Zajimavosti - Energie a její zdroje

Odpovědět
Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Dragon » 21 čer 2022, 10:25

Není někde něco podobného o tepelných čerpadlech ? Právě se nám "podělal" plynový kotel (rozvodná deska) :sad:

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Aaron Goldstein » 21 čer 2022, 10:26

Na tohle jsem narazil náhodou.... Když o něco zakopnu, tak pochopitelně to sem dám... :wink:
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

stetula
Redaktor
Příspěvky: 118
Registrován: 07 úno 2017, 20:25

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od stetula » 21 čer 2022, 10:37

pokud chceš něco o TČ můžu odpovědět, prodávám je již 10 let

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Aaron Goldstein » 21 čer 2022, 10:38

Prodejce chce vždy prodat... Takže to není dobrá indicie objektivity... :lol:
(tím se tě nechci nijak dotknout... To spíše tak všeobecně, že prodejci mají tendenci zveličovat výhody a zamlčovat nevýhody...)
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Dragon » 21 čer 2022, 10:52

No,
já o TČ slyším velmi rozporuplné reference - někdo nadává, někdo si to chválí. Solára na střeše RD nemáme, podlahovky taky ne, v úvahu by přicházelo jen vzduch-vzduch, a to i pro ohřev teplé vody. Mně to moc neláká... ale když vidím, jak se teď blbne kolem plynu... :devil:

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od petrp » 21 čer 2022, 10:57

tepelné čerpadlo je ekonomická hovadina, jen přeneseš jednu závislost na jinou - plyn <> elektrika... :idea:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3353
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od gandalf » 21 čer 2022, 12:04

Dragon - základní desky na plynových kotlích jsou problém - měnili jsme už druhou. Ale problém teprve nastane, až dojdou součástky /říkal technik/.

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Dragon » 21 čer 2022, 13:01

gandalf píše:
21 čer 2022, 12:04
Dragon - základní desky na plynových kotlích jsou problém - měnili jsme už druhou. Ale problém teprve nastane, až dojdou součástky /říkal technik/.
My to máme od r. 2005, jednou jsme měnili cisternu na horkou vodu nebo co to je (cca před 7 lety). Základní deska je teď i s výměnou za cca 10tisíc, nový kotel do 100 tisíc (horní hranice od firmy BOSCH). Akorát cena plynu je (jsme u EON od začátku).... jestli vůbec nějaký plyn bude, s představou, co ti naši vládní a EU blbci ještě napáchají.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8171
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Skeptik » 21 čer 2022, 13:40

petrp píše:
21 čer 2022, 10:57
tepelné čerpadlo je ekonomická hovadina, jen přeneseš jednu závislost na jinou - plyn <> elektrika... :idea:
Zcela opačná zkušenost.

A to jak s TČ se zemním kolektorem (u rodičů) tak s TČ vzduch-vzduch (u mne).
A to obě realizována bez státní dotace ... potřeboval jsem řešit rychle a žádná v té době nebyla vypsána.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

PeterM
Sponzor fóra
Příspěvky: 1354
Registrován: 18 úno 2017, 11:17

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od PeterM » 21 čer 2022, 15:09

Nejlevnější energie je ta kterou nepotřebujete a kterou nemusíte kupovat. Tak jsem uvažoval před x lety (2008) a rozhodnul jsem se pro pasívní dům. A pak se vše odvíjelo od obsahu peněženky. Na žádné dotace nebyl nárok a taky pro mne neměli správnou kolonku v elektrárně. Takže jako topení rekuperační klimatizace české výroby (Atrea). V ní byl výměník na vytápění o velikosti chladiče v osobním automobilu. Vzduch se přisával buď z fasády, nebo zemním výměníkem podle režimu. V technické místnosti nádrž na vodu objem 600 l, v ní dvě vyhřívací elektropatrony po 4 kW (sklokeramická varná deska měla 6 kW). Dvě jsem viděl zapojeny jenom když jsem po vyčištění nádrže napustil novou studenou vodu. V nádrži byl výměník s možností napájení ze slunečního kolektoru a případně z krbových kamen (to jsem pak již nedodělal). Teplá voda v nádrži ohřívala přes výměník teplou vodu do koupelny a kuchyně a také na topení přes výměník v rekuperaci. Když někdo přišel na návštěvu a ptal se čím topím, tak jsem si dělal srandu a říkal že návštěvami. A beze srandy jak se tam začalo pohybovat více lidí tak bylo slyšet jak regulace přepíná režim.
Co je tvrzeno bez důkazu, může být odmítnuto bez důkazu.

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Dragon » 21 čer 2022, 16:44

Nojo,
ale my jsme doma samí techničtí antitalenti, a předělávat to na rekuperační systém ex post je asi dost finančně náročné, zejména dnes. I to tepelné čerpadlo nám nabídli nejdříve v lednu, kdoví jestli. Ale je to tu vůkol zjevně móda, zatímco z jižní Moravy slyšet brblání. Asi taky záleží na provedení - stejně jako v tom článku od Solárníka, že někdo jen prodává "balíčky", jiný udělá na místě studii a pak to šije na míru.

PeterM
Sponzor fóra
Příspěvky: 1354
Registrován: 18 úno 2017, 11:17

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od PeterM » 21 čer 2022, 20:33

To je pravda předělávat dům na nový nekonvenční typ vytápěn moc nejde. My to měli celkově navržené tak aby to bylo celé "vyladěné'. Pasivní dřevostavba s rekuperačním větráním a vytápěním. Moc firem to neumí udělat ani dnes i když to o sobě tvrdí. Bez utěsněné obálky domu to je o ničem. Takže závěrečný blowdoor test a dotažení pomocí termokamery je nutnost.
Co je tvrzeno bez důkazu, může být odmítnuto bez důkazu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5554
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Kalinac » 21 čer 2022, 21:22

Čínská poptávka po elektřině vytváří nové rekordy uprostřed vlny veder a obnovení práce
.
0energ.jpg
0energ.jpg (100.57 KiB) Zobrazeno 4125 x
Poptávka po elektřině v mnoha čínských lokalitách dosáhla nových rekordů uprostřed spalujícího tepla a robustní aktivity továren v důsledku zrychlujícího se hospodářského oživení z nedávných epidemií COVID-19.
Během inspekční cesty do severočínské provincie Che-pej v úterý premiér Li Kche-čchiang vyzval k využití pokročilých uhelných kapacit, zajištění dodávek energie a rozhodnému zabránění výpadkům proudu uprostřed vrcholné letní sezóny, aby se zajistily ekonomické operace a základní živobytí lidí.
Dále vyzval k úsilí o zvýšení účinné a čisté výroby uhelné energie, čímž by se zajistilo zásobování energií a zároveň podpořil tlak na obnovitelné zdroje, jako je větrná a solární energie.
Využití energetických zdrojů země založených na uhlí by nejen posílilo domácí tlak na energetickou bezpečnost, ale bylo dobrým znamením pro stabilizaci globálních cen energií a mezinárodních dodavatelských řetězců, poznamenal.
Odborníci uvedli, že se snahou odvrátit nedostatek energie v Číně během letního vrcholu budou zajištěny a rozsáhlé příděly elektřiny, které byly zaznamenány v loňském roce způsobené kolísavými cenami uhlí, se pravděpodobně nebudou opakovat.
Maximální poptávka po energii tento měsíc dosáhla 844 milionů kilowattů a v severozápadní Číně a severní Číně vzrostla poptávka o 8,81 procenta a 3,21 procenta oproti stejnému období loňského roku, podle State Grid Corp of China.
Maximální poptávka po energii ve středočínské provincii Che-nan dosáhla v neděli rekordu 65,34 milionu kilowattů.
Ve východočínské provincii Ťiang-su překročila maximální poptávka po energii 17. června poprvé letos v létě 100 milionů kilowattů a o 19 dní dříve než v roce 2021.
Státní rozvodná síť dodává energii více než 1,1 miliardě lidí ve 26 čínských provinciích, autonomních regionech a obcích.
Poptávka po energii vzrostla s rostoucími teplotami, přičemž domácnosti a podniky zprovozňují klimatizaci, řekl Lin Boqiang, ředitel Čínského centra pro výzkum energetické ekonomiky na univerzitě Xiamen, v úterý Global Times.
Vlny veder zasáhly části země od začátku června. Čínská národní observatoř v úterý obnovila výstrahu před vysokými teplotami pro 12 provincií a regionů, přičemž některé regiony, jako je severočínská provincie Hebei a východočínská provincie Šan-tung, by měly dosáhnout více než 40 ° C.
Návrat továrního provozu poté, co se vzplanutí COVID-19 dostalo pod kontrolu v regionech včetně Šanghaje, také zvýšil spotřebu elektřiny ve velkých čínských městech.
Meziroční nárůst zatížení elektřinou na mnoha místech a brzký příchod letního vrcholu poptávky odrážely zrychlující se oživení čínské ekonomiky a odolnost čínských ekonomických základů, řekl Chen Jia, výzkumný pracovník Mezinárodního měnového institutu Na univerzitě Renmin v Číně, v úterý Global Times.
"V reakci na politiku ekonomické stabilizace a uvolnění protiepidemických omezení využijí podniky léto ke zvýšení výroby, dodání objednávek a dosažení rovnováhy příjmů v letošním roce," řekl Chen.
Spalující horko a zrychlená činnost továren podnítily úsilí o odvrácení nedostatku. Vlády na všech úrovních přijaly politiky k zajištění dodávek uhlí, které hraje zásadní roli při výrobě elektřiny v Číně.
Navzdory prudce rostoucím mezinárodním cenám komodit a energií, které letos tlačí geopolitické napětí, se domácí ceny a produkce uhlí udržely.
Od ledna do května dosáhla čínská produkce surového uhlí 1,81 miliardy tun, což je o 10,4 procenta více než o rok dříve, podle údajů Národního statistického úřadu (NBS).

Přední čínský ekonomický plánovač, Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC), ve čtvrtek zdůraznil, že posílí koordinaci s příslušnými uhelnými, ropnými a plynárenskými firmami, aby zajistil pravidelné dodávky na trh v celé zemi.
NDRC uvedla, že na základě současné situace je instalovaná kapacita výroby energie dostatečná a skladování uhlí v národních elektrárnách je rekordně vysoké, což položilo pevný základ pro zvládnutí špičkové letní spotřeby elektřiny.
Aby se zvýšila produkce uhlí a rezervy pro zajištění dodávek energie, NDRC loni v prosinci upravil střednědobé a dlouhodobé smlouvy o uhlí, které pokrývaly všechny uhelné výrobní firmy s výrobní kapacitou 300 000 tun ročně nebo vyšší a poptávku po uhlí pro klíčové společnosti vyrábějící elektřinu a vytápění.
"Tyto politiky a opatření mají pozitivní význam pro stabilizaci cen energií," řekl Wu Wei, odborný asistent na School of Management na univerzitě Xiamen, v úterý Global Times.
Domácí trh s uhlím zůstane vyvážený mezi nabídkou a poptávkou a cena bude stabilní v rozumném rozmezí, řekl Wu.
Vývoj nových zdrojů energie, jako je vítr a slunce, si v letošním roce udržel rychlou dynamiku růstu, což pomůže udržet stabilní ceny energie a zajistit dodávky elektřiny v létě, řekl Qi Haishen, prezident pekingské společnosti Solar Tech Co.
Od ledna do května se spotřeba elektřiny v Číně meziročně zvýšila o 2,5 procenta. Spotřeba primárního průmyslu, sekundárního průmyslu, terciárního průmyslu a domácností vzrostla o 9,8 procenta, 1,4 procenta, 1,6 procenta a 8,1 procenta oproti předchozímu roku, uvedla NDRC.

https://www.globaltimes.cn/page/202206/1268673.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
bacil
Redakční rada
Příspěvky: 2817
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od bacil » 23 čer 2022, 01:21

gandalf píše:
21 čer 2022, 12:04
Dragon - základní desky na plynových kotlích jsou problém - měnili jsme už druhou. Ale problém teprve nastane, až dojdou součástky /říkal technik/.
Na těch základních deskách je to vždy nějaká lehce opravitelná blbost (často jen stačí propájet spoje). Samozřejmě technik odešel s tou "vadnou", že?

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Kolja » 23 čer 2022, 06:38

V el. obvodech většinou odchází elektrolytické kondíky. Servisák dá "novou" desku, ve staré vymění kondíky a pošle ji dál.

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3353
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od gandalf » 23 čer 2022, 09:48

bacil - ne obě mám v kotelně i s krabicí.

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Kolja » 23 čer 2022, 12:10

Mně opravil servisák sušičku. Řekl, že buď opraví zdroj za 2000 nebo vymění celou desku za 4000 + práce, doprava atd. Nakonec opravdu vyměnil ty kondíky.

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3353
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od gandalf » 23 čer 2022, 12:12

Je to pro společenství vlastníků - zaplatil jsem nové desky.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od kenavf » 23 čer 2022, 21:29

Servisáci sú už väčšinou "meniči". Ono zase chcieť po nich aby vedeli identifikovať vadné elektronické súčiastky je o nejaký level vyššie. Ak by si mal tú dosku odviesť a doma pátrať ktorá súčiastka to bola, objednať ju a potom priviesť a namontovať= koľko by ste boli ochotní za takovú prácu zaplatiť? 100Euro? Na to sa vám každý vykašle, zatiaľ opraví tri ďaľšie aparáty u iných zákazníkov.
Ono to totiž nemusí byť stále o tých istých pokazených súčiastkach.
Servisák musí živiť seba, auto, náradie a odvody štátu. Na to aby vyinkasoval tak 2000€ od zákazníkov za mesiac plus ceny náhradných dielov. To je cca 100€ za deň+ súčiastky.
Opatrenie by bolo aby sa predĺžili zákonné záruky aspoň na 4 roky aby sa začali vyrábať spoľahlivejšie spotrebiče. Namontujú sa potom napríklad kondenzátory s veľkou životnosťou=cena pár centov naviac, ale predĺži to zásadne životnosť. atď.
Mne teraz odišli na oktávke blinkry v spätných zrkadlách, auto 14 rokov, 200000km. Žiarovky sa prisvecovanie tam boli stále funkčné ale LEDky blinkrov odišli. Cena opravy 2x45€. LEDky sú tam tri zapojené do série, jedna z nich bola vadná. No, nenasralo by vás to. A že životnosť LED 50000hodin :oops:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Havy
Redakční rada
Příspěvky: 920
Registrován: 17 úno 2017, 12:03

Re: Zajimavosti - Energie a její zdroje

Příspěvek od Havy » 24 čer 2022, 11:17

Já tedy hlásím, že Fiala asi skutečně vyslal jasný signál. Včera mi dovezli objednané uhlí (opět po 30 letech). A upozorňovali mě, že poptávka je šílená, některé druhy už nejsou a čekací lhůty se opravdu natáhly. Tak jsem si dnes raději přiobjednal.
Až nebude plyn, mám na chvíli řešení... Dík Fialo za jasný signál.

Odpovědět