Pokud by jste také chtěli pomoci s provozem AK.cz, koukněte SEM. Díky všem, kteří už jakkoliv přispěli...

Zajimavosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Zajimavosti

Příspěvek od martanus » 04 lis 2017, 11:33

V Asii pořádají nájezdy na vraky válečných lodí, cílí na "neozářenou ocel"
Zájem tak vzbuzuje s největší pravděpodobní fakt, že plavidla z 2. světové války jsou postavena z oceli, která byla vyprodukována před velkými jadernými testy ve čtyřicátých a padesátých letech.

Po těchto testech se výrazně zvýšila přirozená radioaktivita zemského prostředí. :shock: :?: Její stopy nese i moderní ocel. „Neozářená ocel“ z vraků je ceněným artiklem pro výrobu přístrojů citlivých na radiaci. Využívá se například při produkci Geigerova čítače či některého lékařského vybavení.
https://zpravy.idnes.cz/asie-vraky-lode ... anicni_ert

OPRAVDu až tak moc, že všechny nové výrobky mají zvýšenou radiaci. Může to někdo potvrdit.

//--------------------
Další zajímavý článek o tomtéž:
Prý neozářené olovo má větší cenu

http://www.osel.cz/7311-i-je-staroveke-olovo-nase.html

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 2066
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajimavosti

Příspěvek od Alchymista » 04 lis 2017, 14:00

Jednoznačne.
Plutonium (aj urán) je totiž alfažiarič a žiarenia alfa sa meria dosť obtiažne - má veľmi malú prenikavosť, takže neprejde výkresom, a v podstate ani ľudskou kožou - lenže na druhej strane má veľkú biologickú účinnosť - koeficient kvality Q je 20. Takže pri vdýchnutí alebo požrení je veľmi účinné/nebezpečné.
Kvôli malej prenikavosti sa dosť ťažko meria a kvôli vysokej biologickej účinnosti sa musia spoľahlivo merať už veľmi malé dávkové toky - to má za následok, že merania trvajú dlho, minúty - ale často až hodiny. Meracie trubice pre presné merania sú vákuové prvky (presnejšie prvky "nízkotlaké" plynom plnené) a vyrábajú sa často z tenkej železnej/ocelovej fólie (kvôli hermetičnosti, plynotesnosti, konštrukčnej pevnosti atď). A tu vzniká problém - plutonium aj urán sú "siderofilné" prvky, ktoré sa dobre rozpúšťajú v tavenine, takže sa nedajú len tak jednoducho odstrániť z materiálu.
A ako alfažiariče tak plutonium a urán silne skreslujú výsledky meraní.

Podobne je to s olovom - olovo, olovené rudy, prirodzene obsahuje rádioaktívne prvky, z ktorých vzniká (okrem iného), a tiež sa chová podobne ako železo - niektoré prvky sa v ňom dobre rozpúšťajú.
Preto je "staré olovo" veľmi žiadaný a vysoko hodnotený materiál, podobne aj "staré zlato" a "staré striebro".
Ide o to, že v niekoľko storočí, lepšie niekoľko tisícročí, starých ingotoch a zliatkoch je veľká časť krátko žijúcich izotopov iných prvkov rozpadnutá, takže výrobky z nich majú menší "vlastný radiačný šum", čož sa u presných dozimetrických prístojov vysoko cení.

Ako zaujímavosť možno uviesť, že talianske laboratórium experimentu OPERA ("nadsvetelné neutrina") financovalo archeologický výskum a vyzdvihnutie nákladu starovekej rímskej lode s nákladom olova - dvetisíc rokov staré olovo veľmi bolo cenným materiálom pre stavbu detektoru (pozerám - to tom je vlastne odkazovaný článok na osel.cz)

petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 1828
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Zajimavosti

Příspěvek od petrp » 07 lis 2017, 06:55

Soir: Americké tankery dodávají zkapalněný plyn Belgii, koupený v Rusku!
Laik se diví, odborník žasne. Tak se dá komentovat zpráva, že americké tankery dodávají palivo zakoupené v Rusku na terminál zkapalněného plynu v Antverpách. Uvedl to belgický deník Le Soir v novém šetření aktivit offshore společností, nazvané "Paradise Papers". V rámci tohoto šetření, skupina ICIJ (Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů), který je financován, zejména Soros Foundation, zkoumala asi 13,5 milionu dokumentů o práci offschorových skupin.

V publikaci se uvádí, že je do belgických Antwerp zkapalněný plyn dodáván čtyři tankery, jejichž 31 procent patří společnosti registrované na Marshallových ostrovech - Navigator Holdings Ltd. Ta je podle účastníků šetření, ve vlastnictví amerického ministra obchodu Wilbura Rosse. Zkapalněný plyn vyprodukovaný společností „Sibur" nakupují v ruském přístavu Ust-Luga. Samotný ministr Ross následně popřel spojení s ruskou společností a řekl nemá v plánu odstoupit ze své funkce. Nejde však jen o možný, a řekněme „podivný“ obchod ministra.

Jak k tomu připomněla ruská agentura TASS, ruský stálý zástupce při Vladimir Čižov v EU uvedl, že je „přinejmenším naivní“ očekávat v Evropě příchod zkapalněného zemního plynu z terminálů USA. Podle něj „trhy hledají vyšší cenu, což znamená, že přebytky zkapalněného plynu z USA půjdou na asijské trhy, kde poptávka a cena výrazně převyšují evropské ceny".

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy ... y-v-rusku/
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

kenavf
Výkonný redaktor
Příspěvky: 797
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Zajimavosti

Příspěvek od kenavf » 30 lis 2017, 19:32

Těžba Bitcoinů svou roční spotřebou elektřiny přeskočila 159 států světa
https://cdr.cz/clanek/tezba-bitcoinu-ak ... nt=article
Globální příjmy z těžby Bitcoinů činí 8,5 miliardy dolarů. Náklady na těžbu Bitcoinů pak vychází na 1,5 miliardy dolarů.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé