Energetika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32870
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 20 led 2023, 14:58

https://ekonomickydenik.cz/nemci-predpo ... nergetici/
Němci předpovídají expanzi větrných elektráren na moři slabý rok. Je zapotřebí „použít turbodmychadla“ ve výstavbě, tvrdí energetici
Vzhledem k poměrně nízkému rozšíření kapacity větrných elektráren na moři o 342 megawattů v roce 2022 musí Německo rychle přidat, aby se výstavba dostala do souladu s jeho ambiciózními cíli v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uvedli zástupci tří odvětví větrné energie.

S celkovou kapacitou o něco vyšší než 8 gigawattů, instalovanou na konci roku 2022, bude vybudování dalších 22 GW do roku 2030 velkou výzvou, která se musí začít brzy rýsovat, komentovaly to průmyslové skupiny Bundesverbandes WindEnergie (BWE), Windparkbetreiber Offshore (BWO) a VDMA (s více než 3 500 členy je VDMA největší síťovou organizací a důležitým mluvčím strojírenství v Německu a Evropě).

Podle šéfa BWE Hermanna Alberse je zapotřebí „použít turbodmychadlo“, které do roku 2025 a zejména do roku 2027 podpoří expanzi tak, aby byla schopna přiblížit se k cíli 30 GW do konce desetiletí.

„Letos se pravděpodobně nedostaneme nad úroveň loňské expanze – a dokonce pravděpodobně zůstaneme pod ní,“ řekl Albers.

Odvětví se podle něj stále vzpamatovává z propadu expanze za předchozí vlády, který způsobil propouštění a uzavírání továren, což ztížilo rychlejší náběh.

„Průmysl potřebuje stabilní trajektorii expanze,“ řekl vedoucí lobbistické skupiny. Přestože nový vládní zákon o větrné energii na moři již zavedl některé vítané změny, problémy, jako je větší kapacita přístavů a plavidel a dostupnost kvalifikovaných pracovníků, zůstávají, řekl Albers.

Lepší koordinace s ostatními evropskými zeměmi při rozšiřování větrných elektráren na moři by podle Alberse mohla zlepšit vyhlídky odvětví v Německu a pomoci efektivněji využívat zařízení a také harmonizovat nákup některých vstupních materiálů. Narušení dodavatelského řetězce, nedostatek surovin a vyšší náklady na financování, to vše přispívá k potížím odvětví, uvedl Albers.

Dodal, že společná evropská odpověď by je mohla řešit a vytvořit tak solidní odpověď na americký zákon o snižování inflace, který by zintenzivnil konkurenci v oblasti investic do energetického přechodu.

Na konci loňského roku bylo v Severním a Baltském moři v provozu přibližně 1 540 turbín – z toho pouze 38 bylo nově uvedeno do provozu.

V celé Evropě má být do roku 2030 instalován výkon 150 GW, což bude vyžadovat rychlé a komplexní vybudování průmyslových kapacit v celém regionu. Vzhledem k problémům s bezpečností dodávek způsobeným ruskou válkou na Ukrajině bude mít zásadní význam zdravý trh s větrnou energií na moři, který se bude řídit průmyslovou politikou „plynule“ zaměřenou na energetickou transformaci, uvedl šéf skupiny BWO pro větrnou energii na moři Stefan Thimm.

Podle něj by měl být urychleně novelizován zákon o větrné energii na moři, a to tak, že se umožní modely Contract for Difference (CfD), které by mohly výrazně urychlit investice do tohoto odvětví.

Thimm potvrdil, že vláda pracuje na modelu garantovaných nižších průmyslových cen elektřiny vázaných na produkci větrné energie na moři, a dodal, že průmysl je této myšlence „velmi otevřený“.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32870
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2023, 22:33

https://ekonomickydenik.cz/suas-group-s ... mi-mesicu/
SUAS Group postavila zatím rekordní bateriové úložiště v Česku. Vše stihla během pouhých sedmi měsíců
Skupina SUAS Group, navazující na původní Sokolovskou uhelnou, oznámila dokončení zatím největšího bateriového úložiště energie v České republice. Zařízení s kapacitou 7,45 MWh vyrostlo u Královského Poříčí poblíž Sokolova. Spoluinvestorem je slovenský Energetický investiční fond (EIF), jak SUAS Group uvedla v tiskové zprávě.

Hlavním cílem nového bateriového úložiště je udržování stability elektrické sítě a poskytování podpůrných služeb provozovateli přenosové soustavy ČEPS. Majitelé jej budou využívat také k obchodování na vnitrodenním trhu s elektřinou. Úložiště vzniklo velmi rychle – celý proces od výběrového řízení přes dodávku až po připojení k síti trval sedm měsíců.

„Situace na energetickém trhu, prudký nárůst cen plynu a jeho nedostupnost měly zásadní vliv na to, že nejen Česká republika, ale celá Evropa musí jednak reagovat na potřebu zajistit alternativy ke klasickým zdrojům na výrobu elektřiny, ale také se dokázat vyrovnat s jejími výpadky. Z hlediska rychlosti uvedení do provozu i finanční návratnosti jsme právě bateriové úložiště vyhodnotili jako nejvhodnější způsob, jak poskytovat podpůrné služby v rámci přenosové soustavy,“ vysvětluje Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné a skupiny SUAS Group.

Generálním dodavatelem celého řešení se stala pro společnost SUAS BESS Sokolovská uhelná. Dodavatelem technologie je nizozemský Alfen, samotné lithium-iontové články vyrobil čínský CATL. Úložiště je instalováno v areálu rozvodny Marie, která je v majetku Sokolovské uhelné. „Pro zajištění bezpečného provozu byly vybudovány dvě totožné větve bateriového úložiště, obě s možností případného budoucího rozšíření. Každá z nich je certifikována na 2,5 MW výkonu pro poskytování služeb výkonové rovnováhy,“ upřesňuje Miroslav Rohla, jednatel společnosti SUAS BESS.

SUAS Group byla založena v květnu 2021 s ohledem na plánovaný útlum hnědouhelné těžby sesterské Sokolovské uhelné. SUAS Group se zaměří na obory moderní energetiky, developmentu a strojírenství. Její záměry zahrnují také celý řetězec od těžby lithia přes jeho zpracování, výrobu baterií až po následné využití dožitých baterií z elektromobilů. Jediným vlastníkem Sokolovské uhelné je od poloviny loňského roku svěřenský fond zastupující dědice po zemřelém Františku Štěpánkovi.

Zájem o bateriové systémy pro ukládání energie vzrostl poté, co ČEPS s platností od ledna 2021 umožnil jejich zapojení do služeb výkonové rovnováhy. Dosud největší bateriové úložiště uvedla do provozu před dvěma lety společnost ČEZ. Nachází se v areálu uhelné Elektrárny Tušimice, má instalovaný výkon 4 MW a kapacitu 2,8 MWh. Mezi další provozovatele velkokapacitních baterií v Česku patří E.ON, Solar Global a C-Energy Planá.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32870
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 02 úno 2023, 21:09

https://ekonomickydenik.cz/zakulisni-hr ... -podminky/
Zákulisní hra o komunitní energetiku. Distributoři varují před riziky a odmítají údajně moc vstřícné podmínky
Těšili jste se na zakládání energetických společenství a výrobu i sdílení elektřiny v rámci bytového domu, obce či regionu? Radost možná byla předčasná. Před živelným nástupem komunitní energetiky podle zjištění Ekonomického deníku varují distributoři elektřiny a lobbují u poslanců a senátorů. Novému odvětví energetiky chtějí před startem takříkajíc přistřihnout křídla.

O co se zde hraje? Na ministerstvu průmyslu a obchodu už skoro dva měsíce od připomínkového řízení leží novela energetického zákona, která upravuje vznik a činnost energetických společenství. Vstřícné znění novely, z kterého jsou nadšeni Unie komunitní energetiky (UKEN) i další podporovatelé moderní nízkoemisní energetiky, se nicméně nelíbí všem.

Hlavním odpůrcem vstřícných podmínek pro komunitní energetiku jsou tři provozovatelé rozvodných sítí – ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. Plus jejich zastřešující organizace – České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES). Když se jim nepodařilo prosadit požadované úpravy zákona na ministerstvu průmyslu, přesouvají svou pozornost na zákonodárce. V úterý své výhrady představili na semináři některým poslancům, v příštím týdnu se vydají do senátu.
Datové centrum jako záminka

Podle dvou dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku zkoušeli distributoři oddálit start komunitní energetiky o dva roky pod záminkou vzniku Elektroenergetického datového centra (EDC) až na počátku roku 2026. Zmíněné centrum má – kromě jiných funkcí – sbírat data o výrobě a spotřebě elektřiny u členů energetických společenství. Tady se nicméně rýsuje kompromis: v rámci jedné rozvodné sítě bude možné sdílení již od příštího roku.

Horší je to se zamýšleným přechodem od třífázového k součtovému měření elektřiny. Třífázové měření, které má v Evropské unii kromě Česka už jen Slovensko a Portugalsko, je výhodné pro distributory, ale nevýhodné pro spotřebitele elektřiny – hlavně pro majitele střešních solárních elektráren. Distributoři elektřiny trvají na třífázovém měření a nechtějí se jej vzdát.

ČSRES na zaslané otázky poslal jen obecné odpovědi. „Zástupci jednotlivých distribučních společností a provozovatele přenosové soustavy k připomínkám novely energetického zákona využívají standardní postupy, tedy cestu prostřednictvím meziresortního připomínkového řízení. K vašim dotazům bych chtěla podotknout, že problematika vyhodnocování měření po fázích nesouvisí s komunitní energetikou a sdílením elektřiny,“ reagovala správkyně sdružení ČSRES Hana Tošovská.
Tah Kantou

Podle zdrojů Ekonomického deníku nasadil ČSRES do lobbování proti podobě novely energetického zákona pozoruhodnou figuru – Jana Kantu. Tedy muž s pověstí vlivného zákulisního hráče, který měl ve Skupině ČEZ po dlouhých 15 let na starosti legislativu a regulaci, a to až do počátku roku 2020. Po mnoho let měl otevřené dveře na ministerstvu průmyslu i na Energetickém regulačním úřadu a „vylepšil“ řadu zákonů a vyhlášek ve prospěch svého zaměstnavatele.

Distributoři elektřiny mají ke komunitní energetice i další výhrady, které zazněly na úterním semináři pro poslance. Pojďme si je probrat aspoň ve stručnosti.

Extrémní zájem investorů o stavbu výkonově nestabilních větrných a solárních elektráren, a to v rozsahu až 18 000 MW (více k tématu zde). Běžná denní spotřeba v létě je jen okolo 6000 MW. Obnovitelné zdroje tak budou generovat spoustu nadbytečné elektřiny, pro kterou nebudeme mít využití.
Všichni účastníci energetických společenství budou potřebovat průběhové měření spotřeby (tedy chytré a dražší elektroměry), což bude finančně nákladné.
Bude nutná tarifní reforma, která zavede u regulované části ceny vysoké paušální poplatky za připojení k síti a nízké platby za odebranou elektřinu – tedy opak dnešního stavu. Dnešní podoba tarifů až příliš zvýhodňuje malovýrobce elektřiny, jako jsou majitelé střešních fotovoltaik.

Jenže komunitní energetika má také spoustu příznivců, kteří hlasitě volají pro schválení novely ve vstřícné podobě. Vedle firem a asociací z oboru moderní energetiky jsou to starostové měst a obcí, kteří už chystají projekty v této oblasti, ale také čelní politici vládní koalice. Za jednu ze svých priorit označuje komunitní energetiku třeba budoucí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Více k tématu komunitní energetiky naleznete v textech:

Stát otevírá cestu ke komunitní energetice. Slabým místem je riziko zdražení elektřiny ze sítě
https://ekonomickydenik.cz/stat-otevira ... y-ze-site/

Nový hráč v energetice. Komunitní projekty se budou počítat v tisících megawattů
https://ekonomickydenik.cz/novy-silny-h ... megawattu/

Nadílka z ModFondu: 12,5 miliardy na fotovoltaiku a komunitní energetiku
https://ekonomickydenik.cz/nadilka-z-mo ... nergetiku/
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
mzprx
Redaktor
Příspěvky: 430
Registrován: 31 srp 2019, 15:02

Re: Energetika

Příspěvek od mzprx » 02 úno 2023, 21:27

Slovensko nema meranie odberu po fazach. Ma suctove meranie, kde sa rozdiely medzi fazami hned zapocitaju. Ale ma vo vyhlaske, ze tarifikacne meradla - elektromery musia umoznovat meranie po fazach.
Vyhláška č. 358/2013 Z. z.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-358
§ 3 - Kritériá a podmienky na zavedenie inteligentných meracích systémov
§ 4 - ods.3 e) meranie efektívnych hodnôt napätia a prúdu v jednotlivých fázach pre potreby prevádzkovateľa distribučnej sústavy
Viac hláv - viac kapusty.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32870
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 04 úno 2023, 20:45

https://ekonomickydenik.cz/od-podpisu-c ... zporuplne/
Od podpisu česko-polské dohody o lomu Turów uplynul rok. Výsledky jsou poněkud rozporuplné
Dnes je tomu přesně jeden rok od chvíle, kdy česká a polská vláda uzavřely dohodu o spolupráci při řešení negativních dopadů těžby uhlí v povrchovém dole Turów. Zatímco ministerstvo životního prostředí si pochvaluje dosažené výsledky, třeba zpomalení poklesu podzemních vod, ekologické organizace varují, že pokračující těžba připraví lidi na Frýdlantsku a v okolí Hrádku nad Nisou o zásoby vody dříve, než budou postaveny slíbené vodovody.

Optimistický pohled na praktické dopady rok staré dohody představilo ministerstvo životního prostředí. To považuje za úspěch, že polská strana dostavěla stěnu, která by měla zabránit dalšímu odtoku podzemních vod z českého území. Vzniká také zemní val, který má přispět k ochraně obyvatel nejbližších obcí před hlukem, znečištěním ovzduší a světlem. V přípravě jsou náhradní zdroje pitné vody nebo opatření na zlepšení kvality ovzduší.
„Po roce od podpisu dohody si stojím za tím, že to bylo nejlepší řešení stavu kolem dolu Turów. Vedle finančních prostředků, které využije zejména Liberecký kraji pro lepší dodávky vody, je zásadní, že polská strana skutečně plní své závazky a my jsme získali možnost kontroly vlivu těžby na životní prostředí a máme data o stavu podzemních vod, o hluku a kvalitě ovzduší. Díky tomu můžeme dříve a lépe reagovat, pokud se objeví problém,“ shrnuje vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který je též pověřeným ministrem životního prostředí.

„Ukončit spor o důl Turów bylo velmi důležité, zejména s ohledem na současnou geopolitickou situaci a nutnost zajištění energetické bezpečnosti. Podpisem smlouvy se zlepšily česko-polské vztahy, což otevřelo novou kapitolu bilaterálních vztahů. Naši experti jsou v neustálém kontaktu s českými úřady. Během prvního roku trvání dohody byly splněny všechny plánované úkoly,“ dodává polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová.
Součástí dohody je finanční příspěvek polské strany ve výši 45 milionů eur. Liberecký kraj obdržel částku ve výši 35 milionů eur na zajištění náhradních zdrojů pitné vody a 10 milionů eur obdrželo ministerstvo životního prostředí na zajištění monitoringu dopadů těžby v lomu Turów.

Kde je ten slíbený vodovod?
Avšak Sousedský spolek Uhelná společně s českou pobočkou Greenpeace a aktivistickými právníky z firmy Frank Bold vidí realitu v temnějších barvách. Dohoda je podle nich nedostatečná a česká vláda vyměnila ochranu vody v pohraničním území za peníze na krizovou infrastrukturu. Po roce od podpisu dohody je podle ekologických aktivistů evidentní, že místním lidem dohoda nepomohla.

Ekologové dále upozornili, že stát už rok odmítá předat data o odtoku vody z českého území do areálu dolu. Není tak možné ověřit, zda funguje podzemní stěna, která má odtoku zabránit. Těžba v dole stále pokračuje, aniž by měla všechna povolení od polských úřadů. Co se týká slíbených vodovodů v pohraničních obcích, tak zatím nebyl postaven ani metr. Také dosud nezačala stavba nadzemního valu mezi dolem a obcí Uhelná.

„Turów není spor dvou zemí. Je to spor, ve kterém stojí na jedné straně zisk fosilního průmyslu a na straně druhé jsou životy a zdraví obyvatel tří evropských zemí. Právo jasně říká, co si může a nemůže takový průmysl dovolit. Případ Turów však ukazuje, že ani soudy, ani státy, ani Evropská unie nejsou schopny své právo na PGE vymoci,” postěžovala si Petra Kalenská, právnička z Frank Bold.

Lom s elektrárnou hned za státní hranicí
Spor o budoucnost dolu Turów, který se nachází poblíž česko-polsko-německého trojmezí, patřil mezi nejžhavější kauzy roku 2021. Polská snaha prosadit „na sílu“ pokračování těžby v Turówě do roku 2044 vedla českou vládu až k podání stížnosti k Evropské komise a k žalobě na Polsko u Soudního dvora EU. Vypjaté emoce zklidnila až mezivládní dohoda z loňského února, kterou osobně podepsali premiéři Petr Fiala a Mateusz Morawiecki.

Proč Poláci potřebují pokračovat v těžbě v lomu Turów i za cenu zhoršení vztahů s Českem a Německem? O tom Ekonomický deník informoval například v těchto zprávách:

Rozkaz zněl jasně: další těžba v Turówě musí projít. Češi a Němci protestují, jak se dá

Česko-polská bitva o Turów. Proč je lom s elektrárnou pro Poláky tak důležitý?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět