Atomová energie

Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1294
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Atomová energie

Příspěvek od martanus » 25 říj 2017, 18:42

Francie bude u Rosatomu testovat materiály pro reaktory budoucnosti
Výzkumný ústav NIIAR, který patří do výzkumné divize Rosatomu, podepsal s francouzskou výzkumnou organizací CEA smlouvu o provádění experimentů v unikátním rychlém reaktoru BOR-60, který provozuje ústav NIIAR.

Půjde o ozařování experimentálních vzorků absorpčních elementů pro demonstrační rychlý reaktor ASTRID chlazený sodíkem, který vyvíjí ústav CEA společně s partnerskými ústavy. Výsledky analýzy ozářených vzorků poslouží k ověření konstrukce a funkce absorpčních elementů.

http://atominfo.cz/2017/10/francie-bude ... doucnosti/

petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 2122
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 08 lis 2017, 08:24

Šestý blok Novovoroněžské JE získal ocenění Top Plant
První blok typu VVER-1200 v provozu, 6. blok Novovoroněžské jaderné elektrárny, získal od nejstaršího amerického energetického časopisu POWER ocenění Top Plant 2017 v kategorii jaderné energetiky. Výsledky této kategorie, která mezi jadernými elektrárnami hledá inovativní a historicky významné projekty přitahující všeobecnou pozornost, zveřejnili redaktoři časopisu 1. listopadu. Společně s Novovoroněžskou JE získaly ocenění také jaderné elektrárny Columbia ve Spojených státech a Ringhals ve Švédsku. Vítěze vybírali redaktoři časopisu POWER.

V Novovoroněžské jaderné elektrárně byly vždy stavěny prototypy reaktorů typu VVER. Je jím i 6. blok, který má reaktor VVER-1200, nejmodernější verzi technologie VVER, a který byl uveden do komerčního provozu v únoru 2017. Díky tomu tato lokalita představuje kus živé historie jaderné energetiky a ideální výcvikové středisko pro jaderný průmysl. Porota své rozhodnutí odůvodnila tím, že blok uplatňuje nejnovější výsledky vývoje a výzkumu a plně odpovídá všem pofukušimským bezpečnostním požadavkům (proto je zařazován mezi pokročilé reaktory generace III+).

Mezi další důvody patří unikátnost technologie použité při stavbě tohoto bloku (jde o první a zatím jediný blok této generace), životnost (o polovinu delší oproti jeho předchůdcům), vysoká ekonomická efektivita (díky pokročilým automatizačním systémům redukujícím množství personálu) a bezpečnost (díky kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů). Tohoto podle mínění redaktorů časopisu POWER unikátního projektu se dodavatelsky účastnily i české firmy. Celkem 14 firem dodalo své produkty v hodnotě přes 1,4 miliardy korun. Patří mezi ně například armaturky Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, MPower Engineering a MSA, dodavatel čerpadel Sigma Group, Kabelovna Kabex, dodavatel servopohonů ZPA Pečky a sklárny Kavalierglass a Sklárny Moravia.

http://atominfo.cz/2017/11/sesty-blok-n ... top-plant/
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1294
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Atomová energie

Příspěvek od martanus » 21 lis 2017, 19:34

Společnost Areva dodala do několika evropských jaderných elektráren vadné palivové tyče. Jaderná elektrárna ve švýcarském Leibstadtu byla z tohoto důvodu dokonce uzavřena a odstávka potrvá až do konce letošního roku.

http://oenergetice.cz/uncategorized/ma- ... mo-provoz/

Uživatelský avatar
El Diablo
Výkonný redaktor
Příspěvky: 810
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Atomová energie

Příspěvek od El Diablo » 21 lis 2017, 23:09

Ruští odborníci vyvinuli ochranný oblek, který má vydržet teplotu 1000 °C
Ochranný oblek s odolností až 1000 °C představili experti z ruské Bělojarské jaderné elektrárny (JE) Generálnímu ředitelství Ministerstva mimořádných situací pro Sverdlovskou oblast Ruska. Vývojem nové tkaniny strávili pracovníci společnosti NPP Těplotechnologija dva roky.
https://www.novinky.cz/veda-skoly/45555 ... 000-c.html
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 2122
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 02 pro 2017, 17:33

Irène Joliot - Curie Slavná dcera ještě slavnější matky
Asi není mnoho těch, kteří by neznali slavný manželský pár Marii a Pierra Curiovi. Méně se však již ví, že stejně významnými vědci se stali manželé Joliot-Curie neboli dcera Irène a její muž Frédéric. Irène Curie se narodila v Paříži 12. září 1897 a velmi brzy o ni začala pečovat chůva a dědeček, Pierrův otec, neboť matka Marie se věnovala výzkumu. Vzdělávali ji doma rodiče a jejich přátelé, také vědci (například chemii ji učil Jean Perrin a matematiku Paul Langevin). V roce 1912 nastoupila na Collège Sévigné, aby složila maturitní zkoušku. O dva roky později se přihlásila na Přírodovědeckou fakultu na Sorbonně. Její studium však přerušila I. světová válka.

http://doplnek.com/content/irene-joliot ... ejsi-matky
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

QVAK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2542
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Atomová energie

Příspěvek od QVAK » 01 led 2018, 21:19

Rekord v Temelíně. Jaderné elektrárny v Česku loni zvýšily výrobu o 15 %

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce přes 28 terrawatthodin elektřiny, což je o 15 procent více, než v roce 2016. Letos by měla dál růst. Uvedla to energetická firma ČEZ, která elektrárny vlastní. Předloni produkce obou elektráren kvůli dlouhodobým odstávkám klesla. Výrazně vyšší byla výroba v Temelíně, kde už 27. listopadu 2017 energetici překonali historický výrobní rekord. Dukovanská jaderná elektrárna získala koncem roku potřebná povolení k dlouhodobému provozu a její výroba by měla vzrůst letos. Celkový výsledek výroby v českých jaderných elektrárnách byl pátý nejlepší od roku 2000, kdy byl spuštěn první blok Temelína. Jádro se na výrobě elektřiny v Česku podílí zhruba 35 procenty.

https://echo24.cz/a/Sm2x9/rekord-v-teme ... robu-o-15-

Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1294
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Atomová energie

Příspěvek od martanus » 17 led 2018, 21:55

Rosatom vyrobil jaderné palivo pomocí mikrovlnného záření
Vědci z Rosatomu nahrazují technologický krok při výrobě jaderného paliva ekologicky šetrnější cestou. Při mikrovlnné denitrifikaci totiž nevznikají kapalné radioaktivní odpady. Jeden ze zapojených výzkumných ústavů informoval na svém webu 11. ledna 2018 o úspěšném provozu zkušební výrobní linky.

Zkušební výrobní linka slouží k produkci oxidu uraničitého (UO2). Nová metoda je založena na tom, že při působení mikrovlnného záření na dusíkaté sloučeniny uranu, které představují mezikrok v technologickém řetězci výroby jaderného paliva, vzniká prášek oxidu uraničitého, což je náplň tablet jaderného paliva. Prášek se spéká za vysoké teploty v peci, čímž vznikají keramické tablety. Ty se potom kompletují s dalšími komponentami jaderného paliva a vznikají hotové palivové kazety.

Důležité je to, že dochází k rozpadu dusíkatých sloučenin uranu za vzniku oxidu, aniž by vznikaly kapalné radioaktivní odpady, které vyžadují speciální nakládání.
http://atominfo.cz/2018/01/rosatom-vyro ... ho-zareni/

Juraj
Výkonný redaktor
Příspěvky: 680
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Atomová energie

Příspěvek od Juraj » 20 led 2018, 22:02

Unikatny projekt ruskej plávajúcej jadrovej elektrárne je hotovy. Lodenice v Petrohrade ju chystajú na cestu. Najprv pojde do Murmanska, kam pride v juni tohto roku. Tam sa nalozi palivom. Potom vyrazi na plavbu dlhu 6000km, aby v juni 2019 pristala na vychode Sibiri v Peveku. Elektraren bude potrebna pri spusteni projektu vyroby medi Pescank s kapacitou az 1,2 milion ton rudy rocne. Plavajuci ponton obsahuje dva reaktory KLT-40S, kazdy ma 150MW tepelneho vykonu pri 55-70MW elektrickej energie. V septembri 2019 zacne skusobna prevadzka a dalsi rok uz ostra
https://thebarentsobserver.com/en/indus ... hrough-ice

Miyamoto Musashi
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1163
Registrován: 07 úno 2017, 16:43

Re: Atomová energie

Příspěvek od Miyamoto Musashi » 22 led 2018, 19:50

Vědci z moskevské jaderné univerzity MIFI zkoumají izotopově modifikovaný molybden, který by mohl sloužit jako náhrada za slitiny zirkonia používané při výrobě kazet s jaderným palivem.

„Provedené výzkumné práce nám umožnily shromáždit všechny informace nezbytné pro vyprojektování linky pro průmyslovou produkci molybdenu s modifikovaným izotopovým složením, která bude využívat známou technologii používanou v Rusku k obohacování jiných látek než uranu,“ uvádí profesor z katedry molekulární fyziky MIFI Valentin Borisovič.

Vědci porovnali účinnost několika systémů s kaskádami plynových centrifug pro obohacování molybdenu s různým cílovým izotopovým složením. Výzkum probíhal za podpory Ruského fondu základního výzkumu v rámci spolupráce MIFI a čínské Tsinghua University.

