Stránka 1 z 12

Elektřina obecně

Napsal: 11 črc 2018, 19:09
od martanus
Budoucnost bezuhlíkové Evropy je v elektřině. Využití elektřiny v dopravě, vytápění a v průmyslu se více než zdvojnásobí

Zajímavá studie
https://cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6430.html

Zajímavé je tam nahrazení plynu na vaření elektřinou

plan elektrifikace rezidencniho bydleni
Obrázek

elektrifikace dopravy bydleni a prumyslu
Obrázek

Re: Elektřina obecně

Napsal: 11 črc 2018, 19:15
od petrp
Blbost - jen klasické PíÁr kecy. Jsem zvědavý, jak tu elektřinu vyrobí, když nechtějí uhlí, plyn ani atom? Navíc mi uniká rozdíl mezi bioplynem (který tam propagují) a ostatními plyny? Je to jen další masáž hlupáků. Asi nastane masivní úbytek lišek s následnou hromadnou masáží ebonitových tyčí... :blbec: A jak tu elektřinu z ebonitových tyčí dopraví kam potřebují už raději nezmiňují vůbec... :palecdolu:

Re: Elektřina obecně

Napsal: 11 črc 2018, 20:43
od kenavf
petrp píše:
11 črc 2018, 19:15
..Navíc mi uniká rozdíl mezi bioplynem (který tam propagují) a ostatními plyny? ..
Bioplyn vyrobený z rastlinných a iných odpadov pomocou anaerobného rozkladu. (nie je to "starý" plyn z geologických ložísk ale je to "čerstvo" vyrobený metán)

Re: Elektřina obecně

Napsal: 11 črc 2018, 21:04
od El Diablo
Spotřeba elektřiny v Česku stoupla za sto let 74krát
V průměru každý rok o 4,4 procenta stoupala za posledních sto let spotřeba elektřiny v českých zemích. Zatímco při vzniku republiky v roce 1918 činila hrubá spotřeba na území Čech, Moravy a Slezska celkem jednu terawatthodinu, nyní to je téměř 74 TWh.
https://www.novinky.cz/ekonomika/477523 ... 4krat.html

Re: Česká republika

Napsal: 12 črc 2018, 00:57
od kenavf
martanus píše:
11 črc 2018, 19:06
Spotřeba elektřiny v ČR za posledních 100 let vzrostla z 1 TWh na 74 TWh
V průměru každý rok o 4,4 procenta stoupala během posledních 100 let spotřeba elektřiny v Česku. Zatímco při vzniku Československa v roce 1918 činila její hrubá roční spotřeba na území Čech, Moravy a Slezska jednu terawatthodinu (TWh), nyní to je téměř 74 TWh. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík. Na území Česka se tak podle firmy spotřebovalo za stoletou existenci republiky přes 3350 TWh elektřiny, což je více než současná roční spotřeba všech zemí Evropské unie.
http://oenergetice.cz/elektrina/spotreb ... na-74-twh/
Podľa mňa ten pomer 1:74 je hlúposť, musí to byť viac.
Už len ten počet spotrebičov v domácnostiach. Pred sto rokmi bola elektrická žiarovka v dome na dedine asi unikát a o el.variči ani nehovorím. Obdobný pomer využitia elektriny by som videl aj v priemysle už len preto že výrobky mali veľmi dlhú životnosť tak sa ich na jedného občana vyprodukovalo málo.
Ja by som tak tipol pomer 1:1000

Re: Česká republika

Napsal: 12 črc 2018, 01:25
od Alchymista
"inštalovaná spotreba" a skutočná spotreba nie je to isté

Re: Elektřina obecně

Napsal: 12 črc 2018, 01:28
od kenavf
zařízení založené na křemíku, jenž umí těžit odpadní teplo a proměnit ho na stejnosměrný elektrický proud
http://www.osel.cz/9999-jak-vytezit-ele ... tepla.html

Re: Česká republika

Napsal: 12 črc 2018, 01:31
od kenavf
Myslím že ten iný pomer bude vo všetkých oblastiach. Je to podobné ako keby niekto tvrdil že pred sto rokmi bolo v ČSR 100krát menej aut ako dnes.

Re: Česká republika

Napsal: 12 črc 2018, 01:36
od QVAK
Před 120 lety se v Praze postavila Holešovická elektrárna která pokryla spotřebu el. proudu celé Prahy včetně tramvají. Byla vybavena parními stroji o výkonu 8 000 HP. https://cs.wikipedia.org/wiki/Hole%C5%A ... r%C3%A1rna

Re: Česká republika

Napsal: 12 črc 2018, 01:56
od kenavf
Ako by dopadlo porovnanie inštalovaného výkonu,ten by mal predsa približne korelovať so spotrebou.
V roku 2013 bol v Česku inštalovaný výkon cca 20GW
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_te ... en_v_Česku
https://www.topsrovnani.cz/aktuality/en ... e-spotrebu

Re: Elektřina obecně

Napsal: 12 črc 2018, 02:12
od Alchymista
https://referaty.aktuality.sk/cez-a-ele ... ferat-4460
V roce 1918 pracovaly ve 193 podnicích v Čechách elektrárny o celkovém výkonu 135 MW.
V období 1918 - 1939 se výroba elektřiny zvýšila čtyřnásobně na 311 KWh na obyvatele za rok. Počet zaměstnanců v elektrických podnicích se pohyboval kolem 23 tisíc. Celkový instalovaný výkon v roce 1939 byl 2000 MW.
podľa toho v roku 1918 bola ročná spotreba/výroba v ČSR ~1 TWh.

Re: Elektřina obecně

Napsal: 12 črc 2018, 09:17
od riho
Noo, insťalovaný výkon. Preblém je tá zmena v čase. Pretože okrem technológie sa menili aj zákony a predpisy. Pred sto rokmi niečo také ako nadradená prenosová sústava neexistovalo. Naše najstaršie prenosové vedenie je z roku tuším 1956. V 1918 existovali závodné elektrárne, ktoré primárne vyrábali pre svoje podniky,prípadne pre robotnícke kolónie a fungovali v ostrovnej prevádzke. V súčasnosti je elektroenergetika podstatne komplexnejšia a pri inštalovanom výkone platí pravidlo N-1, to znamená minimálne 100 % záloha inštalovaného výkonu ku spotrebe. Preto sa napríklad držia Vojany v studenej zálohe. Navyše vtedy neexistovala cezhraničná výmena. V súčasnosti mnohé štáty miesto na výstavbu elektrárni stavili na jej dovoz zo zahraničia. A je ich dosť veľa. Ostatne aj SR je v zime importér a v lete exportér. Budúci rok by sme sa mali dostať na vyrované pokrytie a v 2020 by sme znova mali byť čistý exportér.

Re: Elektřina obecně

Napsal: 12 črc 2018, 22:21
od homer
Z facebooku:
Téma blackout - bavila jsem se s jednou známou, co dělá v Německu v jednom velkém městě (poloviční Praha) na čistírně odpadních vod. Projížděly jsme zrovna kolem větrníků... takže jsme se nějak dostali k výpadku elektřiny. Říkala, že je to v Německu velké téma. Hodně to řeší - školení, scénáře,....Kolikrát odborníci že by jeden zaplakal.
Jako firma musí mít jasnou strategii a scénáře - zejména protože jsou čistírna odpadů, ve velkém městě a tedy poměrně strategické.
Zajímavá fakta:
1) Jejich firma potřebuje k nutnému nouzovému provozu řekněme 30 lidí (nepřetržitě) a aby byla jistota že jim tam ty lidi přijdou (normálně jich mají třeba 100 - nevím), tak jsou ochotni zásobit rodiny těchto lidí a i se o ně postarat na celý týden - vše od jídla, po pitnou vodu, teplo atd (podrobně jsme nerozebíraly co všechno).... Ani jsem se neptala, jak se ti lidé dostanou do práce, ani jakou budou mít motivaci v práci zůstat když mají na druhém konci města rodinu a v ulicích je chaos. Ani jak se vůbec dozví, že mají do práce jít - představte si panelák, šesté patro, zvonky nejdou, telefony nejdou...... No nic....Předpokládá se, že těch 30 lidí tam bude po celou dobu, i spát, bez vystřídání.....
2) Předpokládají že cca 3 dny (možná méně) bez elektřiny vydrží voda v síti (samospádem ze zásobníků), po třech dnech přestane být voda a tedy nebude ani tolik odpadů. ... Nicméně ptala jsem se jak budou řešit vodu v jejich městě - prý cisterny,... a prý existuje v Německu něco jako databáze soukromých studen které musí majitel v takovém případě dát k dispozici pro veřejnost. Že kdo má studnu jinak platí nějakou daň za čerpání vody, ale když ji dá k dispozici v případě problémů, tak tu daň nějak neplatí. Jak hodlají tu vodu ze studní bez elektřiny dostat jsem se neptala.
3) Obrovským problémem se jeví paliva. Ne ani tak že by nebyla nafta, té prý je a bude dost, ale že bez elektřiny ji není možné z nádrží dostat( čerpadla, odečty, vše běží na elektřinu). Prostě se na to nemyslelo a teď řeší co s tím,.... Takže je možné že nafta bude, ale prostě ji nikdo nevydá,...Samozřejmě že na nouzový provoz mají agregáty,....
4) Stejně tak obchody - nikdo nic neprodá (rabování,....), stejně bankomaty,.....Prý v takovém případě je jedna jediná banka ve městě, která může(je schopná) vydat každému obyvateli města 50euro (tuším že to bylo padesát, možná víc/míň,...) když tam ten dotyčný přijde a požádá si o to,... Prý kvůli tomu musí banka mít patřičný počet bankovek v zásobě,...
5) Více jak 7 dní nikdo v žádném scénáři neřeší. !!!!! Jak to? Prostě se to neřeší - máme na 3 dny, na týden a dál nic.
6) Znovu nastartování elektřiny je docela problém - nejsem odborník, ale pochopila jsem že jakmile se nějak elektrárny zastaví, tak v celém Německu je jen jedna jediná, která se dokáže rozjet bez elektřiny. Takže pokud by během pár hodin spadlo všechno a navíc se nějak elektrárny zastavily, tak je docela problém. --- Tohle se mi moc nezdá. Měla jsem za to, že elektrárnu prostě nemohu zastavit z hodiny na hodinu, ale nevidím do toho. Budu ráda za info.
7) Nemocnice mají zásoby elektřiny, případně paliva do agregátů na pár hodin (už si nepamatuji na kolik, ale asi na 6, na 12?) pak prostě budou muset začít vypínat přístroje,......
.....................
Ptala jsem se jí, co by dělala ona a její rodina. Vyšlo najevo, že o tom vůbec nepřemýšlela. A to ani po absolvování nějakých školení s tímto tématem. A to ji prosím považuji za jednoho z těch znalejších lidí..... jak na tom je zbytek populace si dovedu představit.....

Re: Elektřina obecně

Napsal: 12 črc 2018, 23:23
od QVAK
Alchymista píše:
12 črc 2018, 02:12
https://referaty.aktuality.sk/cez-a-ele ... ferat-4460
V roce 1918 pracovaly ve 193 podnicích v Čechách elektrárny o celkovém výkonu 135 MW.
V období 1918 - 1939 se výroba elektřiny zvýšila čtyřnásobně na 311 KWh na obyvatele za rok. Počet zaměstnanců v elektrických podnicích se pohyboval kolem 23 tisíc. Celkový instalovaný výkon v roce 1939 byl 2000 MW.
podľa toho v roku 1918 bola ročná spotreba/výroba v ČSR ~1 TWh.
Alchy, chybný výklad. Jednalo se o 193 fabrik (velkých přádelen/textilek a strojíren) jež přešly z transmisního pohonu svých strojů na elektrický. Většina za parní stroj/e zařadila dynama namísto převodovek a transmisí i některé vodní kola nahradila turbínami (v podhůří). Tehdy byla již budována a provozována i veřejná/komunální síť která nebude do této statistiky zařazena (viz. tramvajové tratě v Čechách i na Moravě a na Slovensku v Prešpurku a trať Prešpurk - Vídeň).

Re: Elektřina obecně

Napsal: 13 črc 2018, 13:37
od riho
homer píše:
12 črc 2018, 22:21
Z facebooku:
Téma blackout - bavila jsem se s jednou známou, co dělá v Německu v jednom velkém městě (poloviční Praha) na čistírně odpadních vod. Projížděly jsme zrovna kolem větrníků... takže jsme se nějak dostali k výpadku elektřiny. Říkala, že je to v Německu velké téma. Hodně to řeší - školení, scénáře,....Kolikrát odborníci že by jeden zaplakal.
Jako firma musí mít jasnou strategii a scénáře - zejména protože jsou čistírna odpadů, ve velkém městě a tedy poměrně strategické.
Zajímavá fakta:
1) Jejich firma potřebuje k nutnému nouzovému provozu řekněme 30 lidí (nepřetržitě) a aby byla jistota že jim tam ty lidi přijdou (normálně jich mají třeba 100 - nevím), tak jsou ochotni zásobit rodiny těchto lidí a i se o ně postarat na celý týden - vše od jídla, po pitnou vodu, teplo atd (podrobně jsme nerozebíraly co všechno).... Ani jsem se neptala, jak se ti lidé dostanou do práce, ani jakou budou mít motivaci v práci zůstat když mají na druhém konci města rodinu a v ulicích je chaos. Ani jak se vůbec dozví, že mají do práce jít - představte si panelák, šesté patro, zvonky nejdou, telefony nejdou...... No nic....Předpokládá se, že těch 30 lidí tam bude po celou dobu, i spát, bez vystřídání.....
2) Předpokládají že cca 3 dny (možná méně) bez elektřiny vydrží voda v síti (samospádem ze zásobníků), po třech dnech přestane být voda a tedy nebude ani tolik odpadů. ... Nicméně ptala jsem se jak budou řešit vodu v jejich městě - prý cisterny,... a prý existuje v Německu něco jako databáze soukromých studen které musí majitel v takovém případě dát k dispozici pro veřejnost. Že kdo má studnu jinak platí nějakou daň za čerpání vody, ale když ji dá k dispozici v případě problémů, tak tu daň nějak neplatí. Jak hodlají tu vodu ze studní bez elektřiny dostat jsem se neptala.
3) Obrovským problémem se jeví paliva. Ne ani tak že by nebyla nafta, té prý je a bude dost, ale že bez elektřiny ji není možné z nádrží dostat( čerpadla, odečty, vše běží na elektřinu). Prostě se na to nemyslelo a teď řeší co s tím,.... Takže je možné že nafta bude, ale prostě ji nikdo nevydá,...Samozřejmě že na nouzový provoz mají agregáty,....
4) Stejně tak obchody - nikdo nic neprodá (rabování,....), stejně bankomaty,.....Prý v takovém případě je jedna jediná banka ve městě, která může(je schopná) vydat každému obyvateli města 50euro (tuším že to bylo padesát, možná víc/míň,...) když tam ten dotyčný přijde a požádá si o to,... Prý kvůli tomu musí banka mít patřičný počet bankovek v zásobě,...
5) Více jak 7 dní nikdo v žádném scénáři neřeší. !!!!! Jak to? Prostě se to neřeší - máme na 3 dny, na týden a dál nic.
6) Znovu nastartování elektřiny je docela problém - nejsem odborník, ale pochopila jsem že jakmile se nějak elektrárny zastaví, tak v celém Německu je jen jedna jediná, která se dokáže rozjet bez elektřiny. Takže pokud by během pár hodin spadlo všechno a navíc se nějak elektrárny zastavily, tak je docela problém. --- Tohle se mi moc nezdá. Měla jsem za to, že elektrárnu prostě nemohu zastavit z hodiny na hodinu, ale nevidím do toho. Budu ráda za info.
7) Nemocnice mají zásoby elektřiny, případně paliva do agregátů na pár hodin (už si nepamatuji na kolik, ale asi na 6, na 12?) pak prostě budou muset začít vypínat přístroje,......
.....................
Ptala jsem se jí, co by dělala ona a její rodina. Vyšlo najevo, že o tom vůbec nepřemýšlela. A to ani po absolvování nějakých školení s tímto tématem. A to ji prosím považuji za jednoho z těch znalejších lidí..... jak na tom je zbytek populace si dovedu představit.....
To je tak, keď diletant hovorí o niečom čomu nerozumie. Každá prenosová sústava, ktorá je súčasťou UCTE, a verím tomu, že aj tie čo členmi nie sú, je povinná vypracovať, aktualizovať a preverovať tzv. Plán ochrany a obrany. Ten zahŕňa postupy pri poklese napätia v sústave, ako sa mu brániť, stanovuje priority pri napájaní strategických zariadení, tzv. odpojovacie stupne. V prípade blackoutu sú určené elektrárne, ktoré sú za to platené, z ktorých dôjde k obnove z beznapäťového stavu. Tieto operácie sú pravidelné preskúšavané naostro a výsledky sú podrobne analyzované premietajú sa do úprav. Čo sa týka nedostupnosti, ak je niekto vybraný, ako osoba zodpovedná za prevádzku v čase núdze, či ohrozenia, tak fasuje satelitný telefón, prípadne musí nahlasovať miesto svojho pobytu v čase voľna. Vojaci to poznajú. To že dotyčná nevedela čo budú robiť ľudia bez elektriny je normálne. To majú vedieť zložky CO, polícia a armáda. Na to si ich platíme. A že je to maximálne na 7 dní? Posledný veľký blackout, ktorý bol v Taliansku, bol zvládnutý za 3 dni. Dlhší výpadok znamená buď vojnu, alebo iný koniec civilizácie.

Re: Elektřina obecně

Napsal: 15 črc 2018, 22:37
od QVAK
Na solární dotace ve skutečnosti nikdo nechce sáhnout. To se člověk může jen zasmát, říká Alena Vitásková

Najít řešení, jak rychle efektivně snížit státní výdaje na obnovitelné zdroje, o to aktuálně usiluje prezident Miloš Zeman. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková má ale obavy, že prezidentova iniciativa nemá šanci na úspěch. „Jeho snaha vyjde vniveč, neexistuje vůle na solární dotace sáhnout,“ dodává.
Kritiku obnovitelných zdrojů jinak považuje za zcela spravedlivou. „Přece nemůžeme v energetickém mixu říci, že jeden zdroj dostane podporu v nevídaných částkách, druhý nemá nic. Pak nehovořme o rovných podmínkách pro energetický trh,“ vysvětlovala v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ova-543978
https://www.lidovky.cz/snaha-milose-zem ... _domov_ele

Re: Elektřina obecně

Napsal: 17 črc 2018, 06:55
od bacil
Už před 35 lety jsme se ve škole učili, že roční spotřeba elektřiny v cz je 76twh.

Re: Elektřina obecně

Napsal: 17 črc 2018, 10:32
od kenavf
Možno to bolo tým že boli v prevádzke odvetvia priemyslu náročné na spotrebu el. prúdu.

Re: Elektřina obecně

Napsal: 17 črc 2018, 18:10
od QVAK
kenavf píše:
17 črc 2018, 10:32
Možno to bolo tým že boli v prevádzke odvetvia priemyslu náročné na spotrebu el. prúdu.
Dnešní mašinky žerou o dost více (častokráte pouze jednofázově se všemi důsledky) ale je jich o dost méně než tehdy.

Re: Elektřina obecně

Napsal: 17 črc 2018, 18:14
od kenavf
Predpokladám že "jednofázovosť" spotrebu neovplyvňuje.