Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Odpovědět
Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 128
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 08 úno 2020, 17:02

Fotovoltaika na Sahaře je velkým tématem, ne že by to nešlo, nýbrž pro fotovoltaiku jsou tam extrémní podmínky, tedy pokud uvažovaný materiál fotovoltaických článků je křemík...Pokud se fotovoltaické články vlivem silného slunečního žáru příliš zahřejí, pak ztrácejí schopnost dávat elektrickou energii. Jsou i jiné materiály, používané hlavně pro kosmický výzkum, které dobře snášejí extrémní podmínky, avšak jejich výraznou nevýhodou je cena.

Ale určitě nechci hanět využití fotovoltaiky na Sahaře (ani jinde). Určitě, každý zdroj energie má své využití, abych se vyjádřil diplomaticky. Určitě v menším rozsahu pro nějaký domek, chatku, karavan, parkoviště nebo k osvětlení zahrady.....V tuto chvíli je nějak takhle.

Muhammad al-Hakim
Redaktor
Příspěvky: 128
Registrován: 08 črc 2019, 10:58

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Muhammad al-Hakim » 08 úno 2020, 20:57

Ještě k mým dnešním předchozím příspěvkům do diskuze. Jelikož jsem dostal od někoho vzkaz, kde se mě tazatel ptal, co si myslím o možnosti drastických dopadů na společnost v průběhu nadcházejících změn způsobených přechodem na "ekologický způsob" života (přechodem z ropy na obnovitelné zdroje), tak mám potřebu k tomu napsat následující.

Člověk má úplně pustit z hlavy všechny alarmistické zvěsti a poplašné zprávy. Vždycky platilo, že "nějak bylo, nějak je a nějak bude" - a civilizace rozhodně nekončí. Samozřejmě, lze filozofovat nad nějakými představami a vlastními závěry, že by věci za konkrétních předpokladů mohly být "tak a tak"...., ale to jsou všechno roviny typu "kdyby byly ryby a nebylo by rybníka, sáhlo by se do kapsičky a vytáhlo by se kapříka".

Osobně vnímám přechod na ekologii v praktickém užití v životě jako velmi pozitivní. Kdo bude proti tomu vystupovat, tak má třeba zájem prodávat ropu, zemní plyn...a chápu, že z obchodního hlediska si velmi přeje, aby lidé vařili doma na zemním plynu, nevyužívali žádný jiný zdroj, ale píši to hodně obecně, jelikož sem nechci tahat mezinárodní politiku. Že přechod způsobí potíže? - Myslím si, že každá změna (jakákoliv) zároveň řeší nastanuvší problémy, ale to je přeci normální život!

Jen si myslím, že třeba technologie elektromobility není dosud úplně dotažená do konce, respektive nejsou dořešeny všechny záležitosti okolo. Takže úprk od spalovacích motorů lze provádět pozvolna, tedy jako žádný "úprk", což je věc, které si všímám, že se ostatně i děje - věci jdou vcelku pozvolně a je to dobře. Spalovací motor tu bude ještě hodně dlouho, to je můj osobní předpoklad. Třeba budeme auta se spalovacím motorem vozit z takových zemí jako je Maroko, Tunis, Egypt, Turecko...., když v Evropě nabídka této možnosti nebude v budoucnu postačující. Ale jde jen o moje filozofování v rovině "kdyby bylo kdyby".

Jak bude vypadat svět, když tzv. "zezelená", si vůbec netroufám odhadnout. Stejně by nám nejvíce prospělo vrátit se k přirozenějšímu způsobu života v rámci existující civilizace. Tam fotovoltaika, větrná energie, biomasa....mohou hrát svou vynikající úlohu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5338
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od petrp » 08 úno 2020, 22:09


.
Zvláště závěr dokumentu je velmi pikantní a vševypovídající... :mrgreen:
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. - Jan Werich
Je těžké býti debilem, protože konkurence je obrovská. - Miroslav Horníček

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11835
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Alchymista » 08 úno 2020, 22:29

njn. Aj na území ČR (miesto si nespomeniem) sa svojho času tažilo čierne uhlie a spracovávalo ako uránová ruda.

ale našiel som to: https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se ... vedcu/2313
Mgr. Viktor Goliáš, Ph.D., Ústav geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů:

Uhlí obvykle obsahuje pouze pozaďové, tedy relativně nízké koncentrace uranu. V některých případech však může dojít k jeho druhotnému nabohacení uranem a dalšími prvky již v sedimentární sekvenci.
Organické látky dokáží uran účinně sorbovat a redukovat, tedy imobilizovat z uhlím procházejících vod. K dalšímu nabohacení pak může dojít v určitých lokalizovaných partiích slojí vlivem tektonických procesů při "vrásnění" sedimentů s uhlím.
Pověstná jsou některá uhlí z dolnoslezské (také zvané Žacléřsko - Svatoňovické) pánve. A to zejména sloje Visutá, Baltazar a Rybníčská, které se v 50. letech 20 století dokonce dobývaly jako uranová ruda. Kromě uranu obsahuje toto uhlí zároveň i zvýšené koncentrace Cu, Pb, Zn a dalších rudních prvků.
Uran a dceřiné radium se po spálení uhlí koncentrují v popelu. Dobře je znám radiohygienicky problematický případ použití škváry z elektráren v Poříčí u Trutnova a Rynholci u Kladna na tvárnice pro stavbu montovaných domků START.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 3837
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Aaron Goldstein » 13 úno 2020, 18:03

Prodeje elektroaut v Číně poklesly o třetinu. Vyschly dotace
To, že ekonomika elektromobilů stále stojí pouze na dotacích a legislativních regulacích, potvrdily statistiky prodejů v Číně, která je dlouhodobě jejich největším světovým trhem. Poté, co tamní vláda loni v polovině roku výrazně omezila subvence na jejich nákup, klesly prodeje v posledním čtvrtletí o 30,8 procenta.
Podobně slabý závěr roku ovšem zaznamenaly prodeje elektromobilů i v USA. Tam celkově trh bateriových elektromobilů (BEV) poklesl o 27,3 procenta.
https://www.forbes.cz/prodeje-elektroau ... ly-dotace/

Bez dotací a regulatorních nařízení nemají elektromobily na volném trhu šanci...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 13 úno 2020, 18:20

Tak uz i rusove v Syrii podporuji prechod z nafty na soolarka, na Sputniku je video z incidentu amiku, jak to rusove prijeli srovnat a na BVP dve soolarka, tak 2 x 50Wp, tak pri dlouhen stani by to nejakou elektriku davalo.
https://cz.sputniknews.com/svet/2020021 ... -na-video/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 11835
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Alchymista » 13 úno 2020, 18:39

Súhlas - podporujú prechod na solárnu energetiku. Tam, kde je to praktické a kde to má zmysel.

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 15 úno 2020, 04:01

Tady se muzeme podivat jak si stojime s cenou elektriky ve svete. Jsme neohrazoni na prvnim miste

https://www.kurzy.cz/zpravy/530556-mame ... ail_135343

i kdyz tam maji nejaky zmatek//
Z takového srovnání vychází Česko nejhůř ze všech 32 zemí. Cena za jeden kWh včetně daně vychází na 31,68 eur (necelých 800 korun), což je vysoko nad průměrem Evropské unie, který činí 21,59 eur, i celé Evropy s 21,06 eury.

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 1162
Registrován: 07 úno 2017, 19:46
Bydliště: CB

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od jura-p » 15 úno 2020, 06:06

To je ovšem vtip. Skoro jako ten vtip, co odkazuje na vlastní email.

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 15 úno 2020, 06:25

jura-p píše:
15 úno 2020, 06:06
To je ovšem vtip. Skoro jako ten vtip, co odkazuje na vlastní email.
Debatovalo se tady o navratnosti investice za solarka na rodinem dome, kdy se to vrati
Treba v lednu vyskocila inflace na 3.6% a rust nasi ekonomiky se zpomalil o 0.2%. Tak se u nas zdrazujue od F...fsecko.

Jasne ze ta cena na kWh nesedi, ale ten graf, ze jsme nejdrazsi sedet bude. Napsal jsem jim, tak uvidim kdy odpovi. Je to porovnani kupni sila a cena a tak to nebude menit nic na faktu ze jsme nejdrazsi

pisou tam:

Máme nejdražší elektřinu v Evropě. Podívejte se na srovnání zemí

Smutné prvenství získala Praha ve srovnání cen elektřiny v hlavních městech zemí Evropy. V poměru k životním nákladům a cenám služeb Češi platí za elektřinu nejvíc v celé Evropě. Nejlépe jsou na tom skandinávské země či Švýcarsko.

pisou i to ze je to umele vytvorena jednotka:
Nicméně takové srovnání by bylo zavádějící vzhledem k rozdílné životní úrovni v jednotlivých státech. Úřad proto sestavil přehled cen elektřiny podle standardu kupní síly. Jedná se o uměle vytvořenou měnovou jednotku, která je pro mezinárodní srovnávání lepší. Bere v potaz náklady na život v dané zemi či ceny služeb.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 890
Registrován: 07 úno 2017, 13:04
Bydliště: Jizerky

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Grif » 15 úno 2020, 06:53

Ona už není cena elektřiny za MW/h?
Kdysi jsem se snažil spočítat cenu za kterou různé společnosti nabízí odběr a zjistil,že se to spočítat nedá.
Celé se to skládalo z několika položek z nichž některé byli proměnlivé.Jasnou cenu např. 10kč za 1kW/h nikdo neuvádí.Občas otravuje nějaký dealer,že společnost XY má levnější elektřinu.Vždy se rovnou zeptám kolik chtějí za kW/h?Zatím mi páni "odborníci" neodpověděli.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 15 úno 2020, 09:52

Jedná se o uměle vytvořenou měnovou jednotku, která je pro mezinárodní srovnávání lepší. Bere v potaz náklady na život v dané zemi či ceny služeb.

Ten graf ukazuje naklady na elektriku vzhledem ke kupni sile v tech mestech, potazmo statech. Ono v te Praze budou vyssi naklady na zivot jak v jinych mestech. V Praze je take vetsi prumer platu, to zase bude zkresleno ze tam jsou vselijake ustredni urady, firmy co delaji i po republice maji v Praze sidlo, lidi s vetsima platama. Treba tam je ze v lednu skocila inflace na 3.6% o tom TV a media moc nemluvi...

Ten kurzy.cz delaji lidi co znaji jak to chodi. Jsem si nabehnul, kdyz u jednoho obchodnika s akciema jsem si zatrhnul ze chci zpravodajstvi a prijde me za den i 20 emailu jak se hejbou kurzy, ropa, plyn, zlato.....tohle delaji makleri. Tech webu je hodne a da se tomu verit, na nejake debaty mivaji diskuze a i tam casto odpovidaji i makleri. :jo: internet je potvora, hlida o co se clovek zajima, potom sazi vselijake odkazy, reklamy na zbozi co jsem se dival....


Prosil bych soukromou zpravu ohledne rady, akcie a daneni. :mimotema:
Naposledy upravil(a) Beda dne 15 úno 2020, 10:01, celkem upraveno 1 x.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 5733
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od kenavf » 15 úno 2020, 10:00

Čo som platil poslednú vyučtovaciu faktúru máj 2019:
Spolu za dodanie tovaru a služieb: 627€(všetko je v tom)
Fakturovaná spotreba: 4550kWh(14.4.2018-11.4.2019)

Z toho mi vyšlo:0,1369€/kWh

Je to sadzba D2, spotreba domácnosti, nemám elektrické vykurovanie ani nijaký veľký el.spotrebič kvôli ktorému by sa upravovala sadzba.
El.rúra,práčka,sušička,myčka,žehlička/naparovacia stanica Kärcher(podstatne rýchlejšie sa s tým žehlí-vyjadrenie manželky,svetlá už všetky LED(svietime dosť), jeden stolný počítač a notebook obidva dlhodobo cez deň zapnuté,TV55"-dlhodobo zapnutá,v lete klíma len podľa potreby-tropické dni cca 200kWh,kotol plynový
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 15 úno 2020, 10:18

jasne, to co pisou oni je smyslena mena, ten graf by byl stajny, i kdyby by byla jina mena.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 5733
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od kenavf » 17 úno 2020, 21:03

Z diskusie:
Já jezdím s Teslou Model 3 Long Range při 135km/h za 22kWh/100km. Doma cena na Superchargeru 6.6Kc/kWh všude po Evropě (po přepočtu). Takže elektromobil 1.45 Kč/km. Pokud nabíjím doma (85% všech nabíjení při denním nájezdu 260-300km) za cenu 2.2 Kč/kWh
http://www.hybrid.cz/cez-zverejnil-deta ... romobilita
Len nerozumiem tej tabulke v článku.
Či pri tom predplatenom množstve zaplatím len ten mesačný poplatok(550Kč/122kWh) a kedy sa začne realizovať tá cena za 1kWhodinu(4,5Kč/kWh)?

P.S. Asi zaplatíš 550Kč a keď neodoberieš tak je to tvoj problém. Čo bude naviac je za 4,5Kč/kWh. Ale chudáci tí neregistrovaní.
P.S.2 Zase to smrdí niečim podobným ako boli "cez cudziu sieť", "rooming" ako pri mobiloch, mala by zasiahnuť EU a zjednotiť dobijacie stanice aj s cenami.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 18 úno 2020, 09:38

Ted se na burzovnich zpravach se objevilo ze v Nemecku zdrazila na burze elektrika o 8%.
To jenom k tomu vypocitavani navratnosti investice do solarek.
Ceny elektřiny na německé burze od začátku minulého týdne posílily téměř o 8 %,
Fio banka, a.s. ( www.fio.cz )
David Brzek , research@fio.cz, www.fio.cz


Postavil bych barak aby mel strechu na jih na celou ji posazel solarkama a dal dost AKU. Ted je dotace jen na AKU....Bude se elektrika zdrazovat, tak bude navratnost rychlejsi. Kamarad ma firmu, tak mu to pres den pohani stroje, ma 30 kWp, na strese baraku.

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1154
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od riho » 18 úno 2020, 09:59

Beda a máš lincenciu obchodníka s elektrinou, príp. skúšky burzového tradera a zaplatený prístup na burzu? Pretože ak nie, tak je ti to na dve veci a elektrinu od teba bude vykupovať distribučka za cenu akú si ona určí. Ak si nájdeš iného výkupcu, tak to preplatíš na poplatkoch za využívanie distribučnej sústavy, do ktorej si vyvedený.

Beda
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1115
Registrován: 01 úno 2017, 13:27

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od Beda » 18 úno 2020, 13:52

riho píše:
18 úno 2020, 09:59
Beda a máš lincenciu obchodníka s elektrinou, príp. skúšky a zaplatený prístup na burzu? Pretože ak nie, tak je ti to na dve veci a elektrinu od teba bude vykupovať distribučka za cenu akú si ona určí. Ak si nájdeš iného výkupcu, tak to preplatíš na poplatkoch za využívanie distribučnej sústavy, do ktorej si vyvedený.
To o te burze elektriky v Nemecku jsem dal ze cena leze nahoru a poleze. Dcera ma na baraku 5.5 kWp a 95% solarni elektriny spotrebujou doma. Uz to maji zaplaceno. Maji nadrz 1000 l napojenou na topeni a elektriku v baraku ridi PC pomoci Black boxu za elektromerem a postupne zapina spotrebice, bojler, pracku, mycku a pritapeni. Kdyz zacina a konci sezona staci na barak to co da slunce a i pres leto je voda v nadrzi ohrata na 80 stupnu.

https://www.elektrina.cz/nizky-tarif-ce ... ocni-proud
maji radu tarifu, dokonce taruif pro dobijeni elektroauta.
Uz se muze i pri nizkem tarifu nabijet AKU a pri vyssim to z nej tahat.
Tady je to se solarni elektrikou trochu jinak jak na slovensku.

Bydlim v panelaku 145 bytu....jinak bych postavil barak a snazil se byt sobestacny. Tady jsou u distributori co nabizeji virtualni akumulator, take muzes nekoho najit pres rozvodnou sit mu ni prodavat, samo za poplatek.

Vsak ona bude elekltrika 2x i vicekrat drazsi

Na burzu jen pres burzového tradera, ale v 90-tych letech se darilo, pak zacala padat jedna fabrika za druhou, tak jsem to dal do jednoho fondu, do lonska to popolezlo za ty roky o 100%, ted jsem to vybral a na stara kolena zacal s akciema, zatim neprodelavam...
Naposledy upravil(a) Beda dne 18 úno 2020, 16:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1154
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od riho » 18 úno 2020, 14:17

Pri tých zelených výmysloch elektrina polezie, horšie bude, že sa zhoršuje kvalita zdrojov, ich spoľahlivosť a to je vec ktorá celú EÚ dobehne tak za 10-20 rokov. Akuát pozerám zábery natočené tatrovákmi pri ceste okolo sveta. V Kalifornii stavili na obnovitelné zdroje už pred skoro 40 rokmi. A vďaka nezmyselným reguláciám na ich podporu majú problém so spoľahlivosťou dodávok elektriny v celom štáte. Mám obavu aby celé toto OZE šialenstvo nedopadlo ako v románe Terrapolis, kde západnú civilizáciu nakoniec ovládli racioboti, ktorí zracionalizovali život celej spoločnosti v dôsledku nedostatku energie. Nedajbože ako v Pútnikovi Jiřího Kulhánka, kde ekoteroristi zabili starých rodičov hlavného hrdinu, lebo jazdili na trabante.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 5733
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Přechod ekonomiky z Ropa/$ na elektrinu

Příspěvek od kenavf » 18 úno 2020, 14:41

Každý človek dostane ročný kredit na CO2 a ten nebude môcť svojími nákupmi a službami(dovolenky,cestovanie, a pod.) prekročiť.
Ak bude solventnejší tak si bude môcť od niekoho odkúpiť časť jeho kreditu.
:jo:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti