Zajímavosti - Vatikán

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 11 úno 2019, 18:13

Papež se v Maroku setká s migranty a podpoří umírněný islám

Již dříve papež František navštívil islámský svět ve SAE. Nyní se chystá do muslimského Maroka v severoafrické zemi. Dnes o tom informovaly slovenské Hlavné správy. Během své návštěvy chce podpořit marockou vládu zaměřenou proti terorismu a umírněný islám.
Na konci března má Papež naplánovanou cestu do marocké metropole Rabat, což vyplývá z Vatikánského programu. František se setká s králem Muhammadem VI. i s kněžími a řeholními sestrami působícími v zemi. Pro tamní katolickou komunitu bude také sloužit mši, přičemž plánuje i návštěvu sociálního centra v Rabatu.
V severozápadní části země navštíví František školu pro imámy, nazvanou podle panovníka Institut Muhammada VI. Tento institut navštěvují islámští kazatelé z Maroka, subsaharské Afriky i Evropy. Škola byla otevřena v roce 2015 a přijímá přes 700 studentů ročně.

https://www.hlavnespravy.sk/papez-navst ... am/1665288

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 04 bře 2019, 21:07

Odhalení ve vztazích církve a nacistů? Papež zpřístupní tajné vatikánské archivy z doby Hitlera

Vatikán zpřístupní archivy z doby úřadování papeže Pia XII., který bývá někdy kritizován za to, že nedokázal dost důrazně vystoupit proti nacistickému vyhlazování Židů. Papež František v pondělí oznámil, že archivy otevře 2. března 2020, informovala agentura Reuters. Zprávu už přivítalo izraelské ministerstvo zahraničí, památník Jad vašem či americký židovský výbor, podle něhož tento krok pomůže objektivně zhodnotit činnost církve za holokaustu.
Po otevření archivů z doby pontifikátu Pia XII. (1939-1958) volaly dlouhá léta právě zejména židovské organizace s tím, že je potřeba, aby se role katolických hodnostářů během války vyjasnila. Podle mnohých z nich papež Pius XII. během války jako morální autorita zklamal, protože před holokaustem zavíral oči.
Vatikán obvykle otevírá archivy až 70 let po konci pontifikátu daného papeže, připomněla v pondělí agentura AP. Pius XII. přitom zemřel až v roce 1958.

https://echo24.cz/a/SPULq/odhaleni-ve-v ... by-hitlera

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 01 dub 2019, 12:41

Papež František vyzval k širokému křesťansko-muslimskému dialogu

Papež František v neděli vyzval marocké křesťany k širokému křesťansko-muslimskému dialogu. Oslovil věřící slovy: Pokud ukážou zemi s muslimskou většinou, že je součástí jediné lidské rodiny, pomůže to eliminovat extremismus.
Na poslední den své dvoudenní návštěvy Maroka, František, oslovující katolické kněze a mnišky, prohlásil, že i když jich je v Maroku málo, neměli by se snažit obrátit ostatní ke křesťanství, ale spíše rozvíjet dialog a charitu. „Takto strhnete masku z každého pokusu využít odlišnosti a nevědomost na rozsévání strachu, nenávisti a konfliktů," uvedl František. „My přece víme, že strach a nenávist, pokud jsou živeny a pokud se jimi manipuluje, oslabují naši společnost a ta je pak duchovně bezbranná,"
Muslimové, křesťané a židé v Maroku spolu dlouho žili v míru. Katolíci tvoří malou menšinu, asi 23 000 věřících (méně než jedno procento populace). Většinou jsou to migranti narození v zahraničí. Maroko má také mezi 2 000 a 6 000 svých domácích křesťanů, kteří mají možnost praktikovat svou víru pouze v soukromí, protože v Maroku muslimové nemají právo konvertovat k jinému náboženství.

https://www.bbc.com/news/world-africa-47767224
https://ac24.cz/-/papez-frantisek-vyzva ... direct=%2F

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 1175
Registrován: 07 úno 2017, 19:46
Bydliště: CB

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od jura-p » 01 dub 2019, 15:01

