v německém koncentráku.

Pak se ukázalo, že Babímu Jaru se nejsnáze dostanete po třidě Stěpana Bandery a navazující ulicí Romana Šuchevyče, což byl imho ten chlap, který už k tomu vraždění vydával přímé rozkazy a podílel se na tom.

Pak se ukázal vrchní velitel ukrajinských vojsk Zaalužný, který se vyfotil s portrétem Bandery za sebou.

A mezi tím se objevovaly stovky videí s ukrajinskou verzí síghajlíčku i patřičným vymršťováním pravé paže k pozdravu.

A teď tu máme brigádu Edelweiss.

Pořád dobrý? Pořád to není dost?

Můj moudrý tatínek vždycky říkával, že žádný průšvih se nestane naráz. Pánbůh ve své nekonečné moudrosti a dobrotě vždycky dává nějaká varování. Nějaké menší předprůšvihy. Ano, něco se stane, ale člověk z toho ještě vyvázne ze zdravou kůží, ztráty jsou minimální, je kolem toho mnohem větší haló, než je pak realita… A takových varování je víc. Málokdy se stává, že by se opravdu kardinální malér spustil jako blesk z čistého nebe. Takhle to dělá jen příroda. To prostě přijde zemětřesení, tsunami nebo tornádo a nenaděláte nic.

Ale lidské průšvihy vždycky předchází celá řada varování. Málokdy se vám v autě rozsype motor naráz. Většinou se nejdřív rozsvítí nějaké kontrolky, změní se zvuk, začne tam někde rachotit, ale auto pořád jede… a pokud to člověk ignoruje, přijde pak najednou velké křách… a je to v háji.

V poslední době tohle vidíme všude kolem sebe.

V Evropě najednou není dost elektriky, její cena značně vzroste, státy dělají spoustu opatření, aby se to nějak zvládlo… a ono se to zvládlo. Vyvázli jsme z toho sice pošramoceni, ale mnohem méně, než to vypadalo před půl rokem. Tohle je ukázkové varování. Něco se rozsypalo, ale jen trochu. A co byl výsledek tohoto varování?

Více grýndýlu!

Auta jsou plná čipů, které se vyrábějí na druhém konci světa. V současné krizi jsou čipy nedostatkové, výroba se zdržuje, prodražuje, uvažuje se o uzavření některých továren… Jsme pošramoceni, ale ne zase tak moc. Co byl výsledek tohoto varování?

Více elektroaut a více čipů!

Náš Tchajwanec Vystrčil si udělá jednu návštěvu, díky tomu Škodovka přišla o celý čínský trh, opět to znamenalo pošramocení, ale opět se to ještě nějak zvládlo. Co je výsledkem?

Na Tchajwan pojede ještě i Pekarová!

Od jara upozorňujeme, že vývoj války na Ukrajině není tak optimistický, jak nám ho média líčí. Od jara jsme už mnohokrát stáli před faktem, že Rusku nedochází ani jídlo, ani náboje, ani nafta, ani lidé. Putin neumřel, nikdo ho nesvrhl. Raket mají také pořád dost. Jsme konfrontováni s nekonečnými řadami ukrajinských hrobů. Co je výsledek?

Musíme vyrábět víc munice, řekl Stoltenberg!

Od jara tady naprosto zbytečně upozorňuju, že na Ukrajině vyvolávají démona. Stěpan Bandera vstal z hrobu a začíná řádit. Každou chvíli vidíme nějaký další důkaz. Každou chvíli musí nějaký studovaný ukrajinista zachraňovat situaci a vysvětlovat, že to vůbec ale vůbec nic neznamená. Stejně jako nic neznamenali ti umírnění lidojedi v Sýrii. Teď přidají ještě ten Edelweiss. Zcela otevřeně. Už se ani nesnaží to maskovat. A jak vypadá naše poučení?

To nic neznamená, ostatně soudíme, že Rusko musí být zničeno!

Už celé měsíce upozorňujeme na bojechtivost naší vlády i bojechtivost našeho nového prezidenta. Slyšíme jeho výroky, on se tím vlastně nijak netají. Vláda chystá náhubkové a mobilizační zákony, jeden vyhozený Klíma na tom nic nemění (o tom si řekneme zítra). Všechno jede nastavenou cestou, každý den slyšíme nějaké nové varování… A co je výsledek?

To nic neznamená, nic nám nehrozí, všechno je v nejlepším pořádku, už brzy zvítězíme.

Já už dlouho vlastně nejvíc zírám na to, kolik ta naše společnost vydržela. Jsem úplně unesen z toho, jak moc to v jejím soukolí rachotí, ale pořád ještě najdeme ráno v obchodě čerstvé rohlíky… (i když poněkud drahé). Ale skřípe v tom pořádně. Každý den to slyšíme, každý den to vidíme v televizi, každý den o tom čteme. Ne tady u nás dezinformátorů a dezolátů. Dozvídáme se to normálně z majnstrýmu… Ale prý to nevadí. Rozsvícené kontrolky nic neznamenají, všechno je v nejlepším pořádku.

Až budete přemýšlet, proč jdu na demonstraci, tak přesně proto.
https://www.litterate.cz/porad-dobry/

Odpovědět