Výsledky ukázaly, že nejefektivnější systém může být realizován za pomoci jednoduché nebo dvojité kaskády typu PSK. Konkrétní řešení záleží na požadovaném účinném průřezu záchytu neutronů produkovaného molybdenu.

Celý článok: http://atominfo.cz/2018/01/rosatom-pric ... ne-palivo/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 2308
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 22 led 2018, 23:12

Molybdén má totiž šest (sedem) bežných stabilných izotopov a v prírode sú zastúpené viacmenej rovnako.
92Mo 14,84 %
94Mo 9,25 %
95Mo 15,92 %
96Mo 16,68 %
97Mo 9,55 %
98Mo 24,13 % - izotop je oficiálne nerádioaktívny - ale s polčasom rozpadu <10E12 rokov (násobok veku vesmíru)
100Mo 9,63 % - izotop je oficiálne rádioaktívny - s polčasom rozpadu 7,8x10E18 rokov (~575 milion násobok doterajšieho veku vesmíru :cool: )

Totálny záchytný prierez pre tepelné? neutrony (v barnoch) -
zirkon:
90Zr - 5,407
91Zr - 11,89
92Zr - 7,379
94Zr - 6,236

molybden:
92Mo - 5,597
94Mo - 6,044
95Mo - 19,59
96Mo - 5,348
97Mo - 7,988
98Mo - 5,802
100Mo - 5,527

pre porovnanie:
železo 56Fe - 15,39;
hliník 27Al - 1,671,
striebro 107Ag - 46,35 109Ag - 93,06;
meď 63Cu - 9,651 65Cu - 16,35;
titan 46Ti - 3,374 47Ti - 4,831 48Ti - 12,51 49Ti - 2,913 50Ti - 3,922
bor 10B - 3841
xenon 124Xe - 266,4 ... 135Xe - 2964000 :!: ( :arrow: spoluvinník Černobylu)
urán 233U - 588 235U - 698 238U - 12,1
plutonium 238Pu - 586 239Pu - 1027 240Pu - 291

petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 2122
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 19 úno 2018, 18:03

Atomové retro: Britové se chtějí vrátit k reaktorům střední velikosti
Britský koncern Rolls-Royce chce prorazit v jaderné energetice s reaktorem o výkonu 440 megawattů. To je stejný výkon, jaký měly ruské reaktory typu VVER budované v zemích východního bloku v 70. a 80. letech minulého století. Návrat ke středně výkonným reaktorům je reakcí na zklamání z protahující a prodlužující se výstavby elektrárny Hinkley Point C.

Vláda Spojeného království touží po jaderné renesanci; reaktory mají zemi posunout směrem k udržitelné budoucnosti bez fosilních paliv a emisí skleníkových plynů. V provozu je zde 15 reaktorů, ale poslední z nich byl spuštěn v roce 1995. Strategie rozvoje jaderné energetiky, kterou přijala labouristická vláda vedená Gordonem Brownem na počátku roku 2008, počítá s novými bloky o výkonu 16 tisíc megawattů v horizontu do roku 2030.

Původní předpoklad byl, že prostor zaplní velké reaktory. Jenže projekt elektrárny Hinkley Point C se dvěma bloky po 1600 megawattech se změnil v noční můru pro všechny zúčastněné. Je příliš drahý – konsorcium investorů vedené EDF má po dobu 35 let dostávat pevně garantovanou výkupní cenu ve výši 92,5 libry (v přepočtu 104 eur či 2640 korun) za každou vyrobenou megawatthodinu – a také nabírá zpoždění. Pokud se začne stavět v příštím roce, mohl by první z dvojice reaktorů začít vyrábět elektřinu v roce 2026.

Britská vláda proto v posledních dvou letech obrací pozornost k menším reaktorům. Prostor na trhu chce obsadit domácí hráč – koncern Rolls-Royce. „Zkušenosti z elektrárny Hinkley Point C ukazují, že tento model jaderné energetiky není komerčně životaschopný kvůli době výstavby a vysokým nákladům na financování,“ uvedl ředitel strategie Rolls-Royce Alan Woods během svého vystoupení na konferenci o malých a středních reaktorech v Praze.

Střední reaktor o výkonu 440 megawattů má podle Woodse oproti obřím reaktorům typu francouzského EPR řadu výhod. Má menší nároky na zábor půdy, na zvolené místo lze přivézt po silnici celé moduly a sestavit je jako skládačku. Dobu výstavby prý lze srazit z obvyklých pěti až sedmi let na jeden a půl roku. Náklady na vyrobenou elektřinu mají dosahovat 60 liber za megawatthodinu – tedy o třetinu méně než u velkých reaktorů v Hinkley Pointu. Více na:

https://www.euro.cz/byznys/atomove-retr ... ti-1394542
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti