Historie, kterou nás neučili...

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 18 led 2021, 12:30

https://echo24.cz/a/SQneW/obrazem-vedci ... ze-sakkary
OBRAZEM: Vědci představili přes 3000 let staré nálezy ze Sakkáry + foto
Egyptští archeologové v neděli představili další významné nálezy z vykopávek na pohřebišti v Sakkáře nedaleko Káhiry. Jsou mezi nimi například zdobené sarkofágy, pohřební masky, čtyřmetrový svitek papyru s jednou z kapitol knihy mrtvých či exemplář oblíbené deskové hry senet. Nálezy pocházejí z období Nové říše a vědci je datují lety 1550 až 1070 před naším letopočtem, uvedla agentura DPA.

Kromě toho se podařilo odkrýt také zbytky chrámu královny Neit, manželky faraona Tetiho, prvního panovníka šesté dynastie, která Egyptu vládla v letech 2323 až 2150 před naším letopočtem, uvedla agentura AP.

V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis. Vykopávky na tamním pohřebišti vede přední světový egyptolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahí Havás.
Visitors walk past a wooden sarcophagus which is still buried, during the official announcement of the discovery by an archaeological mission leads of a new trove of treasures at Egypt's Saqqara necropolis south of Cairo, on January 17, 2021. @AFPphoto @AFP_MENA pic.twitter.com/VMUwxWgqbw
— Khaled Desouki (@khaled_desouki) January 17, 2021
Právě Sakkára, kde stojí i známá Džoserova stupňovitá pyramida, se v poslední době stává pro archeology místem rozsáhlých objevů z dosud neodkrytých hrobek. Podle Haváse představené artefakty pocházejí z 22 pohřebních šachet hlubokých až 12 metrů, z nichž bylo vyzvednuto mimo jiné pět desítek sarkofágů.Ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání loni v listopadu odhadl, že archeologům se dosud v Sakkáře podařilo odkrýt jen asi jedno procento artefaktů, které se tam v zemi ukrývají.
Ak takto vystavili "na slniečko" originály, tak sú ešte blbejší, ako je u arabov zvykom. Behom pár desaťročí sa historické artefakty rozpadnú.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 18324
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od petrp » 18 led 2021, 20:25


.
Jo, a neberte to úplně vážně, i kdyby vám to (úplně náhodou) snad něco připomínalo... :lol:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito. Johann Nepomuk Nestroy
Lepší s Parkinsonem rozlít, než s Alzheimerem zapomenout vypít...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 22 led 2021, 17:38

prvý diel:
https://kechlibar.net/2021/01/13/z-minu ... y-v-poste/
Z minulých kontroverzí (I). – “Prasečinky” v poště

https://literarky.cz/civilizace/1708-z- ... -zeleznice
Z minulých kontroverzí (II.) – Příliš mocná železnice
Pokračujeme v seriálu o událostech historicky podobných dnešní krizi kolem chování digitálních obrů. Na rozdíl od pošty, kolem které se točil minulý článek, byla železnice v době vzniku USA naprosto okrajovým fenoménem, natolik marginálním, že je těžké o něm vůbec najít nějaké webové zdroje. Jelikož žádné lokomotivy neexistovaly, cokoliv, co se hýbalo po nějakých kolejích (ne nutně železných, i dřevěných), bylo poháněno buď samospádem nebo silou zvířecích či lidských svalů. (Například lanovka u Lewistonu, 1764.)

Drtivá většina komerční dopravy probíhala až do 19. století po vodě a po silnicích, kde se nestávalo, že by celou infrastrukturu vlastnil jeden soukromník. Kritická byla hlavně mořeplavba, daleko kapacitnější než pozemní dopravní prostředky. Obchodní lodě byly ohrožovány buď piráty nebo znepřátelenými státy. Pirátství bylo tvrdě pronásledováno a jeho pachatelé byli považováni za nepřátele lidského rodu (hostis humani generis). Proti státům tak snadno postupovat nešlo, ale původně nizozemská myšlenka, že moře má být otevřené pro plavbu všem národům (mare liberum), pozvolna nabývala na váze.

Zlatá éra železnic začala až po roce 1830. Běžným uspořádáním bylo, že jedna a ta samá firma zároveň vlastnila koleje, které často i vybudovala, a provozovala samotnou dopravu po nich (osobní a nákladní). Železniční síť USA postupně rostla a kolem roku 1890 překročila její délka sto tisíc mil.

Rozsah železniční sítě v USA na jejím vrcholu (1918)
Podobně jako dnešní internet, i železnice zásadně změnila charakter života Spojených států. Obyvatelstvo, dříve koncentrované kolem několika velkých námořních přístavů, začalo expandovat do vnitrozemí a vytlačovat indiány z jejich starých teritorií. Pozemky s kvalitní půdou ležící daleko od splavných řek se najednou daly použít k zakládání velkých farem, protože úrodu bylo možné dovézt vlakem ke spotřebitelům dříve, než se zkazila. Podobně se dalo rozvážet i uhlí, rudy, železo, ocel, kulatina a další objemné nebo těžké výrobky.

(Ještě jedna drobná poznámka: nešlo jen o to, že potraviny se při cestě rychle kazily. I u trvanlivých výrobků byl dříve po celá tisíciletí problém v tom, že volské či koňské potahy byly velmi pomalé a náklady na krmivo pro tažná zvířata a mzdu pro vozku velmi rychle překročily možný zisk z prodeje dopravovaného zboží. Výhodu měly jen malé a drahé produkty s vysokou přidanou hodnotou – koření, šperky, hedvábí, porcelán. Ale vozit povozem po pevnině běžné potraviny na delší vzdálenosti bylo nehospodárné a byl to mj. jeden z důvodů, proč táhnoucí vojska raději plundrovala zásoby místních sedláků, pokud měla tu příležitost. Železnice byla v tomto ohledu naprostou civilizační revolucí – najednou šlo relativně levně zásobovat civilní tržiště i armády v poli na vzdálenosti stovek kilometrů.)

Zdaleka ne každá železniční společnost byla rentabilní. Velká krize roku 1873 přivedla řadu z nich ke krachu a odvětví se začalo konsolidovat v rukou několika málo hráčů. Jedním z nich byl Jay Gould, který postupně skoupil železnice v rozsahu zhruba desetiny celé americké sítě a k tomu si přikoupil ještě telegrafní společnost Western Union a newyorské noviny World; jeho velkým protivníkem byl Cornelius Vanderbilt, jehož konglomerát kromě železnic zahrnoval i námořní plavbu a strojírenské závody.

Výsledkem tohoto slučování firem bylo několik málo gigantů, kteří získali faktické regionální monopoly na nejmodernější způsob dopravy, jež tehdejší svět znal. Hlavní stížností zákazníků byla cenotvorba. Ve srovnatelných situacích diktovali dominantní dopravci zcela jiné ceny, veřejné ceníky neexistovaly a vlivní politici dostávali „volňáska“, aby železničním firmám nedělali problémy. (Článek o vzniku mezistátní obchodní komise.)

To vadilo zejména farmářům, kteří byli při svém podnikání na železnici zcela odkázáni, a tudíž vůči svévolnému jednání železničních společností bezmocní. Jeden z prvních kusů federální legislativy, který toto téma adresoval (Interstate Commerce Act of 1887), ukládal železničním firmám zveřejňovat závazné ceníky přepravy a vybírat jednotné sazby od všech zákazníků.

Potíže s kartelizací železniční dopravy trvaly i v následujících desetiletích. Velké firmy občas sahaly k jednostrannému snížení mezd, což vedlo k divokým stávkám ochromujícím celé státy (1877, 1894). Snaha železničních obrů polykat i další sektory ekonomiky pokračovala. Například v Pennsylvánii skoupila železniční společnost Reading Railroad přes polovinu tamních černouhelných dolů a zajistila si tak dominantní pozici při produkci antracitu (tou dobou životně důležité palivo).

„Svoje“ uhlí vozila Reading Railroad za nižší ceny než uhlí z dolů, které jí nepatřily, čímž tlačila další uhelné podniky do nemožného postavení a snažila se je přinutit k odprodeji a sloučení. Vzniklo tak velké, ale jen krátce trvající impérium, protože při velké ekonomické krizi roku 1893 se Reading Railroad rozkmotřila s významným finančníkem J.P. Morganem a následně zkrachovala. (zdroj: PDF).

Panika na newyorské burze 1893, autor neznámý
Panika na newyorské burze 1893, autor neznámý
První velký antitrustový zákon, Sherman Act (1890), byl motivován právě růstem obřích firem na železnici a jejich chováním. (I když nikoliv exkluzivně, problém kartelizace a monopolizace se vyskytoval i u jiných odvětví.) „Pokud nestrpíme krále coby politickou moc, neměli bychom snášet ani krále vládnoucí nad výrobou, dopravou a prodejem nezbytností života,” řekl John Sherman, senátor, který předložil antitrustový zákon.

Uplatnění Shermanova zákona v praxi bylo a zůstává dost nerovnoměrné. Závažným případem na železnici byl Northern Securities Co. v. United States, spor, který byl iniciován snahou dvou obřích společností Great Northern a Northern Pacific vytvořit kartel v podobě zastřešující firmy Northern Securities. Tato velefirma by ovládla veškerý železniční provoz na západě Spojených států. Nejvyšší soud rozhodl, že firmy porušily antitrustový zákon, a nařídil jejich opětovné rozdělení, ovšem nejtěsnějším možným poměrem hlasů 5:4. „Z těžkých kauz vzniká špatné právo,“ řekl k tomu Oliver Holmes, jeden ze čtyř soudců, kteří hlasovali proti.

O tom, nakolik byl Shermanův zákon účinný v udržování skutečného konkurenčního prostředí na železnici či jinde, se mezi ekonomy vedou spory. Velký vliv železničních baronů se nedal jen tak snadno neutralizovat jednou zákonnou normou. Ještě roku 1914 musel být původní zákon upřesněn novou normou (Clayton Act), která zakazovala všelijaké praktiky, jež se vyvinuly k obcházení původního zákona, a umožňovala zákazníkům bránit se proti nekalým praktikám dominantních firem pomocí hromadných žalob. Firmy se nicméně staly daleko opatrnější ve věci dalších akvizic a slučování, takže dystopická vize jednoho mamutího kartelu, který by kontroloval veškerou železniční dopravu v USA, se nenaplnila.

Dnes už železniční společnosti nemají v USA tu moc, kterou měly dříve, a to i přesto, že nákladní doprava po kolejích je stále ještě velmi živá a výkonnější než v Evropě (průměrná délka amerického nákladního vlaku jsou fascinující dva kilometry). Z pomyslného vrcholu vytlačil železniční barony automobilismus, který do monopolismu nepropadá. Silnice jsou vesměs veřejné a výrobců vozidel, jakož i špeditérských firem, je tolik, že kartelizace oboru víceméně nepřipadá v úvahu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16847
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od martanus » 24 led 2021, 21:11

Poté, co kontinentální kongres přijal deklaraci 4. července 1776, nechali toho večera jej vytisknout filadelfského tiskaře Johna Dunlapa, aby přinesl lidem zprávu o nezávislosti.

Redden spekuloval, že asi 200 takových kopií bylo vytištěno a distribuováno vládním vůdcům, armádě a po celých 13 koloniích.
https://www.latimes.com/archives/la-xpm ... %20remain.
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 3275
Registrován: 07 úno 2017, 19:46

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od jura-p » 25 led 2021, 02:49

Na stanici ZOOM jsem kdysi sledoval velmi zajímavý pořad o rozvoji v počátku železniční dopravy v Britanii.
Zcela šokující, ale vlastně logický důsledek rozvoje železnic a růstu přepravy zboží byl pro mě fakt, že při růstu délky a kapacity železnic nastal obrovský rozmach přepravy zboží koňskými potahy. Prý než byly potahy vystřídány automobily, tak počet koní využívaných k tahu vozů vzrostl v Británii na čtyřnásobek koní používaných před rozvojem železnice. Takže touto dobou bylo v Britanii tažných koní vůbec nejvíce v historii a to násobně více, než v kterékoli jiné době.
Tak jsem se nad tím zamyslel a uznal, že to vlastně ani jinak být nemohlo.
Bohužel nemám na ten pořad odkaz.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 25 led 2021, 03:29

Tipnul bych to na "Dan Snow: Dějiny britské železnice"...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 25 led 2021, 12:11

https://echo24.cz/a/SkniS/mor-jako-inov ... -po-covidu
Mor jako inovace. Jaký bude svět po covidu
Historici novověku občas navrhovali, že naše doba začala jednou velkou cestou, tedy objevením Ameriky v roce 1492, a skončila další velkou cestou – poslední misí Apolla na Měsíc v roce 1972. Ale také by šlo říct, že novověk se zrodil z velké, vracející se morové rány černé smrti na sklonku 15. století a skončil současným dvaceti- či třicetiletým obdobím, kdy se rozvinul internet, prošli jsme sérií ekonomických krizí a koronavirus se vysmál globalizaci.

Možná novověk jednou zarámujeme oběma pandemiemi. Ty totiž, jak ukazuje německý historik Klaus Bergdolt, zvýrazňují a urychlují trendy, které existovaly již před epidemiemi a v překotném tempu rychle proměňovaly společnost.

Velké morové rány se projevují jako kompozitní krize složené z více faktorů. Obvykle chodily v oblíbené trojici – mor, válka a hlad. Nějakou dobu se přelévaly, vracely a pak se změnil svět a došlo k regeneraci.

Historie se nikdy neopakuje, vracejí se jen její prvky. Pokud bychom se měli opřít o dřívější zkušenost lidstva, tak nás čeká delší a barvitější cesta životem v krizi, než si dnes umíme uvědomit.

...
Celý salon Týdeníku ECHO si můžete přečíst ve speciálním vydání
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2021, 20:11

https://kechlibar.net/2021/01/13/z-minu ... y-v-poste/
Z minulých kontroverzí (I). – “Prasečinky” v poště
https://literarky.cz/civilizace/1708-z- ... -zeleznice
Z minulých kontroverzí (II.) – Příliš mocná železnice

https://literarky.cz/civilizace/1715-z- ... pacifistum
Z minulých kontroverzí (III.) – Wilsonova válka proti pacifistům
Poslední díl výletu do historie svobody slova na druhé straně Atlantiku se bude točit kolem Woodrowa Wilsona, což je člověk, který v našich krajích požívá vcelku dobré historické pověsti, protože přispěl ke vzniku Československa. Musím hned zpočátku říci, že toto se mi jeví jako extrémně omezený úhel pohledu, daný tím, že o jiných aspektech jeho politiky víme tady za oceánem jen velmi málo.

Čím více jsem se ponořil do anglicky psaných materiálů, tím více se mi prezident Wilson jevil jako autoritářská povaha nemající problém s tím, šlapat po svých nepřátelích, a navíc přikrývající tvrdost svých činů pláštěm těžko snesitelného moralizujícího žvanění. Možná jsem k němu nespravedlivý, ale se svobodou projevu v USA „zacvičila“ Wilsonova administrativa v míře dříve (i později) neslýchané. Naštěstí nikoliv natrvalo, i když náprava vzniklých škod se táhla celá léta.

Pevná ruka a tvrdé represe
Woodrow Wilson se stal prezidentem roku 1912. To byl ještě ve světě mír. O dva roky později vypukla v Evropě válka, se kterou USA zpočátku nechtěly mít nic společného. Kromě pochopitelné nechuti účastnit se krvavých zákopových bojů, o kterých se už vědělo dost, se na tom podílelo i národnostní složení země.

Ačkoliv se v Americe mluví převážně anglicky, tou dobou bylo značné množství Američanů německého původu. National German-American Alliance měla dva a půl milionu členů, přičemž celkový počet Němců v USA se odhadoval na 8,2 milionu. V Nové Anglii bylo usazeno značné množství Irů a jejich potomků, kterým mohly problémy, do nichž zabředlo Britské impérium, dělat jedině tak radost. (Rodová antipatie amerických Irů k prokletým Anglánům byla tak vytrvalá a dlouhověká, že ještě v 70. a 80. letech 20. století se zde Irská republikánská armáda mohla spolehnout na štědré dárce.)

Wilson si toho byl dobře vědom a kampaň za svoje znovuzvolení vedl roku 1916 pod hesly „Udržel nás mimo válku“ a „Amerika na prvním místě“. Nicméně pouhý měsíc poté, co byl znovu inaugurován, vstoupily USA pod jeho vedením do války. (6. dubna 1917).

Ve Wilsonově rozhodnutí požádat Kongres o vyhlášení války sehrála roli německá neomezená ponorková válka, jakož i poněkud šílená a zcela nerealistická nabídka Němců Mexiku, že by mohli Spojeným státům vypovědět válku společně. Nabídka měla být původně tajná, ale nakonec přece jen prosákla na veřejnost a vyvolala adekvátní rozhořčení. (Krátké líčení tohoto incidentu najdete v Zapomenutých příbězích 2, kapitola „Gentlemani cizí dopisy nečtou“). Oboje bylo nepochybně dostatečným důvodem k válce, i když od prezidenta, který právě vyhrál volby coby rozhodný zastánce míru, by se snad dala čekat větší zdrženlivost.

Společně s vyhlášením války šel ale veškerý Wilsonův pacifismus z okna ven. Při válečném projevu 2. dubna 1916 v Kongresu (plný text v angličtině zde) prezident prohlásil válku za nezbytnou k zabezpečení demokracie a svobody ve světě: „Svět musí být zabezpečen pro demokracii. Jeho mír musí být založen na osvědčených základech politické svobody.“ Zároveň dal ale najevo, že s případným odporem se nebude „párat“: „Pokud vznikne neloajalita, bude s ní naloženo pevnou rukou a tvrdou represí.“ A tak se i stalo.

„Hloupost pacifistů“
Není lepšího způsobu, jak zachránit pro svět demokracii a politickou svobodu, než ucpat protivníkům hubu pod hrozbou vysokých pokut a dlouhých trestů odnětí svobody. Proto následoval Wilsonovu abstraktní výhrůžku zcela konkrétní zákon, Sedition Act 1918, který za šíření informací poškozujících válečné úsilí Spojených států ukládal až 10 tisíc dolarů pokuty (tehdy ohromná suma, odhadem 170 tisíc dolarů dnešních) a maximálně dvacet let za mřížemi.

Množina odpůrců války byla různorodá, jak už to v zemi velikosti Ameriky bývá. Existovali nábožensky naladění pacifisté, například mennonité, kteří odmítali sloužit válečnému úsilí jakýmkoliv způsobem, dokonce i beze zbraně (138 jich za to bylo odsouzeno). Woodrow Wilson komentoval situaci odpíračů vojenské služby slovy: „To, proti čemu jsem, není cítění pacifistů, ale jejich hloupost. Mé srdce je s nimi, ale má mysl jimi pohrdá. Chci mír, ale vím, jak jej dosáhnout, kdežto oni ne.“ (ZDROJ S CITACÍ (PDF))

(Upřímně, tento citát mi neuvěřitelně připomíná některé ty současné také-demokraty, které potkáte na sociálních sítích a jejichž mysl podobně pohrdá svobodou projevu svých spoluobčanů. Málokdy je myšlenka „účel světí prostředky“ tak zřetelná, a jak vidno, nejde jen o vedlejší efekt dnešního internetu. Prezidenta Wilsona rozhodně nezkazily poměry na prostořekém Twitteru.)

Vojenské odvody nebyly populární
Dalším významným typem odpůrců byli různí socialisté, sociální demokraté, odboráři atd., kterých bylo v průmyslovém státě dost a kteří vesměs viděli válku jako něco, co si navzájem vyhlásí páni a nechají pak svoje poddané a podřízené, aby za ně krváceli do bláta. Mimořádný vztek v nich vyvolávaly zejména povinné vojenské odvody (draft), což ostatně v amerických dějinách nebylo poprvé ani naposled.

(Krátké odbočení do jiných časů: dokonce i uprostřed občanské války, která se na rozdíl od první světové války odehrávala „přímo doma“ a jejíž ideový základ v podobě otrokářství byl třaskavý, byly odvody natolik nepopulární, že v New Yorku vedly roku 1863 k několikadenním násilnostem se stovkou mrtvých a řadou vypálených budov. Proti této události jsou potíže roku 2020 víceméně slabé kafe, muselo ji potlačit až vojsko čerstvě se vracející z vyhrané bitvy u Gettysburgu.)

Wilsonův ministr spravedlnosti Thomas Gregory pronásledoval pacifisty a odpůrce odvodů ve velkém. Šiřitelé letáků a kritici války končili před soudem, odsouzeno jich bylo více než tisíc. Známý odborář Eugene Debs „vyfasoval“ za svůj projev před ohijskou věznicí deset let natvrdo a Woodrow Wilson jej odmítl omilostnit i poté, co válka dávno skončila. Z vězení jej nakonec pustil až nový prezident Harding těsně před Vánocemi roku 1921.

Nejvyšší soud šel Wilsonovi „na ruku“
Wilsonova éra potlačování svobody slova byla mimořádně špatná i proto, že tehdejší Nejvyšší soud celému procesu nijak nebránil a šel ve svých rozhodnutích restriktivní politice vlády „na ruku“. Tři tehdejší rozsudky daly budoucím vládám značné pravomoci v potlačování nežádoucích řečí:

* Schenck vs. United States (1919) – dva socialisté byli odsouzeni za to, že rozesílali mladým mužům literaturu zpochybňující legalitu odvodů a přirovnávající odvody k nucené práci (involuntary servitude) zakázané ústavou. Předseda soudu Holmes přitom v rozsudku napsal, že v míru by takové projevy byly chráněny, ale za daných okolností představovaly „jasné a bezprostřední nebezpečí“. Z tohoto rozsudku mimochodem pochází přirovnání, že „nikdo nemá právo nepravdivě křičet hoří v zaplněném divadle“, které má tedy daleko špinavější historii, než by se z jeho nevinné formulace dalo soudit.

* Debs vs. United States (1919) – výše zmíněný případ Eugena Debse, který byl odsouzen za veřejný projev před věznicí, v níž seděli tři socialisté – odpůrci odvodů. Zajímavé bylo, že v tom projevu samotném se nevyskytl žádný konkrétní útok na odvody ani výzva k nelegální činnosti, pouze obecné odsouzení probíhající války; justice jej nicméně i tak vyhodnotila jako poškozování válečného úsilí a bylo. Nejvyšší soud ponechal rozsudek nižší instance v platnosti.

