Zajimavosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1168
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Zajimavosti

Příspěvek od martanus » 04 lis 2017, 11:33

V Asii pořádají nájezdy na vraky válečných lodí, cílí na "neozářenou ocel"
Zájem tak vzbuzuje s největší pravděpodobní fakt, že plavidla z 2. světové války jsou postavena z oceli, která byla vyprodukována před velkými jadernými testy ve čtyřicátých a padesátých letech.

Po těchto testech se výrazně zvýšila přirozená radioaktivita zemského prostředí. :shock: :?: Její stopy nese i moderní ocel. „Neozářená ocel“ z vraků je ceněným artiklem pro výrobu přístrojů citlivých na radiaci. Využívá se například při produkci Geigerova čítače či některého lékařského vybavení.
https://zpravy.idnes.cz/asie-vraky-lode ... anicni_ert

OPRAVDu až tak moc, že všechny nové výrobky mají zvýšenou radiaci. Může to někdo potvrdit.

//--------------------
Další zajímavý článek o tomtéž:
Prý neozářené olovo má větší cenu

http://www.osel.cz/7311-i-je-staroveke-olovo-nase.html

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 2083
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajimavosti

Příspěvek od Alchymista » 04 lis 2017, 14:00

Jednoznačne.
Plutonium (aj urán) je totiž alfažiarič a žiarenia alfa sa meria dosť obtiažne - má veľmi malú prenikavosť, takže neprejde výkresom, a v podstate ani ľudskou kožou - lenže na druhej strane má veľkú biologickú účinnosť - koeficient kvality Q je 20. Takže pri vdýchnutí alebo požrení je veľmi účinné/nebezpečné.
Kvôli malej prenikavosti sa dosť ťažko meria a kvôli vysokej biologickej účinnosti sa musia spoľahlivo merať už veľmi malé dávkové toky - to má za následok, že merania trvajú dlho, minúty - ale často až hodiny. Meracie trubice pre presné merania sú vákuové prvky (presnejšie prvky "nízkotlaké" plynom plnené) a vyrábajú sa často z tenkej železnej/ocelovej fólie (kvôli hermetičnosti, plynotesnosti, konštrukčnej pevnosti atď). A tu vzniká problém - plutonium aj urán sú "siderofilné" prvky, ktoré sa dobre rozpúšťajú v tavenine, takže sa nedajú len tak jednoducho odstrániť z materiálu.
A ako alfažiariče tak plutonium a urán silne skreslujú výsledky meraní.

Podobne je to s olovom - olovo, olovené rudy, prirodzene obsahuje rádioaktívne prvky, z ktorých vzniká (okrem iného), a tiež sa chová podobne ako železo - niektoré prvky sa v ňom dobre rozpúšťajú.
Preto je "staré olovo" veľmi žiadaný a vysoko hodnotený materiál, podobne aj "staré zlato" a "staré striebro".
Ide o to, že v niekoľko storočí, lepšie niekoľko tisícročí, starých ingotoch a zliatkoch je veľká časť krátko žijúcich izotopov iných prvkov rozpadnutá, takže výrobky z nich majú menší "vlastný radiačný šum", čož sa u presných dozimetrických prístojov vysoko cení.

Ako zaujímavosť možno uviesť, že talianske laboratórium experimentu OPERA ("nadsvetelné neutrina") financovalo archeologický výskum a vyzdvihnutie nákladu starovekej rímskej lode s nákladom olova - dvetisíc rokov staré olovo veľmi bolo cenným materiálom pre stavbu detektoru (pozerám - to tom je vlastne odkazovaný článok na osel.cz)

petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 1841
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Zajimavosti

Příspěvek od petrp » 07 lis 2017, 06:55

Soir: Americké tankery dodávají zkapalněný plyn Belgii, koupený v Rusku!
Laik se diví, odborník žasne. Tak se dá komentovat zpráva, že americké tankery dodávají palivo zakoupené v Rusku na terminál zkapalněného plynu v Antverpách. Uvedl to belgický deník Le Soir v novém šetření aktivit offshore společností, nazvané "Paradise Papers". V rámci tohoto šetření, skupina ICIJ (Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů), který je financován, zejména Soros Foundation, zkoumala asi 13,5 milionu dokumentů o práci offschorových skupin.

V publikaci se uvádí, že je do belgických Antwerp zkapalněný plyn dodáván čtyři tankery, jejichž 31 procent patří společnosti registrované na Marshallových ostrovech - Navigator Holdings Ltd. Ta je podle účastníků šetření, ve vlastnictví amerického ministra obchodu Wilbura Rosse. Zkapalněný plyn vyprodukovaný společností „Sibur" nakupují v ruském přístavu Ust-Luga. Samotný ministr Ross následně popřel spojení s ruskou společností a řekl nemá v plánu odstoupit ze své funkce. Nejde však jen o možný, a řekněme „podivný“ obchod ministra.

Jak k tomu připomněla ruská agentura TASS, ruský stálý zástupce při Vladimir Čižov v EU uvedl, že je „přinejmenším naivní“ očekávat v Evropě příchod zkapalněného zemního plynu z terminálů USA. Podle něj „trhy hledají vyšší cenu, což znamená, že přebytky zkapalněného plynu z USA půjdou na asijské trhy, kde poptávka a cena výrazně převyšují evropské ceny".

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy ... y-v-rusku/
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

kenavf
Výkonný redaktor
Příspěvky: 802
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Zajimavosti

Příspěvek od kenavf » 30 lis 2017, 19:32

Těžba Bitcoinů svou roční spotřebou elektřiny přeskočila 159 států světa
https://cdr.cz/clanek/tezba-bitcoinu-ak ... nt=article
Globální příjmy z těžby Bitcoinů činí 8,5 miliardy dolarů. Náklady na těžbu Bitcoinů pak vychází na 1,5 miliardy dolarů.

syos
Výkonný redaktor
Příspěvky: 732
Registrován: 08 úno 2017, 11:50

Re: Zajimavosti

Příspěvek od syos » 19 led 2018, 19:59

Kontroverzní tanker s plynem pro USA se před cílem otočil a pluje zpět
https://ekonomika.idnes.cz/tanker-plyn ... anicni_bja
Tři týdny poté, co se tanker Gaselys vydal s kontroverzním nákladem ruského plynu do USA, se jen den cesty od svého cíle otočil a pluje zpět. Informovala o tom agentura Bloomberg, která se odvolává na údaje o pohybu tankerů. Důvod obratu je podle médií záhadou.
Tanker s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) vyrazil počátkem ledna do Bostonu od britského terminálu Isle of Grain. Ten předtím obdržel dodávku LNG ze Sibiře, kde Rusko otevřelo terminál pro vývoz LNG. Na projekt Jamal LNG se vztahují americké sankce.

Náklad LNG byl do Bostonu odeslán v době, kdy oblast severovýchodního pobřeží ochromily mrazy a ceny plynu se vyšplhaly na rekordní hodnoty. Dodávka vzbudila pozornost, protože část zřejmě pochází z projektu, který je na seznamu sankcí, jež Spojené státy uvalily na Rusko kvůli jeho roli v ukrajinské krizi.

Nicméně severoamerická divize francouzské společnosti Engie SA minulý týden uvedla, že koupila kargo na promptním trhu od malajsijské společnosti Petroliam Nasional, aby doplnila dodávku z Trinidadu a Tobaga určenou pro terminál Everett u Bostonu. Engie má tanker Gaselys v pronájmu a je vlastníkem bostonského terminálu.

Na tom, že náklad LNG, který není vázán na smlouvu s pevným místem určení, změní cestou kurz, protože majitelé chtějí nejvyšší cenu a nejlepší trh, není nic mimořádného. Jak už v souvislosti s vyplutím tankeru řekl šéf průzkumu v oblasti zemního plynu při Oxfordském institutu pro energetické studie James Henderson, „trh by v této dodávce do USA neměl vidět žádnou ironii, je to normální obchod. LNG má po světě cestovat tam, kde je poptávka“.

Plavidlo podle informací Bloombergu nyní směřuje do španělského přístavu Algeciras poblíž Gibraltaru. Podle analytičky společnosti Kpler Madeleine Overgaardové je ale možné, že tanker nakonec zakotví v Bostonu. Odklad dodávky není podle ní nic výjimečného a plánované zakotvení u terminálu Everett nebylo zrušeno.
Autoři: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/tanker-plyn- ... anicni_bja

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé