Česká republika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 01 pro 2022, 22:46

https://echo24.cz/a/S2fR5/zpravy-domaci ... -salisbury
Policie agenty podezřelé z výbuchu ve Vrběticích letos neobviní. „Jsou pro nás nedostupní“
Policie už v letošním roce nestihne obvinit dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU z útoku na muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku. Zůstávají tak zatím stále pouze podezřelými. Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek deníku Echo24 řekl, že česká policie musí před zahájením trestního stíhání počkat na dokončení výměny informací se zahraničními partnery. Útvar na kauze spolupracuje také s britskou protiteroristickou jednotkou vyšetřující útok v Salisbury.

O zapojení dvou agentů ruské tajné služby GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích z roku 2014 informoval poprvé předseda tehdejší vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra v dubnu 2021. Už o rok dříve ale měl mít společný tým vyšetřovatelů NCOZ a BIS (Bezpečnostní informační služba) jasno v tom, že jedinou možnou příčinou výbuchu může být činnost dvou ruských tajných agentů Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina. Ti tou dobou pobývali v Česku. Oba muži mají stát i za pokusem o otravu ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury v březnu 2018.

Agenti GRU ale zatím nebyli z útoků oficiálně obviněni a nemohl tak ani proběhnout soud, který by jejich vinu po letech potvrdil. Podle ředitele NCOZ, plukovníka Jiřího Mazánka, k obvinění už letos nedojde. Česká policie totiž spolupracuje s protiteroristickým oddělením britské Metropolitní policie a podezřelé chce obvinit společně.

„Jsou pro nás nedostupní. Nemůžeme je obvinit bez provedení některých úkonů, a ty úkony jsme ještě neprovedli. Je tam jeden problém, který nemohu dopodrobna komentovat. Jsme dneska závislí na poměrně rozsáhlé mezinárodní právní pomoci, kterou jsme si vyžádali a která ještě není ukončena. Nemůžeme bohužel konkretizovat, čeho se týká ani se kterými zeměmi spolupracujeme,“ popisuje Mazánek, proč ani tři roky od zveřejnění vyšetřovací verze o útoku agentů nepadlo obvinění.

„Mohu potvrdit, že máme společný vyšetřovací tým s britskou jednotkou, která prověřuje útok v Salisbury. To znamená, že ty kauzy jsou propojené a důkazy v nich shromažďujeme společně a vyměňujme si vzájemně informace. Výhodou společného vyšetřovacího týmu je, že ty důkazy jsou vzájemně uplatnitelné. Teď už mohu říct, že letos už určitě usnesení o zahájení trestního stíhání nevydáme. Na to už je příliš krátká doba,“ dodává ředitel NCOZ.

Když došlo v říjnu a prosinci 2014 k výbuchům v muničním areálu ve Vrběticích, při nichž zemřeli dva lidé, málokoho by napadlo, že za činem by mohly stát ruské tajné služby. Zprvu se hovořilo pouze o nešťastné náhodě. Policie na úmysl přišla až po dlouhých letech při revizi případu a společně s BIS identifikovala dva podezřelé Rusy, kteří měli připevnit výbušniny na zbraně směřující k obchodníkovi do Bulharska. Konečná destinace zbraní měla být Ukrajina nebo Sýrie a výbuch měl nastat pravděpodobně až mimo území ČR. Po oznámení těchto skutečností na jaře loňského roku nastalo mezi Ruskou federací a Českou republikou napětí, které vyústilo v diplomatickou válku a vzájemné snížení pracovníků na ambasádách na absolutní minimum.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 02 pro 2022, 13:09

Případ Kramný - aneb zpráva o současném stavu justice v ČR

U soudu byl přehrán záznam telefonátu Kramného. Ukázalo se, že přepis hovoru si policejní kapitán Kubiena „vymyslel“
https://www.epochtimes.cz/2022/12/01/u- ... -vymyslel/

„Zničení nekroptických vzorků v případu Kramný je aktem přiznání pochybení ostravského Ústavu soudního lékařství,“ říká profesor Šteiner
https://www.epochtimes.cz/2022/11/30/zn ... r-steiner/

Skupina expertů před soudem „vyvrátila hypotézu obžaloby“ o smrti Moniky a Kláry Kramných zásahem elektrického proudu
https://www.epochtimes.cz/2022/12/02/sk ... o-proudu/?
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8211
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 02 pro 2022, 16:34

Jak jsou na tom s obranyschopností středoevropské státy, konkrétně Česko, Polsko a Německo, shrnuje nová studie představená při výroční konferenci Aspen Institute na konci listopadu. Vznikla i s přispěním expertů ministerstva obrany.

Pro Česko z toho podle nich plyne, že cílovým stavem válečné armády zformované do čtyř měsíců by mělo být 150 tisíc dobře vycvičených osob v rámci pozemních, vzdušných, kybernetických a také kosmických sil.
Česká „mírová armáda“, tedy ta fungující i v běžném stavu mimo horký konflikt, by měla mít velikost minimálně 35 tisíc osob, doplněná o minimálně 40 tisíc členů aktivních záloh.
Zbytek chybějící do cílového počtu 150 tisíc vojáků by měli tvořit branci, kteří projdou dobrovolným moderním základním výcvikem, doporučuje studie s tím, že „není potřeba povolávat celé příslušné ročníky, jak tomu bylo před rokem 2005“.

Jak Česko za těmito plány zaostává, ukazují skutečná čísla odrážející stav české armády. Aktivní vojenský personál mírové armády v České republice v roce 2020 čítal 26 621 osob. Cílem je přitom nárůst na 30 tisíc jednotek aktivního vojenského personálu do roku 2030. Zároveň ale český stát prostřednictvím Ministerstva obrany nedisponuje funkčním implementačním mechanismem pro zmiňované rozvinutí mírové armády do armády válečné.

I celkové hodnocení Česka v obranné oblasti je neslavné: „Česko zaostává ve všech aspektech – v identifikaci klíčových technologií a produktů, rozsahu výrobních kapacit i strategii státu rozvinout obranný průmysl coby součást obranného systému, aby byly zajištěny potřeby armády nezávisle na zahraničí.“

Nejde přitom jen o peníze. Podmínku dávat na obranu minimálně 2 % HDP ročně označují autoři studie jako „zásadní, nikoli však jedinou a dostačující.“.

„Zajištění obranyschopnosti není jen otázkou peněz, ale celého systému,“ připomínají s odkazem na komplexní nutné změny v české armádě i obranné politice státu, ať už jde o počty vojáků nebo stanovení národní obranně-průmyslové strategie. K těmto zásadním změnám by podle doporučení studie mělo dojít ideálně do pěti let.
https://hlidacipes.org/obrana-neni-jen- ... v-ohrozeni

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 03 pro 2022, 09:28

Udavačství a zákaz myslet - výsledek 33 let budování svobody, demokracie a lidských práv v české společnosti
Nejdřív přišli pro komunisty, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista.
Pak přišli pro Židy, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid.
Pak přišli pro odboráře, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář.
Pak přišli pro katolíky, a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant.
Pak přišli pro mě, tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat
Martin Niemoller
Od novinářů a politiků čteme a slyšíme při srovnávání historických etap vývoje Česka ostrý řez mezi pozitivním a negativním hodnocením, černobílý pohled na etapy vývoje společnosti. A kupodivu, čím mladší novinář či politik, tím je radikálnější v kritice etap společnosti, v kterých nežil. Současně vidí sledované jevy izolovaně, jako kdyby nikde na světě nic podobného neexistovalo. Například tvrdě odsuzuje diskriminaci v Československu na základě tzv. třídního původu v padesátých letech, která samozřejmě existovala, ale současně vzletně hovoří o nejlepší demokracii v USA, přičemž mu vůbec nevadí diskriminace podle barvy pleti, která byla silnější a zasahovala souběžně v padesátých letech větší podíl americké populace než diskriminace v Československu a vůbec nezná drastické hony na čarodějnice v éře mccarthismu v USA, které zničily spousty existencí i životů. Vzpomínám text Pavla Kohouta z konce padesátých let, v němž se novorozenec zkoumá: Mám správný třídní původ, mám správnou barvu kůže …
https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/udav ... az-myslet/
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 03 pro 2022, 10:39

https://www.pokec24.cz/blog/padesat-tis ... ala-cisla/
Padesát tisíc za měsíc, přes tisíc každý den. Statistika Ukrajinců v Česku vydala čísla
Podle údajů poskytnutých Ministerstvem vnitra je na našem území k dnešnímu dni zhruba 465 000 osob, kterým byl udělen status dočasné ochrany a 610 000 cizích státních příslušníků, kteří se nahlásili Cizinecké policii. Tyto počty poslední dobou stále rostou. Podívali jsme se proto na tato čísla blíže.

Nejprve je třeba si ujasnit, co jednotlivé pojmy, které Ministerstvo vnitra zveřejňuje, vlastně znamenají.

Dočasná ochrana je podle Rady Evropy krizový mechanismus, který lze použít v případech hromadného přílivu osob a jehož cílem je poskytnout okamžitou a kolektivní ochranu (tj. aniž by bylo nutné posuzovat individuální žádosti) vysídleným osobám, které se nemohou vrátit do své země původu.

Cílem je zmírnit tlak na vnitrostátní azylové systémy a umožnit vysídleným osobám požívat harmonizovaných práv v celé EU. Tato práva se týkají pobytu, přístupu na trh práce a bydlení, lékařské pomoci i přístupu dětí ke vzdělání.

V praxi to znamená, že lidé, kterým byla Dočasná ochrana udělena mají přístup k bezplatnému zdravotnictví, pojištění, vzdělání a mohou na území České republiky legálně pracovat.

Nutnou podmínkou pro to je ale jejich nahlášení na Cizinecké policii. K tomu Policie České republiky vydala příslušné nařízení.

„Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území se ohlásit na policii – na oddělení pobytových agend odboru cizinecké policie krajského ředitelství PČR, místně příslušného podle místa hlášeného pobytu cizince.“

Z údajů Ministerstva vnitra, které pravidelně zveřejňuje, je patrné, že obě zmíněné statistiky rostou. Podívali jsme se tedy jakým tempem a sestavili pro vás přehlednou tabulku.
Obrázek
Zatímco u cizinců, kteří se nahlásili Cizinecké policii, je růst kontinuální a jejich počet roste přibližně o 50 000 každý měsíc, u osob, které požívají Dočasné ochrany, je tempo růstu různé.

K 1. dubnu 2022 jich bylo evidováno asi 250 tisíc a jejich počet vzrostl do 1. srpna přibližně o 150 000. Od té doby do dnešního dne ale přibylo už jen 60 tisíc.

Zajímavé je, že z počátku vysoko překračoval počet poskytnutých Dočasných ochran počet osob, které se nahlásily na Cizineckou policii.
Počet udělených dočasných ochran a registrací na cizinecké policii ve čtvrtek 1. prosince. pic.twitter.com/7FycTKKj3x
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) December 2, 2022
Jiří Kobza:
I u nás se o migraci začíná mluvit. Je podle vás Vít Rakušan a ministerstvo vnitra pod jeho vedením připraveno situaci zvládnout?
Současná migrační vlna je dvojnásobná oproti té z roku 2016, nicméně víme, že na cestě je další vlna z Indie, která dosud nedorazila. Podle dosavadních aktivit ministr nejspíš ani netuší, co by měl dělat – jestli je má zastavit, anebo pustit do Německa. Stejně jako předseda vlády se pořád odvolává na jakési „evropské řešení“, které zatím žádné rozumné nepřichází. Kdyby byl zkušeným diplomatem, věděl by, že v krizi se evropské státy starají o svůj vlastní elektorát. Jak dlouho asi potrvá, než Německo zavře hranice s ČR? Já po zkušenostech z migračního výboru plenárního shromáždění Rady Evropy vím, že čekat od EU něco pro nás přijatelného, to je hodně naivní.

Bohužel začíná být jasné, že součástí plánu EU je zaplavit střední a východní Evropu imigranty, jak je psáno v „migračním dealu EU“. Osobně za tím vidím především problém západních vlád s tím, že ve střední Evropě je stále pořádek a bezpečno, což na Západě již dávno není. Na volebních výsledcích je to vidět.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 03 pro 2022, 10:47

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/n ... lez-722160
Jiří Paroubek: Rychetský, už někam zalez!
Včera se v rozhovoru pro Seznam.cz náš výtečný šmudla nudla, takto šéf Ústavního soudu z leknutí, Rychetský, vyjádřil jednoznačně: „Jako představitel Ústavního soudu, u kterého můžou skončit i různé volební kauzy, musím být v tomto zdrženlivý. Nemohu se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům.“

Zlatá slova, jež vypustil někdejší právník Bytového družstva Pokrok a vymahač škod od stavebních firem, za údajně či skutečně nekvalitně provedené stavební práce (opravdu skvělá odborná průprava na ústavniho soudce). Ale nezůstalo, bohužel, u těchto zlatých slov. Podle mého názoru pan předseda trpí nějakou bipolární poruchou anebo přímo senilitou, protože ještě v tomtéž rozhovoru se vyjádřil takto: „Teď to řeknu dost natvrdo. Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naší zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Statní bezpečnosti.“

Rychetskému prostě straší ve věži a po těchto slovech by měl okamžitě odstoupit z funkce předsedy Ústavního soudu. Projevil vůči jednomu z kandidátů takovou politickou a osobní zaujatost, že je to naprosto diskvalifikující pro další působení v čele ústavní instituce, která by měla být nezávislá, a zejména nestranná. A mimochodem, on sám kdysi nebyl bolševik?

Kromě toho, předseda Ústavního soudu není popová hvězda, aby poskytoval rozhovory dennímu tisku se svými privátními názory.

Už ani nepřipomínám jeho staré lumpačení, v podstatě protiústavní chování, když v říjnu 2009 se svými několika pomahači, členy Ústavního soudu, zrušil ústavní zákon, jimž de facto eliminoval již stanovené mimořádné volby do poslanecké sněmovny. Tehdy málem vytvořil ústavní krizi, neboť poslanecká sněmovna byla blízko svému rozpuštění a hrozilo, že by dlouhé měsice nemusela být zvolena sněmovna nová. A země by tak byla nejméně tři čtvrtě roku (v roce 2010) bez státního rozpočtu, jehož návrh senát nemůže projednávat, a už vůbec ne schvalovat. Kromě toho, všechny průzkumy veřejného mínění nasvědčovaly tehdy tomu, že volby vyhraje levice, a tomu chtěl zřejmě Rychetský, s backingem nejspíš významných zahraničních sil, zabránit (kdyby nebylo oněch nejmenovaných zahraničních sil, pan předseda, s ohledem na svou většinou nízkou odvahu, by se zlikvidovat předčasné volby neodvážil).

Připomínám, že v podobném duchu politicky zasáhl do volebního boje v loňském roce, když už si po vyhlášení termínu voleb do poslanecké sněmovny jeho Ústavní soud vynutil na parlamentu úpravy volebního zákona tak, aby byly co nejvýhodnější pro spojené pravicové předvolební aliance.

Nevím, jestli budu v prezidentské volbě volit A. Babiše, ale už i s ohledem na tuto zaujatost reprezentantů pražské kavárny, k nímž Rychetský patří, o tom budu velmi uvažovat.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 03 pro 2022, 10:59

https://echo24.cz/a/S9Htm/zpravy-domaci ... usko-cesko
Ukrajinský konzulát v Brně obdržel zkrvavené zvířecí oči
Velvyslanectví a konzuláty Ukrajiny v několika evropských zemích, včetně Česka, obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči. Na facebooku o tom informoval mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko. Policie v Brně uvedla, že evakuovala ukrajinský konzulát kvůli balíčku obsahujícímu živočišnou tkáň.

Nykolenko napsal, že po sérii dopisových bomb odhalených v uplynulých dnech ve Španělsku přišly krvavé balíčky obsahující zvířecí oči na ukrajinská velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku, na generální konzuláty v Neapoli a Krakově a na konzulát v Brně. Popsal, že balíčky byly nasáklé pravděpodobně krví a zapáchaly. „Zkoumáme význam tohoto vzkazu,“ dodal.
Výsledky analýzy👇👇
obálka neobsahovala nástražný výbušný systém❗️
Nemáme žádné informace o tom, že by pracovníkům konzulátu či nejbližšímu okolí hrozilo nějaké nebezpečí, nicméně stále platí původně vyřčené varování o kontrole příchozí pošty konzulátů a zbrojních společností.
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 2, 2022
Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici v pátek dopoledne policisté evakuovali kvůli podezřelé zásilce. Policie v ní nakonec výbušný systém nenašla. V balíčku byla mrtvá živočišná tkáň, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Podle policie zásilka typově odpovídala těm, které byly zachyceny ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. Kvůli zásilce policie dopoledne zavřela místní komunikaci a evakuovala blízkou školku. Policisté ještě před polednem dopravu uvolnili, vrátit se do mateřinky mohly podle policejního twitteru také děti.

Odpoledne se ukázalo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze obdrželo podobnou zásilku jako ukrajinský konzulát v Brně. Policie na twitteru uvedla, že zásilku v hlavním městě analyzují pyrotechnici. Bližší informace sdělí policisté poté, až pyrotechnici dokončí svou práci. Zkoumání zásilky si nevyžádalo evakuaci, ale pouze částečnou uzavírku ulice.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 04 pro 2022, 00:51

https://echo24.cz/a/SBGBg/zpravy-domaci ... oc-energie
Česko rozvrací válka, peníze všechno vyřešily. Bloomberg chválí Fialu
Země otřesená protesty kvůli válce na Ukrajině objevila způsob, jak čelit promoskevské propagandě: ekonomické starosti lidí utopí v penězích. Odlišný pohled na českou realitu nabídl Bloomberg. Podle agentury se Česku díky hotovostní injekci ve výši 8,5 miliardy dolarů (195 miliard korun) podařilo účinně zneškodnit jedny z největších protivládních demonstrací v EU. Bloomberg připomněl demonstraci ze září, kdy na Václavském náměstí protestovalo 70 000 lidí. Srovnal ji s podobně zaměřenou demonstrací z 26. listopadu na Letné, které se účastnily jen stovky lidí (měla ovšem jiné organizátory).

V České republice není pohled na vládní pomoc jednoznačný, jak píše Bloomberg. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) byl po celý rok opozicí ostře kritizován za nečinnost. Americká agentura si ale všimla, že premiér neměl lehké rozhodování. Fialovu finanční injekci i její načasování naopak chválí a jeho důvody hodnotí jako pádné. Atmosféra v zemi se vyhrotila kvůli pomoci ukrajinským uprchlíkům a rostoucím cenám energií.

Fiala byl podle analýzy nucen jít proti jednomu ze svých hlavních slibů: před volbami se zavázal snižovat výdaje státního rozpočtu. Nejen odpor občanů, ale i blížící se prezidentské volby ho přiměly k uvolnění přibližně tří procent HDP ve prospěch lidí.

Fiala dále zajistil uvalení daně na energetické společnosti a banky, aby zabránil dalšímu růstu cen a rozhořčení. „Vládní opatření k potlačení energetické krize zmírnila ekonomickou úzkost a oslabila protivládní hnutí,“ uvedl Josef Mlejnek, politolog z Univerzity Karlovy v Praze.

Podle průzkumů veřejnost většinově spíše podporuje Ukrajinu, ale na druhé straně stojí lidé obávající se krize. Ti požadovali, aby Česko samostatně vyjednávalo s Ruskem ohledně cen energií. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva se sama aktivně angažuje a cílí na rozvrácení západních společností. Na ovlivnění politiků po celém světě již utratila více než 300 milionů dolarů.

„Hybridní válka vždy využívá témata, která ve společnosti vyvolávají obavy, která mají bezprostřední dopad na životy lidí,“ řekla v rozhovoru pro Bloomberg předsedkyně českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

Česko však podniklo vhodná opatření včas, což opět Bloomberg chválí. země schválila pomoc s drahými energiemi pro domácnosti a podniky a revidovalo systém sociálních dávek.

Od minulého roku došlo k vyhoštění přibližně 80 ruských diplomatů. Další kroky jsou v řešení. Podle agentury se připravuje nová legislativa, která by měla umožnit cenzuru potencionálně nevhodného dezinformačního obsahu v souvislosti s proruskou propagandou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 04 pro 2022, 16:47

V Libavé jsou na plánovaném cvičení ukrajinští vojáci
"Ukrajinští vojáci jsou již v ČR ve vojenském prostoru Libavá na plánovaném cvičení," uvedl Řehka. Podle ředitele komunikace ministerstva obrany Davida Jareše jsou vojáci v Česku na součinnostním cvičení, které v listopadu schválil kabinet. "Pomáhali chystat kontinuální výcvik, který nyní začíná v souladu s mandátem, který prošel Parlamentem ČR," řekl.

Sněmovna i Senát tento týden postupně souhlasily s návrhem, že v Česku bude moci do konce příštího roku cvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské agresi. Výcvik se uskuteční podle dřívějších informací v prostoru Libavá, bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/idnes ... i/2294265?

Země, která cvičí vojáky některé strany ozbrojeného konfliktu se automaticky stává jeho účastníkem. Aby jsme se hodně nedivili.. :devil:
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 3942
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Česká republika

Příspěvek od Rado Info » 04 pro 2022, 23:08

Tomáš Kopečný: Na Ukrajinu se letos vyvezl český vojenský materiál v hodnotě přes 40 miliard korun

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8211
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 05 pro 2022, 08:14

Od začátku války na Ukrajině se ve zbrojařské továrně v malém moravském městě Šternberk kousek od Olomouce nezastavili. Přesčasy a práce o víkendu nejsou letos ve firmě Excalibur Army nic mimořádného, protože objednávky nejen z Ukrajiny rostou kaž­dým dnem.

Podle obchodního ředitele společnosti Richarda Kuběny první raketomety dodali na Ukrajinu pár dní po začátku ruské agrese 24. února. A dodnes ukrajinským silám poslali přes 120 kusů techniky, hlavně modernizované tanky T-72 a T-55, obrněnce BVP nebo houfnice Dana M2.

Teď se ve Šternberku soustředí na velkou zakázku modernizace až 120 tanků T-72, které si objednaly, a zaplatily 2,2 miliardy korun, vlády USA a Nizozemska.
Tanky měl ve Šternberku původně objednaný jeden africký stát. Díky vlivu USA a EU a také vyjednávání českého ministerstva obrany se ale rozhodl tanky přenechat Ukrajině.
„Zákazník souhlasil, že to bude jeho forma pomoci Ukrajině,“ řekl Právu Kuběna. Podle něj si místo tanků objedná jinou techniku, kterou vyrábí konsorcium CSG, kam Excalibur spadá.


V Excaliburu mají zakázky minimálně na dva roky a nestíhají. Proto se chystají stavět novou výrobní halu a nabírat zaměstnance. Dnes jich mají okolo šesti set, což je dvojnásobek toho, než kolik jich měli před dvěma lety. Firmě se nejen kvůli dodávkám na Ukrajinu daří jako nikdy. Na začátku roku čekali tržby 3,5 miliardy korun, teď podle Kuběny vědí, že přesáhnou 14 miliard, tedy budou čtyřikrát vyšší.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ka ... u-40416373

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 05 pro 2022, 09:21

První zkušenost českého vojáka s Leopardem - Tank je snadno ovladatelný a srovnatelný s T-72
Bezmála měsíc strávilo osm řidičů tanků a techniků Armády ČR na úvodním přeškolovacím kurzu na německé tanky Leopard. Výcvik se odehrával ve středisku německé armády v Munsteru poblíž Hamburku a čeští tankisté si při něm vyzkoušeli jízdu v terénu i na kruhovém objezdu. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
https://www.vydavatelstvo-mps.sk/atm/14 ... ardem.html

Tank je srovnatelný s T-72? To jsme si teda pomohli... :smich:
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 05 pro 2022, 09:28

BRAŇ ČESKO – udávej spoluobčany. :mrgreen:
Možná ti není příjemné někoho udávat, uvědom si ale, že jedině kriminalizací spoluobčanů, kteří mají jiný názor než vláda České Republiky, ochráníš demokracii. Postav se na stranu Česka, udávej co nejvíc spoluobčanů. Klidně nahlas třeba tetičku nebo kamarády. Podpoř CENZURU, bojuj proti lžím, ČESKO TĚ POTŘEBUJE. Vyvracet lži a pomáhat je jednodušší, než si myslíš. I ty můžeš přispět k likvidaci názorové plurality a pomoct prosadit teorii jedné absolutní pravdy, kterou určuje vláda České Republiky.

Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Kontaktuj cenzora na Ministerstvu vnitra a nahlas každou oficiálně neschválenou informaci. Buď jako ostříž. Pomáhej Policii ČR analyzovat kyberprostor. Svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity. Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu vyjadřoval názory odlišné od oficiálního postoje vlády České Republiky, mohl by se za určitých podmínek dopustit trestného činu. Pomáhej nejvyššímu státnímu zástupci v represi a zabráníš tak vzniku nové formy totality, ve které je možné svobodné a nezávislé myšlení.

Neváhej a vstup do našich řad. Je nás už hodně a společně dokážeme vybudovat s pomocí cenzury a represe právní stát, který respektuje zásady demokracie a svobodné společnosti. Nahlásit spoluobčana není práskačství. Pořádáme workshopy, které tě naučí rychle a jednoduše nahlásit každého spoluobčana, poskytujeme šablony pro hromadná trestní oznámení a spoustu dalších užitečných rad a informací.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/n ... ode-722447
https://www.branmecesko.eu/
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 05 pro 2022, 18:26

https://www.ceska-justice.cz/2022/12/vn ... oleb-trva/
Vnitro připustilo formalismus, ale na vyřazení Janečka z voleb trvá
Ministerstvo vnitra uznalo, že jeho pracovník postupoval příliš formalisticky, když nezapočítal podpis podnikatele Karla Janečka na petičním archu ve prospěch vlastní prezidentské kandidatury. Vyplývá to z vyjádření vnitra, které si vyžádal Nejvyšší správní soud (NSS). Soud se zabývá stížností Janečka proti rozhodnutí vnitra, které jej do voleb nepustilo kvůli nedostatku občanských podpisů. Ministerstvo na svém rozhodnutí trvá, jeden sporný záznam prý na výsledku nic nemění. Vyjádření je dostupné v databázi soudu.

Posuzování Janečkových osobních údajů na petičním archu hodnotí vnitro jako „hraniční případ“. Některé číslice nebyly dobře čitelné, přesto operátor spíše měl údaje uznat. Vnitro ve svém vyjádření zároveň poukazuje na to, že jeden hraniční případ nemůže zpochybnit nezapočítání tisíců dalších sporných podpisů, kvůli kterým se Janeček dostal pod zákonnou hranici 50.000 podporovatelů.

„Z jediné sporné situace nemůže být usuzováno na systémové pochybení ve vztahu k dalším neověřeným záznamům a nemůže vést automaticky k požadavku na znovuprovedení celé kontroly ze strany jiného orgánu, v daném případě soudu,“ stojí ve vyjádření. Soud nyní stanovisko vnitra poslal k replice Janečkovi.

Ve svém podání k NSS Janeček obecně uvedl, že právní úprava přímé volby prezidenta je netransparentní a nesrozumitelná, vytváří právní nejistotu a nerovnost mezi kandidáty. Vyzval proto NSS, aby se kvůli pochybnostem o ústavnosti normy obrátil na Ústavní soud. Pokud návrhu nevyhoví, měl by NSS podle Janečka nařídit ministerstvu vnitra, aby jej pro lednovou volbu zaregistrovalo. Domnívá se, že vnitro při kontrole jeho petičních archů vyřadilo některé podpisy neoprávněně.

Ministerstvo ve vyjádření uvedlo, že se při kontrole petičních archů striktně řídí platnou právní úpravou, která ukládá ověřit správnost údajů na náhodně vybraném kontrolním vzorku čítajícím 8500 záznamů, případně ještě na druhém kontrolním vzorku stejné velikosti. Ke všem občanským kandidátům prý přistupovalo stejně, beze snahy někoho zvýhodnit či poškodit. V případě Janečka se nepodařilo v prvním kontrolním vzorku ověřit více než 2730 záznamů, v druhém pak téměř 2550.

NSS obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Jde o Janečka, podnikatele Karla Diviše, dále Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Soud obdržel také návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Soud musí rozhodnout nejpozději 15. prosince.
Konáme nezákonne, ale to nám vôbec nevadí, pretože my sme štát, takže sme beztrestný.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 05 pro 2022, 18:27

Rezignoval děkan z Mendelovy univerzity, důvodem jsou pochyby kolem doktorského studia
„Důvodem rezignace je zodpovědnost mě jako děkana za pochybení v minulém období týkající se uskutečňování doktorských studijních programů na fakultě,“ napsal ve svém rezignačním dopisu Pavel Žufan. Zároveň se prý svým krokem snaží zamezit další eskalaci diskusí a napětí na univerzitě, v jednání s Národním akreditačním úřadem i v mediálním prostoru. „Po dohodě s rektorem univerzity dojde k ukončení jeho působení ve funkci k 31. lednu 2023. Rezignace je výsledkem pečlivého uvážení obou stran,“ stojí v prohlášení na webových stránkách MENDELU. Žufan byl děkanem od roku 2018. V době, kdy někteří zahraniční studenti údajně neobvykle rychle prošli doktorskými programy na fakultě, Mendelovu univerzitu jako rektorka řídila nynější prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3 ... oktorskeho

A Nerudová je stále křišťálově čistá... :dollar: :dollar: :dollar:
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 3942
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Česká republika

Příspěvek od Rado Info » 07 pro 2022, 11:16

České modernizované tanky a další systémy pro Ukrajinu
Minulý týden jsme měli možnost se podívat do šternberského závodu Excalibur Army, kde proběhla prezentace části současného portfolia vojenské techniky, které česká společnost vyrábí či modernizuje, a to včetně techniky, která již je nebo v blízké budoucnosti bude zasílána ukrajinské armádě v boji proti ruské agresi.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 13772
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 07 pro 2022, 12:03

Podléhal Moskvě. „Složky, o nichž se neví.“ Další info na Pavla
Víte, že generál Pavel studoval celý zpravodajský kurz pod přímým velením z Moskvy? Víte, že na zpravodajské správě, kde studoval, se získávaly informace nelegální cestou a že byla provázána se sovětskou vojenskou rozvědkou GRU? A víte, že toto všechno skončilo až v roce 1991, kdy Petr Pavel skončil svá studia? Co myslíte, byl komunistickým zpravodajcem, což odmítá, nebo se stal demokratickým zpravodajcem, jak o sobě prohlašuje? O tom hovořila moderátorka Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... vla-722686
„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“ Ernest Hemingway
"Vnitřní klid začína třemi slovy - Seru na to..." Zdeněk Troška

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8211
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 07 pro 2022, 15:38

Platy vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů se zvýší, schválila vláda
Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent, u dalších o 10 procent. Návrh nařízení vlády ve středu kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Důvodem je, že jsme v situaci, kdy Česká republika čelí bezpečnostním rizikům. Potřebujeme, aby byla v bezpečnostních sborech personální stabilita. Chceme vyslat jasný signál jistoty pro tyto pracovníky,“ vysvětlil značný nárůst Jurečka.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pl ... a-40416733

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8211
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 07 pro 2022, 15:45

Z úterního vyjádření ministryně obrany Jany Černochové (ODS) pro Echo24 ale vyplývá, že spolupráce na navýšení výroby munice sovětského typu mezi českými zbrojaři a ukrajinským státním podnikem už začala.

„Do plánované obnovy, respektive navýšení produkce výroby, několika druhů velkorážové munice tzv. východního standardu je zapojeno hned několik českých firem a současně také ukrajinských podniků spadajících pod státní koncern UKROBORONPROM,“ odpověděla ministryně obrany Černochová. „Tato spolupráce zapadá do formátu obranně-průmyslového klastru, jehož vznik byl dohodnut během jednání premiéra Fialy a prezidenta Zelenského.“ Černochová nechtěla komentovat, o jaké množství munice přesně půjde, budou to ale také počty, které „budou pro ukrajinské partnery významné“.

Linky na výrobu tohoto typu munice u nás vlastní největší čeští zbrojaři Czechoslovak Group (CSG) a také STV Group. Oba holdingy současně patří k největším komerčním exportérům vojenského materiálu a zbraní, jejichž koncovým zákazníkem je ukrajinská armáda.

Czechoslovak Group má podle mluvčího Andreje Čírtka současnou výrobní kapacitu zhruba 100 tisíc kusů dělostřelecké munice za rok. „V příštím roce bychom ji rádi navýšili o polovinu. Dodávky pro Ukrajinu jsou priorita, ale zároveň s tím musíme dodržet kontrakty pro stálé či nové zákazníky v NATO,“ uvedl. Většinu dělostřelecké munice, kterou vyprodukuje CSG, tvoří střely ráže 155 mm standardu NATO. Nedostatek a velkou poptávku po munici prý holding registroval už před začátkem války.

„Munice 152 mm má výhodu, že je standardizovaná a lze s ní střílet z jakéhokoliv typu houfnice. Oproti tomu náboje ráže 155 mm se musí certifikovat pro každý typ houfnice zvlášť. Pokud střílíte nekompatibilním nábojem, může se stát, že opotřebujete hlaveň nebo se netrefíte,“ popsal mluvčí CSG.

Velkou část vyrobené dělostřelecké munice by měly organizovaně vykupovat spojenecké země, nebo dokonce přímo sama Ukrajina, které si u aliančních zemí otevřela bezúročné půjčky. Podle ministryně obrany existují různé zdroje financování. „Jednak přímo ukrajinská strana v podobě objednávky finální munice. Druhým možným zdrojem jsou mezinárodní iniciativy, zejména potom tzv. Kodaňská iniciativa, či spolupráce v rámci formátu Ukraine Defense Contact Group vedená Spojenými státy. V neposlední řadě komunikujeme s bilaterálními partnery o odkupu jednotlivých druhů munice,“ vysvětluje Černochová.
https://echo24.cz/a/S463R/zpravy-domaci ... -stv-group

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 07 pro 2022, 17:42

https://www.ceska-justice.cz/2022/12/sk ... ilionu-kc/
Škoda způsobená pražskou advokátkou přesáhla podle policie 120 milionů Kč
Zjištěná škoda, kterou podle vyšetřovatelů způsobila pražská advokátka zpronevěrou peněz z úschovy, už přesáhla 120 milionů korun. Policie nyní eviduje 19 poškozených klientů, sdělil dnes mluvčí pražských policistů Richard Hrdina. O obvinění advokátky a její koncipientky informovali kriminalisté v září, tehdy škodu vyčíslili na 50 milionů korun a zasažených klientů bylo 11.

Stíhání se podle toho, co již dříve zveřejnila Česká advokátní komora, týká advokátky Hany Sukové a koncipientky Pavly Marešové. Suková má od 13. září pozastavený výkon advokacie, což znamená, že dočasně nemůže poskytovat právní služby.

Podle policie advokátka a koncipientka společně neoprávněně nakládaly se svěřenými finančními prostředky od letošního července do září. Ženy takto údajně například zpronevěřily osm milionů, které jim dal do advokátní úschovy kupec nemovitosti v Hodkovičkách. Peníze měly předat prodávajícímu po převodu v katastru nemovitostí. To se ale nestalo.

Za zpronevěru hrozí oběma ženám až desetileté vězení. O klienty Sukové se nyní z pověření advokátní komory stará dvojice advokátů z kanceláře KGS legal, kteří takto převzali přes 400 otevřených případů.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět