Atomová energie

Odpovědět
kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6862
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 28 led 2021, 00:52

je získávání ochuzeného uranu poměrně levné a tento materiál je dostupný ve velkých množstvích
Dosť prekvapivá informácia. Čo znamená "lacné", koľko stojí kilo? https://cs.wikipedia.org/wiki/Ochuzený_uran
Ve starším, ale ještě používaném Boeingu 747 je používán jako vyrovnávací závaží na zádi. Uvádí se, že bylo vyrobeno kolem 600 exemplářů tohoto modelu obsahujícího ochuzený uran, přičemž jednotlivé exempláře obsahují 400 – 600 kg ochuzeného uranu (jiný pramen uvádí dokonce 400 – 1500 kg).
:!:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15391
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 28 led 2021, 09:52

Cena wolframu sa pohybuje na úrovni $30-40 za libru, cena uránu je aktuálne $25-30 za libru (otázka je, či sa počíta "čistý", alebo kovový, alebo v "žltom koláči"). Cenu ochudobneného uránu som nenašiel, ale je to odpad po separácii uránu 235 z prírodného uránu. Na druhej strane - aby sa vytvoril kovový ochudobnený urán, musí prejsť pomerne náročným technologickým procesom konverzie z hexafloridu uránu na oxidy alebo nitrát a následne redukciou vo vodíkovej atmosfére.
Každopádne - je to technologický odpad a je ho zatiaľ dostatok. Z každej spracovanej tony prírodného uránu tvorí ochudobnený urán zhruba 997 -998 kg.
Prírodný urán obsahuje 99,28% uránu 238U a 0,72% uránu 235U. Ochudobnený urán obsahuje 99,7-99,8% 238U a stále ešte 0,15-0,35% 235U. Je to tak preto, že vyťaženie každej ďalšej desatiny percenta U235 je násobne drahšie, efektivita separačného procesu rýchlo klesá.

Navyše, perspektívne typy reaktorov dokážu urán 238 spalovať rovnako ako sa dnes používa urán 235, takže ochudobnený urán 238 je perspektívna energetická surovina.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15391
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 07 úno 2021, 19:19

https://literarky.cz/reading-china/1733 ... cni-provoz
První jaderný blok s reaktorem Hualong One zahájil komerční provoz
První čínský jaderný blok s reaktorem třetí generace Hualong One zahájil komerční provoz, což připravilo cestu pro masovou výrobu a export elektřiny. Blok Fu-čching 5 ve východočínské provincii Fu-ťien vyrábí energii po sedmidenním zkušebním provozu, uvedla Čínská národní jaderná korporace (CNNC).

„Čína je nyní na čele jaderné technologie třetí generace na světě vedle zemí, jako jsou USA, Francie a Rusko,“ uvedl prezident CNNC Yu Jianfeng. „Komerční provoz Hualong One také pomůže splnit cíle rozvoje nízkouhlíkových technologií, jako je dosažení maximálních emisí CO2 před rokem 2030 a uhlíkové neutrality před rokem 2060,” dodal Yu Jianfeng.

Poukázal na to, že Hualong One je jedním z nejuznávanějších jaderných reaktorů třetí generace na světovém trhu. Současné spustění bloku Fu-čching 5 podle něj položilo pevný základ pro hromadnou výstavbu tohoto reaktoru a jeho expanzi do světa.

Hualong One používá domácí technologie, všechna základní zařízení byla vyrobena čínskými podniky. Jeho konstrukční životnost činí 60 let, palivo se doplňuje jednou za 18 měsíců. Z hlediska bezpečnosti splňujte nejvyšší mezinárodní bezpečnostní standardy.

Výstavba prvního reaktoru Hualong One byla oficiálně zahájena 7. května 2015, do sítě byl úspěšně připojen 27. listopadu 2020. Za více než pět let se na jeho stavbě podílely tisíce výzkumných a vývojových týmů, více než 5300 dodavatelů a téměř 200 tisíc lidí.

Každá jednotka Hualong One může generovat téměř 10 miliard kilowatthodin elektřiny ročně, což uspokojí roční spotřebu elektřiny na výrobu a život jednoho milionu lidí ve středně rozvinutých zemích. Zároveň umožňuje snížit spotřebu uhlí o 3,12 milionu tun a emise oxidu uhličitého o 8,16 milionu tun.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 6453
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Atomová energie

Příspěvek od skflanker_ » 08 úno 2021, 20:39

Kam smeruje ruský A-výskum:
Атом на перспективу. Горизонты атома / Perspektívy a horizonty atóma
O výrobe reaktorov RITM-200 pre A-ľadoborce projektu 22220 + pre malé pozemné A-elektrárne do 55MW = životnosť 40 rokov, nové palivo "SNUP" (vstup Plutónium-239 + Urán-238) pre "bezodpadové" A-reaktory, info o MOX palive pre rýchle A-reaktory BN-800, ruský Tokamak a kopec ďalších info:

https://youtu.be/LupP55i7QzA zverejnené 07.02.2021, dĺžka videa 11:15 min.
https://youtu.be/xXdq1bDxdlQ zverejnené 08.02.2021, dĺžka videa 11:16 min.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15391
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 13 úno 2021, 17:37

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/cez- ... lektrarny/
ČEZ číslo týdne: 48 % čisté energie pokrývaly v lednu evropské jaderné elektrárny
Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15391
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 18 úno 2021, 13:07

https://ekonomickydenik.cz/na-programu- ... zdou-cenu/
Na programu je Lex Dukovany. Budeme stavět za každou cenu?
Jaderná energetika je fajn, ale… Místo tří teček lze doplnit třeba vedlejší větu „dodavatel technologie nesmí být z Ruska“, případně „nesmí to být příliš drahé.“ Výhrady k vládou navrženému zákonu o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice přibývají. V pátek 19. února se koaliční vláda Andreje Babiše pokusí sporný zákon, kterému jeho kritici dali nálepku Lex Dukovany, protlačit třetím čtením v poslanecké sněmovně.

Z řad demokratické opozice, ale už i vládní ČSSD, je stále hlasitěji slyšet požadavek, aby byl ze soutěže na nový blok v Dukovanech vyřazen ruský Rosatom. Co se týká čínského uchazeče CGN, tady už převládá shoda na jeho vyřazení z tendru. Pirátští poslanci Petr Třešňák a Lukáš Černohorský chtějí omezit riziko, že drahý jaderný reaktor zvýší cenu elektřiny pro koncové zákazníky. Navrhují proto – formou dvou podobných pozměňovacích návrhů – zavést cenový limit na úrovni 1600 nebo 1620 korun za megawatthodinu.

Takový limit – v přepočtu 62 eur za jednotku energie – stojí za úvahu. Zhruba při této ceně se ekonomicky začínají vyplácet alternativy, tedy paroplynové, fotovoltaické a větrné elektrárny. Otázkou zůstává, jak vysokou cenu bude nový jaderný blok v Dukovanech potřebovat. Skalní kritik dukovanského projektu, analytik a aktivistický investor Michal Šnobr hovoří o ceně až 155 eur za megawatthodinu. „Argumentujeme před Evropskou komisí, že je všechno v pořádku, protože ČEZ elektřinu vyrobí, prodá jí státu za 60 eur a stát elektřinu prodá na trhu za tržní cenu. My ale tajíme, že za tím stojí masivní dotace, protože za 60 eur by ČEZ prodávat nemohl,“ uvedl Šnobr v nedávném rozhovoru.

Naopak příznivci jádra tvrdí, že nový blok vyrobí levnější elektřinu, než jaká bude za dvacet let běžně k dostání, a umožní snížení koncových cen pro české domácnosti a podniky. S takovým výrokem opakovaně přišel třeba ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, naposledy při projednávání zákona ve sněmovně ve středu 10. února. „Jedná se tedy o klíčový zákon a já ho považuji za natolik důležitý, aby byl schválen v rámci parlamentu co možná nejdříve,“ uzavřel tehdy ministr své vystoupení.

Z vystupování poslanců a dalších reprezentantů různých politických stran vyplývá, že ANO, SPD, KSČM i konzervativní část ODS chtějí zákon protlačit třetím čtením co nejrychleji. V této skupině navíc převládá názor, že ruský uchazeč má v tendru zůstat. „Pokud se do toho ještě zamíchá politika, bez ohledu na to, že Rusové jsou v jádru nejdál, následování agilními Číňany. bude realizace výrazně opožděna – a také bude dražší,“ uvedl pro Ekonomický deník poslanec Leo Luzar (KSČM).

Zcela opačně vidí situaci strany napravo od středu. „Výstavba jaderných bloků v Dukovanech musí, kromě stability energetického mixu ČR garantovat rovněž bezpečnostní rizika. V žádném případě nesouhlasíme s účastí Ruska a Číny, a to ani ve variantě subdodavatel části technologie. Bez státní garance je dnes vybudování těchto zdrojů nereálné,“ odpověděl Tomáš Tesař, odborný garant TOP09 pro oblast energetiky.

