Chartúm informoval Moskvu, že súdánský parlament se připravuje k ratifikaci dohody s Ruskem o vytvoření námořní základny na pobřeží Rudého moře, Rusko také zahájilo ratifikační proces, po prázdninách jej dokončí Státní duma v novém složení, řekl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.
„Diskutovali jsme o této otázce, informovali jsme o tom, že v Rusku byl zahájen proces ratifikace, jak správně chápete, nyní je parlament na dovolené, proto po jejím ukončení Státní duma určí harmonogram projednávání tohoto dokumentu. Zřejmě to už bude nové složení Státní dumy,“ řekl Lavrov během společné tiskové konference se súdánskou ministryní zahraničí Maryam al-Mahdíovou.
Podle jeho slov se Súdán rovněž připravuje k ratifikaci dohody.
„Paní ministryně uvedla, že Súdán se rovněž připravuje k zahájení ratifikačního procesu, který bude probíhat v souladu s postupy, které pro tento účel existují v súdánském parlamentu,“ dodal ruský ministr zahraničních věcí.
Súdánská ministryně zahraničí Maryam Al-Mahdíová upřesnila podrobnosti procesu ratifikace dohody.
„Dohodu, o které mluvíte, podepsala předchozí vláda, nyní máme vládu, která se řídí novým legislativním mechanismem, v jehož rámci bude tento dokument projednán v souladu s příslušnými postupy,“ řekla po jednání s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem.
Podle jejích slov zákonodárné shromáždění Súdánu tento dokument projedná a zváží, protože je to jedním z úkolů tohoto orgánu.
„Hlavními kritérii (podle nichž - pozn. red.) bude tento dokument posuzován, je pozitivní reakce na bilaterální vztahy, prospěch samotnému Súdánu a strategické cíle sledované Ruskem,“ dodala.
Ruský prezident Vladimir Putin již dříve předložil Státní dumě k ratifikaci dohodu mezi Ruskou federací a Súdánem o vytvoření centra materiálně technického zabezpečení pro ruské námořnictvo.
Informace o dohodě o vytvoření centra ruského námořnictva v Súdánu byla uveřejněna v listopadu 2020. Podle dokumentu maximální počet pracovníků v námořním centru, jehož práce bude zajišťována silami a prostředky ruské strany, nebude vyšší než 300 osob. Nebudou se tam moci nacházet více než čtyři ruské lodě najednou.
Předtím náčelník štábu súdánských ozbrojených sil Muhammad Usmán al-Husajn prohlásil, že země se chystá revidovat dohodu o vytvoření ruské vojenské základny v Rudém moři, s odkazem na skutečnost, že dokument byl přijat předchozí vládou, ale nebyl ratifikován parlamentem.
V dubnu 2019 došlo v Súdánu k vojenskému převratu, vyvolanému masivními lidovými protesty, které začaly v prosinci 2018 v souvislosti s hlubokou hospodářskou krizí a klesající životní úrovní. Prezident Umar al-Bašír, který vládl 30 let, byl zbaven moci a později uvězněn.
Koncem srpna 2019 složil předseda přechodné vojenské rady Súdánu Abdel Fattah al-Burhan přísahu jako předseda Suverénní rady země. Nový súdánský premiér Abdullah Hamdok složil přísahu 21. srpna 2019. Vojenské a civilní úřady se dohodly na přechodném období k provedení rozsáhlých politických a hospodářských reforem.