Čína

Odpovědět
homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10542
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Čína

Příspěvek od homer » 06 kvě 2022, 14:58

Tchajwanské letectvo bylo uvedeno do pohotovosti, aby zachytilo 18 čínských letadel, která hromadně vstoupila do jeho zóny protivzdušné obrany. S odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany o tom informoval zpravodajský server Al Arabiya News.
Podle tchajwanského ministerstva obrany byly na oblohu vyslány letecké hlídky a raketové systémy byly uvedeny do pohotovosti.
Tchaj-wan si již dříve stěžoval na opakované lety čínských letadel, které jsou v posledních dvou letech stále častější.
https://strana.news/news/389721-v-zonu- ... itaja.html

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10542
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Čína

Příspěvek od homer » 06 kvě 2022, 17:32

Čínské úřady nařídily státním společnostem a ústředním vládním agenturám, aby do dvou let nahradily všechny počítače zahraničních značek domácími alternativami, uvádí agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.
Po týdnu květnových prázdnin byla všem zaměstnancům nabídnuta výměna cizích PC za místní alternativy běžící na čínském softwaru.
Zdroje uvedly, že jen na úrovni ústřední státní správy by toto opatření mělo nahradit nejméně 50 milionů počítačů.
Podle listu je toto rozhodnutí důsledkem dlouhodobé snahy Číny snížit svou závislost na geopolitických soupeřích, včetně Spojených států. Nejde jen o software a počítače, ale také o telefony, servery, polovodiče atd.
https://bcs-express.ru/novosti-i-analit ... mp-iuterov

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 14 kvě 2022, 21:38

Jak je na tom Čína s Covidem v Šanghaji ....
Šanghaj uzavírá polovinu provizorních nemocnic na úrovni měst, ale varuje před epidemickými vlnami v některých starých čtvrtích
šanghai.jpeg
Členové lékařského týmu mávají propuštěným pacientům v nemocnici Tongji v Šanghaji, 13. května 2022. Poslední várka 172 pacientů propuštěných z provizorní nemocnice v okrese Jinshan v Šanghaji se toho dne zotavila.
Šanghaj uzavřela polovinu provizorních nemocnic na úrovni města s postupným poklesem počtu denních nových infekcí ve městě, ale místní zdravotní úředníci varovali před možným epidemickými odrazy v některých starých čtvrtích.
Podle úřadů na sobotní tiskové konferenci bylo uzavřeno pět z 10 provizorních nemocnic na úrovni obcí a 95 procent z 288 provizorních míst ve školách se již nepoužívá, protože město v pátek oznámilo 194 nově potvrzených případů a 1 487 tichých nosičů.
Vzhledem k tomu, že počet nových případů postupně klesá, počet pacientů léčených v provizorních nemocnicích v Šanghaji klesl na přibližně 50 000, což je pětina nejvyššího počtu, když byla epidemie nejhorší, řekl Ding Bo, který má na starosti práci na přemístění pacientů v městské pracovní skupině pro prevenci COVID, během tiskové konference.
Zatímco prevence epidemií neustále postupuje, místní zdravotníci varovali před možnými epidemickými oživeními v některých starých čtvrtích, kde mají preventivní práce špatný základ.
Příslušná oddělení by měla získat jasnou představu o počtu obyvatel žijících v těchto komunitách, stejně jako o jejich životních podmínkách, a hlásit případná rizika ihned poté, co budou nalezena, uvedli úředníci.
Podle tisku je nutné posílit každodenní dezinfekci životního prostředí v klíčových oblastech, jako jsou schodiště, veřejné kuchyně, veřejné toalety a odpadkové místnosti, a provádět dezinfekci v oblastech, jako jsou místnosti a budovy, kde žijí infikovaní lidé.
Okres Yangpu, kde se nachází mnoho starých čtvrtí v Šanghaji, ohlásil ve čtvrtek 549 nových infekcí, což je trojnásobek počtu zaznamenaného předchozí den.
Obyvatelé okresu Yangpu řekli Caixinu, že by měli být testováni na nukleovou kyselinu jednou denně, ale od konce dubna do začátku května nebyli testováni po dobu dvou týdnů.
Yangpu je jedním z regionů v Šanghaji, kde jsou staré čtvrti nejvíce koncentrované. Domy v této oblasti, které jsou téměř 100 let staré, představují asi jednu třetinu celkového počtu města. Zejména domy postavené v letech 1960 a 70 mají často společné kuchyně a koupelny, které používá více domácností.
Jakmile bude v takových budovách nalezen pozitivní případ, všichni obyvatelé v budově budou převezeni do centralizovaných karanténních míst, uvedly úřady podle Caixina.
Yangpu v pátek večer oznámil, že okres bude provádět testování nukleových kyselin pro všechny členy po dobu tří po sobě jdoucích dnů a dodal, že obyvatelé by se měli zdržet vycházení s výjimkou testů.
Dva členové strany z okresu Yangpu byli podle CCTV v sobotu zodpovědní za svůj špatný výkon v prevenci a kontrole epidemií. Byli zodpovědní za neschopnost zajistit odbavení desítek blízkých kontaktů v souladu s harmonogramem poté, co byli převezeni do izolačních míst.
OFficials v sobotu uvedli, že v uplynulém měsíci zlepšili efektivitu přenosu a rychlost pro infikované lidi, pokud jde o plánování vozidel, provizorní vstupní procedury a propuštění z nemocnice. Rychlý přesun pozitivních infikovaných lidí je klíčovým krokem k přerušení komunity a budování přenosu, dodali úředníci.
108letý pacient s COVID-19, který trpěl závažnými příznaky, byl v sobotu propuštěn z nemocnice v Šanghaji poté, co byl léčen po dobu 32 dnů, což je rekord jako nejstarší pacient, který se zotavil z nemoci v Číně.
Šanghaj dále posunula vpřed obnovení výroby. V současné době pokračuje obnovení práce a výroby ve všech oblastech života v okrese Jinshan v Šanghaji řádným způsobem.
Úředníci uvedli, že 645 z 867 průmyslových podniků nad určenou velikost v regionu obnovilo výrobu od pátku s mírou obnovení výroby 74,4 procenta.
Šanghaj si klade za cíl dosáhnout cíle nahlásit nulový počet nových případů COVID-19 na komunitní úrovni do poloviny května a společenský život včetně veřejné dopravy, obchodů a škol se bude postupně obnovovat řádným způsobem, řekl v pátek výkonný místostarosta Šanghaje Wu Qing.

https://www.globaltimes.cn/page/202205/1265613.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 18 kvě 2022, 11:38

Čína snižuje držbu amerického ministerstva financí
na nejnižší úroveň za téměř 12 let uprostřed volatility v USA


Čína v březnu čtvrtý měsíc v řadě snížila své držby amerických státních dluhopisů o více než 15,2 miliardy dolarů, čímž se celkové držby dostaly na nejnižší úroveň od června 2010, což je podle odborníků krok ke snížení ztrát, protože ceny státních dluhopisů klesly a pomohly diverzifikovat čínské devizové rezervy v dlouhodobém horizontu.
Čína může pokračovat ve snižování držby amerického státního dluhu, pokud bude přetrvávat vysoká inflace v USA, bude pokračovat drastické měnové zpřísňování a ekonomický výhled USA se zhorší, uvedli experti a vyzvali k restrukturalizaci zahraničních aktiv a diverzifikaci devizových rezerv, aby se zabránilo rizikům.
Podle údajů amerického ministerstva financí v pondělí klesla čínská držba amerických státních dluhopisů na konci března na 1,039 bilionu dolarů, což je o 15,2 miliardy dolarů méně než v předchozím měsíci.
Čína zůstala druhým největším neamerickým držitelem státních dluhopisů po Japonsku, které mělo na konci března 1,232 bilionu dolarů.
Snížení bylo tržním rozhodnutím, řekl v úterý Zhou Maohua, makroekonomický analytik Everbright Bank, a poznamenal, že když americký trh s dluhopisy prudce kolísá, zahraniční investoři mají tendenci prodávat americké státní dluhopisy.
"Propad cen amerických státních dluhopisů, rostoucí americký inflační tlak a agresivní zvyšování úrokových sazeb v USA byly hlavními příčinami," řekl Zhou Global Times.
Očekává se, že mírné snížení v Číně pomůže snížit ztráty v krátkodobém horizontu a diverzifikovat a stabilizovat čínské devizové rezervy v dlouhodobém horizontu, řekl Zhou.
Ve srovnání s ostatními zahraničními držiteli amerických dluhů bylo čínské snížení mírné. Pro srovnání, Japonsko v březnu ořezalo americké státní dluhopisy o 73,9 miliardy dolarů, což je největší pokles mezi zahraničními držiteli, což je podle expertů zoufalý krok k posílení poklesu jenu vůči americkému dolaru.
Globální centrální banky snižují své rezervy v amerických dolarech a rostoucí unilateralismus, obchodní protekcionismus a geopolitické konflikty tento trend v posledních letech urychlily, což ohrožuje globální hegemonii amerického dolaru, řekl Zhou.
Snížení čínských aktiv zdůraznilo, že odpor země vůči hegemonii amerického dolaru jako rezervní měny posílil, řekl v úterý Global Times Tian Yun, bývalý zástupce ředitele Pekingské asociace ekonomických operací.
Tian uvedl, že v krátkodobém horizontu může Čína pokračovat v nákupech amerických státních dluhopisů, vzhledem k tomu, že existuje jen málo dalších lepších možností, jak Čína investovat svá obrovská devizová rezervní aktiva, ale v dlouhodobém horizontu by měla urychlit restrukturalizaci deviz.
Tian navrhl, že by Čína měla zvýšit své zlaté rezervy, ukotvit jüan na vývoz kritických zdrojů, jako jsou vzácné zeminy, a zvýšit množství jüanového vypořádání a cenové síly jüanu při dovozu zdrojů z jiných zemí.
Podobné komentáře učinil Yu Yongding, prominentní ekonom Čínské akademie sociálních věd, během Tsinghua PBCSF Chief Economists Forum v sobotu.
Jü navrhl, aby úřady omezily držbu amerických státních dluhopisů a zvýšily držbu jiných forem aktiv, zvýšily investice do strategických zemí produkujících zdroje a přísně chránily zahraniční investory v Číně a zároveň upozornily na bezpečnost masivních čínských aktiv denominovaných v amerických dolarech.
Pokud se zahraniční investoři budou i nadále zbavovat amerického státního dluhu, zvýší to náklady na půjčky pro americkou vládu, zvýší náklady na financování amerických spotřebitelů a podniků a oslabí vyhlídky na hospodářské oživení, řekl Zhou.
Mezitím čínské banky měly v dubnu přebytek v devizových vypořádáních ve výši 19 miliard dolarů, což se rovná měsíčnímu průměru v prvním čtvrtletí a mnohem vyšší než ve stejném období v roce 2021, podle údajů Státní správy deviz (SAFE) v úterý.
Základy dlouhodobého hospodářského růstu Číny zůstávají beze změny a dopad epidemie COVID-19 na domácí ekonomiku bude krátkodobý a omezený, řekl Wang Chunying, mluvčí SAFE.
Čínský devizový trh se stal vyspělejším a odolnějším a má lepší základy a příznivé podmínky pro přizpůsobení se změnám ve vnějším prostředí, řekl Wang.
Jüan v dubnu ztratil vůči americkému dolaru přibližně 3,8 procenta, ale zůstal robustní ve srovnání s výkony hlavních světových měn. Japonský jen vůči dolaru oslabil o 6,2 procenta, zatímco euro oslabilo o 4,7 procenta a britská libra v dubnu oslabila o 4,35 procenta.

https://www.globaltimes.cn/page/202205/1265887.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46821
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 23 kvě 2022, 17:33

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/v-p ... edl-biden/
V případě čínského útoku na Tchaj-wan budeme vojensky reagovat, uvedl Biden
Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že Spojené státy budou vojensky reagovat, pokud Čína zasáhne na Tchaj-wanu silou, a novinářům v Tokiu řekl: „To je závazek, který jsme přijali.“ (Foto: Flickr)

„Podívejte se, situace je taková,“ řekl Biden novinářům během společné tiskové konference s japonským premiérem Fumiem Kišidou v Tokiu.

„Souhlasíme s politikou jedné Číny. Podepsali jsme ji a všechny doprovodné dohody z ní vyplývající, ale myšlenka, že ji lze převzít silou, prostě převzít silou, (prostě) není na místě.“

Podobná prohlášení prezident učinil již v minulosti, jen Bílý dům prohlásil, že dlouhodobá politika USA vůči samosprávnému ostrovu se nezměnila. USA poskytují Tchaj-wanu obranné zbraně, ale záměrně zůstávají nejednoznačné v otázce, zda by v případě čínského útoku vojensky zasáhly.
V rámci politiky „jedné Číny“ USA uznávají postoj Číny, že Tchaj-wan je součástí Číny, ale nikdy oficiálně neuznaly nárok Pekingu na ostrov s 23 miliony obyvatel.

V prohlášení, které následovalo po Bidenových pondělních výrocích, představitel Bílého domu uvedl, že oficiální postoj USA zůstává nezměněn.

„Jak řekl prezident, naše politika se nezměnila. Zopakoval naši politiku jedné Číny a náš závazek k míru a stabilitě v Tchajwanské úžině. Rovněž zopakoval náš závazek v rámci zákona o vztazích s Tchaj-wanem poskytnout Tchaj-wanu vojenské prostředky k obraně,“ uvedl úředník.

Tchaj-wan leží necelých 110 mil (177 km) od čínského pobřeží. Již více než 70 let jsou obě strany spravovány odděleně, ale to nezabránilo čínské vládnoucí komunistické straně, aby ostrov prohlásila za svůj – přestože ho nikdy neovládala.

V posledních týdnech Peking vyslal desítky válečných letadel do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany a čínský vůdce Si Ťin-pching prohlásil, že „znovusjednocení“ Číny a Tchaj-wanu je nevyhnutelné, a zároveň odmítl vyloučit použití síly.

Biden přirovnal případnou invazi Číny na Tchaj-wan k ruské invazi na Ukrajinu na začátku letošního roku, varoval: „Rozvrátí to celý region“ a zdůraznil, že „Rusko musí za své činy zaplatit dlouhodobou cenu“.

„A důvod, proč se obtěžuji to říci, není jen o Ukrajině – pokud ve skutečnosti po tom všem, co udělal, dojde ke sblížení… mezi Ukrajinou a Ruskem a tyto sankce nebudou nadále v mnoha ohledech udržovány, jaký signál to vyšle Číně o ceně pokusu, pokusu o obsazení Tchaj-wanu silou?“ řekl.

Biden uvedl, že Čína „již nyní koketuje s nebezpečím tím, že létá tak blízko, a všemi těmi manévry, které podniká“.

„Ale Spojené státy jsou odhodlány, přijali jsme závazek, podporujeme politiku jedné Číny, podporujeme vše, co jsme udělali v minulosti, ale to neznamená, neznamená to, že Čína má schopnost, má, promiňte, jurisdikci jít dovnitř a použít sílu k převzetí Tchaj-wanu,“ dodal.
https://echo24.cz/a/iq4gu/cina-si-u-tch ... sky-branit
Čína si u Tchaj-wanu zahrává s ohněm, prohlásil Biden. USA jsou ochotny ostrov vojensky bránit
Americký prezident Joe Biden během své první cesty do Asie vyslal Číně ostré varování. Prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny použít vojenskou sílu k obraně Tchaj-wanu. USA se tak postavily k dalším zemím, které chtějí zajistit, aby Čína nemohla ostrovní stát napadnout, uvedla agentura Reuters. Biden dodal, že si Čína zahrává s ohněm, když létá blízko ostrova.

Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, aby prezident „nepodceňoval jeho odhodlání“, uvedla ČTK. Čína si nárokuje demokratický Tchaj-wan jako součást svého území. Bidenovo pondělní prohlášení v Tokiu je jedním z nejsilnějších z posledních desetiletí na podporu Tchaj-wanu, který usiluje o svoji nezávislost.
„Ano. Je to závazek, který jsme přijali,“ odpověděl Biden na otázku, zda je ochoten se vojensky zapojit, pokud by byl Tchaj-wan napaden.

Bílý dům ale zdůraznil, že USA zůstávají oddány „politice jedné Číny“, která uznává Čínskou lidovou republiku jako jedinou legitimní vládu Číny. Nepodporuje však tvrzení Pekingu, že Tchaj-wan je její součástí. Dodal, že taková politika nedává Číně právo si násilně Tchaj-wan podmanit, uvedl deník Wall Street Journal.

„Souhlasíme s politikou jedné Číny a se všemi souvisejícími dohodami, které jsme uzavřeli. Ale představa, že lze vzít (Tchaj-wan) silou, jednoduše si ho vzít násilím, by prostě nebyla vhodná,“ řekl Biden. Dodal, že v takovém případě by se jednalo o podobnou reakci, jako je nyní na Ukrajině.

Biden ale bagatelizoval možnost, že by se Čína skutečně pokusila Tchaj-wan dobýt. „Očekávám, že se to nestane,“ řekl a dodal, že je důležité, aby světoví lídři vyslali Pekingu důraznou zprávu, že pokud takové kroky podnikne, bude to mít následky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46821
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 23 kvě 2022, 17:41

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ne-plany-/
Západ prosí Čínu, aby zastavila válku na Ukrajině, ale Čína má jiné plány...
Čína musí balancovat a nechce ohrozit své vztahy s Ruskem. Od začátku ruské intervence na Ukrajinu se zraky Západu upínají na Čínu, která má s Ruskem dobré vztahy a Pekingu je vytýkán nákup ropy z Ruska.
Zprávy z počátku dubna naznačovaly, že čínské státní rafinérie dodržují stávající ropné smlouvy a vyhýbají se novým. Dobře informované zdroje tvrdily, že „žádný z nich nechce být prominentní jako kupec ruské ropy“, píše British Express. Nyní se zjistilo, že tajně se zvyšuje nákup ropy a za novým byznysem je údajně samotná Komunistická strana Číny, nikoli rafinerie.

Agentura Bloomberg uvádí, že jednání probíhají „na vládní úrovni“ mezi Moskvou a Pekingem, „s malým přímým zapojením ropných společností“. Celý tento příběh by mohl ještě zkomplikovat pozici ekonomické velmoci, která stále poměrně úspěšně hraje mezi Západem a Ruskem, píše net.hr.

Od začátku rusko-ukrajinské války byla Čína vyzývána, aby se vzdala „děsivého ticha“ a pomohla zastavit válku. Navzdory mezinárodnímu tlaku Čína pokračuje ve své politice cílevědomé neutrality, trpělivě čeká stranou a sleduje vývoj konfliktu, píše East Age Forum.

Pocit zranitelnosti Číny je klíčovým faktorem při určování její reakce na rusko-ukrajinskou válku a tento pocit „zranitelnosti“ pramení ze skutečnosti, že věří, že mají jedinečnou křehkou geopolitickou polohu.

Čína je ve zvláštní pozici, náchylná k vlivu Ruska i Spojených států, dvou geopolitických supervelmocí. Od konce studené války Čína rozvinula ad hoc spolupráci s Ruskem, podporovanou jejich společným vnímáním hrozby ze strany Spojených států.

Čínský pocit zranitelnosti

Čínský pocit zranitelnosti se znovu projevil ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou. Konflikt dostal Čínu do složité situace, protože odhalil mnohé z paradoxů, kterým Peking ve vztahu s Ruskem čelí.

Na jedné straně Čína sympatizuje s obavami Ruska z východní expanze NATO a zdůrazňuje, že „je třeba brát vážně legitimní požadavky Ruska na bezpečnost“.

Ale na druhou stranu Čína nemůže podpořit separatistickou agendu ruského prezidenta Vladimira Putina pro východní Ukrajinu, protože je v rozporu s čínskou politikou sjednocení na Tchaj-wanu nebo v Jihočínském moři.

Čína se pokusila napravit své napjaté vztahy s Evropou, protože její obchod s EU je důležitým motorem jejího hospodářského růstu. Ale její „proruská neutralita“ bude pravděpodobně oponovat čínským snahám.

Někteří analytici tvrdí, že Vladimir Putin ve skutečnosti hledal čínskou podporu pro své vojenské dobrodružství na Ukrajině, což byl riskantní a mazaný manévr. Peking se nyní snaží udržovat své vazby s Ruskem a zároveň se v očích západního publika snaží od Ruska distancovat.

Čína dostala příležitost sehrát diplomatickou roli v rusko-ukrajinské válce tím, že bude těsněji spolupracovat se Spojenými státy a pracovat jako prostředník. Ale tato možnost není pro Čínu udržitelná. Čína se rozhodla, že by bylo politicky naivní ochladit své spořádané vztahy s Ruskem spojením se Spojenými státy, největším rivalem Ruska.
Hrozí Číně americké sankce?

Čína by se mohla ocitnout pod americkými sankcemi nebo tresty, zejména proto, že obchodní válka mezi USA a Čínou za Trumpovy administrativy od té doby mezi americkými elitami podporuje mentalitu studené války.

Tato situace téměř znemožňuje, aby se Čína postavila na stranu Spojených států a odsoudila ruskou agresi. Navzdory výzvě USA, aby Čína změnila svůj postoj k Rusku, Čína zůstala distancovaná a odtažitá. Na virtuálním setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem 18. března 2022 americký prezident Joe Biden varoval, že pokud Peking poskytne Rusku materiální podporu, bude to mít následky.

Si odpověděl varováním a připomněl Bidenovi, že Spojené státy mají také odpovědnost za zastavení války. Slova Si Ťin-pchinga lze interpretovat jako skryté varování Spojeným státům, že pokud uvalí sankce na Čínu jako na Rusko, poškodí to Spojené státy. Čína je stále druhou největší ekonomikou světa.

Čína se snaží být nezávislým hráčem a přístup Pekingu má za cíl zmírnit její geopolitickou křehkost a ochránit se před ruskou a americkou manipulací.

Zdá se nepřirozené, aby byl významný hráč mezinárodní politiky, jako je Čína, lhostejný k rusko-ukrajinské válce. Ale strategické myšlení Číny znamená, že pravděpodobně zůstane oddělena od všech těchto příběhů.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 23 kvě 2022, 21:08

Skupina letadlových lodí Liaoning námořnictva PLA se vrací ze západního Pacifiku po "nejdelším a nejintenzivnějším" cvičení
.
Obrázek ukazuje letadlovou loď Liaoning (Hull 16) a další plavidla a stíhačky na námořní přehlídce vedené námořnictvem Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) v Jihočínském moři ráno
hull16.jpeg
Skupina letadlových lodí Liaoning námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) se údajně vrátila do Východočínského moře ze svého výcviku na volném moři a s více než 300 leteckými lety za přibližně 20 dní znamenala mise nejdelší a nejintenzivnější cvičení čínské letadlové lodi v západním Pacifiku, což ukazuje schopnosti PLA vypořádat se s potenciální americkou nebo japonskou intervencí v otázce Tchaj-wanu uprostřed nesprávných poznámek čínské letadlové lodi v západním Pacifiku. dvě země.
Celkem sedm plavidel námořnictva PLA - letadlová loď Liaoning, torpédoborec s velkými řízenými střelami typu 055 Nanchang, torpédoborce s řízenými střelami typu 052D Xining, Urumqi a Chengdu, fregata s řízenými střelami typu 054A Xiangtan a komplexní zásobovací loď typu 901 Hulunhu - byli spatřeni, jak v sobotu plují vodami mezi ostrovem Okinawa a ostrovem Miyako směrem k Východočínskému moři, uvedl v neděli společný štáb japonského ministerstva obrany v tiskové zprávě.
Torpédoborec s řízenými střelami typu 052C Zhengzhou se vydal podobnou cestou a v pátek vstoupil do Východočínského moře, podle další tiskové zprávy společného štábu japonského ministerstva obrany.
Analytici uvedli, že to znamená, že všech osm známých válečných lodí ve skupině letadlových lodí Liaoning, které se 1. května plavily do západního Pacifiku na rutinní cvičení na dálném moři, se vrátilo do Východočínského moře a očekává se, že celé cvičení skončí brzy poté, co se plavidla vrátí do svých domovských přístavů.
Japonský ministr obrany Nobuo Kishi v pátek na tiskové konferenci uvedl, že letadlová loď Liaoning hostila od začátku května více než 300 letů stíhacích letounů a vrtulníků ve vodách jižně od Okinawy a cvičení byla pravděpodobně určena ke zvýšení bojových schopností námořnictva PLA v oblastech vzdálených moří, jako je Tichý oceán.
Několik japonských tiskových zpráv během cvičení Liaoningu ukázalo, že stíhačky J-15, stejně jako vrtulníky Z-9 a Z-18 prováděly na letadlové lodi cvičení napříč dnem a nocí.
Intenzivní letecké nálety naznačují vysokou bojovou schopnost skupiny letadlových lodí, řekl v pondělí Global Times Song Zhongping, čínský vojenský expert a televizní komentátor.
Cvičení Liaoningu také školí personál a shromažďují zkušenosti pro druhou čínskou letadlovou loď Shandong, stejně jako další nové letadlové lodě, které přijdou, řekl Song.
Vzhledem k tomu, že námořnictvo PLA v dubnu v propagačním videu naznačilo, že "třetí dítě" přichází do čínského programu letadlových lodí, všeobecně se věří, že třetí letadlová loď v zemi, mnohem větší než předchozí dvě a vybavená elektromagnetickými katapulty, bude vypuštěna v nadcházejících měsících
.
Americký prezident Joe Biden v pondělí v Tokiu řekl, že USA by vojensky zasáhly, pokud by se čínská pevnina znovu spojila s ostrovem Tchaj-wan silou, informovala agentura AP.
Japonsko a USA "budou monitorovat nedávné aktivity čínského námořnictva, stejně jako pohyby související se společnými cvičeními Číny a Ruska," řekl japonský premiér Fumio Kishida v pondělí po rozhovorech s Bidenem, informovala média.
Umístění výcviku skupiny letadlových lodí Liaoning bylo na východ od ostrova Tchaj-wan a jižně od Japonska a odtud může PLA odříznout možné posily od zahraničních zásahových sil, jako jsou USA a Japonsko, řekl Song.
S rostoucími schopnostmi PLA chránit národní suverenitu a územní celistvost Číny jsou pokusy tchajwanských separatistických a vnějších vměšovacích sil oddělit ostrov Tchaj-wan od Číny odsouzeny k neúspěchu, uvedli odborníci.

https://www.globaltimes.cn/page/202205/1266363.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

DJW
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1923
Registrován: 16 dub 2018, 11:45

Re: Čína

Příspěvek od DJW » 24 kvě 2022, 17:09

Čínske ministerstvo zahaničných vecí: "Žiadna sila na svete, vrátane USA, nemôže zabrániť reunifikácii pod princípom jedinej Číny. Žiadna sila na svete, vrátane USA, nemôže zabrániť porážke Tajvanských síl."


