Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 říj 2022, 08:20


Matka Země
by Vidlák 12 října, 2022

Mám teď hodně nových čtenářů, tož se občas musím pokusit restaurovat nějaké dávné zemědělské téma. Ale protože mám také věrné čtenáře, musím se pokusit i o nový pohled… aby mi někdo neřekl, že se začínám opakovat. Dnešní článek vznikl kvůli mému rozhovoru na Rádiu Universum s Martinou Kociánovou.

Bavili jsme se tam o půdě a o řepce. O té příšerné plodině, která je dvou stech tisících hektarech, která je náročná na živiny, která nejvíc vydojí půdu a přitom její přínos pro výživu je poměrně malý. Nejvíce se jí spotřebuje na výrobu biopaliv a z čeho se neudělá MEŘO, to se vyveze kamsi na druhý konec světa.

Já jsem se snažil řepku obhajovat – je výborná proti erozi, je to skvělá předplodina, která má hluboké kořeny, které kypří půdu natolik, že se po řepce zpravidla nemusí orat. Ano, je náročná na živiny, ale to je dneska každá plodina a fakt není rozdíl, jestli je půda díky řepce vydojená za pět let, nebo díky pšenici za osm.

Poměrně brzy jsme ale sklouzli k zemědělství obecně. Že těch osm miliard lidí není jednoduché uživit. Globalizace dokáže kamkoliv na světě dovézt potraviny, ty někdo vyrobí a díky tomu mohou žít i lidé v Sahelu, byť na pokraji hladomoru. Teď právě zažíváme situaci, kdy dodávky obilí z Ruska a Ukrajiny nejdou nijak zvlášť dobře a celá OSN si dokonce dovoluje vystrkova růžky proti Západu, protože většina afrických diktátorů ví, co se stane, když lidi nedostanou alespoň chleba…

Aby všichni ti chudáci svůj chleba dostali, tak musí být levný. A aby mohl být levný, musí se vypěstovat hodně obilí. Musí se to udělat ber kde ber, rychle efektivně, lacino. Což znamená velký kapitál, velké traktory, průmyslová hnojiva, agrochemii, otrávené řeky, zničené biotopy, stále opakované pěstování několika stejných plodin, politické tlaky a globální obchod. Výsledek se už dávno dostavil. Pedosféra naší planety už víceméně neexistuje. Půda není. Už je to jen substrát, směs jílu a písku podle místních poměrů, bez života. Sprostý materiál sloužící k zachytávání kořínků.

Živiny do půdy dodává člověk. Cizopasníky odstraňuje člověk. Člověk se postará o šlechtění výnosných odrůd, je schopen zasahovat i do genetického kódu rostliny, člověk pohnojí, postříká, ba i o vodu se už umí v mnoha případech postarat. Rostliny si už dávno z půdy vytáhly, co se tam po desetitisíce let ukládalo a bez dalšího přísunu dusíku, draslíku a fosforu tam už toho moc nevyroste. Pole jsou obrovská, aby se na nich dobře jezdilo velkými stroji.

Odkdy měříme rostoucí množství CO2 v atmosféře? od sedmdesátých let? Tedy od doby, kdy v zemědělství defintivně zvítězila průmyslová revoluce a výnosy se utrhly od středověku? Podle mě to není spálená ropa ani spálené uhlí. Podle mě je to vydojený uhlík z půdy. Sežrali jsme cukr v rostlinách, spálili ho v tělech a vydýchali jako oxid uhličitý. Ale nevrátili jsme ho do půdy v podobě hnoje. Naopak… spálili jsme i to, co se normálně podestýlalo, zužitkovali jsme i to, co patří zpátky na pole. Nečistitelnými zbytky jsme pak zamořili řeky…

Když sedím s nějakým hostem a dojde na zemědělské téma, vždycky se dostaneme sem. Ke globálními zemědělství, které je nepřátelské k přírodě, ničí nám životní prostředí, ale díky kterému se celá Afrika ještě nezvedla k hladovému exodu do Evropy. Na jedné straně ničíme zemi, na straně druhé je na světě víc obézních, jak hladových. Zničili jsme půdu, ale pšenice je levná i pro státy s padesátiprocentní nezaměstnaností…

Ano, i v tomto oboru lidské činnosti směřujeme ke katastrofě. I zde jednou průmyslová hnojiva dojdou a pak se ukáže, že vydojená půda dává výnosy horší, než v pravěku. I zde jsme na stejné vlně, jako ve všem ostatním. Spotřebováváme víc, než prostředí snese.

Vždycky pak každému představím svůj plán možné obnovy v podobě vidláckého zemědělství, ale o tom to dneska nebude. Zpravidla totiž dojde na tu základní otázku… jak se tohle mohlo sakra stát? Vždyť prapradědové nás všech byli z 95% zemědělci. Před sto lety byla všude žírná půda, i když byla obdělávaná už tisíc let. Všichni měli soužití s přírodou v malíku. Rozuměli počasí, koloběhu hmoty v přírodě, věděli o svém políčku všechno, rozuměli tomu zcela přirozeně a zcela přirozeně volili správné postupy.

Kde se to ztratilo? Proč o čtyři generace dál je půda zničená, i když měl pokrok směřovat k dobru? Co vedlo naše předky k tomu, že dobrovolně a s chutí nastartovali procesy, které dnes ukazují svojí zkázonosnost?

Inu… Bůh pokroku zvítězil nad Matkou zemí. Nic jiného v tom není.

Spousta mých čtenářů bude v diskusi dodnes velice fundovaně obhajovat tržní principy. Volný trh, výhody pro cenotvorbu, trh je všechno a pokud něco nefunguje, tak jen proto, že to není volný trh. Bůh trhu je nejdůležitější. Tak důležitý, že ani bohyně Gaia, matka Země není tak důležitá.

Vyřešit problém s vydojenou půdou by bylo snadné. Stačilo by zavést desetihonový systém, povinně dávat na pole hnůj, zakázat odvážení slámy kamsi do ciziny, kde se s ní topí v kotlích, znovu rozjet živočišnou výrobu, rozvážet na pole zase mrvu, obnovit meze, vysázet větrolamy, zmenšit pole, kvalitně orat… všichni zemědělci přesně vědí, co by měli dělat, je to v každé učebnici. I spousta nezemědělců by se k půdě chovala s úctou.

Ale nemohou, protože to by bylo proti tržním principům. Trh nutí zemědělce, aby se k půdě chovali, jak se chovají, protože jinak není možná. Pokud by se k půdě chovali, jak by bylo zapotřebí, tak by zkrachovali. Bůh trhu je víc než bohyně Matka Země.

Všechna potřebná opatření jsou jen technikálie. Lokálně vyrábět, lokálně spotřebovávat… Hnůj, kompost, mrva, radlice, pestrost, různorodost, ale… cena je diktátor, jak říkal Tomáš Baťa.

Kdybychom si teď jako lidstvo řekli, že půda je důležitější než volný trh, tak bychom to mohli začít napravovat hned. Ale… jídlo by podražilo a těžko bychom tu měli banány z Kosariky. Kdyby na prvním místě byla půda, tak můžeme ihned uvalit clo na laciné zemědělské plodiny z tropů a subtropů, případně na dotované potraviny z Německa a Španělska. Vrátili bychom se k desetihonovému osevnímu postupu, naše vlastní živočišná výroba by vyprodukovala o dost víc hnoje, který by se o dost víc vracel na pole a to by půdě hodně prospělo. Ale… je to v rozporu s pravidly WTO, protože jednotný trh je víc než půda.

To by nebyl volný trh, ale preferování vlastního zemědělství před cizím. Nebyla by to hospodářská soutěž, ale protekcionismus za účelem zkvalitnění půdy. Potraviny by byly dražší.

Stojí to za to? Je někdo ochoten obětovat Boha trhu a pokroku za Matku Zemi? Je někdo ochoten přiznat půdě božštější vlastnosti než tržní ekonomice? Je někdo ochoten říci, že v zájmu půdy nestojí společný evropský trh za to? O tom je totiž celá debata… Začít napravovat chyby minulosti bychom mohli klidně od zítřka a všichni víme, jak to technicky udělat. Ale nemůžeme, protože Bůh trhu má větší chrámy, výmluvnější proroky, víc peněz a lépe se adaptoval v srdcích lidí. A tak jsme Matku Zemi obětovali ve jménu Boha trhu a pokroku. Učinili jsme z půdy sprostý materiál, který bude zušlechtěn právě pokrokem a tržními principy…

Výsledek všichni vidíme… žlutá pole, stále stejné plodiny a vydrancovaná krajina, která bez umělých hnojiv nic nevyprodukuje. Zemědělství na drogách. Dokud je hnojivový pervitin, je vše v pořádku. Ale bez pervitinu už se nedá žít, protože to to poslední, co nás ještě drží nad vodou. Jen díky tomu ještě nezačal globální hladomor.

Ale jsme mu letos hodně blízko. Hodně moc blízko.

https://www.litterate.cz/matka-zeme/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 14 říj 2022, 06:33


Další pracovní porada…
by Vidlák 13 října, 2022

Ne, já snad už do té práce raději nebudu chodit. Zaskakoval jsem za kolegu obchodníka, který je doma s covidem a musel jsem za něj na obchodní poradu. Jen si poslechnout cvrkot a pak mu to přijet domů převyprávět, protože teď začíná poslední dějství zemědělského roku – účetnictví. Řeší se závazky a pohledávky, zemědělci přemýšlejí, jestli kvůli daním prodají svojí úrodu ještě letos nebo až v lednu příštího roku, chystají se smlouvy na další sezónu a vůbec panuje taková kupecká nálada, protože práce už byla vykonána, teď je zapotřebí zarputile bojovat o každou výhodu, tvrdě vyžadovat bonusy a nechat si pro korunu vrtat koleno.

Kolegové obchodníci mají tuto dobu nejraději, protože už se nehoní po poli se vzorky, naopak, běhají za svými zákazníky se zápočty vzájemných závazků, teď přicházejí na řadu roční prémie za obrat, prostě my technici už máme víceméně po sezóně a tak jsem měl čas prosedět den excelovských tabulek se záznamy o zákaznících.

Mimochodem – pak jsem se v klidu zastavil o covidového kolegy doma, vysypal jsem mu plnou tašku dodacích listů a faktur, řekl mu, jak vypadá situace, dali jsme si kávičku… a všem to bylo jedno. Covid už prostě není téma, nikoho to nezajímá, nikdo svojí firmu podle covidového nebezpečí už neřídí, lidi už se ani neobtěžují covid někde hlásit a chodí s ním i do práce… tolik k loňským obavám, jak tu bude trvalý doktorský koncentrák… Pro všechny politické strany z toho podle mě vyplývá jednoduchá rada – mluvte méně o covidu a více o drahých energiích. Ještě pořád mám pocit, že se cvičí na minulou válku.

Zpět k zemědělskému sektoru…

My o našich zemědělských partnerech víme úplně všechno. Známe mnohem lépe než oni jejich výměru, víme mnohem lépe než oni, co jsme jim prodali za osivo, jakou odrůdu, kde to vyseli, jak hustě, jakou tam měli bonitu, kolik dusíku mají v půdě, známe lépe než oni jejich půdní rozbory, víme jaké měli reálně výnosy a samozřejmě známe lépe než oni i jejich finanční situaci. Povinností obchodníka je vědět OFF – o fšech fšechno.

A já jsem se na poradě dozvěděl, že jsem se s jarními odhady vůbec nespletl. Třetina zemědělců v našem portfóliu je s penězi na dně. Už prostě nemají, kde brát. Nemají nakoupená hnojiva na jaro, protože jsou strašně drahá, úrodu mají už víceméně prodanou a do dalších žní je hodně daleko. A firemní rozkaz zní: nepůjčovat jim, protože to nebudou schopní splatit. Půjčovat jedině proti zástavnímu právu na jejich pozemky.

Další třetina zemědělců je na tom o něco lépe. Jedná se především o ty, kteří na jaře dokázali odhadnout situaci, zadlužili se, ale nakoupili hnojiva sice draho, ale pořád za směšné ceny oproti dnešku. Ti sice už mají úrodu také víceméně prodanou, protože museli splatit své závazky, ale mají jaro pokryté. Tyto bude možné úvěrovat, protože se zřejmě dostanou ještě před žněmi finančně na nulu, ale po žních budou mít čím platit. Pak budou v té stejné situaci, v jaké je ta první třetina teď.

Poslední třetina zemědělců je v pohodě. Jsou to většinou akciovky, stojí za nimi nějaký kapitál – společnosti, které investováním do půdy utrácejí svůj zisk a mají v tom dobře uložené peníze. Ti samozřejmě bez problémů nakoupili hnojiva i ostatní propriety nadlouho dopředu, protože jim bylo jedno, jestli peníze utratí teď nebo za půl roku a díky tomu pohádkově vydělali, protože nakoupili za staré ceny, ale prodávali už za nové. Toť deagrofertizace v praxi… Díky velmi promyšleným krokům zemědělského imbecila Nekuly jsou malí zemědělci na pokraji krachu, střední zemědělci zkrachují za rok a velcí zemědělci zcela opanují situaci, protože díky kapitálu levně koupí, draze prodají a pozdrží splatnosti.

Mimochodem… to se také dalo čekat… Na fejsbůku se dokolečka dokola objevuje srdceryvný dopis jedněch zemědělců, kteří Nekulovi fandili, velebili ho za jeho skvělou zemědělskou politiku zaměřenou na malé rodinné farmy, byli sdruženi v té správné asociaci, která měla u soudruha ministra dveře dokořán a kteří vždycky nadávali Andrejovi za jeho Agrofert. Farma Mikolášovi. Produkovali zejména mléko.

Samozřejmě to dělali přesně tak, jak jsem psal před půl rokem – prodávali mléko s příběhem, které bylo docela drahé. Ale ve světě nadbytku a blahobytu si zákazníky našli. Po republice běhá dost bohatých lidí, kteří nemají problém dát za mléko dvojnásobnou cenu, protože je fakt kvalitní. Ale celý národ za takové peníze nenakrmíte.

Ti teď zjistili, že musejí zdražit tak, že už to není k zaplacení ani pro relativně bohaté zákazníky. Mraky předpisů, bo veterinářům je jedno, kolik stojí elektřina a plyn, spousta papírování, už předtím se museli hodně ohánět, aby měli klientelu… hotely, cukrárny… a teď najednou lidi začali šetřit, protože jsme ve válce a pro porážku Putina stojí za to přejít na levnější krabicové mlíko. A je po žížalkách.

Nemyslete si že jsou jediní. Právě tihle zemědělci, kteří dokázali projít přes to šílené papírování a udrželi si malou mlékárnu, malá jatka, malou prodejnu a zvládli to díky tomu, že brutálně draze prodávali vysokou kvalitu, ti teď přijdou na buben jako první. Většina jejich zákazníků si teď bere dva svetry a ceny energií řeší tak, že si odpustí kvalitní večeři v kvalitní restauraci, takže si odpustí výrobky právě těchto extrémně drahých zemědělců.

Řezník Kšána je podle mě další na řadě, protože když jste byli zvyklí dát za kilo jeho masa tisícovku, tak těch deset tisíc korun, o které máte dražší topení, ušetříte na blbých deseti kilech masa… na kterých ale on má velmi slušnou marži, o kterou přijde. Určitě mám mezi čtenáři někoho, kdo u Kšány alespoň občas nakupuje… tak se tam porozhlédněte a dejte vědět…

No nic… varoval jsem je už před rokem, varoval jsem před zemědělskými experimenty, varoval jsem, že národ nenakrmíte ultradrahým kvalitním jídlem, protože na to národ nemá… varoval jsem před asociací malých zemědělců, varoval jsem před Nekulou… bubnoval jsem na demonstrace a tihle všichni si mysleli, že se jich to netýká…

Při brutálně rostoucích nákladech vyhrává konkurenční boj efektivita…. vyhrají velké masokombináty, gigantické zemědělské koncerny, obrovské traktory a pořádné drancování… Včera jsem to říkal, koukáte na to v přímém přenosu, jak Bůh trhu, pokroku a efektivity vítězí nad Matkou Zemí.

Je to sice slabá útěcha, protože samozřejmě vidím to nezměrné úsilí, díky kterému ti malí zemědělci svoje podnikání vybudovali… ale když zkrachují, přestanou alespoň kecat o tom, jak potřebují víc dotací, protože oni jsou ti jediní opravdoví zemědělci se vztahem k přírodě… + deset certifikátů kvality od neziskových organizací. Ne, nelituju je, kdyby četli Vidláka a zařídili se podle toho, mohli jsme být jinde. Ale oni věděli, že takhle vláda je mnohem lepší než ta Babišova.

Takže je vám to všem jasné? Třetina zemědělců bude mít co dělat, aby se dočkala příštích žní. Druhá třetina zemědělců bude mít stejné problémy příští podzim a velké koncerny si všechno koupí, protože trh je svatý a vyhrává nejnižší cena.

https://www.litterate.cz/dalsi-pracovni-porada/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 15 říj 2022, 07:44

Robinson Crusoe by Vidlák 14 října, 2022

Jedno musím naší skvělé, pravdomluvné a ojrohodnotné vládě přiznat… oni fakt umějí uklidňovat veřejnost. Nebo je to víc práce těch správných mééédií? Správně nám naše představitele nasvítí, udělají pěkné záběry, pokud řeknou nějakou kravinu, tak to vhodně sestříhají, odvysílají to ve správném pořadí, doplní to komentáři od Fendrycha a Mikuláše Mináře a hle… Hýkela najednou vypadá jako všech hospodářů futrál, Pekarová je jako Matka Tereza a Černochová je jak Železná lady.

Asi to funguje. V mém okolí už sice celá řada lidí dostala nové likvidační rozpisy záloh, ale musím se přiznat, že jsem čekal prudší reakci. Kupodivu ale stále předpokládají, že všechno dobře dopadne, že moje strašení je přehnané, to přece nikdo nemůže dopustit, atd, atd. Kromě toho Péťa působí tak rozvážně a mužně, dělá hentu strategickou komunikaci a vysílá jasné signály. Cena hentoho plynu klesá, no ni? Už je jen na čtyřnásobku. Zásobníky jsou plné, poptávka klesá…

Já se vládním kecům posmívám, ale ono na tom něco bude. Koneckonců pro vládu pracují ti nejlepší. Americká soft power je fakt vymakaná – oni vědí, jak předstírat, že je augiášův chlív bez poskvrny. Den ode dne se situace zhoršuje ve všech kritériích. Naštvanost roste, ale roste kurňa strašně málo. Lidi přicházejí o úspory, sedí doma ve studených bytech, rodinný výlet na hrad či zámek začíná cenou připomínat cestu k móři, běžný nákup stojí téměř dvojnásobek… všichni to zažívají, ale je neuvěřitelné, kolik lidí si myslí, že jde jen o nějakou anomálii. Přechodný stav, který se brzy zase vrátí do normálu.

Hodně mladých lidí se o tom vůbec odmítá bavit. Ne, že by byli hloupí, nebo měli vymyté mozky. Ani nejsou líní. Jen prostě očekávají, že technický pokrok tohle vyřeší sám. Nějaké volby, či současné ideje? Přece přichází doba, ve které budeme mít naimplantovaná technická udělátka, svět bude fungovat úplně jinak, vy staří tady vedete úplně zbytečnou válku, protože budoucnost bude úplně jiná, než si myslíte. Nemá smysl jim popisovat důležitost elektřiny…

Proč tohle všechno píšu…

Jako kluk jsem měl rád romány jako Tajuplný ostrov nebo Robinson Crusoe. Lidé nám ztroskotají na pustém ostrově, posbírají si z vraku lodi pár zbylých věcí a protože jsou houževnatí, plni nezdolného ducha a pevné víry, vybudují si pomocí pár civilizačních udělátek snesitelný život.

Takhle to máme ne? Jsme obklopeni spoustou vymožeností. Když nebude plyn v trubce, bude plyn v bombě. Když nebude plyn v bombě, bude benzín, když nebude benzín, bude líh, nebo alespoň větve. Když nebude elektrická pila, bude ruční pila… nebo alespoň sekyra, nebo nůž.

Uděláme si papíry na zbroják, koupíme si pistoli a náboje… ubráníme se. Pořád je u nás dost průmyslu, pořád se tu dělá nějaké zemědělství. Dokonce se tu pořád ještě chovají krávy a prasata. I kdyby tento svět ztroskotal, ve vraku toho hodně zbude a pokud to posbíráme, tak se s tím bude dát žít… Sice nuzně, ale žít.

Jenže, ono to vypadá, že se náš svět potopí naprosto spořádaně a ještě před tím z něj bude „evakuováno“ všechno, co by se mohlo mocným hodit. Ne, nesměřujeme k prudkému nárazu, který sice bude bolet a hodně toho zničí, ale také po něm hodně zůstane. Směřujeme k pěkně pozvolnému úklidu. Žádný náhlý kolaps hospodářství, žádná šoková terapie. Uklidni se národe, plyn v zásobníkách vydrží, cena je sice vysoká a Němci si cenu zatropovali podstatně níž, ale to nevadí, brzy se zase sejdou ministři a budou rokovat… tentokrát už určitě na to celoevropské řešení přijdou.

Zatímco jedny továrny budou krachovat, jiné se odstěhují do USA. Zatímco jedni budou živořit, jiní se odstěhují… Klid, nic se neděje. To jen dezoláti vykřikují. Ve skutečnosti je všechno na nejlepší cestě k zářné budoucnosti plné elektroaut, zdravého jídla a ekologického způsobu života. Lidi nebojte se, máme čas řešit jednotné konektory do mobilů a zdražovat emisní povolenky. Putin nám to na chvíli narušil, ale nebojte se, všechno máme pod kontrolou…

V poslední době si začínám říkat, jak snadné bylo, dostat Židy do plynových komor. Oni je už tenkrát uměli pomocí vysílání signálů uklidnit dost na to, aby do poslední chvíle spolupracovali se svými katy. Koneckonců já to při domácích porážkách nedělám jinak. Prasátko je třeba držet v rajské nevědomosti až do konce.

A tak nás uklidňují. Mají k tomu vybudovaný obrovský aparát, mají na to lidi… a až definitivně ztroskotáme, nejspíš se ukáže, že nám tu nic nezbylo. Že praskla už jen prázdná skořápka zůstaly nám tu jen věci zbytečné a nepoužitelné. Všechno smysluplné a funkční už bude dávno za Atlantikem nebo v Dubaji. Nejsme určeni ke ztroskotání… jsme určeni k vysátí. Ještě je tu hodně věcí, které někomu jinde zajistí blahobyt.

Proto bych čekal, že prozatím žádný náraz nepřijde. Jen řízené potápění. Ještě nás všechny zablokují, protože to uklidňování půjde stále hůř a škarohlídi by jim to mohli komplikovat. Ještě udělají pár evropských summitů, ještě nám Šafr s Kmentou budou chvíli vysvětlovat, že Babiš je horší než konec průmyslu, ještě je zapotřebí přesunout ty použitelné výrobní linky někam jinam a až pak budou odhozeny rukavičky. Až už tu nic použitelného nebude.

Až pak nám shodí měnu, abychom přišli o peníze… koneckonců proč bychom si za naše úspory měli kupovat naší elektřinu, když se teď horečně staví nová vedení do Dojčlandu, no ne? Oni budou naší elektřinu potřebovat víc než my a český člověk by jim jen zbůhdarma užíral kilowatty. Ale až pak… teď ještě musíme spolupracovat. Ještě je třeba rychle a lacino vydělávat na německé majitele firem, ještě je zapotřebí hodně strojů a technologií zabalit do beden a naložit v Hamburku na loď, ještě je zapotřebí nějaký kanonefutter na východní frontu.

Tentokrát to Robinson Crusoe bude mít těžké… ztroskotá s prázdnou a vybrakovanou lodí.

https://www.litterate.cz/robinson-crusoe/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 říj 2022, 07:13


Fáze popírání
by Vidlák 16 října, 2022

Když jsem se snažil si udělat nějaký obrázek o bratrské invazi sovětských vojsk v šedesátém osmém, hodněkrát jsem na to narazil. I lidé, kteří měli vazby na Západ a měli k dispozici informace od přátel za železnou oponou a skutečně od nich slyšeli varování, že se k nám chystají vpadnout sovětské tanky, tak stejně těmto informacím nevěřili. Nedovedli si představit, že by se něco takového mohlo doopravdy stát.

Několik týdnů před invazí byl v Československu na návštěvě maršál Tito z Jugoslávie. Přímo s nejvyššími soudruhy probíral napjatou bezpečnostní situaci s celými armádami těsně za našimi hranicemi a zcela neomaleně se zeptal, kdy jako hodlá Československo mobilizovat, protože bratrský jugoslávský národ je (jako obvykle) připraven nám jít na pomoc. Vyvolal nefalšované zděšení a údiv… Mobilizovat? To nikoho ani nenapadlo.

Fáze popírání… vidíte tváří v tvář všechno to, co se brzy stane, ale prostě si to odmítnete připustit. Odmítnete uvěřit katastrofických zprávám, protože takový svět přece není. Nic z toho se nestane, protože se to přece nemůže stát. Někdo zasáhne, někdo něco udělá, vše se uklidní. Fáze popírání fungovala u Židů ještě na třídící rampě v Osvětimi. Fungovala od prvních Norimberských zákonů, přes křišťálovou noc, Terezín… a někdy fungovala dokonce ještě před dveřmi do sprch v Treblince. Fáze popírání fungovala u našich otců a dědů ještě v noci 21. srpna 1968.

Provází nás to dodnes. Ten šok, že se to pak doopravdy stalo i když se to stát přece nemělo. Šok tak velký a silný, že dodnes hýbe národním uvědoměním. Dodnes lidé plánují budoucnost podle toho, co se stalo v roce 1968. I když se mezitím Sovětský svaz změnil a rozpadl, i když se úplně změnila ruská ideologie, i když už dávno umřeli všichni ti, kteří to napláínovali a zrealizovali, i když synové dobré třetiny tehdejších okupantů jsou dneska naši ukrajinští přátelé, i když se těžiště světové moci, výroby a peněz přesunulo úplně jinam, tehdejší šok po marném popírání reality byl tak velký, že se na tom dodnes staví česká politika. Takovou sílu to tehdy mělo.

Dovedete si představit, jakou sílu to bude mít teď? Vždyť jsme v podstatě ve stejné situaci. Zprávy, že jdeme do šíleného průseru, ty tady jsou a víceméně se dostaly ke každému v této republice. První známky tohoto maléru se už zhmotňují. V podstatě už všichni známe někoho, kdo dostal likvidační zálohy na energie.

Tak jako tehdy, i dnes vláda odmítá přijmout realitu, že 40% spotřeby plynu Evropa prostě nedokáže nahradit. Tak jako tehdy, i dnes vláda očekává, že se někde (v Bruseli) něco stane. Že někdo vystoupí, přijme se nějaké správné rozhodnutí, které to všechno nakolejí zpátky a k havárii nedojde. Tak jako tehdy, si lidé nedovedou připustit, že by se mohlo stát něco víc, než malá dočasná anomálie. Dočasná chyba v systému, která ale bude napravena, protože máme hentu demokracii a to je přece ten nejlepší systém.

Tak jako tenkrát, vláda odmítá připustit, že nám nikdo nepomůže, že si každý bude chránit svůj vlastní průmysl, přijme své vlastní řešení, že pro každého bude košile bližší než kabát.

Tak jako tehdy, i dnes pokračuje realizace starých plánů. Pořád je ještě v kurzu ta čistá příroda, grýndýl, budoucnost bez komínů a bez aut. Pořád pokračují snahy o velký celoevropský dům, plný šťastných evropánků, kteří berou ohled na menšiny a vítají uprchlíky z Afriky.

Ruští spojenci vydávají varování pro své občany, ať neprodleně opustí území Ukrajiny… ale my víme, že Ukrajina slavně zvítězí, že Rusko atomovky nepoužije, že Putin bude brzy sesazen a všechno bude dobré. Nekonečné ruské zásoby surovin a obrovské výrobní komplexy mimo dostřel jakýchkoliv raket, to všechno jako by neexistovalo a nehrálo roli. Počítá se jen to, co je teď právě na frontě a Ukrajinci tam toho teď mají víc.

Všichni popíráme realitu… I my, co se honosíme, že jsme tu mediální masáž prokoukli. V šedesátém osmém začali lidé houfně utíkat přes hranice až ve chvíli, kdy se potkali se sovětským tankem. Až když popírání skončilo. Pak najednou sebrali úspory, pas, naložili auto a utekli. Kdyby to udělali dříve, mohli ještě prodat majetek a mít v novém domově kapitál do začátku. O třicet let dříve na tom stejně byli Židé. Teď jsme na tom stejně my. I když znám několik lidí, kteří prodali svůj český byznys a stěhují se pryč, jsou to jednotlivci. Jako vždycky.

Já tady sice dokolečka dokola píšu o tom, „že brzy přijedou sovětské tanky,“ ale vůbec se podle toho nechovám. Navýšil jsem trochu svoje zásoby, udělal jsem pár úprav v domě, chodím na demonstrace, snažím se pracovat na sjednocování společnosti a je mi naprosto jasné, že to nemůžeme nikdy stihnout… Ale neutíkám. Jsem pořád tady. Nepokouším se prodat dům a nechat se poslat do Indie, stavět tam lihovar. Prakticky nikdo to neděláme.

Sovětská okupace stála tento národ několik stovek životů a zanedbatelné množství zničeného majetku. Přesto se vpálila do hlav i srdcí celého národa a sedí tam pevně i po padesáti letech. Jak bude vypadat náš nový šok? Až zjistíme, že se to fakt vyplnilo? Jak bude vypadat šok ze zkrachovalého průmyslu, zničeného zemědělství, nezaměstnanosti a možná i atomovek na Ukrajině? Jak bude vypadat šok, že Němcům musíme dodávat elektřinu, které nebudeme mít dost ani pro sebe? Jak bude vypadat šok z toho, že Škodovka fakt skončí výrobu, plyn k nám stejně žádný nejde, nemáme dost energií a přicházíme definitivně o všechno?

Takhle vypadají zlomová období. Nejprve dlouhé popírání a pak šok. Jsme tomu hodně, hodně blízko.

https://www.litterate.cz/faze-popirani/

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od petrp » 17 říj 2022, 22:46

Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od petrp » 17 říj 2022, 23:30

Havlem to začalo, Havlem to končí
Ano, milé děti, o víkendu jsem měl na návštěvě Havla. Tedy… ne Václava Havla, ani v podobě jeho lavičky, ale Jiřího Havla – spolusvolávače dvou největších demonstrací posledních let, dlouhodobého aktivistu, který na svoje hledání pravdy vždycky doplatil, protože vždycky přišel na něco jiného, než co říkala méédia a příliš to ohrožovalo velký byznys. Schytal to od všech samozvaných cenzorů (zdravíme Cempera, ve kterém se všechno to zlo koncentruje), schytal to od režimních psáčů, schytal to od Šafra a Kmenty, kteří si s Cemperem fakt nezadají.

A tak jsme si povídali… A já vám to tak nějak převyprávím bez ladu a skladu, protože témat bylo opravdu hodně:

Roztržka mezi ním a Láďou Vrábelem je urovnaná. Oba budou spolu na pódiu teď 28. října na další demonstraci. Došli k tomu, že rozdíly v pojetí jsou vlastně výhodné. Že je rozumné, jít k cíli více cestami, protože v této chvíli nikdo nemůže vědět, co se ukáže správnější a přímočařejší. Na pódiu s nimi stáli představitelé různých politických stran, říkali různé věci a představovali různé vize… úplně klidně mohou mít různé vize i oni dva. Nakonec to stejně rozhodnou lidé pod pódiem. Když mohli na stejném pódiu mluvit Skála, Majerová, Vondráček a další, tak mohou na stejném pódiu mluvit i oni dva, aniž by v tom byl nějaký problém. Osmadvacátého října to uvidíte sami. Nájemní intervjuci puknou vzteky, protože místo jízlivého psaní rozpadu a tahanic o peníze, budou muset cenzorsky mlčet…
Bavili jsme se o nátlakových akcích… Nemá smysl jen naprázdno demonstrovat a utvrzovat všechny, že to vlastně nemá cenu, protože lidi si zahulákají, uvolní se napětí a jinak se nestane nic, protože ochranka ve Strakovce i poslanecké sněmovně má situaci pevně pod kontrolou. Vláda i poslanci stejně žijí ve své bublině a o protestech si přečtou jen to, co napíše nějaký kovaný a prověřený reportér. Vidlákovy kydy si fakt číst nebudou. Dalším krokem proto bude interaktivní mapa všech poslaneckých kanceláří. Jména, adresy, odkazy na hlasování v posledních letech… a hlavně výzva, abyste jim tam do kanclů začali nosit svoje zálohové faktury. Aby páni poslanci věděli, co vás na to náměstí tak táhne. A aby také věděli, že pokud s tím něco neudělají, budou vyneseni v zubech. Mělo by to být schopné zpětné vazby, abychom se dozvěděli, který poslanec do své kanceláře vůbec nechodí… což já s chutí rozmáznu.
Další věcí je, že my všichni už organizovaní jsme. Každý v této zemi, který se zajímá o politiku, přemýšlí vlastní hlavou a hledá si informace, ten už na nás narazil. Zřejmě už si nás dávno čte, nebo nás dávno zatratil. Ale je tu masa lidí, kteří prostě nechodí na fejsbůk, aby si četli o válce na Ukrajině, covidovém očkování, či o blábolech našeho premiéra. Nepotřebujeme přesvědčovat přesvědčené. Pravda má vlastní energii. Jak je objevena, člověk k ní tíhne automaticky… Ale naši soupeři, ti musejí svoje manipulace krmit neustále. Dnes a denně pořád dokola. To je jediný způsob, jak si mohou udržet nadvládu. Prát lidem do hlavy ráno, v poledne i večer. Nám naopak stačí, když u lidí nastartujeme hledání. Pak už to má svojí vlastní dynamiku. Potřebujeme oslovovat lidi, kteří s námi nemají žádnou zkušenost. V tomto ohledu se osvědčily velké inzeráty v Babišových 5 + 2. Sice to stálo nekřesťanské peníze, ale najednou se na stránkách Česka na prvním místě objevily úplně nové IP adresy a úplně noví diskutéři či čtenáři. Tohle bude také součástí výzvy na nové demonstraci – na tohle bude zapotřebí hodně peněz. Bojovat s majnstrýmem jeho vlastní zbraní – inzerováním. Dostat se k lidem, kteří o nás zatím nevědí. Tak se připravte sáhnout do vrecka – budeme proti majnstrýmu používat majnstrým. Potřebujeme, aby se naše myšlenky dostaly i k těm, kteří na internet moc nechodí… Kdo nemáte peníze, ale chcete pomoci, tak choďte za sousedy. Udělá se pár letáků, které budou k vytisknutí. Obějděte domácnosti v sousedství a hoďte jim to do schránky jako za starých časů.
Také jsme se shodli, že se řítíme do strašného průseru a jsme úplně normálně blbí, když tu zůstáváme a snažíme se něco zachránit. Kdybychom byli pragmatici, tak jsme teď právě dokončovali prodeje našich nemovitostí a kupovali si letenky do nějaké jiné části světa. Jsme hloupí, když se snažíme vzburcovat ty, kteří jsou stále ještě ve fázi popírání, protože až v ní nebudou, nejspíš už bude pozdě něco zachraňovat. Ale stejně jsme tady, bubnujeme na demonstrace, snažíme se něco udělat… a režim už připravuje zákon, kterým nám ucpe huby… v tom lepším případě.
Když jsme si tak povídali, došlo mi to jméno… Jeden Havel byl na začátku tohoto režimu, spoluutvářel ho, byl podporován z Německa a USA, měl na své straně nejsilnější státy světa, lidé mu věřili… a pak se stal prezidentem. Druhý Havel stojí na konci tohoto režimu. Nemá žádnou podporu skoro odnikud, jen různé drobné dary, které si lidi odtrhnou od huby.

Ten první Havel si užil kus šikany, ba i v base seděl. A ze Západu přicházely nóty, žádosti o jeho propuštění, velvyslanci ho měli v agendě… Za tím druhým Havlem žádný stát ani režim nestojí. , nepřijde žádná nóta, nikdo se o něm nezmíní, že jsou případně porušena jeho práva… Ale šikany si užívá dost.

Vlastně je to symbolické. Začali jsme stejným jménem, končíme se stejným jménem. Jeden Havel chtěl, aby tento režim mohl vzniknout, protože předchůdci byli zkorumpovaní a neschopní. Stály za ním americké i německé ambasády… Ten druhý chce, aby tento režim laskavě ráčil odejít, protože jsou zkorumpovaní, neschopní a zaprodaní. A nikdo za ním nestojí.

Oba vidíme, co se děje v ekonomice, oba dostáváme stejné „signály“ z průmyslu. Oba máme podobným způsobem zabezpečené domy i rodiny, oba se obáváme stejných příčin i stejných následků. Oba bychom chtěli, aby se Blyštivý Péťa odporoučel na smetiště dějin, oba víme, že to dobrovolně neudělá a oba si myslíme, že na jeho premiérské angažmá tento národ zatraceně doplatí. Oba bychom tomu chtěli předejít a nám oběma je jasné, že existuje jen bláznovská naděje, že se to podaří. A místo abychom se na to vykašlali, tak prostě děláme alespoň něco…

…. a posloucháme řeči, jak je to zbytečné, jak se to nepovede, jak to nemá úroveň, nemá to organizaci, má to spoustu much a motají se kolem toho sprostí podezřelí… a ještě jsme nedeklarovali, že uděláme tohle a neuděláme tamto, nesplnili jsme podmínky, aby se k nám byl ochoten přidat jeden další diskutér, který se raději s Titanikem potopí, než aby byť jen o kousek ustoupil ze svých pevných zásad a představ. Prostě klasika… Nejlepší je brblat… jakmile člověk vstane, vyhrne si rukávy a pustí se do něčeho, tak to hned schytá… a nejvíc od těch, kterým se snaží pomoci.

Na druhou stranu – mezi Havlem a Vrábelem to nedopadlo počesku… Nevyplnilo se toužebné přání Pětikolky, nevyplnily se chmurné představy čtenářů, jak ti dva všechno zkazí. I tohle se tváří v tvář temné budoucnosti prolamuje. Nedostatek energií nás učí toleranci. Válka za humny nás učí dohodě. Když se uměli usmířit a dohodnout oni, můžeme i my. Ještě není pozdě.

Tak tomu dejte šanci a přijďte 28. října na demonstraci. Musí nás tam být víc, než Chvilkařů o dva dny později…
https://www.litterate.cz/havlem-to-zaca ... -to-konci/
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9851
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od homer » 18 říj 2022, 08:26

Vidlak u Martiny Kocianove na Radiu Universum II. dil


Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 19 říj 2022, 07:31

Když jsme ve válce… by Vidlák 18 října, 2022

Ať teď napíšu jakýkoliv článek o čemkoliv, vždycky se v diskusí objeví alespoň jeden komentář na téma Great reset. A pokud napíšu článek o současné ekonomické krizi a válce na Ukrajině, tak se takových komentářů objeví desítky, ba i stovky. Koneckonců, evropské elity proti nám vedou válku, no ne? Ukrajina je jen záminka, covid byl jen záminka, aby bylo možné se zbavit přebytečných lidí, kteří jen zabírají místo. Proto je tady celá ta ekologická agenda. Proto tu máme grýndýl, který nám má sebrat mobilitu, proto posíláme na Ukrajinu miliardy peněz, aby nás pořádně zadlužili, proto nám teď zdražili elektriku, i když ji vyrábíme levně, protože nás chtějí připravit o úspory, pak o práci, pak o nemovitosti a nakonec o všechno.

Všechno se to děje, aby se vyspělé evropské firmy přestěhovaly do USA, aby tamtéž odešli chytří mladí lidé a tady zůstal je skanzen s bruselskou šlechtou, která bude ovládat nevolníky. Sdílená ekonomika není to, že každý něco bude mít a to si navzájem vypůjčíme, sdílená ekonomika znamená, že všechno bude vlastnit nějaká korporace a ta nám to bude za úplatu půjčovat. Za chvíli budeme dostávat henten nepodmíněný příjem, protože naše náklady na život nebudou zaplatitelné… a samozřejmě nás tím budou ovládat, protože někde něco blbě plácnete a hned vám nějaký aparátčík Cemper zařídí ban… tentokrát nejen na fejsbůku, ale i ve vaší bance. Prostě budeme tu mít systém sociálních kreditů, jako v Číně… jen oni ho mají v rostoucí a stále blahobytnější společnosti, my ho budeme mít ve společnosti chudnoucí a stále nebezpečnější.

K tomu nám se chodí ti migranti, že? Ze Sýrie, Afghanistánu, Afriky… a taky z Ukrajiny, kterých je najednou suverénně nejvíc, mají u nás výhody o kterých se leckterému našinci ani nesnilo… ale alespoň jsou pracovití. Do toho nám začíná henta deindustrializace a není to jen nějaká vzdálená hloupost. Oni se tím ani netají, že přesunou všechno smysluplné někam, kde budou levnější energie.

Vynechal jsem něco? Evropské a globální elity vedou válku proti vlastnímu obyvatelstvu. Možná jsem to nepopsal úplně přesně, ale přesně tohle je častou agendou našich diskusí. A jak čas plyne a objevují se stále horší jobovky, tak je to stále pravdivější a zřetelnější.

Jsme ve válce s vlastními elitami… Co s tím?

Už jsem tu v souvislosti s demonstracemi vícekrát psal, že máte jen dvě možnosti. Pokud vidíte situaci podobně jako zdejší diskutéři, tak buď na demonstraci prostě přijdete a překousnete všechny ty principiální nevýhody, které to má. Svolávají nás sprostí podezřelí, nemá to profesionalitu, z pódia promlouvají vedle oblíbených řečníků i různé podivné figury, všichni mají nějaké zájmy o kterých moc nemluví a všichni patří k těm, kteří se do poslanecké sněmovny nedostali. Můžete mít tisíc dalších výhrad – že to jen upouští páru, že je to medvědí služba národu, protože vzbuzuje naděje, které se nesplní, atd, atd. Ale přes všechny výhrady prostě demonstrovat přijdete.

A nebo si počkáte na nějakou lepší akci, svolávanou lepšími organizátory, kteří budou mít lepší menežment, budou to dělat profesionálněji, budou mít lepší plán, lépe nás povedou, budou to lidé mravnější a čestnější, nebudou to jen věční lůzři, kteří ještě nepostavili ani psí boudu, atd, atd.

V našich diskusích stále sleduji kladení podmínek… Ano, já se přidám, ale až tam nebude tenhle, protože to je gauner. Já se přidám, jedině, když tam onen naopak bude, protože tomu věřím a těmhle nevěřím. Já jsem ochoten o tom uvažovat, až organizátoři nahlas budou deklarovat tyto hodnoty a nebo až jiné hodnoty naprosto odmítnou. A jestli se tam miliardář Janeček vyskytne v půlkilometrovém okruhu, tak jdu okamžitě pryč a nechci s tím nic mít.

Spousta diskutérů, kteří mi už dlouho vysvětlují, že jsme ve válce proti vlastním elitám, mi posílají spoustu odkazů na Klause Švába, Bilderbergy, Aspeny, ojroparlamenty, apod, apod, ale zároveň říkají, že nebudou bojovat, protože se jim ty naše zbraně zdají nějaké orezlé. Počkají si, až nějaký zázrak přinese nové moderní zbraně, kterými zatím disponuje jen protistrana. Počkají si na lepší organizaci, lepší řečníky, lepší politiky, lepší vůdce, lepší plány, kvalitnější deklarace…

…a do té doby budou sedět doma, nechají se spořádaně okrádat o všechno, protože samozřejmě vědí, co ten Soros plánuje, ale nic neudělají, protože domobrana je jen banda otrhanců, co používá improvizované metody, které nemají žádnou úroveň. Takže je asi lepší se nejprve nechat obrat, pak znevolnit… a nakonec možná i spořádaně napochodovat do dobytčáků směrem k růžové budoucnosti a o odpor se ani nepokusit, protože na to nemáme zbraně.

Přitom otrhaní vousáči v sandálech porazili nejsilnější armádu na světě. Čím? Odhodláním! Ty staré kalašnikovy tomu přispěly jen trošku. Mnohem důležitější bylo to, že Američané sice měli hodinky, ale Tálibán měl čas. Nerozhodly to zbraně… víc udělalo americké nepohodlí, psychická neodolnost, počasí, vítr, prach, deziluze a afghánská odolnost.

Jestliže to vidíte podobně jako spousta zdejších diskutérů, jestliže si myslíte, že tahle celá válka se především vede proti nám samotným, že naše elity nás chtějí uvrhnout do novodobého otroctví a pilně na tom pracují, tak si prostě nevybíráte. Nemáte právo na nějaké výhrady. Buďto to děláme blbě a nikdo to nedělá líp – pak prostě utečte. Pokud se ale rozhodnete neutíkat a chcete se bránit, tak se lépe bojuje, když jsou lidé pohromadě. A ano, nic lepšího jsme zatím nevymysleli. Umíme se svolat na Václavák bez reklamy České televize. Jestli někdo z vás umí něco víc, tak ať přijde. Potřebujeme dělat lepší demonstrace, potřebujeme dělat nátlakové akce, potřebujeme profesionály, potřebujeme to dělat mnohem lépe. Potřebujeme stávky i generální stávky. Umíte je udělat? Jste k tomu odhodláni? Nic si nepřejeme víc.

Zatím jsme se naučili alespoň to, co děláme. Jestli znáte někoho, kdo lépe svolává, lépe mluví a nebo dělá něco úplně jiného, co přinese větší efekt, sem s ním. Jestli si myslíte, že potřebujeme diskusní think-thank, kde si lidé budou tříbit názory a tím zvítězíme, tak ho založte a provozujte. A jestli to neumíte, nebo vám tam lidi nediskutují a nevzniká z toho žádný přínos, tak je to celé blbost a je lepší, když budete alespoň jednotlivcem na demonstraci. Jestli si myslíte, že potřebujeme nové silné levicové hnutí, které bude mít svojí buňku v každé obci, tak se do toho dejte. Pokud si myslíte, že potřebujeme autentickou pravicovou stranu, tak ji založte. Ale pokud nic nezaložíte, pokud neseženete lidi, pokud to neumíte, tak nechte hloupého opájení se dobrým plánem, přestaňte snít o utopii, která se nikdy neodehraje a raději přijeďte na demonstraci, protože demonstrace existuje, ale vaše horoucí tužby neexistují.

Pokud najdete lepší demonstraci, lepšího pořadatele, lepší organizaci, v lepším čase, tak jeďte tam. Pokud vím, Okamura se 28. října bude vyskytovat v Brně… Pokud najdete někoho, kdo bude umět udělat stávku na železnici, kdo traktorem zablokuje příjezd do Prahy, kdo přiveze fůru hnoje před Strakovku, sem s ním. Teď je doba, kdy opravdu nezáleží, zda je kočka bílá nebo černá, ale zda chytá myši. Máme prostě ty zbraně, které máme. Každý, který teď velkohubě vyhlašuje, že se přidá, až mu zařídíme lepší výzbroj a výstroj, tak ať rovnou utíká a nebo se přidá k někomu, kdo tu lepší výzbroj má. Ale všichni vidíme, že žádnou lepší výbavu nemáme. Buď naše nedostatky vyrovnáme odhodláním, schopností se poučit a chytrostí, nebo prostě prohrajeme. Kdo to není schopen pochopit, ten není součástí řešení, ale součástí problému a nemá smysl s ním počítat.

Potřebujeme roznášet letáky do schránek. Jirko Havle! Připravte je co nejdřív. Ať je můžeme tisknout a dávat sousedům. Potřebujeme, abyste mluvili se sousedy. Potřebujeme proniknout mezi ty, kteří politiku nesledují, ale dostávají likvidační zálohy na energie. Potřebujeme, abyste jezdili na demonstrace, tleskali dobrým řečníkům a pískali na blbce. Naše elity nám vyhlásily válku, chtějí nás připravit o všechno a my jsme jen otrhaná domobrana po sedmdesáti letech míru…

Navíc je dost dobře možné, že prohrajeme. Že si to celé pak někdo ukradne pro sebe, že prostě jen využije situace, vyleze po našich zádech a nakonec nebude k zastavení… nebo se národ stejně neprobudí… Nebo se svět otřese, ale nic se nezmění. Ale za sebe říkám: když už mám prohrát, tak chci mít alespoň srovnáno sám se sebou, že jsem neseděl na prdeli a nekladl nesplnitelné podmínky, zatímco kolem chodili lupiči v nažehlených oblecích a ničili nám životy jednomu po druhém. Proto jsem s Vrábelem a Havlem… prostě bojuju s tím, co je k dispozici. Jestli máte něco lepšího, sem s tím. Organizujte, vymýšlejte, stavte, spojujte, stávkujte, prostě bojujte jak umíte. Jestli nic lepšího nemáte, tak se postavte po našem boku.

A nebo utečte, dokud je čas, předstírejte, že se nic neděje a všechno je v pořádku. Nebo deklarujte své požadavky, díky kterým budete mít důvod nedělat nic a stát stranou, až si přijdou i pro vás. Uvědomte si, že vaše neutralita nebo dokonce poslušnost nebude tímto režimem oceněna. Jen je potěšíte, protože vás o to snáze ostříhají až na kůži. Už s tím začali a s průběžnými výsledky mohou být nadmíru spokojeni.

Pokud si ale doopravdy myslíte, že tohle celé je namířeno proti nám, obyčejným lidem, tak byste měli bojovat s vybavením, které je k dispozici a nevýhody vyrovnávat odhodláním a trpělivostí. Žádný zázrak se totiž nestane. Buď to dáme tak, jak to je, nebo to nedáme a budeme obráni až do mrtě.

https://www.litterate.cz/kdyz-jsme-ve-valce/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 19 říj 2022, 23:54

Měl jsem ještě jednu návštěvu… by Vidlák 19 října, 2022

Z doby covidové musím našim mééédiím přiznat ještě jednu geniálně vydařenou operaci. Jak dokázaly propojit v jednu hordu ty, kteří byli předběžně opatrní při očkování nevyzkoušenou šmakuládou a ty, kteří tvrdili, že covid je jen výmysl médií, v nemocnicích jsou jen najatí herci, ve skutečnosti nikdo neumíral a všechno byla jen hra. Udělali z nich jednu skupinu a vítězoslavně chudákům občanům ukazovali hlupáky.

Já se totiž v poslední době potkávám z celou řadou českých antiwaxerů. Ono není divu, za covidu to byli právě oni, kdo upozorňovali, že se pod pláštíkem boje s nemocí odehrává jedno svinstvo za druhým. Tenkrát dělali malé demonstrace i malé akce a leckteří ještě stále bojují hlavně proti covidové agendě, ale byli to právě oni, kteří tehdy nabrali zkušenosti s organizováním občanského odporu a také se naučili odolávat útokům různých obránců pravdy pomocí cenzury a mediálního tlaku.

Hele, já se nepotkal ještě ani s jedním, kdo by mi do oči tvrdil, že covid neexistuje, v nemocnicích leželi herci a Česká televize to natáčela na postrašení chudáků ovčanů. Zpravidla se dokonce jedná o zdravotníky, kteří se o covidové pacienty starali, také od nich covid chytli a vyléčili se. Ti viděli, co ta bereberka udělá s osmdesátiletým důchodcem, jak to dokáže rozvrtat plíce, ale také viděli, že mladého zdravého člověka to sejme jen výjimečně. To ostatně potvrzovaly i moje covidové grafy. Křivka úmrtnosti na covid do padesáti let nebyla rozeznatelná od běžné úmrtnosti a naopak křivka úmrtnosti nad padesát let vyskakovala nad všechny myslitelné meze.

Zajímavější to samozřejmě bylo s očkováním. Když to začalo, tak jsem já osobně měl názor, že pokud to očkování udělá za pandemií tečku, tak by to riziko dvou dávek nevyzkoušené šmakulády mohlo být menší než riziko rozvráceného průmyslu a zadluženosti nad všechny myslitelné meze. Také v sobě mám dvě dávky a kupodivu jsem stále ještě neumřel i když mi to leckteří mailoví bojovníci psali jako nezpochybnitelný fakt spolu s proklínáním, jak jsem zradil jejich věc. Podobně jako já to tehdy vidělo skoro 70% spoluobčanů…

Samozřejmě, když pak začala nabíhat data a o dalším podzimu se ukázalo, že v nemocnicích leží stejně očkovaných i neočkovaných a že přes dvě dávky Moderny to důchodce kosí stejně snadno jako předtím a že prodělaná nemoc chrání lépe než celý Fajzr, tak to postavilo celou věc do úplně jiného světla. Dneska nám Čtvrtníček zvesela tvrdí, že musíme jít na čtvrtou dávku, protože ty předchozí tři byly na hovno… Mezitím do nemocnic opět přicházejí především staří a nemocní a smrtka si mezi nimi vybírá bez ohledu na počet dávek. A většina lidí na očkování tím pádem kašle, protože zdraví máme jen jedno a nechat si píchat něco, co evidentně nic neřeší, jen kvůli Válkově papuli, to se chce málokomu. Počet očkovaných mi dává za pravdu.

A teď se dostáváme k mému hostu…

Je jím Martina. Vojenská zdravotní sestra, voják z povolání. Přijela i s manželem – bývalým vojákem z povolání. Takovým tím typem, který má dva metry a máte z něj pocit, že na bojování nepotřebuje pušku a granáty… zabít by vás dokázal klackem či kamenem. Úplně hravě. Řekl jsem mu, že až nás všechny zavřou, tak s ním chci sdílet celu… cítil bych se bezpečněji… Přijeli ze severu a chtěli, abych vám řekl pár věcí o naší slavné armádě řízené tou nejlepší ministryní obrany ve známém vesmíru.

Ale ještě než začnu, podělím se s vámi o jednu historku. Víte, jak se stalo, že většina vojáků smýšlí podobně jako my?

Jeli na zahraniční misi…

Můj host mi vyprávěl, jak byl jako mladý výkonný a nadšený voják v Kosovu. Jak byl mladý, hloupý, plný ideálů a připraven umřít za vlast, jak před odjezdem absolvoval příslušné PŠM, že jedou chránit hodné Albánce před zlými Srby, kteří na ně dělají genocidu… A v praxi pak hlídal vesnice plné zlých Srbů, aby jim hodní Albánci v noci nepřišli podřezat krky… Podobné to bylo i na misích v Iráku a Afghanistánu. Realita úplně opačná oproti proklamacím.

Aby to s člověkem neotřáslo, aby to nezměnilo váš světonázor, abyste nezačali přemýšlet, jestli vám třeba nelžou i v jiných věcech, ba abyste se nestali úplně paranoidní z nepřetržitého amerického lhaní, tak musíte být buďto naprosto vymatlaní a nebo mít dost vysokou šarži… Tož vězte, že většina normálních vojáků není ani vypatlaná a ani nedali přednost penězům, narozdíl od jejich plukovníků, kteří prodali svojí přísahu i duše za mrzký mamon… A i když u nás máme přeplukovníkováno i přegenerálováno, přece jich zase není tolik. Většina normálních vojáků mlčí, protože mají hypotéky, ale nepřestali myslet.

Zpět k Martině…

Tož jsem se dozvěděl, že další konspirační teorie je pravdivá. Naši mladí čačtí vojáci procházejí zdravotními prohlídkami. Donedávna se to dělalo hlavně proto, aby se našly výdutě na chlopních, případně nějaké jiné neodhalené vady, aby pak kluci nezkolabovali v boji, nebo aby si neuhnali invalidní důchod, protože jim při výcviku rupne céva. Ale mezitím přišel covid a soudruzi ministři spolu se soudruhy hygieniky přišli na to, že nejdůležitější pro zdraví vojáka, je očkování. Proti všemu. Klíšťaty počínaje, covidem konče…

A tak se po mladých klukách, kteří by mohli v prackách lámat skály a unesou na zádech v ostrém tempu čtyřicetikilové batohy, chce, aby do sebe v pravidelných intervalech píchali nevyzkoušeného Fajzra, i když kazdý ví, že je to hovadina. Opět… chápou to vojáci, chápou to zdravotníci, chápou to piloti, chápou to tankisti, chápou to pěšáci a jen plukovníci a podobná verbež to nechápe.

A tak klidně vzali i bojové piloty, zakázali jim lítat a posadili je na vrátnici, protože se odmítali nechat naďobnout… Pak upravili pravidla zdravotních prohlídek, takže pokud voják není patřičně napíchán asi deseti druhy očkování, tak je to důvod je jeho okamžitému propuštění… A vojáci odcházejí… lépe řečeno, jsou odejíti. Vycvičení kluci, kteří by v průměrném obývacím pokoji našli 235 věcí, kterými by vás dokázali zabít… A ti, co neodešli, protože mají hypotéky, ti se pěkně nechávají tečkovat pořád dokolečka… Jak víme, stát nakoupil vakcín velkou zásobu a ještě větší zásobu nakoupila naše skvělá a hodnotná Evropská unie, takže to by bylo, aby se to nevyužilo. Když už to stálo ty miliardy…

Do toho se objevují stále nové zprávy, jak to u Fajzru měli vymakané s propagací a ty nejdůležitější věci nám o své šmakuládě raději ani neřekli… aby nás zbytečně neděsili.

Martina to takhle nechtěla nechat a tak založili profesní sdružení vojáků, které se má bránit takovéto praxi. Zde je odkaz: http://www.acr.prolibertate.cz

To víte, vojáci nesmějí mít odbory a nesmějí demonstrovat. Profesní sdružení je jediná možnost.

A já to celé píšu, protože mě čte celá řada vojáků… a v tomto případě mě bohužel čtou i na ministerstvu obrany. Takže až to vyjde, půjde Martina okamžitě na kobereček a její dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Ale na druhou stranu, spousta vojáků se dozví o této situaci, dozví se o tomto profesním sdružení a budou se mít kam obrátit. Já vám pak poreferuju, jestli to Martinu stálo vojenskou kariéru a nebo jestli její velitel měl rozum.

Vy ostatní vězte, že kecy naší ministryně jsou jen kecy. Bojeschopnost naší armády je systematicky snižována a velké nákupy na tom nic nezmění. Šikovní mladí kluci, jejichž výcvik stál strašnou fůru peněz, jsou propouštěni, protože očkování se stalo ultra mega giga byznysem a škoda dávky, která padne vedle.

A vy, lampasáci ve funkcích, chce se mi z vás zvracet. Vyměnili jste čest i přísahu vlasti za peníze a pohodlná křesílka. Necháváte si za peníze rozkazovat od zhůbců země, strkáte čenichy do cizí řitě a ještě věříte, že je to tak správně. Čest výjimkám… ale ty u vás už většinou nejsou.

Martino, držím Ti palce.

https://www.litterate.cz/mel-jsem-jeste-jednu-navstevu/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 21 říj 2022, 07:52

Raději investovat do revoluce by Vidlák 20 října, 2022

Můj tatínek mi vždycky kladl na srdce jednu důležitou zásadu. Žít tak, abych se co možná nejméně dostával do situací, kdy si budu muset zvolit mezi špatnými řešeními, protože ať pak udělám cokoliv, vyberu si špatně. Tento otcovský návod na klidný, ba téměř nudný život jsem se vždy snažil dodržovat a skutečně jsem se jen málokdy dostal do situace, kdy jsem si musel vybrat mezi dvěma zly. Mohl bych celé hodiny vyprávět veselé historky z mládí, ale můj životopis je vlastně naprosto šedivý…

Vychodil jsem obyčejnou základku, studoval jsem na obyčejné průmyslovce, zkusil vysokou školu a nechal jsem toho, šel jsem do práce, několikrát ji změnil a od minimálního platu jsem se postupně dopracoval do současné pozice, oženil jsem se s mojí první a jedinou, pořídili jsme si pět dětí… a vlastně největší vzrůšo mého života bylo stěhování od Sokolova na jižní Moravu do Vidlákova… ale zas tak dramatické to nebylo, protože dům jsme od manželčina dědečka dostali darem… Začal jsem hospodařit, začal jsem psát… nikdy jsem neměl dluhy, ani dnes nemám žádnou hypotéku a kromě jednoho nepříjemného útoku na mojí osobu za mé psaní, se mi nikdy nic nestalo.

Menší zlo jsem musel volit jen v politice… V soukromém životě jsem měl vlastně vždycky k dispozici nějaké schůdné a snesitelné řešení, ze kterého vedlo více východisek, zpravidla dobrým směrem. Díky táto, byla to dobrá zásada, provedla mě hloupostmi mládí, aniž abych si podělal život.

Proto jsem také tak vysazený na našeho derniéra a celou jeho skvadru. On totiž od prvního dne ve funkci dělá přesný opak toho, co jsem já považoval za celkem univerzální návod na budoucnost. Hned od začátku nás zatáhl do celé řady průserů, ze kterých žádná dobrá cesta není. Zamotal nás do hry velmocí, postaral se o energetickou krizi, zavírá oči před všemi varováními a militantností svých ministrů to den ode dne zhoršuje. Nikdo neví, co bude příští týden, nikdo netuší, jakým směrem se republika vydá, jen všichni víme, že náš Péťa to nerozhodne… jsme jen hříčkou v cizích rukou. Dám vám příklad ze svého vlastního života.

Vy, co mě čtete dlouhodobě, tak víte, že jsem krizi očekával už delší dobu. Měl jsem o ní sice poněkud jiné představy – myslel jsem, že nám spíš hrozí několikadenní blackouty, kdy nepůjde elektřina a tím pádem ani plyn či voda. I využil jsem deseti let, po které jsem rekonstruoval baráček, abych toto riziko co nejvíce omezil. Topení jsem zrekonstruoval na samotížné, takže u kotle nepotřebuju žádné čerpadlo. Koupil jsem jeden z posledních litinových Viadrusů ve třetí emisní třídě a ponechal si v systému i starou dobrou plynovou Destilu. Mám vlastní studnu, k čerpadlu jsem pořídil co největší expanzní nádrž, abych i bez elektriky pár hodin vydržel s vodou. Pořídil jsem si elektrocentrálu a zařídil možnost jejího připojení na domovní rozvaděč. V podstatě jsem schopen topit bez elektriky a kdyby na to došlo, mám dost benzínu, abych mohl udržet mrazáky a studnu po dobu dvou týdnů.

Ještě zjara jsem koupil co nejvíc černého uhlí (poslední fůra už bylo to australské), takže bych měl vydržet alespoň tři zimy. Průběžně doplňuju zásoby obilí na krmení, abych měl své domácí silo stále plné, o víkendu zabíjím první ze svých čtyř krmníků a ve vedlejším chlívku už mi běhají tři nová selátka. Brambory jsou ve sklepě, demižony jsou plné portského i pálenky. Regály jsou plné marmelády a zavařených okurek. Loni jsem včas utekl od Bohemia Energy a stihl zafixovat ceny na směšných cifrách. Vlastně jsem nezvládl jen loupačku na ječmen… Ale v porovnání se sousedy jsem na tom hodně dobře.

Samozřejmě jsem nezahálel a když se začalo ukazovat, jaké budeme mít ceny elektřiny, kdy za korunu vyrobíme a za deset korun si to koupíme… a zároveň se budou horečně stavět nové linky do Dojčlandu, protože bratři Němci potřebují naší elektřinu víc než my a naše vlastní vláda jim to dá, protože je pro ní důležitější podpora z Berlína než podpora českých voličů, začal jsem vymýšlet solární elektrárnu.

Hele, to byste nevěřili, ozval se mi chlapík, který přesně tohle dělá a zjistil jsem, že jeho firma sídlí ve Znojmě. Člověk přesně podle mého gusta. Vymyslí architekturu systému podle mých potřeb, naprojektuje a dodá skříň s rozvaděčem a poradí, kde nejlépe koupit panely, baterky, měniče a další komponenty. Například jsem od něj zjistil, že většina solárů instalovaných na baráky neumí fungovat bez sítě – střídače jsou prostě dělané tak, že si musejí „načíst“ frekvenci od ČEZu a pokud v síti nejde proud, nepůjde ani vám doma, i když máte na střeše panely i baterku.

Vy, co solár máte, řekli vám, jak to funguje?

Tož jsme si spolu sedli a začali počítat. Co by taková domácí elektrárna měla umět… No, měla by fungovat i v zimě, měla by fungovat i bez sítě, měla by zvládnout mé venkovské potřeby v podobě vrtačky, šrotovníku a studničního čerpadla. Takže to dělá sto metrů čtverečních panelů, dostatečně výkonné střídače, které frekvenci zařídí samy bez drátů z Dukovan a baterka o kapacitě alespoň 20 kWh. Cena něco přes milion, když budu úskočně a obezřetně nakupovat.

A teď počítejme… Můj dům i dvorek spotřebuje denně průměrně 16 kWh. I při vládou zastropovaných likvidačních cenách to dělá asi 60 tisíc ročně. Za deset let je to 600 tisíc. Za dvacet let je to 1,2 milionu. Tedy cena oné solidní solární elektrárny. A žádná solární elektrárna nevydrží dvacet let bez údržby…

Tím také odpovídám všem zeleným snílkům, kteří dodnes věří, jak nám slunečníky, měsíčníky a větrníky zařídí krásnou bezemisní budoucnost plnou dostupné a levné energie z obnovitelných zdrojů. Je to smutné, ale i při všech těch sviňárnách, co nám politici dělají, i při celé té energetické válce s Ruskem, při všech idiotech, co teď vedou náš stát do řiti, solární elektrárna je stále ještě dražší, než zůstat u ČEZu.

Tím samozřejmě není nikde řečeno, že za rok nebude stát elektrika ještě dvakrát tolik, protože Němci jí pořád budou potřebovat, Rusko pořád nebude dodávat plyn ani nic jiného a budeme v průseru ještě dvakrát hlouběji než teď. Tomu se říká strategické rozhodování… Dnes mě elektrika stojí ani ne dvacku ročně. Ale až se vyhlásí stav energetické nouze, bude mě stát zhruba šedesátku ročně…a příští rok to může být ještě dražší, díky našim skvělým západním bratrům.

Jako, že bych měl doma jeden a půl mega v hotovosti a řekl si, že je teda utratím pro jistotu za vlastní použitelnou elektrárnu, to teda nemám. Byť si za rok mohu rvát vlasy, že jsem si měl vzít úvěr a měl to udělat. Nemluvě o tom, že moje auto je na konci životnosti a zřejmě si nějaké budu muset do konce roku pořídit… Tak co, stojí za to se zadlužit na milion a něco, pořídit si solární elektrárnu a vyměnit energetické riziko za riziko zadlužení? V dnešní době?

A to jsem na tom, v porovnání s jinými, dost dobře. Mohu si dovolit o takových věcech alespoň přemýšlet a zvažovat. Většina mých přátel se podobnými úvahami nemusí zatěžovat, prostě na to nemají ani v hotovosti, zadluženi jsou i bez solárů. Nemluvě o tom, že ani mně by tato elektrárna nevyřešila vytápění… teda, v létě jo. V létě bych mohl mít vytápěný bazén a měl bych dost energie pro bojlery všech sousedů.

Proč tady sáhodlouze píšu tyhle kydy…

Snažím se tu názorně demonstrovat, že nejlepší bude, investovat do revoluce. Pro většinu spoluobčanů to už vlastně představuje jedinou možnost. Všechno ostatní je mimo ekonomickou realitu většiny národa. Nějak nevidím, že by stát chtěl dávat 80% dotace na solární elektrárny zmíněné velikosti. A není divu – kdyby si všichni takovou elektrárnu udělali, tak by ČEZ přišel o své tisíciprocentní marže z obchodů na energetické burze. Všechny současné dotace jsou nastavené přesně tak, aby na tom zase vydělali velcí hráči a malým to přineslo jen miniaturní výhodu.

Revoluce je pro obyčejné lidi jediné řešení. Kdo nemůže z vrecka vytáhnout mega na svojí energetickou bezpečnost, aniž by se tím zadlužil a ohrozil se z jiné strany, ten dříve nebo později dospěje k tomu stejnému, co já – že jeho situaci vyřeší jedině hulákání v ulicích a vyražená vrata od Strakovky. Povedzte mi Kefalín… kolik lidí u nás má v prasátku jen tak bokem milion korun a nepořebuje je na nic jiného než na solární hračku slušného výkonu?

Nebo se toho někdo ujme jako výzvy? Vytáhne z trezoru nikoliv miliony, ale miliardy a začne dělat konsorcium malých střešních solárních elektráren, které bude konkurovat ČEZu? Dosáhne výhodnějších cen komponentů, zorganizuje lidi, přidá k tomu nějaké jejich peníze, začne propojovat celé ulice mezi sebou, udělá bateriová úložiště a něco změní? Silně o tom pochybuju, protože nic vládě nebrání, aby takový projekt prostě pustila… ale buďte si jistí, že všechny zákony budou napsány tak, aby ČEZ nepřišel ani o korunu. Kromě toho – zvítězit na ulici, vyhodit vládu na smětiště dějin, ovládnout ČEZ a nastavit normální ceny elektřiny z Temelína, je po všech stránkách jednodušší a levnější. Stejně tak je levnější se prostě vystěhovat do Etiopie. Když ti Afričani chtějí sem, tak by tam po nich mohlo zůstat dost prázdného prostoru, ne?

Nebo takhle to myslel strážce klimatu Timmermans? Že elektřina bude v budoucnosti stát 20,- Kč za kWh a pak už se solární elektrárna vyplatí? Ani bych se tomu nedivil. Oni tam v EU vymýšlejí neuvěřitelné kraviny. A zase se dostáváme k tomu stejnému… dělat revolucionáře je dneska naprosto racionální ekonomické rozhodnutí.

https://www.litterate.cz/radeji-investovat-do-revoluce/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 22 říj 2022, 07:18


Přátelské varování
by Vidlák 21 října, 2022

Kromě hostů, o kterých pak píšu, mám i hosty, o kterých nikdy nepíšu. Prostě za mnou jezdí i lidi, kteří nechtějí, aby se vědělo, že u mě byli. Dozvídám se od nich různé ošklivé zákulisní informace, které vlastně ani nechci znát. Od té doby tvrdím, že dějiny naší polistopadové politiky, jsou dějiny podrazů. A ono to nebude platit jen o politice, ale tak nějak všeobecně. Rovný charakter je vzácnost, na kterou jen tak nenarazíte. Někdy si říkám, že jsem měl žít v rajské nevědomosti a komentovat politiku podle televizních zpráv, ušetřil bych si žaludeční vředy.

Ale na druhou stranu, ledacos se dozvím. Pochopil jsem alespoň základní vazby mezi stranami a jejich sponzory, pochopil jsem alespoň trochu, jak je propojená velká politika, velký byznys a velká justice, ujasnil jsem si, jak do toho zapadají státní zástupci, tajné služby, policejní plukovníci, právníci a novináři. A na rovinu – psát se o tom nedá, protože bych se už nikdy nic nedozvěděl. Nikdy nebudu moci říci, od koho jsem měl které echo, nemohu se pochlubit, kdo mě na co upozornil a jak.

K tomu mám odjakživa talent, objevit se u průseru. V práci spolehlivě přijedu na středisko, když se tam stane nějaký malér… A zjistil jsem, že mi to funguje i v politice. Jen jsem se objevil v kuloárech poslanecké sněmovny, hned jsem byl u věcí, které mi nikdo ani ukázat nechtěl. Jednou z toho budou dobré memoáry… příjem na důchod mám v podstatě zajištěný už teď, stačí si jen ty nejlepší fóry zapamatovat.

Dnešní článek bude z kategorie paranoia. Prostě už jsem se toho dozvěděl tolik, že to člověku nedá a i nové události si zařazuje do stejného kontextu. Neberte můj text jako pravdu pravdoucí. Jen jednu z možností. Ale pokud by se náhodou ukázalo, že to pravda je, tak jsme vítězství nad Pětikolkou blíž, než by se zdálo.

Zajisté vám neuniklo, že nový ministr životního prostředí nestihl ani nastoupit do funkce a už ho vyšetřují. Petr Hladík, toho času v Brně, měl údajně být součástí kartelu, který čachroval s městskými byty. Samozřejmě, když už máte takovou politicko- mafiánskou skupinu, tak nezůstanete jen u malých kšeftů. Postupně přejdete na větší a větší. Jednoho dne přijedou hoši v kuklách s brokovnicemi, nasadí vám klepeta a odvedou si vás, protože příslušný státní zástupce dá pokyn. Nagyová a Nečas by mohli vyprávět.

Zároveň proběhla zprávami taková malá noticka, že nám vyšetřují i mimopolitické aktivity Dona Pabla – tedy Pavla Blažka, ministra spravedlnosti.

Zbytek si přečtete v novinách… naši intervjuci se kolem toho přímo rojí, článek stíhá článek, jede jedna reportáž za druhou, policie vydává tiskové zprávy…

Já osobně si myslím, že je to varování. Mám totiž poměrně slušně podložená echa, že Lidovci (jak je jim podobné) jaksi usoudili, že stát vedle našeho derniéra a být s ním v jedné vládě, bude pro jejich budoucí preference doslova vražedné. A tak začali přemýšlet, že by se od svého pasáka tak nějak trhli a našli si nového. Mají s tím třicetileté zkušenosti. Marian Jurečka se stal šéfem strany právě pro tyto vlastnosti – je to člověk, který svým poslaneckým hlasem pomohl zavést EET a teď ho tím stejným poslaneckým hlasem zase zrušil. Ale on sám by řekl, že jednal podle svého vysokého morálního kreditu… Podle těchto vysokých evropských morálních hodnot už Lidovci začali vyjednávat, protože v politice se dočasně spojujete s lidmi, se kterými máte stejné zájmy proti lidem, se kterými dočasně nemáte stejné zájmy…

Stejně tak to byl právě Pavel Blažek, který mluvil o sociálním smíru, varoval své modroptácké kolegy, aby nepodceňovali situaci a psal SMSky na všechny strany, aby opoziční politici proboha udrželi své naštvané demonstranty pod kontrolou, protože situace je skutečně výbušná. I zde mám docela slušně podložená echa, že existují různá jednáníčka pod pláštíčkem nocičky, že by Blyštivý Péťa mohl být za určitých okolností odejít a vznikla by nová vláda, která by podle vzoru Německa začala tisknout peníze opravdu pořádně a sypala by je lidem, aby se uklidnili a nepořvávali na náměstích.

No a teď vidíte, že se nám derniér brání. V Brně se prý s těmi byty čachruje už dlouho, vrabci si o tom cvrlikají celá léta, nikdy se to neřešilo… A najednou šup, zatykač se podepíše a už se prohledávají lidovecké kanceláře. Ne, nic z toho nebude. Oni většinou tihle korupčníci nejsou úplně blbí a nenechávají stopy. Od dob Rathovy krabice s vínem se to dělá mnohem sofistikovaněji. Nejde vůbec o nějakou vinu a trest. Prostě jen bude dlouhá tahanice, jako v případě Nečase, Babiše a dalších, na konci z toho bude táhnoucí se proces končící osvobozujícím rozsudkem, nebo nějaká směšná podmínka za něco, co původně vůbec nebylo předmětem vyšetřování, jen to zničí několik politických kariér a dodá to patřičné signály případným pučistům.

Pokud mám pravdu, tak jsme hulákáním dosáhli docela dost. Oni se už perou mezi sebou a dělají to tak, jak jsou zvyklí. Intrikují, zapojují do toho kamarády státní zástupce, kamarády soudce, kamarády vyšetřovatele a zřejmě i kamarády agenty. Na každého něco mají… to je asi základní atribut vstupu do politiky. Do něčeho se namočit… Pak se už jen čeká, až se to bude moci použít. A použijí se i neuvěřitelné pitomosti. Třeba nezdaněné kabelky… Nebo se po soudech tahají tři jenerálové, kterým rozkazovala premiérova domina. Po pár letech to vyšumí do ztracena, ale politická škoda se už stala.

Za mě říkám: jen houšť a větší kapky. Jen se perte a žerte. Drolí se vám to. Premiér je kretén, všichni to víte a také víte, že vás přivede do neštěstí. A také teď vidíte, že se bude bránit, že se mu v záři reflektorů líbí a má ještě za úkol z této země vydojit nějakou tu pomoc pro Ukrajinu a USA a zdržet jakékoliv záchranné práce. Nevím, jak moc Lidovci pochopili signál od policejních vyšetřovatelů. Ale sledujme to, protože nám to ukáže, jak dlouho pětidemolice ještě vydrží.

Jurečko…. tik-tak, tik-tak. Každý den vedle Fialy vám bere i ty poslední šance na znovuzvolení. Dejte tomu ještě měsíc a začne vám to brát i šance na ledacos dalšího. Totéž platí i pro Pavla Blažka. Pokud za pár týdnů zjistíme, že i on byl odejít, tak alespoň víme, jak to Péťa hodlá dělat dál.

https://www.litterate.cz/6695-2/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 24 říj 2022, 06:26

Není to normální lichva? by Vidlák 23 října, 2022

Minulý týden byl bohatý na hosty. Postupně se zmíním o všech, o víkendu jsem měl první letošní zabijačku a to bez návštěv už vlastně nedělám, ale dneska vám poreferuji o někom, kdo mi udělal opravdu radost. U mého stolu jsem měl Rostislava Čubu. Ano, syna TOHO Františka Čuby, který ve Slušovicích vytvořil baťovskými metodami podnik, který byl tak unikátní a úspěšný, že se nehodil ani do socialismu ani do kapitalismu.

Tři hodinky jsme si moc pěkně popovídali.

Zavzpomínalo se na minulost, jak ve Slušovicích stavěli most, jehož stavba byla projektově rozplánovaná na šestnáct měsíců a oni ho postavili za šestnáct dní… a rovnou dva vedle sebe, mě hodně zajímalo, jak během krátkých několika let zvýšili plošně dojivost krav v celém Československu, jak zvýšili během jednoho roku výnos kukuřic o mnohem víc než dvacet procent, ale to byla jen taková omáčka…

Oni ti Čubové jsou skutečně vizionáři. Většina našeho rozhovoru se netočila kolem minulosti, ale kolem budoucnosti. Pan Čuba mi nasvítil směr, kterým jsem se ještě nikdy nepodíval, protože mě to prostě nenapadlo. Starého pana Čubu to napadlo už dávno a pan Čuba mladší tomu nezůstává nic dlužen. Ukázal mi pár grafů, vysvětlil mi jejich smysl a…. já vám to vlastně ani nemůžu napsat, protože byste to asi nepřijali a jednom bychom se tady hádali o pojmech. Jo, postupně vám to všechno napíšu, rozepíšu a vysvětlím, ale potrvá to. A vy, co si myslíte, že vás Vidlák zbytečně podceňuje, vám pustím jen jednu drobnost – Zavedení digitální měny. Snesete to? Pokud ano, mohu pokračovat dál.

Většina vizí je vlastně hrozně jednoduchá. Jen člověk musí unést tu přímočarost a vydržet ránu své ješitnosti, když se ukáže, že myslel blbě a někdo jiný myslel podstatě lépe. Že se prosazuje něco, co sám nechtěl a prosazuje se to, protože to je lepší, silnější, výkonnější a schopnější. Že některé trendy jsou v podstatě zákonitostmi a nemá smysl s nimi bojovat. Že se některé věci prostě stanou, i když se nám to nelíbí. Když jsem s Čubou mluvil, měl jsem chvílemi pocit, že je to vlastně jen o nutnosti se smířit s nevyhnutelným a využít to ku svému prospěchu.

Ale o tom to dnes nebude. Ještě hodněkrát se k Čubovi vrátíme. Dnes se budeme držet mnohem přízemnějšího, ale bezprostřednějšího tématu, které se nás bezprostředně dotýká. A tím je zvyšování cen elektřiny nad jakoukoliv myslitelnou míru. Když jsme toto téma nakousli, Čuba to ohodnotil jednoduše:

Vyrobit u nás kilowatthodinu energie stojí korunu. Se vším všudy. Dokonce i v dnešní předražené době. Pokud si ovšem kupujeme tutéž elektřinu na deset korun, tak je na tom marže tisíc procent. Nejmenuje se to náhodou lichva? Nemáme náhodou paragraf 218 trestního zákoníku? Přečtěte si ho a zjistíte, že to lichva je. Nezáleží na tom, že někdo vymyslel systém burzovních spekulací, které to umožňují. Lichva má v zákoníku svojí definici a tohle jí víc než dobře odpovídá. Máme nějakou policii a ta by to měla vyšetřit, ne?

A tak vymyslel žádost o prověření, zda nebyl spáchán trestní čin. Někdo tu prodává elektřinu s marží tisíc procent. Vypadá to skoro jako zločinné uskupení, které ohrožuje samé základy tohoto státu. Hrozí nám výpadky proudu, hromadné propouštění, hrozí nám energetická chudoba a přitom k ní není žádný důvod. To je slušný zločin, ne?

Kromě toho, že demonstrujeme, tak tu máme celou řadu policejních orgánů, kteří se tím snadno mohou zabývat. Stačí jim jen poslat příslušný dopis a vybídnout je, aby konali.

Jasně, když přijde jeden dopis, tak se nestane nic. Ale když jich budou stovky a tisíce, všechny poslané doporučeně, tak si na to budou muset na policejním ředitelství svolat nějakou poradu. V diskusi na poradě zjistí, že se různí právníci mohou začít ptát, co s těmito oznámeními policie dělá. Mohou se ptát různí novináři, redaktoři a další hlídací psi demokracie. Musejí to mít zapsané v došlé poště a protože byrokracie je byrokracie, musejí u toho mít štempl, jak to vyřídili. Musí se k tomu vyjádřit nějaký nadřízený, tomu se nebude chtít, aby náhodou neudělal něco blbě. Nějaký státní zástupce může zažít horkou chvilku, jak se ho někdo od Parlamentních listů zeptá, proč to shodil ze stolu. Nějaký vládní politik bude muset vzít na sebe to, že před kamerami bude muset říct, že paragraf 218 trestního zákoníku se na to nevztahuje. Oni nebudou mít chuť tohle udělat, protože na tom se dá jen prodělat.

Tak si třeba někoho z ČEZu pozvou k podání vysvětlení. Ten si tam sedne, policie se ho bude ptát a on může kváknout nějakou blbost, která se dostane do protokolu. To může nějaký aktivistický právník vzít a rajtovat na tom. Atd, atd. Prostě pojďme využít samotné zákony ve svůj prospěch.

Je to jednoduché – Čuba sepsal mustr. Stačí kliknout. Ke stažení ho máte zde:

https://www.vidlakovykydy.cz/zadost_o_provereni.docx

Je to normální wordovský soubor. Stačí dopsat jméno a adresu, zjistit, které krajské policejní ředitelství je to vaše, podepsat se, strčit to do obálky a doporučeně poslat. A není to napsané jako dogma. Nelíbí se vám v tom textu něco? Tak to vymažte. Chcete tam něco dopsat? Tak to tam dopište. Nemáme na to žádný kopyrajt.

Není žádný důvod říkat, že je to neuděláte, protože je tam nějaká blbost, kterou nezkousnete a která tam prostě nesmí být. Prostě ji vymažte. Nebo se to nedá poslat, protože tam chybí něco důležitého? Tak to tam dopište. Žijeme přece v údajně právním státě, máme tady orgány, kteří mají toto právo zajišťovat a vymáhat, máme právo jim poukázat, že se tu děje cosi nekalého a desetinásobné ceny energií jsou pořádně nekalé. Tak ať se orgáni snaží. Ať to na podatelny přijde tisíckrát. Ať popíší celé stránky knihy došlé pošty tím stejným.

Psalo mi hodně příznivců, že nám na demonstracích fandí, ale sami tam nemohou dojet pro různé životní překážky. Tak nám pomozte takhle. Stáhněte text, doplňte, vytiskněte a pošlete doporučeně. Když nemůžete hulákat na náměstí, tak zahulákejte byrokratům jejich vlastní řečí. Ať si na to pěkně udělají porady, ať si lámou hlavu, jak zamést deset tisíc dopisů pod koberec, ať se bojí, že se jich někdo přijde oficiálně zeptat, jak konají. A ať si mezi sebou vyberou nějakého sebevraha, který vystoupí v České televizi a řekne národu, že tohle žádná lichva není a že je to v naší velmi hodnotné EU normální

Jednoduchá věc, která vás bude stát padesát korun a cestu na poštu. Není to nic nelegálního, není to nic špatného, Cempeři a spol. to dělají denně. Každou chvíli někdo dává trestní oznámení. Tak to pojďme udělat hromadně. Nebo jsme na tom už tak špatně, že nedokážeme ani zahltit podatelny krajských policejních ředitelství? Budeme zase vědět předem, že je všechno špatně že to nemůže vyjít, že to nikdo nepošle a i kdyby poslal, tak se nic nestane?

Nebo si prostě řekneme, že tohle je tak jednoduché a tak přimočaré, že těch padesát chechtáků za to stojí?

Já s tím jdu na poštu dneska.

https://www.litterate.cz/neni-to-normalni-lichva/

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9851
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od homer » 24 říj 2022, 12:33

Vidlak u Martiny Kocianove na Radiu Universum III. dil


Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 25 říj 2022, 02:08

O nevyhnutelném… možná by Vidlák 24 října, 2022

Dnes začneme obrázkem na kterém je graf vývoje zaměstnání lidí podle oborů v USA. Evropa má oproti tomuto grafu asi patnáct let zpoždění, ale vývoj kopíruje naprosto stejný trend. Rozdíl je jen v tom, že Evropa zpravidla uvedenou dynamiku trochu brzdí, kdežto Američané jí jdou vstříc. Oni tam za Atlantikem jsou takoví mladší a jdou do všeho mnohem víc hrr. Mrkněte na to, pak budeme pokračovat.

Jak vidíte, v roce 1800 pracovalo 90% lidí v zemědělství. Už tehdy byl nějaký ten průmysl v podobě hamrů, kovářů a zbrojířů, ale ještě malý maličkatý. Také už existovaly nějaké služby, které byly ještě menší a kromě toho existovali i lidé, kteří pracovali ve státních službách. Těch bylo jen pár. Ovšem už v roce 1870 pracovalo v zemědělství jen 50% obyvatel, značně zmohutněl průmysl, podíl zaměstnaných ve službách se také zdvojnásobil (ale ještě stále jich bylo relativně málo). Toto místo je kritický bod v dějinách, kdy společnost začíná rozpoznávat, že přišla nová doba. Ta samozřejmě začala už dřív, ale výrazně se začala ve společnosti projevovat právě od chvíle, kdy v zemědělství pracovalo méně než 50% lidí. V předchozím období bylo měřítkem zámožnosti vlastnictví latifundií. V budoucím období už bylo zajímavější vlastnit akcie třeba zbrojovky Colt nebo továrny n a výrobu lokomotiv. Období po válce Severu proti Jihu bylo také velmi dynamické, bylo to období vynálezců, kteří své objevy ještě zpravidla dělali v v malé dílně, společnost se rapidně přetvořila a násput průmyslu ještě urychlil pokles pracovních míst v zemědělství. Tehdejší obavy intelektuálů, že pokles pracovních míst v zemědělství bude znamenat hlad, se nijak nenaplnil.

Pokročme dál.

Přibližně o sto let později – někdy kolem roku 1970 překročil počet lidí pracujících ve službách, počet lidí pracujících v průmyslu. V zemědělství už v té době pracovalo sotva pár procent obyvatel, ale přesto toto zemědělství bez problémů uživilo dynamicky rostoucí světovou populaci. I přes lokální hladomory počet lidí stále docela slušně roste. I lidé pracující v průmyslu dokáží bez problémů zásobovat celý svět výrobky, i když jich je stále méně a méně, protože vznikají nejen nové metody organizování výroby, ale přibývá i automatizace.

Asi to nebude náhoda, že právě v této době Nixon vyhlašuje konec zlatého standardu pro dolar. Máme totiž druhé kritické období, kdy se opět projevují ve společnosti výrazné změny, jejichž zárodky vznikly už dávno, ale všeobecně rozpoznány byly právě v této době, protože už to prostě nešlo přehlédnout.

A všimněte si – tam nahoře v grafu (hnědá barva) se už objevuje větší počet lidí dělajících neproduktivní práci pro stát. Zatím je jich stále málo, ale přibývají.

Pojďme dál…

Jsme v současnosti. Co vidíte na grafu? Ano, milé děti, počet lidí pracujících v zemědělství, průmyslu a službách se nám blíží polovině a značně se nám rozbujel státní byrokratický sektor. Ano, to je těch uplynulých třicet let velkého nabírání úředníků, auditorů, kontrolorů předchozích kontrol, ale také různých neziskovek přisátých na státní vemeno. Zemědělství je na svých dvou procentech populace, průmysl už vlastně není o moc větší, ale pořád umí stavět letadlové lodě a generovat spoustu spoustu harampádí ulehčujícího život. Lidí ve službách pracuje už také nějak málo, ale vůbec to nevadí, protože větší poptávka po kadeřnících není. Spousta činností se dneska už také vůbec nedělá, protože gůgl vám zadarmo přeloží cokoliv z jakéhokoliv jazyka, na infolinkách mluvíte s robotem a simultánní přepis mluveného projevu už také udělá program sám a nepotřebuje sekretářku ovládající psaní všemi deseti nebo těsnopis.

A tam nahoře v grafu – označeni béžovou barvou – tam jsou lidi, kteří už nedělají nic. A je jich už docela hodně. To jsou ti, kteří už dneska dostávají nepodmíněný příjem – sociální dávky. V USA! Slušné množství, že? Za co dostávají ty sociální dávky? Za nic? Ale kdepak. Dostávají je za to, aby nezapalovali ulice, aby nepřepadávali zemědělské farmy, průmyslové podniky a banky. Dostávají je za to, aby pár procent lidí v zemědělství, trochu víc lidí v průmyslu a trochu víc lidí ve službách mohlo tohle všechno dělat a zásobovat svět potravinami, výrobky i službami. A zvládnou to, i když jich je dohromady sotva padesát procent. Dohlíží na ně kvantum úředníků auditorů a kontrolorů, o jejich politické školení a pozitivní motivaci se stará kvantum lidí v neziskovkách, kteří jsou jinak úplně k ničemu, ale vlastně to ničemu nevadí, protože ta druhá polovina obyvatelstva, co něco dělá, ta to v pohodě uživí, uprůmysluje i uslužbuje. Stačíte mě sledovat?

Pojďme si protáhnout trendové křivky do blízké budoucnosti…

Co vidíme? Ano, při současné dynamice se blížíme okamžiku, kdy polovina lidí nebude dělat vůbec nic a bude dostávat peníze za to, aby nedělali bordel a bude to to jediné, co se po nich bude chtít. Veškerou práci zastane pár procent lidí v zemědělství, průmyslu, službách i státním sektoru. Pokud vše bude pokračovat ve stejném tempu, někdy po roce 2030 bude na skutečnou práci potřeba jen velmi málo lidí. Všichni ostatní budou v podstatě zbyteční.

Ano, milé děti, přesně odtud se berou všechny ty great resety a jiné pošahané plány na depopulaci planety. Žijeme totiž v období dvou kritických bodů zároveň, protože dynamika vývoje stále zrychluje a tak někde máme situaci, kde se počet neproduktivních lidí ve státním sektoru blíží polovině populace, někde jsme ho už překročili a v blízké budoucnosti zřejmě překročíme i tu druhou hranici, kdy padesát procent lidí nebude dělat ani šmírování na sociálních sítích za Rakušanovy peníze.

Ale kromě plánů na depopulaci planety, jsou tady i jiné možnosti. Třeba henten nepodmíněný příjem, který se už ve všech Chánovech docela dobře osvědčil. Osvědčil se také v Molenbecích i v Kalifornii, protože se ukázalo, že je to mnohem levnější než ty lidi vraždit. Sice občas hoří nějaká ta ulice, občas se střílí v Bataclanu, ale mohlo by to být mnohem horší, kdyby se zoufalí a hladoví vlci začali houfně vydávat na lup. Mohlo by to zastavit dopravu, mohlo by to přerušit výrobu, mohlo by to narušit zásobování… to je lepší jim prostě dávat nějakou tu almužnu.

A jsme doma milé děti. Podívejte se, kolik máme nových vládních programů na různé příspěvky na bydlení a podobně. Ty nám Fiala nedává, protože nás má rád, ale protože se bojí, co se může stát. A až bude Péťa odejít, to budete koukat, kolik peněz nám nasype nová vláda (nejspíš) s Andrejkem v čele. To budete koukat, že vás uživí psaní formulářů pro úřad práce a hulákání na náměstích.

Mezitím budou vznikat další roboti, kteří nahradí další lidi ve službách, průmyslu, zemědělství i ve státním sektoru. Bude přibývat lidí, kteří nemají žádnou motivaci pracovat, protože to je přesně to, co nepodmíněný příjem s lidmi udělá. A tak bude nutné je motivovat jinak. Třeba tím, že nedostanou peníze jednou měsíčně, aby to hned soudruzi neprochlastali, ale dostanou každý den jen trochu. Už dneska jsou návrhy přesně takhle řešit sociální dávky nemotivovaných obyvatel ghet. Aby dostali platební kartu a každý den si mohli vybrat částku pro denní potřebu. A ejhle, digitální měna je v podstatě na světě. Už existuje poměrně dlouho, ale bude rozpoznána ve chvíli, kdy padesát procent obyvatelstva bude žít právě takhle.

Mohl bych se rozšoupnout ještě víc… například proč něco učit lidi, kteří stejně nemusejí pracovat, pracovat se jim nechce a ani pracovat nebudou? Stačí je držet na chlebu a hrách ne? Proč lidi plošně vzdělávat, když pohon celého světa za pár let obstará výrazná menšina lidí? Vlastně jen stačí nastavit finanční hranici, kdy ještě nedělají bordel. Že by budoucí hlavní agenda vlád?

Má smysl zkoušet dnešnímu člověku vysvětlovat, jak to bude vypadat v blízké budoucnosti? Asi tak stejný, jako vysvětlovat šlechtici kolem roku 1850, že zakrátko budou místo panovníků všude parlamenty a prezidenti…

Už chápete, kam mířím? Na tohle všechno mě upozornil právě Rostislav Čuba a jeho kolega Petr Blahynka. Akorát on je optimista. On vyznává krédo, že když se něco nedá odmítnout, je nutné to přijmout. Já jsem to teď tady popsal spíše opačně. Ale v příštích týdnech budu vždycky v neděli pouštět přímo články pana Čuby na toto téma. Tam si budete moci přečíst přímo myšlenky člověka, který v tom kromě krize a průseru vidí i příležitost.

To já jen, abyste viděli, jaké to je, potkat se s vizionářem.

https://www.litterate.cz/o-nevyhnutelnem-mozna/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 26 říj 2022, 06:01

To by bylo, aby nebylo… by Vidlák 25 října, 2022

Dneska po delší době obrátíme zrak k blízké geopolitice, což znamená Ukrajinu, protože tamní dění stojí za pár řádků textu. Nečekejte ode mě dneska žádnou hlubokomyslnou úvahu, spíš bych rád shrnul události posledních týdnů a trochu si zavěštil… je totiž o čem.

Ale ještě než přeskočíme do širých nekonečných stepí, dovolte mi jednu věšteckou glosu z domova… V posledních dnech se totiž objevila celá řada kýblů špíny, kterými byl velmi kvalitně osračkován kandidát na českého Pichoneta – generál Petr Pavel. Najednou se našli dávní kamarádi, našla se celá řada dokumentů, Petr Pavel je v jednom kole a neví, komu odpovídat dřív, Lukačevičova mééédia se to snaží zachránit, seč jim síly stačí, ale moc jim to nejde. Agent Pávek už má na fejsbůku tolik roztomilých fotek se srpem a kladivem, že jeho raketový vzestup preferencí asi brzy nabere stejně strmý pád.

Vidlácky bych si proto myslel, že Babiš na prezidenta kandidovat nebude. Tuhle munici měl připravenou do druhého kola, aby ukázal národu, že není režimní prominent jako režimní prominent. Někteří prostě a jednoduše vybudovali Agrofert a druzí kvalitně lezli do nové americké řiti… Když přišel povel k palbě na Pavla už teď, tak se taktizuje na jiné jméno a zřejmě je pro tuto taktiku výhodné sestřelit soudruha generála co nejdříve. A to by mohlo být výhodné i pro nás na Alternativě. Třeba se nám podaří zacílit podporu a dostat do druhého kola někoho z našich.

A teď už na Ukrajinu…

Hele, víte proč Rusové tak moc potřebovali Krym a sevastopolskou základnu, že byli ochotní jít se Západem do otevřeného střetu, schytat ekonomické sankce a mít za hranicemi militarizujícího nepřítele? No přece proto, aby jim nějaký Američan nemohl v Černém moři odpálit plynové trubky. Černé moře kontroluje Rusko díky nepotopitelné letadlové lodi Krym. Křižník Moskva může jít ke dnu, ale Sevastopol ke dnu nepůjde.

Měli Němci stejně dobře hlídané Baltské moře? Neměli. Přišli o trubky? Přišli. Můžou natvrdo říct, kdo to udělal? Nemůžou. Kdo je v řiti s hospodářstvím? Tolik k úvahám o tom, k čemu je v jedenadvacátém století potřebná armáda a výhodně umístěné základny a proč někdy stojí za to, jít do střetu se silným nepřítelem.

Popojedeme ke Kachovce.

To je ta óóhromná přehrada na Dněpru, přes kterou vede jedna zásobovací cesta pro ruská vojska na západní straně (po hrázi). V předchozích týdnech se nám obě strany obviňovaly navzájem, že ti druzí chtějí odpálit hráz a způsobit zničující povodeň v Chersonu a okolí. Ukrajinci tvrdili, že to Rusové chtějí udělat prostě ze škodolibosti, aby zničili to, co nemohou ubránit, Rusové tvrdili, že to chtějí udělat Ukrajinci, aby se jim lépe ničilo ruské síly, které by díky povodňové vlně měly jiné starosti než obranu před americkými obrňáky.

Obě strany se nám navzájem předháněly v podrobnostech, skoro každý gaučový stratég na to měl svůj názor, podle toho, komu fandí, mělo to už už nastat, ale nakonec tento gordický uzel rozlouskli Rusové a začali Kachovku úplně normálně vypouštět. Tím skončily všechny důvody pro odpal hráze a zároveň to ukázalo, kdo měl skutečně zájem, dělat povodeň. Všimněte si prosím, že najednou je o Kachovce ticho, nikoho už nezajímá. Ve světle této skutečnosti – kdo měl zájem na odpálení přehrady? Ano milé děti, byli to Ukrajinci a Rusové předešli dalším kecům o jejich terorismu prostě tím, že vypustili vodu…

Mňo, a když byli Ukrajinci ochotní odpálit hráz, aby divoké vody konaly dílo zkázy místo šrapnelů, na koho byste si vsadili s hentou špinavou jadernou bombou? Rusové mluví o tom, že ji Ukrajinci chystají, Ukrajinci zase tvrdí, že ji Rusové chystají jako provokaci, obě strany vyzývají mezinárodní orgány i různé státníky, aby s tím ráčili něco dělat. Prý ji Ukrajinci vyrábějí v Dněpropetrovsku, Rusové zase údajně chystají něco v JE Záporoží… čert aby se v tom vyznal.

Naše mééédia mají samozřejmě jasno a pokud něco takového vybuchne, tak nepochybuji o tom, že viník bude znám ještě dřív, než se usadí radioaktivní prach.

Pravda ale také je, že Putin vysloveně hraje na záminky. Nejprve muselo dojít na Krymský most a pak teprve začal likvidovat ukrajinské elektrárny. Nejprve muselo dojít na sankce, než začal přiškrcovat kohoutky. Nejprve muselo dojít na diplomatickou roztržku, než jí on dokonal. Nejprve musel Západ Rusku zmrazit rezervy, než začal Putin znárodňovat západní firmy a těžební projekty. A tak celkem nepochybuju, že odpal špinavé bomby by znamenal ruskou odpověď. Zřejmě jadernou. Se vším, co k tomu patří.

O té špinavé bombě se teď tolik mluví, že bych se vlastně divil, kdyby na ní nedošlo. A je vlastně jedno, jestli je v háji Ukrajina a považuje to za svojí poslední možnost, nebo je v háji Rusko a považuje to za svoji poslední možnost. Špinavá bomba by skutečně mohla být tím posledním incidentem před koncem světa…

Nebo proto jel Steinmeier na Ukrajinu? Aby nabídl peníze, pokud Ukrajina nebude mít podobné nápady? Proto teď všichni začali najednou mluvit o míru, i když ještě před týdnem byli připravení šturmovat na Moskvu? Nějak moc spolu hoši mluví. Skoro to vypadá jako tlak na naše demokratické banderovce. Skoro to vypadá, že se naši představitelé lekli vlastní odvahy a zjistili, že se příliš blížíme něčemu, co by se opravdu mohlo vymknout kontrole.

Jako kdyby teď analytici řekli, že Moskva neblufuje a pokud na tuto bombičku dojde, tak odpoví plnou silou. Už i američtí Demokraté začali tlačit na Bidena… není divu – volby jsou za rohem a Republikáni mají našlápnuto. Pokud se má něco stát, bude to brzy. Za tři týdny může být už úplně jiná situace.

Pokud se něco stane, stane se to teď.

https://www.litterate.cz/to-by-bylo-aby-nebylo/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 27 říj 2022, 06:29

Kde je vůle, tam je i cesta by Vidlák 26 října, 2022

Tak zítra zase na Václaváku! Česko na prvním místě… bude se hulákat a volat po demisi. Opět jsme svoláni z celé republiky, opět o tom Česká televize ani nepípla, opět je to úplně jedno, protože to už umíme bez ní. Ale opět zřejmě v davu uvízne celá řada nic netušících pražáků, kteří si budou muset vyslechnout věci, které se jim vůbec, ale vůbec nebudou líbit. Informační embargo bude prolomeno až po demonstraci, kdy se o sobě zase dozvíme, jací jsme dezoláti a jak lynčujeme nebohé Ukrajinky, které pod pódiem provolávají ukrajinskou verzi síghajlíčku.

Já vím, že se nám organizátoři rozešli a na pódiu tentokrát bude jen Láďa Vrábel a s ním dost nových tváří. Také vím, že mu hodně řečníků účast odřeklo. A protože jsem velmi blízkým svědkem oněch událostí, mám hroznou chuť říci, že když Vrábelovi všichni odříkají, tak zřejmě nebude chyba u všech. Ale neřeknu to. Neřeknu to, protože na konci střetu o koncepci a další postup, nejsou dvě demonstrace zároveň, ale pořád jen tato jedna. Jirka Havel a jeho tým lidí prostě ustoupili a žádnou vzdorodemonstraci nedělají. Palec nahoru.

Ustoupili, protože to bylo rozumné. Ustoupili, protože fakt nejde o to, kdo nás svolává. Na demonstraci jdeme kvůli sobě, ne kvůli organizátorům. Jdeme tam, protože my máme obavy z budoucnosti, my si myslíme, že Fiala je kretén a vede nás do záhuby, my s tím chceme něco dělat a jediné co máme, je naše množství.

Kdo z vás si doma dokola pouští oblíbené vystoupení svého lídra z předchozích demošek? Kdo už umí skoro nazpaměť oblíbené pasáže svých řečníků? Kdo běžně cituje skvělé výroky Josefa Skály, Zuzany Majerové, Jindry Rajchla a ostatních? Viděli jste snad, že by Česká televize pustila jako odstrašující příklad řeč Ládi Vrábela? Ne, jen na něj nasadili jedubabu. Poslouchali jste diskusi politologů a právníků, kterak rozebírají, zda Noveský či Štěpán neřekli něco, na co by se dala podat žaloba? Když o tom tak přemýšlím, nejvíc si lidi pamatují hentu holubicu. V obou případech měl pták smysl pro publikum a letěl pěkně dolů nad hlavami všech, než uhnul nad střechy a pryč. Mééédia stejně řeší jednu Ukrajinku pod pódiem a Ortela, kterak zpívá hymnu.

Na ten největší průlom totiž ještě stále čekáme. Ještě stále z pódia (a nebo i mimo pódium) nezazněla řeč, která by zarezonovala celým národem. Ještě stále jsme neodešli domů s něčím, co bychom chtěli na potkání říkat i ostatním. Ještě jsme se všichni nezamilovali… zatím jen někteří. Zatím netlačíme na vládu řečmi z pódia, ale prostou kvantitou.

Ano, dozvěděli jsme se celou řadu informací od odborníků. Dozvěděli jsme se dost, abychom byli ostražití a tušili, co se na nás chystá. Dozvěděli jsme se i nějaká možná řešení… teda minimálně do doby, než Amíci zničili Nordstrýmy. Slyšeli jsme celou řadu velmi dobrých projevů. Ale na to hlavní ještě stále čekáme. Jen ať se tam na pódiu pěkně vystřídají. Jen ať mluví i jiní někde jinde. Jen ať vznikají různé koncepce, kam to vést dál. Až začne Fiala v přímém přenosu brečet, že plyn není a jeho milované celoevropské řešení nám jen vyprázdnilo zásobníky ve prospěch Bavorska, tak si sakra budeme muset vybrat někoho nového. Tož ať je z čeho vybírat. Ve skutečnosti nikdo nevíme, co přesně se stane a jakého lídra budeme potřebovat. Už se nám profilují. Tož jen houšť a větší kapky!

Zatím je naší největší zbraní množství. Zatím nikdo v majnstrýmových mééédiích necituje Jindru Rajchla. Žádný vládní politik zatím nemluví o tom, co zaznělo z pódia. Všichni se jen děsí toho, že Václavák je plný. Proti tomu jedinému chtějí Chvilkaři v neděli bojovat. Demonstrace proti strachu se povede jen tehdy, když tam bude víc Chvilkařů, jak nás. To jediné řeší – i oni dobře vědí, že je naprosto jedno, co budou různí Klusové a Holubové kvákat z pódia. Oni vědí, že i ta největší hovadina na tom nic nezmění. Je jim naprosto jasné, že všechno rozhoduje fotka z výšky. Fotka, která ukáže, jak moc byl Václavák plný a jak moc praskal ve švech. To je první, druhý, třetí i desátý důvod. My i oni teď bojujeme stejnou zbraní.

Kvantita, která se stává kvalitou…. To je, oč tu běží. Proto tam budu taky. Vy, co byste se se mnou chtěli potkat, v zítřejším článku budou bližší infromace. Vy, co byste mě chtěli slyšet z pódia, v zítřejším článku bude to, co bych z pódia říkal.

Myslím, že to takhle udělají víceméně všichni. Bez ohledu na dohady o prostor na pódiu, stejně všichni přijdou. Nikdo z nás nezávisí na České televizi a všichni si umíme udělat pí ár sami. Kdo nemůže mluvit na pódiu, ten bude mluvit pod pódiem. Kdo nebude oslovovat lidi z velkoplošné obrazovky, ten je osloví pomocí fejsbůku. Už to umíme, už jsme se propojili, už jsme všude. Tato demonstrace ještě není začátek konce. Spíš konec začátku.

Jdeme tam kvůli té fotce shora. Stejně nám mééédia vloží do úst to, co jsme neřekli. Stejně o nás budou tvrdit to, co není pravda. Stejně nás budou vláčet bahnem, budou si vymýšlet a posílat provokatéry. Stejně budou vyzývat policajty, aby zasáhli a rozehnali nás. Stejně budou zase stát u Muzea s vlajkou NATO. Jdeme jim zahulákat. Jdeme jim ukázat, že je nás hodně. Na tom jediném doopravdy záleží. A já jsem rád, že ve jménu tohoto cíle se spousta aktérů dokázala upozadit. Bude jim to přičteno k dobrému.

Kde je vůle, tam je i cesta.

https://www.litterate.cz/kde-je-vule-tam-je-i-cesta/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 28 říj 2022, 07:58

Nazdar dezoláti! by Vidlák 27 října, 2022

Dneska máme hentu demonstraci pod koněm, já tam každopádně budu a hodlám se s vámi čtenáři potkat… tedy pokud si na mě uděláte čas. Zhruba od 13.00 budu na na Václaváku dole před prodejnou Baťa. Ve 14.00 se přesunu výš, pravděpodobně k České spořitelně a Komerční bance. Pohledem k Muzeu je to na pravé straně náměstí. Vidlácké placky budou k mání. Moje poznávací znamení bude stejné jak minule – černý klobouk a na něm placka s vidlemi. Ale jestli to tam bude stejné jako minule, tak mě poznáte podle hloučku lidí okolo.

Co dodat?

Vidláci, dezoláti a zaprodanci jedou do Prahy.

Takhle nám teď říkají. Tohle teď o sobě slýcháme. Jsme prý zmasírovaní ruskou propagandou a snažíme se zemi znovu zavést do toality. Prý jsme pátá kolona, rozvraceči státu. Vnitro s Vítkem Rakušanem si na nás brzy posvítí. Už se jim podařilo nastavit zákony tak, že do basy jdou první lidi za verbální činy. Nikomu se nic nestalo, nikde nevznikla škoda, nikdo si dokonce ani nenárokoval žádné odškodné, nikdo se necítil být krácen na svých právech. Lidi jdou do vězení a přitom neexistuje žádný poškozený. Takhle teď vypadá naše svoboda. Tohle má být naše růžová budoucnost.

A aby to nějak zakryli, tak říkají, že nás svolal Putin… Přitom my jsme tady proto, že náš premiér je kretén!

To on s celou svojí vládou zavedl naší zemi do krize. On se začal starat o všechno jiné, jen ne o Českou republiku. On rozhodl, že pro cizí zájmy není žádná naše oběť dost velká. On rozhodl, že se cena naší elektřiny bude určovat v cizině i přesto, že to zničí naše hospodářství a zbídačí naše obyvatelstvo. On může za to, že celé to zastropování energií nejenže bude neúnosné pro lidi, ale ještě to vláda bude energetickým firmám kompenzovat za drahé peníze. On mluvil o celoevropském řešení našich problémů, aby se pak ukázalo, že je to jen snůška frází a skutek utek. On je vinen tím, že začíná zima a my vůbec nevíme, jestli ji zvládneme překonat. On způsobil, že naši sousedé nevědí, jak zaplatí účty. On je vinen, že firmy zavírají provozy a propouštějí zaměstnance. On nám nařídil šetřit a zároveň si zvýšil plat.

Petr Fiala a jeho vláda nás svolali. Proto dneska stojíme na náměstí, místo abychom doma dělali něco smysluplného s rodinami. Proto jsme přijeli ze všech koutů naší země, místo abychom si doma užívali posledních pěkných dní. Jsme na Václaváku, protože už máme vlády plné zuby. Jsme v Praze, protože vláda nekoná, protože se zaprodává a myslí si, že jim to projde.

Jenže my už nejsme rozdrobení. My už nejsme atomizovaní jednotlivci. Už se nám nemůžou smát do ksichtu. Umíme se zorganizovat bez České televize. Už nepotřebujeme vládní pravdomluvná mééédia. Umíme se svolat, umíme se sejít a umíme se dohodnout. Celý Václavák je toho důkazem. Už je jedno, co o nás napíšou, už je jedno, jakou špínu na nás budou kydat. Už je jedno, co zase zcenzurují a zablokují. Už nás neumlčí, protože to nemají v rukou.

Už máme svoje lídry i svoje odborníky. Budou na pódiu i pod pódiem. Jdeme si je poslechnout, abychom věděli, kým vládu nahradíme. Umíme si ty své najít i jinde než v pořadech TV Seznam. A vůbec nám nechybí exhibující Václav Moravec. Sami se umíme rozhodnout, co je pravda, sami se umíme informovat, máme vlastní rozum. Vládní narativy, signály a banování na tom nic nezmění.

Dokázali jsme se svolat, dokázali jsme přijít na Václavák, dokázali jsme se sjednotit, dokázali jsme zapomenout na rozpory. Postupně se profilují naši lídři i odborníci. A to ještě není nic, proti tomu, co dokážeme dál, pokud vláda okamžitě nezačne konat ve prospěch nás a naší země.

Tak dneska pod ocasem… Rád si tam s vámi podám ruku.

https://www.litterate.cz/nazdar-dezolati/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 říj 2022, 07:27


Requiem pro starý svět…
by Vidlák 28 října, 2022

Včerejší demonstrace… jak začít…

No, za Vidlákovy kydy dobrý… Maličko jsem se zdržel a dorazil na avizované místo u prodejny Baťa asi deset minut po jedné. Už tam na mě čekal docela hezký dav a pak jsem hodinu jen podával ruce, naléval portské a odpovídal na dotazy. Říkal jsem si, že na první demonstraci jsem jen přišel, na druhé jsem už mněl vidlácké placky, na té včerejší jsem měl demižon portského… a až bude nějaká další, asi sebou vezmu gril na prase a rozjedeme to opravdu po Vidlácku.

Po hodině jsme se přesunuli blíž k demonstrantům. I tady jsem dopředu avizoval, kde budu stát a i tady jste na mě čekali vy – moji čtenáři. Tož druhé kolo – podávání rukou, nalévání portského, debata tu v užším, tu v širším kroužku. A hele… najednou mi to došlo. I když se řeční z pódia, stejně kolem mě stojí hodně lidí a poslouchají mě. A bylo to tak po celou demonstraci. Byl jsem tam, ale poslouchal jsem řečníky jen tak na půl ucha, protože pořád někdo poslouchal mě.

Lidí podle mě bylo zhruba stejně jako minule. Můj šafář tvrdil, že tentokrát jich bylo dokonce trochu víc, než posledně, ale pokud ano, velký rozdíl v tom nebyl. Jenže… mnoho z přítomných už nepřišlo kvůli řečníkům na pódiu. Kousek ode mě se podobně činil Jindra Rajchl, který tam měl ještě mnohem větší dav příznivců, někde uprostřed toho moře lidí chodil Jirka Havel a sbíral podpisy pro prezidentskou kandidaturu Turánka…. prostě lidi přišli, ale byly to vlastně tři, čtyři demonstrace v jedné.

Nerad to říkám, ale prošlo kolem mě hodně lidí, kteří se od pódia vraceli rozčarovaní a odcházeli dřív. Leckteří moji čtenáři mi pak tlumočili stejný názor – prý se na některé řečníky i pískalo. Aniž bych se chtěl někoho dotknout, Paroubek nebyl rovnocenná náhrada za Rajchla a Noveský se Štěpánem, Jandejskem a Ševčíkem vysloveně chyběli. Na první demonstraci na začátku září také zněly pitomosti, ze kterých se mi prsty u nohou kroutily v pěst, ale tenkrát kromě blbostí zazněly i hezké a promyšlené projevy. Včera to bylo vyprázdněné.

Láďa Vrábel sice mluvil o tom, že je to o lidech a jejich energii, ale tentokrát jsem měl dojem, že se ta energie vysloveně maří jak ve výparníku lokomotivy. Síla by byla, lidí bylo hodně, letecká fotka bude vypadat dobře. Ale při první demonstraci lidi hltali každé slovo. Teď už raději leckdo poslouchal Rajchla pod pódiem.

Nevím, jestli tam byli i Noveský se Štěpánem, ale pokud ano, určitě měli i oni své posluchače víc u sebe než před obrazovkou…

Bylo to takové requiem. Requiem pro starý svět. Vzedmutá vlna obav o budoucnost přinesla do veřejného prostoru pár nových jmen, vyprofilovala pár obličejů, o kterých ještě uslyšíme, ale také se ukázalo, že jen v jednotě je síla a je stokrát lepší, když rozhádaní lídři vystoupí spolu na jednom pódiu, než když jeden zvítězí a prosadí si svou. Byť by mohl mít stokrát spravedlnost na své straně. Pokud jednou někdo promluví k lidu a lid si ho zapamatuje, už ho nelze opominout a pokud příště nepřijde, je to ztráta. Také se ukazuje, že odborník může nabídnout řešení a politik může nabídnout způsob, jak toho řešení dosáhnout, ale jak jsou jeden bez druhého, je to bída s nouzí. Představení prezidentských kandidátů to fakt nezachrání.

Na začátku září se lidé vrátili z dovolené a padly na ně ty zvýšené ceny za jídlo i elektriku. Teď celá tato vlna obav trochu odeznívá. Člověk si totiž zvykne i na šibenici. S touto první vlnou obav odeznívá i ten nečekaně úspěšný první pokus o probuzení národa z letargie. Všechno bylo vyřčeno. Co nás čeká v zimě, jaké máme možnosti, co se dá nebo nedá udělat, na co si máme dávat pozor. Zazněly požadavky na demisi vlády, objevili se lidé, kteří k tomu mají co říct. A i kdyby všichni zůstali jednotní, zřejmě by tam dneska bylo víc lidí, ale stále by jich nebylo dost.

Teď začíná zima. V příštích týdnech se ukáže, kdo měl pravdu. Ukáže se, zda jsme jen strašili a stejně tak se ukáže, jak vláda doopravdy konala. Ukáže se, jak je to s hentými zásobníky na plyn, ukáže se, pro koho se naplnily, ukáže se, jestli ty LNG tankery stíhají zásobovat a jestli jsme schopni to zaplatit. Ukáže se, jestli budeme mít doma zimu. Jestli ta příští vlna bude o obavách, nebo o holé existenci, to se ukáže v prosinci nebo v lednu. Podle mého skromného názoru nemá smysl dál vybičovávat emoce, ale je třeba projít zkouškou v realitě. Všechno už zaznělo, teď je třeba zjistit, jestli to je pravda. Včera už to vesměs byly jen fráze.

Včerejší demonstrace byla vlastně takovou tečkou za starým světem. A varováním! Pokud nám vláda lhala, pokud měli pravdu odborníci, pokud jsme všichni upozorňovali na budoucí průšvih oprávněně, tak budeme brzy na tyto demonstrace vzpomínat jako na malé. Zkušenosti z těchto dvou měsíců se hned tak nezapomenou.

Takže dezoláti! Chystat se na zimu! Co jsme mohli, to jsme udělali. Teď musíme počkat, až to dojde i těm, kteří se nám dneska ještě smějí.

Děkuji všem, kteří přijeli. Děkuji všem, se kterými jsem se poznal, děkuji všem, kteří pro vlast udělali něco víc, než jen radili z gauče. Neviděli jsme se naposledy, nejspíš budeme muset jít zas. Ale nejdřív se musí ukázat, jestli jsme nekecali…

https://www.litterate.cz/requiem-pro-stary-svet/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1100
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 říj 2022, 23:21

Nejbližší budoucnost… by Vidlák 29 října, 2022

Včera jsem po vidlácku hodnotil poslední demonstraci a svůj článek jsem ukončil úvahou, že by podle mě bylo lepší teď s demonstracemi zvolnit tempo a počkat na věci příští. Jednoduše proto, že se hento lidové hnutí jaksi nezvětšuje a přibývá pnutí. Lidé, kteří si uvědomují problém, ti přijeli už potřetí a byli velice tolerantní k řečníkům i organizaci, což je fajn. Ti, kteří si problém neuvědomují, těm stále ještě neteče do bot. Už jsme tu probírali, že máme mezi sebou lidi, kterým se zdražily energie o 300%, ale také ty, kterým se zdražily o 15%. Restaurace jsou všude vyprodané, aut jezdí po dálnicích obvyklé množství… jen cenovky v hytlermarketu dost poskočily.

Když jsem se na Václaváku potkal se svými čtenáři, slyšel jsem, že leckteré průmyslové podniky už zavřely a propustily lidi. Ale také jsem si vyslechl, že jinde naopak lidi nabírají a rozšiřují výrobu. Škodovka teď prý jede na tři směny a ždímou z lidí co největší výkony. Signály jsou teď rozporuplné a člověk si zvykne i na šibenici. Ten úlek ze zdražení na začátku září, ten se nám poněkud rozpouští v mlze. všedních dní. A když je mlha, není od věci zvolnit a pořádně se rozhlédnout, kudy vede cesta.

Proto bych si vidlácky myslel, že je zapotřebí počkat, jestli se nám Titanic ještě víc nakloní a nebo jestli to pumpy v podpalubí zvládnou vyčerpat. Je zapotřebí si počkat, jestli náš kapitán Signál I. uklidňoval, protože je všechno v nejlepším pořádku a nebo jestli jen oddaluje chvíli, kdy se naše loď pravdy, lásky a evropských hodnot potopí. Má Fiala blíž ke kapitánu Smithovi nebo Schettinovi? Je třeba se ještě trochu připravit, ještě se skamarádit se sousedy, ještě se zamyslet, co můžete udělat pro chvíli, kdy vám řeknou, že odteď je to „zachraň se, kdo můžeš.“

Dneska si proto trochu prokydáme, jaké ukazatele budoucnosti bychom asi měli sledovat, protože budou mít vliv na to, co se děje ve strojovně této republiky.

Zítra by nám měl Andrejko sdělit, jestli bude kandidovat na prezidenta. Jen si nemyslete, to bude důležitá informace. Babišova podpora by měla být bianco šekem do druhého kola. Pokud bude Veľký bocián kandidovat, tak celá prezidentská volba bude vlastně jen o jednom druhém jménu a ve druhém kole o volbě menšího zla z obou. Do pátku jsem byl přesvědčen, že Andrejko kandidovat nebude, protože (a to jsem tu řešil už mockrát) má víc odpůrců jak příznivců a ve druhém kole je k poražení celkem od kohokoliv, kromě Petra Pavla. Vzhledem k tomu, že na soudruha Pávka se vylévá špína už teď, byl to pro mě důvod si myslet, že Babiš do prezidenta nepůjde a předpokládá, že českou Čaputku si pak na Hradě omotá kolem prstu.

Od pátku ale mám echo, že Babiš do prezidenta půjde, očekává, že se střetne s Nerudovou a předpokládá, že si ji namaže na chleba, bo blondýna má za sebou tolik průšvihů, že by to vydalo na hodně tlustou knihu. Tak si vyberte… podle všech signálů bych řekl, že do toho Andrejko nepůjde, podle šepotu do mého vidláckého ouška do toho naopak půjde a očekává souboj s Danuší. Pokud do toho půjde, nemá moc smysl řešit další kandidáty. Jedině za předpokladu, že by se dopředu dohodli na jednom jméně a za to pak agitovali v předvolebních debatách podle vzoru Hilšer a Horáček a pak pár dní před volbami odstoupili ve prospěch vybraného kandidáta. Nějak si nedovedu představit, že by to udělali. Jen velká náhoda by protlačila do druhého kola někoho jiného než ženskou, která má nekonečnou mediální podporu.

Nebo ano? Dobře, řeknu jedno jméno – Vitásková. Ta má podle mě největší šanci v druhém kole Babiše porazit, protože je kovaná v energetických otázkách, které asi budou celkem v oblibě, protože v lednu právě tohle bude tématem číslo jedna. Dokázali by se všichni ostatní kandidáti na Alternativě zapřít a od začátku pracovat v její prospěch? Podle mě je to zcela nereálné očekávání, které se nemůže naplnit.

Zároveň by to také znamenalo, že Babiš nepředpokládá pád vlády, protože by raději byl premiérem než prezidentem. Respektive, ukazovalo by to, že Babiš nemíní Fialu zachraňovat převzetím moci a nechá ho vládnout až do hořkého konce. V tom případě si nejspíš užijeme nejen studenou zimu, ale i krizové jaro.

Další důležitou událostí budou americké volby do kongresu. 8. listopadu… Republikáni se třesou na většinu a už dopředu avizují, že Ukrajině omezí podporu. Demokraté zase mávají průzkumy, které jim věští převahu.

Pravda je, že volby v USA rozhodují domácí témata a nějaká Ukrajina i Rusko jsou na žebříčku amerických hodnot hodně daleko za levným benzínem, pracovními místy a bezpečností v ulicích. Myslím, že pořadí jsem také trefil. Mám takový neodbytný pocit, že i Rusové čekají na toto datum. V poslední době jsem viděl příliš mnoho videí s plnými vlaky tanků, kanónů, petard a vojáků, než abych se nezačal ptát, proč je nevidíme na frontě. Jako by Putin čekal, že po volbách se buď dobře domluví, což bude laciné, nebo se nedomluví a pak z té své speciální vojenské operace udělá opravdovou válku i s obtížnými rozhodnutími ohledně střílení do civilní zástavby. Zatím tu a tam zničili jednotlivé baráky. Ono se to dá dělat i s celými čtvrtěmi.

Nebo spustí ruskou verzi ofenzívy Tet pár dní před volbami? Aby na CNN bylo vidět, jak diplomaté spěšně opouštějí Kyjev letadly, protože ruská a běloruská armáda táhnou na Luck a Kovel a odřezávají Ukrajinu od Polska? Nevím. Ale očekával bych, že situace na Ukrajině se v příčině či důsledku amerických voleb začne dynamicky vyvíjet, což bude mít vliv i na nás, protože Nordstrýmy nejsou a jiné možnosti dopravy plynu závisejí na vůli Zelenského a Moravieckého. Nějak se nemohu rozhodnout, kdo nás do středověku pošle raději. Ale vlastně si to zasloužíme. Dobrý skutek podporování války zbraněmi i penězi, ten musí být po zásluze odměněn.

Také jsem si nemohl nevšimnout krásného signálu od našeho ministra vnitra Vítka Rakušana s mrtvým Putinem ve vaku na mrtvoly. V tomto případě z toho ale budu mít spíš radost, protože Vítek nám ukázal, že v rámci svobody projevu se to smí. Samozřejmě, kdybychom to stejné udělali s ruskou vlajkou a do pytle dali Zelenského, bylo by to na čtyři knedlíky ve druhé cenové, ale ten dvojí metr je tak úžasný, že s ním budeme mlátit libtardy po hlavě ještě deset let.

Lidová tvořivost samozřejmě na sebe nenechala dlouho čekat a nejvíce se mi líbil plakátek, kde je použit Vítkův ksicht, ale místo pytle na mrtvoly kouká z poklopce. Češi jsou smějící se bestie… aneb jak jeden obrázek řekne víc, než tisíc slov. Tohle Rusové neumějí, ti nejspíš maličko upraví souřadnice pro raketu Jars…

Takže si to shrneme… Babišova tiskovka ohledně kandidatury na prezidenta, americké volby do Kongresu, ruské vyčkávání a vojáčkování… jsem vážně zvědavý, jak dlouho bude trvat, než se nám ta dnešní zaseklá situace zase pohne. A zima za dveřmi… podle mých pranostik by měla být tuhá, ale to mi vycházelo i loni a pak se to nestalo. Zlověstné dunění na obzoru se trochu uklidnilo, všechna varování už zazněla… a teď čekáme, co se vlastně doopravdy stane. Takže pro všechny organizátory dalších demonstrací… moderato pánové, moderato!

Malá anketka pro dnešní komentářové kydání… bude Andrej kandidovat?

https://www.litterate.cz/nejblizsi-budoucnost/

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9851
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od homer » 30 říj 2022, 12:58

Vlk / Vidlák / Cimbál - Krize / Debatní klub
Pozvání do Debatního klubu přijali pánové Bloger vlk - zastoupen přes Skype, Bloger Vidlák a Pavel Cimbál na téma krize, která postupně prostuje celou naší společnost. Otevírají otázky médií, svobody slova, odpovědnosti politiků, ale i potravinovou soběstačnost a možnosti přežití systému při hrozbě jeho kolapsu.


Odpovědět