Zástupci dvou opozičních středo-pravicových koalic sice obecně jaderné energetice fandí, ale k podobě zákona mají vážné výhrady. Jan Bartošek z KDU-ČSL i Jan Lipavský (Piráti) s Pavlem Žáčkem (ODS) předložili pozměňující návrhy, které mají umožnit vyřazení uchazečů z bezpečnostně problematických zemí. Za zmínku stojí ještě pozměňující návrh poslance za STAN Petra Pávka, kterému se nelíbí příliš dlouhá doba poskytování cenových garancí investorovi, tedy pravděpodobně Skupině ČEZ. Rád by tuto podporu omezil na maximálně 40 let.

Podobné snahy jsou však nejspíš odsouzeny k nezdaru; hlasy ANO, SPD, KSČM a případně části klubu ODS a ČSSD matematicky ke schválení zákona postačují.

Obrázek
Kritikům jaderného zákona vadí také zatajování informací. Takto například vypadá výstup z jednání vládního výboru k jaderné energetice. Zdroj: twitterový účet Edvarda Sequense
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 6453
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Atomová energie

Příspěvek od skflanker_ » 22 úno 2021, 19:51

Pre znalých RU a odborníkov na reaktory VVER:
Cистемы безопасности ВВЭР-ТОИ / Bezpečnostné systémy VVER-TOI
Niečo o ochranných systémoch, ktoré chránia A-reaktory projektu VVER-TOI pred núdzovými situáciami a dôsledne monitorujú bezpečnosť jadrových elektrární. Aký je rozdiel medzi pasívnymi a aktívnymi systémami ochrany? Aké bezpečnostné systémy zabezpečujú nepretržitú prevádzku a chladenie reaktora? Ako funguje núdzový plánovaný chladiaci systém primárneho okruhu a systém pasívneho odvádzania tepla?

https://youtu.be/iyA8LfJNBAg zverejnené 22.02.2021, dĺžka videa 4:44 min.

Uživatelský avatar
Kolja
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1081
Registrován: 07 úno 2017, 17:43
Bydliště: Velká Morava

Re: Atomová energie

Příspěvek od Kolja » 23 úno 2021, 06:35

Rozdíl mezi aktivním a pasivním systémem je jednoduchý. Aktivní-voda se tlačí čerpadlem, z pasivního (hydroakumulátor) vytéká pomocí gravitace voda po ztrátě tlaku primárního okruhu. To chlazení funguje asi na principu komínového efektu. Ještě tam mají rekombinátory vodíku, což na EDU taky přidávali pár let zpátky. Pasivně pohlcují vodík, ale jak to funguje, to nevím.Je to jen plechová bedna s nějakou kartridží uvnitř.

Uživatelský avatar
Tomas BB SK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2566
Registrován: 17 úno 2017, 18:33

Re: Atomová energie

Příspěvek od Tomas BB SK » 23 úno 2021, 07:34

este by si bolo dobre povedat co je to "maximalna projektovana havaria" pretoze na jej zvladnutie su bezp. systemy navrhnute. Napriklad V1 ma MPH dieru v potrubi primaru o velkosti 10x10 cm (ak sa dobre pamatam) , mochovce na odrapenie celej rury kdekolvek v trase.
Bohunice boli casom upgadnute takme na uroven mochoviec.

Medzi ochrany - pasivne patri aj projekcny a koncepcny navrh. Vid rozdiel medzi stojaty a lezatim parogeneratorom. Z hladiska bezpecnosti je lepsi lezaty s velkym objemom, z hladiska prevadzky stojaty (ten sa do ruskej koncepcie dostal zo zapadnych typov)
Poznej, co máš před svou tváří, a co je ti skryto, se ti odhalí. Neboť nic
není skrytého, co nebude odhaleno. Poznej sám sebe ...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15391
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 23 úno 2021, 07:56

Kolja - najskôr "platinová vata" alebo paladiová. To je jedno - proste nejaký vhodný katalizátor, ktorý zabezpečí "spalovanie" vodíku s kyslíkom na vodu.

Tomas - dnes to už planujú a projektujú tak, že MPH nemôže byť spôsobená ľudským zásahom (chyba, teroristický útok...), ale len vojenským útokom alebo prírodnou katastrofou, pri ktorej by "havária AE s rozrušením reaktoru" bola už len marcipánovou ružičkou na tortičke.

Zaujal ma aj "lapací kalich" pod reaktorom, ktorý má zachytiť a zadržať roztavené vnútro reaktora.
A nie celkom som pochopil v závere ten vodný bazén.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti