Kosmická špionáž

Odpovědět
Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5501
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Vesmírny výskum

Příspěvek od petrp » 01 kvě 2017, 16:26

Společnost SpaceX vynesla do kosmu satelit pro tajnou službu
Mys Canaveral - Americká soukromá vesmírná společnost SpaceX dnes vynesla na oběžnou dráhu kolem Země satelit pro Národní úřad pro průzkum (NRO), který je jednou z tajných služeb Spojených států. Informovala o tom agentura AP.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/spolec ... bu/1479804
"Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito." Johann Nepomuk Nestroy

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5501
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Kosmická špionáž

Příspěvek od petrp » 07 kvě 2017, 20:22

Po dvouleté tajné misi přistál US bezpilotní raketoplán X37B

"Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito." Johann Nepomuk Nestroy

rastik1585
Redaktor
Příspěvky: 67
Registrován: 16 říj 2018, 09:23

Re: Kosmická špionáž

Příspěvek od rastik1585 » 12 črc 2019, 10:59

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo se mu zachytit záhadný americký robotický raketoplán X-37B.

https://www.armadninoviny.cz/amatersky- ... x-37b.html

Uživatelský avatar
Svarboj
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2506
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Kosmická špionáž

Příspěvek od Svarboj » 29 črc 2019, 13:03

Francouzi mají plány na rozmístění miniaturních satelitů vyzbrojených laserem

Francie plánuje miniaturní družice jako vesmírné strážce vyzbrojené lasery, které by mohly zasáhnout jiné satelity, pokud by se vlastní satelity na orbitě dané země dostaly pod útok, a navíc s lepšími schopnostmi průzkumu na oběžné dráze pro odhalování těchto potenciálních hrozeb. První takové satelity budou dostupné nejdříve v r.2023.

Francouzská ministryně ozbrojených sil Florencie Parly popsala novinářům 25. července 2019 nový plán pro „Mastering Space“, jehož cílem je posílit možnosti dozoru ve vesmíru, aby bylo možné odhalit potenciální hrozby a vyvinout aktivní postoj k obraně, aby bylo možné reagovat na jakékoli útoky. Parly také oznámila, že země do roku 2025 rozšíří výdaje na obranu související s vesmírem o 780 milionů USD.

"Dnes naši spojenci a naši vojenští protivníci militarizují vesmír," řekla Parly. "Musíme jednat. Musíme být připraveni."

"Pokud budou naše satelity ohroženy, máme v úmyslu oslepit ty satelity našich protivníků," prohlásil Parly. "Vyhrazujeme si právo a prostředky, abychom byli schopni reagovat: to by mohlo znamenat použití výkonných družicových laserů nebo hlídkování s nano-satelity."

Tato reakce také přichází uprostřed znepokojení nad rostoucím počtem ruských malých, velmi manévrovatelných „zabijáků satelitů“ na orbitě, které by mohly být schopné použít malé manipulační rameno k fyzickému útoku na jiné satelity/objekty ve vesmíru nebo jednoduše do nich vrazit a rozbít je tak. Jsou také dost malé na to, aby mohly zaujmout pozici blízko jiných satelitů a zůstávat tam neodhaleni, dokud nepřijde povel k útoku, nebo se mohou ukrývat v polích jinak neškodného „vesmírného smetí“ vznášejícího se na oběžné dráze, což ztěžuje jejich monitorování.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/2 ... satellites
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6282
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Kosmická špionáž

Příspěvek od Juraj » 28 říj 2019, 04:54

Po dvojročnej misii pristál X-37B "minishuttle". Spojené štáty oznámili, že vyplnil všetky plánované misie a medzi inými vypustil aj kozmické sondy. Avšak na zozname umelých objektov na obežnej dráhe sa žiadne sondy v súvislosti s X-37B neobjavili. Podľa agentúry RIA je každá krajina povinná podobné objekty zaznamenať do databázy OSN. Rusi predpokladajú, že môže ísť o nejaké zbraňové systémy
[url]https://ria.ru/20191027/1560279520.html[/url]

Uživatelský avatar
Svarboj
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2506
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Kosmická špionáž

Příspěvek od Svarboj » 03 črc 2020, 12:22

Radiolokační satelity a planetární vyhledávač

Americká Národní agentura pro zpravodajství o Zemi NGA (National Geospatial-Intelligence Agency) nedávno uzavřela smlouvu se společností Capella Space. NGA díky smlouvě získá přímý přístup k datům z komerčních radiolokačních satelitů. Jde o další krok v budování tzv. planetárního vyhledávače, který prakticky v reálném čase umožní „chápat“ děje kdekoliv na planetě Zemi.

Capella Space je jednou z několika komerčních společností, které hodlají na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) vyslat satelity s radarem se syntetickou aperturou SAR (Synthetic Aperture Radar). Cílem Capella Space je pomocí konstelace malých a levných 36 SAR satelitů zajistit každou hodinu sledování libovolného místa na planetě Zemi.
Satelity SAR tak mohou bez nadsázky každou hodinu přinášet, bez ohledu na denní dobu a počasí, detailní snímky základen a sledovat pohyb jednotlivých vozidel ‒ například pokud opustí základnu. Stejně tak lze sledovat pohyb a rozmístění prvků protivzdušné obrany, odhalit raketové systémy (zda jsou v odpalovací poloze), aktivací / deaktivaci vojenských systémů atd.

Pokud jsou pravdou informace o schopnosti zaznamenat změnu pohybů v řádu centimetrů, družice SAR mohou dokonce potenciálně zachytit brázdy v zemi po těžké technice!

Vzhledem ke schopnosti rozpoznat konkrétní materiály, sledovat jemné změny pohybu a vůbec celé charakteristice SAR, bude obtížné použít i klasické makety nebo jiné typy maskování. Různé vlnové délky SAR dokonce umějí nahlédnout i skrz koruny stromů.
https://www.armadninoviny.cz/radiolokac ... davac.html
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti