Stránka 1 z 16

Atomová energie

Napsal: 03 zář 2017, 10:11
od petrp
Rosatom nabízí super ocel
Nová nerezová ocelová slitina vyvinutá ruskými jadernými inženýry jako prostředek k odvodu zbytkového tepla pro jaderné elektrárny úspěšně prošel testy v drsném tropickém prostředí.
Tropické prostředí je známo pro chlorem kontaminovaný vzduch, vysoké teploty a vlhkosti, díky těmto vlastnostem je zde koroze materiálů mnohem rychlejší a drsnější. Navzdory tomu, jak ukazuje nejnovější vývoj, mohou být jaderné elektrárny budovány i v tropických územích. Pro ruské jaderné inženýry je známý problém s korozí materiálů velmi důležitý, zejména kvůli bezpečnosti jaderných zařízení. Materiáloví vědci z centrálního výzkumného institutu pro technologie stavební technologie (dceřiná společnosti AEM group) vyvinula novou ocelovou slitinu pro tropické podnebí s výbornými tepluvzdornými a vlhkuvzdornými vlastnostmi.

http://atominfo.cz/2017/09/rosatom-nabizi-super-ocel/

Re: Atomová energie

Napsal: 03 zář 2017, 10:16
od petrp
Světová jaderná kapacita by se mohla do roku 2050 více než zdvojnásobit
Jeden ze scénářů vývoje jaderných kapacit podle MAAE počítá s tím, že instalovaný výkon všech jaderných elektráren vzroste z 392 GW na konci roku 2016 až na 874 GW v roce 2050. Celkový podíl jádra na výrobě elektřiny by se zvýšil z dnešních 11 na 13,7 %. Předpoklad vychází ze současných projekcí ekonomického růstu a poptávky po elektřině.
Vysoký scénář vývoje odhaduje, že kolem roku 2025 by se tempo připojování nových jaderných elektráren k síti dostalo k 30 až 35 jednotkám za rok. Stejnou rychlostí přibývaly jaderné reaktory naposled v roce 1984, kdy jich bylo připojeno 33. Světové průmyslové a výrobní kapacity (především v oblasti ocelářství) je Mezinárodní agentury pro atomovou energii v současnosti schopná pokrýt výstavbu až 34 reaktorů ročně. Hlavní výzvou je politická podpora výstavby, monetizace hlavních výhod jaderné energetiky v porovnání s dalšími zdroji (např. ocenění nízkých emisí CO2) a lepší komunikace příležitostí i rizik s širokou veřejností.
Tahounem výstavby bude podle MAAE podobně jako dnes střední a východní Asie, kde se kapacita jaderných zdrojů během následujících třiceti let zvýší o 350 %. Přestože instalovaný výkon jaderek v Evropě (bez východní Evropy a Ruska) podle odhadů nejprve klesne, do roku 2050 by se měl vrátit lehce nad současnou úroveň (odhadem na 120 GW v porovnání s dnešními 113 GW).

http://atominfo.cz/2017/09/svetova-jade ... ojnasobit/

Re: Atomová energie

Napsal: 03 zář 2017, 12:56
od petrp
Současný stav a budoucnost jaderné energetiky
Jaderné elektrárny patří k nízkoemisním zdrojům, které u nás mají asi největší potenciál. Je proto dobré se podívat, jaký je stav jaderné energetiky ve světě i u nás. A jaké možnosti se v této oblasti dají očekávat. V současnosti jsou základními tématy, které ovlivňují a rozhodují budoucnost jaderné energetiky tyto tři. Prvním a klíčovým je uvádění do provozu prvních reaktorů III. generace a otázka, zda se podaří přechod k těmto typům reaktorů a jestli budou úspěšné i ekonomicky. Zde se podařilo zprovoznit první exempláře už tří typů. Jsou to japonský varný reaktor ABWR, jihokorejský tlakovodní reaktor APR1400 a ruský tlakovodní reaktor VVER1200, který je první reaktor III+ generace v provozu. Další jsou pak těsně před spuštěním.
Druhým hlavním tématem je vývoj konkurenceschopných malých modulárních reaktorů. Zde jsme zatím nejdále v cestě k plovoucím jaderným elektrárnám, první z nich se už v Rusku buduje. Existuje řada dalších rozpracovaných koncepcí, které by se mohly dočkat prvních realizací během následujících deseti let. Třetím problémem je přechod k reaktorům IV. generace. Zde je zatím nejdále vývoj rychlých sodíkových reaktorů, prototypové vzory reaktorů, které jsou jejich předobrazem, už fungují jako komerční elektrárny v Rusku a spouští se v Indii.

http://www.osel.cz/9537-soucasny-stav-a ... etiky.html

Re: Atomová energie

Napsal: 09 zář 2017, 22:14
od skflanker_
Irma otestuje aj bezpečnosť jadrových elektrárni na Floride
USA po havárii v japonskej Fukušime posilnili odolnosť reaktorov.
Príchod hurikánu Irma bude zrejme najvážnejším testom amerických jadrových elektrárni po posilnení ich odolnosti voči prírodným katastrofám, ktoré nasledovali po havárii v japonskej Fukušime v roku 2011.
Na floridskom pobreží, ktoré podľa predpokladov hurikán s rastúcou silou zasiahne v nedeľu 10.09.2017, sa nachádzajú 4 jadrové reaktory...
Zdroj http://svet.sme.sk/c/20645324/hurikan-i ... rarni.html alebo http://tass.ru/proisshestviya/4549014 z 09.09.2017

Bomba do batohu. Největší a nejmenší jaderné zbraně

Napsal: 09 říj 2017, 13:54
od 225bar
Obrázek
Uplynulo šedesát let od dokončení série jaderných zkoušek, během které Amerika otestovala i jednu z nejmenších a nejpodivnějších nukleárních zbraní všech dob. Hlavice W54 se dala nést v batohu a patřila mezi výsledky snahy supervelmocí produkovat obrovské i trpasličí atomové zbraně. Dnes o co nejsilnější „Bombu“ stojí především KLDR, zatímco Donald Trump údajně podporuje obnovení výroby velmi malých jaderných hlavic.

Atomová puma „Little Boy“ shozená na Hirošimu měla ekvivalent kolem 15 kilotun, tedy sílu odpovídající explozi 15 000 tun trinitrotoluenu. Jak potom Američané a Sověti vyvíjeli větší a větší bomby, ekvivalenty rostly na stovky kilotun, aby se posléze začalo mluvit o megatunách neboli milionech tun TNT. To však už nebyly „jen“ klasické štěpné zbraně využívající štěpení uranu nebo plutonia, nýbrž tzv. termonukleární (v médiích běžně zvané také vodíkové) zbraně založené na slučování jader vzácných izotopů vodíku.
https://echo24.cz/a/pdBPz/bomba-do-bato ... rne-zbrane

Re: Atomová energie

Napsal: 12 říj 2017, 16:32
od martanus
Zakázka na výstavbu nových jaderných bloků v Česku? Ruský Rosatom má mnoho výhod, odhaluje významný expert Aleš John
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... ohn-507710

Re: Atomová energie

Napsal: 12 říj 2017, 18:09
od QVAK
Proto se doposavad nestaví. Kauza Kabelky je prozatím mementem pro každou následující vládu.

Re: Atomová energie

Napsal: 12 říj 2017, 20:20
od bacil
Atomový Schapiro už ale šel od válu a amíci mají firmu pěkně v konkurzu, takže zbývají rusové, číňani, kteří se to od rusů ještě učí a japonsko, od kterých ty jejich atomky nikdo už nechce.

Cokoli chcete vědět o jaderné energii, najdete tady: http://world-nuclear.org/information-library.aspx

Re: Atomová energie

Napsal: 12 říj 2017, 21:47
od Juraj
bacil píše:
12 říj 2017, 20:20
Atomový Schapiro už ale šel od válu a amíci mají firmu pěkně v konkurzu, takže zbývají rusové, číňani, kteří se to od rusů ještě učí a japonsko, od kterých ty jejich atomky nikdo už nechce.

