ISS a vše související

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9082
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: ISS a vše související

Příspěvek od QVAK » 04 dub 2019, 00:31

Loď Starliner vzlétne do vesmíru až na konci roku, dohodly se NASA s Boeingem

Americká vesmírná agentura NASA a společnost Boeing se dohodly na odkladu zkoušek nové americké vesmírné lodi CST-100 Starliner. Termín prvního bezpilotního letu byl přesunut z dubna na srpen a první test s posádkou ze srpna na konec letošního roku, informovala na svém webu NASA.
Součástí úprav je i rozhodnutí prodloužit délku pilotovaného zkušebního letu. To podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) umožní dokončit další zkoumání mikrogravitace, údržbu a další aktivity během připojení Starlineru k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Délka této mise bude stanovena později.
https://echo24.cz/a/S2ZsJ/lod-starliner ... s-boeingem

Juraj
Senior redaktor
Příspěvky: 4788
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: ISS a vše související

Příspěvek od Juraj » 04 dub 2019, 04:24

Nemalo by sa skor hovorit o module Starliner?

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 6594
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: ISS a vše související

Příspěvek od Alchymista » 04 dub 2019, 09:53

Prečo? Boeing Starliner má byť dopravná kozmická loď pre posádku aj pre náklad (rovnako ako SpaceX Dragon). Hlavnou funkciou je doprava, presun niečoho odniekiaľ niekam.
Modul - vyvoláva predstavu, že to je "časť niečoho väčšieho", časť nejakej skladačky a (podľa mňa) plní nejakú úlohu až na mieste, kam bude umiestnený, alebo kam bude pripojený - až tam bude dopravený. Môže byť samozrejme schopný aj "samostanej existencie", a môže mať dokonca aj vlastný pohon - ale väčšinu úloh plní až po pripojení a prepojení s ďalšími modulmi.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 3670
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: ISS a vše související

Příspěvek od petrp » 04 dub 2019, 11:44

Vesmírná loď Starliner jen tak nevyletí. NASA se dohodla s Boeingem na odkladu startu
Posunutí termínů zkušebních letů bez posádky a s posádkou je prozatím předběžné. „Jde o pracovní data a musejí být potvrzena,“ podotkla v této souvislosti NASA. Boeing musí se Starlinerem ještě před pilotovaným letem projít testem záchranného systému, který by v případě nečekané události zajistil přenesení posádky do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2778 ... adu-startu

Takže termín je vlastně v nedohlednu, něco jako Brexit... :mrgreen:
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
Zapisujte si jen co se skutečně stalo, žádná fakta!“ - Felix Holzmann

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9082
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: ISS a vše související

Příspěvek od QVAK » 12 dub 2019, 12:03

SpaceX a Boeing ztratily důvěru. NASA plánuje koupit další dvě místa v Sojuzu

Rusko a USA vyjednávají smlouvu o koupi dvou dalších míst v ruské kosmické lodi Sojuz, aby se astronauti dostali na ISS a následně se vrátili na Zemi. Řekl Sputniku výkonný ředitel Roskosmosu pro vesmírné programy pilotovaných letů Sergej Krikalev. Dříve bylo oznámeno, že rozpočet NASA pro fiskální rok 2020 obsahuje odkaz na možnost uzavřít smlouvu s Roskosmosem na nákup dvou míst v Sojuzu na dopravu amerických astronautů na ISS na podzim 2019 a na jaře 2020.
NASA vysvětluje tento krok tím, že během zkušebních letů nové americké kosmické lodi Dragon 2 společnosti SpaceX a Starliner společnosti Boeing mohou nastat problémy, což pravděpodobně povede k nepřítomnosti amerického astronauta na ISS, který je nezbytný pro udržení amerického segmentu stanice.
V červnu 2019 se poslední astronauti NASA a kosmonauti Roskosmosu vrátí na Zemi v kosmické lodi Sojuz MS-11 a v prosinci poslední astronauti na základě smlouvy mezi NASA a společnosti Boeing, která obdržela místa v Sojuzu od RKK Eněrgija za úhradu dluhu za projekt Morskoj start.

https://cz.sputniknews.com/svet/2019041 ... sojuzu---/
https://ac24.cz/-/spacex-a-boeing-ztrat ... direct=%2F

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9082
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: ISS a vše související

Příspěvek od QVAK » 29 kvě 2019, 21:32

VIDEO: Ruští kosmonauti aktuálně na šestihodinové směně vně ISS

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Alexej Ovčinin ve středu podle plánu vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Pracovní směnu zahájili tím, že u výstupu z modulu Pirs umístili portrét ruského kosmonauta Alexeje Leonova, který jako první člověk podnikl "procházku" ve volném vesmíru. Práci ruských kosmonautů vysílají na webu ruská vesmírná agentura Roskosmos a americká NASA.
Kononěnka a Ovčinina čeká na vnější straně orbitálního komplexu řada úkolů. Mimo jiné mají z povrchu stanice odebrat nejrůznější vzorky ke komplexní analýze, včetně analýzy možného mikroskopického poškození materiálů. Zpět do útrob Mezinárodní vesmírné stanice by se oba kosmonauti měli vrátit nedlouho po půlnoci SELČ.

https://echo24.cz/a/SHjpz/video-rusti-k ... ne-vne-iss

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host