Islám samozřejmě uznává dialog s křesťany, ale nikoli o křesťanství. Když křesťan platí svou daň, neprovokuje se svou vírou na veřejnosti, chová se pokorně a zná své místo podle Koránu, může být ponechán, a to i dlouhodobě, naživu. Nakonec to vše v Koránu je. Stačí se podvolit, Islám je podvolení.
Muslimové nemají právo konvertovat k jinému náboženství nikde na světě. Konverze je velký hřích. Na ten zná Islám jedinou odpověď. Každý muslim to ví.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 04 dub 2019, 13:22

Papež k pronásledování křesťanů vytrvale mlčí

V roce 2018 bylo kvůli své křesťanské víře zavražděno 4 305 křesťanů. Toto vysoké číslo je uvedeno v nové zprávě "World Watch List 2019", kterou právě sestavila nevládní organizace Open Doors. Ze zprávy vyplývá, že v roce 2018 byl počet křesťanských obětí o 1 000 vyšší – to je o 25 % více – než v roce 2017, kdy jich bylo 3 066.
Podle všeho je po celém světě kvůli své víře v současné době pronásledováno 245 milionů křesťanů. V listopadu 2018 vydala organizace Aid to the Church in Need (Pomoc církvi v nouzi) "Zprávu o náboženské svobodě" ("Religious Freedom Report") za rok 2018 a došla k podobnému závěru: 300 milionů křesťanů bylo vystaveno násilí. Křesťanství bylo navzdory tvrdé konkurenci nazváno "nejpronásledovanějším náboženstvím na světě".
V březnu 2019 papež František pojede do Maroka, země, která je také uvedena v seznamu nevládní organizace Open Doors. Bohužel se zdá, že postoj papeže Františka k islámu pochází ze světa fantazie. Pronásledování křesťanů přerostlo v mezinárodní krizi.

https://cs.gatestoneinstitute.org/14009 ... i-krestanu

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 10 dub 2019, 14:10

Pápež mlčí a miluje moslimov, hoci prenasledujú milióny kresťanov a vyvraždili státisícky.

Kresťania sú najprenasledovanejšou relígiou na svete, a to už dlhodobo, pričom počet prenasledovaných kresťanov každým rokom narastá. V minulom roku to bolo už viac ako 250 milónov, ktorí žijú v krajinách, kde sú za svoju kresťanskú relígiu vystavení ohrozeniu života. V uplynulých rokoch sa situácia okolo 700 miliónov kresťanov, ktorí žijú v 50. štátoch ako religiózna minorita, veľmi dramaticky zhoršila. Ohrozuje ich netolerantný islam, islamizmus, salafizmus a islamský terorizmus. Kresťania sú najviac prenasledovaní v Ázii a Afrike. Stovky ich kostolov boli zničné a mnoho ďalších bolo prebudovaných na mešity!
Mainstream-média a ani politikov to nezaujíma, hoci o tom dávno veľmi dobre vedia. V podstate im to ani nemožno veľmi vyčítať, keď sám pápež je voči tomu úplne ľahostajný a už viackrát pripomenul kresťanom, aby sa viac snažili viesť dialóg s moslimami, ako to urobil aj pred dvoma dňami, keď o to žiadal kresťanov v Maroku. Pápež a Vatikán sa prioritne starajú o moslimov a riešia ich problémy! Kardinál Pietro Parolin a pápež sa v priebehu konferencie o migračnom pakte OSN v decembri v Maroku dôrazne zasadili za práva moslimských migrantov a takpovediac „nariadili“, aby všetky kresťanské štáty praktizovali voči nim neohraničenú Willkommenskultur. To znamená, že všetko len moslimom a nič kresťanom.
Neprichádza žiadne dôrazne vyzvanie moslimských štátov zo strany najvyšších kresťanských predstaviteľov z Vatikánu, aby praktizovali voči kresťanom, ktorí s nimi žijú ako ich občania, keď už nič iné, tak aspoň „Tolleranzkultur“. A obrovskou hanbou Vatikánu je, že odmietol azyl prenasledovanej a na smrť odsúdenej pakistanskej katolíčke Asia Bibi.

http://romanbednar.blog.pravda.sk/2019/ ... tatisicky/

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 07 čer 2019, 16:27

Změna u katolíků. Biskupové schválili papeži Františkovi nová slova v Otčenáši

Valné shromáždění biskupské konference v Itálii minulý měsíc schválilo nové znění modlitby Otčenáš. Papež František změnil část modlitby, v níž se hovoří o pokušení. Nová verze modlitby se objeví ve třetím vydání Messale Romano (Římský Misál)– liturgické knihy obsahující texty pro římsko-katolickou církev. Uvedly zahraniční weby The Fox News nebo The Guardian.
Papež František již v roce 2017 zmínil, že by byla vhodná změna modlitby. Dle něho nebyl původní překlad správný(do kterého jazyka?), vyzníval tak, že Bůh je ten, co nás do pokušení tlačí a nabádá hřešit, přestože my jsme ti, kdo hříchu propadají. Papež řekl, že římskokatolická církev už nové znění používá jako alternativu a že by se podobně měly zachovat i další církve.
P.S. Nynější úřadující Papež se skromností a pokorou sobě vlastní mění výklad a znění kořenové modlitby křesťanství(nejen Římskokatolického) poprvé od éry Svatého Jana Zlatoústého(zemřel r. 407),nazvaného r. 1568 Papežem Piusem V. Učitelem církve. Papežova skromnost a pokora v praxi jež mu musí závidět J. Viklef i s jedním ze svých učedníků Husem, Kalvín, Luther a Zwingli.

https://echo24.cz/a/SrRUi/zmena-u-katol ... v-otcenasi

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 1175
Registrován: 07 úno 2017, 19:46
Bydliště: CB

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od jura-p » 07 čer 2019, 17:40

Není tomu tak, změn bylo více. Jedna závažná změna je vypustěni druhého přikázání o zákazu zobrazování a klanění se modlám.
Jak postupovalo pronikání pohanských praktik do katolické církve, přineslo sebou uctívání obrazů, soch, relikvií, přesně to, co zakazuje desatero, proto muselo být toto druhé přikázání vypuštěno. A tato změna proběhla později, než v uvedený rok. A to nemluvím o několika povstáních a vlastně válek v této věci, které byly dost ničivé. To katechismus taktně přechází.

Paragraf 2131 katolického katechismu o tom říká:
Sedmý ekumenický koncil v Niceji (v roce 787) na základě tajemství vtěleného Slova prohlásil za oprávněné - proti obrazoborcům - uctívání obrazů: a to Krista, ale i Matky Boží, andělů a všech svatých. Tím, že se Boží Syn vtělil, zahájil novou "éru" obrazů.

http://www.desetprikazani.cz/zneni-desa ... -varianta/

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1786
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od bacil » 09 čer 2019, 00:39

I Věřím v Boha už kdysi vzalo za své...

Pravoslavní ho mají původní.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 11 čer 2019, 21:17

Bůh učinil člověka jako muže a ženu. Vatikán poprvé o genederové studii, změnu pohlaví odmítá

Vatikán v pondělí vydal 31stránkový dokument, podle něhož neuznává myšlenku na změnu či volbu pohlaví. Podle listiny „stvořil Bůh člověka jako muže a ženu“. V úvodu zásadního dokumentu se uvádí, že má sloužit pro vzdělávací instituce. Bude se tak využívat třeba v rámci vzdělávání na katolických školách. Jedná se o vůbec první vyjádření Vatikánu směrem k genderu. Server německého časopisu Stern pak v souvislosti s vydaným dokumentem také připomíná, že červen je „pride měsícem“, kdy se lidé na celém světě scházejí, aby si diverzitu LGBT komunity.

https://echo24.cz/a/SPJc3/buh-ucinil-cl ... avi-odmita

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 21 srp 2019, 16:29

Pápež František dáva Švédsko a moslimskú imigráciu v krajine za vzor v imigračnej otvorenosti

Vo Švédsku, ktoré bolo v stredoveku poprednou katolíckou krajinou dnes žije približne iba 1 percento katolíkov. V nedávnom rozhovore pre Vatican News pápež František uviedol Švédsko ako krajinu, ktorá by mala byť modelovým príkladom pre ostatné štáty sveta v otvorenom prístupe k imigrácii.
Keď pápež František vymenoval švédskeho arcibiskupa Andersa Arboreliusa za kardinála, ten na rozhodnutie pápeža reagoval, že si myslí, “chcel vzdať uznanie Švédsku za otvorenú imigračnú politiku.” Arcibiskup Arborelius je veľkým zástancom proimigračnej politiky a kritizuje vládu za sprísnenie v tejto oblasti.
Odvrátená strana tejto oficiálnej pápežovej verzie však vykresľuje aj inú tvár krajiny. Čísla sa dostali do popredia potom, čo v meste Uppsala so 170 000 obyvateľmi boli za pár dní v mesiaci august štyri pokusy o znásilnenie žien. Polícia na tieto incidenty reagovala, že „ženy by si mali premyslieť ako sa správajú na verejnosti.“ Hovorca polície Mikael Hedström vyzval mužov a ženy, aby nechodili po uliciach sami, nakoľko „útočníci vyhľadávajú osamelých mužov a ženy.“
https://www.infovojna.sk/article/papez- ... Bsby8rsfns

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 01 zář 2019, 18:33

Papeže osvobodili z výtahu hasiči. Povýší 13 římskokatolických prelátů na kardinály

Papež František povýší 13 římskokatolických prelátů na kardinály. Překvapivé oznámení učinil při bohoslužbě ve Vatikánu. V promluvě oznámil, že 5. října povýší do pozice kardinálů kleriky například z Indonésie, Kuby, Lucemburska, Maroka a Konga. Deset z nich bude mladších 80 let, tedy oprávněných zúčastnit se konkláve, pokud bude potřeba vybrat Františkova nástupce. Patří k nim i kanadský jezuitský kněz Michael Czerny, který se v roce 1946 narodil v Československu.
Samotnému ohlášení ale předcházela kuriózní situace. K promluvě na Svatopetrském náměstí se totiž kvůli poruše výtahu papež dostavil zhruba s pětadvacetiminutovým zpožděním. Věřícím to vysvětlil a omluvil se. Řekl, že z porouchaného výtahu jej museli vyprostit hasiči.
https://echo24.cz/a/SVByR/papeze-osvobo ... -kardinaly

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 19 říj 2019, 19:47

Vatikán představil elektronické růžence. Propojí se s aplikací, uchovají také modlitební historii

Vatikán chce získat sympatie mladých věřících díky technologické inovaci, která je má propojit s elektronickou aplikací, a pomoci jim tak při tradičních růžencových modlitbách. Představila proto takzvaný elektronický růženec – eRosary – ve formě černého náramku s deseti korálky, který může uživatel aktivovat pomocí znamení kříže.
Pomůcka bude k dostání za 109 dolarů (2500 Kč), napsal server BBC. Elektronické růžence mají věřící vést při různých druzích modliteb a ukazovat jim, jak při modlitbách postoupili.
Pomůcku vyvinula tchajwanská firma GadgTek, která se chlubí, že její růženec sestavený z korálků vyrobených z achátu a hematitu je voděodolný a kompatibilní s operačními systémy Android a iOS. Součástí růžence je kovový kříž, který disponuje čidly pohybu a dokáže uchovávat data.

https://echo24.cz/a/Stw77/vatikan-preds ... i-historii

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Vatikán

Příspěvek od QVAK » 20 lis 2019, 19:41

Zelená Církev: Papež František zvažuje zavedení nového „ekologického“ hříchu

Papež František, který často zdůrazňuje životní prostředí, silně zvažuje zavedení nového hříchu. „Ekologický hřích“ je podle něj povinnost, která má ochránit náš společný domov. Na kongresu právníků minulý týden v Římě také kritizoval růst nenávisti. Informovaly o tom například servery The Wall Street Journal, Daily Mail nebo Crux Now.
Papež se v pátek v Římě na kongresu Mezinárodní asociace trestního práva vyjádřil, že je naší povinností tento nový hřích zavést, abychom ochránili náš společný domov. Tato myšlenka se objevila po nedávné biskupské synodě v Jižní Americe, která se věnovala ekologickým hrozbám v Amazonii. Na něm František odsoudil „ecocidu“, za kterou jsou dle něj často zodpovědné korporace. Ve svém projevu vyzval právníky, aby zaručili, že tyto zločiny budou potrestány.
Jako ecocidu popsal masivní kontaminaci vzduchu a přírodních a vodních zdrojů, ničení flory a fauny a jakýkoliv čin, který produkuje ekologické katastrofy nebo ničí ekosystém. Ztráta nebo zničení ekosystému specifických území je pak podle Františka pátou kategorií zločinu proti míru a měla by dle něj být takto dokonce mezinárodně uznána.

https://echo24.cz/a/SA7yK/zelena-cirkev ... eho-hrichu

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti