Česká republika

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5389
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Česká republika

Příspěvek od martanus » 04 črc 2020, 08:26

Toto je skvělý článek o češtine

Češi při mluvení myslí jako počítač se sedmi procesory, říká Američan

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozh ... omaci_brzy

Jelikož jsem vědecky založený, je to pro mě výzva, pro mě to není alibismus a čeština je pro mě strašně květnatá a hezká. Záměrně říkám opakovaně pro mě, protože pro spoustu ostatních lidí je pravděpodobně zbytečně složitá. Řekněme, že to přirovnám k počítači, ale takovému tomu starému, stolnímu počítači, žádný ultrabook. Když to přirovnám k němu, tak mi během mluvení v angličtině běží jeden, dva procesy a počítač to zvládá. Ale během mluvení v češtině mi jede v mozku – počítači – asi sedm různých procesů v jednu chvíli. To procesor začne „chroupat“ všechny informace a zahlcovat se, zahřívat.


Časování má každý jazyk, ale u češtiny je to ještě třeba to tykání a vykání, což je pro mě něco unikátního. Je tu skloňování slov a sedm různých pádů, což je jeden velký proces. Pak tři vzory? To je taky obrovská skupina. Větné vidy ještě pomalu nevím, co znamenají. Takže než řeknu jednu větu v češtině správně, je to několik úkonů, které k tomu musím udělat, což jsem u jiného jazyka nezažil a fakt mě to baví i frustruje.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5515
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 04 črc 2020, 09:56

"Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito." Johann Nepomuk Nestroy

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 5756
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Česká republika

Příspěvek od skflanker_ » 05 črc 2020, 13:25

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu
Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na štruktúry Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby v tejto súvislosti posúdili dianie v ČR. Podľa agentúry TASS to uviedol stály predstaviteľ Ruska pri OBSE Alexander Lukaševič.
„Žiadame české orgány, aby dodržiavali medzinárodné záväzky, a to aj v oblasti boja proti rasizmu a neonacizmu,“ uvádza sa vo vyhlásení...
Zdroj https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/55 ... i-nacizmu/ z 03.07.2020

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5515
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 06 črc 2020, 07:53

Za zpěvu, s hrdostí a v plamenech. Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus
„V té pak pravdě evangelia, kterou jsem učil, psal a kázal, ze slov a výkladů svatých doktorů, dnes vesele chci zemříti.“ Těmito slovy 6. července 1415 kněz a náboženský reformátor Jan Hus naposledy odmítl odvolat své učení, jak ho k tomu vybízel církevní koncil. Poté hranice na obecní louce za městskou branou Kostnice vzplála. Kazatelovy pozůstatky byly hozeny do Rýna.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/31 ... ci-jan-hus

Proč nejsou v Praze vyvěšeny plakáty připomínající vrahy Mistra Jana Husa
Nedávno byla Praha zavalena obrovskými transparenty umístěnými na nejrůznějších pražských budovách a připomínající výročí popravy Milady Horákové. U portrétu popravené ženy byla jen dvě slova: Zavražděna komunisty. Buďme důslední. Dnes by Praha měla být zavalena jinými transparenty.
napis_k_husovi.jpg
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/polit ... jana-husa/
"Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito." Johann Nepomuk Nestroy

Rado Info
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2563
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Česká republika

Příspěvek od Rado Info » 06 črc 2020, 18:25

Armáda získala nové bezosádkové průzkumné prostředky z VTÚ s.p.
Do Armády České republiky míří další projekt obranného vývoje z Vojenského technického ústavu, s.p. V odštěpném závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín příslušníci AČR nedávno převzali automatizovaný bezosádkový pozemní průzkumný prostředek UGV-Pz. Ten je postaven na bází známého automatizovaného kolového robota TAROS 6x6 a jako první jej získá posádka 102. průzkumného praporu v Prostějově.
https://www.czdefence.cz/clanek/armada- ... .sznhp.box

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5389
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Česká republika

Příspěvek od martanus » 07 črc 2020, 08:20

Placený článek, ale začátek stačí, Piráti zase udávají.

Ověřte skutečného majitele Agrofertu, žádají Piráti Polsko.
olsko registruje jako skutečného majitele tamní pobočky holdingu Agrofert předsedu jeho představenstva Zbyňka Průšu, a nikoli Andreje Babiše, jak tvrdí Evropská komise. Pokud by se ukázalo, že to není pravda, hrozila by firmě pokuta až milion zlotých a zaměstnanci společnosti, který informace dodal, vězení. HN to zjistily z polského Centrálního registru beneficientů, kam informaci společnost vložila ve čtvrtek. Průša je současně správcem jednoho ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Opoziční Piráti podávají polskému ministerstvu financí podnět, aby pravdivost údaje ověřilo.
https://archiv.ihned.cz/c1-66787090-ove ... i-i-vezeni
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 07 črc 2020, 09:29

https://echo24.cz/a/StL6h/capi-hnizdo-o ... dost-vazne
Čapí hnízdo opět v EP. Kontrolní výbor řešil, že někde neberou OLAF dost vážně
Kauza Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z podvodu premiér Česka Andrej Babiš (ANO), byla zmíněna na pondělním veřejném slyšení kontrolního výboru Evropského parlamentu (CONT). Připomenul ji lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl zpravodajem jednání k tématu odhalování podvodů s dotacemi a následcích vyšetřování Evropského úřadu proti podvodům (OLAF). Hlavním tématem byla otázka, jak lépe vymáhat evropské právo.

„Premiér Andrej Babiš říká, že OLAF nemá žádné kompetence, že jsou to české peníze a co si to OLAF vůbec dovoluje, vyšetřovat premiéra České republiky,“ řekl na slyšení Zdechovský.

Ředitel OLAFu Ville Itälä konstatoval, že ve členských státech EU, kde je nějaký politický zájem, nejsou závěry OLAFu brány tak často v potaz. Výbor se bude chtít více zabývat právě těmito případy. Podle europoslance Zdechovského je toho kauza Čapího hnízda klasickým příkladem: „OLAF nashromáždil poměrně jasné důkazy o tom, že to byl podvod,“ řekl deníku Echo24.

Na jednání padly příklady z Rumunska, kdy vyšetřování OLAFu zvrátila rozhodnutí rumunské prokuratury, která některé případy odkládala nebo nevyšetřovala.

Podle Tomáše Zdechovského je kauza Čapí hnízdo v EU stále živá a poutá pozornost, nicméně se nyní čeká, jak dopadne vyšetřování v Česku. „V tuhle chvíli OLAF udělal svoji práci, uzavřel to. Kauzu uzavřely i orgány EU, což byl hlavní důvod, proč Evropská komise řekla, že to neproplatí, a teď se čeká, jak s tím celým případem naloží Česká republika,“ řekl europoslanec za KDU-ČSL.

Farma Čapí hnízdo patřila do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 ale byla přeměněna na akciovou společnost a později získala 50milionovou evropskou dotaci, která byla určená pro malé a střední podniky. Na tento příspěvek by jako součást holdingu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila.

OLAF v roce 2018 konstatoval, že farma na dotaci nárok neměla. Andrej Babiš v reakci na to označil OLAF za součást spiknutí proti němu s tím, že jeho kroky jsou politicky motivované. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, který původně loni zastavil Babišovo trestní stíhání, dostal případ znovu na stůl rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Práce na případu předpokládají žalobci uzavřít koncem srpna, kdy by měli říci, zda kauzu pošlou před soud.

Za rok 2018 by mělo být navráceno 371 milionů eur
V momentu, kdy OLAF ukončí své vyšetřování, vydává příslušným orgánům doporučení na úrovní EU a na vnitrostátní úrovni. V důsledku uzavřených vyšetřování v roce 2018 OLAF doporučil navrácení celkem 371 milionů eur zpět do rozpočtu EU.

Soudní orgány v jednotlivých členských státech přijaly v roce 2018 celkem 319 rozhodnutí o následných opatřeních na základě doporučení úřadu OLAF. V téměř dvou třetinách přijatých rozhodnutí byly případy úřadu OLAF zamítnuty, ve 116 případech soudní orgány vznesly obvinění, uvádí kontrolní výbor Evropské komise.

