Elektřina obecně

kenavf
Samostatný redaktor

Re: Vtipy

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 14:21

Hornbach má asi tiež vyfiltrovaných dodávateľov.
Ako bolo písané, kritická je asi tá teplota, pri zlom kontakte s chladiacou podložkou sa prehreje a vzhľadom na materiál z ktorého je to vyrobené tak to neznesie také teploty a prehreje sa led element alebo sa zdeformuje držiak, takže je to aj citlivé ak je to v nejakom svietidle uzavreté. A dôležitý je aj ten zdroj konštantného prúdu a nábeh prúdu pri zapnutí svetla.
Na Aliexprese sa dajú zohnať aj tie vysokovýkonné led elementy.

Aaron Goldstein
Redakční rada

Příspěvek od Aaron Goldstein » 27 srp 2018, 14:44

V té digestoři je to jednak uzavřené a druhak ještě ohřívané teplem z plotýnky a párou z vaření.... A drží...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

kenavf
Samostatný redaktor

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 16:18

To Kutuzov:
Žiarovka je vyrobená zo skla, kovu a iných vysoko teplu odolných materiálov ktorých pracovná teplota je vysoko nad sto stupňov, pri tak vysokej povrchovej teplote dokáže žiarovka odvádzať "prebytočné" teplo do okolia.
Led-ka nie je umiestnená v tak teplotne odolných materiáloch a sú dokonca aj zle tepelne vodivé takže sa vnútro Led-ky prehreje a zničí.

kenavf
Samostatný redaktor

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 17:07

Kutuzov píše:
27 srp 2018, 16:42
..
Absolútne nie,konštrukcia LED svietidla má vyriešené chladenie mimo pracovný priestor,netrpí pracovným zatazenim-led ako prevodník energie dokáže previesť 4 násobne účinnosť energie na svetelnú oproti klasickej volframovej v internom prostredí,kde sa prevažná časť energie mení na tepelnú a no na svetelnú..
To že má 4 násobne väčšiu účinnosť ako žiarovka na tom veľa nezmení. Pretože i tak zostáva účinnosť tak cca 40% http://www.svetloblog.cz/index.php?blog ... ych-zdroju
Vo vnútri je polovodičový prechod,polovodiče vieme že sú citlivé na teplo, tých 60% sa premení na teplo.
Teraz so tú jednu(spálenú) diodu odcvakol, zvrchu je na nej šošovka z veľmi mäkkého plastu(ľahko som do toho zapichol špicatú pinzetu)= špatný vodič tepla. Na spodnej dosadacej časti je kovová ploška, mala nanesenú teplovodivú pastu, ak sa tu stratí kontakt s chladiacou podložkou tak to urýchli koniec Led-ky.
Na svietiacej výkonnej Led-ke prst neudržíš(1W).
má vyriešené chladenie mimo pracovný priestor
To je tá podmienka dobrého kontaktu s chladičom.
Naposledy upravil(a) kenavf dne 27 srp 2018, 17:10, celkem upraveno 1 x.

kenavf
Samostatný redaktor

Re: Elektřina obecně

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 17:34

Kutuzov píše:
27 srp 2018, 17:17
..
Keď si kupuje človek LED svietidlo,kupuje si ho z dovodu-aby mal čím svietiť,
Aby ušetril prevádzkové náklady..nie aby do toho štúral a cvakal a dohadoval sa na webe,prečo áno,prečo nie..vývoj skrátka nezastavíš..bez ohľadu čím si to skratoval,..tam,kde som používal 2 až 3 60 barové žiarovky,používam pri tej istej svietivosť 6 až 8 ,5 w žiaroviek a pohľadov je tam viac svetla..i životnosť je zdá sa dlhšia..
Ale to ti ja nerozporujem, len tu mal ktosi problém že mu Led-ky nevydržia, tak som mu napísal že životnosť tam je, ale závisí na tom aké Led-ky výrobca použije, ako to zmontuje,pretože sú citlivé aj na teplo. Preto je v prípade problémov vhodné prejsť na iného výrobcu/dodávateľa a nie zanevrieť na Led-ky.
Ja mám Led-ky všade(okrem toho digestora), od prvého dodávateľa sa mi kazili od druhého nie, obidvaja z číny.

P.S. Ničím som ich neskratoval, odišli samé. Ale daj mi odkaz na tie 60 barové žiarovky, možno budú lepšie. :evil_smile:

kenavf
Samostatný redaktor

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 17:37

Kutuzov píše:
27 srp 2018, 17:25
IgorT píše:
27 srp 2018, 17:08
Teda jeden vtip lepší, ako druhý! :lol: :dobre:
Vysvetlil som to jednoducho,aby tomu porozumel aj človek,čo do toho pcha ihlice,čo je na Tom smiešne?
Tak si dofúkaj žiarovky na 65 barov. :evil_smile: Možno sa ti uľaví.

kenavf
Samostatný redaktor

Příspěvek od kenavf » 27 srp 2018, 17:54

To si písal Ty, prečítaj si svoj príspevok.

martanus
Samostatný redaktor

Příspěvek od martanus » 27 srp 2018, 17:57

IEA: Spotřeba elektřiny v zemích mimo OECD významně roste

http://www.iea.org/statistics/electrici ... ign=buffer
http://oenergetice.cz/zahranicni/iea-sp ... mne-roste/

Podle mě ty data nejsou uplně košer. Ale zaujalo mě tam toto

Spotřeba elektřiny
V roce 2016 celková konečná spotřeba elektřiny dosáhla hodnoty 20 863 TWh, což je o 3,2 % více než v roce 2015. Z toho byla spotřeba 35 zemí OECD 9 512 TWh a zemí mimo OECD 11 351 TWh.

Čína předstihla o dost USA

Obrázek
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

IgorT
Samostatný redaktor

Příspěvek od IgorT » 27 srp 2018, 18:32

Nič v zlom! Debata o svietidlách dobrá, len v zlom vlákne! :pivo

Polite
Samostatný redaktor

Příspěvek od Polite » 27 srp 2018, 18:58

Pre Kutuzov: ten svoj barový omyl si doviedol do dokonalosti tou hlaskou o kolese od mopeda...pripomenulo mi to jeden omyl môjho nebohého otca..dik😀
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

bacil
Redakční rada

Příspěvek od bacil » 27 srp 2018, 23:37

pokud se někdo podivuje nad krátkou životností LED svítidel, je nutné zohlednit ještě jeden nepříjemný fakt (kromě přehřívání hraje roli i prakticky 100% zatížení LED čipu) a to je přítomnost vyšších kmitočtů v napájecí soustavě, které produkuje např. přetížený nebo částečně vadný měnič solárních baronů v okolí nejbližších dvou vesnic.

QVAK
Zasloužilý redaktor

Příspěvek od QVAK » 28 srp 2018, 00:05

Kutuzov, nezaměňovat min. za hod. viz. kapacita linky z TOS

riho
Redaktor

Příspěvek od riho » 30 srp 2018, 13:19

bacil píše:
27 srp 2018, 23:37
pokud se někdo podivuje nad krátkou životností LED svítidel, je nutné zohlednit ještě jeden nepříjemný fakt (kromě přehřívání hraje roli i prakticky 100% zatížení LED čipu) a to je přítomnost vyšších kmitočtů v napájecí soustavě, které produkuje např. přetížený nebo částečně vadný měnič solárních baronů v okolí nejbližších dvou vesnic.
Myslíš vyššie harmonické? Tie sú sviňa, hlavne tie s násobkom tri. Čiastočne sa eliminujú v tlmivkách a v terciároch transformátorov.

kenavf
Samostatný redaktor

Příspěvek od kenavf » 04 zář 2018, 02:00

bacil píše:
20 črc 2018, 19:26
Zásuvkové měřiče měří jinak, než elektroměry distributorů. U odporových zátěží samozřejmě to bude v rámci přesnosti obou přístrojů, ale jakmile tam dáte jinou zátěž, výsledky e začnou lišit.

Po 12h zapnutém PC a běžného synova hraní, spotřeba nám vzroste zhruba o 6kWh - a není to testované jednou, ale opakovaně. Takže žádný urban legend, ale zkušenost, kterou mi nevymluvíte. Elektroměry (ty distribuční) lze nastavovat do několika režimů měření, to ale provádí distributor a jsme v česku, že, takže stěžovat si můžete tak akorát na lampárně.
kenavf píše:
20 črc 2018, 19:35
bacil píše:
20 črc 2018, 19:26
..
Po 12h zapnutém PC a běžného synova hraní, spotřeba nám vzroste zhruba o 6kWh - a není to testované jednou, ale opakovaně. ..
Synátor je na veľkom PC tiež stále a nezistil som nejaké výrazné zvýšenie spotreby, urobím meranie a dám vedieť.
Tak sa mi konečne podarilo splniť súčastne rôzne podmienky...požičať zásuvkový merač spotreby,syn doma,manželka preč z domu,povypínané všetky ističe,okrem ističa na WIFI a stolový počítač s monitorom.
-monitor 24palcov
-zdroj v počítači 500W
-synátor hral World of Tanks
-doba merania 1hod
-typ domového elektromera E3S 20T/1S

Do zásuvkového merača zn.EDIMAX bol zapojený len počítač a monitor.
-priebežne ukazoval odber 140W až 175W
-nameral som na ňom za hodinu spotrebu 0,145kWh

-na domovom elektromere som odčítal spotrebu 0,17kWh(počítač+monitor+WIFI)
červená dioda na elektromere indikujúca velkosť odberu blikala cca v intervale 14sec
keď som ukončil meranie tak som úplne vytiahol počítač a monitor zo zásuvky
potom červená dioda blikala v intervale 93sec(=veľkosť odberu WIFI)
Na elektromere je uvedené že 1600 bliknutí =1kWh
Takže ten interval blikania 93sec by zodpovedal spotrebe 0,024kWh
Z toho mi vychádza 0,170-0,024=0,146kWh =spotreba počítača a monitoru bez WIFI nameraná na domovom elektromere

Na to že je to len orientačné porovnanie hodnoty nameranej "zásuvkovým" meračom s údajom na "oficiálnom" elektromery, tak je to 0,145kWh proti 0,146kWh , myslím že je to uspokojivý výsledok ktorý ukazuje že k takým "haus numerám" čo si nameral ty, asi nedochádza.
Ono možné je že niektoré hry a počítače spotrebujú za 12hod aj 6kWh(veď sú počítačové zdroje aj 1kW), ale dôležité je to, že elektromer nenamerá viac ako počítač spotrebuje a rozhodne to nie sú násobky. Aspoň toto meranie mi ukazuje že elektromer meria reálnu hodnotu. Zaplatím to čo mám a nepreplácam.

bacil
Redakční rada

Příspěvek od bacil » 04 zář 2018, 16:12

Máš kliku, že tvůj distributor elektřiny nastavil tvůj elektroměr poctivě. Někteří to štěstí nemají.

Odpovědět