Cokoli chcete vědět o jaderné energii, najdete tady: http://world-nuclear.org/information-library.aspx
a frantici su mimo https://euractiv.sk/rozhovory/energetik ... lmi-chory/

Re: Atomová energie

Napsal: 12 říj 2017, 22:01
od Alchymista
To je celkom dobre možné... Francúzi - Framatome AREVA - majú problémy s výstavbou ako doma vo Flamanville (blok 3 s reaktorom EPR - European Pressurized Reactor nebo Evolutionary Power Reactor) tak i vo finskom Olkiluoto (tak isto blok 3 s reaktorom EPR)

Re: Atomová energie

Napsal: 13 říj 2017, 13:09
od riho
Nebola AREVA predaná pred asi 5 rokmi američanom? A japonci svoje elektrárne stavali s Westinghousom, takže tiež amíci. Škoda že Škodovka si nechala svoju divíziu zlikvidovať.

Re: Atomová energie

Napsal: 13 říj 2017, 17:57
od Snork
riho píše:
13 říj 2017, 13:09
Nebola AREVA predaná pred asi 5 rokmi američanom? A japonci svoje elektrárne stavali s Westinghousom, takže tiež amíci. Škoda že Škodovka si nechala svoju divíziu zlikvidovať.
Škodováci od turbín ešte stále chodia do Jaslovských bohuníc - aspoň posledne som tam od nich skupinku stretol, len som sa nedostal k rozhovoru - takže netuším v akom režime alebo organizačnej štruktúre fungujú.

Re: Atomová energie

Napsal: 13 říj 2017, 17:59
od jura-p
Já si myslím, že už pár let to bylo obráceně, že Westinghouse patřil od roku 2010 Japoncům (Toshiba). A ti ho nechali spadnout do konkurzu.

Re: Atomová energie

Napsal: 13 říj 2017, 19:00
od QVAK
jura-p píše:
13 říj 2017, 17:59
Já si myslím, že už pár let to bylo obráceně, že Westinghouse patřil od roku 2010 Japoncům (Toshiba). A ti ho nechali spadnout do konkurzu.
Ušetřili tak navrácení 5 mld. USD dotací na vývoj a výzkum zlepšení reaktoru na dnešní požadovaný standard a penále za nedodržení parametrů u dvou staveb reaktorů v US odhadem až 10 mld. USD za stavbu.

Re: Atomová energie

Napsal: 18 říj 2017, 18:25
od martanus
Jaderné elektrárny 3D - interaktivní model elektrárny

https://www.svetenergie.cz/cz/elektrarn ... ktrarny-3d

Re: Atomová energie

Napsal: 25 říj 2017, 18:42
od martanus
Francie bude u Rosatomu testovat materiály pro reaktory budoucnosti
Výzkumný ústav NIIAR, který patří do výzkumné divize Rosatomu, podepsal s francouzskou výzkumnou organizací CEA smlouvu o provádění experimentů v unikátním rychlém reaktoru BOR-60, který provozuje ústav NIIAR.

Půjde o ozařování experimentálních vzorků absorpčních elementů pro demonstrační rychlý reaktor ASTRID chlazený sodíkem, který vyvíjí ústav CEA společně s partnerskými ústavy. Výsledky analýzy ozářených vzorků poslouží k ověření konstrukce a funkce absorpčních elementů.

http://atominfo.cz/2017/10/francie-bude ... doucnosti/

Re: Atomová energie

Napsal: 08 lis 2017, 08:24
od petrp
Šestý blok Novovoroněžské JE získal ocenění Top Plant
První blok typu VVER-1200 v provozu, 6. blok Novovoroněžské jaderné elektrárny, získal od nejstaršího amerického energetického časopisu POWER ocenění Top Plant 2017 v kategorii jaderné energetiky. Výsledky této kategorie, která mezi jadernými elektrárnami hledá inovativní a historicky významné projekty přitahující všeobecnou pozornost, zveřejnili redaktoři časopisu 1. listopadu. Společně s Novovoroněžskou JE získaly ocenění také jaderné elektrárny Columbia ve Spojených státech a Ringhals ve Švédsku. Vítěze vybírali redaktoři časopisu POWER.

V Novovoroněžské jaderné elektrárně byly vždy stavěny prototypy reaktorů typu VVER. Je jím i 6. blok, který má reaktor VVER-1200, nejmodernější verzi technologie VVER, a který byl uveden do komerčního provozu v únoru 2017. Díky tomu tato lokalita představuje kus živé historie jaderné energetiky a ideální výcvikové středisko pro jaderný průmysl. Porota své rozhodnutí odůvodnila tím, že blok uplatňuje nejnovější výsledky vývoje a výzkumu a plně odpovídá všem pofukušimským bezpečnostním požadavkům (proto je zařazován mezi pokročilé reaktory generace III+).

Mezi další důvody patří unikátnost technologie použité při stavbě tohoto bloku (jde o první a zatím jediný blok této generace), životnost (o polovinu delší oproti jeho předchůdcům), vysoká ekonomická efektivita (díky pokročilým automatizačním systémům redukujícím množství personálu) a bezpečnost (díky kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů). Tohoto podle mínění redaktorů časopisu POWER unikátního projektu se dodavatelsky účastnily i české firmy. Celkem 14 firem dodalo své produkty v hodnotě přes 1,4 miliardy korun. Patří mezi ně například armaturky Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, MPower Engineering a MSA, dodavatel čerpadel Sigma Group, Kabelovna Kabex, dodavatel servopohonů ZPA Pečky a sklárny Kavalierglass a Sklárny Moravia.

http://atominfo.cz/2017/11/sesty-blok-n ... top-plant/

Re: Atomová energie

Napsal: 21 lis 2017, 19:34
od martanus
Společnost Areva dodala do několika evropských jaderných elektráren vadné palivové tyče. Jaderná elektrárna ve švýcarském Leibstadtu byla z tohoto důvodu dokonce uzavřena a odstávka potrvá až do konce letošního roku.

http://oenergetice.cz/uncategorized/ma- ... mo-provoz/

Re: Atomová energie

Napsal: 21 lis 2017, 23:09
od El Diablo
Ruští odborníci vyvinuli ochranný oblek, který má vydržet teplotu 1000 °C
Ochranný oblek s odolností až 1000 °C představili experti z ruské Bělojarské jaderné elektrárny (JE) Generálnímu ředitelství Ministerstva mimořádných situací pro Sverdlovskou oblast Ruska. Vývojem nové tkaniny strávili pracovníci společnosti NPP Těplotechnologija dva roky.
https://www.novinky.cz/veda-skoly/45555 ... 000-c.html

Re: Atomová energie

Napsal: 02 pro 2017, 17:33
od petrp
Irène Joliot - Curie Slavná dcera ještě slavnější matky
Asi není mnoho těch, kteří by neznali slavný manželský pár Marii a Pierra Curiovi. Méně se však již ví, že stejně významnými vědci se stali manželé Joliot-Curie neboli dcera Irène a její muž Frédéric. Irène Curie se narodila v Paříži 12. září 1897 a velmi brzy o ni začala pečovat chůva a dědeček, Pierrův otec, neboť matka Marie se věnovala výzkumu. Vzdělávali ji doma rodiče a jejich přátelé, také vědci (například chemii ji učil Jean Perrin a matematiku Paul Langevin). V roce 1912 nastoupila na Collège Sévigné, aby složila maturitní zkoušku. O dva roky později se přihlásila na Přírodovědeckou fakultu na Sorbonně. Její studium však přerušila I. světová válka.

http://doplnek.com/content/irene-joliot ... ejsi-matky