* Abrams vs. United States (1919) – potrestání několika ruských imigrantů za to, že šířili letáky vyzývající ke generální stávce proti zapojení USA do občanské války v Rusku. V této kauze padly vysoké tresty, tři odsouzení dostali po dvaceti letech vězení. A opět došel v tomto případě Nejvyšší soud k názoru, že tím nebylo porušeno jejich právo na svobodu projevu. (Dvacet let si nicméně nikdo neodseděl, po několika letech byli odsouzenci, kteří neměli americké občanství, deportováni do nově vzniklého Sovětského svazu.)

Dnešní právní standardy svobody projevu v USA jsou naštěstí někde zcela jinde než za humanistického idealisty Woodrowa Wilsona, což je dáno hlavně rozsudkem Brandenburg vs. Ohio (1969). V tomto rozsudku byl zaveden standard „imminent lawless action“. K tomu, aby verbální projev byl postižitelný, musí jít o povzbuzování k bezprostřednímu spáchání zločinu.

* Bezprostřední znamená, že se musí jednat o činnost „tady a teď“. Například „zastřelte toho chlapa v červeném tričku”. Obecnější a vzdálenější výhrůžky („jednoho dne postavíme celý Kongres ke zdi“) toto nesplňují.
* Lawless se vysvětluje samo. Vyzývání k legální akci, byť i třeba velmi kontroverzní („zapalte vlajku a pošlapejte ji!“), je chráněno zákonem.
* Action znamená, že musí jít o výzvu ke konkrétní činnosti, ne pouze k dalším řečem, psaním a jiným projevům.

Mimochodem, onen výše zmíněný Clarence Brandenburg, jehož případ doputoval až k Nejvyššímu soudu, nebylo žádné nevinné jehňátko. Šlo o příslušníka Ku-klux-klanu, který byl soudně popotahován za řeči na téma „vyžeňme židy a černochy z Ameriky“.

Ale tak to bývá, meze občanských svobod se skoro vždycky určují skrze hraniční případy. A k tomu bych tady měl v zásobě ještě jeden citát slavného amerického novináře H. L. Menckena, vůbec poslední v dnešním článku: „Potíž s bojem za lidskou svobodu je v tom, že většinu času strávíte obhajobou darebáků. Represivní zákony totiž bývají ze začátku uplatňovány proti darebákům a útlak je potřeba zastavit hned zpočátku, pokud to ještě je možné.“ Ano, cokoliv se nechá běžet dostatečně dlouho samospádem, bývá později k nezastavení.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 03 úno 2021, 19:51

https://cz.sputniknews.com/nazory/20210 ... -narozeni/
Ludvík Svoboda, jaký byl ve skutečnosti. Ke 125. výročí narození
Mezinárodní online konference Ludvík Svoboda - cesta bojovníka, věnovaná 125. výročí jeho narození, unikla pozornosti předních českých médií.

Nelze říci, že o postavu Svobody nebyl v posledních letech žádný zájem. Ale tento zájem je v jeho vlasti specifický. Existuje zjevná touha „přehodnotit“ roli v národních dějinách jednoho z nejslavnějších Čechů na světě, představit jej ani ne tak jako vojevůdce, odvážného generála, který během druhé světové války osvobodil svou vlast od nacistů, později se stal prezident země. Ale spíše ... kolaborant, zapadající do normalizace, spolupracující s NKVD, kterému údajně vydával legionáře.

A život Ludvíka Svobody se nyní jeví jako „smutný příběh legionáře, komunisty, generála a prezidenta“ prosovětské orientace, který nechránil suverenitu své země.

A jak byl Ludvík Svoboda představen na mezinárodní online konferenci v Praze? Jedna z organizátorů akce za spolek Občanské sdružení pro evropskou multikulturní společnost, filmová producentka Renáta Svobodová, o tom hovořila se Sputnikem:

Organizace konference byla podmíněna dvěma událostmi - 125. výročí narození Ludvíka Svobody a 75. výročí vítězství ve druhé světové válce. Tato výročí určila i samotné téma konference – Ludvík Svoboda - cesta vojáka. Konference byla věnována válečné cestě Ludvíka Svobody. Z vystoupení bylo očividné, že Svoboda byl výjimečně odvážným a statečným člověkem, který se na všech frontách, na kterých musel bojovat, ukázal být opravdovým vojákem - rozhodným, odvážným, disciplinovaným a zodpovědným. Je politováníhodné, že tato část jeho života je tak málo známá… Jsme rádi, že konference proběhla v mezinárodním formátu a že se jí zúčastnili odborníci z Česka, Ruska a Běloruska. Konference vyvolala velký zájem veřejnosti a online stream na Facebooku sledovalo zhruba dva tisíce lidí. Pozoruhodné je také to, že památku Ludvíka Svobody a 1. československého armádního sboru uchovávají v Rusku, jak ve městě Buzuluk, kde začala vojenská cesta 1. československého armádního sboru, tak i v Muzeu Vítězství v Moskvě. Lze nalézt i ruské rekonstruktory, kteří obnovují historii 1. československého armádního sboru a ctí jeho hrdiny.

Konference, která se konala ve formátu Zoom a byla vysílána na stránce Nesmrtelný pluk - Česká republika na Facebooku, se skládala ze tří částí. Na úvod promluvili k účastníkům a divákům moderátoři - pravnuk generála Miroslava Klusáka a ruský bohemista Oleg Soloduchin, profesor Vysoké školy ekonomické v Moskvě. Dětství Ludvíka Svobody věnovala své video starostka jeho rodné vesnice Hroznatín na Vysočině Jana Uchytilová. Vyprávěla o skutečnostech, které jsou málo známé mladší generaci, například to, že budoucí slavný generál snil o tom, že se stane agronomem, ale po vypuknutí první světové války byl povolán do rakouské armády, poté padl do ruského zajetí a přihlásil se do československých legií. Později Ludvík Svoboda, již jako velitel roty a praporu, bojoval s oddíly Rudé armády, získal bojová vyznamenání Ruské říše.

Vlastimil Křišťan, kurátor Muzea československých legií a doktorand Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Karlovy univerzity, hovořil o československých legiích a roli Svobody v legionářském hnutí. O roli Ludvíka Svobody v osudu Podkarpatské Rusi přednášel Kirill Ševčenko, doktor historických věd, profesor minského oddělení RSSU (Bělorusko). Druhá část konference byla věnována založení 1. československého armádního sboru a roli Ludvíka Svobody ve 2. světové válce. Jak se po útoku nacistického Německa na SSSR v r. 1941 Ludvíku Svobodovi podařilo získat povolení vytvořit ve městě Buzuluk v SSSR československé vojenské oddíly. V říjnu 1944 vojáci 1. československého národního sboru společně se sovětskou armádou dobyli Dukelský průsmyk a vstoupili na území Československa, za jehož osvobození bojovali až do konce války.

Ředitel Buzulukského regionálního muzea, Sergej Kolyčev představil archivní materiály o tom, jak 1. československý armádní sbor vznikal. Česká historička Alena Flimelová a archivář Roman Štér, historik Národního archivu ČR, hovořili o roli Ludvíka Svobody při přijímání žen do 1. československého sboru a úloze žen v tehdejších československých oddílech. Profesor MGIMO Sergej Monin vyprávěl o prvním boji Prvního československého batalionu. Natálie Koněvová, dcera maršála I. S. Koněva, předčítala otcovy vzpomínky na Ludvíka Svobodu z knihy „Zápisky frontového velitele“ a vyprávěla příběh přátelství těchto dvou mimořádných osobností. Závěrečným akordem konference byly videozáznamy z České republiky a Ruska, věnované životu Ludvíka Svobody. Vladislav Chabarov, vedoucí oddělení pro vědecké rekonstrukce Národního muzea Republiky Tatarstán, představil příběh pušky, kterou Ludvík Svoboda daroval generálu Panfilovovi a kterou toto muzeum uchovává. Předseda vojensko-historického klubu Vojín Sergej Tolstěnko vyprávěl o práci ruských historiků a amatérských zájemců, o rekonstrukci válečných událostí, na kterých se podílel 1. československý armádní sbor. Konferenci uzavřel krátký videoklip s historickou rekonstrukcí o tom, jak 1. československý armádní sbor přešel státní hranice Československa 6. října 1944.

Jednou Ludvík Svoboda pronesl slova, která se stala jeho životním krédem. Zazněla během konference, na níž jsme viděli skutečný obraz úžasného člověka, hodného vděčné vzpomínky potomků:

„Nikdy jsem se nechtěl stát vojákem… Bohužel jsem musel vydržet hrůzy vojenských katastrof dvou světových válek, zničení mnoha měst a vesnic. Viděl jsem mnoho mrtvých a zabitých. Válka je strašná ve svých hrůzách a nesmyslnosti. Nenávidím ji ze všeho nejvíc…“

Sputnik zjistil, že záznam z konference bude přístupný na kanálu YouTube Nesmrtelný pluk Česko a na profilech občanského sdružení Nesmrtelný pluk – Česká republika na sociálních sítích.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 8391
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 09 úno 2021, 12:53

Dal som si urobit Y-DNA test u docenta Feraka. Výsledok: moja Y-DNA je: R1a-Z282>Z280>CTS1211>CTS3402, podla priloženeho vykladu som priamy potomok Slovanov, ktori sem prišli v 6. storoči.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 9506
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Skeptik » 09 úno 2021, 13:32

:sipka: ... a nebo Poláka či Ukrajince, který přišel v 18. století :wink:
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Hektor
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1838
Registrován: 16 úno 2017, 06:53

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Hektor » 09 úno 2021, 13:41

Moja rodina vlastnila nejaký hrad v Poľsku pri Č hraniciach. Počas Husitského povstania sa k nim pridala a po jeho potlačený prišla o všetko a odišla na Slovensko kde obgeneráciu strieda drábov s pytliakmi. Z matkinej strany neviem, dedkov brat zomrel v 1942 pri ZD na Ukrajine.

tomaspetr
Senior redaktor
Příspěvky: 4224
Registrován: 16 úno 2017, 20:13

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od tomaspetr » 09 úno 2021, 14:02

1693 se můj děd vrátil z emigrace, koupil grunt na Karvinsku. Prožili tam do 1938, kdy byl praděd vystěhován Poláky po Mnichovu. Máma mého praděda byla vnučkou Turka, který padl na východní Moravě do zajetí za Tekeliho povstání ( na moment sňatku už byl katolík). A řekněte co jsem zač? :smich:
Credo in me
Spero on Deum
Наше дело правое, победа будет за нами

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 9506
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Skeptik » 09 úno 2021, 14:23

EUropan :smich:
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 8391
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 09 úno 2021, 15:06

Moja rodina vlastnila nejaký hrad v Poľsku pri Č hraniciach.
Mal som dobreho priatela, ktory už zomrel. Ked oslavoval 60. tak dostal od synov krasne zaramovany dekret s hlbkotlačou a pečatou o tom že je potomkom polskeho šlachtica zapisaneho v zozname polskej šlachty z roku 1389, ktory sa bohužial stratil. :smich: Pochopil a okomentoval: Keby neboli synovia lakomi, mohli mi dat aj prastary rodovy erb vymysliet!
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 8391
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 09 úno 2021, 15:09

EUropan :smich:
Skeptik žiaden Europan! Ale postupne Sibiriak, Rus, Rusobalt, Rusinoopoliak, Nitran
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 09 úno 2021, 15:37

tomaspetr píše:
09 úno 2021, 14:02
A řekněte co jsem zač? :smich:
Potomok tých, čo šli cez Moravu a neboli príliš lenivý. Typický miestny obyvateľ.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2753
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od riho » 09 úno 2021, 16:05

Hát, ty taký križovatka Péter Tomas úr.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 51171
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 10 úno 2021, 12:56

asi sem
https://echo24.cz/a/SiyTb/hitler-je-gen ... ou-nacisty
Hitler je gentleman: Zeman mohl vidět „vzorovou Přítomnost“ připravenou nacisty
Kauza článku „Hitler je gentleman“, jehož autorství připisuje prezident Miloš Zeman novináři Ferdinandu Peroutkovi, má další pokračování. Na případ vrhá nové světlo svědectví bývalého poslance a ministra vlád komunistické éry Karla Löbla, který ve svých pamětech Co ještě dodat… popisuje, že se s údajným textem z časopisu Přítomnost setkal hned dvakrát. Dle svých slov ale pravděpodobně šlo o nacisty vytvořený „obtah vzorového čísla časopisu“. V knize dodává, že se článek objevil také na Federálním shromáždění na jaře 1990, kde byl přítomen i nynější prezident Miloš Zeman. Naznačuje tak, že by současná hlava státu mohla text „Hitler je gentleman“ zahlédnout právě tam. Na pasáž věnovanou Peroutkovi upozornil editor Týdeníku Echo Jaromír Slomek, který se Löbelově knize věnuje v recenzi nového čísla časopisu.

...
+ dlhý pokec
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3474
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Kolja » 10 úno 2021, 13:35

Věřím tomu, že ten Zeman si to z prstu nevydumlal. Určitě to někde četl. Fyzicky je troska, přiznejme si že je i mstivej, ale blbec není.

Odpovědět