BartH8
Redaktor
Příspěvky: 144
Registrován: 16 dub 2018, 18:16

Re: Česká republika

Příspěvek od BartH8 » 07 črc 2020, 10:08

https://www.blanickymanifest.cz/
Blanický manifest za svobodu
Pořádá Daniel Landa
6.7.2020 Vyšehrad

Rado Info
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2563
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Česká republika

Příspěvek od Rado Info » 07 črc 2020, 16:02

Muž v Brně ukradl pět housek, dostal 1,5 roku natvrdo
Muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva, v úterý krajský soud poslal za krádež na 1,5 roku do vězení. Muž původně dostal od brněnského městského soudu trest dva roky vězení, krajský soud mu ho po odvolání snížil.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/muz ... cle-detail

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1682
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Česká republika

Příspěvek od woxia » 08 črc 2020, 01:01

BIS/CIA přišla o agenta - poradce generálního ředitele Roskosmosu Ivana Safronova:

https://cz.sputniknews.com/svet/2020070 ... ni-sluzby/

Obrázek
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 08 črc 2020, 15:28

https://www.ceska-justice.cz/2020/07/sl ... dezrelych/
Šlachta lhal poslancům o nasazení armádních specialistů na sledování podezřelých
Bývalý náměstek a šéf odboru pátrání celní správy Robert Šlachta neinformoval poslance „přesně a úplně“ o předání informací ze sledování, které v roce 2018 prováděla pro celníky nezákonně prostějovská 601. skupina speciálních sil. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přitom případ odložila a navrhla kázeňsky potrestat vojáky, kteří byli ke sledování celníků zneužiti. Kauzou se bude zabývat i sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Česká justice navíc zjistila, že Šlachta popisoval poslancům tajnou operaci celníků jinak, než se ve skutečnosti odehrála.

Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta má velký problém. Jeho odbor pátrání v červnu 2018 zneužil při operaci s krycím názvem Richard ke sledování podezřelých z obchodování s padělanými cigaretami elitní vojáky z prostějovské 601. skupina speciálních sil, což zákon neumožňuje. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ale případ závažného zneužití armádní jednotky odložila a navrhla paradoxně kázeňsky potrestat vojáky, kteří byli ke sledování celníků zneužiti.

Prověřování a vyšetřování celníci započali už v květnu 2017 a už od té doby bylo povoleno sledování i odposlechy některých podezřelých. Utajovaná operace celníků s vojáky se odehrála v rozmezí tří dnů, od 13. do 15. června 2018.

Trestní řád jasně konstatuje, která ozbrojená složka může poskytovat takzvanou součinnost. Z paragrafu 158 d) trestního řádu, o který se žádost Celní správy dále opírá, a který konkrétně upravuje sledování, pak vyplývá, že se na takovéto operaci může podílet jen a pouze policejní orgán. Tím 601. brigáda z Prostějova také rozhodně není. Výčet policejních orgánů v armádě stanoví paragraf 12 trestního řádu a jsou jimi pouze Vojenská policie a Vojenské zpravodajství, pokud vyšetřuje trestnou svých příslušníků.

Také další ustanovení trestního řádu jednoznačně stanoví, která bezpečnostní složka je takzvaným policejním orgánem a tudíž se může podílet na sledování. Tuto právní analýzu Ekonomického deníku potvrdil předloni vyjma oslovených právníků i dnes již zesnulý vedoucí Katedry trestního práva pražské Policejní akademie František Novotný. „K vašemu dotazu, zda umožňuje trestní řád v rámci takzvané součinnosti dle paragrafu 7 trestního řádu, aby se na úkonech sledování osob a věcí podílely podle paragrafu 158 d) i jiné subjekty mimo policejních orgánů, vám sděluji, že trestní řád tuto možnost nepřipouští. K policejním orgánům viz paragraf 12 odstavec 2) trestního řádu,“ konstatoval František Novotný.

Nasazení vojáků odporovalo normám
Poté, co na porušení zákona upozornil Ekonomický deník, případ se dostal na stůl sněmovního výboru pro obranu i pro bezpečnost. Následně začala okolnosti nasazení armádních specialistů zkoumat Stálá komise pro kontrolu činnosti odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací. Osmnáctého června se objevil na stránkách komise dokument z jejích posledního zasedání.

...
Zneužívanie tajných služieb sa evidentne stáva normou

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 08 črc 2020, 15:31

https://ekonomickydenik.cz/podle-evrops ... -procenta/
Podle Evropské komise se česká ekonomika letos propadne o 7,8 procenta
České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta, což je výrazně více, než se původně předpokládalo. Evropská komise v dnešním makroekonomickém odhadu zhoršila letošní vyhlídky české ekonomiky o 1,6 procentního bodu proti květnové prognóze. Příští rok by se sice hrubý domácí produkt Česka měl zvýšit o 4,5 procenta, i to je však o půl bodu méně než při jarním odhadu, uvedla komise.

Na pokles českého hospodářství orientovaného na vývoz bude mít podle komise zásadní vliv útlum průmyslové výroby a také nižší poptávka v dalších evropských zemích. Zvláště významný dopad bude mít stagnace automobilového průmyslu, předpovídá Brusel.

„Zhoršení vychází z aktualizace dat české ekonomiky, u nichž zatím nic nenasvědčuje rychlému zotavení,“ komentoval výhled analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Růst v příštím roce o 4,5 procenta by podle něj nahradil zhruba jen polovinu letošních ztrát. Tři týdny stará předpověď Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), že česká ekonomika bude pátou nejzasaženější v rozvinutém světě, je tak stále realističtější. Je to logické, model OECD pracuje významně se sektorovými daty, a proto „český problém“ rychle zaznamenal, podotkl Bartoň.

Nejvýraznější propad české ekonomiky předpokládá Evropská komise pro právě skončené druhé čtvrtletí, v němž by kvůli téměř dvouměsíčním omezením provozu zásadních hospodářských odvětví měl HDP klesnout o téměř 11 procent. Od třetího kvartálu by se hospodářství mělo začít pomalu zotavovat, v některých odvětvích jako je doprava či cestovní ruch však může mít pokles dlouhodobější dopady.

Pozvolný růst ekonomiky bude pohánět zejména spotřeba domácností, která bude ovlivněna zpomalením růstu mezd a důchodů. V příštím roce by také opět měl začít růst objem investic, který by rovněž měl přispět k ekonomickému oživení. Unijní exekutiva rovněž odhaduje, že zejména vlivem rostoucích cen potravin dosáhne letos inflace v Česku 2,8 procenta, což je vysoko nad průměrem EU.

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1682
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Česká republika

Příspěvek od woxia » 08 črc 2020, 15:49

Pomník bestiálně umučeného tříletého dítěte Josefem Kučou, který se po převozu do vězení Valdice oběsil:
Obrázek
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krim ... dopis.html

Otázka:
Chtěl bych se zeptat, jestli člověk odpadlý od víry (však pokřtěný katolík), může mít pohřební obřad v katolickém kostele. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Kodex kanonického práva (CIC), č. 1184 uvádí následující:
§ 1. Církevně nemohou být pohřbeni, pokud před smrtí neprojevili nějaké známky kajícnosti:

1. veřejně prokazatelní odpadlíci, bludaři a rozkolníci;
2. kdo zvolili pohřeb vlastního těla žehem z důvodů, které jsou v rozporu s křesťanskou vírou
3. jiní veřejní hříšníci, jimž nelze dovolit církevní pohřeb, aniž by vzniklo veřejné pohoršení věřících.

Pokud pokřtěný katolík veřejně odpadne od víry (oficiálně vystoupí z církve, veřejně se prohlásí za nevěřícího, je exkomunikován, vede život vzbuzující těžké veřejné pohoršení...) a s církví se před smrtí nesmíří, pak je církevní pohřeb odepřen.
http://www.katolik.cz/otazky/ot.asp?ot=198

Obrázek
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kuca ... omaci_lesa
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1682
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Česká republika

Příspěvek od woxia » 08 črc 2020, 16:15

Obvinění Ivana Safronova ze špionáže ve prospěch České republiky

V odpovědi na další otázku, může-li novinář prezidentské pracovní skupiny (Safronov byl nějakou dobu v prezidentské pracovní skupině - pozn. red.) mít k dispozici určité citlivé informace, něco uslyšet, uvidět, vyvodit závěry a předat to tajným službám NATO, Peskov řekl: „Pokud byl naverbován tajnými službami NATO, nelze to samozřejmě vyloučit.“

Safronovův obhájce sdělil, že vyšetřovatelé ho podezírají z práce pro české tajné služby od roku 2012. Případ se týká předání vojensko-technických informací o dodávkách zbraní do afrických zemí, konečným příjemcem utajovaných informací byly Spojené státy americké.

České ministerstvo obrany pro Sputnik uvedlo, že nebude případ Safronova nijak komentovat.
Ministerstvo zahraničí ČR se také zdrželo komentářů a odkázalo na české tajné služby.
Bezpečnostní informační služba zase ruským médiím uvedla, že nedisponuje informacemi o kauze.
Český ministr vnitra Jan Hamáček již dříve odmítl událost komentovat. „Bez komentáře,“ citoval ministra portál Deník N.
https://cz.sputniknews.com/svet/2020070 ... republiky/

Zadržení Safronova vyvolalo slovní přestřelku mezi Washingtonem a Moskvou.
Safronov podle FSB dělal ze zištných důvodů pro českou zpravodajskou službu Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI, rozvědka).
Oficiální sdělení FSB se o české rozvědce výslovně nezmiňuje, píše se v něm pouze o „jedné ze zvláštních služeb NATO“.
https://www.lidovky.cz/domov/zadrzeny-r ... _domov_ceh

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI, rozvědka)
Můžete působit na území ČR?
Ano, zákon nám to umožňuje, i když jsme zpravodajskou službou s vnější působností.
https://www.uzsi.cz/cs/muzete-pusobit-na-uzemi-cr/
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 09 črc 2020, 17:47

https://ekonomickydenik.cz/novy-autobus ... tky-spoju/
Nový autobusový dopravce v Plzeňském kraji odříká desítky spojů
Plzeňský kraj řeší problémy s novým autobusovým dopravcem Arriva Střední Čechy, který začal v kraji jezdit od poloviny června. V posledních dnech dopravce odříká velké množství spojů, například dnes je jich přes 30, zejména na severním a jižním Plzeňsku. Problém je v nedostatku řidičů. Kraj s dopravcem intenzivně jedná, za neodjeté spoje bude podle smlouvy tvrdě pokutovat, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN). Mluvčí Arrivy Jan Holub problémy potvrdil, zejména na Plzeňsku se firma podle něj potýká s vysokou nemocností řidičů.

Arriva Střední Čechy začala jezdit v kraji 14. června, kdy na základě krajského tendru vystřídala ČSAD autobusy Plzeň, které zajišťovaly veřejnou autobusovou dopravu v regionu po desítky let. První dva týdny s novým dopravcem byly testovací na vyladění problémů, jezdilo se za symbolických 12 Kč, od července začal ostrý provoz. Jenže lidé si stěžují na vynechané spoje, kritizují také to, že řidiči neznají dobře své trasy a cestujících na lince se ptají, kudy mají jet. „Z řad obyvatel jsme zaznamenali obrovskou kritiku na spoje provozované společností Arriva Střední Čechy. Nejčastějšími námitkami byla neinformovanost řidičů, neznalost místních podmínek, zpoždění spojů v řádech desítek minut, ba dokonce i úplný výpadek některých spojů,“ napsalo například vedení čtvrtého plzeňského obvodu Doubravka organizátorovi veřejné dopravy v kraji, společnosti POVED. Na stránkách integrované dopravy je dnes seznam 36 odřeknutých spojů, v úterý jich bylo 44.

Podle Čížka každý den jede v kraji až 3800 spojů. Z toho se vyskytly problémy u jednotek až desítek. „Osobně se omlouvám všem, kterým nejel spoj a na zastávku nepřijel autobus. Případně museli jet později či dokonce svým autem či taxíkem. Jako objednatel máme nyní přehled o každé jízdě autobusu a postupně budeme zpřísňovat náš postup a budeme dodavatele tlačit i finančně,“ uvedl.

Holub ČTK řekl, že v Plzni se Arriva potýká s problémy, protože tam má vysokou nemocnost řidičů. Musela proto na některé spoje nasadit řidiče z jiných částí kraje a ti ještě dokonale neznají trasy. Na dispečerské řízení v Plzni firma přizvala zkušenější dispečery ze středních Čech, kteří pomáhají systém stabilizovat. „Opravdu se snažíme, ale když byla škola, bylo to 3800 spojů denně, teď je to kolem 3500 spojů. Vše teď personálně řešíme, aby od víkendu nebo příštího týdne byly provozní problémy minimalizované a nedocházelo k nim,“ řekl Holub.

V celém kraji nasadila Arriva 315 nových autobusů, pro ně přijala kolem 400 řidičů. Například na Tachovsku už nové řidiče nepotřebuje, v působnosti plzeňského dispečinku by potřebovala přijmout ještě alespoň 15 řidičů, aby dokázala pokrýt výpadky způsobené nemocenskými a podobně, dodal Holub.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 09 črc 2020, 17:54

https://www.ceska-justice.cz/blog/volne ... ni-dukazu/
Volné obstarání důkazů?
Procesní pravidla v demokratických státech jsou obvykle založena na zásadě volného hodnocení důkazů. Nejinak je tomu i v daňovém řízení, tato zásada je upravena v § 8 daňového řádu. Podstatou této zásady, i v souladu s judikaturou Nejvyššího správního soudu, je, že „správce daně není vázán žádnými formálními pravidly, jež by stanovila, jaká je důkazní síla jednotlivých důkazních prostředků, neznamená to však, že by závěry správce daně o skutkové stránce věci mohly být výsledkem libovůle.
....
V rámci daňového řízení a trestního řízení není v rámci procesních předpisů žádné „propojení“. Přesto se stalo praxí, že správce daně, který zjistí pochybení v přiznáních poplatníka, podává oznámení orgánům činným v trestním řízení. Je to svým způsobem logické, byť souběžný postih v daňovém i trestním řízení osobně pokládám za porušení zásady ne bis in idem. Obrácená „kooperace“, tedy požadavek policie, aby se daňová správa zabývala tou či onou záležitostí, se nám do praxe také dostala, a je to takový „nešvar“. Policie tím v podstatě rezignuje na svůj úkol řádně vyšetřovat podezření z trestní činnosti a „předává“ (velmi neformálně) věc správci daně, aby se s podezřením vypořádal, a policie pak přebírá jen výsledky jeho činnosti. Možná bychom to mohli přehlédnout a omluvit zásadou hospodárnosti obou řízení. Co však přehlédnout nelze, je flagrantní porušování procesních předpisů v případě, že policie správce daně „úkoluje“ a požaduje nejen to, aby se nějakou záležitostí zabýval, ale i to, jaké důkazy má provést a s jakým výsledkem. K tomu, alespoň podle protokolu z hlavního líčení ve věci řešené Městským soudem v Praze (41 T 1/2018) došlo, kdy jeden z obžalovaných, podrobně zdůvodnil změnu své výpovědi v pozici svědka v daňovém řízení a v pozici obžalovaného. Podle jeho vyjádření, které je uvedeno v článku „Na policisty a státní zástupkyni v případu advokáta Grubnera míří trestní oznámení“, který uveřejnila Česká justice, policie instruovala správce daně, jaké otázky mu má položit, jemu samotnému předložila instrukce, jak má na otázky správce daně odpovídat, a on tak (s příslibem statutu „spolupracujícího svědka“) učinil s vědomím, že jde o odpovědi nepravdivé. Jednání u správce daně bylo podle něj řízeno a monitorováno policií.
...
Skutečnost, že si ne vždy úředníci lámou hlavu s procesními pravidly, dosvědčuje i červnové rozhodnutí Ústavního soudu ve věci stěžovatele Libora Pavlaty (IV. ÚS 4141/18). Přesto, že již před deseti lety potvrdil Nejvyšší správní soud, že správní spis musí tvořit všechny dokumenty týkající se téže věci, ÚS v dané věci zjistil, že z tzv. veřejné i neveřejné části daňového spisu zmizelo 65 % dokumentů, navíc byly zbývající přečíslovány tak, aby se spis navenek jevil jako úplný. V tomto případě dospěl ÚS k závěru, že „takové vedení spisové dokumentace již není tzv. na hraně, ale je daleko za hranicí toho, co lze v právním státě od orgánu veřejné moci tolerovat“ a vedení spisové dokumentace daňovými orgány označil za účelové. Věřím, že v popisovaném trestním řízení, ukáže-li se, že byly skutečně účelově vyráběné důkazy „viny“, dojde k nápravě dříve, než až před Ústavním soudem.
Čiže polícia ČR a daňová správa falšujú dôkazy s cieľom poškodiť obvinených.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 09 črc 2020, 18:19

https://www.ceska-justice.cz/2020/07/ma ... estny-cin/
Manipulování s protokoly? Soudce Sotolář nespáchal podle policie trestný čin
Policie se rozhodla, že nebude stíhat soudce pražského městského soudu Alexandra Sotoláře za manipulování s protokoly z případu opencard. Podle ní totiž nespáchal trestný čin. Dnes to uvedl Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení na soudce, který čelí kárnému řízení, podal v únoru Nadační fond proti korupci. O skutečnosti, že policie neshledala v Sotolářových úpravách protokolů trestný čin, informovala Česká justice již minulý týden, kdy tato informace zazněla u kárného senátu Nejvyššího správního soudu v Brně.

Protikorupční fond spatřoval v Sotolářově počínání dva trestné činy: padělání veřejné listiny a zneužití pravomoci. Fond tvrdil, že z protokolů z hlavního líčení a z nahrávek jeho průběhu vyplývá záměrné zkreslování výpovědí obžalovaných i svědků, a to v neprospěch stíhaných politiků. Obrátil se proto na státní zastupitelství, které podnět postoupilo Národní centrále proti organizovanému zločinu.

„Mohu sdělit, že v předmětné trestní věci policejní orgán Policie ČR, Národní centrály proti organizovanému zločinu skončil prověřování a dne 24. 6. 2020 rozhodl tak, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a je na místě odevzdání věci ke kárnému projednání Nejvyššímu správnímu soudu,“ napsal Trčka.

Kárný soud již Sotolářův případ začal řešit, a to na základě žalob, které na soudce podal jeho nadřízený Libor Vávra a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Sotolář uznal, že existují rozdíly mezi zvukovým záznamem z jednací síně a protokolem. Vyloučil ale, že by byly cíleně v neprospěch obžalovaných. Jeho advokát řekl, že protokoly byly jen místy zestručněny a že nešlo o zlý úmysl. Veřejné projednávání žalob bude pokračovat 14. července.

Benešová, která Sotoláře dočasně postavila mimo službu, žádá, aby byl zbaven funkce soudce. Podle ní mimořádně závažným způsobem porušil své povinnosti a narušil důvěru v nestrannost soudu a ve spravedlivé rozhodování. Předseda pražského městského soudu Vávra navrhl mírnější potrestání – zbavení funkce předsedy senátu. Sotolář před časem přešel řešit odvolací agendu a jako prvostupňový předseda senátu už pouze dokončoval své dřívější neuzavřené kauzy.

Sotolář v kauze opencard dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další někdejší radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. Dal tak za pravdu obžalobě, podle níž radní v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, kterou magistrát oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění. Vrchní soud oba Sotolářovy rozsudky zrušil a případ mu odebral. Nová soudkyně radní osvobodila. Podle pravomocného verdiktu nerozhodli svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2325
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Česká republika

Příspěvek od El Diablo » 09 črc 2020, 21:16

MILES je mrtev. Vojáci poprvé zkoušejí nové soubojové lasery

9. července 2020 20:51
Já nehraju, ty neumíráš, známé z klukovských her, tady neplatí. Armáda začala používat nový soubojový simulátor, díky kterému se výcvik velmi blíží reálnému boji. Střelbou, výbuchy i raněnými a mrtvými. Využívá lasery na zbraních a na výstroji speciální senzory, které přesně vyhodnotí, kam protivník vojáka paprskem zasáhl a jak vážně.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/laser- ... r_nato_inc
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 5515
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 11 črc 2020, 11:00

„Radní ČT tuto pravomoc nemá.“ Petr Žantovský začal šťourat do činnosti Zdeňka Šarapatky. Zjistil závažný přešlap
To se nejhlasitějšímu zastánci generálního ředitele Petra Dvořáka a osazenstva Kavčích hor ani trochu nepovedlo. Zdeněk Šarapatka, jemuž z šestiletého funkčního období v Radě ČT už zbývá jediný rok, se pochlubil, že se obrátil na právníky České televize s požadavkem, aby podali trestní oznámení. Petr Žantovský v přehledu mediálních zajímavostí upozorňuje, že radní ze zákona žádnou takovou pravomoc nemá. Nejen tedy, že se dosluhující člen Rady ČT chová způsobem, který vyvolává kroucení hlavy, píše o lidech tu, že by měli umřít, tu, že jsou hnus, ale navíc nemá ani základní povědomost o povaze své práce.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... lap-630227
"Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito." Johann Nepomuk Nestroy

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 11 črc 2020, 17:51

https://literarky.cz/civilizace/1383-ko ... -vitaskove
Konec týrání Aleny Vitáskové
Alena Vitásková je mezi vedoucími představiteli státní správy ojedinělý úkaz: zvládla výkon vysoké funkce předsedkyně Energetického regulačního úřadu, ač byla jako obžalovaná souběžně účastnicí dvou kauz trestního řízení. Oba procesy ji bezohledně zatěžovaly časově a finančně a zejména kladly obrovské nároky na její psychickou odolnost – a podepsaly se na jejím zdravotním stavu. Viníkům nehorázností k její škodě trest nehrozí.

Veřejnosti známější je trestní stíhání u Krajského soudu v Brně kvůli jejímu údajnému jednání ve prospěch podnikatelského klanu Zemků ve věci chomutovských fotovoltaických elektráren. Řízení, zahájené sdělením obvinění ze 13. března 2013, uzavřel pravomocným zprošťujícím rozsudkem ze 17. prosince 2019 Krajský soud v Brně. Původně ji zprostil obžaloby již Vrchní soud v Olomouci 17. ledna 2018, ale kvůli zlé vůli nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který podal dovolání v její neprospěch, se kolotoč točil dál.

Vedle toho ji Kamil Špelda, okresní státní zástupce v Jihlavě, obžaloval kvůli jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu. V počátcích případu orgány činné v trestním řízení narušovaly klidný chod úřadu různými zásahy. Například 27. května 2015 údajně za účelem vyzvednutí jmenovacího dekretu Renaty Vesecké provedla policie razii s nasazením třicítky policistů ve třech provozovnách úřadu.

Dne 17. srpna 2015 policejní orgán sdělil Aleně Vitáskové obvinění pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Posléze ji Kamil Špelda napadl obžalobou z 9. září 2013. Perličkou v obžalobě a dalších aktech byl žalobcův slabomyslný názor, že pracovní úkony Renaty Vesecké byly v důsledku její nekvalifikovanosti nulitní, proto její mzda byla škodou, způsobenou státu, a měla ji uhradit Alena Vitásková. „Okresní formát“, který se o právnické činnosti bývalé nejvyšší státní zástupkyně vyjadřuje jako o „nulitní“, aniž by měl tomu odpovídající důkazy, je politováníhodný tvor.

Okresní soud v Jihlavě vynesl v této věci dva rozsudky, v nichž vždy odmítl domněnku o způsobení škody vyplácením platu Renatě Vesecké. Státní zástupce se v obou případech odvolal ke Krajskému soudu v Brně. Obhajoval nesmysl o způsobené škodě, a hlavně toužil po odeslání paní obžalované „do tepláků“. Odvolací soud v prvém zrušujícím rozhodnutí důrazně upozornil nalézací soud na nutnost vypořádat se důsledně se subjektivní stránkou žalovaného skutku. Senát Zdenka Chalupy v tomto ohledu hanebně selhal, protože absenci subjektivní stránky dokazováním nevyvrátil, ale přesto trval na podmíněném trestu. Trapnost jeho rozhodnutí vyniká na pozadí skutečnosti, že Alena Vitásková za svou práci v energetice obecně a v Energetickém regulačním úřadu zvlášť získala státní vyznamenání.

Odvolací soud tuto trapnost ukončil 9. července 2010 zprošťujícím rozsudkem, který zvučným hlasem vyhlásila předsedkyně Halina Černá. Kdyby se státnímu zástupci Kamilu Špeldovi podařilo Alenu Vitáskovou „dostat do tepláků“, možná by se pro některé lidi stal hrdinou, takto si obstaral vysvědčení o své odborné nezpůsobilosti. Není „za hrdinu“, ale za … (dosaďte si, co chcete).

Obecně rozsudek senátu Haliny Černé nepřekvapuje. Zachovává logickou souvislost s předchozím rozhodnutím, je v souladu s výsledky dokazování, po formální stránce se drží „učebnicové“ definice trestného činu a posléze je v souladu se zdravým selským rozumem. Potěšil mě i proto, že potvrdil správnost mých vývodů v dřívějších souvisejících článcích.

Alena Vitásková může konečně klidně spát. Rozsudek senátu Haliny Černé sice může napadnout dovoláním Pavel Zeman, jenž by tím potvrdil podjatost vůči ní, ale nepředpokládám, že by u Nejvyššího soudu ČR uspěl.

Neúspěch jejích pronásledovatelů obrací pozornost k odpovědnosti soudců a státních zástupců za škody, které se zlým úmyslem nebo z neumětelství způsobili obviněným. V kauzách Aleny Vitáskové se zvláště vyznamenal Aleš Novotný, soudce Krajského soudu v Brně, ze státních zástupců zvláště výše zmíněný Kamil Špelda a Radek Mezlík, státní zástupce VSZ Olomouc. Nad sebou by se měl zamyslet i Pavel Zeman, který si neúspěšné dovolání v její neprospěch mohl odpustit.

Mohou být ale klidní: nikdo nebude volán k odpovědnosti a břídilské a zlovolné výkony ke škodě občanů této země budou předvádět i nadále. Neboť takto je to ve Švejkolandu zavedeno a slogan „ANO, bude lépe“ zní v resortu spravedlnosti pokrytečtěji než jinde. Je to logické: z důvodu „politické korektnosti“ se nikdo neodváží tlačit na nejvyššího státního zástupce, aby volal k odpovědnosti státní zástupce, když je pravděpodobné, že brzy může mít opět v rukou osud trestně stíhaného Andreje Babiše. Za těchto okolností jej vláda nemůže odvolat z funkce, i kdyby chtěla.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host