A aby dodali týmto vyjadreniam vážnosť, Čína začala spoločné patrol-lety v juhočínskom mori s Ruskom.
Nečakaj. Začni teraz, tam kde si, a použi to čo máš k dispozícii. /// Optimista sa učí anglicky, pesimista čínsky, realista si kúpil Kalašnikov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46821
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 27 kvě 2022, 16:33

https://echo24.cz/a/iaq6M/cina-rozsiruj ... e-na-nohou
Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku. Austrálie je na nohou
Čínský ministr zahraničí Wang I zahájil cestu po tichomořských státech, s nimiž chce Peking uzavřít rozsáhlou bezpečnostní a hospodářskou dohodu, která by dramaticky rozšířila vliv Číny v regionu. Mluvčí americké diplomacie Ned Price ve středu vyjádřil obavy nad čínskými plány v Pacifiku a varoval, že by Čína mohla pacifické ostrovy využít ve svůj prospěch a destabilizovat region. Austrálie na čínskou iniciativu reagovala vysláním své ministryně zahraničí Penny Wongové na Fidži, informovala agentura Reuters.

Čínský ministr ve čtvrtek svou tichomořskou misi započal na Šalamounových ostrovech, s nimiž již Peking nedávno bezpečnostní smlouvu podepsal. Dohoda by podle kritiků mohla vést k vyslání čínských vojáků na Šalamounovy ostrovy či dokonce ke zřízení čínské vojenské základny.

„Čína doufá, že vztahy se Šalamounovými ostrovy by se mohly stát modelem pro další ostrovní země v Tichém oceánu,“ prohlásil Wang, kterého doprovází více než čtyřicetičlenná delegace. Šalamounovy ostrovy získaly v Číně „upřímného a spolehlivého partnera“, dodal.

Na programu desetidenní cesty šéfa čínské diplomacie je rovněž Kiribati, Samoa, Fidži, Tonga, Vanuatu, Papua-Nová Guinea a Východní Timor. S představiteli dalších zemí, které by podle představ Číny měly být do dohody zahrnuty, bude Wang jednat virtuálně. Jedná se o Cookovy ostrovy, Niue a Mikronésii.

Podle agentury AP je na 30. května na Fidži naplánována schůzka čínského ministra zahraničí s jeho protějšky z tichomořských zemí a Čína doufá, že by tam mohl být schválen návrh společné dohody.

Prezident Mikronésie David Panuelo ale již vůdcům ostatních pacifických států dopisem oznámil, že jeho země plán neschválí. Panuelo zdůraznil, že dohoda by zbytečně zvýšila geopolitické napětí a ohrozila stabilitu regionu. Panuelo rovněž upozornil, že Čína by získala kontrolu nad rybolovem a komunikační infrastrukturou v oblasti. Peking by podle mikronéského prezidenta mohl odposlouchávat místní telefonické hovory a zadržovat e-maily.

Z návrhu dohody, který má agentura AP k dispozici, vyplývá, že Čína má v plánu poskytovat výcvik policistům tichomořských států i jinak posílit spolupráci bezpečnostních sil, například v oblasti kyberbezpečnosti, společně rozvíjet rybolov, který zahrnuje i lukrativní lov tuňáků, zvýšit spolupráci při provozování internetových sítí a zřídit Konfuciovy instituty pro propagaci čínské kultury a vzdělání. Zmíněna je i možnost vytvoření zóny volného obchodu s pacifickými státy.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price varoval, že dohody by mohly být uzavřeny narychlo, bez patřičného projednání, a mohly by být vágní a netransparentní.

Austrálie v odpovědi na Wangovu cestu vyslala na Fidži svou ministryni zahraničí Penny Wongovou. „Musíme na toto reagovat, protože Čína se snaží zvýšit svůj vliv v regionu, kde je od druhé světové války tradičním bezpečnostním partnerem Austrálie,“ prohlásil dnes nový australský premiér Anthony Albanese.

Wongová v projevu na Fidži prohlásila, že Canberra bude naslouchat tichomořským ostrovům, které jsou vůdčími hlasy v celosvětové debatě o klimatických změnách. Austrálie chce být partnerem, který si pro spolupráci neklade žádné další podmínky, podotkla.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

rastik1585
Redaktor
Příspěvky: 189
Registrován: 16 říj 2018, 09:23

Re: Čína

Příspěvek od rastik1585 » 27 kvě 2022, 19:45

Čína zakázala prelety a pristávanie ruským lietadlám Boeing a Airbus
Peking týmto krokom dodržiava početné sankcie západných vlád.
Čína zatvorila svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá typu Boeing a Airbus, ktorých právna situácia je nejasná po uvalení sankcií na Rusko za vojnu na Ukrajine. V piatok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa správu ruskej tlačovej agentúry RBK.

Zákaz sa týka tých lietadiel, ktorých právne postavenie nie je po zavedení západných sankcií vyjasnené. Čína žiadala, aby ruské letecké spoločnosti dokázali, že ich lietadlá už nie sú registrované v zahraničí.

Peking týmto krokom dodržiava početné sankcie západných vlád uvalených po tom, čo Kremeľ začal 24. februára vojnu na Ukrajine.
https://www.aktuality.sk/clanok/1LgP2x2 ... -a-airbus/

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8823
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Čína

Příspěvek od Skeptik » 27 kvě 2022, 20:16

:sipka:
Podľa správy agentúry RBK Čína žiadala v máji aktuálne informácie o lietadlách – vyzvala ruské aerolínie lietajúce do Číny, aby potvrdili, že ich lietadlá už nie sú oficiálne evidované v zahraničí.
https://www.aktuality.sk/clanok/1LgP2x2 ... -a-airbus/

Pozn. Není to všezahrnující, ale pokud vím tak všechny ruské letecké společnosti, které měli z minulosti nějaký kontakt s firmami z letecké dopravy v ČR již před více než měsícem posílali informace o přeregistrování svých letadel do Ruska.
Zajímalo by mne tedy, kolika letadel se tento zákaz tedy vlastně týká.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 15704
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 02 čer 2022, 15:35

Čína říká, že bude spolupracovat s Ruskem na podpoře „skutečné demokracie“
Nejvyšší čínský diplomat uvedl, že Peking bude spolupracovat s Moskvou na prosazování „skutečné demokracie“, čímž znovu potvrdil vazby své země s Ruskem.

"Čína je ochotna spolupracovat s Ruskem a globálním společenstvím na podpoře skutečné demokracie založené na vlastních podmínkách národů," řekl ve středu čínský ministr zahraničí Wang Yi prostřednictvím video spojení na summitu čínsko-ruských think-tanků podle vládního prohlášení. Akce se zúčastnil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov.

Wang dodal, že „monopolizace“ definice demokracie a lidských práv za účelem ovlivnění jiných národů byla taktika „odsouzená k neúspěchu“, v zastřeném šlápnutí na Spojené státy, které vedly globální sbor odsuzujících ruskou invazi na Ukrajinu.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... s-diplomat
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 15704
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 03 čer 2022, 16:51

❗️ ČLR oficiálně požádala o setkání s USA na úrovni šéfů ministerstev obrany v červnu v Singapuru - Reuters
https://t.me/bbbreaking/126481
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 04 čer 2022, 21:39

Měsíční objem obchodních operací mezi jüanem a rublem se zvýšil o 1067%
10x ...kšeft je kšeft

V peněžním vyjádření dosáhl celkový objem nedolarových operací od února dříve nemyslitelných rozměrů - asi 4 miliardy dolarů.
Měsíční objem obchodních operací mezi rublem a juanem se zvýšil o 1067%, celkem 4 miliardy dolarů. Informoval o tom bloomberg.
Od počátku globálního tlaku kolektivního Západu na ruskou ekonomiku Rusko přeorientovalo své obchodní cesty. Nyní Rusko a Čína spolupracují na snížení závislosti na dolaru a podnítí bilaterálního obchodu, aby překonaly stávající a potenciální sankce.
Publikace píše, že Rusko nahrazuje zboží západních značek, které chybí v regálech, čínskými. Čína představuje čtvrtinu veškerého dovozu komodit do Ruska, zatímco podíl USA je méně než 11%.

https://readovka.news/news/99263
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 08 čer 2022, 21:53

Xi Focus: Nasměrování Číny k silné námořní zemi

PEKING, 8. června (Xinhua) – Světový den oceánů, který letos připadá na středu, poskytuje zemím po celém světě příležitost oslavit význam oceánu a zamyslet se nad tím, jak s ním udržitelným způsobem interagovat.

S pobřežím táhnoucím se kolem 32 000 km má Čína svou minulost a budoucnost propletenou s oceánem. Slovy prezidenta Si Ťin-pchinga je vybudování Číny v silnou námořní zemi "hlavním strategickým úkolem pro realizaci velkého omlazení čínského národa".
Během uplynulého desetiletí zůstal tento námořní podnik vysoko na pořadu jednání Xi, také generálního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Číny (CPC) a předsedy Ústřední vojenské komise.
V roce 2013 Xi řekl politbyru ÚV KS Číny na studijním zasedání, že robustní námořní ekonomika je základem budování silného námořního národa. Vyzval k úsilí o lepší využívání mořských zdrojů a rozvoj mořského hospodářství v novou hnací sílu růstu.
Si Ťin-pchingova vize se naplňuje, když řídí modrou ekonomiku směrem k prosperitě, přičemž velikost mořské ekonomiky země přesahuje v roce 2021 9 bilionů juanů (asi 1,35 bilionu amerických dolarů), což je nárůst z 5 bilionů juanů v roce 2012. Podle ministerstva přírodních zdrojů přispěla v loňském roce k růstu HDP 8 procenty.
Nový námořní průmysl se rychle řítí rychlým pruhem díky čínskému úsilí o jízdu na vlně technologických inovací. Mezi lety 2016 a 2020 zaznamenala rozvíjející se průmyslová odvětví, včetně odsolování mořské vody, mořské energie a mořské biofarmacie, růst přidané hodnoty v průměru o více než 11 procent ročně.

TECHNOLOGICKÝ RŮST
Xi vysvětlil inovační úsilí země a vyzval úsilí o úsilí o nezávislost na vysoké úrovni a soběstačnost v mořské vědě a technologii a o průlom v původních a předních technologiích.
V blahopřejném dopise k výstavě China Marine Economy Expo 2019 Xi vyzval k úsilí o urychlení inovací v oblasti mořských sci-tech, zlepšení kapacity rozvoje moří a podporu a posílení vznikajících námořních odvětví strategického významu.
Podle jeho pokynů vlády a instituce na všech úrovních zvýšily podporu inovací ve snaze převést kreativitu do produktivity.
V pobřežní provincii Guangdong, průkopníkovi mořské ekonomiky, místní orgány vyčlenily fond v hodnotě 300 milionů juanů na technologické inovace odvětví, jako je výroba námořních zařízení, větrná energie a námořní elektronika. Východočínský Šan-tung také založil fond tohoto typu na podporu projektů industrializujících špičkové mořské vědy a technologie.
Hlavní výzkumné ústavy mořské vědy a technologie v zemi zdvojnásobily své výdaje na výzkum a vývoj v období 2011-2020, přičemž výzkumní pracovníci se zvýšili o více než 10 000. Počet souvisejících patentů udělených v roce 2020 byl čtyřikrát vyšší než v roce 2011.
Díky svému závazku k inovacím se nyní Čína může pochlubit větší schopností využívat své obrovské zásoby mořské energie. Zvýšení dodávek energie zase lépe pohání druhou největší ekonomiku světa.
Podle ministerstva přírodních zdrojů se loňská produkce pobřežní ropy a zemního plynu v Číně meziročně zvýšila o 6,2 procenta a 6,9 procenta.
Země také zaznamenala, že její výroba energie se stává čistší a zelenější. Země v roce 2021 překonala svět, pokud jde o instalovaný výkon pobřežní větrné energie. Přidaná hodnota odvětví výroby elektřiny v mořích vzrostla o 30,5 procenta oproti předchozímu roku na 32,9 miliardy juanů.

PÉČE O OCEÁN
Navzdory prosperující mořské ekonomice Čína nikdy neusilovala o růst na úkor mořského prostředí a ekosystémů.
Měli bychom přikládat velký význam pokroku mořského ekologického prostředí, posílit prevenci a kontrolu znečištění, chránit biologickou rozmanitost moří, rozvíjet a využívat mořské zdroje řádným způsobem a ponechat tyrkysová moře a modrou oblohu pro naše budoucí generace, řekl jednou Xi.
Během uplynulého desetiletí Učinila Čína pokroky v ochraně mořské ekologie, prevenci a léčbě znečištění moří a ochraně mořské biologické rozmanitosti.
Nejnovější údaje ukazují, že oblast úrovně I nebo nejvyšší mořské vody v čínském systému kvality vody představovala v roce 2021 97,7 procenta celkového námořního území země.
Pokud jde o další vývoj, Čína je připravena koordinovat a podporovat námořní ochranu životního prostředí a námořní hospodářský rozvoj a zároveň chránit svá námořní práva a zájmy podle 14. pětiletého plánu (2021–2025), klíčového plánu hospodářského a sociálního rozvoje země.
Abychom z Číny vybudovali silný námořní národ, musíme se o oceán dobře starat, dále mu porozumět, řídit ho a usnadňovat inovace v mořské vědě a technologii, řekl jednou Si Ťin-pching.

http://en.people.cn/n3/2022/0608/c90000-10107159.html
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 10 čer 2022, 00:14

Čína bojuje za mikroelektronickou nezávislost

Valentin Katasonov 10. června 2022
tsmc.jpg
tsmc.jpg (18.52 KiB) Zobrazeno 4996 x
Již nějakou dobu začali říkat, že Čína se stala první ekonomikou na světě a zanechala za sebou Spojené státy. Pokud změříme velikost ekonomiky ukazatelem hrubého domácího produktu, vypočteným paritou kupní síly (PPP) národní měny, pak se ČLR již v roce 2014 dostala na vrchol světa.
Podle MMF činil do konce roku 2021 čínský HDP vypočítaný na úrovni PPP čínského jüanu 27,2 bilionu. Usd. (18,62 % světového HDP); a americký HDP je 23 bilionů dolarů. Usd. (15,74%).
U mnoha druhů průmyslového zboží je podíl Číny na světovém trhu dokonce vyšší než její podíl na světovém HDP. Odborníci OECD zejména vypočítali, že v roce 2004 Čína překonala Spojené státy, pokud jde o vývoz produktů IKT (informačních a komunikačních technologií).
V tomto roce Čína učinila průlom, když zvýšila vývoz informačních a komunikačních produktů o 46%, čímž se její objem zvýšil na 180 miliard dolarů. Ve Spojených státech ve stejném roce byl růst podobných vývozů 12% a objem hodnoty činil 149 miliard dolarů.
Také v roce 2004 čínský vývoz produktů IKT poprvé překročil dovoz týchž produktů (posledně jmenovaný činil 149 miliard dolarů). Čína má poprvé přebytek v zahraničním obchodu s produkty IKT, který se rovná 31 miliardám dolarů.
Od té doby začali říkat, že světovým lídrem na trhu elektronických výrobků je Čína a USA, Japonsko, Jižní Korea, Německo a další známí vůdci elektroniky se beznadějně přesunuli do pozadí. Taková prohlášení jsou však sporná. Nebo alespoň nejednoznačné.
Obecné ukazatele výroby a vývozu produktů IKT zahrnují jak elektronické "spotřební zboží", tak produkty, které patří k nejmodernějším a nejsložitějším technologiím (určeným pro použití v průmyslu, letectví, zbraních, kosmickém průmyslu atd.). A pokud odstraníte "spotřební zboží" z obecných ukazatelů, ukáže se, že Čína již nevypadá jako světový gigant.
Pokud jde o výrobky patřící do kategorie "pokročilé", je v řadě případů horší než země, jako jsou Spojené státy, Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan atd. A co je pro Čínu ještě závažnější: její elektronický průmysl je silně závislý na dovozu jednotlivých komponentů, ze kterých vyrábí své konečné výrobky.
Kromě toho čínský elektronický průmysl závisí na dovážených zařízeních, na kterých se vyrábějí meziprodukty a konečné výrobky. Ve druhé polovině minulého desetiletí dosáhl roční dovoz polovodičů, mikroobvodů (čipů) a mikroprocesorů ("surovin" pro výrobu finálních elektronických výrobků) a dokonce překročil 300 miliard dolarů. To je mimochodem více než čínský dovoz ropy a ropných produktů.
Pokud jde o mikročipy, Čína pokryla potřeby domácího ict průmyslu domácí produkcí jen o několik procent. V nejpokročilejších" konečných produktech čínské výroby se podíl dovážených čipů často rovnal 100%. Zdá se, že Čína je "elektronický kolos s hliněnými nohami".

...jak na to Čína jde.... podrobný popis dějů triků USA , Čína o ovládání v této oblasti ve vztahu i k Tchaj-wan (TSMC)
Peking si plně uvědomil rizika vyplývající z takových "deformací" ve vývoji domácí elektroniky v uplynulém desetiletí. V tom mu pomohl americký prezident Donald Trump, který prudce zhoršil americko-čínské vztahy, zejména v oblasti obchodu a ekonomiky.
Za Trumpa začalo americké ministerstvo obchodu vést černou listinu čínských společností, které podle americké rozvědky vytvořily superpočítače pro čínskou armádu a pomohly Číně vyvinout zbraně hromadného ničení (ZHN). Dodávky mikroelektronických "surovin" ze Spojených států těmto čínským společnostem byly zakázány. Zpočátku Peking tuto sankci příliš necítil, protože dovoz čipů nebyl prováděn převážně ze Spojených států, ale z jiných zemí - Tchaj-wanu, Japonska, Jižní Koreje.
Prvním vážným "zvonem" pro Peking byl požadavek Washingtonu na Tchaj-wan, aby přestal dodávat mikročipy čínskému gigantovi ICT průmyslu Huawei. V roce 2020 americká Federální komise pro komunikace (FCC) oficiálně označila čínské průmyslové společnosti Huawei a ZTE za hrozbu pro národní bezpečnost, což je rozhodnutí učiněné poté, co FCC zjistila, že obě společnosti mají úzké vazby na Čínskou komunistickou stranu a vojenské vedení ČLR.
Washington by mohl vznést takový požadavek na Tchaj-pej (hlavní město Tchaj-wanu) z toho důvodu, že již dlouho zavedl tichou kontrolu a opatrovnictví nad tímto ostrovem, který se nazývá "Čínská republika". Čistě formálním základem tohoto požadavku bylo, že čipy vyráběné tchajwanskou korporací TSMC používaly americkou technologii.
Další "zvonek" zazvonil již za současného amerického prezidenta Joe Bidena. V dubnu 2021 Washington prostřednictvím Tchaj-peje donutil tchajwanskou TSMC, aby zastavila spolupráci s čínskou společností Tianjin Phytium Information Technology (Phytium). V předvečer amerického úřadu zařadily Phytium na černou listinu společností, které údajně mají vazby na čínskou armádu.
Reakcí Pekingu na elektronické sankce Washingtonu bylo prohlášení čínského vedení v roce 2020, že od příštího roku země zahájí pětiletý program rozvoje elektronického průmyslu a je na něj přidělena astronomická částka 1 bilion dolarů. To znamená v průměru 200 miliard dolarů. ročně.

Deklarované částky financování tohoto odvětví převyšují jakoukoli představivost. Pro srovnání řeknu, že na jaře loňského roku americký prezident Joe Biden zaznamenal silné zpoždění v americké mikroelektronice a požadoval, aby Kongres vyčlenil 50 miliard dolarů na rozvoj tohoto odvětví.

Čínský program má dva hlavní cíle.
Za prvé, "dohnat a předběhnout" světové lídry v oboru. A ne z hlediska hodnoty výroby a prodeje, ale z hlediska technické úrovně výrobků. Snad nejzřejmějším vůdcem je soused pevninské Číny Tchaj-wan. Již zmíněná tchajwanská společnost TSMC vyrábí mikročipy s indikátorem 4 nanometry a ve druhé polovině letošního roku sníží na výrobu výrobu produkt s indikátorem 3 nanometry.
Dokonce i Američané připouštějí, že s maximálním úsilím budou schopni dosáhnout této úrovně produktu až ve druhé polovině tohoto desetiletí. Nejmodernější čipy, které má Čína schopnost vyrábět nezávisle, jsou 55/40 nanometrů. Není to ani včera – je to zpoždění let, je to úroveň nultých let.
Některé společnosti ve Spojených státech, Japonsku, Jižní Koreji a dokonce i v Číně někdy činí prohlášení, že, jak říkají, dosáhly úrovně nejlepších produktů tchajwanské společnosti. Ale při bližším zkoumání se ukazuje, že mluvíme o jednotlivých kopiích.
Například na jaře 2020 čínská společnost Yangtze Memory Technologies oznámila vytvoření prototypu 128vrstvého 3D NAND čipu. Nikdo nikdy nevytvořil takové produkty. Ale tato společnost používá americkou technologii, zařízení, které nemůže být zcela vyrobeno v Číně. Spojené státy již zastavily obchodní kontakty s touto společností, nemohou opakovat svůj úspěch.
A Tchaj-wan provádí hromadnou výrobu výrobků s nejvyššími vlastnostmi. Současně se většina výroby neprováděla na volném trhu, ale na objednávkách společností z různých zemí. A jedním z hlavních zákazníků byla pevninská Čína.
Za druhé, dosáhnout maximální autonomie průmyslu. To znamená provést náhradu dovozu. Neoficiální název programu je "Made in China". Prioritním směrem substituce dovozu jsou tzv. "Suroviny" - polovodiče, čipy, procesory.
Dnešní vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou ještě žhavější (ve srovnání s dobou prezidentství Donalda Trumpa). A Washington kontroluje klíčové vazby v globálním mikroelektronickém "ekosystému" a kdykoli může Pekingu oznámit úplné zablokování dodávek nezbytných pro čínský průmysl. Stejně jako byl takový blok proveden na přelomu února a března tohoto roku ve vztahu k Rusku.
Dodávky elektronických "surovin" pro ruskou elektroniku byly okamžitě zastaveny americkými společnostmi. Také japonské a jihokorejské. Obzvláště bolestivou ranou pro Rusko však bylo zastavení dodávek čipů z Tchaj-wanu, kde byly na smluvním základě vyráběny produkty nezbytné pro ruský obranný průmysl.
Čína se obává, že blokuje dovoz nejen mikroelektronických "surovin", ale také zařízení pro jejich výrobu. Zde je klíčovým článkem v "ekosystému" nizozemská společnost ASML, téměř absolutní monopolista ve výrobě hlavních typů těchto zařízení - fotolitografií a krokovačů.
Aniž bych zacházel do podrobností, podotýkám, že Washington má na tuto společnost vliv. Včetně formálního argumentu, že ASML používá americkou technologii. Americká vláda zakázala nizozemské společnosti prodávat zařízení čínské společnosti SMIC, jednomu z největších čínských výrobců elektronických součástek. Holanďané museli dbát pokynů z Washingtonu.

Od letošního roku je již v platnosti program vývoje čínské elektroniky. Ukázalo se, že ani deklarovaný bilion dolarů už nestačí. Zástupci průmyslu se snažili zdvojnásobit objem financování. Zatím jsme se dohodli na kompromisním čísle 1,4 bilionu. dolary (pro srovnání: to se přibližně rovná hodnotě ročního HDP Ruska). Tisíce čínských společností spoléhají na peníze. Ale seznam je veden takovými giganty, jako je Alibaba Group, Huawei Technologies Co. Ltd, SenseTime Group Ltd.
Čínští vůdci rádi při různých příležitostech opakují, že peníze rozhodují hodně, ale ne všechno. A pamatují si náš sovětský slogan "Kádry rozhodují o všem". Program přiděluje peníze na školení odborníků. Několik let před zahájením programu zahájily čínské podniky působící v odvětví informačních a komunikačních technologií "hon na odměnu" v zahraničí.
Quanxin Integrated Circuit Manufacturing (QXIC) a Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Co (HSMC) se staly obzvláště aktivními. Již se jim podařilo přilákat více než sto zaměstnanců ze slavné tchajwanské TSMC, nabízející platy dvakrát vyšší, než dostávali na ostrově. Kromě toho Čína začala najímat profesionály v Jižní Koreji. Vyskytly se izolované případy náboru ruských specialistů. Čína nejaktivněji "loví" specialisty na polovodičovou litografii, leptání, žíhání a další podobné profese.
První ročník programu skončil velmi dobrými výsledky. Čínská asociace polovodičového průmyslu (která sdružuje 744 společností v oboru) uvedla, že v loňském roce dosáhl prodej integrovaných obvodů v Číně 1,05 bilionu juanů (158,6 miliardy dolarů), což je o 18,2% více než v roce 2020. Tyto informace byly doplněny údaji z Národního statistického úřadu Číny: v loňském roce bylo v Číně vyrobeno 359,4 miliardy integrovaných obvodů, což je o 33,3% více než v roce 2020.
V lednu 2022 učinila Semiconductor Industry Association of America (SIA) předpověď založenou na extrapolaci dramatického zrychlení mikroelektroniky v loňském roce. Podle jejích odhadů činil v roce 2020 podíl Číny na celosvětovém prodeji elektronických čipů 9% a do roku 2024 se zvýší na 17,4%. To by Číně umožnilo vstoupit mezi čtyři největší výrobce mikroelektronických obvodů spolu s Tchaj-wanem, Jižní Koreou a Spojenými státy.
Zde jsou některé další údaje za loňský rok, podle oficiálních celních údajů. Hodnota vývozu integrovaných obvodů vzrostla o 32% na 153,8 miliardy dolarů. v roce 2021 (tempo růstu v roce 2020 bylo přibližně dvakrát nižší). Hodnota dovozu integrovaných obvodů se zvýšila o 23,6% na 432,6 miliardy dolarů. ve srovnání s nárůstem o 14,6 % ve stejném období předchozího roku.
Tato mezera ukazuje, jak moc je Čína stále závislá na dovozu integrovaných obvodů, zejména pokud jde o nejpokročilejší čipy. Někteří odborníci vysvětlují rekordní úroveň dovozu v loňském roce skutečností, že čínské společnosti v očekávání sankcí Washingtonu a jeho spojenců vytvořily bezprecedentně velké zásoby zboží.

Obecně lze říci, že v prvním roce implementace programu převládal rozsáhlý rozvoj průmyslu. Přechod na novou kvalitu ještě nenastal. Úzkým hrdlem programu je výroba vlastního zařízení pro výrobu mikročipů nejnovější generace. K dnešnímu dni mohou čínské továrny poskytnout pouze 20% potřebného vybavení a technologií potřebných k výrobě moderních čipů s ukazatelem 28 nanometrů.
Kromě rozpočtových peněz se plánuje přilákat soukromý kapitál. Byl vytvořen specializovaný fond pro akumulaci finančních prostředků, pro dodatečné financování programu "substituce dovozu polovodičů". V Číně se jednoduše nazývá "Velký fond". Především bude financovat čínské dodavatele zařízení pro výrobu elektroniky, jako jsou Naura, Advanced Micro-Fabrication Equipment, Hwatsing, ACM Research, Mattson Technology a Shanghai Micro Electronics Equipment. Tyto společnosti musí nakonec poskytnout 100% zařízení s výrobou čipů s indikátorem 28 nanometrů.
Ale to nebude fungovat za pět let. Do roku 2025 se plánuje poskytnout pouze 70% svých potřeb zařízením čistě čínské výroby; 30 % bude stále pokryto dovozem. Během přechodného období se můžete pokusit vytvořit nějaká šedá schémata, která obcházejí zákazy Washingtonu. Důležitější je však hledat spolehlivé zahraniční dodavatele, kteří pokrývají zbývajících 30% potřeb a nejsou pod přísnou kontrolou Washingtonu. Čína považuje Rusko, Indii a Malajsii za kandidáty na roli alternativních partnerů.
V době zahájení zvláštní vojenské operace (SVO) na Ukrajině Rusko beznadějně zaostávalo, pokud jde o mikroelektroniku, a to nejen z Tchaj-wanu, Spojených států a Japonska, ale také z Číny. Před třemi měsíci "Kolektivní Západ" přerušil veškeré naše dodávky mikroelektroniky (s výjimkou "spotřebního zboží").
Upřímně přiznáváme: v naší zemi za poslední desetiletí a půl bylo přijato mnoho "strategií", "programů" a "plánů" pro substituci dovozu v oblasti mikroelektroniky, ale všechny byly úspěšně neúspěšné. Protože existoval "zachránce života" v podobě dovozu všeho potřebného.
Dokonce i sankce z roku 2014 proti Ruské federaci (v souvislosti s návratem Krymu do Ruska) nám zanechaly "okna příležitostí" pro dovoz mikroelektroniky. Nyní byl počet takových "oken" snížen na minimum. Chceme-li přežít a vyhrát sankční válku, musíme zahájit skutečnou substituci mikroelektroniky.

Co musím udělat?

Za prvé, dramaticky zvýšit rozsah financování tohoto odvětví. Ano, samozřejmě, nebudeme mít 1,4 bilionu. dolary jako Čína. Ale můžeme a musíme přidělit částku o řád méně. Peníze tam jsou. To jsou devizové příjmy, které dnes náhle proudily do Ruska. Pokud nechceme, aby byly znovu "zmrazeny" (a pak pravděpodobně zabaveny) kolektivním Západem, peníze by měly být rychle použity na rozvoj mikroelektroniky, která se stala jedním z nejvíce "úzkých míst" domácí ekonomiky.

Za druhé, navázat spolupráci v oblasti mikroelektroniky s těmi několika málo zeměmi, které nejsou na seznamu nepřátelských států a zároveň mají v této oblasti určitý potenciál. To je především Čína. Také možná Indie, Malajsie.
Až donedávna byla Čína poněkud shovívavá a arogantní ve svém pohledu na Rusko jako na možného partnera pro mikroelektroniku. Je možné, že Čína a Rusko se v blízké budoucnosti ukáží jako "přátelé v neštěstí", čínská arogance zmizí a začne skutečně produktivní a vzájemně prospěšná spolupráce v oblasti mikroelektroniky.

Peking má další nouzové řešení, jak se dostat z obtížné situace s mikroelektronikou. O čemž raději nemluví nahlas. Ve vzdálenosti asi 150 kilometrů od pevninské Číny je ostrov Tchaj-wan, který jsme již zmínili. Jsou zde umístěny kapacity již zmíněné společnosti TSMC - světově uznávaného lídra ve výrobě polovodičů a elektronických čipů. Odborníci říkají, že TSMC představuje polovinu globálního trhu s mikročipy.
Ale to je celý trh, na kterém jsou v oběhu výrobky dneška, včerejška a předevčíra. TSMC se specializuje, abych tak řekl, pouze na produkty dneška (a neustále připravuje produkty zítřka). Na trhu mikročipů nejnovější generace (s ukazateli nepřesahujícími několik desítek nanometrů) přesahuje podíl TSMC 90%. TSMC je obrazně nazývána "perlou" Tchaj-wanu a světa mikroelektroniky.

Na jedné straně je tato "perla" pod tichým dohledem Washingtonu. Na druhou stranu je na dosah ruky od pevninské Číny. Ano, tchaj-wan je navíc podle Pekingu legitimní součástí sjednocené Číny, která podle určitého nedorozumění existuje autonomně z Čínské lidové republiky.

Rozhovory a jednání o znovusjednocení pevninské Číny a ostrova Tchaj-wan probíhají již desítky let. Byly chvíle, kdy se zdálo, že se objeví trochu víc a jediná a nedělitelná Čína. Ale ty dny jsou pryč. Tchaj-pej (hlavní město Tchaj-wanu) se stále více distancuje od Pekingu. A Peking má rostoucí chuť na ostrov.
Důvodem tohoto apetitu je, že Peking se dnes zajímá o Tchaj-wan nejen jako o součást území historické Číny a jako o "nepotopitelnou letadlovou loď", ale také jako o vlastníka "perly" světové mikroelektroniky. Peking chce urychlit anexi ostrova a dostat se tak na skládky v celosvětové soutěži o mikroelektronické vedení.
Peking i Washington si dnes dobře uvědomují, že vedoucí postavení v oblasti mikroelektroniky je podmínkou pro světové vedení v ekonomice a vojenské sféře. Vojenské napětí kolem ostrova se stupňuje. Odborníci poznamenávají, že pravděpodobnost zvláštní vojenské operace Číny na ostrově Tchaj-wan roste každým dnem.
Současně existuje riziko, že v průběhu nepřátelských akcí může být "perla" Tchaj-wanu vážně poškozena nebo dokonce záměrně zničena. Taková destrukce však není rizikem jen pro Peking. Likvidace TSMC uštědří těžkou ránu ICT průmyslu mnoha zemí, uvrhne světovou mikroelektroniku na nulu let.
Skutečnost, že pravděpodobnost nejhoršího scénáře na Tchaj-wanu (tj. ukončení práce TSMC) je poměrně vysoká, svědčí některé nepřímé známky. Tchajwanská společnost pracuje na hranici svých možností. Navíc má k dnešnímu dni pouze dva prioritní zákazníky - americký Intel a AMD (všechny ostatní - na straně).
Zdá se, že tyto korporace provádějí nadměrně plánované nákupy v rezervách, hromadí rezervy. Existují zprávy, že nejcennější vybavení TSMC se připravuje na evakuaci. A kde? Myslím, že existují dvě možnosti – Japonsko nebo Spojené státy. Faktem je, že TSMC má dohody o výstavbě svých továren s těmito zeměmi. Japonsko je blíže Tchaj-wanu, ale ve Spojených státech je zařízení ve výstavbě mnohem větší (Phoenix, Arizona).
Myslím, že hlavním "náhradním letištěm" pro TSMC bude stále Amerika. Koneckonců, není žádným tajemstvím, že produkty TSMC byly použity a jsou použity ve zbraních a vojenském vybavení zakoupeném Pentagonem. Američtí experti neváhali považovat TSMC za součást amerického vojensko-průmyslového komplexu. Podle jejich názoru by bylo lepší, kdyby se tato část vojensko-průmyslového komplexu nacházela na území Spojených států, a nikoli v blízkosti Číny, která je protivníkem Ameriky.
Šachová partie mezi Pekingem a Washingtonem, odehrávající se na šachovnici zvané "světová mikroelektronika", pokračuje. Washington chce vytáhnout "perlu" Tchaj-wanu z pod nose Pekingu a znovu získat slávu jako vůdce světové elektroniky. Podle některých odhadů představovaly Spojené státy v roce 1997 37% globálního trhu s mikroelektronikou.

Dnes, podle některých odhadů, jen asi 12%. Do roku 2030 Washington očekává, že podíl může být zvýšen na 30%. Je to legrační, ale Peking si stanovil stejné měřítko. Bude remíza? Nebo se šachová hra bude táhnout mnoho let?
Dalším tahem šachové hry je Peking. Všichni netrpělivě čekají na tchajwanské rozuzlení. Nejen ve Washingtonu, ale po celém světě. Někteří odborníci očekávají, že k tomuto kroku dojde letos na podzim. Proč?
Za prvé proto, že do té doby bude veškerá pozornost Washingtonu zaměřena na Ukrajinu. Peking věří, že válka na Ukrajině bude pokračovat do konce roku, nebo alespoň do podzimu. A to je vhodný okamžik pro anexi ostrova. Za druhé proto, že další odklad mimo jiné posílí obranyschopnost ostrova (dodávky amerických zbraní). A také může začít částečná evakuace zařízení TSMC.
Počet scénářů kolem Tchaj-wanu je však velmi velký. A některé z těchto scénářů mohou mít velmi bolestivé důsledky pro celý svět a pro nás. Z toho je třeba vyvodit, že domácí elektronika a mikroelektronika by se měly vyvíjet co nejautonomněji z globální ekonomické a politické situace, která je stále nestálejší.
V naší historii již došlo k podobným situacím. Například ve 30. letech minulého století zuřila ve světě hospodářská krize, která postihla téměř všechny země. Na Dálném východě (ve stejné Číně) již začínala krvavá světová válka (která se teprve v roce 1939 rozšířila do Evropy). A SSSR nastavil kurz k dosažení plné soběstačnosti a ekonomické nezávislosti.
Na počátku 30. let se zdálo, že SSSR nemá žádné vyhlídky, naše zaostávání za kolektivním Západem bylo velmi silné. A na začátku 40. let se Sovětský svaz v podstatě již industrializoval, stal se druhou ekonomikou světa, posílil svou vojenskou sílu. A podařilo se mu vyjít vítězně ve druhé světové válce. Při řešení problémů domácí elektroniky a mikroelektroniky budeme samozřejmě studovat a využívat zkušenosti moderní Číny. Ale především byste neměli zapomenout na vlastní zkušenost.
https://russtrat.ru/reports/10-iyunya-2 ... inobzor.ru
.....velmi podrobný a "velmi dlouhý" rozbor s korektní analýzou
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7883
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 10 čer 2022, 13:49

CHINA SCIO : Čínský zahraniční obchod v květnu znovu nabírá na síle
Čínský zahraniční obchod se v květnu zotavil, když celkový dovoz a vývoz vzrostl meziročně o 9,6 procenta na 3,45 bilionu juanů navíc k dubnové expanzi o 0,1 procenta, ukázaly oficiální údaje ve čtvrtek.
Xinhua丨Aktualizováno: 9. června 2022

Čínský zahraniční obchod se v květnu zotavil, když celkový dovoz a vývoz vzrostl meziročně o 9,6 procenta na 3,45 bilionu juanů navíc k dubnové expanzi o 0,1 procenta, ukázaly oficiální údaje ve čtvrtek.
V prvních pěti měsících roku 2022 vzrostl objem zahraničního obchodu země meziročně o 8,3 procenta na 16,04 bilionu juanů, což překonalo růst o 7,9 procenta v období leden-duben, podle Generální správy cel.
V amerických dolarech dosáhl celkový zahraniční obchod za pět měsíců 2,51 bilionu amerických dolarů, což je meziroční nárůst o 10,3 procenta.
V prvních pěti měsících vzrostl vývoz meziročně o 11,4 procenta, zatímco dovoz vzrostl o 4,7 procenta, což vedlo k obchodnímu přebytku ve výši 1,84 bilionu juanů, ukázaly celní údaje.
Během tohoto období se obchod Číny s jejími třemi největšími obchodními partnery – Sdružením národů jihovýchodní Asie, Evropskou unií a Spojenými státy – zvýšil o 8,1 procenta, 7 procent a 10,1 procenta oproti předchozímu roku.
Od ledna do května čínský obchod se zeměmi Pásu a Stezky vyskočil meziročně o 16,8 procenta na 5,11 bilionu juanů.
Soukromé podniky vykázaly rychlejší růst, protože jejich dovoz a vývoz vzrostl v prvních pěti měsících o 11,8 procenta na 7,86 bilionu juanů, což představuje 49 procent celkového počtu v zemi, což představuje nárůst o 1,5 procentního bodu oproti stejnému období loňského roku.
Pokud jde o druhy zboží, vývoz mechanických a elektrických výrobků vzrostl o 7 procent na 57,2 procenta z celkového počtu, zatímco výrobky náročné na pracovní sílu se v prvních pěti měsících zvýšily o 11,6 procenta, ukázaly celní údaje.

http://english.scio.gov.cn/pressroom/20 ... rr_YDOKPUI
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21913
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Čína

Příspěvek od puma » 10 čer 2022, 17:04

Čína vzkázala USA, že pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost, okamžitě vstoupí do války. Uvedl to čínský ministr obrany Wei Fenghe během jednání se šéfem Pentagonu Lloydem Austinem v Singapuru, uvádí CNN s odvoláním na mluvčího čínského ministerstva národní obrany Wu Qiana.

Šlo o první osobní setkání Wei Fengheho s jeho americkým kolegou. Americký ministr obrany ujistil, že americká strana podporuje politiku „jedné Číny“, ale poznamenal, že akce čínské armády v regionu jsou „neprofesionální a nezodpovědné“. A jeho čínský protějšek prohlásil, že Spojené státy svými dodávkami zbraní na Tchaj-wan „vyvolávají nestabilitu“.

Mluvčí čínského ministerstva obrany uvedl, že čínský ministr varoval Austina, že je připraven k vojenské operaci. „Pokud se někdo rozhodne oddělit Tchaj-wan od Číny, čínská armáda nebude váhat rozpoutat válku, bez ohledu na to, jaké si vyžádá ztráty,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany. Lloyd Austin zase naléhal na čínskou armádu, aby nevyvolávala nestabilitu v regionu a neměnila status quo.
https://t.me/stranaua/46452
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 15704
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 14 čer 2022, 13:56

Si podepsal příkaz k vyhlášení osnovy vojenských operací jiných než válka
PEKING 13. června (Sin-chua) - Předseda Ústřední vojenské komise Si Ťin-pching podepsal příkaz k vyhlášení souboru zkušebních osnov pro jiné než válečné vojenské operace.

Cílem osnov je chránit životy a majetek lidí, chránit národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy a zajistit světový mír a regionální stabilitu.

Osnovy, které obsahují 59 článků v šesti kapitolách, slouží jako právní základ pro vojenské operace jiné než válka a vstoupí v platnost 15. června 2022.
https://english.news.cn/20220613/01bb51 ... 309/c.html
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21913
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Čína

Příspěvek od puma » 14 čer 2022, 15:28

V Číně zítra vstoupí v platnost ustanovení o vojenských nevojenských operacích. Podle analytiků umožní armádě zabezpečit životně důležité čínské trasy k strategickým zdrojům a ochránit čínské investice a projekty v zahraničí. Čínský deník Global Times s odvoláním na vojenského experta píše, že tato ustanovení by poskytla armádě právní základ pro plnění úkolů, jako je pomoc při katastrofách, humanitární a mírové operace, jakož i úkoly "ochrany národní suverenity, bezpečnosti a rozvojových zájmů Číny". Americké Rádio Svobodná Asie, financované americkou vládou, zase hlásí, že tato ustanovení „vzbuzují obavy“, že se Peking údajně může připravovat na provedení „speciální operace“, která nebude klasifikována jako vojenská operace proti Tchaj-wanu.
https://t.me/rian_ru/167148
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Odpovědět